Raad Vlissingen nam motie aan over stadhuisbouw epeda slapen Eerste steen gelegd voor hervormde kleuterschool „EbbenhoutProza en poëzie van miskend ras Gokautomaten verboden Wegschap Walcheren kontra Polder Walcheren Vonnis bepaald op 7 december Donderdag 27 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Teleurstellende mededeling van minister Chu-raadslid wil ambtsgebed bij begin van vergadering Y ooronderzoek begroting in een afdeling SANERING AMBTSGEBED Militair bleef thuis bij vrouw en.... ratten Woninginrichting A. J. M. JACOBS Middelburgse Stromenwijk wordt een echte scholenwijk Herv. kerkkoor van Kloetinge voor de N.C.R.V.-microfoon W ereldkampioenschap dammen in Goes en Vlissingen Uitbreidingsplan binnenkort gereed Muziektent in Hansweert Nieuwe opleiding voor maatschappelijk werk Jonge jaren van Winston Churchill verfilmd Eerste haring Negatieve aspecten van het toerisme Woonruimtewet 1947 in Zeeland nog niet buiten werking Plattelandsvrouwen vergaderden te Goes Pleidooien voor rechtbank Chr. metaalbeiverkers vergaderden Zes maanden voor PTT-besteller Dodelijke val in kelder Buit van inbraak: doosje sigaren Aardappeloogst Meisjesstudenten gaan nu rooien Westkapelle moet tank afstaan Geen galerijwoningen in Goes zuid-oost Honderd jaar De Stem VLISSINGEN de gemeenteraad heeft gisteravond met alge mene stemmen een motie aanvaard waarin in hoge mate teleurstel ling en verontrusting wordt uitgesproken over het uitblijven van de rijksgoedkeuring voor de bouw van het nieuwe stadhuis. De raad verzocht B. en W. in deze motie alle mogelijke stappen te doen, die zullen mogen leiden tot de noodzakelijke spoedige bouw van het nieuwe gemeentecentrum. De aanleiding tot de door de heer F. G. Smit (arbeid) ingediende en door alle fracties ondersteunde motie was de mededeling van burgemeester mr. B. Kolff dat de minister van Volkshuisvesting aan B. en W. van Vlissingen had bericht, dat hij de stadhuisbouw wel in hoge mate urgent achtte, maar nog geen goedkeuring kon verlenen. Na het aannemen van de motie ver klaarde de heer Kolff, dat ook B. en W. met bedekte verontwaardi ging van de mededeling van de minister hadden kennisgenomen. De motie is niettemin in waardige termen gesteld en vormt voor het college een morele steun in de rug, aldus de voorzitter van de Vlissingse raad. De raad besloot een gedeelte van de Boulevard Bankert aan het openbaar verkeer te onttrekken en aan de heren P. Schmelzeren M. Kloet twee percelen grond te verkopen voor 6000. Beide ge gadigden hebben deze percelen nodig voor de verwezenlijking van een door hen ingediend plan voor de bouw van een hotel-café-restaurant annex benzine station op de plaats waar thans het res taurant Cosy Corner is gevestigd. Enkele raadsleden zeiden aanvanke lijk bezwaren te hebben, maar verklaar den zich achter het voorstel van B. en W. nadat zij hadden vernomen dat er geen volledige garage zal komen, maaar dat het benzinestation onder het gebouw zal worden ingericht. Ook besloot de raada aan de heren A. Aarnoutse en J. Aar- noutse, beiden te Koudekerke, onder- VLISSINGEN. De gemeenteraad heeft na ampele discussie een nieuw reglement van orde aangenomen. Het de bat ontspon zich voornamelijk over arti kel 38, dat handelt over de wijze van behandeling van de gemeente-begroting. Onder het oude reglement werd het voor onderzoek door de raad in pleno ver richt; in het nieuwe zal dit onderzoek plaats vinden in een afdeling, tot de vergadering waarvan B. en W. toegang hebben. Het college mag evenwel niet deelnemen aan het onderzoek. Daarmee gaf de raad geen gehoor aan de wens van B. en W. om de raad te splitsen in drie afdelingen waarbij het college dan aan de besprekingen zou kun nen deelnemen. De raad nam met 15 tegen 3 stemmen het voorstel van de heer J. J. Kempe (arbeid) aan om een afde ling te vormen. Tegen stemden de wethouder Potppe (a.r.), Gillesen Verschage (arbeid) en het raadslid Jouwstra (arbeid). B. en W. wa ren met hun voorstel gekomen omdat naar hun mening daardoor wordt tege moet gekomen aan het bezwaar dat naar buiten de schijn kan worden gewekt als zou het vooronderzoek door de raad in pleno afbreuk doen aan de behandeling van de begroting in de openbare verga dering. In vrijwel alle grote gemeenten, aldus de voorzitter, volgt men een der gelijk systeem. In Vlissingen besliste men echter anders. hands te verpachten de in de gemeente Koudekerke gelegen hofstede „Paauwen- burg". De raad ging akkoord met een verda ging van de beslissing omtrent het ont- werp-saneringsplan eerste fase „Lange Zelke en omgeving, Vlamingstraat en omgeving". De heer P. Bikker (chu) wilde weten of er ook overleg met de middenstandsorganisaties was geweest en of de besprekingen gunstig verlopen. De heer S. J. Adriaanse (kvp), vroeg of er voldoende belangstelling bij de mid denstand bestond en de heer J. J. Kempe (arbeid) informeerde naar 'de instanties die zijn ingeschakeld bij het overleg. Wethouder M. A. v. Popering ant woordde dat de middenstand inderdaad in de arm is genomen. Dit is ook een van de redenen waarom tot verdaging werd geadviseerd. De bewindsman deelde mee dat op 10 november nog een bespreking zal plaatsvinden met een commissie van Monumentenzorg. Overigens kon de heer Van Poperir.g verklaren dat er een ver heugende belangstelling in zakenkringen voor het plan eerste fase bestaat. Wan neer de grondprijzen waren vastgesteld, hadden wü zeker al zaken gedaan, aldus de wethouder van openbare werken. Merkwaardig is dat de interesse van buiten Vlissingen groter is dan die uit de stad zelf. Veel hangt natuurlijk af van de hoogte van de schadeloosstelling. Bij debehandeling van de vaststelling van een reglement van orde voor de raadsvergadering zei de heer H. van Rooyen (chu), dat het hem was opgeval len dat er in het reglement geen bepa ling over het ambtsgebed was opgeno men. Spreker zou graag zien, dat de raadsvergaderingen met gebed werden geopend. Desgewenst wilde hij de be paling facultatief stellen. Ir. J. H. Kriete- meijer (ar) schaarde zich geheel achter de heer Van Rooyen waarna de heer F. G. Smit (arbeid) voorstelde in een andere vergadering op dit onderwerp terug te komen. Burgemeester Kolff repliceerde, dat de kwestie van het ambtsgebed geen punt van bespreking in het college was ge weest om de eenvoudige reden dat deze kwestie niet in het reglement wordt aan gesneden. De voorzitter zegde toe de raad hierover nader in te lichten. RETRANCHEMENT. De gemeente raad heeft besloten de politieverordening te wjjzigen, waardoor de exploitatie van speelautomaten wordt verboden. De rijks politie rapporteerde dat reeds excessen waren voorgekomen. De provinciale commissie voor uitbrei dingsplannen heeft tegen de aanleg van een kampeerterrein ten zuiden van het afwateringskanaal geen bezwaar. Ged. Staten hebben het raadsbesluit tot het beschikbaar stellen van een krediet van 3000 gulden voor het bouwrijp maken van gronden in de Zwinsector goedgekeurd. De rekening 1959 van de gemeente werd aangeboden. De gewone dienst heeft een ■batig slot van 1402,57. De voorzitter zegde naar aanleiding van een verzoek van een der raadsleden toe, dat overwogen zal worden in de Prins Mauritsstraat een lantaarn te plaatsen- Veroordeeld tot een maand voorwaardelijke detentie Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een maand militaire detentie met aftrek van een week voor arrest luidde de eis van de auditeur militair bjj de krijgsraad in Den Haag gistermorgen tegen de dienstplichtig soldaat G. W. J. van R. uit Middelburg, momenteel verblijvende in het militair revalidatiecentrum in Doorn. Het was een zielig geval met deze soldaat die een week lang van zijn onderdeel was weggebleven om, zoals hij in len brief ban zijn commandant had uiteengezet „de ratten thuis te ver drijven". De jongen wilde zijn vrouw, die haar tweede kindje verwacht niet alleen achterlaten in een huis dat door ratten wordt overbevolkt. Hoe het echter zij. ratten of geen ratten, de militaire dienst kan geen rekening houden met ieders wensen of verlangens en dus stond de militair thans terecht terzake van de sertie, gepleegd in tijd van oorlog. De verdediger, kapitein W. G. Tib- ben, laakte de houding van de gemeen te Middelburg waar de jongen om sociale hulp voor zijn gzin had ge vraagd. De uitlatingen over deze man van een ambtenaar ter gemeente secretarie zijn zeer onbehoorlijk, aldus de raadsman. Hij wees er voorts op dat de jongen al drie maanden geen dienst meer doet en op een herkeuring wacht. Ten slotte zei de verdediger dat de sol daat zijn gezin niet in de steek kan laten, omdat hij zich helemaal voor zijn vrouw en kind heeft ingezet. Ik weet dan ook zeker dat, wanneer de gezins uitbreiding een feit is, hij weer niet naar zijn onderdeel zal terugkeren, hoewel ik hem dit ten sterkste heb ontraden, aldus de raadsman. Het erg ste wat zou kunnen gebeuren is dat deze jongen militaire detentie wordt opgelegd. De krijgsraad ging met de verdediger mee en vonniste na raadkamer een maand militaire detentie voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Advertentie Wagemans A Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort meubelen en Epeda matrassen Verkrijgbaar bij: Lange Kerkstraat 1117 Goes KLOETINGE. Het hervormde kerk koor uit Kloetinge, onder leiding van de heer Ruissen uit Wemeldinge treedt op voor de N.C.R.V.microfoon. Dit koor is via de radio te beluisteren op woens dag 2 november van tien over zes tot half zeven des avonds. en Vlissingen. GOES. Bij de te spelen ronden om het wereldkampioenschap dammen wordt ook- Zeeland niet vergeten. Van avond wordt een ronde gespeeld in ho tel ,,De Korenbeurs" te Goes en mor genavond in het Scheldekwartier te Vlissingen. Dit evenement begint in beide plaatsen om vijf uur. Het publiek krijgt gratis toegang. Dit is mogelijk door de financiële medewerking van ve le instellingen. Ook ons blad schonk een bijdrage. Raad van Oostburg OOSTBURG De gemeenteraad heeft de beslissing op een verzoek van de ver eniging van plattelandsvrouwen Ceres, om een garantieverklaring voor een geld lening ten behoeve van een te bouwen bejaardentehuis aangehouden omdat de vereniging nog geen rechtspersoonlijk heid bezit. Op een vraag van de heer S. Dekker (prot. chr.) deelde loco-burgemeester A. P. Modde mede dat tegen 1 jan. a.s. de benoeming van een gemeente-opzich ter kan worden tegemoet gezien, onge acht het feit of er dan een gemeenschap pelijke regeling bouw- en woning toezicht is. De r.k. vlasserscholen in Zeeuwsch Vlaanderen krijgen 25 gulden subsidie. De leden der Woonruimtecommissie wer den herbenoemd. Ingekomen was een schrijven van de commissaris der koningin, die mededeel de dat burgemeester mr. K. Hoeksema op zijn verzoek eervol ontslag heeft ont vangen. Hem zal worden gevraagd ook ontslag te verzoeken als ambtenaar van de burgerlijke stand. Hij kan de ambtswoning blijven be wonen, aldus de heer Modde, tot er een opvolger komt. Op een vraag van de heer Leenhouts (soc.) deelde de loco-burgemeester mede dat de stedebouwkundige weldra het uit breidingsplan gereed hoopt te hebben. Er is, zei de heer J. Barendregt (gem. bel.) vooral gebrek aan bouwgrond voor middenstandswoningen. Naar aanleiding van een vraag van de heer E Dekker deelde de loco-burge meester mee dat het gebouw voor de diepvriesboxen, (er zijn thans 88 boxen) zal worden verbeterd. HANSWEERT. Nu de muziektent voor Hansweert deze week zal worden opgeleverd zal zij op het dorpsplein voor „Kaj Munk" worden opgesteld. Zater dagavond 29 okt. te 19.30 uur zal de tent door het comité „muziektent Hansweert" aan het Gemeentebestuur in eigendom worden overgedragen, waarna de plaat selijke verenigingen door uitvoering van muziek en zangnummers de tent in ge bruik zullen nemen. DEN HAAG De akademie ,,De Horst" in Driebergen, die uitgaat van de diakonale raad der Ned. Herv. Kerk, hoopt begin volgend jaar te beginnen met een nieuw type opleiding voor maat schappelijk werk. Er zal name lijk voor oudere krachten de mo gelijkheid worden geopend te worden opgeleid voor het officiële diploma maatschappelijk werk Zeeuw machine 31 nacht 813 Deze opleiding zal evenals de huidige vier jaar duren. Het verschil met de bestaande opleiding is dat de deelne mers de cursus kunnen volgen naast hun gewone werk. In het eerste jaar kan de studie worden gevolgd in Utrecht en Arnhem. De toelatingseisen zijn diploma middelbare school of akte J.o., een goede persoonlijke geschikt heid voor het werk. De minimum leef tijd is 25 jaar. S-H. ARENDSKERKE. De Zon dagschool heeft deze week haar jaar lijkse ouderavond gehouden in het Tref punt. De voorzitter de heer J. J- de Schipper sprak een openingswoord. Mej. Riet de Schipper vertelde in een causerie van het zondagschoolwerk in de kleinste klassen. De leider M. J. Geuze deed mededelingen over de stand van zaken over het afgelopen jnar. Er valt een geringe daling van het be zoek te vermelden. Overigens was het een rustig jaar voor de vereniging. Na de pauze behandelde de plaatselijke predikant ds. D. J. Baars het onder werp „Aan de dienst en de naam des Heren". De spreker belichtte hierin de verantwoordelijkheid van de ouders ten opzichte van de kinderen gezien in het kader van de doopbelofte. HOLLYWOOD (AP) Churchill's jon' ge jaren zullen worden uitgebeeld in een film van Paramount. De maatschap pij heeft daarvoor de filmrechten aan gekocht van twee van Churchill's boeken, My early life" en „The world crisis' Het wordt een grootbeeld kleurenfilm met een sterrenbezetting. De film zal het leven van Churchill beschrijven tot 1908, het jaar van zijn huwelijk. BRESKENS. De Urk 104 en de Urk 97 hebben dinsdag de eerste haring aangevoerd aan de vismijn. De vissers waren te vreden over de vangst van 19.162 kg. De kwaliteit van de vis was goed en de prijs (45 ct. per kg) viel ook niet tegen in de loop van de week wor den nog tien uissersschutten, voor de haringvangst in Bres- kens verwacht. Zij zijn afkom stig uit Urk en Texel. MIDDELBURG. De recreatieve mo gelijkheden, die in West Zeeuwsch Vlaanderen volop in ontwikkeling zijn hebben ook hun negatieve aspecten. Bij honderden staan de West Zeeuwsch Vla mingen klaar om de toeristen te dienen, en daardoor te verdienen. Hier zijn evenwel bezwaren aan ver bonden. De familie b.v. wonend in een „kippenhok", geen gezamenlijke maal tijden meer, geen kerkgang en soms de kinderen een paar maanden het huis uit. Om deze achtergronden van het toe risme te bestuderen, heeft de contact commissie der samenwerkende VW's in West Zeeuwsch Vlaanderen besloten om op het jaarlijks congres dat donderdag 10 november zal worden gehouden een spreker te laten komen en een forum te vormen. In het forum zullen zitting heb ben de sociologen mejuffrouw Dra. A. Hessels en Drs. W. J. Kusters. Als spre ker zal optreden Drs. P. de Jong, ver bonden aan het sociologisch instituut van de Nederlands Hervormde Kerk. De ver gadering zal in Retranchement of in Schoondijke worden gehouden. Wij ho pen in een volgend bericht hier op terug te komen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft aan de gemeente besturen in de provincie Zeeland en het westelijk deel van Friesland mede gedeeld, dat de reacties der gemeente raden op de in januari jl. gestelde vraag omtrent de toepassing van de Woonruimtewet 1947 aanleiding geven om de bepalingen van genoemde wet voor die gemeenten op dit ogenblik nog niet buiten werking te stellen. Teneinde echter de zo hoog nodige doorstroming van beter gesitueerden naar duurdere woningen te bevorde ren, heeft de minister aan b. en w. in deze gemeenten verzocht de vereiste vergunning in het algemeen zonder meer te verlenen voor woningen met een hogere huur dan 70, 65 en 60 p. m. in resp. 3e, 4e en 5e gemeente klasse. De minister verzoekt voor 1 april 1961 statistische gegevens met betrekking tot deze nieuwe gedrags lijn te ontvangen. Het ministeriële schrijven van 26 ok tober 1960 is gericht aan alle gemeen ten in de provincie Zeeland en aan 14 Friese gemeenten. MIDDELBURG. In de Middel burgse Stromenwijk, die schertsen derwijs ook wel de scholenwijk wordt genoemd, is gisteren de eer ste steen gelegd voor de tweede hervormde kleuterschool van de Vereniging Christelijke School 't Zand. De uitbreiding van deze wijk en de daaruit voortvloeiende toeneming van het aantal leerlin gen maakte het noodzakelijk een nieuwe school te stichten. Deze drie-klassige school, waarvan nu eerst twee lokalen worden ge bouwd, kost ongeveer 86.000. In 1961 hoopt het bestuur rijksgoed keuring te krijgen voor de bouw van het derde lokaal. Nadat de tweede voorzitter, de heer C. J. Kooman, in de nieuwe lagere school een welkomstwoord had ge sproken, begaf het gezelschap zich naar het bouwwerk. Daar werd door de echtgenote van de secretaris-pen ningmeester der vereniging, mevrouw J. J. Glerum-Schoonaard de eerste steen gemetseld. Naast de datum staat op deze steen ook 2 Timotheüs 3 vers 14. Weer terug in de hall van de lage re school sprak wethouder J. W. Kögeler namens het gemeentebe stuur. Hij deelde mee, dat deze school zeker niet de laatste zal zijn die in de Stromenwijk wordt ge bouwd. Er bestaan plannen om een kweekschool, een detailhandelsvak school, een iandbouwhuishoudschool en in de verre toekomst een nieuwe technische school in deze wijk te stichten. De heer Kögeler noemde de Stromenwjjk uiterst geschikt voor het bouwen van scholen. De directeur van gemeentewerken de heer A. W. Matthijssen, riep de medewerking in van alle opvoeders om de jeugd liefde bij te brengen voor de natuur. Wij hebben hier een prach- Mevrouw J. J. Glerum-Schoonaard metselt de eerste steen. tig park in de omgeving, zei hij, maar gemeentewerken wordt nogal eens ge plaagd door de jeugd. De heer H. J. Boom bracht ten slotte de gelukwensen over van het perso neel van de hervormde lagere school. GOES. Een bijna geheel duister podium, met slechts in het midden een lichte plek van een schijnwerper, waar in zich op grillige wijze een groteske schaduw beweegt. Bijna gebiologeerd staarde het publiek naar de voordrachts kunstenaar Otto Sterman op de voor grond, die, hierbij geholpen door zijn schaduw, op suggestieve wijze het verdriet en soms de wrok van het mis kende negerras vertolkte in zijn pro gramma „Ebbenhout" voor de leden (van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, die hun najaarsvergade ring hielden in de „Prins van Oranje". In de verschillende stukken proza en poëzie geschreven door negerauteurs, liet hij op een nu eens bittere, dan weer vergevende wijze, de noden van de zwarte mensen zien. Zuiver liet hij verschillende figuren voor het publiek leven. Tot slot van zijn voordracht vertelde hij enkele sprookjes met hun geheel eigen en karakteristieke humor. De zwakke overwint de sterkere door slim heid, kenmerkend voor de neger, die het altijd tegen sterkeren heeft moeten opnemen. Een welgemeend applaus en vele open doekjes waren de beloning voor dit prachtige staaltje van vertel kunst. Huishoudelijke zaken Hieraan vooraf ging het huishoudelij ke en meer zakelijk georiënteerde ge deelte van het programma. Mevrouw W. van Veen-van Loghem uit Oostburg opende de vergadering op een kordate wijze, die het drukke geroezemoes, dat nu eenmaal onverbrekelijk verbonden is met de aanwezigheid van een grote groep dames, ogenblikkelijk deed ver stommen. Zij sprak haar vreugde uit over het feit dat zovele dames aanwe zig konden zijn en bracht hen in ver band hiermee de toestand onder het oog, waarin sommige delen van de we reld nog verkeren, zodat ze soms niet alleen op straat mogen, dus laat staan vergaderen. In andere zeer geëmancipeerde lan den heeft de vrouw echter zo'n actief deel in het bedrijfsleven dat haar vrouw zijn bedreigd wordt evenals een nor maal huwelijksleven. Zij memoreerde hierbij de lezing die Hella Haasse op 13 september hield ter gelegenheid van de viering van het dertigjarig bestaan van de bond, in Amsterdam. Hierna werden enkele mededelingen gedaan over cursussen, die georganiseerd zul len worden op de volkshogeschool „De Oude Hof", in Bergen. De presidente raadde vooral een cursus van vier we- MIDDELBURG. Voor de meervoudige kamer voor burger lijke zaken van de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg werden gisteren de pleidooien ge houden in de civiele procedure Waterschap Wegschap Walcheren kontra Polder Walcheren. Voor de Polder trad als pleiter op mr. A. J. v. d. Weel te Middelburg, voor het IWegschap mr. v. d. Hoeven uit Rotterdam. Nadat de rechtbank de pleidooien had aangehoord be paalde zij het vonnis op 7 decem ber. paald perceel wil niet zeggen, dat dit perceel niet belastbaar is. (Door de herverkaveling en de aanleg van nieuwe wegen is vroegere schot- plichtige grond in wegen verwerkt, zo dat deze wegen toch ook schotpliehtig blijven. Mr. v. d.Weel bracht ten slotte nog een billijteheidisargument naar voren. Het zou een volkomen onverdedigbaaï beleid zijn, indien, het grote aantal we gen niet zou worden aangeslagen, opdat niet het overblijvende agrarische deel met zijn stijgende lasten niet nog zwaar der zou worden belast. Mr. v. d. Weel noemde summum sum marum de bezwaren van het Wegschap stuk voor stuk onhoudbaar en in strijd met de nieuwe taak van het Polderbe stuur. Na een korte repliek en dupliek bepaalde de rechtbank het vonnis op 7 december. GOES. In De Opril vergaderde de Christelijke Metaalbewerkers Bond afde ling Goes onder voorzitterschap van de heer Joosse. Daar de districtsbestuurder, die deze avond een lezing zou houden, wegens drukke werkzaamheden verhin derd was, sprak de voorzitter deze avond over het onderwerp „Het werk van zestig jaar in de spiegel van nu", dit n.a.v. het feit dat de C.M.B. volgend jaar het zes tig jarig bestaan viert. Ondanks de grote bevolkingstoename, elke zeven jaar onge veer een stijging van een miljoen, en het lage sterftecijfer, is de welvaart nog steeds gestegen, en het nationaal inko men vier maal zo groot als aan het begin van die periode. In bepaalde bedrijfsgroe pen, b.v. de landbouw, is een kleine te ruggang te constateren, doch de welvaart in het dienstenverkeer en de industrie gaat nog steeds in stijgende lijn, evenals de werkgelegenheid. De sociale voorzieningen zijn in die tijd ook ingesteld en in de loop der jaren steeds verbeterd, zodat men beslist geen reden tot klagen heeft. De C.M.B. Ls de laatste jaren sterk in ledental toegenomen in vergelijking met andere organisaties. Ten slotte werden er nog enkele vragen gesteld over sociale toestanden. Men wenste vooral een ver- het wantrouwen van de werkgevers te- lenging van de periode van werkeloos- genover de werknemersorganisaties Vg heidsuitkering. Ook werd 'gevraagd hoe te nemen. De voorzitter zag het als een christenplicht om uit gedrag en werklust te laten blijken dat men het werk, hoewel soms ook geestdodend, toch met toewij ding doet, en de drang naar sociale ge rechtigheid niet te overdrijven, omdat de gevolgen hiervan op de hoofden van de werknemersorganisaties zouden neerko men. Zoals bekend had de Polder het Weg schap over 1959 een aanslag gelegd op gelegd van 36.228,01 voor 600 ha onge bouwd (wegen). Volgens mr. v. d. Hoe ven zijn de aangeslagen wegen, echter vrij van 'belasting, omdat zij volstrekt onvruchtbaar zijn. Het wegschap be roept zich verder op het feit, dat de we gen vanouds vrijdom van dijkgeschot hebben en dus niet kunnen worden aan geslagen.. Zowel de volstrekte onvrucht baarheid als de vrijdom vanouds wor den door de Polder Walcheren betwist. Bovendien zouden volgens de Polder schotplichtige landen die definitief on vruchtbaar worden toch schotpliehtig blijven. Mr. v. d. Hoeven stelde, dat de vol strekte onvruchtbaarheid ook sloeg op de bermen, dte volgens de spreker niets opbrengen, maar daarentegen veel geld eisen. Mr. v. d. Hoeven noemde de aan slag van de Polder een verassing. Voor al daarom, omdat de Polder allang reeds sinds 1925 de gelegenheid had om de ze wegen aan te slaan. Dat is niet ge- beurd. Voor pleiter was dit het bewijs, dat de vrijdom altijd heeft bestaan. Mr. v. d. Hoeven gaf toe, dat er verschei dene wegen in 1925 (herverkalveling!) nog niet bestonden. De Polder zegt, dat beide toeroepen het Wegschap niet kunnen toaten. Arti kel 119a van het reglement van de Polder spreekt volgens mr. v. d. Hoe ven over schotplichtige landen die ver graven of onvruchtbaar worden, dus niet zijn. Dit artikel is op 1 januari 1959 van kracht geworden. Het staat wel vast, dat deze landen niet na die da tum vergraven zijn. De materie slaat op een toekomstige situatie. Op grond van de door hem aangevoerde gronden -meende spreker, dat de aanslag van de Polder diende te vervallen. Mr. v. d. Weel daarentegen voerde aan, dat het wegdek in zijn totaliteit (met berm dus) niet tot de gronden kan worden gerekend, die volstrekt onvrucht baar zijn. De grasberm heeft een op brengst, waardoor het kadastrale per ceel, al ligt er een wegdek in het mid den, nooit tot de categorie percelen kan worden gerekend die volgens het regle ment van de Polder van dijkgeschot zijn vrijgesteld. Pleiter verstond verder onder vrijdom Iets anders dan mr. v, d. Hoeven. Vrijdom hebben op een be- MIDDELBURG. Conform de eis werd gistermorgen een vroegere PTT- besteller uit Koewacht, G. J. M. de S., door de Middelburgse rechtbank tot zes maanden gevangenisstraf met af trek veroordeeld. Verdachte had geld van postwissels, welke hij aan diverse mensen moest uitbetalen, in eigen zak gehouden. Wegens diefstal met braak werd de Middelburgse los werkman H. B. J. van G. tot acht maanden met aftrek ver oordeeld, waarvan vijf maanden, voor waardelijk, drie jaar proeftijd en onder toezic'htstölling van de reklas sering. Twee vonnissen van de kantonrechter, waarvan in appel was igekomen, wer den bevestigd. H. van G. uit Vogelwaar de werd tot 130 iboete of 26 dagen ver oordeeld. B. J. uit Serooskerike (W) 'kreeg ƒ20 of vier dagen met een toe wijzing van een civiele vordering. RETRANCHEMENT. Woensdag middag is de 86-jarige mej. S. Mas- clee in haar woning in de kelder ge vallen en aan de gevolgen overleden. De alleenwonende ongehuwde vrouw werd door haar buren gevonden. HANSWEERT. In een directiekeet van Rijkswaterstaat op het sluisplateau werd ingebroken. Er werd alleen door de dader of daders een doosje sigaren meegenomen en verder de gehele inven taris overhoop gehaald. Nadat direct door de rijkspolitie met speurhond een onderzoek werd ingesteld, liep het spoor naar een schip, dat zondagavond daar gemeerd was maar reeds was vertrok ken naar Antwerpen. De rijkspolitie geeft echter een bezoek aan het schip te Antwerpen gebracht wat echter geen resultaat heeft opgebracht. Het onder zoek wordt nu verder voortgezet. De heer W. P. de Nooijer te Mid delburg, kandidaat-notaris, zal voorlo pig de zaken van 'het notariskantoor van wijlen de heer B. A. v. Verre be hartigen. ken voor plattelandsjongeren aan, die een bijzonder interessant programma biedt. Onder de bezielende leiding van mej. A. van der Leeden werd daarna een nieuw lied ingestudeerd dat de da mes weldra uit volle borst presenteer den. Alle punten van de aangekondig de statutenwijzigingen werden aangeno men. En men besloot met algemene stemmen op de volgende algemene voorjaarsvergadering blanco te stem men over het al dan niet toetreden van een zelfstandige afdeling „IJsel- meerpolders". Bij de rondvraag deed zich nog een leuke bijzonderheid voor. Een lid uit Middelburg had in de oorlog enkele Ca nadese oorlogsvliegers onderdak ver leend. Na hun terugkeer naar eigen land zochten zij contact met de platte landsvrouwenvereniging in hun woon plaats die als stoffelijk blijk van waar dering een prachtige loper en een rok met de geborduurde handtekeningen van alle leden vervaardigde en over stuurde, vergezeld van een gouden Mapie-Leaf speldje. Dit kleed werd op de vergadering tentoongesteld. ZIERIKZEE. Vijfentwintig dames zijn gisteravond op Schou- wen-Duiveland gearriveerd om eveneens te helpen bij het binnen halen van de aardappeloogst! Het betreft hier meisjesstudenten van de Landbouwhogeschool te Wage- ningen die zich ferm ter beschik king hebben gesteld van de Zeeuw se landbouwers om hun aardap pels te rooien. De gans niet teer hartige meisjes zullen vandaag ge laarsd en wel naar de landerijen tijgen in de omgeving van Drei- schor. Ze zijn gehuisvest in het dorpshuis van Dreischor. Waar schijnlijk zullen de dames niet al leen deze week maar ook volgen de week nog in Zeeland blijven. De hulpverlening bij de aardappel oogst heeft zich thans d!us al tot vrouwelijke hulp verbreid MIDDELBURG. In de zaak betreffende de langzamerhand erg omstreden Westkapelse tank heeft de Middelburgse rechtbank gis termorgen uitspraak gedaan. De gedaagde partij, de Stichting „Westkapelle herrijst", werd ver oordeeld tot af- en overgave bin nen acht dagen na het vonnis van de tank aan de eiseres, de N.V. M. L. Polak Zoon in Middel burg, tegen een bewijs van ont vangst. Tevens hield het vonnis in, dat de Stichting 100.- boete had te betalen voor iedere dag, die zij met de af- en overgifte in gebreke zou blijven. Ook werd zij veroordeeld tot het betalen van de kosten van de eiseres voor het geding. Desgevraagd gaf de heer P. de Vos, bestuurslid van de Stichting ons zijn me ning. Hij verklaarde verbaasd te zijn dat de stichting het geding verloren had. „Ik had dit nooit kunnen vermoeden", zei hij. Verder deelde hij mee, dat de stichting binnen afzienbare tijd een be stuursvergadering zou beleggen, waarin besloten wordt wat de verdere te onder nemen stappen zullen zijn. Nieuw plan van B. en W. GOES. Het voorstel van B. en W. ontmoette in de raadsvergadering van 18 oktober jl. tot het bouwen van 48 galerijwoningen en twee eengezinswo ningen in bouwplan zuid-oost zoveel be zwaren, dat het college het voorstel heeft teruggenomen. In verband met de tijdnood en het gevaar, dat een ge deelte van het bouwvolume vóór 1960 verloren zou kunnen gaan achten B. en W. het gewenst de raad een ander plan voor te leggen, eveneens omvattend 48 etagewoningen en twee eengezinswonin gen, maar van een reeds bekend type. In de gemeenteraad van 31 oktober zal over dit voorstel beslist worden. Dit nieuwe plan is voor zover de etagewoningen betreft vrijwel gelijk aan de plannen van 42 en 18 woningen, die voor de fa. Hoppenbrouwers wor den gebouwd. De maten zijn echter iets verruimd, waardoor de bewoningscapa- citeit is verhoogd van 6 tot 7 personen. Aangezien openbare aanbesteding van dit bouwplan weer tijdverlies zou ople veren menen B. en W., dat. ook in dit geval in het belang van de gemeente tot onderhandse aanbesteding moet wor den overgegaan. Het college heeft een prijsopgaaf ge vraagd aan de N.V. Bouwbedrijf v.h. J. G. Broek te Middelburg, welke N.V. zich bereid verklaard heeft deze 50 wo ningen te bouwen. De huur van deze woningen kan geraamd worden op ge middeld 14.15 per woning per week. Bij aanvaarding van het voorstel zijn B. en W. wel van plan de oorspronke lijke opzet voor de bouw van galerij woningen aan een nader onderzoek te onderwerpen. Naast enkele onderwijszaken zal in deze raadsvergadering ook de gemeen tebegroting behandeld worden. BREDA. Op zaterdag 5 november a.s. zal het 100-jarig bestaan van het Dagblad De Stem herdacht worden. Die dag zullen tevens het volledige ver nieuwde gebouwencomplex en de nieu we rotatiepers officieel in gebruik wor den genomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3