Scheldkanonnade werd stopgezet Twaalf vliegers worden nader aan tand T. H. VOOR HAARLEM OP PAPIER KLAAR Ontmoeting tussen Kroesjtsjef en Adenauer wordt voorbereid Geredde van Friso sloeg verdrietig de ogen neer ARKS beschuit Machinist Dijkstra zwom driemaal de reddingboot na de chocolademelk heet nu (weer) SCANDINAVIË VORMT VREDESLEGER De Bilt: Bewolkt SCHEERVLUCHT OVER KONINKLIJKE COMET Russisch zweef tuig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Milder Met de V.N. Kolendamp bedreigt vijftig gezinnen Hoop Café Nieuwe Markt" Zie verder pag. 9 LAATSTE NIEUWS Omzetbelasting op boter vervalt dorstlessende melkcbocola Directeur: JACQ DE SMIT: Chefred.: G. J. BREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4 Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Temeuzen, N.euwstraat 38, tel. 01130-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. ZeeuwsQh Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaSl' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,—» 16e JAARGANG No. 4690 Donderdag 27 oktober 1960 WEER OP WEG NAAR DE TOP... Van onze correspondent BOIYN. De Russische minister-president Kroesjtsjef heeft via de Westduitse ambassadeur te Moskou. Kroll, bondskanse lier Adenauer een soort politieke wapenstilstand tussen de Sow- jetunie en de Bondsrepubliek voorgesteld. Kroesjtsjef is zelfs bereid om op korte termijn met de kanselier te gaan praten, waarbij het hem volkomen onverschillig is waar dit gesprek zal plaats vinden. Dit getuigt van een radicale keer van de Russische houding tegenover de Bondsrepubliek. Tot voor kort vloeiden de Russische radio en dag bladen, alsmede de redevoeringen van Kroesjtsjef zelf over van scheld woorden, gericht aan het adres van Adenauer. Men schroomde zelfs niet om de bondskanselier met Hitier te vergelijken en men betoogde steeds weer dat Bonn met zijn „revanchis- tisch-militaristische" politiek op een nieuwe oorlog uit was Sedert ö!e Algemene vergadering in de Verenigde Naties, waarbij Macmil- lans bereidheid aan het licht kwam, in de Westelijke wereld voor een nieuwe topconferentie met Kroesjtsjef te plei ten, waait er te Moskou blijkbaar weer eens een zachtere wind. Kroesjtsjef be toogde dezer dagen tegen de Russisch sprekende Duitse ambassadeur te Mos kou, dat de Russisch-Westduitse betrek kingen op korte termijn aanzienlijk ver beterd moeten worden. Eerste teken van deze Russische houding was de ge ruisloze wijze waarop de Russische radio en dagbladen, op het partijblad Prawda na, het incident-Smirnof ond'er de tafel lieten glijden. Men maakte zo goed als geen gewag van het optre den van de Russische ambassadeur te Bonn tijdens de opening van de Afri- kaweek in de Beethovenhalle en er werd zelfs geen politieke munt uitge slagen. Bondskanselier Adenauer was van deze Russische wending reeds vorige week op de hoegte. Het was hierom ook. dat hij direct na het incident- Smirnof een minister naar de Russi sche ambassadeur zond. teneinde het gehele geval zo mogelijk in d'e doofpot te stoppen. Te Bonn betoogt men nu dat de Rus sen er vast van overtuigd zijn dat het in het komende voorjaar tot een top conferentie tussen Kroesjtsjef, Macmil- lan, de Gaulle en de nieuwe Ameri kaanse president zal komen. Het voornaamste thema van die conferentie moet volgens de Russen de kwestie- Berlijn worden. De Russen zouden daarbij willen proberen de Verenigde Naties bij de oplossing van het Ber- lijnse vraagstuk in te schakelen volgens de redenering, dat een paar duizend man troepen van de Verenigde Naties Advertentie Wij Zeeuwen eten ROERMOND. In de Egelantier straat en de Oranjeboomstraat te Heer len zijn vijftig gezinnen verplicht 's nachts zoveel mogelijk ramen en deuren open te laten. Doen zij dat niet dan dreigen zij door kolendamp te worden vergiftigd. De K.S.G.-huizen, zoals ze 'in de wan deling worden genoemd, zijn enkele ja ren geleden met steun van de Kolen- en staalgemeenschap gebouwd. De Heer- lense aannemersfirma paste daarbij een nieuw systeem voor de rookafvoer toe. Met een regelknop in de kamer kan de bewoner warme lucht door ka nalen in het plafond laten stromen al vorens deze door de schoorsteen naar buiten gaat. Gebrekkig zeker zo veel veiligheid aan de West- berlijnse bevolking kunnen bieden als een paar duizend man geallieerde troepen. Deze Russische voorbereiding voor een nieuwe poging in de richting van een topconferentie brengt met zich mee, dat de Russische propaganda tegen Bonn dient te worden verzwakt en zelfs dat er een beter klimaat tussen Kroesj tsjef en Adenauer persoonlijk moet ont staan. Voor Adenauer echter is een bescherming door de Verenigde Naties van de Westberlijners iets volkomen onaanvaardbaars, ja zelfs de voorbode van een overgeven van West-Berlijn via de status van zogenaamde vrije stad aan de Oostduitse communisten. Zijn regering houdt dan ook stijf en strak vast aan de viermogendhedenovereen- komst voor Berlijn. Desondanks wil Bonn ingaan op Kroesjtsjefs voorstellen, in de hoop dat een gesprek tussen de Russische minis ter-president en Adenauer zal leiden zowel tot een verlichting van de span ning tussen Oost en West, als tot een betere Russisch-Duïtse verhouding. Over de datum en de plaats van het gesprek Kroesjtsjef-Adenauer is even wel nog niets bekend gemaakt. Van onze correspondent LONDEN Het grootscheepse onderzoek naar de gang van zaken bij het ongelukkige .incident van dinsdag toen het vliegtuig van ko ningin Elizabeth bijna in botsing kwam met twee Duitse straaljagers, is gisteren zowel in Groot-Britannië als in West-Duitsland met kracht voortgezet. De gemengd Duits-Britse commissie begon gisteren op het vliegveld van Lyneham, een basis van de R.A.F., waar de gehele be manning van de koninklijke Comet nog eens werd ondervraagd. In West-Duitsland waren meer vragen te stellen. Honderden Westduitse jacht- vliegers werden in de loop van de nacht van dinsdag op woensdag en ook gis teren overdag ondervraagd. Behalve een twaalftal gaan zij allen vrijuit. De twaalf overgeblevenen zijn geducht aan de tand gevoeld. Het is niet uitgesloten, aldus verluidde gisteravond in Bonn, dat onder hen de schuldigen schuilen van 'de onverantwoordelijke schijn- aanval op de Comet van de Britse vorstin. Scherpe reacties In Engeland, waar de laatste maanden de gevoelens toch al niet erg pro-Duits waren, heeft het betreurenswaardige incident een bijzonder slechte indruk gemaakt. In tal van bladen heeft het tot scherpe anti-Duitse oommentaren geleid. Daarnaast dringt men er ook allerwege op aan dat er meer coör dinatie tot stand gebracht wordt tussen de militaire en de burgerluchtvaart. Vooral nu de snelheden waarmee ge vlogen wordt bijna dagelijks toenemen is dat een eerste vereiste. Vandaag vertrekt de gemengde com missie van onderzoek naar de Bonds republiek om daar het speurwerk voort te zetten. De commissie krijgt alle ge gevens ter beschikking die gisteren werden verzameld als gevolg van het verhoor van de Duitse jachtvliegers. Gisteravond kwam ook nog aan het licht een mysterie te meer dat de gehele vlucht van de koninklijke Comet is gevolgd in een geheim radarstation in Noord-Duitsland. Dit station maakt deel uit van een lange keten radar waarnemingsposten die zich uitstrekt van Noorwegen tot Turkije. Deze ke ten behoort tot het defensiestelsel van de Navo. De waarnemingen die deze radarpost dinsdag deed, geschiedden geheel onafhankelijk van die welke door civiele waarnemingsstations wer den verricht. Officieren van de Britse luchtmacht hebben in deze radarpost de waarne mingen voortdurend verricht. Men vraagt zich thans af of zij het incident op hun radarscherm hebben gezien. En als zij het hebben gezien waarom hebben zij dan het incident niet on middellijk gerapporteerd? Het hoofdkwartier van de tweede Advertentie Hiermede heb ik de eer mijn cliënten kennis te geven van de opening van NIEUWE MARKT 11 Telefoon 138443 Rotterdam op donderdag 27 oktober a.s., 3 u. n.m. Uw bezoek zal door mij op hogè prijs worden gesteld. F. Versluis. Tal van bewoners die hun kachels hebben aangemaakt klagen sinds enke le weken over hoofdpijn. De dokters die hun patiënten bezochten namen op de slaapkamers kolendamp waar en gaven het advies ramen en deuren zo veel mogelijk open te houden. Een on derzoek heeft aangetoond dat de afvoer buizen in de plafonds, die de vloeren van de slaapkamers moesten verwar men, lekkages vertonen en dat de re gelknop van de meeste verwarmingen niet meer goed functioneert. De bewoners hebben een klacht in gediend bij de Gemeentelijke genees- i kundige en gezondheidsdienst. I Koning Boemibol en prinses Beatrix scharen zich blijgemoed in het Haagse Hotel des Indes rond de dis. De koning en koningin van Thailand boden daar gisteravond een galadiner aan koningin Juliana en prins Bernhard aan. geallieerde tactische luchtmacht in West-Duitsland bevestigde gisteren dat de waarnemingen door deze post van de Navo zijn verricht, maar het wilde verder niets mededelen. Alle eventuele gegevens staan echter ter beschikking van de commissie van onderzoek. Bondskanselier Adenauer ontbood gisteren zijn militaire medewerkers op een vergadering van het kabinet en gaf hun opdracht de toedracht van het in cident zonder verwijl uit te zoeken. Voorts gaf dr. Adenauer het ministerie van defensie, vooruitlopend op het re sultaat van het onderzoek, alvast op dracht, verontschuldigingen aan te bie den aan de Britse ambassade in Bonn. Volledig onderzoek Ook in het Britse Lagerhuis kwam het incident tussen de twee straaljagers en de Comet van koningin Elizabeth gisteren ter sprake. George Ward, mi nister voor de luchtvaart, gaf de afge vaardigden de verzekering dat er een volledig onderzoek naar het gebeuren is ingesteld. Ook de minister was van mening dat het incident nog eens de aandacht heeft gevestigd op de nood zaak de grootst mogelijke veiligheid na te streven voor de militaire en de bur gerluchtvaart boven het Europese lucht ruim. Vader Dijkstra is overgelukkig met de redding van zijn zoon, maai op het gezicht van de geredde jonge machinist wil het verdriet over het verlies van de andere zes opvarenden van de Friso niet wijken. Van onze speciale verslaggever FRANEKER De vele boeket ten, die gisteren bezorgd werden aan het hoekhuis in de Burgemees ter Okmastraat te Franeker, had den het ouderlijke huis van de 23- jarige kustvaartmachinist J. Dijk stra in een bloemenpaleisje kun nen herscheppen. De meeste lagen nog lange tijd op het tafeltje in de keuken. Hoe zielsblij iedereen was over het behoud van de jonge zee man, bijna sterker nog leek het verdriet over het verlies van de zes andere opvarenden van de kleine kustvaarder Friso, waar naar het zoeken thans gestaakt is. Geen woord De jongeman is wel mededeelzaam, maar uit piëteit tegenover de zes, die niet de reddingboot konden bereiken, gaat het verhaal alleen over hem zelf, Als het gesprek in de richting gaat hoe de anderen geprobeerd heb ben zich te redden, schudt hij het hoofd en slaat zijn ogen neer. Geen woord geeft hij prijs over hun strijd en hoe hij hen uit het oog heeft ver loren. Lijden Het is bijna ongelooflijk, hoe de jonge machinist er het leven af heeft kunnen brengen. De ramp voltrok zich in ongeveer een half uur, maar drie kwartier heeft hij in de baaierd van koude golven moeten zwemmen om de enige losgeslagen reddingboot te bereiken. Het was toen niet alleen een kwestie van kou lijden en af wachten, want drie keer werd Dijk stra uit de boot geslagen door de woedende zee! Hozen Bijna met koel overleg heeft hij de zeven uren doorgebracht voordat het Duitse vrachtschip Edmund Halms hem oppikte. „De enige wil, die ik had, was dat ik leven wou", zei hij ons gistermiddag kort na zijn aan komst in zijn woonplaats Franeker. Met die wil heeft hij urenlang het water uit de boot gehoosd water, dat er even hard weer in kwam als hij dacht dat hij een ogenblik kon rusten Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Op het departe ment van Onderwijs, kunsten en wetenschappen ligt een uitgewerkt plan van de gemeenten Amsterdam en Haarlem, om in Haarlem een derde technische hogeschool te stich ten. Dit instituut zal, aldus het plan, een dependance moeten zijn van de Vrije en van de Gemeentelijke universiteit in Amsterdam. De we tenschappelijke staven van de tech nische faculteiten aan deze instellin gen van hoger onderwijs moeten voor dit doel worden uitgebreid. Daarover is tussen de universiteiten al overleg gepleegd. De uitbreiding van de bestaande wetenschappelijke staven zal grote besparingen opleveren. Bovendien kunnen de moeilijkheden bij het vormen van nieuwe wetenschappelijke werkgroepen gebrek aan geschikte krachten) worden ondervangen. Het plan van Amsterdam en Haarlem kan, zo is ons gebleken, op enig verzet stuiten bij het directorium van de Vrije Universiteit. Daar staat men ten aan zien van de wetenschappelijke opleiding op het standpunt, dat die uitsluitend op de basis van het reformatorische den ken dient te geschieden. De burgemeester van Haarlem, mr. Cremers, zei ons hierover: „Dit zal een kwestie van geduldig overleg worden. Maar mochten de besprekingen stran den, dan zal de samenwerking met de Gemeentelijke universiteit van Amster dam nog voldoende zijn, om het denk beeld van de Haarlemse technische hogeschool te verwezenlijken." Zwolle Op het punt, van de ontwikkeling van het hoger onderwijs bestaan tegenstel lingen. Er is een stroming, die concen tratie voorstaat, een andere, met name vertegenwoordigd door het oosten van het land, voelt meer voor spreiding. In die geest is indertijd aan minister Cals geadviseerd. De. burgemeester van Zwolle, de heer Roeien, een vurig voorstander van de vestiging van een universiteit in zijn stad, zei gisteravond: „Zo de derde technische hogeschool binnen de rand stad zal worden gevestigd, acht ik dat in strijd met het rapport „Ruimtelijke ordening". Deventer Burgemeester Bolkenstein van De venter, de stad die door de uitspraak van het rapport spreiding hoger onder wijs van de commissies Piekaar en Ne- her het hoogst genoteerd staat voor een nieuwe universiteit, vond de argu mentatie voor het nieuwe plan niet sterk. Of het stichten van een dependance goedkoper zou zijn dan de oprichting van een nieuwe universiteit betwijfelde hij ten zeerste. Professoren zijn er toch nodig en ruimte om colleges te geven ook. Een dependance zou de overbelaste staven van de bestaande universiteiten nog maar meer werk geven Enschede Burgemeester W. Thomassen van En schedé, de stuwende kracht achter de beweging die strijdt voor een techni sche hogeschool in Twente, zei: Ik denk niet dat minister Cals zich door dit nieuwe plan van de sprei dingsgedachte af zal laten brengen. Als hij van plan zou zijn geweest om een nieuwe inrichting voor hoger onderwijs in het westen op te richten, dan zou al het gezeur over eventuele vestigingsplaatsen in het oosten van de laatste jaren niet nodig zijn ge weest". Eigen nieuwsdienst X.ONDEN. In de Sowjetunie is een zweeftuig ontworpen, aldus het persbu reau Tass, dat 400 ton weegt en zich op een ruim anderhalf meter dik lucht kussen met een snelheid van 170 tot 200 kilometer per uur boven land of water kan voortbewegen. Dit bericht heeft in Engeland, waar al verschillende kleine typen zweeftui- gen gebouwd zijn, grote verbazing ge wekt. Aan zweeftuigen van 400 ton is men in Engeland en in de Verenigde Staten nog lang niet toe. LUCHTBASIS VANDENBERG De Amerikaanse luchtmacht is er gisteren niet in geslaagd een zestiende kunstmaan van het type Discoverer in een baan om de aarde te brengen, De kunstmaan, de zwaarste van al le Discoverers, was zo groot dat er plaats was voor aapjes of ver- kenningsapparaturen in de in strumentencapsule die later zou moeten terugkeren naar de aar de. De kunstmaan woog, de brandstof meegerekend 6759 kg. Het leeggewicht was 945 kilo. De capsule woog 135 kilo. OSLO Noorwegen, Denemarken en Zweden vormen op het ogenblik een politiestrijdmacht die zij ter be schikking zullen stellen van de Ver enigde Naties. Dit werd gisteren door een woordvoerder van de Noorse re gering in Oslo bekend gemaakt. De strijdmacht kan op elke gewen ste plaats ter wereld worden ingezet. Zij zal permanent ter beschikking van de volkerenorganisatie staan en in staat zijn op elk moment te vertrekken. Het „vredesleger" van de Scandina vische landen zal uit tenminste 1500 officieren en manschappen bestaan, voor het merendeel infanteristen. Het zal volledig uitgerust worden om te kunnen optreden waar er zich maar een noodtoestand voordoet. Er zullen uitsluitend vrijwilligers deel uitmaken van het Scandinavische politieleger, maar zij moeten op zijn minst anderhalf jaar onder de wape nen zijn geweest. Het gaat hier om een zuiver Scan dinavische strijdmacht, dus geen per manent leger van de Verenigde Naties. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Met ingang van 1 januari zal de omzetbelasting op boter verdwijnen. Deze maatregel, samen met de aan gekondigde verhoging van het vetge halte van de melk van 2,5 op 3 procent welke verhoging al op 7 november zal ingaan moet naar het oordeel van de regering leiden tot een betere afzet en prijs van de boter. De 58-jarige melkhandelaar J. den Hartog uit Bussum is gisteren in het r-k. ziekenhuis in Hilversum overleden aan de gevolgen van een verkeersonge luk. De heer Den Hartog was dinsdag verblind door de zon en met zijn auto op een tegenligger gebotst op de weg van Bussum naar Hilversum. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met en kele buien. Matige tot vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. MIESJE: Alweer een depressie. 28 okt.: zon op 7.27, zon onder 17.20; maan op 14.53. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1