RAHMAN ROEPT HULP IN VAN EISENHOWER B* Vorstenpaar zag Maas en Delftse grachten Staking in Oss duurt voort De oplossing van Nieuw-Guinea Woensdag 26 5ktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Beheerschap van V.N. onder Indonesisch bestuur NAAR HERTER ZWART MAKEN VREES Kindje verkouden In laboratorium Vragen over Haagse internationale school Rotterdam Ambassade Vragen over verhoging kinderbij slag Oefening Rooikoorts gisteren gestart Interpellatie gevraagd over vettere melk WASHINGTON (AP/AFP). De oplossing, die premier Ab- doel Rahman van Malakka ziet voor de kwestie Nieuw-Guinea, is de volgende: een beheer schap van de V.N. voor weste lijk Nieuw-Guinea onder Indo nesisch bestuur. De premier zal tijdens zijn bezoek aan Washington president Eisenho wer vragen om Nederland er toe te bewegen met een derge lijke oplossing akkoord te gaan. Tengkoe Abdoel Rahman heeft de Amerikaanse autoriteiten van te voren van zijn voornemen op de hoogte ge steld. In Washington is gezegd dat het voorstel van de Maleise premier wel willend zal worden aangehoord. Tege lijkertijd werd er evenwel de nadruk op gelegd dat de Verenigde Staten in deze kwestie volkomen neutraal zullen blijven. Abdoel Rahman is gisteren in Wash ington aangekomen. Vandaag zal hij een onderhoud van een uur hebben met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Christian Herter, al vorens aan te zitten aan een lunch, die hem wordt aangeboden door president Eisenhower. Morgen zal hij president Eisenhower ontmoeten bij een bezoek aan het Witte Huis. De Maleise premier zal zijn voorstel ook ter sprake brengen in de Verenigde Naties. Begin volgende maand zal hij van de V.N. bijwonen. Hij zal in die tijd een onderhoud hebben met secretaris generaal Dag Hammarskjoeld. Intussen doet Indonesië zijn uiterste best om het Nederlandse bestuur in westelijk Nieuw-Guinea zo zwart moge lijk af te schilderen. Een van de leiders van het „bevrijdingsfront voor west- Irian", kolonel Djuhartono, deelde gis teren mee dat grote aantallen Papoea's hun dorpen verlaten en de bergen in vluchten, tengevolge van „de eindeloze toevoer van Nederlands militair mate rieel en troepen in hun gebied". Onder de autochtone bevolking, aldus de kolonel, heersen paniek en vrees tengevolge van de Nederlandse acties. Die sfeer, zo zei hij, was ten dele ver oorzaakt door de Nederlandse propa ganda volgens welke Indonesië spoedig een grootscheepse aanval op Nieuw- Guinea zou doen. Het Indonesische persbureau Antara had eerder gemeld dat in verschillende steden en dorpen onlusten waren uit gebroken als reactie op „de mishande ling van de plaatselijke bevolking door de Nederlanders". Advertentie Dan rug, keel en borstje inwrijven met De heer D. Huurman, directeur van de N.V. Aannemersbedrijf D. Huur man jr. te Delft, is op 46-jarige leeftijd overleden. De heer Huurman genoot be kendheid door zijn restauraties van het enkele dagen de Algemene Vergadering Huis ten Bosch en het Belfort te Sluit JL-J dei Van een onzer verslaggevers kELFT/ROTTERDAM. Delft liep uit toen het Thailandse en het Ne- derlandse vorstenpaar gisteren een rondrit door de stad maakten. De mensen verdrongen zich in de nauwe straatjes, de kinderen juichten en de groten klapten. Als de stoet voorbij was renden zij de straatjes door, de bolle bruggetjes over naar de volgende straat waar de stoet doorkwam. Op één van de bruggen zat de Delftse studenten jazzclub muziek te maken in de hoop dat koning Boemibol zou laten stilhouden, maar de grote zwarte auto's reden door. Misschien heeft de koning het niet eens gehoord en luisterde hij naar de ijle klanken van de beiaard, die over de hoofden van de mensen waaiden, melodietjes, die hij zelf had gecomponeerd. Bij het Prinsenhof stond de Delftse studentenweerbaarheid, in bonte uniformen, keurig in het gelid. De koninklijke gasten werden daar verwelkomd door minister president De Quay en minister Luns. De laatste vertelde iets van het gebouw en wees op de gaten bij de trap. De gaten van de ko gels die Willem de Zwijger doodden. In de statige Kapittelzaal was ge dekt voor 72 personen. De tafels waren versierd met bloemen in herfstkleuren. Daar werd de maal tijd gebruikt van gerookte forel met kaviaar, heldere bouillon, kalkoen met witte druiven, ijs met likeur en vier wijnen. De vorsten hadden tevoren een be zoek gebracht aan het Waterloop kundig laboratorium. Twee kleine meisjes boden de koninginnen daar bloemen aan. Bij de rondgang wer den de hoge gasten ieder begeleid door een ingenieur van het laborato rium, die een uitleg gaven bij het DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid mej. Ten Broecke Hoekstra (WD) heeft er in schriftelijke vragen bij de ministers van o. k. en w. en van bui tenlandse zaken op aangedrongen, dat de subsidieaanvrage van de stichting internationale school te Den Haag op korte termijn zal worden afgedaan. Het bestuur van de stiohting houdt ernstig rekening met sluiting van de school op 1 september 1961, omdat op de aanvraag om subsidie, die in maart 1957 is ingediend, nog niet is beslist. Zijn de ministers niet van oordeel, aldus de vragenstelster, dat het voort bestaan van deze internationale school van het grootste belang is voor Neder land, gezien het feit dat ongeveer zes honderd leerlingen uit plusminus veer tig verschillende landen thans deze school bezoeken? getijmodel van de Deltawerken en de modellen van Europoort en IJ- mond. In Rotterdam werd het gezelschap 's middags begroet door een menigte van ongeveer tienduizend mensen. Voor het stadhuis stond een ere wacht van de Marinierskapel en het Korps mariniers. De kapel speelde ter begroeting het Thailandse volks lied. De mensen die tot op daken en bouwstellingen op de Lijnbaan zaten applaudisseerden en juichten en de vorstinnen (koningin Sirikit in het blauw en koningin Juliana in het zwart) wuifden terug. Na een ontvangst op het stadhuis reed de stoet naar de Parkhaven. Het illustere gezelschap bezichtigde daar het hospitaalschip J. Henry Dunant, dat met zeventig zieken aan boord aan de kade lag. Tenslotte werd een bezoek ge bracht aan de Euromast. Toen de vorsten op het platvorm stonden voer juist de Statendam de Maas af. Bij het afscheid van de Euromast boden twee Florientjes koning Boemibol een kristallen bokaal en koningin Sirikit een presse-papier aan. Daarna reden de auto's weer voor. De gasten stapten in en nagewuifd door duizenden langs de straten ver trok de stoet naar Den Haag. Op de Thailandse ambassade in Den Haag onderhielden koning Boe mibol en koningin Sirikit zich in de morgenuren geruime tijd met een aantal van hun landgenoten. Bij deze gelegenheid werden de koning en koningin verscheidene geschen ken aangeboden. Op het Prinsen hof te Delft ge bruikten de vor stelijke gasten gisteren het noenmaal, dat werd aangebo den door de re gering. Minis ter-president De Quay begeleid de koning Boe mibol naar bin nen en minister Luns de ko ninginnen Siri kit en Juliana en prins Bern- hard. Kijk daar is de zee. Koningin Juliana wijst koningin Sirikit vanaf de Euromast de piek waar de zee moet zijn. Het was te mistig om die scherp te zien. Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG Vijfhonderd militai ren zijn gisteren in Zeeland en Zuid-Hol land begonnen aan de Oefening Rooi koorts, zoals zij het zelf noeimen. Driehonderd infanteristen en artilleris ten uit Oirschot kwamen gistermiddag met bussen op Noord-Beveland aan om bij de aardappeloogst oo het schiereiland de behulpzame hand te bieden. Kort na aankomst tastten hun handen met onge oefende bewegingen de vette brei af waarin het land door de aanhoudende re genval is herschapen. Vandaag gaan de militairen ook elders in Zeeland aan de slag. Op Schouwen Duiveland zijn het 120 leden van het Wa- geningse studentencorps die de aardap pels zullen binnenhalen. Binnen een week denken zij duizend hectaren te rooien; het geld dat zij daarmee verdienen gaat naar het fonds tot restauratie van het sociëteitsgebouw in Wageningen. Op Goeree-Overflakkee zijn gisteren 160 manschappen van de luchtdoelartille rie uit Arnhem en Nijmegen gearriveerd. Aan de haven van Middelharnis stonden vijf autobussen gereed om hen naar de barakken van het in 1953 ingerichte werk kamp te Oude Tonge te brengen. Veel tijd om uit te blazen hadden ze niet. In Oude en Nieuwe Tonge, Melissant, Dirksland en Herkingen werden zij aan het werk gezet op de percelen die in de afgelopen weken het meest van de regen hebben geleden. Gisteravond verlieten vijftig militairen het eiland omdat het kamp in Oude Tonge hen niet allemaal kon herbergen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het socialistische Tweede Kamerlid mevrouw C P de Roos-Oudegeest heeft gistermiddag een interpellatie aangevraagd over de voor genomen verhoging van het vetgehalte van de melk en de daaraan verbonden prijsverhoging. De Tweede Kamer zal over deze aanvrage vanmiddag beslis sen. ARNHEM Wegens poging tot dood slag op een agent is de 49-jarige vee handelaar W. J. v. W. uit Weurt giste ren door de rechtbank te Arnhem ver oordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf en tot ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd va» vijf jaar. De veehandelaar had, dronken achter het stuur zittende, geprobeerd de poli tieman in Nijmegen die hem wilde aan houden, te overrijden. Het Thailandse koninklijke paar bezocht gisteren in Rotterdam het hospitaalschip J. Henri Dunant. Op de loopplank ging koningin Sirikit voorop. Achter haar koningin Juliana, koning Boemibol en prins Bernhard. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het socialistische Tweede-Kamerlid de heer J. G. Suur- hoff heeft aan minister Van Rooy ge vraagd of en zo ja wanneer met de Stichting van de arbeid overleg is ge pleegd over de aangekondigde verho ging van de kinderbijslagen. Verder vraagt de heer Suurhoff of de minister het advies van de stichting, als dit bestaat, openbaar wil maken. Dat platform blijft wel hangen, zei ir. H. J. Schoemaker, gistermorg< tegen koning Boemibol en koningin Sirikit. Bij hun bezoek aan het Waterloo; kundig laboratorium te Delft werden ze op een platform dat aan een kraan hh vlak boven het water verplaatst. Het vorstenpaar kijkt omhoog alsof het nii veel vertrouwen heeft in het schommelende transportmiddel. f Met een parelende lach bewondert koningin Sirikit de pop die zij o juist op de Thailandse ambassade ten geschenke heeft gekregen. Op het stadhuisplein te Rotterdam wordt als eerste burgemeester G. E. van Walsum aan koning Boemibol voor gesteld. Op het plein en op de Lijnbaan hadden zich vele duizenden mensen verzameld om de aankomst van het Thailandse vorstenpaar te zien. Van onze correspondent OSS, De stakers bij Unilever Oss hebben gistermorgen vergeefs gepro beerd met de directie onderhandelingen te beginnen. Eerst werken, dan praten, kreeg een delegatie van vijftien man te horen van de personeelschef. De afgezanten moesten onverrichter- zake terug naar de ongeveer duizend werknemers, die voor de poort van het bedrijf de afloop van de actie afwacht ten. Sindsdien is er in de situatie niets veranderd. De directie en ook de vakbonden hebben gesteld, dat zij niets meer zul len veranderen aan hun standpunt. Dit houdt in, dat de stakers zo spoedig mogelijk aan het werk moeten gaan zonder te eisen, dat de uren waarin vorige week door een aantal van hen werd gestaakt, worden uitbetaald. Het wachten is op het moment, dat de stakers naar hun gezond verstand zullen gaan luisteren, aldus de directie, die het conflict „voor alle partijen hoogst ongelukkig" noemde. Gistermiddag tegen drie uur verza melden zich weer honderden stakers bij de fabriek. De gemeentepolitie van Oss gaf hen het advies niet bij het bedrijf te blijven rondhangen. De me nigte ging daarop heel rustig uiteen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9