Tweede Kamer kampt met Nederlandse" kwestie Salan keert zich de Gaulle tegen CONGO IS TE DUUR 4 SUBSIDIËRING THEOLOGISCHE STUDIE RUS ZORIN REKENT MET EEUWIG VREDESPLAN Windbuks voor Hoge Raad maastrichts Naar moederland als zusier NIXONKENNEDY LOKTE STIJGING GOUDPRIJS UIT CHAOS IN CONGO GRIJPT OM ZICH HEEN KONINGIN ELIZABETH AAN DOOD ONTSNAPT Chefarine 4 55 Wie zou dat nu wel zijn? beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Woensdag 26 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Geen uitweg Uitsluiting Eenvoudiger Geen magister REDEVOERING VOL DREIGEMENTEN Poujade en Bidault applaudisseerden Omstreden punt uit ziekenhuisreglement werd geschrapt Bon voor fanïlle klopte niet Mr. VAN GELDER LID TWEEDE KAMER „Kroesjtsjef maakt gehakt van hem''' ONERVAREN BLUNDERS MACHTIGSTE KLOPT NIET Nieuwe organisatie B.B. Zuid-Holland Veel belangstelling in Suriname /l€additu Moboetoe steeds meer in het nauw Vervolg van f»ag. 1 VOTSIHd Advertentie Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De subsidi ering van de studie in de god geleerdheid aan de bijzondere universiteiten is gisteren als een rots uit de branding van de on derwijsdebatten tevoorschijn ge komen, een rots waarop de hele nieuwe hoger-onderwijswetge- ving dreigt vast te lopen. Na de derde dag van de openbare be handeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp op het we tenschappelijk onderwijs bleek op dit punt geen overeenstem ming mogelijk. Het was voor de anti-revolutionaire fractie onaanvaardbaar dat de theolo gische studie aan de vrije universiteit zou worden gebonden aan een regeling in het academisch statuut, zelfs niet aan een bepaling in de wet. Een der gelijke binding zou naar haar oordeel de principiële scheiding tussen kerk en staat opheffen, zou eigenlijk de kerk ondergeschikt maken aan de staat. Tweede Kamer en minister bleken niet bij machte om een uitweg uit deze typisch Nederlandse onderwijs kwestie te vinden, een kwestie die na acht jaar voorbereiding van het ont werp pas in juli van dit jaar ter tafel kwam. Minister Cals ging niet in op een suggestie van de christelijk-histo- rische fractieleider dr. H. W. Tilanus, die voorstelde om een deskundigencom missie in te schakelen. Onderwijl werd er hard gewerkt om het amendement van de KVP-er dr. J. G. Stokman, dat deze theologische faculteiten onder de subsidieregeling wil brengen, aan te passen aan de uiteenlopende opvattingen. Het is de vraag of deze poging slaagt. De a.r.-woordvoerder prof. mr. Th. A. Versteeg heeft in ieder geval duide lijk laten weten dat hij alleen een re geling wil, die voor de vrije universi teit de mogelijkheid opent om een sub sidie te aanvaarden en hij Het er op volgen dat dit moeilijk zo niet onmo gelijk zou zijn volgens de voorgestel de regeUng van het amendement. betreft de subsidiëring van de theolo gische studie aan de Nijmeegse uni versiteit, blijkbaar eenvoudiger, maar het is aan de andere kant toch ook de vraag of dr. Stokman zijn amendement zal handhaven als een vergeHjk niet mogelijk blijkt. Zo heeft dr. Tilanus, een van de on dertekenaars van het amendement, gis teren na het betoog van prof. Ver steeg reeds zijn twijfel erover uitge sproken of de tijd er wel rijp voor was. Het is dus geenszins uitgesloten dat hij tenslotte tegen zal stemmen, terwijl zijn fractie verdeeld is. Ook de fractie van de KVP denkt er niet eensgezind over en dan drijft dr. Stokman eigenlijk voornamelijk op steun uit de sociaHstische fractie. Als hij het amendement intrekt blijft de toestand zoals hij is, dat wil zeggen dat deze beide faculteiten geen enkele rijkssubsidie ontvangen en geheel af- hankeHjk blijven van de kerken. Hoe dit alles uitpakt zal vanmiddag moeten blijken, daar het de bedoeling is om de behandeling dan tot een eind te brengen. Minister Cals waarschuwde al dat in 1876, toen de eerste hoger- onderwijswet in de Tweede Kamer werd behandeld, een motie van orde nodig was geweest om een eind te maken aan een debat van vier dagen over deze zelfde moeiHjkheid. Hij liet overigens zijn eigen mening nog in het midden en zei dat hij zijn definitieve standpunt zou laten af hangen van de tekst van het amende ment! Voor de KVP ligt deze zaak, wat Er zal vanmiddag trouwens nog heel wat meer uitgezocht moeten worden. De meningen lopen over allerlei pun ten uiteen. Er is nog steeds geen een stemmigheid over artikel 60, dat de mogelijkheid opent van uitsluiting van studenten, die te lang doen over hun examens. De minister zal dit artikel er wel doorheen slepen. De socialisten zijn ervoor, ongeveer de helft van de K.V.P.-fractie en verder verscheidene leden van de protestantse fracties en dat bij elkaar is wel een meerderheid. De liberalen zijn er tegen, dus er zal toch over gestemd moeten worden en dat zal ook het geval zijn met de ruim twintig amendementen die zijn inge diend op andere onderdelen van het ontwerp. Het is wel zeker dat de magisters- titel geen schijn van kans maakt. Dit Eigen nieuwsdienst PARIJS. Slechts enkele uren na dat de Nationale vergadering zich onder druk van het argument dat de Gaulle wellicht zou aftreden wanneer men hem het vertrouwen onthield, had uitgespro ken. tegen de motie van wantrouwen die de oppositie had ingediend, werd er een nieuwe aanval op de Gaulle gedaan. Ge neraal Salan, die in 1958 zeer actief heeft meegeholpen, de Gaulle aan de macht te brengen, heeft zich gisteren tot woordvoerder van het leger ver klaard en een bittere aanval gedaan op de politiek van- het staatshoofd. Georganiseerd Deze aanval maakt de indruk, het be gin te zijn van georganiseerde tegen stand tegen de Gaulle, zeker wat be treft diens Algerijnse politiek. In Parijs bestond gisteravond de neiging om Sa- lans verklaring ernstig op te vatten, vooral omdat deze voormalige opperbe velhebber in Indochina en Algerije be kend staat als een man die precies weet wat hij doet en tot hoever hij kan gaan. De redenering is dat hij zijn fel le verklaring nooit zou hebben afgelegd wanneer hij er niet van overtuigd was dat hij de strijdkrachten in Algerije voor het grootste deel achter zich had. Broederlijk Salan, die niet meer naar Algerije mag terugkeren omdat hij een gevaar voor orde en rust wordt geacht, had een persconferentie belegd in hetzelfde hotel waar in mei 1958 de Grulle voor het eerst in het openbaar verscheen om te verklaren dat Frankrijk op hem kon rekenen. Op de eerste rijen zaten nota bene Pierre Poujade en George Bidault, beiden verklaarde tegenstanders van de Gaulle, broederlijk naast elkaar, om het hardst applaudisserend. „Het leger is verbaasd", zei Salan, „over de Algerijnse politiek van de Gaulle, die het maar moeilijk kan be grijpen en die de opofferingen van lan ge jaren teniet doet." Hij sprak pre cies twaalf minuten lang en verdween toen plotseling van het spreekgestoelte om alle mogelijkheden tot het stellen van vragen af te snijden. De zeshon derd aanwezigen, allen fervente tegen standers van de Gaulle, klapten als be zetenen toen de generaal vervolgde: „Op de vraag of wij met de opstande lingen moeten onderhandelen zeg ik neen". Gaulle's plan voor een eigen Franse strijdmacht met kernwapens, de kwes tie dus die kort te voren onderwerp was geweest van de motie van wan trouwen in het parlement. Hij schaar de zich onder de tegenstanders van de Gaulle's militaire plannen en deed uit komen dat het leger het ook met deze plannen niet eens kan zijn. Slechte dag Salan na- het leger men te- Wanneer het waar is dat mens een meerderheid in heeft gesproken en wanneer recht uit zijn woorden heeft opgemaakt dat hij zich aan het hoofd stelt van een antigaullistische beweging, dan is het gisteren een slechte dag geweest voor de Gaulle, omdat zonder de me dewerking van het leger er geen spra ke kan zijn van een oplossing van het Algerijnse vraagstuk zoals de Gaulle (en het Franse volk) die wenst. is overigens geen halszaak voor de minister die zich gisteren al zo onge veer bekeerde tot „doctorandus", een aanduiding die niemand bijzonder waardeert, maar die tenminste de ver dienste heeft dat zij is ingeburgerd. Minister Cals gaf de Tweede Kamer de verzekering dat voortaan de acade mische titels een afdoende wettelijke bescherming zullen krijgen. De „negotie in promoties", zoals die wordt bedreven door een zekere firma in Liechtenstein die haar klanten zelfs op een schip buitengaats laat „promoveren", zal af gelopen zijn. Over het algemeen is er, behalve het subsidieprincipe, veel instemming van de Kamer te verwachten. Met de nieuwe structuur van het hoger onder wijs gaat men akkoord en zoals het er nu voorstaat zullen ook de onderdelen geen onoverkomelijke moeiUjkheden opleveren. Daarbij gaat het dan o.a. om de erkenning van de zogenaamde zevende faculteit, de inschakeling van de recht streekse controle van de Algemene rekenkamer, het baccalaureaat en de vraag of daaraan' een kandidaats examen vooraf dient te gaan, en de positie van de leden van de acade mische raad. Het zal allemaal nog heel wat tijd vergen. Hoe wonderlijk de actie tegen artikel 60 van het wetsontwerp op het weten schappen jk onderwijs is gevoerd, pro beerde minister Cals gistermiddag in de Tweede Kamer aan te tonen met de mededeling dat het request van de hoogleraren is getekend door profes soren, die niet eens precies wisten waar het nu eigenlijk om ging. Hij haalde er ook het bezoek van het Thailandse vorstenpaar bij. „Gister avond tijdens het galadiner in Huis ten Bosch", zo vertelde minister Cals, „zat ik tegenover een oud-hoogleraar, oud-lid van de Tweede Kamer en mi nister van staat ik zal geen na men noemen! die mij van onder zijn snor vandaan toevoegde dat hij ondanks herhaalde malen op hem ge oefende aandrang, niet had willen te kenen." Een daverend gelach van de Kamer volgde op deze mededeling, waaruit wel bleek, dat voor iedereen duidelijk was wie minister Cals daar had ge sproken. Om de verdeeldheid onder de studen ten aan te geven en di_ indruk weg te nemen als zou het standpunt van de Nederlandse studentenraad door de hele studentenwereld in ons land wor den gedeeld, had de socialist dr. J. G. H. Tans al eerder laten weten dat het merendeel van de Groningse stu denten voor artikel 60 is. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM Met slechts één stem tegen heeft het college van regenten van het Algemeen Burgerzie kenhuis te Bergen op Zoom besloten de rooms-katholieke medische moraal uit het reglement der aan het ziekenhuis verbonden medici te schrappen. Enkele maanden geleden was zij door de regenten aangenomen. Daarover ont stond overal in het land grote ver ontwaardiging. Kerkeraden van gemeen ten uit de buurt en de gemeenteraad van Bergen op Zoom gingen zich ermee bemoeien en drongen er bij de regen ten op aan het omstreden punt uit het reglement te schrappen. Zij zeiden er een vorm van gewetensdwang in te zien. Nabije toekomst „In een toekomst die wellicht niet ver meer is", vervolgde 'hij, „zal het leger de vrede in Algerije moeten verzekeren. De eer van Frankrijk staat op het spel. In Algerije verdedigt Frankrijk Tiet Westen door de opmarsroute van het Russische imperialisme te blokkeren". Daarna sprak de generaal over de Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Op een verzendbon van een snoepjesfabriek te Rotterdam stond een bedrag geboekt voor „fanille". De administratie vond dat vreemd en liet de zaak uitzoeken. Het bleek toen dat de 31-jarige chauffeur C. van V. uit Spijkenisse de „fanille" aan de bon had toegevoegd. De op de vervalste bon verkregen va nille had hij mee naar huis genomen. Het schijnt dat de man op die manier in zes jaar tijds voor ongeveer vijftien honderd gulden snoepgoed heeft gesto len. NEW YORK. De Rus Zorin heeft in de eerste politieke commissie van de Algemene Vergadering van d'e Verenigde Naties gisteren gezegd dat, indien de westelijke ontwapeningsplannen werden aanvaard, de wereld over honderd of tweehonderd jaar nog niet „algemeen en volledig" ontwapend zou zijn. Zorin speelde het spel van baas boven baas, want een d'ag eerder had de En gelsman Ormsby-Gore gezegd dat na aanvaarding van het Russische ontwa peningsplan de wereld over veertig jaar nog even ver zou zijn. De Rus wees alle westelijke ontwape- ningsplannen die op de agenda van de commissie staan van de hand. Hij her haalde het bedekte dreigement dat d'e ontwapeningskwestie maar moest worden overgedragen aan een speciale bijeen- Van onze correspondent DEN HAAG. Is een windbuks een geweer in de zin van de Jachtwet? De ze vraag is de Hoge raad voorgelegd door het cassatieberoep in het belang der wet, dat de procureur-generaal heeft ingesteld naar aanleiding van twee lijn recht tegenstrijdige beslissingen van de Haagse en de Haarlemse rechtbank. Het Haagse college vond dat dit niet het geval was, de Haarlemse rechtbank besliste eerder in tegenovergestelde zin. Het Haagse vonnis is nu voor cassatie voorgedragen omdat de procureur-gene raal de Haarlemse opvatting deelt. Schieten of vuur In de oude jachtwet van 1923 werd gesproken van een „schietgeweer", dit in, tegenstelling tot „zijdgeweren". Toen in 1954 een nieuwe jachtwet werd ge maakt, verving men het woord, „schiet geweer" door „geweer", maar bedoel de men er nu ook iets anders mee? Volgens oude beslissingen is een wind buks een schietgeweer, want het doet er niet toe op welke wijze een projec tiel wordt uitgestoten. Nu men de wet heeft gemoderniseerd, aldus de Haagse rechtbank, heeft men een geweer willen beschouwen als vuurwapen; daarom zou een windbuks niet meer onder dit be grip vallen. Voor de rechtszekerheid zal de Hoge raad nu zijn mening moeten kenbaar maken. komst van de Algemene Vergadering in het komende voorjaar indien de com missie het Russische plan niet wilde aan nemen. Uit zijn woorden kon men opmaken dat de communistische landen zich voor bereiden op een boycot van de ontwape ningsbesprekingen in de commissie. Dai is goed uitgebalanceerd Hetzelfde mag gezegd worden van Maastrichts aardewerk,zoals herwordt vervaardigd in de fabrieken van de n.v. Koninklijke Sphinx-Céramique. Zuiver uitgebalanceerde producten, zowel wat model, decor, kleur als kwaliteit betreft. Het is de trots van de moderne vrouw, een feest op tafel, een genot in het gebruik, want: AARDEWt is waardewerk :F?K maar daa natuurlijk van da N.V. KONINKLIJKE SPHINX CÉRAMIQUE V/H. PETRUS REGOUT MAASTRICHT NEW YORK (Reuter, AP) De fi nanciering van het werk van de Ver enigde Naties in Congo in het lopende jaar is begroot op 66 miljoen dollar Volgens secretaris-generaal Hammar- skjoeld, die deze begroting gisteren bij de Algemene Vergadering indiende, zal dat bedrag verhaald moeten worden op de aangesloten landen overeenkomstig de nu geldende verhouding der bijdragen in de totale kosten van de volkerenorgani satie. In de begrotingscommissie hebben de communistische landen al duidelijk ge maakt dat zü niet willen bijdragen. Die landen dragen ook niet bij in de kosten van het politieleger van de Verenigde Naties in Palestina. Hammarskjoeid heeft d'e Algemene Vergadering verzocht of hij ter dekking van de kosten in Congo leningen mag sluiten tegen normale rente. Het „werk kapitaal" van 25 miljoen dollar is bijna verbruikt. Indien er niet snel geld komt zal de volkerenorganisatie in Congo weldra in moeilijkheden komen, aldus Hammarsk j oeld. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Mr. J. W. van Gelder advocaat te Amsterdam, secretaris van het hoofdbestuur van de Christelijke his, torische Unie, is gisteren als lid van de Tweede Kamer geïnstalleerd. Hij heeft zitting in de vacature, die is ontstaan doordat de heer Van Mastrigt lid van de Eerste Kamer is geworden. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. De scherpe stijging van de goudprijzen is vol gens Richard Nixon, de Republi keinse kandidaat voor het presi dentschap, het direkte gevolg van de onverantwoordelijke uitlatingen van zijn Democratische rivaal, John Kennedy, over de Ameri kaanse monetaire politiek van de toekomst. Nixon kwam gisteren in het algemeen met de zware besehuldiging dat Kenne. dy gevaarlijk spel speelt met zijn deni grerende verklaringen over de positie van de Verenigde Staten in de gehele wereld. Met dat onderdeel van zijn ver kiezingscampagne heeft Kennedy vol gens Nixon bereikt dat het prestige van de Verenigde Staten in de gehele we reld sterk is gedaald. Nixon ging dieper op. de goudkwestie in. Kennedy's onervarenheid, zoals die volgens hem is gebleken uit vele van zijn uitlatingen, heeft geheel Amerika parten gespeeld. Nixon noemde Kenne dy's uitlatingen over monetaire kwes ties gevaarlijk en onbezonnen. Zij heb ben volgens hem een belangrijke rol ge speeld bij het plotselinge stijgen van de goudprijzen. De onverantwoordelijke fiscale en mo netaire politiek die Kennedy had ont vouwd zou volgens Nixon buiten de Ver enigde Staten hebben geleid tot een ver zwakking van het vertrouwen in de dol lar. Het lag voor de hand, aldus Nixon, dat Kennedy's plannen alleen maar tot inflatie kunnen leiden. Vooral aan die Advertentie Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 20 tabl. f. 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 tabi. f. 3.50 vrees voor infLatie weet hij de reacties op de buitenlandse goudmarkten. Kennedy heeft volgens Nixon de laat ste dagen nog meer kapitale blunders geslagen. Blunders die hem volslagen ongeschikt voor het presidentschap zou den maken. Wat hij onlangs had gezegd over de Cubaanse kwestie zou alle per ken te buiten zijn gegaan. Het Ameri kaanse volk, aldus Nixon. kan niet het risico nemen in deze kritieke tijd een man als president te kiezen die derge lijke blunders begaat. Overigens meende Nixon dat Kroesj tsjef in een nieuwe grote krachtmeting van een man als Kennedy „gehakt" zou maken. Eerder op de dag hacLjde Washington Post gewaagd van een sterk gedaald vertrouwen in de Amerikaanse dollar, volgens dat blad de oorzaak van de scherpe stijging van de goudprijzen in Londen, en had Nixon beloofd te zor gen voor de stabiliteit van de dollar in dien hij werd gekozen als president. President Eisenhower herhaalde gis teren ook nog eens dat Amerika nog steeds het machtigste land ter wereld is en heus geen behoefte heeft aan een reusachtige vergroting van de wapen» produktie. De president voerde het woord in Mexico. Hij noemde dus de naam Kennedy niet, maar wat en wie hij bedoelde was niet mis te verstaan. Ook de Amerikaanse minister van defensie, Thomas Gates, vocht de bewe ringen van Kennedy aan. Hij zei dat verhoudingsgewijs de Sowjetunie nu wei militair sterker is dan acht of negen jaar geleden, maar dat de bewering dat Amerika militair naar het tweede plan zou zijn afgezakt beslist niet klopt met de feitelijke toestand. Gates zei verder; Het belangrijkste punt is dat, zelfs onder de gewijzigde omstandigheden, wij zulk een grote macht en klaarblijkelijke paraatheid ge handhaafd hebben dat de Sowjetunie het niet heeft gewaagd ons aan te vallen.' De Sowjetunie, aldus Gates, zal het ook in de toekomst niet wagen Amerl ka aan te vallen, tenzij de Amerikaan se waakzaamheid zou verslappen. Dat laatste zal echter volgens Gates niet gebeuren. KAIRO (A.P.) De 67-jarige Nedcr- ander Meeuwis Goudswaard is giste ren door de Egyptische rechtbank we gens het in Egypte spioneren voor Israel veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf. De Italiaan Ferdinando Paciallo die samen met Goudswaard heeft te rechtgestaan, ook beschuldigd van spi onage voor Israël, is eveneens veroor deeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Verder heeft de rechtbank drie Egyp- tenaren wegens spionage ter dood veroordeeld, acht Egyptenaren kregen daarvoor ieder maximaal tier. jaar De Nederlander Goudswaard wist zich met een vermoeid gebaar het voor hoofd af, terwijl de rechtbank in Kairo het vonnis over hem uitspreekt. dwangarbeid opgelegd, een Egyptische vrouw zes maanden gevangenisstraf. De Italiaan Raimondo di Pietro, de Duitser dr. Fritz Katz en de Griek Coys kregen wegens spionage tien jaar ge vangenisstraf opgelegd. De Duitser en de Italiaan moesten bovendien ieder nog een boete betalen van ongeveer tiendui zend gulden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Er wordt gewerkt aan de reorganisatie van de B.B. in Zuid-Holland. De provincie zal in zeven kringen worden verdeeld. Dat betekent een uitbreiding van de commando's. Daarmee zal de B.B. in Zuid-Holland worden aangepast aan de moderne mi litaire veronderstellingen. Vooral de be wapening met A-raketten maakt de ver groting van de commando's nodig. Bo vendien zal dat zijn nut hebben bij de uitvoering van de vredestaken. Wat dat laatste betreft is de uitbrei ding van de kring Rotterdam—Schie damVlaardingen belangrijk; het eiland IJsselmonde zal, wanneer de reorgani satie een feit is, binnen deze kring vallen. Tot dusverre is het eiland ver deeld over twee andere kringen, wat het werk voor de B.B., bijv. bij een over stroming, niet eenvoudig maakt. De plannen voor de reorganisatie zijn al bij de burgemeesters geweest voor advies. Kort na 1 november wordt de beslissing verwacht. HAVANNA, (Reuter). De regering van Cuba heeft gisteren 167 Amerikaan se bedrijven in haar land genationali seerd, met een gezamenlijke waarde van ongeveer 200 miljoen dollar. Alle Amerikaanse hotels zijn nu in Cubaan se handen gekomen, evenals dertig ver zekeringsmaatschappijen, zeventien che mische fabrieken, twee spoorwegmaat schappijen en enkele grote warenhuizen. Van onze correspondent PARAMARIBO. Begin volgende maand komen in Nederland acht Suri naamse meisjes aan, die allen dezelfde bestemming hebben; het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam. Volgens het contract dat zij in Paramaribo hebben getekend zullen zij daar gedurende vier jaar een verpleegstersopleiding ontvan gen. Op zichzelf een gewone zaak er vertrekken maandelijks wel meer Suri naamse meisjes naar Nederland wa re het niet dat het „verpleegsterspro gram" voor het Europese rijksdeel zich de laatste tijd intensief ontwikkelt. ,Het is de eerste keer dat ik een ver zoek van Zaandam heb gehad", vertelt dokter H. E. Braaksma te Paramaribo, die voor enkele Nederlandse ziekenhui zen bemiddelt. Hij spreekt geestdriftig over het werk dat hem is toevertrouwd. „Sedert eind 1956 is dit aan de gang. Toen begonnen er aanvragen binnen' te komen voor leerling-verpleegsters van hervormde psychiatrische inrichtingen. De aanvragen werden aanvankelijk ge richt tot de predikanten. Die vroegen mij om de gegadigden medisch te keu ren en te beoordelen of zij zich in Ne derland zouden kunnen aanpassen. Ik bracht dus een medisch-sociaal rapport uit, maar ook moest ik beoor delen of zij de studie met vrucht zouden kunnen volgen. Na de selectie volgde uitzending naar Nederland. De bestem mingen zijn tot nu toe altijd geweest; Hulp en heil in Leidsendam, Zon en schild in Amersfoort en Licht en kracht in Assen. Nu is Zagndam daar dus bij gekomen". „O, ja", bedenkt dokter Braaksma zich, „ook een diaconessenhuis in Zee land heeft mij om leerling-verpleegsters gevraagd. Soms zijn er ook incidentele gevallen, waarbij ziekenhuizen één of twee meisjes nodig hebben. Tegenwoor dig komen die aanvragen rechtstreeks bij mij. Voor Zaandam hebben mij in totaal 82 sollicitaties bereikt. De meisjes, die wel geschikt zijn bevonden maar dit maal niet in aanmerking kwamen voor de acht plaatsen die Zaandam open had krijgen volgende keren een kans". In de eerste week van deze maand zijn al vijftien Surinamers twaalf meisjes en drie jongens naar Neder land vertrokken. De jongens worden er tot verpleger opgeleid. Nederland is voor de Surinamers nog steeds het aanlokkelijke moederland, waarvan de ontwikkelings- en studie mogelijkheden zeer hoog worden aan geslagen, zes jaar Surinaamse autono mie ten spijt. Vandaar dat de animo om in Nederland te gaan studeren in Suriname groot is. Kansen als deze, het Advertentie Eén van de stijlvol-moderne PETR0LEUM-G0NVECT0RS van het wereldmerk Brandt dag èn nacht, dus 24 uren achtereen veilig, reukloos, uiterst-zuinig. Dient U jarenlang zonder enige storing want het is een Aladdln-fabrikaat. Vraag een Aladdin-catalogus bij Uw leverancier of bij de importeur J. G. de Zeeuw N. V., Dordrecht - Postbus 84. W t LEOPOLDSTAD. Het bewind van kolonel Moboetoe heeft gisteren de beschuldiging geuit dat de Ver enigde Naties en drie Afrikaanse lan den, Ghana, Guinee en Marokko, die troepen voor het internationale poli tieleger in Congo hebben afgestaan, een komplot zouden smeden om het Congolese leger te ontwapenen. Radio Leopoldstad deed, na dit nieuws te hebben uitgezonden, een be roep op de bevolking de zijde van het leger te kiezen. Dat leger ging toen echter voort met terreurdaden tegen de bevolking en had zijn operatieterrein uitgebreid tot buiten de inlandse wij ken. In verband met deze geruchten optreden tegen het bandeloze Congole se leger heeft kolonel Moboetoe zijn reis naar New York uitgesteld. Hij liad daar willen protesteren bij secretaris generaal Hammarskjoeid tegen het be leid van diens speciale gemachtigde in Congo, de Indiër dr. Dayal, en steun voor zijn bewind willen zoeken in Was hington, Londen en Parijs. De elfjarige skke Wagenaar uit Drach ten is verdronken in de Nieuwe Haven daar. Hij moet maandagavond in het water zijn gevallen; gistermiddag is het lijkje geborgen. Dit zijn zeven van de acht Suri naamse meisjes, die nu onder weg zijn naar Alkmaar, waar zij in het gemeentelijk ziekenhuis leerling verpleegster zullen worden. Zij zien de toekomst kennelijk zonnig tegemoet. ■fr Surinaamse meisje geboden', worden met beide handen aangegrepen. In totaal heeft dokter Braaksma sinds 1956 al voor zeventig jonge mensen be middeld. Met de geneesheren-directeur van de inrichtingen staat hij in geregeld contact. „Zij zijn over het optreden en de prestaties van de Surinaamse meis jes zeer goed te spreken", zegt hij. Dokter Braaksma heeft al acht jaar een particuliere praktijk in Suriname. „Ik kom uit Assen", vertelt hij; „ik ben hier begonnen als garnizoensarts zo heb ik het land leren kennen". Het lijdt volgens de Engelsen geen twijfel dat de twee vliegtuigen dje de Comet van de QueenS FlïgKlTHm- derden, straaljagers waren van het type F S6-Sabre. De toestellen hadden vermoedelijk weinig munitie aan boord en dat zou dan de grote snel heid verklaren waarmee ze op de Comet afkwamen. Deze was groter dan meestal het geval is met Sabres. Overigens valt of staat alles in deze ongelukkige affaire natuurlijk met de betrouwbaarheid van de waarnemin gen van luitenant Stevens, de enige die de toestellen werkelijk heeft ge zien en herkend als Duitse jagers. Nadat de .Comet Denemarken had ver laten was het toestel overgegeven aan de controletoren van het vliegveld van Hannover. Men had daar juist de con trole weer overgedragen aan Schiphol toen de twee Sabres voorbijscheerden. In normale gevallen, wanneer hoge personen per vliegtuig reizen, wordt hun vlucht in de controletorens ge volgd door officieren van de lucht macht. Amerikaanse officieren deden dat toen president Eisenhower vorig jaar naar Bonn vloog. Of dat ook gisteren het geval was, weet men niet. Het gaat hier dus om de verkeersto rens op vliegvelden voor het gewone civiele verkeer. Dit alles wordt tij dens het gemengde Brits-Duitse on derzoek bekeken. Drukte Het westduitse ministerie van defensie maakte nog bekend dat er veel mili taire vliegtuigen in de lucht waren op het tijdstip van de vlucht van koningin Elizabeth. Van Westduitse zijde strekt men het onderzoek ook uit naar bases van de Westduitse marine in het ge bied waar het incident zich afspeelde. Het schijnt dat de Duitsers zich bij voorbaat neerleggen bij de juistheid van de beschuldiging dat het Duitse vliegtuigen zijn geweest en niet *b.v. Nederlandse, zoals eerst is beweerd door het hoofdkwartier van de Tweede tactische luchtmacht. De twee Duitse leden van de commissie vliegen vanochtend naar Engeland om hun werk samen met de Britse voor zitter van de commissie voort te zetten. De bemanning van de Cornet Orion zal door de commissie worden onder vraagd. Daarna vertrekt de commissie naar West-Duitsland om het onderzoek voort te zetten. Speurtocht De hoofdkwartieren van de Nederlandse, de Canadese en de Britse luchtmacht in West-Europa hadden gisteravond al bekend gemaakt dat de twee straal jagers niet behoorden tot de vlieg tuigen onder hun bevel. ,Deze twee piloten moeten koste wat het kost worden opgespoord", zei gis teravond generaal Josef Kammhuber, de inspecteur-generaal van de Luft waffe. Advertentie e3o(joq-je^u\/ spaoS jeq (jeSopoii usSjo Mn —sinq liq 5)b|a - uhz spia eSipeA Mr> ueuigBA ap ieé| •"S)J3A sp pn poqiree pusuliqasuooqós uea eu 3ui|sipoo3}uo ajauiq ap 'n Jeedsag jeueEhioui eiej

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7