In Oost Zeeuwsch Vlaanderen kentering in de landbouw? Waarom dienstregeling niet in Zeeuwse Reisgids kwam Van suikerzakjes, wapens, sigarenbandjes en degens FILMS SDKB voelt nagenoeg niets meer voor fusie GEEN R.K. MEDISCHE MORAAL IN GASTHUIS Geref. kerkeraden in Amsterdam-C. doen voorstel aan beider classes Portret van een wielrenner Honderden ha jaarlijks nog overstroomdmaar CaHex Ideihaarddie o.m. verkrijgbaar bij Schouwse Bond wil liever samen met Goeree en West-Brabant BEHEERSING POLDERPEILRUILVERKAVELING Krappe meerderheid Spectaculair Verbeteringen Werkende geestelijken in Maleise kerk Contactbij eenkomst van het C J'.V. VERKLARING DIRECTIE R.T.M. Voor contact tussen de twee synodes Verzamelacirs hielden boeiende expositie Raad kocht grond Familieavojid C.B.C. gezonde warmte reukloze verbranding J. VAN MOOLENBROEK Fa. CYVAT ADRIAANSE G. J. v. d. WELLE Fa. JOZ. CARLIER Na beslissing vergadering ZKB Plattelandsvrouwen hielden vergadering Woensdag 26 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 het adviesbureau ir. K. Drok van Ge deputeerde Staten de opdracht om een ontwateringsplan te maken voor alle polders die oostelijk van het Hulster- het nieuwe electrische poldergemaal in Kruispolder in bedrijf worden ge steld. Dat zal het begin betekenen van een periode waarin men de grondwa- torstand van de Kruispolder en van de en Axeler Ambacht liggen. Kleine Molenpolder volledig kan be- In totaal betrof dit een gebied van »r?ei1'. ongeveer 10.000 ha. Toen dit plan in Het nieuwe gemaal, dat onder direc- j 1948 geheel gereed was en in stem ming kwam, werd het getorpedeerd. Het behaalde niet de vereiste meerder heid en moest aan de kant geschoven worden. Niettemin ging het hier om een groots opgezet plan waarin men rekenen mocht op 75 procent subsidie van de cultuur technische dienst op alle kosten. Overigens moet worden opgemerkt dat verschillende randpolders langs de kust een andere mening waren toege daan. Het waterschap Walsoorden is toen zelf begonnen en heeft opdracht gegeven een gedeelte van het plan uit het grote geheel te lichten en aan te passen aan de meer beperkte omstan digheden van het waterschap zelf. Op deze wijze is omstreeks 1953 in Wals oorden een gemaal gekomen. tie van het adviesbureau ir. K. Drok werd gebouwd, heeft een vermogen van zestig p.k. en een capaciteit van zeven tig kubieke meter water per minuut. De 745 ha grond van de Kruispolder en de Kleine Molenpolder kunnen hiermee wat de grondwaterstand betreft volledig en onder alle omstandigheden worden beheerst. Het werk, dat met subsidie van de cultuurtechnische dienst werd uitge voerd, is met het oog op de toekomst ook volledig gewaarborgd, omdat de dijk ter plaatse van het gemaal reeds op Delta-hoogte werd gebracht. Nu het werk ten einde loopt en nu de grote voordelen die hieruit voortvloeien zich beginnen af te tekenen kan men zich nauwelijks voorstellen dat de plan nen destijds met een krappe meerder heid van slechts twee stemmen werden aanvaard. Men krijgt de indruk dat al les nog een dubbeltje op z'n kant is ge weest en dat het weinig had gescheeld of de Kruispolder had nog tot in lengte van jaren regelmatig onder water ge staan. Want zo was de situatie inderdaad. Het water moest voorheen via een duikertje (uit 1808) naar de Wester- schelde worden afgevoerd. De vloer van deze duiker lag op 80 cm min N.A.P. terwijl het polderpeil een me ter min N.A.P. is. Dat deze voorzie ning volstrekt ontoereikend was is ook wel bewezen door de jaarlijks te rugkerende overstroming in het natte seizoen. Het gevolg hiervan was dat de grond in de zaaitijd nog te koud en te nat was, waardoor de hoeren direct al enkele weken achterstand opliepen. En het is overbekend dat een derge lijke achterstand niet meer is in te halen. Het is dan ook zonder meer dui delijk dat de huidige volledige beheer sing van het waterpeil sterk opbrengst- 7jerhogend zal werken. Stelt men hier tegenover dat de verbeteringen aan de grondeigenaren slechts tien a twin tig gulden per ha kosten, dan laat het zich nauwelijks verklaren dat vele landbouwers in Zeeuwsch Vlaanderen zo'n sceptische houding aannemen te genover allerlei hervormingen op het gebied van de landbouw. En die scep tische houding is niet van vandaag of gisteren. Als we een enkel woord willen wijden aan de voorgeschiedenis, dan springen uit de roerige jaren van het recente verleden direct een paar spectaculaire uiteraard niet zeggen dat feiten naar voren. Reeds in 1941 kreeg predikanten niet werken). Vervolgens waren het de van Alstein, de Koningin Emma en de Louisapolder die in orde werden gebracht. De gron den in deze polders lagen zo hoog dat een apart gemaal overbodig was. Een vrije uitwatering naar de Westerschelde is hier gewaarborgd. De werkzaamhe den beperkten zich dan ook tot het uit graven van watergangen en het verrui men en verbreden van duikers in de polders zelf. Overigens betekende ook dit een aanzienlijke verbetering. Tenslotte naderen de werkzaamheden in de Kruispolder hun definitieve vol tooiing. Daarnaast is door het waterschap Stoppeldijk ruilverkaveling aange vraagd. Het betreft hier een gebied van 6 a 7.000 ha. Eveneens is ruilverkave ling aangevraagd door verschillende KUALA LUMPUR (E.P-S.) De An glicaanse kerk in Malakka wil haar predikantentekort opheffen door zgn. „werkende geestelijken", mannen, die in het ambt bevestigd zijn maar gewO' ne maatschappelijke werkzaamheden voortzetten. Onlangs heeft de synode de kerkorde uitgebreid met de mogelijkheid dat toe gewijde mannen worden geordend, ter wijl zij hun dagelijkse werk voortzetten en geen traktement van de kerk ont vangen. Alvorens ze voor het ambt in aanmerking komen, maken deze hulp predikanten een lange opleiding door en moeten ze verschillende examens doen. In Hongkong is dit systeem al enige tijd met veel succes ingevoerd. (De uit drukking „werkende geestelijken" wil normale' polders in het Hulster- en Axeler Am bacht, n.l. de polders in de omgeving van Koewacht, gelegen langs de grens. Dit wordt trouwens een probleempje apart omdat deze laatste ruilverkave ling wat betreft de uitwatering niet ge heel tot z'n recht zal kunnen komen. De genoemde polders moeten hun op pervlaktewater n.l. kwijt via het overi ge gedeelte van het Hulster- en Axeler Ambacht. En de ontwatering laat daar nog veel te wensen over. In het alge meen kan gezegd worden dat in Oost Zeeuwsch Vlaanderen nog jaarlijks hon derden ha blank komen te staan. Het Hulster- en Axeler Ambacht h.eeft in de jaren '36 tot '38 het ontwaterings- probleem volgens de toen geldende nor men in orde gebracht. Dat dit niet tot een volledig resultaat heeft geleid blijkt nog jaarlijks. Per saldo kan gezegd worden dat in Oost Zeeuwsch Vlaanderen een kentering aan de gang is. De ge reedgekomen polders leveren het doorslaggevend bewijs dat het ook anders kan. En wat belangrijk is dat de kosten van tien a twin tig gulden per ha ruimschoots op wegen tegen de enorme (ook gel delijke) voordelen die daar tegen over staan. SLUISKIL. Onder leiding van de heer J. L. Hamelink hield de ring Oost Zeeuws-Vla anderen in het C.J.V. een contactbijeenkomst, waaraan vijftig Ie- den deelnamen. In het bijzonder wend welkom geheten de nieuw benoemde districtssecretares- se mej. Herteng. Zij hield een causerie over het onderwerp „Leven met elkan der", en sprak over de grote haast en de veranderingen van de moderne we reld, waarin slechts met Gods hulp een dienende taak is te verrichten. In de pauze, die door de afdeling Sluiskil op prettige wijze werd verzorgd, werd een opdrachten-spel gehouden, on der leiding van de districtssecretaris de heer Sinfce. Ook was er veel samenzang. De avond werd gesloten door de heer De Leeuw. Noord-Vietnam wijst de laatste zendeling de deur GENÈV'E (EPS) de laatste buiten landse zendeling in Noord-Vietnam is gedwongen het land te verlaten. Het is pater Lena, een Franse Dominicaan die op last van de autoriteiten in Hanoi uit een gebied ten, noorden van de ze ventiende breedtegraad is vertrokken. Enkele dagen eerder waren de laatste twee buitenlandse nonnen dit gebied uit gewezen. „Hoe leest gij uw bijbel" OOSTKAPELLE. De plaatselijke af deling van de Ned. Chr. Vrouwenbond vergaderde onder leiding van mevr. M. den Hollander-Wondergem. Ds. A. van Haarlem te Nw. en St. Joosland sprak over het onderwerp: „Hoe leest gij uw bijbel?" De eerstvolgende vergadering is vastgesteld op 22 november a-s., des avonds .om half acht. Na vrijgemaakt - niet vrijgemaakte samensprekingen AMSTERDAM. De kerkeraden van de Gereformeerde Kerken van Amsterdam centrum (vrij gemaakt en niet-vrijgemaakt) zullen zich elk met een voorstel tot de meerdere vergaderingen van hun kerkverbanden wenden teneinde te komen tot contact tussen de beide generale syno den. Aldus blijkt uit een in het Amsterdamse Kerkblad opgeno men verklaring, ondertekend door de praesides van beide ker keraden, ds. J. P. van der Stoel en dr. P. G. Kunst. De kerkeraden hebben vorig najaar be sloten door middel van een samen- sprekingscommissie met elkaar con tact op te nemen, op verzoek van de niet-vrijgemaakte raad naar aanlei ding van het besluit van de Utrechtse synode o.m, tot terzijdestelling van de vervangingsformule. Herhaaldelijk is deze samensprekings- commissie bijeengeweest en zij dien de bij beide kerkeraden een door al le leden ondertekend rapport in. Dat rapport moet nog' gepubliceerd worden. In een eerder stadium was al bekend, dat men confessionele overeenstem ming aanwezig achtte maar nogal wat problemen had op het kerkrech telijke vlak. Het rapport is in' de niet vrijgemaak te kerkeraad behandeld, die daarvoor enkele aparte vergaderingen belegde na een door de gemeente gehouden bidstond. Hij besloot „de in 1945 ge schorste ambtsdragers een brief te schrijven en het door hem aanvaarde rapport als uitgangspunt te nemen voor nader contact met deze broe ders" (hetgeen niet veel zegt zolang het rapport niet openbaar is). De vrijgemaakte kerkeraad verklaarde zich ingenomen met enkele conclusies en voorstellen, maar sprak ten aanzien van' twee kerkrechtelijke zaken uit, dat de samenspreking niet tot het door hem gewenste resultaat had geleid. Naaste Niettemin besloot hij het voorstel om tot samenspreking tussen de beide kerkengroepen te komen aan classis, particuliere en generale synoden voor te leggen. De raad sprak uit dat het verzoek van de naaste om samen spreking naar uitwijzen van de Heili ge Schrift om inwilliging vraagt; bo vendien is hij van oordeel dat in het Utrechtse besluit termen aanwezig zijn die zulk een samenspreking wet tigen. Voor zover bekend, aldus de publica tie, zijn deze kerkeraden de eerste in ons land die na langdurig samenspre- ken nu trachten elk in eigen kerkver band in de kerkelijke weg te komen tot contact tussen beide generale syno den. Wat dit laatste betreft mogen wij aan tekenen, dat van zo'n synchrone po ging geen sprake is. Wel zijn de vrij gemaakte kerkeraden te Aalsmeer en Baarn' met voorstellen aan de synode van Assen gekomen. Dat niet tegelij kertijd vanwege de niet-vrijgemaakte kerkeraden in deze plaatsen een voor stel naar hun meerdere vergaderin gen is gegaan, zou kunnen samenhan gen met de al door de synode van Utrecht uitgesproken bereidheid tot samenspreking. Deze synode vroeg immers toegang voor een delegatie, die in Assen voorstellen zou kunnen toelichten. Men zou in die plaatsen het overbodig hebben kunnen vinden aan een synode om bereidheid tot contact te vragen, die haar voorgang ster al heeft uitgesproken. Maar mis schien behelst het Amsterdams voor stel elementen die in de Utrechtse verklaring in andere vorm of hele maal niet tot uitdrukking zijn geko men. ZIERIKZEE. Sedert het ver schijnen aan het begin van deze maand van de nieuwe Zeeuwse Reisgids voor de winterdienst 19601961 zijn er meerdere stem men opgegaan die zich hebben af gevraagd waarom de dienstrege ling van de R.T.M. op Schouwen- Duiveland overigens tot onge, mak van de reizigers niet als vanouds in de gids was opgeno men. De uitgevers van de Zeeuwse Reisgids deelden hierover het vol gende in hun uitgave mede: „De directie van de N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschappij heeft ons helaas geen toestemming gegeven de dienstregelingen van (en dan volgen de diverse lijndiensten) in de Zeeuwse Reisgids op te nemen." Het spreekt vanzelf dat zij die der halve een aparte dienstregeling van de R.T.M. naast de Zeeuwse Reisgids moesten aanschaffen hiermede bepaald niet ingenomen waren. Dit heeft de R.T.M. thans aanleiding gegeven de vol gende verklaring als ingezonden mede deling in de Zierikzeesche Nieuwsbode op te doen nemen: lste. Het opzetten en uitwerken van een dienstregeling brengt belangrijke kosten met zich mee. 2de. Het lag niet in de bedoeling van de R.T.M. een aparte winterdienstre- geling 1960—1961 uit te geven. Daar de Provinciale Stoombootdiensten echter tijdens deze winterdienst hun dienstregeling moet veranderen in ver band met het feit, dat de veerboot van de haven de Val niet meer naar Katse Veer op Zuid-Beveland maar naar Kats op Noord-Beveland zal va ren, werd ons door de Rijksverkeers inspectie verzocht een nieuw ontwerp dienstregeling te maken, dat zowel aansluiting gaf in de richting midden Zeeland als in de richting Noord-Bra bant - aansluiting B.B.A. Mede door samenwerking met de B.B.A. kwam een sluitend ontwerp gereed. 3de. Daar de B.B.A. in verband met interne omstandigheden haar winter dienst niet per 2 oktober doch eerst per 23 oktober kan laten ingaan, had de R.T.M. toen de Zeeuwsche Reis gids gedrukt moest worden, nog slechts de beschikking over een ont werp waarin slechts de aankomst en vertrektijden op de voornaamste sta tions op Schouwen en Duiveland ver- GOES De achterzaal van De I,and- bouw vertoonde dinsdagavond af en toe het beeld van de effectenbeurs, waar de spanning met de koersen daal de en steeg. De stemming bleef echter steeds goed en de handel levendig. Dat het in de verschillende hoeken deze keer niet om aandelen Koninklijke Olie, of Unilever ging, doch om siga rettenmerken, suikerzakjes en sigaren, bandjes, deed aan de ernst van de handel niets af. Bovendien was de handelswaar voor de eigenaars niet minder kostbaar, want de verzameling sigarenbandjes van de heer Mijnheer uit Middelburg o.a. werd door kenners geschat op een waarde van ongeveer achthonderd gulden. Grote en kleine verzamelaars, zowel in letterlijke als figuurlijke zin, graaiden in grote bergen suikerzakjes en lucifermerken, en trachtten nog van de prijs af te krijgen door allerlei echte of vermeende gebreken op te sporen. Naast deze min of meer gebruikelijke verzamelartikelen, kon men op deze ruilbeurs en tentoon stelling voor verzamelaars, georganiseerd door de vereniging „De Verzamelaar", ook een expositie vinden van oude wa pens, uniformen en ridderorden van de heer C. Brouwer. Plotseling wordt u dan geconfronteerd met een vervaarlijk uitziende, levens- BROUWERSHAVEN. De gemeen teraad heeft besloten tot aankoop van een perceel grond aan de Zuiddijk- straatjvan „Beheer Landbouwgronden". Aan deze grond is nog geen bestem ming gegeven. Het gras op de dijken werd verpacht aan de heer C. P. Stoel voor 45,45 per jaar. Het betreft 1.81.80 ha. De heer R. van Hassel ontving ont slag ais onderwijzer aan de openbare lagere school. grote cavalarist van het derde regiment cavalarie uit 1914, die ondanks het feit dat zijn kolbak op een kartonnen steun tje staat, er indrukwekkend uitziet. Rapieren, degens en een Amerikaans kapmes uit de tijd van de pioniers liggen daar nu heel vredig, doch de heer Brou wer kan u hun geschiedenis haarfijn uit de doeken doen. Een veel vredelievender doch niet min, der interessante verzameling is die-.van mevrouw Braan. Zij verzamelt alles op Horeca-gebied, zoals suikerzakjes, minia tuurflesjes met wijn, likeur en jenever, bierviltjes en wijnglazen. De heer Spruyt uit 's Heer Arends- kerke ontbrak ook niet met zijn ansicht kaartenverzameling van oud Zeeland. Hij bezit er ruim dertienduizend en gaat on verstoorbaar verder met verzamelen. meld stonden. 4de. Wij hebben aanvankelijk geweigerd deze onvolledige dienstregeling te doen afdrukken omdat daar, zoals be grijpelijk is, allerlei moeilijkheden uit kunnen voortvloeien. 5de. Van de zijde van de uitgever Is toen alle mogelijke moeite gedaan om ons te bewegen alsnog toestemming te geven. Bij dit gesprek bleek, dat de verkoop van de Zeeuwsche Reisgids, zoal niet een zeer lucratieve dan toch in ieder geval een aangelegenheid is, die winst oplevert. 6de. Nu zien wij niet in, waarom de uitgever moet profiteren van het werk van anderen en nog minder waarom degenen, die de winterdienstregeling Schouwen-Duiveland van de R.T.M. willen weten, daarvoor 60 ct. prijs Zeeuwsche Reisgids i.p.v. 15 ct. prijs aanvullingsblad R.T.M. moe ten betalen. Het is toch zo, dat slechts een zeer gering aantal inwoners van Schou wen-Duiveland ook belang heeft bij de andere locale diensten in de pro vincie Zeeland. Dr. H. J. van Zuylen Directeur N-V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij 08/15 De beroemde en populaire film 08/15 naar de roman van Hans Helmut Kilst draait thans te Goes in het Grand Thea ter. Deze film waarvan de hoofdrollen door weinig bekende acteurs werden ver vuld geeft wellicht juist daardoor, een natuurlijk aandoende, treffende en on barmhartige parodie op de beestachtige methodes van het Duitse militarisme dat zijn grootste „triomfen" vierde in de ka zerne. „08/15" is de waarheidsgetrouwe verfilming van de wijze waarop eens een leger murw gebeukt werd om een zin loze oorlog te voeren. Opvallend zijn verder de on-Duitse close-ups waarin een verfijnde humor wordt gedemon streerd. Kortom „08/15" is de schildering van een tijdsbeeld, maar tevens een waarschuwing voor een bepaalde vorm van militarisme die ook in onze dagen niet tot de zeldzaamheden behoort. Rest ons nog een woord van lof voor het uit stekende camerawerk en het magnifieke spel. De regie was in de goede handen van Paul May. GOES. De christelijke bedrijfsgroe pencentrale organiseerde dinsdagavond een vergadering in De Opril, die een enigszins feestelijk tintje had, daar de familieleden van de leden aanwezig wa ren en men ook voordrachten en een spraakwaterval op de agenda had staan. Voorzitter J. C. Fraanje, vroeg zich in zijn openingstoespraak af, of de vakbond nog wel een werkelijke plaats in het le ven van de christelijke arbeider innam, of men alles niet teveel op he:t bestuur liet aankomen. Hij hoopte dat door een betere propaganda hierin verbetering zou komen. De heer C. Braspenning, districte bes,tuurder kreeg na de pauze het woord. Hij waarschuwde tegen de run naar ho gere lonen, die onvermijdelijk verkeerde gevolgen zou hebben, doordat men op die manier in een soort loon- en prijsspiraal zou komen. Liever zocht hij de verbete ringen in verkorting van de werktijden, betere pensioen- en kinderbijslagregelin gen, doch in geen geval in het openbreken van de c.a.o.'s. Tevens zocht hij naar een regeling om té voorkomen dat ongeorga niseerde arbeiders wel de vruchten pluk ken van degenen die in een vakbond ver enigd zijn doch hiertoe niets bijdragen in de vorm van contributie. De voordrach ten, spraakwaterval en andere spelletjes oogstten veel bijval, zodat de avond in ieder opzicht geslaagd te noemen was. Foei Nicole Zij, die van de Romy Schneider uit de Sissy-films naar Foei Nicole willen gaan. komen bedrogen uit. In deze film name lijk speelt Romy op voortreffelijke ma nier de rol van een meisje uit een artis tieke familie, die om geld verlegen zit. Ze schrijft daarom een uiterst pikant to neelstuk, de memoires van een zeven tienjarige. Het publiek denkt dat de anonieme schrijfster deze memoires wer kelijk heeft beleefd, met alle gevolgen van dien. Echter niet een Amerikaanse producer, die uiteindelijk met haar trouwt. Deze gezellige film draait in Alhambra te Vlissingen. Tussen twee vrouwen Frank Sinatra beeldt in de 'film „Tus sen twee vrouwen" (The joker is wild) zich zelf uit: Een zanger. In de twintiger jaren stijgt zijn ster, maar een jaloerse gangster tuigt hem zo afschuwelijk af. dat hij ontmoedigd zijn voornemens staakt een beroemd zanger te worden. Later in onze tijd herwint hij de moed en weet hij de vele moeilijkheden ten spijt, zijn ideaal te verwezenlijken. In deze niet beste Amerikaanse film zijn Frank Sinatra's tegenspeelsters Mitzi Gaynor en Jeanne Crain. In City, Mid delburg. Guerillastrijd in de rimboe Een kwalijk oorlogsbedenksel is in het Electro-Theater in Middelburg onder de titel „Guerillastrijd in de rimboe" (Sur- rendez-herr) te zien. De film heeft het heldhaftig verzet van de Philippijnse be volking tegen haar Japanse overheersers in de afgelopen oorlog weer. Het sce nario neemt het overigens niet al te nauw met de waarheid. De film is rommelig van inhoud en het spel van onbekende akteurs en aktrices is matig. Ontvoerd door de contra-spionage In Luxor-theater draait „Ontvoerd door de contra-spionage", een film met veel actie en vaart. XTERSEKE. In het afgelopen wielerseizoen heeft de 19- jarige Ko Tolhoek uit Yerseke zich op de weg ontpopt als een coureur waarvan men goede ver wachtingen mag koesteren. Of ficieus kampioen van Zeeland bij de nieuwelingen mag hij zich noemen. Inmiddels heeft hij het overstapje gewaagd naar de amateurs, in welke categorie hij in september debuteerde in de Havenronde van Terneuzen. Met veel moeite heeft de sym pathieke Tolhoek zich een weg gebaand in de wielersport, waar door zijn prestaties in een nog scherper licht komen te staan. Ko is namelijk in het dagelijks leven werkzaam op een oester boot, hetgeen zijn training niet direkt ten goede kwam. Vaak is het gebeurd, dat hij zaterdag- middags pas om twaalf uur klaar was met zijn werk en enkele uren later de toeclips dicht trok om zich te meten met zijn riva len. Vele jonge renners zijn op die manier begonnen met de op bouw van hun carrière. Dit kost opofferingen en vraagt moed en wilskracht om in de beginfase door te „bijten", maar het kweekt de mentale hardheid die voor een wielrenner nodig is om uit- eindelijk te slagen. Grote kam pioenen in de wielersport heb ben vaak dezelfde weg bewan deld. Het is bij Ko Tolhoek dus niet direkt van een leien dakje gegaan. Voor de vorming van zijn persoonlijkheid kan dit zijn voordeel hebben. De toekomst zal bewijzen of hij er de vruch ten van kan plukken. l^ADAT Ko in 1957 in een wed- - strijd op gewone fietsen in Rilland was uitgekomen, had de wielersport hem in haar greep. „Thuis" had men wel bezwaren *matCr' een-'jattf later "fcwam er toch een racefiets, waarmee hij in juli in Kapelle aan de start verscheen voor zijn vuurdoop. Hij had toen een licentie als nieuweling op zak. Die eerstf wedstrijd kon Ko echter niet tot een goed einde brengen en ook in de negen coursen die daarna volgden waren Ko's prestaties maar matig. Hij ervoer dat hij aan een moeilijk karwei was be gonnen. In 1959 begon Tolhoek met nieuwe en frisse moed. Het ging beter. Van de 25 wedstrij den waarin hij acte de presence gaf reed hij zestien keer „prijs". Zijn beste verrichting was een vierde plaats in De Heen. J~)IT jaar begon hij met veel ijver in de trainingsritten van zijn club „Theo Middel kamp". In het clubkampioen schap veroverde hij de tweede plaats in het eindklassement achter Boonman. Op de eerste mei werd Tolhoek in Etten zelfs officieus kampioen van Zeeland bij de nieuwelingen. Er zouden nog meer suksessen volgen, want ook in BoschkapelleSteenber gen en Biervliet flitste Ko als eerste over de eindstreep. In Biervliet finishte hij zelfs met vijf minuten voorsprong. Voordat Ko overging naar de amateurs behaalde hij vijf twee de prijzen, werd tweemaal derde, driemaal vierde en bleef verder nog vele kéren onder de eerste tien. Als amateur heeft hij nog geen potten gebroken. Daar was de tijd te kort voor. Ko hoopt het volgend jaar te doen. De sprint van Tolhoek is maar matig, een euvel waarmee veel wielrenners kampen. Maar als hij ook op dit punt wat routine opdoet, mag men terecht nog veel van hem verwachten. Advertentie MEER WARMTE VOOR GELD Segeerstraat 12 - Middelburg Benzine en L.P.G. nr daad Service Station t BAAK Goes Penninghoek 9 - Middelburg L. Geere - Middelburg S. KROL Noordstraat 24 - Vlissingen Domburg Van onze sportredacteur MIDDELBURG Hoewel de Zeeuwse Korfbalbond zoals wij gisteren meldden maandagavond in principe heeft besloten besprekin gen aan te knopen met de Schou- wen-Duivelandse Korfbalbond om de mogelijkheden van een fusie te on derzoeken, staat het ondertussen al lerminst vast dat deze beraadslagin gen vruchtdragend zullen zijn. De voorzitter van de SDKB, de heer J, Th, Brouwer te Zierikzee, deelde ons namelijk desgevraagd mee, dat zijn bandJieus niet zoveel voor die fusie voelt en het Schouwen-Duivela-ndse isolement liever op een andere ma nier ziet opgelost. Op de aanstaande najaarsvergadering van de SDKB, die op zaterdag 10 deceonber in Zie rikzee zal worden gehouden, zal niet temin toch over het besluit van de ZKB worden gesproken. Het laatste woord blijft namelijk altijd aan de verenigingen. De heer Brouwer vertrouwde ons toe. dat het de SDKB eigenlijk in de eerste plaats te doen was geweest om de top- ploegen van de SDKB onder te brengen bij topclubs van de ZKB. Volgens hem waren de sterkste Schouwse twaalftal len beslist wel bereid de Oosterschelde over te steken om wedstrijden op Zuid- Beveland en Walcheren te spelen. Nu de ZKB evenwel met grote meer derheid van stemmen deze „hoofd klasse". of liever gezegd overgangs klasse heeft verworpen, is de aardig heid van samenwerking met de ZKB er eigenlijk af. Om de eenvoudige re den, dat de SDKB in een eventuele fusie met de ZKB veel bezwaren ziet In de eerste plaats ziet men op legen de verre (kostbare) reizen en in de tweede plaats houdt een fusie een ver menging van alle klassen in, hetgeen tot gevolg zal heoben, dat de betrekke lijk kleine clubjes van Schouwen-Duive* land (met de lagere twaalftallen) even eens ver van huis zullen moeten. De topclubs zijn daartoe bereid, maar de lagere twaalftallen beslist niet, aldus de heer Brouwer. Promotie De SDKB-voorzitter deelde ons mee, dat de gedachten de laatste tijd meer uitgaan in de richting- van een regiona le plattelandsbond, die gevormd zou moeten worden uit verenigingen van van Schouwen-Duiveland, Goeree-Over- flakkee en West-Noord-Brabant. Er kan dan een uitgebreider competitie wor den ingesteld, terwijl de kampioen de gelegenheid zal moeten hebben naar de KNKB te promoveren. Een derge lijke competitie achtte de heer Brouwer aantrekkelijker dan een totale vermen gingscompetitie van Schouwse en ove rige Zeeuwse clubs. Zoals bekend zijn twaalftallen van de Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen: 24/JO Ned. Betty Jean, 25/10 Dts. Esteburg, Noo. Hoegh Arrow. Vlissingen vertrokken ,24/10 Ned. Altair Ned. Betty Jean. 25/10 Geen. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. Schepen) 24/10 Groningen, Breda, Molenkerk, Maars- bergen, 25/10 Prins Willem van Oranje, Oran- jeborg, Mado II, Victory, statenlaan, Avanti, Koningin Juliana, Anna Henny, Wilca, Alca, Henrica Thekla, Atlas, Albatros. Sanda. Gepasseerd naar Zee (Ned. Schepen) 24/10 Orestes, Tanny, Adriaantje Elisabeth, Euro pa, Heron, Alnltak, Triton, steenbergen, Di- ana-V, 25/10 V&el, Mlrfak, Sloterdyk. SDKB en de pas opgerichte GOKB reeds tegen elkaar uitgekomen. Een samen smelting van de SDKB, de GOKB en een gedeelte van Brabant, waarbij dan ook nog de ZKB zou komen, vond de heer Brouwer niet gewenst, omdat daardoor het werkterrein te groot zou worden. Het gehele probleem van de fusie zal op de bestuursvergadering van de SDKB op 17 november a.s. uitvoerig worden bekeken, waarna eventueel voorstellen zullen worden gedaan aan de algeme ne vergadering van de SDKB om op de fusiebesprekingen in te gaan of deze te verwerpen. MARKl B£ttlCHTEf4 BERGEN OP ZOOM Het col lege van regenten van het Alge meen Burger Gasthuis heeft in een vergadering zonder hoofde lijke stemming besloten de r.k. medische moraal niet verplich tend te stellen voor de aan het ziekenhuis verbonden specialis ten. Een der regenten wenste aangetekend te zien dat hij voor handhaving der r.k. medische moraal is. Enkele maanden geleden besloot het college van regenten de r.k. moraal ver plichtend te stellen voor de specialis ten. De ikerkeraden van de protestantse kerken in West-Brabant en Zeeland (met name op het eiland Tholen) werden hier door ernstig ontstemd en protesteerden. De gemeenteraad van Bergen op Zoom werd verzocht er -bij het college van regenten van het Algemeen Burger Gast huis op aan te dringen de bepaling te schrappen. Men zag hierin een vorm van gewetensdrang. De meerderheid van de gemeenteraad was van mening dat het gewenst is de bepaling m.b.t. de r.k. medische moraal te schrappen. Het college van regenten heeft nu overeenkomstig het gevoelen van de gemeenteraad gehandeld. (De r.k. medische moraal komt in veel trekken overeen -met de algeme ne medische moraal. Bij het verlenen van verloskundige hulp is de arts vol gens de r.-k. moraal echter verplicht wanneer zich complicaties voordoen en voor ihet leven van moeder -of kind moet worden gevreesd te pogen het kind te -behouden. Het leven van het kind gaat boven dat van de moeder. Red. Z.D.) MIDDELBURG. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Middelburg en omstreken hield gister middag in café-restaurant Wöhler een vergadering. De presidente, mevrouw J. Nieuwenhuyzen-Vogelaar, opende de vergadering en sprak over de aanstaan de te organiseren middagen. Als spreek ster fungeerde mevrouw C. J. van Sta- pele-Manoth uit Steenwijk. Haar onder werp was: Omgang met mensen. .P-I-T-"c°Uecte heeft in Zoutelande 34,14 opgebracht. GOES, 25 okt. Beursbericht Granen, zaden en peulvruchten. Tarwe, basis 17 pet. vocht, boerenschoon af boerderij per 100 kg 20—29.90, gerst, boerenschoon af boerderij per 100 kg 22—26.50, haver, boerenschoon af, boerderij per 100 kg 18—23, kleine groene erwten, boerenschoon af boerderij per 100 kg 2036, schokkers, boerenschoon af boerderij per 100 kg 20—36, blaauwmaanzaad, boeren schoon af boerderij per 100 kg 70—90, capu- cijners, boerenschoon af boerderij per 100 kg 4050, bruine bonen, boerenschoon af boer derij per 100 kg 40—65; aardappelen: bintje 35 mm opw., binnenlandse sortering 8—8.75, bintje, 35 mm, opw., export sortering 8,75, alpha, 35 mm opw., 6,75, Prijzen per 100 kg, geleverd aan de sorteerinrichting. zor- teerkosten voor rekening van koper. Voe deraardappelen noteerden 2,002,50 per löü kg; uien: De prijs van uien bedroeg 46 per 100 kg, onafgestaart en geleverd aan de sor teerinrichting; hooi: Lucernehooi 9095 per ton, geperst af bedrijf; weidehooi 9095 per ton, idem; graszaadhooi veldbeemd 4045 per ton, idem; roodzwenk 3035 per ton, idem; stro: Gerstestro 50—55 per ton, ge perst af bedrijf; tarwestro 50—55 per ton, idem; erwtenstro 50—52.50 per ton, idem, schokkerstro 42.50—45 per ton, idem, haver- stro 4045 per ton, idem; br. bonenstro 35 per ton, idem; vlas. Goede kwaliteit onge- repeld vlas, af boerderij 2024 cent per kg, afwijkende kwaliteit 1220 cent per kg, goe de kwaliteit gerepeld vlas, af boerderij 20— 27 cent per kg., afwijkende kwaliteit 15—20 cent per kg; eieren. Voor de eieren kan een prijs worden gemaakt van 2.282.55 per kg. ST. ANNALAND, 25 okt. Uien middel 40-70 7.34—7.50; bonken 7.37; drielingen 9.03; picklers 23.01; aanvoer 40 ton. SCHERPENISSE, 25 okt. Uien middel 40-70 7.37; bonken 7.52; drielingen 8.29; pick lers 23.08; aanvoer 28 ton. ST. MAARTENSDIJK, 25 okt. Uien mid del 40-55 7.80, 55-70 7.43; bonken 7.45; drie lingen 8.40; picklers 23.71; aanvoer 60 ton. KRABBEND'IJKE, 25 okt. Jonathan 1 80—85 28., 75—80 29—30; 70—75 32, 65—70 28; 2 80—85 22—27; 75—80 25—30; 70—75 23—31; 65—70 18—25; 60—65 17—18; 2 d 8; 3 gr 19— 20; 3 f 8—9; kr 8; cox orange pippin 1 SO BS 58; 75—80 63; 70—75 65; 65—70 55; 60—65 45; 55—60 28; 2 d 32; 3 gr 37—42 3 f 15— 17; kr 3; stek 8—9; goudreinette 1 85—95 28; 75—85 28—29; 65—75 16; 2 d 8; 3 gr 15—18; 3 f 8; kr 5; golden delicious 1 80—85 63 75— 80 67; 70—75 63; 65—70 47; 3 gr 35—47; bo nen afw 29—37; beurre alex.lucas 1 85—95 38; 75—85 44; 65—75 38; 2 d 18; 3 gr 15; 3 8; kr 7; zwijndr. wijnpeer 1 6575 28; 55—60 23; 50—55 12; 2 d 6; 3 gr 19; Verpakt fruit: golden delicious e 85—90 72; 80—85 77; 75—80 79; 1 85—90 65—66; 80—85 66—71; 75—80 70—73 70—75 64—68; 65—75 54—56; 2 85—90 50; 80ê 56; 75—80 52; 70—76 47; 65—70 37; 60—65 30; jonathan 1 65—70 37; 2 85—90 34; 80—85 36—37. GOES, 25 oktober. Export en Industrie- veiling: Goudreinette KI I 85-95, 30.75—31.40. 75-85 28.20—28.90, 65-75 16.10—16.60, IID 9.50 KL II 75-85 24, 65-75 14.40—14.60, II D 9.50. Jonathan KL I 80-85 30. 75-80 33, 70-75 36.30 —36.80, 65-70 32.80—33.40, 60-65 22, II D 8. KL II 80-85 23 75-80 26—30, 70-75 27—32, 65- 70 23.40—28, 60-65 15—19, II D 6—10. Cox's Orange Pippin KL I 65-70 57, 60-65 47— 49. 55-60 31, II D 12. KL II 75-80 58, 70-75 61 —63, 65-70 54—57, 60-65 42—43 55-60 27—40 Golden Delicious KL I 85-90 58-60, 80-85 48-^ 64. 75-80 56—65 70-75 47—60, 65-70 42—47 II D 12. KL II 85-90 53, 80-85 51, 75-80 49—52.' 70 65-70 20—23. Glorie van Holland KI I 75-8d 28, 65-75 25, II D 16, Zoete Erm- gaard KL I 65-75 37. Comtesse de Paris KL I 75-85 26. 65-75 27, 55-65 15-17, II D 6 50 Wijnpeer KI I 65-70 31, 60-65 31. '55.' 60 -22, 50-55 14, II D 6. St Remy KL I 85-95 13, 75-85 15 65-75 14, II D !h50. dS^enne "-80 79, 70-75 84? «- 60 25_28eSn A vfm4'" ?L 1 60"70 30-82. S0- -12 n r APondspeer K) I 75-85 11 x Goudreinette val 7g kro«t 4.50. Jonathan kroet 3—8, Cox's Orapge p£! pin hr0Gt 8, Sterappel kroet 8. Div anrw»?* kroet 3. Gewone veiling: Cox's s Pin grof 35-47 fü» c l?ndfifn°fQ fif Goudreinette grof rAlrSi n0~r Jonathan grof 12—26, fijn 9 Golden Dehcious grof 35—41. fijn 21 Dol ne du Cornice grof 47—63. fijn 25—39Com' tesse de Paric «vw to ti. *iy' L°m- 21, Giesei Wildeman grof 25, fijn 16? VISSERIJBERICHTEN 25 kg wijtin— - kg exportgarnalen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5