Aanleg van zeventig hectare bos bij Kamperland KOEJEMANS KLEDINGMAGAZIJN Rooi'-compagnle oefent op Noord-Beveland Plannen voor bouw van hotels, zowerwoningen en botenterrein Slagers mengden zwavelzuur door rauw gehakt ZEEUWSE FRUITPLUK VORDERT GOED Hollandse helderheid viert hoogtij in Oudelande Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Leningspolitiek Gemeenteraad Wissenkerke vergaderde Plannen: V iaduct Kerkbouiv Burgemeester Kolff ontvangt dammers Geen positieve verklaring over oesterproef ECONOMISCHE POLITIERECHTER Zonder vergunning Katse klei vervoerd Handelaren hadden weinig in de melk te brokkelen Ruim 22.000 toeristen in Zoutelande mode voor mannen SANTEGA WINTERJASSEN LANGE DELFT 19 - MIDDELBURG Heroprichting van Nationale Reserve in Zeeland? Fietsende scholier in hotsing met auto Helm lek geschoten Jaap Stotijn niet in concert Mannenkoor Uitstel behandeling saneringsplan Woensdag 26 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk QP ZICHZELF GENOMEN lijkt het wat dwaas, geld te lenen dat men niet nodig heeft om daarmee noodzakelijke uitgaven te doen of om bestaande schulden tegen een bepaald percentage opgenomen, om te zetten in andere schulden, tegen een lager rentetype. Welke voordelen zijn er mee gemoeid te lenen uit andere mo tieven? Deze vraag is wel van belang omdat de huidige minister van finan ciën, prof. Zijlstra, in de omstandig heden van vandaag, thans voor de derde maal geld ter leen vraagt zonder dat deze geleende bedragen nu nodig zijn om het begrotingstekort te dek ken. De minister leent dit geld, hoe wel hü dit op het ogenblik niet nodig heeft. Daar komt nog iets bij. Wij menen dat de voorwaarden, waar onder een lening van 350 miljoen wordt uitgegeven aan de royale kant zijn! Gelet op de bijzonder ruime kapi taalmarkt en gezien de koersen van de overige 4(4 overheidsleningen had de lening gerust kunnen worden uitgegeven voor een koers van 99 in plaats van 98Vz. Dat zou een voordeel voor financiën hebben betekend van bijna twee miljoen gulden. Is het dat is de vraag verantwoord dat de overheid geld leent hetwelk zij niet nodig heeft voor zichzelf, tegen voor waarden die voor „financiën" in feite een onvoordelige zaak betekenen? Wij menen dat deze vraag beves tigend kan worden beantwoord. Nu ons privégeld niet meer zonder meer gedekt is door goud, m.a.w. wij onze guldens bij de Nederlandsche Bank niet kunnen inwisselen tegen goud is het in het bijzonder een overheidstaak nauwlettend op de waarde van het Ne derlandse geld toe te zien. Alles wat bezig is, die waarde te ondermijnen moet de overheid, voor zover het in haar macht ligt opruimen. Desnoods met straffe hand, omdat alleen de overheid hiervoor een directe verant woordelijkheid heeft. Vandaag de dag bestaat een drei ging in deze zin. De betrekkelijke overvloed van geld in ons land, zowel by particulieren, het bedrijfsleven als by de banken, geeft als vanzelf een prikkel ter besteding. En aangezien ons land arm is aan grondstoffen en dus moet invoeren om de gewenste produktie te realiseren, zal de invoer toenemen. Als daartegenover de uit voer niet (ten minste) geiykelijk toe neemt, is er een gerede kans (lat de bestaande evenwichtstoestand wordt verbroken. Waartoe een verbroken evenwichtstoestand aanleiding kan geven is ons maar al te goed bekend uit de nog niet vergeten tijd van de bestedingsbeperking. Als de regering nu tydig probeert om deze prikkel ter besteding (omdat er zoveel liquide middelen zqn) te verkleinen dan is dat een bijzonder goede zaak, in het belang voor het gehele Nederlandse volk. Deze lening van 350 miljoen gulden is nu voor dat doel bestemd. De over-liquiditeit bij particulieren en bedrijfsleven en de mogelijkheid van kredietverlening by de banken wordt met deze 350 mil joen gulden verminderd, omdat met dit bedrag schatkistpapier wordt om gezet in langlopende staatsschuld. De overheid bezigt de gelden niet om uit gaven te doen of om vaste schulden af te lossen. Het betekent een inkrim ping van de geldhoeveelheid. Deze maatregel op monetair (geld-) terrein past geheel bij overige maatregelen die er op gericht zijn de bestedingen binnen bepaalde perken te houden De investeringsaftrekverlaging en de beperking van de afbetalingsfacilitei ten. Naar het ons voorkomt is dit een volkomen verantwoordelijk samenstel van maatregelen die een behoud van de waarde van de gulden op het oog hebben. Het andere voordeel: Het gaat om de voorkoming van het stijgen van ons pryzenpeil. En dan mag de minis ter van financiën wel wat „royaal" zqn met zyn voorwaarden, omdat deze afromingslening van 350 miljoen gul den die zich richt zonder dwang tot particulieren, voor hen ook aantrek- kelijk moet zijn, wil ze slagen. De „cost" ook voor de regering gaat voor de „baet" uit. Een vraag die overblijft is, of het rijk deze transactie had moe ten verrichten. Maar daarover een volgende maal. WISSENKERKE. Ten zuiden van de dijk door het Veerse Gat is voor de Noord-Bevelandse kant, onder de rook van Kamperland, een groot terrein voor recreatie geprojecteerd. Er zijn o.a. plannen toï aanleg van 70 hectare bos, waardoor een weg ter lengte van drie kilo meter zal lopen, en tot de bouw van aanlegplaatsen voor jachten, zo merwoningen, hotels en permanente bebouwing. Burgemeester J. van Halst heeft tijdens de maandagavond gehouden gemeenteraadsverga dering het een en ander over de toekomstplannen verteld. Ook deelde de burgemeester mede, dat met de modernisering van de ha ven in Kamperland nog- dit jaar begon nen zal worden. In de uitvoering van dit werk is ook een jachthaven voor berging van circa 80 boten geprojec teerd. Voor de heer van Halst deze mede delingen deed bekeken de raadsleden eerst de raadszaal, die geheel geres taureerd is en thans er zeer iraai uit ziet. Een belangrijk punt werd nog aan de raadsagenda toegevoegd: een voor stel van B. en W. tot het in princi pe besluiten voor het verlenen van een financiële bijdrage aan de provin cie voor het aanleggen van een via duct bij het recreatiegebied ,.De Ban- jaard". Dit viaduct is noodzakelijk op de kruising van de nieuwe 'dijk naar Vrouwenpolder tot de toegangsweg naar het recreatiegebied. Met volledige instemming ging ae raad akkoord met dit voorstel. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrij ven van de inspecteur van het l.o. waar in medegedeeld werd, dat het definitie ve plan voor de te bouwen openbare en dir. lagere school aanvaardbaar is ie achten. Een verzoek van de reclasseringsaf- deling van het Leger des Heils om een jaarlijkse subsidie werd afgewezen. De subsidie aan de Kon. Ned. Militaire Bond ,,Pro Rege" werd verhoogd tot 50 gulden per jaar. Met algemene stemmen werd de bur gemeester herkozen als vertegenwoordi ger van de gemeente in het algemeen bestuur van de centrale werkplaats ,,De Bevelanden". Een nieuw besluit werd vastgesteld tot verkoop van grond aan het bestuur van de chr. kleuterschool te Wissenker ke. De jaarwedde van de klokkenist te Wissenkerke werd verhoogd tot 150 gul* den per jaar. De gemeenteraad besloot aan de her vormde en geref. kerk te Kamperland een terrein op de „Banjaard" beschik baar te stellen, waarop beide kerken in samenwerking een gebouw willen stich ten. In dit verband vroeg de heer M. J. Bustraan (sgp) of ook andere ker ken vergunningen kunnen krijgen. De burgemeester bevestigde dit. Met de stem van de heer Bustraan tegen werd de subsidie aan de Noord- Bevelandse V.V.V. verhoogd tot 250 gul den. Wethouder R. J. Scheele zou graag zien, dat het ledental groter werd. Naar zijn mening profiteert de gehele bevol king van het vreemdelingenverkeer. En welïiouder Leendertse merkte op, dat er veel te weinig gedaan wordt'voor de V.V.V. Voor de uitbreiding van de chr. ulo school en voor de bouw van het gym nastieklokaal werd 2500 vierkante me ter grond, gelegen in de Julianastraat, aangekocht. In de rondvraag verklaarde de bur gemeester op een vraag van de heer P. G. A. de Lange, dat de gebouwen bij de haven te Kamperland moeten verdwijnen. De eigenaren hebben reeds aanzegging gehad. De heer Markusse sprak zijn voldoe ning uit over de verbeterde straatver lichting. Er zijn nog wel enkele wen sen: eind Molenweg te Kamperland, nachtbrander bij de bushalte aan de Dorpsweg te Wissenkerke, verlichting van enige van de 55 door de V.V.V. aangebrachte richtingwijzerborden. Over de wens van de tieer Bustraan een bus halte in de Veerweg te Kamperland zal met de A.M.Z. gesproken worden. VLISSXNGEN. Vrijdagmorgen om 11 uur zullen de burgemeester en wet houders de deelnemers aan het wereld kampioenschap dammen officieel ten stadhuize ontvangen. Zoals bekend werd Nederland aange wezen voor het houden van de wereld kampioenschappen in verband met het jubileum van de Nederlandse dambond. De dambond wees een aantal plaatsen aan waar telkens een ronde wordt ge houden. In deze „dam-tour" is het nu de beurt aan Vlissingen. YERSEKE. Minister Marijjnen heeft tijdens het gesprek dat hij op znij depar tement heeft gehad met vertegenwoor digers van de Zeeuwse oester- en mossel kwekers geen positief antwoord gegeven op de vraag of onder alle omstandig heden de kosten van de proeven in het Veerse Gat voor rekening van de rege ring blijven. De minister zei voorts dat t.z.t. zal wor den bekeken of na het slagen van de oesterproef in het Veerse Gat het Gre- vellngenplan. waardoor oesterteelt op grote schaal mogelijk zal worden, zal worden uitgevoerd. De delegatie sprak met de minister op diens verzoek. De bewindsman wilde namelijk de mening van het bedrijfsleven over de eventuele proeven in het Veerse Gat peilen. De mosselkwekers waren unaniem van mening dat de proeven voor het kunst matig verwateren der mosselen moeten doorgaan De meerderheid van de oesterkwekers was va nmening dat de proeven moeten worden genomen, doch dat de kosten daarvan niet in mindering moeten wor den gebracht op de eventueel aan de gedupeerde kwekers uit te betalen schadevergoeding. Voorts verklaarde men dat de proeven op biologisch vlak liggen en dat eerst aan het einde van het onder zoek zal blijken of de oesterkwekers de verantwoordelijkheid voor verder telen op grond van de resultaten der biologen, op zich kunnen nemen. De C.F.A geeft in Serooskerke (YV) op zaterdag 29 oktober in het verenigingsge bouw een filmvoorstelling. Vertoond zal worden de rolprent: Moederkruistocht" MIDDELBURG. Voor de economi sche politierechter stond gistermorgen J. M. uit 's-Heer-Abtskerke terecht. Hij had als hoofd van een bedrijf in zijn woonplaats, in zijn funktie als werkge ver twee employé's, zekere L. en De B. geen vakantietoeslag uitgekeerd en niet het overeengekomen volledige uur loon uitbetaald, beiden dus overtredin gen tegen de C.A.O. Als getuige bracht M. de adjunkt-se- kretaris van het boekhoudbureau der Z.L.M. mee. Deze liet brieven van bei de werknemers zien, waarin o.m. stond, dat er afstand van rechten werd ge daan. Dat ontlokte de economische po litierechter, mr. P. van Empel, de op merking: „Maar dat kan niet. Op zo'n manier zou de C.A.O. een mooie boel worden!" Toch bleef de verdachte vol houden dat er een afspraak tussen hem en de employé's was gemaakt. Voor on bepaalde tijd werd de zaak aangehou den. Bakkersfront „Is het weer rustig op het bakkers front?" vroeg mr. Van Empel aan W. R., een brood- en banketbakker uit Ove- zande. De zaak tegen R. was aldus: hij wilde zijn bakkerszaak uitbreiden en klanten zien te winnen in Goes. Hij nam via een advertentie een zekere F. in dienst, die echter in Goes met het brood van R. zijn oude klanten ging bedienen. bakker, zekere V., zou hij in strijd met de saneringsvoorschriften weggehaald hebben, waardoor de laatste schade leed. De klanten waren nog steeds niet bij hun oude leverancier teruggekeerd. De officier van justitie, mr. J. L. An- dreae, gaf toe dat R. zeer aktief was en alles deed om zijn zaak uit te brei den. Hij eiste 100 of twintig dagen. Het vonnis wordt schriftelijk binnen acht dagen gewezen. Een verwarde en ingewikkelde indruk maakte de zaak tegen een onderaanne mer uit Westkapelle, J. L. H. Hem werd verweten, dat hij op 16 mei in Kats klei in een vrachtauto vervoerde, zonder de nodige papieren voor onregel matig vervoer in bezit te hebben. H. koesterde de mening dat hij geen be roepsvervoerder was. Toch eiste de of ficier 40 of acht dagen. Het vonnis was conform. „De vergunning voor het kweken van fruit gaat met de kweker mee en blijft dus niet bij de boomgaard ach ter," lichtte de economische politie rechter een landbouwer uit Biggeker- ke P D. in. Omdat D. dat niet wist, werd hij tot 5 of één dag veroor deeld. De eis was 10 of twee dagen. Twee slagers stonden terecht omdat zij in strijd met de vleeskeuringswet zwavelzuur door hun rauw gehakt had den gemengd. P. O. uit Ternenzen werd tot 40 of acht dagen veroordeeld. De officier had, omdat verdachte reeds tweemaal voor hetzelfde feit veroor deeld was, 60 of twaalf dagen geëist. Conform de eis werd J. B. uit Cad OUDELANDE. Een groot aan tal belangstellenden was aanwezig bij de opening van de tentoonstel ling „Water en hygiëne" in het dorpshuis van Oudelande. Uiter aard kwam de meeste belangstel ling van vrouwelijke zijde, want voor het overgrote deel hebben de dames 's lands zindelijkheid en hy giëne in handen. Zij zorgen er voor dat Jantje zijn handen wast voor hij aan tafel komt, dat het vaat werk elke dag weer schoon is, kort om zij zijn het, die de befaamde Hollandse helderheid moeten hoog houden. Zij zijn het echter ook die de meeste invloed hebben bij het voorkomen van waterverspilling, want hoewel men enerzijds aan raadt niet zuinig te zijn met water, moet men aan de andere kant juist uiterst zorgvuldig met water om gaan, omdat er binnen afzienbare tijd een tekort aan drinkwater dreigt, wanneer men op dezelfde voet doorgaat met het verspillen van water. Op deze tentoonstelling werd een voorbeeld gegeven van de hoeveelheid water die verloren gaat door het niet goed dichtdraaien van een kraan. Een lekkende kraan verspilt gemiddeld 24.000 liter water per jaar, dat is 2000 liter per maand en niet minder dan 70 liter per dag. Deze expositie werd georganiseerd in het kader van de streekverbetering door de subcommissie voor huishoude lijke voorlichting, waarin mejuffrouw L. C. Blok het leeuwenaandeel heeft. Mejuffrouw D. Mol presidente van de ze commissie heette allen welkom en sprak de hoop uit dat de veranderin gen en verbeteringen die op deze ten toonstelling te zien waren, ook werke lijk in de praktijk zouden worden ge bracht om zo de taak van de Zeeuwse huisvrouw te verlichten. De heer D. J. Dees voorzitter van de streekverbeteringscommissie opende daarna de tentoonstelling, met een kor te toespraak. Waterleiding Natuurlijk was op de expositie ook een bad te zien en drie meisjes wisten (met succes) belangstelling voor de kuip te wekken van hygiëne bij de Nederlandse zuivel- productie en bij de volksopvoeding werd aangetoond. Op de tentoonstelling die morgen de poorten weer sluit, zijn mo derne en doelmatige keifken- en badin stallaties te bewonderen, en een stand waarop men diverse middelen tot be vordering van hygiëne op de boerderij kan vinden. Als speciale attractie is er een stand van het Nationaal bureau ter bevordering van hygiënische gewoon ten, die een keuken toont waarin op di verse wijzen tegen de wetten van zin delijkheid is gezondigd. Voor degenen die deze fouten op spoort zijn leuke prijzen ter beschikking gesteld. Al met al een niet zo uitge breide doch uitermate belangrijke en bezienswaardige tentoonstelling. Economische politierechter MIDDLBURG. „De door mij aan de fabriek geleverde melk dient op mijn boerderij gekeurd te worden en niet op de fabriek," zei een landbouwer en vee houder uit Hulst, P.B. op luide toon te gen de economische politierechter, mr. P. van Empel. Hem werd verweten op 28 juli onzuivere melk aan de fabriek verkocht te hebben. „Ik zal u voorlezen, wat er aan uw melk schortte zei mr. Van Empel. „De melk was niet genoeg geventileerd en in één der bussen werden oude melkresten gevonden. Trouwens er was nog een teil water bij, waarvan de tem peratuur van het water negentien gra den Celsius bedroeg en de bodem groen van de algen zag," „Wat tijdens het vervoer gebeurt, is niet mijn zaak," vervolgde B. „Zodra de melk mijn boerderij verlaat, is zij niet meer van mij." Onredelijk De officier van justitie, mr. J. L- An- dreae, merkte op, dat verdachte onre delijk was en niet naar enig redelijk argument wilde luisteren. Hij eiste 40 of acht dagen. Het vonnis wordt binnen acht dagen schriftelijkgewezen. Eén andere melkhandelaar en vee houder, J. F. uit Aardenburg, had bij de economische politierechter evenmin veel in de melk te brokkelen. Hij zou zich niet aan de voorschriften hebben gehouden om alle van zijn koeien af komstige melk aan de fabriek te leve ren. F. zei: „Mijn kalveren moeten ook melk hebben." Mr. Van Empel ant woordde: „En buurvrouw moet zeker ook zo nu en dan een pannetje heb ben. Hoe men ook denkt over de over treden voorschriften, u hebt zich er aan te houden." Conform de eis werd verdachte tot 40 of acht dagen veroordeeld. Advertentie ZOUTELANDE. De vereniging voor Vreemdelingenverkeer hield een leden vergadering. In zijn openingswoord deel de de voorzitter de heer K. Laibruyère mede, dat in het afgelopen seizoen een bijzonder fraaie overgang kon worden aangelegd naar het strand tegenover het kampeerterrein Vos. De totale kos ten van deze overgang bedroegen bijna 17.000. De aanleg heeft er toe bijge dragen dat de gasten meer over het strand verspreid werden. Uit de voorlopige verslagen van de ad ministrateur blijkt dat het de vereniging in alle opzichten goed gaat. Het aantal leden vermeerderde tot ruim 300. De gids van Zoutelande en Biggekerke werd in een oplage van 6081 exemplaren ver spreid. Het totaal aantal aanvragen steeg in vergelijking met 1959 ruim 15 pet. en met 1948 ruim 40 pet. De strandexploitatie gaat van jaar tot jaar een grotere omvang aannemen, het totaal geplaatste strandtenten bedroeg 769, waarvan 507 op het zuider-, en 261 op liet westerstrand. Dit jaar wer den 180 tenten meer geplaatst dan in 1959, terwijl het aantal nieuwe aanvra gen, voor 1961 weer reeds 160 bedraagt. Bij de gehouden tellingen waren er op 18 juni te Zoutelande 2561, op 18 juli 3502 en op 12 aug. 3785 verblijfhoudende vreemdelingen. In, totaal verbleven 22453 gasten in Zoutelande; in 1959 was dat 19044. In Biggekerke was dat op 18 juni 779, op 18 juli 1621 en op 12 aug. 1697 verblijfhoudende vreemdelingen. In totaal verbleven 7415 gasten in Big gekerke. Het financiële verslag geeft eveneens stijgende bedragen aan zowel aan in komsten- als aan uitgavenzijde. De ver- lies-en^winstrekening sloot met een, ba tig sal'do van ƒ459.74. Het bestuur zal in nauwe samenwer king met de gemeentebesturen van Zou telande en Biggekerke trachten het aantal wandelpaden bovenop en, aan de voet van de duinen uit te breiden. KOEJEMANS Kwik onder nul? Hier zijn wind- en waterdichte stoffen in stoergesneden modellen. Behaaglijk, modern, modieus. Brixon overjassen 118.- 168.- Poptilaire serie 78.- 108.- 145,- 160,- 185,- ,,De Zaak met de klok" MIDDELBURG Naar wij vernemen worden op het ogenblik pogingen in het werk gesteld om te komen tot heroprich ting van de Nationale Reserve in Zeeland. In enkele plaatsen is reeds een aantal mensen gepolst, waarbij ervan wordt uit gegaan dat in elk in aanmerking komend centrum toch minstens dertig tot vijfen veertig gegadigden moeten zijn. Gedacht wordt bijv. aan Goes, Vlissingen, de ka naalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen en wellicht nog enkele andere gebieden in Zeeland. Twee jaar geleden werd een reorgani satie van de Nationale Reserve voorge steld, maar zoals bekend werd deze or ganisatie later opgeheven. MIDDELBURG. Omstreeks half negen gistermorgen kwamen een per sonenauto en een jeugdige wielrijder met elkaar in aanrijding. De auto, be stuurd door J. L. M. uit Middelburg, reed op de Stationsstraat in de richting van de Blauwedijk. De scholier, H. van E. uit Nieuwland, maakte deel uit van een grote groep, die geruime tijd voor de gesloten stationsbrug had staan wach ten. De groep fietsende scholieren reed de Stationsstraat vanuit tegenoverge stelde richting in. Van E„ die op de linkerhelft van de weg reed, werd door de auto aangereden. De jongen klaag de over pijnen in hoofd en knie. Op advies van de gemeentearts werd hij voor onderzoek naar het Gasthuis over gebracht. De fiets werd zwaar, de auto licht beschadigd. Van onze fruitteeltmedewerker Naar het zich op het ogenblik laat aanzien zal tegen het eind van deze week de fruitpluk in Zeeland op de meeste bedrijven tot het verleden behoren. Slechts op de grote bedrijven zal ook na deze week nog geplukt moeten worden, maar op de kleine en middelgrote bedrijven zal men dan klaar zijn. Als gevolg hiervan gaat ook de Hij memoreerde hierin o.a. de on misbaarheid van het water in ons da gelijks leven, hoewel het toch een der gewoonste zaken ter wereld schijnt. Hij dacht hierbij vooral aan de grote mo gelijkheden die het water biedt bij het betrachten van de hygiëne die in de moderne maatschappij niet gemist kan worden. In de Zak van Zuid-Beveland is nog niet overal waterleiding aanwe zig, doch de waterleidingmaatschappij Zuid-Beveland doet, voorzover dat fi nancieel mogelijk is, haar uiterste best, om ook onrendabele gebieden van wa terleiding te voorzien. Hij vestigde ten slotte nog eens extra de aandacht op het vele werk dat de huishoudelijke subcommissie verzet ter bevordering van het waterverbruik en hygiëne. Ter verduidelijking werden enige filmpjes vertoond, waarbij vooral de noodzaak Circa honderd klanten van een andere zand tot 30 of zes dagen veroordeeld. Groenstroken worden wegdek VLISSINGEN. Vrachtauto's zijn dikwijls gedwongen over de groenstro ken te rijden en mede gelet op een ver zoek van de bewoners van de Bonedijk- straat zal een aantal van deze stroken aan de Keldermansstraat worden ver hard. De verharding vergt een bedrag van 8000 gulden. Een zelfde bedrag is nodig voor de herbestrating van een ge deelte van de Keldermansstraat. KATS. Driehonderd infante- risten en artilleristen zijn gister middag met bussen op Noord-Be veland aangekomen om te helpen bij de aardappeloogst. Toen de eersten tot aan hun en kels in de klei wegzakten brak op hetzelfde moment een stroom van opmerkingen los die het Neder landse leger ten voeten uit karak teriseerden. „Oefening rooikoorts", schreeuwde een blonde jongen wiens strogele haren onder z'n vechtpet vandaan piepten: „Zijn er geen varkens om die dingen op te rapen?", vervolgde hij terwijl hij met een ongelooflijk vies gezicht naar de blubber rond zijn voeten stond te kijken. „Balen", zei een ander, en zweeg verder hardnekkig in alle talen. Ja, stuur driehonderd soldaten op de aardappels af en u hoort een serie fraaie geluiden die de meest hardnek kige pessimist nog een glimlach zal ontlokken. De „rooi-compagnie" stond onder lei ding van majoor A? J. H. Wijnen, plaatsvervangend commandant van het 17de bataljon infanterie. De groep werd vlak over de dam heen opgevangen voor een kleine ce remoniële begroeting. Het was de heer C. P. Zuidweg, voorzitter van het district Noord Be veland van het Landbouwschap, die enkele woorden van welkom sprak en die wees op het belang van de taak die de manschappen in de ko mende dagen hebben te vervullen. Vijftig man konden na deze begroe ting direct beginnen op het land van de heer I. L. J. van der Maas. En het begon direct al goed, want het eerste stuk van de akker was door de grote wielen van traktoren in een smerige brei veranderd. Maar aangezien infanteristen wel eens vaker in de modder zitten lever de deze zichtbare hindernis geen moei lijkheden op. aanvoer van appels en peren op de Zeeuwse veilingen zich meer spreiden, vooral omdat de ras sen, die vlug moeten worden ge ruimd, thans verkocht zijn. Om te bereiken dat er elke veiling dag een voldoende groot kwantum ap pels en peren te koop zal zijn op de Zeeuwse veilingen hebben de veilingen van Goes en Krabbendijke besloten met ingang van deze- week niet meer te veilen op maandag. De veiling in Ka- pelleBiezelinge heeft besloten met in gang van de volgende week de fruit veiling op dinsdag en donderdag t« laten vervallen. Een van de soldaten zette gelijk een aardappelmand op zijn hoofd en schreeuwde: „Wie heeft mijn helm lek- geschoten?" Na een beetje heen en weer geschreeuw kwam het werk ech ter al gauw op gang. Natuurlijk waren er een paar die naar hun handen keken toen ze de eer ste aardappelen in de mand gooiden. Alsof ze verwacht hadden ze schoon te houden. Anderen tastten direct „gron dig" toe. „Als ik dan toch vuile han den moet krijgen, dan direct maar." Intussen waren de 250 overige man schappen rustig in hun bussen blijven zitten. Zij waren bestemd om elders over Noord Beveland gedistribueerd te worden, hetgeen na enige tijd ook ge beurde. „Kijk", zegt de heer Van der Maas tegen zijn nieuwe knechten, „als er van die beschimmelde krengen bij zijn, laat je ze maar liggen". Het ligt in de bedoeling dat ver schillende groepen na woensdag ever geheel Zeeland worden verspreid. Tegen vieren was op het land van de heer Van der Maas de rust weer gekeerd. Vijftig man kropen in betrek kelijke rust over de akker en boekten zichtbare resultaten. Naast de weg stond een kapitein die z'n helm afdeed. Even later schreeuwde hij naar de chauffeur van een jeep: „Geef jij m'n pet eens aan, want ik blijf hier nog een unr!" Aanvoeren Ondertussen komen er op het ogen blik vrij grote aanvoeren van appels op de Zeeuwse veilingen. Vooral de veiling in Goes heeft elke veilingdag vele duizenden kisten te koop en deze vinden van hieruit hun weg naar alle delen van het land. Ook is er regelma tig export naar West-Duitsland, terwijl ook België ondanks een heffing van ze ven tot acht cent per kg. welke bij uit voer betaald moet worden, de beste rassen en kwaliteiten van de Zeeuwse appels koopt. Voor de telers, die een goed product van de gevraagde rassen kunnen aan bieden en die zijn er veel in Zeeland verloopt het fruitseizoen tot op heden niet onbevredigend. Er worden goede prijzen betaald. Mindere rassen en kwaliteiten brengen echter weinig op en moeten beneden de kostprijs worden verkocht. Zeer duidelijk komt dit jaar naar vo ren dat het van het grootste belang is om een jong en modern fruitbedrijf te hebben. Voor de prachtig gekleurde partijen Golden Delicious, de favoriet van de jonge Zeeuwse bedrijven, wordt op het ogenblik al naar gelang van de kleur, tussen 50 en 70 cent per kg. betaald. Gekleurde partijen Jonathan noteren ook rond 35 cent per kg. MIDDELBURG. In tegenstelling met wat wij gisteren mededeelden, zal Jaap Stotijn hobo, wegens ziekte, geen medewerking verlenen aan het concert op vrijdag 29 oktober, dat het Middel burgs Mannenkoor in de Concert- en Ge hoorzaal geeft. De bas Peter de Vos uit Amsterdam is bereid gevonden de open gevallen plaats in te nemen. Op zijn re pertoire staan o.m. liederen van Han del en Dvorak en aria's van Verdi. Het koor zelf zingt liederen van Kuiler, Mendelssohn, Da Vittoria, Diepenbrock, Honegger, Tinei en Saint-Saëns en en kele arrangementen van Martin Koe- kelkoren. VLISSINGEN. Doordat het overleg dat door b. en w. met enkele instanties gevoerd wordt over verschillende onder delen van het saneringsplan, nog niet beëindigd is, is het b. en w. onmoge lijk het ontwerp saneringsplan eerste fase voor 15 november aan de raad voor leggen. Daar een uitstel van ten h- ogste drie maanden mogelijk is verzo m b. en w. hen dit te willen verle« i.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3