Hier zoeken ze een hrugivachter HET HARDE GESLACHT ££ZI£|i[i DE NATUUR Vluchtelingen uit Tibet voor studie naar Leiden IKAPPIE EN HET IJSBERGRAADSELI Uit de kerken ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 P. W. RUSSEL'S GEMEENTE VREELAND, WAAR DE VERKOPERS VAN MOLLEN EN EGELS GEWAARSCHUWD ZIJN een brugwachter in en om uw huis Rel in café wegens „discriminatie" 't helpt en't is lekker Woensdag 26 oktober 1960 «aam t int; te»» de Iter vM Ymm$ véüv U loJctofcer 18S0. #er#s»? t&Ufa&UtaA m.% Irt>8Pftl» VREELAND. Om half vier gister middag stond ik voor het stadhüis van Vreeland en las: „Mollen-, egels- en kikvorsenwet: Ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkopen of vervoeren van mollen of egels of huiden van mollen is verboden, tenzij met schriftelijke machtiging van de Com missaris der Koningin in de provincie, waar het feit gepleegd wordt". Zo, dat is dan gunstig voor die mollen, dacht ik. Overigens is het goed gezien van degene die opdracht gaf het raadhuis van Vreeland wat op te knappen, want daar is het wel aan toe. Wie zich boven bij de Secretarie gaat melden staat oog in oog met zwaar gebarsten muren en over een verfje praten is geen luxe. Maar dat gebeurt dan al, want beneden is men druk bezig. Daarom hing ook de aankondiging van het huwelijk tussen Adrianus Alblas van 25 en Trijntje Heilingwerf van 18 niet tegen de gevelmuur, maar stond achter kippengaas en op het mededelingenbord geprikt aan de grond. Een lief oord, dat Vreeland. De zon scheen er heel zwakjes in de Vecht en de waterstroom nam drie bloemkool stronken mee. Ook een appeltje, maar dat was maar een kleintje en dat kunt u verder wel vergeten. Het was er heerlijk, dat is zeker. Geen verkeer bijna, geen zebra's met knippert>ollen, nauwelijks fietsers al leen maar rust en nog eens rust. Hoewel, dat is dan weer de buiten kant, want Vreeland heeft nog een probleem op te lossen. Het zal wel luk ken, daar niet van, maar het moet dan toch maar gebeuren. Ze moeten een brugwachter hebben, in Vreeland en de beslissing staat voor de deur. Vrij wonen Ook in Vreeland is het niet zo, dat je kunt zeggen: laten we eens even kijken wie er van de 1350 ingezetenen geschikt is als brugwachter. Want vindt er maar eens een die alle capaciteiten heeft! „We hebben geadverteerd in een pro vinciale krant", vertelde gemeente secretaris H. J. Smit me. En hij was enthousiast over het aantal sollicitan ten: „Maar liefst tien", zei hij. „Jam mer genoeg niemand uit Vreeland. Wel uit Hilversum, Rotterdam en Mij drecht." „Salaris ƒ122,— per maand met vrij wonen", vermeldde die advertentie. Zo, zo, heb ik toen gedacht, honderd en twee en twintig gulden voor een maand, dat is ook niet mis. Daar kun je waar schijnlijk maar een heel klein brug- wachtertje voor krijgen. Maar zo was het niet en de gemeente secretaris van Vreeland heeft het me precies uitgelegd. ■jf „Nee, nee, die 122 gulden per maand, dat is geen zetfout", zei hij. „Maar voor deze baan denken we aan iemand die al wat inkomsten heeft, iemand die gepensioneerd is of zo. Of iemand die erbij werkt, tenminste als zijn vrouw dan de brug kan bedienen." Moeilijk, zo'n brug bedienen? „Welnee", zei de gemeentesecretaris. ,,Het is een elektrische brug, weinig werk en helemaal geen vakkennis nodig. Het zijn hoofdzakelijk plezier- bootjes die er passeren en 's winters is er bijna geen verkeer. Officieel is het „hengelen" van de brugwachter verboden, maar ze doen het allemaal. Tweedehands De brug in kwestie heet de Van Leerbrug: een hele steile, zodat je eenmaal op het hoogste punt gekomen pas kunt zien of er tegenverkeer is. In 1945 hebben de bezetters de oude brug opgeblazen. Waarom begrijpt geen mens, want niemand ziet het strate gische belang van die brug. Maar goed, stuk was stuk en het ging de Vreelan- ders zwaar aan het hart. De inwoners van het dorp hebben toen zevenduizend gulden bij elkaar gebracht. Dat was veel, maar veel te weinig en toen heeft meneer Van Leer jawel, van de vaten er nog eens twintigduizend gulden bij gedaan. Van daarVan Leerbrug. Of er toen een nieuwe brug gekocht kon worden? Welnee, maar in Weesper- karspel hadden ze nog een hele goeie en die is het dan geworden. „Altijd zit je in dit vak in span ning", zegt de huidige brugwachter, die Jan van Ekeres heet, maar door iedereen Ome Jan wordt genoemd. „Spanning, ja. Je hebt er geen idee van hoeveel verkeer er over die brug komt. Dan hoor ik bijvoorbeeld een sein dat er een schuit door wil. Ik kijk naar alle kanten en net als ik op de knop wil drukken om de brug omhoog te laten gaan vliegt er een auto van om de hoek. Levensgevaar- lijk' Hij heeft gevraagd om witte stre pen op straat voor zijn brug. „Maar ze hebben me voor gek verklaard". Hij heeft ook gevraagd om knipperlichten. „Ze hebben me weer voor gek ver- „Ik barst van de zenuwen, want ik Tot 1 december is hij de brugwachter en ze noemen hem Ome Jan. ,Jk ging onlangs naar de dokter en zei hem: ik barst van de zenuwen door het werk. Ik dacht dat jij zo'n rustige waszei de dokter. Maar de verantwoordelijkheid, dat is het", zegt Ome Jan. ben de verantwoordelijke persoon vol gens de wet", aldus Ome Jan. En per 1 december gaat hij weg. Twee en zeventig jaar is hij en met ze ven en zestig begon hij zijn brugwach tersloopbaan. „Vroeger was ik uit voerder en ik heb ook nog dertig jaar voor mezelf als aannemer gewerkt. Vreeland uit? Nooit. Ik bgn geboren hier en mijn familie woont al sinds 1500 in Vreeland. Ik wil nergens an ders zijn". Veel te fit LEIDEN De Leidse universiteit heeft een schenking van dertigduizend dollar ontvangen van de Rockefeller Foundation in Amerika. Deze gift is speciaal bedoeld om het mogelijk te ma ken dat Tibetaanse vluchtelingen betrok ken worden bij de studiën over Tibet. Prof. dr. J. W. de Jong, hoogleraar in het boeddhisme en Tibetaans te Lei den zal, dank zij deze schenking, bin nenkort twee Tibetanen als medewer kers krijgen, die thans nog verblijven n een vluchtelingenkamp in Noord- Indië. Een van de Tibetanen is een schil der, die zich zal gaan bezig houden met religieuze schilderingen, zogenaamde tan ka's, ir. het Museum voor volkenkunde. Speciaal voor de boeddhistische teksten zal een lama, een Tibetaanse monnik, overkomen. „Ja, vroeger, toen we nog bouwden", vertelt Ome Jan. „Ik heb meegebouwd aan de Viottastraat in Amsterdam, aan Heek op het Rembrandtplein, aan de Pretoriusstraat en aan het vijfde per ron. Maar ik voelde me altijd veel te fit om niks te doen en in deze baan heb je verantwoordelijkheid. Dat is wat ik zoek". Zou je het nu druk hebben, met zo'n brug in Vreeland, dacht ik, terwijl een kar met glimmende melkbussen voorbij rammelde. „Nou ja, ik heb eens een Pinkster zondag gehad waarop ik 138 keer de brug haalde", aldus Ome Jan. „Maar ook één keer per zondag. En provin ciale staten heeft uitgerekend, dat een brugwachter hier van elk uur zeven minuten werkt, zomer cn winter door elkaar genomen". Dat is dan wel weer uit te houden. Sedrum acre is vrij algemeen be kend als levend mos of het eeuwige le ven en groeit ook wel in het wild in de duinen. Het is een kruipend plantje dat zich vooral voor de rotstuin leent; het moet wel beslist volle zon hebben en groeit en bloeit ook nog prima in een zeer schrale grondsoort. De gele bloem pjes doen het wel aardig; na de bloei kan men dtie het best met een gras- schaar afknippen. Als men het met een mes doet zal men ze lostrekken. 6 Voor deze brug de Van Leerbrug zoekt de gemeente Vreeland een brug' wachter. Geen ambtenaarwel een arbeids' contractant, geen pensioen, 122 gulden per maand en vrij wonen. Dat wonen moet gebeuren in dat witte huisje naast de brug. Het lekt er af en toe en er zitten kranten langs alle kanten van de ramen gestopt tegen de tocht, maar voor de rest is het een lief huisje. Maar die verantwoordelijkheid, die drukt de brugwachter, volgens de wet. „Voor de mensen in de plezierbootj es ben ik zomers net Haarlemmerolie. Ze komen voor alles bij je, groot en klein, jong en oud. En in je klompje krijg je sigaren en sigaretten en soms roepen ze: er zit ook wat voor je vrouw in. Dan vind ik een kauwgumpje of een dub beltje. Ja, da's leuk hoor". t Is wel vroeg Ja, buiten het raadhuis van Vreeland wordt per aanplakbiljet gewaarschuwd voor „Brandgevaar door hooibroei" en „Afvallen van klei, modder enz- van voertuigen op wegen". Het hotel heeft het stil, want wie gaat er nu op vakantie. Een klein jongetje kreeg een draai om z'n oren omdat hij riep: „Kijk, mam, een voetbal" en tegen iets op straat trapte, dat helemaal geen voetbal was en zijn moeder later werk bezorgde met het schoonmaken van zijn bruine schoenen. Het was goed en gunstig, zo te zien, in Vreeland. Maar B. en W. moeten nu dezer dagen gaan beslissen wie van de twee brugwachter-kandidaten, die ze hebben opgeroepen, de geschiktste zal zijn. Honderd twee en twintig gulden per maand. En 's ochtends om vijf uur kunnen ze je al uit je bed blazen om de brug open te maken. Honderd twee en twintig gulden. En je bent nog Haarlemmerolie ook. 29 De verwonding van Claes was niet ernstig. Reeds de volgende middag kon hij naar Lodycke rijden al be zorgde het heen en weer deinen op de paarderug hem veel pijn. Met Gerardt Duvene was het minder goed. Sweer en Diederick durfden niet nalaten een chirurg te laten ko men. Die zeide dat de gewonde da delijk naar het gasthuis moest wor den gebracht. Diederick nam het op zich om met Claes mee te rijden. Het was te voorzien dat heer Adriaen slecht zou te spreken zijn over wat er gebeurd was. Zoiets kan niet verzwegen blij ven, zei hij onderweg tegen Claes. In het ergste geval kan het jou je bruid kosten. Claes bromde wat. Het gepraat van Diederick verveelde hem. Hij was nu zo gestemd dat hij er blij mee zou zijn als hij door deze man slag zijn bruid verloor. Toen ze op Lodycke aankwamen heerste daar een feestelijke stem ming. Geheel onverwacht was jon ker Arjen met enige vrienden uit Leuven gekomen. Jonge Vlaamse edelen, die een reis door Holland en Zeeland gingen maken, zodra het weer zachter zou worden en de dagen langer. Arjen ging met hen mee, maar voordien wilden ze een paar weken op Lodycke blijven om op de Schelde te varen en mee te doen aan zwaardvechten en boogschieten. Claes hoorde het nieuws van Ju- rein, die ook wist te verteilen dat jon ker Arjen helemaal veranderd was. Hij had een mannelijk gezicht ge kregen en was groter geworden. Claes gromde dat het hem niets kon schelen. Hij liet zich door zijn eigen knecht naar zijn slaapvertrek bren gen, terwijl Diederick heer Adriaen ging opzoeken om hem in te lichten over het gebeurde van de vorige avond. Hij vond de kasteelheer in de wapenzaal, waar hij zich onderhield met Arjen en diens vrienden. Wat is er? vroeg hij, Diederick tegemoet komend en diens triestig gezicht be merkend. Een mooi bericht is het niet Liever zou ik het vandaag nog ver zwijgen, maar het is te ernstig. Met een half oog naar zijn bastaardneef kijkend, die er werkelijk anders uit zag dan voor zijn verblijf in Leuven, vertelde Diederick over de vechtpar tij. Duvene zal hiervoor wel zoen geld eisen, besloot hij. De hele zaak kan moeilijkheden geven. We moeten het zo goed mogelijk onder elkaar trachten te regelen. DOOR DICNATE ROB BERTZ Adriaen had ai een driftig woord op de lippen, maar de wijsneuzigheid van zijn neef verbaasde hem zo, dat hij het voor zich hield. Bovendien had de jonker gelijk, al was het aan matigend om zijn mening te zeggen. Duvene zou niet gemakkelijk zijn om mee te onderhandelen. Hij had heel wat grieven tegen de Lodyckers en wie zich vergreep aan zijn zoon, die zijn oogappel was, hoefde niet op ge nade te rekenen. Er moest dus iemand gevonden worden, die naar Duvene zou kunnen gaan om te vragen hoeveel zoengeld de ambachtsheer verlangde voor de verwonding van zijn zoon. Aan Arent van Cruninghe kon Adriaen dit niet vragen, 't Zou een te grote eer voor Duvene zijn als hij deze edelman in zijn huis kreeg. Heer Arent zou het ook niet doen, zelfs niet als het over zijn eigen zoon ging. Daarvoor kende Adriaen zijn zwager voldoende. Rusteloos liep hij door de gangen van zijn kasteel. Diederick had ge zegd dat Claes ook gewond was en dat de rit te paard hem had uitge put. Maar hij wilde zijn erfzoon niet zien, nu deze zich zo onhandelbaar gedragen had. De zeden op Dirxland waren streng. Als het iemand ter ore kwam, dat de aanstaande zwager om het gering ste tot een manslag in staat was, zou men er best toe kunnen komen het gegeven woord terug te nemen. Was Sweer van Schengen niet bij de vechtpartij betrokken geweest dan zou Adriaen diens vader hebben kunnen verzoeken om de zoen te re gelen. Nu kon dat niet. Het zou er dan op lijken of Jan van Schengen ook voor zijn eigen zoon kwam plei ten. Op de enkele vrienden onder de Bevelandse edelen kon hij niet reke nen. Ze behoefden trouwens niet te weten hoe Claes zich misdragen had. Zij waren er niet tegen geweest dat jonker Jan onthalsd zou worden. Ze zouden evenmin iets voor hém doen wanneer Duvene het gerecht in deze manslag betrok en er over Claes mis schien een zware straf zou worden uitgesproken. Uit een der zalen drongen het ge lach en de vrolijke stemmen van Ar jen en zijn vrienden tot hem door. De jonkers speelden plombeten op de houten vloer. De ballen rolden met geraas heen en weer en hij hoorde het klikken der vallende schijven. Arjen! Kon hij naar Duvene gaan? Zou de ambachtsheer zich niet ver nederd voelen als er een bastaard kwam om met hem te onderhande len? Adriaen beet op zijn lippen. Er was niemand anders, die voor hem zou kunnen gaan. Arjen zag er voornaam uit en hij kon beter praten dan alle Beveland se edelen bij elkaar. In Leuven had hij de taal der hovelingen geleerd en hij zou even gemakkelijk met vor sten kunnen omgaan als met boeren en ambachtsheren. Adriaen riep zijn knecht Jurem en beval hem Arjen te halen. Voor een smal venster staande, met zijn gezicht half in de schaduw van de muur vertelde Adriaen zijn bastaard wat er gebeurd was. Nu verwacht ik van jou, dat je ons in deze moeilijke kwestie van dienst zult zijn. Je hebt eens gezegd dat het misschien nodig was om voort durend voor mij en je broers te bid den. Je wilde een bemiddelaar zijn tussen God en je geslacht. Nu zie je dat het meer nodig is te bemiddelen tussen de mensen en je verwanten. Zou het tussen ons geslacht en de mensen niet gemakkelijker zijn als het beter was tussen God en ons? Adriaen keek zijn bastaard verwij tend aan. Het tegenspreken heb je nog niet verleerd, merk ik. Ik ver wacht dat je morgenochtend naar Duvene gaat. Ziin bezorgdheid was voorbii. A jen zou, daarvan was hij zeker, de goede woorden weten te vinden, die de ambachtsheer mild en toegeeflijk zouden maken. (Wordt vervolgd) Van onze correspondent VENLO Wilde taferelen speelden' zich maandagavond af in het Venlose café De Kraal, waar twee bewoners van de Kleine Heide hun gram haalden omdat de exploitant op hun aanwezig heid geen prijs stelde. Dat wisten zij al sedert augustus, toen enkele bewoners voor duizenden guldens schade hadden aangericht na tot persona non grata te zijn verklaard. Nadien bleven de kranen voor het woes te volkje gesloten. Maandagavond ech ter hadden' twee mannen kans gezien de zaak binnen te dringen. Zij vergre pen zich aan het bier van de andero gasten en toen de kastelein zulks wil de beletten trok de één een mes en be gon de ander glazen en lege flessen in de richting van het buffet te gooien. De klanten, evenals het in vergadering bijeen zijnde bestuur van V.V.V., stel den zich met grote spoed in veiligheid. De buffetjuffrouw schoot ijlings onder de tapkast, maar met zoveel elan dat zij met haar benen' klem raakte tussen de bierleidingen. Voor haar huis is het vierjarige doch tertje van het gezin Hasselo te Ruurlo gisteren bij het oversteken door een auto aangereden. Het meisje is overle den. Advertentie RED BAND- ROOSENDAAL 39. Op de ijsberg hadden zich de pi raten langs de rand van het plateau verzameld om de Kraak in de golven te zien verdwijnen. Zo'n zinkend schip was een geliefd schouwspel, dat hen al tijd een ^evoel van triomf gaf. Maar dat gevoel bleef deze keer achterwege. Met stomme verbazing zagen de zee schuimers hoe het schip zijn voorste ven oprichtte en in volmaakt even wicht op de waterspiegel kwam te lig gen. „Dat is vreemd..." mompelden zij. „Zou de botsing met onze berg niet hard genoeg zijn aangekomen? Maar de eerste keer is het wèl gezonken, hoe kan dat nu." Op dat ogenblik verscheen er een dun rookpluimpje uit de schoorsteenpijp van het schip, dat zich al snel verdichtti tot een flinke rookkolom. Tegelijk klonk over het water vaag het stampen van een scheepsmotor. Uit de richting van een der grotten kwam een gekraak. „Hier de baas. Hier de baas!" snerp te toen een stem uit een luidspreker. Een tweede stem viel hem toornig in de rede. „Stoethaspels! Stokvissen! Het schip dat jullie in zee hebben gekiept is be mand! Er zijn lui aan boord die ons geheim kennen! Ze moeten tot elke prijs onschadelijk worden gemaakt!" NED. HERV. KERK Beroepen' te Leeuwarden, W. A. v. d. Klaauw te Stompetoren; door de gene^ rale synode als pred. v. bijz. werk zaamheden, (geestelijk verzorger van Oostelijk Flevoland) A. J. Hoorn kand te Hulshorst. Beroepen te Utrecht als tweede universiteitspredikant, dr J Spema Weiland te Rotterdam. Bedankt voor Schoonhoven (vac. J J Moll) Jac. Vermaas te Veenendaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Koog aan de Zaan. C H Koetsier, kand. te Amsterdam. Beroepen te Andel en Oostvoorne, J. v. Drie, kand. te Leusden. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Leerdam, P. N. Ribbers te Noordscheschut en M. S. Roos te Alphen aan de Rijn. Beroepen te Ouderkerk aan de Am- stel, L. S. de Boer te Sassenheim. De afd. Domburg van de N C V B vergaderde in Rehoboth onder leiding van mevr. Jellema-van Dijk. Spreker was de heer J. v. d. Velde uit Middel burg over Oostenrijk, toegelicht met kleurendia's.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2