Papieren poliüemu^ contra echte misdaad Duitse jagers scheerden (boven Nederland) over Britse Cornet Koortsachtig onderzoek naar twee schuldigen THAI-RHAPSODIE VOOR KONING GEEN MENSEN EN GEEN MATERIEEL - WEL OFFERS Goudconferentie in Washington KORT GEDING ALG. DAGBLAD CONTRA ALG. OCHTENDBLAD Bezwaren in Avro op schrift De BiltRegen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 'Afgewezen Machteloos Burgemeester dodelijk gewond bij botsing Reprimande Politie zoekt konijn en vindt Grote Beer OVERVALLERS VAN TAXICHAUFFEUR VOOR RECHTER Afbetaling ©ireettnr: JACQ DE SMIT; Chefred.r G. J. BREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4 Citru 116S86, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel, 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlisslngen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuien, Nleuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierlksee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeeuwscti Dagblad Losse nummers IS eent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwarterf' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 eent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. «89Woensdag 26 oktober 1960 KONINGIN ELIZABETH NOG NET AAN RAMP ONTSNAPT Van onze correspondent LONDEN Met de allergrootste spoed begonnen gisteravond in vier Europese centra diepgaan de onderzoekingen om te we ten te komen hoe liet mogelijk j kon zijn dat twee Westduitse: jachtvliegtuigen van het type; Sabre „niet levensgrote IJzeren kruisen op hun vleugels", het leven van koningin Elizabeth in gevaar brachten toen zij met haar echtgenoot gistermiddag van Kopenhagen terugvloog naar Londen De twee jagers die de konink lijke Comet, de Orion, bijna ramden werden waargenomen door de tweede piloot van het toestel, flight lieutenant Frank Stevens van de R.A.F. Op het Londense vliegveld, na vejLg, geland te zijn, vertelde de 30' jarige officier, die de Duitse kentekenen op de jagers duide lijk had waargenomen: „Ze vlogen vleugel aan vleugel en passeerden op maar vijftig voet boven ons. Ik weet niet of zij een ontwijkende manoeuvre uit voerden ik hoop het voor hen!" In seconden De twee straaljagers en de Comet van de Britse vorstin naderden elkaar met een gezamenlijke snelheid van zestienhon derd kilometer per uur. Het drama, dat zo wonderbaarlijk goed is afgelopen, speelde zich in slechts twee of drie seconden af, ergens boven het Neder lands-Duitse grensgebied, vermoedelijk boven Groningen. Over de juiste positie verschillen de meningen. „Het was een verschrikkelijk ogenblik", zei Stevens. Ik was er op voorbereid, iets drastisch te ondernemen, maar het was al niet meer nodig." Hij bedoelde dat hij op het punt had gestaan een steile duikvlucht te maken om de aan stormende jagers te ontwijken. „Eén. ding staat in elk geval vast", zei hij. „en dat is dat die jagers daar op dat ogenblik absoluut niet hadden moeten zijn". Koningin Elizabeth zag er bezorgd uit toen ze met prins Philip de Orion ver liet. De bemanning had haar nog tijdens de vlucht van het incident op de hoogte gesteld. Voordat de vorstin afscheid nam van de bemanning besprak ze het incident nog met de piloot en de tweede piloot. Ze schudde bezorgd het hoofd en men hoorde haar zeggen: „ze vertelden me dat het iets vreselijks was". Ondersoek Twee hoge officieren van de Westduitse luchtmacht kregen gisteravond bevel de gehele nacht het onderzoek voort te zetten naar de twee schuldige piloten. Op alle vliegvelden in Noord- en West- Duitsland waren de ondervragingen in de loop van de avond in volle gang. Op voorstel van het Westduitse ministerie van defensie werd gisteravond nog een gemengd Brits-Westduitse commissie van onderzoek ingesteld. Een group captain van de R.A.F. staat aan het hoofd ervan. De gehele middag was er intensief over leg gaande tussen Bonn, de Westduitse ambassade in Londen en het hoofd kwartier van de tweede tactische lucht macht van de R.A.F. over het incident dat men in Londen bijzonder hoog opneemt. Vast staat dat alle bijzonderheden over de voorgenomen vlucht van fle Comet met koningin Elizabeth en prins Philip van tevoren verstrekt waren aan: 1 het hoofdkwartier van de R.A.F. in •*- West-Duitsland; 2 de tweede geallieerde tactische lucht macht in Mönchen-Gladbach; o het Westduitse ministerie van defen- sie in Bonn. Een duister punt was gisteravond echter of deze instanties de gegevens over de koninklijke vlucht van Denemarken naar Londen wel aan alle daarvoor in aanmerking komende lagere organen hadden doorgegeven. Geen twijfel Bij het onderzoek naar de schuldigen concentreert de commissie zich vooral op de Westduitse luchtbases Leek, Aalhorn en Oldenburg, de grootste in het betrokken gebied. Zie verder r»ag. 5 Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT. Gemeentebe sturen in het zuiden van het land helpen met materieel de rijks politie. Zij trotseren daarmee be wust de richtlijnen van de rege ring. Zij doen dat, omdat zij er van overtuigd zijn dat de rijks politiemannen zonder een snel ler vervoermiddel dan een fiets onmogelijk doeltreffend kunnen optreden in de vaak grote gebie den, waarin zij orde en wet moe ten handhaven. Nadat verscheidene burgemeesters tot hun grote ontstemming nul op het rekest hadden gekregen toen zij een motorvoertuig voor de rijkspolitie in hun gemeente hadden aangevraagd, hebben zij toestemming aan de raad gevraagd om een bromfiets of soooter op kosten van de gemeente aan te schaffen voor de rijkspolitie. En te bedenkendat-ie begonnen is met een papieren toeter Vorstelijke praal in het Scheveningse Kurhaus, waar gisteravond een galaconcert werd gegeven ter ere van de koninklijke gasten uit Thai land. Van links naar rechts: prins Bernhard, 'koningin Sirikit, iets naar achte ren Thailands ambassadeur prins Vongsamahip Jayan- koera, koning Boemibol en koningin Juliana. Onmiddellijk na de behouden aan komst van de Comet in Londen heeft •koningin Elizabeth het incident nog eens met alle bemanningsleden van haar vliegtuig besproken. Toen de fotograaf deze foto maakte wist hij nog niet dat er zich tijdens de vlucht een gevaarlijk incident had voorge daan. Dat werd pas even later be kend gemaakt. Wel was het de foto graaf opgevallen dat de gezichten van de koningin, de hertog van Edinburg en vele leden van de militaire beman ning zo ernstig stonden. (Telefoto) WASHINGTON' (AP) De goud speculatie op de internationale beur zen heeft gisteren geleid tot een con ferentie tussen Amerika's hoogste fi nanciële functionarissen en de direc teur van de Bank van Engeland. De Amerikaanse minister van finan ciën, Robert Anderson en William Mc Chesney Martin, directeur van de Ame rikaanse federal reserve bank confe reerden ehige uren met Maurice Par sons, directeur van de Britse circu latiebank. De bijeenkomst werd gehou den in het ministerie van financiën te Washington. Desgevraagd verklaarde een Ameri kaans woordvoerder slechts dat er ge sproken was over kwesties van weder zijds belang. De daaruit voortgekomen aanbiedingen van de gemeenten zijn in Den Haag af gewezen, op grond van het feit, dat de rijkspolitie alleen bij uitzondering ge bruik mag maken van andere dan rijks- voertuigen. Ondanks deze weigering, zijn enkele gemeenten tóch tot aan schaffing van bromfietsen en scooters overgegaan. Deze goedbedoelde hulp kan merkwaar dige consequenties hebben. Officieel beschikken deze politiemannen niet over een motorvoertuig, zodat bij een ongeluk het rijk niet aansprakelijk is. Met het oog daarop is in één gemeente in het zuiden van het land zelfs een ongevallenverzekering genomen voor de politieman, die geregeld op het motorvoertuig rijdt. Deze onwerkelijke toestand is kenmer kend voor de vreemde situatie die in de provincie is ontstaan. Hóe vreemd, blijkt wel uit het feit dat, hoe incom pleet de rijkspolitie ook is, op papier eigenlijk geen sprake is van enig tekort, hoewel veertienhonderd man op het appèl ontbreken. ROTTERDAM. Donderdagoch tend 3 november te 9.15 uur zal voor d'e president van de rechtbank te Am sterdam een kort geding dienen over de naam „Algemeen Ochtendblad". Onder deze naam geeft, zoals bekend, de Arbeiderspers n.v. sedert vorige week een ochtendblad uit. Eiseres in dit geding is de directie van het Algemeen Dagblad. Zij stelt dat de naam Algemeen Ochtendblad bij bet publiek verwarring kan wek ken en dat het gebruik ervan door de Arbeiderspers een onrechtmatige daad is. Zij verzoekt de president, het ge bruik van deze naam onrechtmatig te verklaren en ó'e Arbeiderspers te ver bieden, haar ochtendblad onder die naam te doen verschijnen. Vorige week reeds heeft eiseres de Arbeiderspers n.v. gesommeerd, voor afgelopen maandag de naam Alge meen Ochtendblad te wijzigen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG In een weelderig met herfstbloemen versierd Kurhaus heb ben koningin Sirikit en koning Boemi bol gisteravond de Thai-rhapsodie be luisterd, gecomponeerd door Juriaan Andriessen naar vier melodieën van Thailands koning.-De Koning luisterde verrast en die verrassing werd nog groter toen hem bij het verlaten van de Kurzaal een grammofoonplaat van dit nieuwe werk met de bijbehorende partituur werd aangeboden. Het galaconcert van de Koninklijke militaire kapel onder leiding van ma joor R. van Yperen duurde bijna een uur. Om twintig minuten over negen betraden koningin Juliana en koning Boemibol en koningin Sirikit en prins Bernhard de hal van het Scheveningse Kurhaus, waar zij door burgemeester mr, H. A. M. T. Kolfschoten en enige wethouders werden verwelkomd. Na het spelen van het Thailandse en Nederlandse volkslied werd het gala concert voor het in rijke avondtoilet ten, gala-uniformen of rok gestoken publiek geopend met drie marsen uit de achttiende eeuw: de mars van de Staten van Friesland, de mars van Oranje-Friesland en d'e Garde-Dragon dersmars. Na Geza Frids Variaties op een Nederlands volkslied en Meindert Boekels Scherzo weerklonk Andries- sens Thai-rhapsodie. Met de Grena- diersmars van Franqois Duncler werd het galaconcert besloten. Aan weerszijden van het podium stonden bijna vier meter hoge bloemen- zuilen vol tintelende herfstkleuren. Tropische planten, chrysanten, anthu- riums en gele orchideeën waren in stroken en guirlandes door de gehele zaal tot een boeiende compositie ver werkt. Toefjes anjers waren met gou den koorden aan de galerijlampen ge hecht en speelden daardoor als het ware in de verlichting mee. Aan het aanbrengen van deze versiering had den twintig man dag en nacht gewerkt. Zie verder pag. 7 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Het actiecomité van opposanten in de Avro heeft na een voltallige vergadering besloten om op verzoek de grieven tegen het bestuursbeleid schriftelijk kenbaar te maken aan de commissie van onder zoek, die door de Avro is ingesteld. Er bestond vlak voor de installatie van de commissie, nog steeds aarze ling in deze kring om anders dan mondeling, aan een onderzoek mee te werken. Na kennis te. hebben geno men van de namen van de commis sieleden betoonde men zich in de kring van de oppositie echter zeer te vreden met de keus en besloot tot volledige medewerking. Van onze correspondent VOORTHUIZEN. Bij een autobot sing op de rijksweg tussen Hoevelaken en Apeldoorn is gisteravond de burge meester van het Drentse Swinderen- Oosterhesselen, de 48-jarige heer W. .T. A. C. de Vries, dodelijk gewond. Hij overleed kort na aankomst in het ziekenhuis de Lichtenberg in Amers foort. De vijf kinderen van veertien jaar, een dochtertje van de burgemees ter met vUr vriendinnen, die in de auto meereden, kwamen er nu:- lichte ver wondingen af. De misdadiger in de provincie treft een heel leger Vvan papieren politiemannen tegenover zich. Politiemensen, die alleen op papier bestaan en derhalve machte loos zijn als het aankomt op achtervol ging van dieven, ladelichters, aanran ders en inbrekers. Dan denken wij niet eens aan de enkele poppen van bordkarton, die hier en daar wel eens langs de wegen zijn geplaatst om de automobilist tenmin ste nog de suggestie te geven, dat er toezicht is. De papieren politiemannen die wel in de vakjes van de schema's op de bureaus van de staven en districten aanwezig zijn, hebben naar buiten geen énkel effect. Evenmin als de 310 auto's van de rijks politie die alleen maar op papier staan, maar in werkelijkheid ontbreken. Het geduldige papier vermeldt wel dat tus sen 1958 en 1962 alle 350 groepen van de rijkspolitie in de provincie de be schikking zullen krijgen over een auto. In werkelijkheid echter rijden er maar veertig auto's, voor zover men in som mige gevallen nog van rijden kan spreken, daar die vaker in de werk plaats staan voor reparatie dan op de weg rijden. In nog sterkere mate is deze onwerkelijke toestand een feit bij de bromfietsen, waarvan er driehonderd op papier staan maar waarvan er nog geen een is. Uitgezonderd dan de min of meer clan destiene bromfietsen van de gemeenten, waarvan Den Haag wel weet heeft, ofschoon dat officieel niet het geval mag zijn. De rijkspolitie die door persoonlijke op offeringen van de mannen in het incom plete korps soms opmerkelijke succes sen boekt als bij een bijzonder geval een sterke concentratie van krachten mogelijk wordt, gaat vergezeld van een spookachtig leger, dat alleen op papier bestaat. Vervoermiddelen uit eigen bezit, behalve de fiets, mogen niet worden gebruikt. Alleen bij hoge uitzondering is dat het geval, maar pas nadat een verzoek daartoe bij Den Haag is ingediend. Niet op al deze verzoeken komt toestemming. Wee de politieman, die in zijn ijver en haast om een dief te vangen terstond nadat de melding van het misdrijf bin nenkomt de eigen bromfiets, scooter of auto van stal haalt. Menige wachtmees ter of opper heeft daarvoor al een ern stige reprimande gekregen, ook al loste hij door zijn snel optreden een hele reeks misdrijven op. Wie achter de schermen kijkt van het politie-apparaat ten plattelande krijgt de grootste bewondering voor wat er nog wordt gepresteerd. Wat te zeggen van de bevoorrading met schrijfmachines? Op elke groep en post staat één machine, die alleen ter be schikking staat van de omvangrijke ad- ministratie van het korps. De processen- verbaal mogen er alleen bij hoge uit zondering op worden gemaakt terwijl het toch voorschrift is dat deze ambte lijke stukken in vijf- of zesvoud getypt worden ingeleverd. Van onze correspondent HENGELO Drie clandestiene zen ders is te Hengelo in één klap het zwij gen opgelegd, toen de recherche huis zoeking deed bij twee broers, die er van werden verdacht een' zwart konijn te hebben gestolen. De veertigjarige J. J. was net bezig met een reparatie aan een zender Sa men met zijn 21-jarige broer C. C. J. trachtte hij nog zijn eigen apparatuur onklaar te maken. De rechercheurs vonden maar liefst drie complete zenders plus radio en pick-up met platen in het huis. De broers bekenden zonder vergun ning uitgezonden te hebben onder de roepnamen ,,MonuS van de maan" en „Skymaster". De zender die werd gerepareerd bleek toe te behoren aan de Hengeloër G. J. N., in wiens vuilnisbak afval van het konijn was gevonden. De derde zender was van de negen tienjarige draaier A.L.M.P. die zondag nog als ,,De grote beer" in de lucht was geweest. MAASTRICHT (ANP) De boet straffelijke rechtbank te Tongeren (Bel gië) heeft de daders van eerf overval op de zestigjarige taxibedrijfhouder M. Ensinck uit Maastricht tot een gevan genisstraf van respectievelijk vier en drieëneenhalf jaar veroordeeld. De 24-jarige chauffeur A. M. J. W. en de 24-jarige opperman G. M. M. F., beiden uit Maastricht waren omstreeks middernacht van 3 op 4 mei dit jaar per taxi, bestuurd door de heer En sinck, naar België gegaan. Even voor bij de grens hadden ze de bestuurder laten stoppen en hem van een g-ote hoeveelheid Nederlands en Belgisch geld beroofd. Ze bewerkten de man met vuisten en met stokken en lieten hem meer dood dan levend in een wei land liggen. Zij gingen er daarna met de auto van de heer Ensinck vandoor. Ze hadden de bedoeling naar Frankrijk te ontsnappen en bij het vreemdelingen legioen dienst te nemen. Aan de Frans- Belgische grens was het tweetal ech ter aangehouden. De heer Ensinck ge nas pas na vele weken verpleging in een ziekenhuis. Schadevergoeding Voor de boetstraffelijke rechtbank nam verdachte W. de voornaamste schuld aan de overval op zich, maar de pro cureur des konings, mr. Ponnet, had vorige week een zeer zware straf gevc- quireerd tegen beide verdachten, die hij gelijkelijk schuldig achtte. De rechtbank achtte de overval en de zware mishandelingen bewezen. Ver dachte W. kreeg vier jaar, de opper man F. drieëneenhalf jaar. Beiden wer den voor de tijd van tien jaar uit even tuele burgerrechten ontzet en gezamen-* lijk moeten zij de heer Ensifig een schadevergoeding betalen van 69.800 Belgische franken. Het K.N.M.I. te De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Half tot zwaar be wolkt met enige regen. Iets lagere middagtemperatu- ren. Overwegend matige wind uit oos telijke richting. MIESJE: De konink lijke gasten treffen 't de laatste dag niet! 27 okt.: zon op 7.25, zon onder 17.22; maan op 14.16, maan onder 23.56. Groot is het aantal politiemensen in de dorpen, dat op afbetaling voor eigen rekening een schrijfmachine heeft ge- Kocht om het werk te kunnen r'oen. .Slechts op grote posten w irv me-r tan vier werken kan een extr; chine komen, of wordt vergoeding g- geven voor het gebruik van een eig machine. De rest moet maar zien hoe het we wordt gedaan en bij de vele overur die niet eens meei worden genotec n-enit Je politieman de extra k"r'- - ro ir eer xigen macmo* nog oor

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1