A Zijn hier eigenlijk nog molens?' IF.F.N 'T HART SPEF.I ,T WERK VAN KONING FONKELEND GALADINER BESLOOT EERSTE DAG VAN HET KONINKLIJK BEZOEK UIT THAILAND' IN DELFT WACHT JONGE VORST EEN MUZIKALE VERRASSING Garage Kost eist boete van Autopon Lord Russell en ds. Collins ruziën over vredesactie BOMMENVREES IN NEW YORK Dinsdag 25 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Karretje kantelde - man gedood Galadiner Oude banden IN NOORDBRABANT 40.000 BEDDEN MEER NODIG BOODSCHAP IN NAAM VAN ORANJE Jongetje doodgereden Cinerama niet bij Socrates betrokken SCHIEDAMS MUSEUM BEGINT KUNSTKLAS Zesduizend doden in Oost'Pakistan STRAATMAKER KNEEP MEISJE KEEL DICHT Eigen nieuwsdienst MSTERDAM „Zijn er eigenlijk nog mo lens in Nederland?", vroeg koningin Sirikit van Thailand gistermiddag tij dens een rondleiding door het Amsterdams Rijksmuseum. Staande voor Ruysdaels molen bij Wijk bij Duurstede stelde zij die vraag aan dr. A. F. E. van Schendel, de hoofddirec teur van het Rijksmuseum. De vorstin was er enigszins aan gaan twijfelen, omdat zij in de eerste uren van het officiële bezoek aan ons land nog geen enkele molen had gezien. Dr. Van Schendel verzekerde de Koningin dat zij de komende dagen nog genoeg molens zal kunnen bewon deren. Haar gemaal koning Boemibol vertelde dat hij zich sinds kort zelf aan de kunst van het schilderen heeft ge waagd. Het was opvallend hoe deskun dig het Thailandse vorstenpaar ver- fezeld door koningin Juliana en prins ;ernhard op de zeventiende-eeuwse doeken reageerde. Zo wisten zij dat Eembrandts zoon Titus oorspronkelijk van plan was in vaders voetsporen te treden. Koningin Sirikit vroeg prompt Cf hij daarbij enig succes had geboekt een vraag die door dr. Van Schen del op diplomatieke wijze werd be antwoord. Met de koninklijke trein uit Zwit serland waren de vorstelijke bezoekers 's morgens op het station Staatsspoor in Den Haag gearriveerd. Daar stonden koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene al gereed om hen op Nederlandse bodem te ver welkomen. In open calèches ging het illustere gezelschap naar Huis ten Bosch, waar de diplomatieke missies hun opwach ting maakten. In Huis ten Bosch werd ook het noenmaal gebruikt en vandaar ging het in snel tempo naar Amster dam, waar koning Boemibol en ko ningin Sirikit in een miezerig regentje een krans aan de voet van het Natio naal monument op de Dam legden. Voor de receptie in het Rijksmuseum, die aan de rondleiding langs Neêrlands oude meesters was verbonden, waren driehonderd prominente Amsterdam mers met hun dames uitgenodigd. Ko ning en Koningin spraken tijdens deze ontvangst enige tijd met de directeur van het Centraal laboratorium bloed transfusiedienst van het Amsterdamse Rode Kruis prof. J. J. van Loghem jr., die kort geleden een bezoek aan Thai land heeft gebracht. landen. Onze volkeren, zei hij, hebben veel gemeen. Zij hebben de vrijheid lief en geloven in een vreedzame oplos sing van alle tegenstellingen. Wij bren gen groeten en een geest van goede wil van het volk van Thailand voor dit volk mee. Wij hopen, zo eindigde de Koning, dat deze in dezelfde geest zullen wor den aanvaard als waarmee zij worden aangeboden. Voor vandaag staat allereerst een ontvangst van de Thailandse kolonie op de ambassade van Thailand op het pro gramma. In aansluiting daarop gaan koning Boemibol, koningin Sirikit, ko ningin Juliana en prins Bernhard naar het Waterloopkundig laboratorium te Delft, waar zij even voor elf uur zullen aankomen. Om half drie vertrekt het koninklijk gezelschap naar Rotterdam, waar het om tien voor drie bij het stad huis aankomt. Daarna volgen bezoeken aan het Rode-Kruisschip J. Henry Du- nant en de Euromast. In het Kurhaus wonen de vorsten 's avonds een gala concert van de Koninklijke militaire kapel bij. jé Vriendelijk glimlachend begon koningin Sirikit op het station Staatsspoor in Den Haag aan het driedaags staatsiebezoek van het Thailandse vorsten paar. Aan haar zijde prins Bernhard. Het begin van 's konings favoriete compositieFalling Rain. ALS koningin Sirikit en ko ning Bhoemibol van Thailand vandaag, op de Markt in Delft, verrast omhoog kijken, is een origineel plan geslaagd een plan van de veertigjarige Leendert 't Hart, stadsbeiaardier van Delft (èn Rotterdam èn Leiden èn Amersfoort). Op het prachtige carillon van de Nieuwe Kerk zal 't Hart drie composities van de muzikale jonge vorst spelen. De beiaardier heeft maar één zorg: dat de Delvenaren de hoge gasten zó geestdriftig zullen toejuichen dat de klanken van het carillon worden overstemd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse garage Kost eist vijfduizend gulden van Autopon, zulks op grond van de uitspraak van de Amsterdamse recht bank die in maart vaststelde dat Au topon garage Kost niet mocht treffen door ten opzichte van de andere Volks wagendealers discriminerende maatre gelen. De rechtbank had destijds bepaald, dat Autopon voor iedere vastgestelde overtreding van de bepaling 2500 gul den zou moeten betalen aan garage Kost. Garage Kost meent nu twee geval len van discriminatie te kunnen be wijzen en eist daarom van Autopon vijfduizend gulden. Als Autopon zater dag niet heeft betaald, wil garage Kost beslag laten leggen op eigendommen van Autopon. APELDOORN. Bij de farmaceuti sche fabriek Zwitsal te Apeldoorn is gisteren de 29-jarige arbeider E. Hul- leman om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op het fabrieks terrein. Toen men een karretje, waar op een zwaar onderdeel van een ma chine lag, wilde opkrikken, gleed tiet onderdeel eraf. De heer Hulleman kwam er onder en overleed kort daar na aan zijn verwondingen. Van Amsterdam terug naar Den Haag. Naar de koepelvormige Oranjezaal van Huis ten Bosch, waar koningin Juliana en prins Bernhard de koning en koningin van Thailand en 67 andere 'gasten een galadiner vol fonkelende luister aanboden. Behalve de vorsten schaarden prinses Beatrix, prinses Irene, leden van het kabinet, van de Raad van state, van het Corps diplomatique en van beide hofhoudingen zich rondom de hoef ijzervormige koninklijke dis. Als voorgerecht werd Queues de homard en gelee de tortue (een kreeft gerecht) opgediend, besproeid met champagne Moët Dom Pérignon 1949. Na een Consommé cordialité volgden Délices de sole a l'ambassadeur (spe ciaal toebereide tongfilets) met een Meursault Jobart 1953 in glazen van Amsterdams kristal. Vervolgens werd Selle de chevreuil grand-veneur (gegar neerde reerug) geserveerd met Cha teau Montrose 1945. Het dessert be stond uit Biscuit glacé marquise Alice met gebak en fruit. Koningin Juliana herinnerde in haar tafelrede aan de oude banden tussen Nederland en Thailand. Historici heb ben vastgesteld, aldus de Koningin, dat de betrekkingen tussen beide lan den de oudste zijn die Thailand met enig land in Europa heeft. Reeds in 1601 sloot de Nederlandse admiraal Van Neck een handelsovereenkomst met de koningin van Patani, die schatplichtig was aan de koningen van Siam en in 1664 werd het eerste officiële verdrag tussen Siam en Nederland gesloten. Koning Boemibol sprak over de pioniersgeest van de Nederlandse on derdanen en de voortdurend vriend schappelijke betrekkingen tussen beide -)(- Met de koninklijke trein uit Zwitserland arriveerden koning Boemibol en koningin Sirikit gistermorgen in Den Haag. De Koning en prins Bernhard op het station. -jf Mevrouw S. Ykema-Tjaantjiet uit het Friese Akkrum kust de grond voor de voeten van Thailands ko ning. Tien jaar geleden trouwde deze Thailandse met een Nederlander. Koningin Sirikit, prins Bernhard en prinses Irene in het koninklijke rijtuig op weg naar Huis ten Bosch. Koning Boemibol werd tijdens de rit van het Haagse station Staatsspoor naar Huis ten Bosch vergezeld door koningin Juliana en prinses Beatrix. LONDEN. Lord Russell, de beken de Britse filosoof en winnaar van een Nobelprijs, is gisteren afgetreden als president van de actie die in Groo't- Britannië wordt gevoerd tegen de kern wapens. Ik kan niet overweg met de nationale voorzitter van de campagne, dominee John Collins, aldus lord Rus sell in een verklaring waarin hij zijn aftreden bekend maakte. In september kwam het tussen lord Russell enerzijds en dominee Collins en de andere leden van het bestuur van de campagne tegen de kernwapens al tot een uitbarsting. Er was toen uitge lekt dat lord Russell een campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid wil de organiseren in het land, omdat hij de acties van het bestuur niet effectief genoeg vond. Russell schreef een honderdtal voor aanstaande figuren op het gebied van de wetenschappen een brief waarin hij onder strikte geheimhouding overigens, steun vroeg voor zijn plan. Een dergenen die een dergelijke brief ontving, een echt niet pacifistische mi litaire expert, onthulde de inhoud er van. Hij was namelijk van mening dat de plannen van lord Russell zó ver gin gen dat ae in strijd waren met de wet. Daar kon hij geen vrede mee hebben. Hij achtte het zijn plicht als Brits staatsburger het plan voortijdig bekend te maken en het verzoek om geheim houding naast zich neer te leggen. Onmiddellijk distantieerde het be stuur van de campagne tegen de kern wapens zich van lora Russells plan. Het kwam zelfs tot een verzoening tussen lord Russell en dominee Collins; de twee TILBURG (ANP). Het aantal be schikbare bedden voor toeristen in Noordbrabant zal tot 1980 moeten toe nemen van' twintig- tot zestigduizend. Dat is het uitgangspunt van een rapport, dat de Commissie sociaal plan Noord brabant heeft opgesteld over de ontwik keling van de openluchtrecreatie in de provincie. Een werkgroep uit de commissie heeft vooral de mogelijkheid bestudeerd om gebieden' voor ontspanning te ont sluiten. Zij meent, dat Noordbrabant het recreatiegebied zal worden voor de Randstad Holland en voor Antwerpen. In het rapport wordt onder andere ge pleit voor samenwerking tussen parti culieren en gemeentelijke overheden bij het aanleggen van recreatieterreinen in de buurt van de grote gemeenten. mannen hadden het als gevolg van het plan voor de actie van burgerlijke on gehoorzaamheid namelijk flink aan de stok gekregen. Lord Russell verklaarde gisteren dat dominee Collins nimmer in het openbaar heeft gezegd dat de plannen die hij had voor de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid niet in strijd waren met de opvattingen van het bestuur. Drie nummers heeft 't Hart uitgeko zen: Failing rain, Love in spring en Lullaby. Het eerste is (volgens de Thai landse ambassade) het lievelingsnum mer van koning Bhoemibol. Het wordt niet de eerste keer dat de veertigjarige Leen 't Hart, beiaardier- organist-koorleider („èn huisvader", zegt zijn vrouw) voor staatshoofden speelt. Hij weet niet eens meer hoe vaak hij dat al heeft gedaan. Eén keer zal hij niet vergeten: toen speelde hij voor ex-president Kubitsjek van Bra zilië en die liet 't Hart in een persoon lijke boodschap weten hoe zeer hij het concert (van Braziliaanse muziek) op prijs had gesteld. Er is nóg een reden, waarom de Delfse beiaardier het concert voor het vroegere Braziliaanse staatshoofd niet licht vergeten zal. Hij wijdde er de beiaard van de nieuwe kathedraal te Sao Paolo mee in en er waren zo'n tweehonderdduizend mensen komen luisteren! Onvergetelijk voor Leen 't Hart die behalve in Nederland de laatste jaren heeft geconcerteerd in Zuid- Amerika, de Nederlandse Antillen, Ier land, Engeland, Zweden, Denemarken, Duitsland, België en Frankrijk is ook het concert, waarmee hij in Culem- borg een carillon inwijdde: na afloop bleek hij boven in de toren te zijn op gesloten. Op muzikale wijze heeft de beiaardier zich toen een uitweg ge baand: Hij speelde net zo lang „In naam van Oranje doe open de poort" tot men hem bevrijdde. Het concert van vandaag speelt hij naar eigen arrangementen. Zijn eerlijke oordeel over koning Bhoemibols com posities luidt: „Traditioneel, maar zeer meiodieus." GELDERMALSEN. Het zesjarige jongetje Hendricus de Ruiter uit Gel- dermalsen is gistermiddag door een trekker overreden en gedood. Hij was op de trekker geklommen, die met bieten was beladen. Hij gleed eraf en viel met het hoofd voor een wiel. 4é Leen 't Hart achter de beiaard in de Delftse Nieuwe Kerk, waarop hij vandaag composities van koning Bhoe mibol vóór koning Bhoemibol zal spelen. ROTTERDAM. Het Cinerama- theater te Rotterdam (heeft niets uit staande met de n.v, Socrates 'te Am sterdam, die onder surséance van beta ling is gesteld. Berichten, welke Cine rama bij deze affaire betrekken, zijn van elke grond ontbloot. De n.v. Socrates is alleen eigenaresse van het gebouw, dat aan Belgian Ex hibitors S.A., de exploitante van Cine rama, is verhuurd. Jongstleden mei heeft de n.v. Socrates haar rechten als verhuurster aan de Amsterdamse Bank afgestaan. Het voor vijf jaar geldende huurcontract kan noch door de over de n.v. Socrates uitgesproken surséance van betaling, noch door een eventueel volgend faillissement en ver koop van het pand worden verbroken. Begin december gaat een nieuwe Cineramafilm Seven wonders of the world in vertoning. Eigen nieuwsdienst SCHIEDAM Het Stedelijk museum te Schiedam zal binnenkort beginnen met een kunstklas. Twintig tot vijfen twintig kinderen tussen de dertien en zeventien jaar krijgen onder leiding van de heer Luuk Scholten de gelegen heid zich beeldend te uiten en te vormen. Van het succes met de kinderklas zal het afhangen of later ook een groep van volwassenen zal worden gevormd. NEW YORK (Reuter) Kort na de bomaanslag van zondagmiddag op een veerboot in het havengebied van New York vond de politie bij haar on derzoek opnieuw een bom, ditmaal in een telefooncel op het drukke Penn sylvania station. De buurt werd ijlings afgezet terwijl deskundigen aan het werk togen met de bom, die in bruin pakpapier zat. De opluchting was geweldig toen bleek dat het geen echte bom was, maar de politie blijft op haar hoede want er zijn tot nu toe in een maand tijds vier echte bomaanslagen ge pleegd alle op zondag waarbij in totaal bijna veertig mensen ge wond zijn geraakt. Overigens wordt nu met man en macht gezocht naar de grappenmaker die de namaak-bom in de telefooncel had gezet, want de politie is wat prikkelbaar geworden en verstaat op het stuk van bommen geen scherts meer. DACCA (Reuter). Het aantal doden dat de wervelstorm heeft veroorzaakt die veertien dagen geleden de kust van Oost-Pakistan heeft getroffen wordt nu gesteld op ongeveer zesduizend. De re gering overweegt plannen om bij der gelijke natuurrampen het aantal slacht offers te beperken, bijvoorbeeld door de mensen te verbieden op lage plaatsen aan de kust of op onbeschermde eiland jes voor de kust te wonen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De 23-jarige Am sterdamse straatmaker W. G. van D. is gistermiddag in hoger beroep door liet gerechtshof te Amsterdam wegens poging tot doodslag veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De rechtbank had indertijd dezelfde straf opgelegd. De straatmaker had op 25 januari in Amsterdam zijn gewezen meisje de keel dicht geknepen tot zij het bewust- zijn had verloren. Hij had daarbij ge schreeuwd: Word je weer goed? Anders maak ik je af. Voorbijgangers hadden gezorgd dat hij dat niet had kunnen doen. De 53-jarige fietser J. Versteeg uit Assel is gisteren in Apeldoorn onder een vrachtauto gekomen. Hij werd zwaar gewond naar het Julianazieken- huis gebracht. Daar is hij enkele uren De 51-jarige automobilist J. C. van- Ast uit Tilburg is gistermiddag op de Roermondseweg te Weert om het leven gekomen. Hij kreeg een frontale botsing met een tegenligger, op het ogenblik dat deze een vrachtauto inhaakte»

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5