Middelburg vraagt hogere uitkering uit gemeentefonds Will van Zoelen neemt opnieuw de leiding COMITÉ VRIJE VEREN KOMT WEER IN ACTIE ZKB gaat met SDKB praten over fusie Relletjes in Istanhoel na mysterieus telegram Raad Middelburg jubileerde Nieuwe boeken Leapman - gestolen meesters - verkoopt schilderijen Onvermijdelijke uitgaven Loswal Wedstrij dprogramma j uniorencompetitie Raad-allerlei Leeszaal Geen subsidie voor Swift? Ds. J. de Bres viert gouden ambtsjubileum Zeeuwse tafeltenniscompetitie Bazaar ten bate van uniformenfonds TURKSE EX-LEIDERS BESCHULDIGD Nog lang niet tevreden C.M.B. ACTIEF 55 jaar getrouwd „Hoofdklasse" met grote meerderheid van stemmen echter verworpen Damkampioenschap van Zeeland N.C.V.B. bijeen Vrachtschip op Plaat Auto botste tegen bromfiets Hervormingssamenkomst „Thimotheus" ii' 11 8f-^é wp7 Dinsdag 25 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 MIDDELBURG De Middel- burgse raad besloot gistermid dag aan de ministers van binnen landse zaken en van financiën te verzoeken het basisbedrag per inwoner der algemene uitkering uit het gemeentefonds welke de gemeente Middelburg ontvangt voor 1960 en volgende jaren te verhogen. Een dergelijke verho- ging wordt echter slechts toege kend om kapitaalslasten voort vloeiende uit zogenaamde onver mijdelijke kapitaalsuitgaven op te vangen. B. en W. van Middelburg meenden dat de investering betreffende de ver legging van de rioolwaterafvoer naar de Westerschelde, waarvan de vermoede lijke kosten eerst sinds korte tijd bekend zijn, als een dergelijk werk dient te wor den aangemerkt. Voorts waren B. en W. van oordeel, dat de ontsluiting van het klein industrieterrein met de aanleg van een los- en laadwal eenzelfde karakter draagt. Herhaaldelijk hebben wij pogingen in het werk gesteld, zeiden B. en W., dit werk uit te voeren in d.a.c.w.-verband. Maar daar nog pas is komen vast te staan, dat dit binnen afzienbare tijd niet mogelijk is zagen B. en W. in verband met de dringende behoefte aan de uit voering van dit werk zich genoodzaakt een beroep op het gemeentefonds te doen. De kosten van het werk werden geraamd op ƒ600.000. De uit de beide objecten voortvloeiende lasten gaan de draagkracht van de gemeente te boven. De raad ging ook akkoord met het verstrekken van een krediet van 596.000 voor het maken van een loswal met aansluitende wegen. B. en W. acht ten het onverantwoord, mede gelet op de toekomstige verkeerssituatie bij de Nederstraat, nog langer met de uitvoe ring van dit project te wachten. De heer J. S. Hoek (A.R.) wilde van B. en W. de toezegging dat indien on verhoopt de middelen niet kwamen, de raad zich opnieuw over de urgentie van de aanleg zou kunnen beraden, welke toezegging de voorzitter gaarne deed. Eveneens verleende de raad een kre diet van 58.000 voor het bouwrijp ma ken van een gedeelte van het Klein In dustrieterrein. Zoals bekend is thans op dit terrein de werkplaats voor minder validen in aanbouw. In verband daar mee is het noodzakelijk dat het terrein, waarop deze werkplaats wordt gebouwd, volledig wordt ontsloten door de aan leg van de verbindingsweg tussen de Oostperkweg (Industrieweg) en de Oude Veerseweg. L. Hubregtse (Arbeid) de opmerking ontlokt, dat het er met de boekenvoor- raad niet zo best voorstaat. Hü deed voorts.de suggestie de jeugdbibliotheek, voortreffelijk beheerd door de ZVU, in de toekomst naar de Molstraat over te brengen. De heer Hoek meende, dat de raad geen andere bemoeiingen met de openbare leeszaal had dan in de sub sidiëring. Wethouder Westerhout antwoordde, dat er een mogelijkheid aanwezig is om meer te geven dan het gemeentelijk minimum. Daarin ligt verscholen, dat de gemeente zich uitvoeriger met de bibliotheek kan bezighouden. Het behoort tot de taken van een gemeentebestuur aandacht en zorg te besteden aan de instandhouding van een behoorlijke openbare bibliotheek, Ook de wethouder had persoonlijk de indruk, dat de leeszaal niet aan alle eisen voldoet. Over de verplaatsing van de jeugdbibliotheek zou het college zich nader willen beraden. Bij de aanvang van de vergadering wenste burgemeester De Widt het raads lid J. S. Hoek geluk met diens ambts jubileum. De voorzitter noemde de heer Hoek een consciëntieus werker in de raad. BERGEN OP ZOOM Het wedstrijd programma van de juniorencommissie Kring Bergen op Zoom ziet er als volgt uit: op zaterdag 29 oktober speelt Tho- lense Boys II in afd. A., klasse I, in Steenbergen tegen S.C.W. IV, Vosmeer IV, zal thuis spelen tegen Lepelstraat III. In afdeling B, klasse I, spelen Smer- diek III en Vosmeer V beiden thuis. De eerste krijgt N.V.S. III uit Vosmeer op bezoek en Vosmeer zal spelen tegen S.C.W.-V uit Steenbergen. VLISSINGEN. De curatoren van de gefailleerde Zuid Nederlandse Bouw- en Handelscombnatie hebben b. en w. ver zocht toestemming te verlenen tot een verhoging van de huur van de panden Dokter Stavermanstraat 43 en 57, waar gemeentewerken is gevestigd, met 15 procent. De huurbedragen zullen dan res. pectievelijk 759 en 5980 gulden worden. De hofstede Pauwenburg wordt voor een bedrag van 2100 gulden per jaar verhuurd aan de heren A. en J. Aar noudse. Om een viertal schoollokalen van de Gereformeerde school aan de Kasteel straat van nieuwe vloeren te voorzien willen b. en w. een bedrag van vierdui zend gulden ter beschikking stellen Na egalisatie van de bestaande vloe ren wordt een ondervloer van hard board aangebracht waarboven een lino leumvloer komt. Als een bijdrage in het exploitatiete kort ontvangt het Comité Organisatie Concours Hippique een bijdrage van de gemeente ten bedrage van 365 gulden, welk geld verkregen werd uit de ver makelijkheidsbelasting. Voor de vacature Visser in de com missie Woonruimtewet stellen b. en w. voor 1. J. H. E. Woltering en 2. P. H. v. cl Ven. De raad herzag: voorts het subsidie voor de openbare leeszaal en bibliotheek en ging akkoord dit voor 1959 vast te stellen op ƒ10.160. De leeszaal had naar de mening van B. en W. ƒ149 te weinig: subsidie genoten. Het voorstel van het college had voordien btf de heer M. A. KOUDEKERKE De raad van de gemeente zal maanda-g 31 oktober in vergadering bijeenkomen. In behandeling zal o.m. komen een verzoek van de gymnastiekvereniging ..Swift" om verlaging van de huur van, het verenigingsgebouw, of, als dit niet mogelijk mocht zijn een subsidie uit de gemeentekas. De Gymnastiekvereniging heeft als illustratie van haar verzoek een overzicht gegeven van hetgeen in omliggende gemeenten, aan huur wordt betaald, respectievelijk aan subsidie vordt genoten. Hieruit blijkt dat de fi nanciële relatie van Swift met de ge meente Koudekerke het minst voordelig ïitkomt. Niettemin stellen B. en W. voor afwij- :end op het verzoek wan Swift te beschik- en. Incidentele verlaging van de huur nu in feite een verkapte subsidie bete- cnen. De consequenties hiervan met iet oog op andere verenigingen zijn in'.veiijks te overzien aldus B. en 7. Bovendien is de huur objectief ge en niet hoog. Men moet de huur ook n verhouding zien tot de geboden ac- omodatie die daar tegenover staat. Verder stellen B. en W. voor ten be- oeve van de vrijwillige brandweer ge- hdelijk over te gaan tot de aanschaf in kunstvezelslangen. Terzake heeft de strictsinspecteur voor het brandweer- azen reeds gunstig geadviseerd. Het oorstel luidt een crediet van 2850 gul- n ter -beschikking te stellen. Betreffende de voorstellen in verband ït de vaststelling van de gemeente- -groting schreven we reeds in onze e- itie van zaterdag. ST ANNALAND Ds. Johs. de Bres, thans werkzaam als hulpprediker bij de Nederlands Hervormde gemeente van Heesbeen, zal op 7 november de dag herdenken waarop hij vijftig jaar gele den in het ambt werd bevestigd. Deze weken hebben nog een extra feestelijk tintje, daar op 27 oktober het echtpaar Johs. de Bres-Langeler tevens zijn gou den huwelijksfeest viert. Na het voltooi en van zijn theologische studie aan de Rijksuniversiteit, werd de heer De Bres in 1910 door het Provinciaal Kerkbe stuur van Noord-Holland, toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlands Hervormde Kerk. Na van 1910 tot 1914 in Bleskensgraaf te zijn werkzaam ge weest, diende ds. De Bres de Hervorm de gemeente van Sint Annaland van 1914 tot 1916. Hierna was ds. De Bres vijfentwintig jaar werkzaam in Sint Maartensdijk, waar hij 1956 zijn emeritaat ontving. De laatste jaren verleende hij nog hulp in de kleine Hervormde gemeente van Heesbeen. Tijdens zijn ambtsperiode te Sint Maartensdijk was ds. De Bres prae tor van de Ring Tholen. MIDDELBURG Zonder hoofdelijke stemming en zonder commentaar gaf de Middelburgse raad gisteren zijn fiat aan de volgen-de voorstellen: benoeming de heer J. Gillissen tot lid van de woon ruimtecommissie; verlenging tijdelijke aanstelling mevr. C. I. van Nieuwenhuij- zen als vakonderwijzeres aan school c; eervol ontslag de heer W. A. v. d. Linde als onderwijzer aan de o.l. school 't Zand; verkoop grond aan de IJsselstraat, Rijn straat en Maasstraat aan de heer J. Ver- hage té Vlissingen; vijfjaarlijkse afreke ning vergoedingen bijzonder lager onder wijs; voorschot art. 103 l.o.-wet aan Ver eniging voor Gereformeerd Onderwijs; toepassing art. 72 l.o.-wet (aanschaf sets geref. school Mastgatstraat); afwijzing bezwaarschrift tegen aanslag schoolgeld 1959—1960 van J. Maranus te Aagtekerke; garantie hypotheekverstrekking door N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten; wijzi ging begroting 1960 stichting „Goed Wonen"; tweede aanvulling krediet lozing rioolwater (drie ton); onttrekking ge deelte Nieuwstraat aan openbaar verkeer; subsidie in kosten restauratie pand Nieuwstraat 22; aanleg koppelkabel 't Zand (ƒ13.000); voorlopige goedkeu ring van onteigeningsplan in het belang van de volkshuisvesting met betrekking tot gronden in het gebied, bestemd voor industrieterrein. VLISSINGEN De tweede competitie- week heeft voor enkele verrassende uit slagen gezorgd. ZPEM kiolpte Sla Raak 2 met uiterst klein verschil terwijl Will van Zoelen 2 Sorry 3 in eigen huis versloeg. PZEM 1, met De Vos, Osté en Jansen drukte in het dubbelspel de overwinning door. Vos toonde zich in vorm en won alle drie partijen, In de wedstrijd Will van Zoelen 2 tegen Sorry 3 wonnen Boogaard en Caljouw beiden twee partijen doch moesten in Kuiper hun meerdere erkennen. Opmer kelijk zijn de krachtverschillen in deze klasse. Zo won Wilno 1 vorige week met 91 van PZEM doch ging ditmaal met 100 door de knieën tegen Sla Raak 1. Will van Zoelen 1 dreunde Sorry 2, dat met een invaller voor Van Praet speelde, met 91 van de tafel en heeft nu de lei ding in de eerste klasse genomen. Alleen Jo Bouff zag kans Han Poppe met 19-21 en 18-21 te verslaan De stand in de eerste klasse ziet er nu als volgt uit: Will van Zoelen 1 Sla Raak 1 Pzem Will van Zoelen 2 Sorry 2 Wilno Sla Raak 2 Sorry 19—1 17—3 7—13 7—13 4—16 9—11 7—13 6—14 Tweede klasse. VSV en Will van Zoelen 3 die vorige week hun wedstrijden won nen kwamen tegen elkaar op de tafel en bleken practisch even sterk te zijn. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel waarbij De Vries 3 x en Dirven 2 x voor VSV wonnen. Het dubbelspel ging naar Will van Zoelen. De arme PTT-ers kon den ook deze week geen puntje binnen halen en verloren met 73 van Wilno 3. Spirit is de competitie goed begonnen met een 73 overwinning op Wilno 2. Deze overwinning is des te verdienste lijker omdat Wilno 2 vorige week met 82 van Wilno 3 won. Will van Zoelen leidt in de tweede klasse met op de tweede plaats VSV. Een nieuw team in deze klasse is St. Aloisius uit Graauw, dat volgende week haar eer. ste wedstrijd zal spelen. In de derde klasse werd Big Smash, de trotse overwinnaar van de eerste week door PTT 2 terug tot de orde geroepen met een 64 nederlaag. Spirit 3 versloeg de kampioen van vorig jaar, SSW 1 met "—3. Spirit 2 haalde haar eerste overwinning binnen door het bezoekende Will Zoelen 4 met een benauwde 64 over winning weer naar de bus te brengen. De wedstrijd Wilno 4PZEM 2 werd uitgesteld. Leider in deze klasse is Spi rit 3 met PZEM 2 op de tweede plaats. In de vierde klasse waren de uitslagen Sorry 4Spirit 4: 8-2, Big-Smash 2 SSW 2 10-0, ij SSW 3—Will van Zoe len 5 1—9. Big Smash 2 is deze week goedkoop aan zijn punten gekomen doordat SSVV 2 niet kwam opdagen. WESTKAPELLE. Met een indruk wekkende dienst, geleid door ds. J. van Winterswijk, oud voorzitter van de ring Walcheren, herdacht de C.J.M.V. „Thi- motheus" haar zeventigjarig bestaan. Na het zingen van enige gezangen, sprak ds. Winterswijk over „Onze Roe ping", n.a.v. 1. Sam. 3. Het mannen koor zong op voortreffelijke wijze en kele liederen uit de C.J.M.V.-bundel, en besloot deze jubileumbijeenkomst met een danklied. WESTKAPELLE. Op de bazaar in „Westkapelle Herrijst" heerste zater dag een gezellige drukte. Deze bazaar was georganiseerd door het fanfare corps O.K.K. ten bate van het unifor menfonds. Er waren enkele goede hoofdstands ingericht en ook de andere attracties mochten zich in een goede belangstelling verheugen. Eigen nieuwsdienst dat een speurtocht naar -het telegram zonder resultaat was gebleven. ANKARA. Weer kwamen giste- Gisteren werd nog onthuld dat Men- ren tijdens de voortzetting van het deres ervan beschuldigd wordt een ruil proces tegen een vijfhonderdtal Turk se politici op het eiland Jassi de anti-Griekse relletjes in Istanboel van 1955 ter sprake. Er zou, aldus werd door de openbare aanklager be toogd, een geheimzinnig telegram in code zijn verzonden door de vroege re Turkse minister van buitenlandse zaken Zorloe naar premier Adnan Menderes. Zorloe was op het mo ment van verzending in Londen voor onderhandelingen over de kwestie- Cyprus. MAATREGELEN joen pond uit een geheim fonds van de regering te hebben aangewend voor het betalen van elasting en hotelrekenin gen. OOSTBURG. Het comité, dat enkele jaren geleden o.l.v. de var-, kenshandelaar Honoré Colsen uit Sluiskil veel activiteit ontwikkelde om te komen tot afschaffing van de veergelden voor de Wester- scheldeveren, het zg. „Actiecomité Vrije Veren", heeft besloten op nieuw van zich te laten horen. Het comité is allerminst tevre den over de tegemoetkomingen, die GOES. De christelijke midden- andsvereniging Zuid- en Noord-Beve- ïd vergaderde maandagavond in com- ïatie met de christelijke middenstand n Goes onder voorzitterschap van de er M. Loeve, in de Opril. In deze gadering had speciaal de bestuurs- ireiding aandacht. Voor de afdeling i- en Noord-Beveland werden geko- i: P. Clarisse jr. uit 's Gravenpolder J. Wiskerke te Kruiningen. De afde- 1 Goes werd eveneens met twee le- uitgebreid, waarvoor de heren S. utel en R. van de Wal gekozen wer- i. Na de pauze kwamen de financiële ikelen aan de orde. Men besloot de tributie te verhogen tot vijftien gul- i. Het huidige bestuur stelt zich tot k voor de komende winter een zo ■actief en afwisselend mogelijk pro- mma op te stellen, om het ledental •ergroten. ële middenstanders zijn nog niet ge- 1 doordrongen van de noodzaak van goede middenstandsvereniging, doch bestuur hoopt door zijn activiteiten er begrip en een betere deelname te .-nuleren. tOUTELANDE Vandaag hoopt het ïtpaar W. Lievense-Faasse het 55-ja- huwelijksfeest te vieren. De bruide- -m is 77 jaar en de bruid 74 jaar. renlang was de heer Lievense „de .de" naar Middelburg. Eerst met aard en wagen en later met een rachtauto. De zaak wordt nu voortge- :et door zijn zoon. Thans is de heer Lie vense nog diaken van de gereformeer de gemeente. Van onze sportredacteur GOES. Met 86 tegen 60 stem men hebben de leden van de Zeeuw se Korfbal Bond in een buitengewo ne algemene vergadering gisteravond in 't Slot Ostende te Goes besloten besprekingen aan te knopen met de Schouwen-Duivelandse Korfbal Bond teneinde de mogelijkheden van een fusie te onderzoeken. De aanhangers van het bestuursvoorstel maakten daarbij evenwel de restrictie, dat voorlopig niet verder moet worden gegaan en dat bepaald niet aan al le voorwaarden die de SDKB even tueel zou kunnen stellen, zal worden voldaan. Bovendien is het nog de vraag of de SDKB in het huidige stadium nog wel oren heeft naar een fusie met de ZKB, omdat de Schouw- se bond enige tijd geleden kontakt opnam met de korfbalbond van Goe- ree-Overflakkee, welk kontakt wel licht zal kunnen leiden tot een ande re vorm van samenwerking tussen heide bonden. Voordat over het fusievoorstel werd gestemd, kwam een bestuursvoor stel in stemming om de vier topploe- gen van de SDKB en van de ZKB in een competitie te doen uitkomen in een zogenaamde overgangsklasse; dit voorstel kreeg slechts de steun van vijftien leden en was dus van de baan. Van belang was dus verder nog de kwestie van de fusie, waar over de voorzitter van de ZKB, de heer D. P. Saaman, zei, dat het ei genlijk in deze vergadering alleen over een principeuitspraak ging. Te voren had de heer Saaman een toe lichting op beide voorstellen gegeven. Hij deelde daarin mee, dat eind januari van dit jaar de ZKB een verzoek van de SDKB bereikte om de topploegen van beide bonden in een competitie te laten uitkomen. Bij het ZKB-bestuur bestond het verlangen om samen te gaan op dat moment niet. De drijfveer van het verzoek van Schouwen was, al dus de heer Saaman, het feit dat de SDKB topploegen te sterk zijn voor de overige teams in deze bond en dat daarom een modus moest worden gevonden om deze top- twaalftallen elders onder te bren gen. Bezwaren In februari had in Zierikzee een ge sprek tussen de beide besturen plaats, dat tot resultaat had de instelling van een zgn. overgangsklasse, waarin de topclubs zouden worden ingedeeld. Spoedig daarna kwamen de bezwaren van Walcherse eerste-klassers, welke bezwaren door het ZKB-bestuur steek houdend werden genoemd. Besloten werd dan ook deze overgangsklasse niet te laten doorgaan, althans niet in 1960. Het ZKB-bestuur leed daarmee in feite een morele nederlaag. De heer Saaman deelde mee, dat hij liever had gezien, dat er een bepaalde wijze van samenwerking kwam met Brabantse clubs, waardoor het Zeeuw se isolement kon worden opgeheven. In Brabant zijn echter zeer weinig clubs, die er voor voelen naar Zeeland te ko men en in Zuid-Holland kan men de twaalftallen die interesse hebben voor de reis naar de Zeeuwse gewesten op de vingers van één hand tellen. De ZKB-voorzitter gaf toe dat er aan een competitie met Schouwse clubs meer voor- dan nadelen zitten. Het spelpeil van de ZKB-clubs zal er ze ker niet beter op worden. Proeftournooi Uit de vergadering kwamen daarna nogal pessimistische stemmen ten aan zien van hechtere kontakten met de SDKB. Een afgevaardigde van Swift nit Middelburg wilde niet verder gaan dan de kampioen van de SDKB toe te laten tot de ZKB. Ook pleitte hij voor een zogenaamd proeftournooi, waarin de prestaties van de Schouwse clubs konden worden nagegaan. Hij had ech ter weinig vertrouwen in de drang naar uithuizigheid" van de SDKB- clubs. Ook andere vertegenwoordigers zagen weinig heil in korfbalkontakt met Schouwen, ofschoon de meerderheid van de vergadering het toch eens wil de proberen, zij het dan niet middels een overgangsklasse, maar op andere, nog te bestuderen basis. De heer Saa man deelde ten laatste over deze kwes tie mee, dat wellicht in januari de ZKB-vergaderingen nadere bijzonderhe den over de fusiebesprekingen zouden kunnen tegemdetzien. de minister van Verkeer en Water staat wil toestaan in overleg met het provinciaal bestuur. Met ingang van een nader te be palen datum zullen de veertarieven voor personenvervoer, wielrijders en bromfietser worden verlaagd, doch het comité is van mening, dat het vracht vervoer in niet mindere mate recht heeft op verlaging der tarieven. De economische ontwikkeling van Zeeuwsch Vlaanderen is ten zeerste gebaat bij een verlaging van deze ta rieven, meent het comité dat a.s. maandag in hotel Van Oosterom te Hulst een grote vergadering wil hou den, waarvoor alle vervoerders uit Zeeuwsch-Vlaanderen, vertegenwoor digers van het bedrijfsleven, een aan tal burgemeesters en de voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrie ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer ir. C. A. L. Horstman zijn uitge nodigd. „Wij zijn helemaal niet tevreden met de aangekondigde verlaging en wij blijven ijveren voor vrije veren", verklaarde een der comitéleden gis teren. In de maandag te houden vergade ring hoopt men tot overeenstemming te komen betreffende de pogingen, die men wil aanwenden om verlaging der tarieven te bewerkstelligen. MIIDDELBURG. In de derde ronde om het persoonlijk kampioenschap van Zeeland zijn de volgende partijen ge speeld', waarvan de uitslagen luiden als volg-t: Hoofdklasse: J. Louwerse—W. Heydra 20, L. AndersonJ. J. Kaan 1-1, J. BlaasG. Blom 11, Joh. de Smet'Iz. op 't Hof 11. Ie klas: J. C. NijssenF. Blaas 1'1, H. C. MasselinkO. Scherp 02, C. J. HollestelleH. de Vlieger 02, J. A. VeenstraF. Harthoorn 20, P. van SorgenA. Krijger 1-1, L. van Soelen F. Grevinga 11. De verrassing in deze klasse is wel de winst van Scherp op Masselink. Jeugdklasse: H. TramperA. Walra ven 02, W. Minnaar—-E. Wiskerke 2—0, N. Hulshof—N. van Eenennaam 02, N. TramperA. J. v. d. Broeke 02, D. JoppeDubbelman 02. Feestelijke vergadering ISed. Chr. Vrouwenbond ST.-MAARTENSDIJK. De feestelij ke jaarvergadering van de afdeling St.- Maartensdijk van de N.C.V.B. was door een groot aantal dames bezocht. Me vrouw Lindhout had de leiding en het programma bestond uit een openings- meditatie, 'declamatie en zang van een koortje. Op 17 november hoopt ds. Spelt uit Dinteloord voor de afdeling te spre-: ken over Zuid-Afrika. GEERSDIJK. De afdeling Geersdijk van de N.C.V.B. kwam in vergadering bijeen onder leiding van de presidente, mevrouw E. Kastelein-Heijstek. Na haar openingsmeditatie en enkele huis houdelijke mededelingen sprak ds. Koo- le uit Wissenkerke over het onderwerp Heeft de Jehova Getuige gelijk?" Visnetten gestolen HULST. In het viswater van de heer C. van der Vlies in de Buitenvest zijn twee visnetten gestolen. Secretaris straf commissie HULST. De beer S. T. Bekihout is benoemd tot secretaris van de straf com missie van de K.N.VJB., afdeling Zeeland. BATH. Ter hoogte van de Westke tel is in de nacht van zondag op maan dag omstreeks half drie het Duitse vrachtschip Cleopatra (4000 ton) vast- gevaren. Maandagmiddag bij laag water lag de boot boven op de plaat en werd door velen bezichtigd. Om kwart voor zes arriveerden ze ven sleepboten uit Antwerpen om het schip vlot te trekken. Slechts drie sleep boten moesten in actie komen om de Cleopatra los te krijgen. Het schip liep weinig averij op. Een schoenmaker In Wenen fabri ceerde dit schoentje waarin de huid van een hele koe verwerkt is. Het gevaarte gaat dienst doen als blik vanger op tentoonstellingen en beurzen. In dat telegram, dat gisteren overi gens niet voor de dag kwam, vroeg Zorloe „de noodzakelijke maatregelen" te nemen tegen het Britse standpunt inzake Cyprus. Twee dagen van af schuwelijke anti-Griekse woelingen wa ren er het gevolg van, aldus werd maandag tijdens het proces betoogd. Zorloe, Menderes, ex-president Bay- ar en zeven andere beklaagden van het vorige bewind, worden er allemaal van beschuldigd de relletjes in Istanboel te hebben uitgelokt door een bom te la ten ontploffen in de Griekse stad Salo nika en wel voor het huis dat eens werd bewoond door Ataturk, de grondlegger van het moderne Turkije. Deze explo sie miste haar gevolg niet: heftige an ti-Griekse ongeregeldheden in Istanboel volgden er onmiddellijk op. Een der getuigen, door de aanklager gedagvaard, Coskun Kirca, schoonzoon van een der beklaagden, (de ex-viee- premier Koeproeloe) legde een uiterst bezwarende verklaring af. Hij vertelde van het telegram van Zorloe aan Men deres. De getuige had dit telegram r-nar hij zei in Parijs gezien, waar hij deel uitmaakte van de Turkse delegatie bij de Navo. In dat telegram, zo verklaar de Kirca, vroeg Zorloe de premier om de noodzakelijke maatregelen. NODIG Volgens Zorloe overwoog Engeland op dat moment in 1955 Cyprus het recht van zelfbeschikking te geven. Het was nodig daar van Turkse kant duidelijke maatregelen tegenover te stellen. Volgens Kirca is het aan geen enke le twijfel onderhevig dat de woorden in het geheimzinnige telegram betrek king hadden op de uitbarsting van volkswoede die even later in Istanboel volgde. WAAR DAN? Zorloe zei gisteren zich niets van het bewuste telegram te kunnen herinneren. Menderes riep uit: „Er zijn zoveel mensen die dit telegram zeggen gezien te hebben, dat het me verbaast, dat men het niet heeft gevonden in het mi nisterie van buitenlandse zaken, in de ambassade of in de archieven in Pa rijs." De aanklager had namelijk verklaard De zande Ove- Zeeuwse collecte heeft te opgebracht 216,20. De te St. Annaland gehouden maan delijkse tbusjesactie ten bate van de He- meva heeft over oktober een bedrag van 21,82 opgeleverd. Bij de postcommandant van de rijks politie, de heer H. Kluiter in de Bierens- straat te St. Annaland zijn inlichtingen te bekomen over een gevonden regen broek en regenjas, alsmede over een bankbiljet van tien gulden. De collecte voor het P.I.T. heeft in Borssele 23,41 opgebracht. De Zeeuwse collecte heeft in Wissen kerke 430,05 opgebracht. In Zoutelande werd voor D.È.L. gecol lecteerd. De opbrengst was 222, De Chr. Filmactie vertoont zaterdag avond in het vereniginggebouw te Seroos- kerke de film „Moederkruistocht". De reclasseringscollecte heeft in Wol- phaartsdijk 327,95 opgebracht. Uit het land van Heidi. Mevr. A. Winkler-Vonk. Uitg. Ploegsma, Amster- dam-C. Johanna Spyri heeft talrijke verhalen geschreven over het leven van kinderen in Zwitserland. Wat hebben de boeken Heidi en Heidi en Peter indertijd een grote belangstelling getrokken. Nog wordt er naar gevraagd. Deze verha len zijn van hetzelfde genre. Mevrouw Winkler-Vonk heeft enkele van de beste verhalen van Johanna Spyri uitgezocht. Goede foto's maken het boek, bestemd voor de jeugd, nog aantrekkelijker. De huidige stand van de natuurwe tenschappelijke ontwikkeling. Ds. A. Oliemans. Uitgeverij J. B. van den Brink en Co., Zutphen. Ds. A. Oliemans, Hervormd predikant te Dordrecht behandelt in dit boek op, ook voor niet-theologen begrijpelijke wij ze, een uitermate actueel onderwerp. Bij het licht van de Bijbel en ge.zien vanuit de Bijbelse achtergronden gaat de schrijver in op de natuurwetenschap pelijke ontwikkeling. Een boek, dat ge lezen moet worden, want we worden met deze vraagstukken geconfronteerd. Moeilijke kinderen. Uitg. J. H. Kok N.V. Kampen. Het is geen wonder dat van dit boek je, uitgekomen in de Boeketreeks van Kok, een tweede druk moest verschij nen. Alle ouders bevelen wij de lezing van harte aan. De schrijvers: P. W. J. Steinz, prof. dr. A. Kuypers, dr. J. van der Spek, P. van Duyvendijk, dr. H. J. Eijkman en prof. dr. J. H. Gunning Wzn. Zedelijke opvoeding. Dr. G. Brillen- burgh Wurth. Uitg. J. H. Kok N.V, Kampen. Dit boek spreekt over de grondlijnen der ethische paedagogiek. Prof. Brillen- burgh Wurth behandelt diverse vraag stukken vanuit wetenschappelijk oog punt, maèr toch probeert hij een voor „leken" te begrijpen taal te spreken. Het resultaat van zijn werk is gewor den, dat geen boek is verschenen dat men oppervlakkig kan lezen, doch wel een studie, die intens verrijkt. Mensen rondom Jezus, dr. J. H. Ba- vinck, Uitg. J. H. Kok N.V. Kampen. Prof. Bavinck, die hoogleraar is in de pastorale vakken aan de Vrije Univer siteit geeft in „Mensen rondom Jezus" een psychologische tekening van men sen uit het evangelie, die met Jezus in aanraking zijn gekomen. Dit pracht- werkje is in pocketvorm verschenen. Wonderen van de natuur. Uitg. Con tact, Amsterdam. Buitengewoon boeiende boeken met prachtige kleuren en duidelijke tekst. Er zijn weer twee deeltjes verschenen in de serie: Van bloem tot zaad, ge schreven door J. M. Guilcher en Van rups tot vlinder van J. p. van den E.eck- houdt. De illustraties in beide boeken zijn wel van bijzonder hoge kwaliteit. Wat en hoe? Uitg. N.V. Uitgevers maatschappij Kosmos, Amsterdam. In de serie „Wat en hoe moet ik het zeggen", die door uitgeverij Kosmos wordt uitgegeven in samenwerking met de Nederlandse Reisvereniging, versche nen weer handige boekjes over het Noors en het Deens. Men leert door de ze boekjes te gebruiken heus niet in een paar dagen vlot een andere taal spreken, maar wel kan men zich, door „Wat en hoe" te gebruiken althans iet wat verstaanbaar maken in een ander land. Moderne dansen voor iedereen. Victor Silvester. Uitg. L. J. Veen's Uitgevers maatschappij N.V., Amsterdam. In dit boek worden diverse dansen be schreven. De tekst wordt met tekenin gen verduidelijkt. Ontmoeting met het verleden. Nelly Streef, Uitg. J. H. Kok N.V. Kampen. Een voor het chr. gezin verantwoord boek, waarin de mensen getekend wor den in hun vreugden en verdrietelijk heden en in hun niet begrepen woorden. Dit boek is verschenen in de bekende en ook typografisch uitstekend ver zorgde V.C.L.-serie. YERSEKE. Op de hoek Vierstraat, Kerkplein, Dreef en Lepelstraat kwam een auto van de firma Dagevorst in botsing met de heer C. Kole die een bromfiets bereed. Zowel de auto als bromfiets liepen aanzienlijke materiële schade op, doch persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldige. „Geestelijke volks gezondheid" KAMPERLAND Tijdens de maan delijkse vergadering van de Ned. Chr. Vrouwenbond onder leiding van mevr. Klan-Breel heeft zuster A. Vooren uit Middelburg gesproken over het onder werp „Geestelijke volksgezondheid". Het was een leerzame bijeenkomst. In de volgende vergadering spreekt de heer T. J. Kolk uit Middelburg over het onderwerp: „Het verwaarloosde kind". GOES De Ring Goes van de Ne derlands Hervormde Kerk organiseert een Hervormingssamenkomst op 29 okto ber. Prof. dr. W. J. Kooiman opent de ze bijeenkomst met een causerie over „Rome en Wij", die om drie uur in de Grote Kerk zal worden gehouden, Daar men ook enkele samenzangen houdt verdient het aanbeveling een psalm- en gezangenboekje mee te ne men. Het tweede deel van deze dag wordt in zaal Krijger op de Beestenmarkt gehouden. Na het gezamenlijk theedrin ken om 4.30 uur zal een forum ver schillende vragen beantwoorden. Vragen voor het forum kunnen gestuurd worden aan ds. A. J. van Cruijningen te Kloe- tinge. Het hoogtepunt van deze dag vormt de opvoering van het spel „Gui- do de Bray" door een spelgroep onder leiding van Wika Hiensch. Iedereen is welkom op deze dag, ook zij die tot an dere kerken behoren. Causerie en films over bouwmethoden TERNEUZEN. Op uitnodiging van de raad van bestuur en van de direc teur van de Temeuzense lagere tech nische school vertoonden de heren K. G. Gorissen en D. de Jong, van Bredero- beton te Utrecht, voor de leerlingen van de aannemerscursus kleurenfilms en dia's. Ook werd een uiteenzetting gege ven over het gebruik van b2-blokken bij woning- en utiliteitsbouw. De directeur van de Axelse l.t.s., de heer M. 't Gil de, wees er in zijn openingswoord op, dat men naar zijn mening, in de bouw wereld vrij conservatief is en dat ook de Nederlandse aannemers nieuwe vin dingen moeten durven toepassen. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen: 23/10 Pan. Tho- mana; 24/0 Dts. Hein Hoyer, L/b. World Independence, Griek. Altair. Vlissdngen vertrokken2*3/10 Thomana: 24/10 Hein Hoyert» Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. sche pen): 23/10 Ysel, Setas, Triton, Cateli, Dahomeykust, Alnitak, Dollard, Meerkerk Pericles; 24/10 Mirfak-N, Michel Swenden, Amstelborg. Sloterdyk. Gepasseerd naar zee (Ned schepen): 23710 WonogJri, Schiedyk, Almkerk; 24/10 Madjoe. VEERE, 24 oktober. Exportgarnalen 3344 kg 206—268, 28 kg handelsgarnalen 164, 339 kg schar 53—73, 434 kg bot 25—44, 755 kg wij- tmg 21—37, 64 kg tong 182—335, 43 kg rog 20—35, 5 kg paling 179—376. 18 kg sprot 50, 35 kg kabeljauw 4971, 18 kg ongesorteerde vis 3256. BRESKENS, 24 oktober. 270 kg tong, 478 kg bot, 389 kg wijting, 353 kg kabeljauw, 114 kg schar, 3 kg tarbot. 100 kg rog, 4577 kg garnalen (export), 87 kg handelsgarnalen. GOES, 24 oktober. Groenten: per stuk: Bloemkool AI 51, All 30—46 BH 26—31, afw 12—36, Kropsla II 8—10, Cl 3, Knolselderij 6—11, per kg: Tomaten A 65, B 77—78 C 37 10, Dubb pr.bonen II 25—58, Gr sav kool 1318, Rode kool 5, Boerenkool 8, Prei I 14 ir„P~^13' Andijvie I 15—20, Spruiten All 34 —39. BI 20. afw. 15—16, Uien 2—6, Bintjes grote 9, Black Alicante I 145—150, II 139—144, per bos: Wortelen 22. BERGEN OP ZOOM, 24 oktober. Andij vie 1728, bloemkool 1055, bospeen 1016 waspeen 1016, stamboon dubbele princes- sen 68—85, rode kool 4—7, kroten 12—15, to maten 2061. savoye kool 715, prei 10 16, sla 3—11, spruiten 24—84, boerenkool 1114, spinazie 3941, cox orange 14—50 sterappels 8—22, jonathan 13—34, golden de licious 8—45, goudreinetten 18—26. glorie van holland 8—31. saint remy 14. legipont 27—30 comtesse deparis 6—9, zwijndrechtse wijn peer 2430, doyenne du cornice 4359, drui- ven 141142. TERNEUZEN, 24 oktober. Per 100 stuks in centen: natuursla 11 3, glassla 9-10,90, per stuk: bloemkool a2 40—50, c 2 26—35 afwil, kend 22, knolselderij 12, andijvie 822 prin- cessebonen 11 42-63, 111 27-28, kroten 4 ro de kool 7—9, savoye. kool 7—8, witte kool 2 -5, waspeen 16. prei 12-21, tomaten c 49 cc 26, uien 5-7, witlof b 105-120. afwijkend jon a than 111 *g r oF 1*7—18 j VU1 SU 111 fijn 42. Van onze correspondent LONDEN, De Londense kunstverza melaar John Leapman, gaat het groot ste deel van zijn schilderijenverzame ling verkopen. Dat gebeurt 9 novem ber op een kunstveiling in Dublin. John Leapman is de eigenaar van de vier schilderijen oude meesters die enkele maanden geleden in Am sterdam uit een woning in de Sloe- straat gestolen zouden zijn. De doeken waren naar Amsterdam gebracht door de Londense makelaar Cook. De Amsterdamse politie gelooft niets van het verhaal dat Cook destijds in Amsterdam deed. Zij kon niets ont dekken dat op een diefstal leek. Cook heeft intussen bij een verzekerings maatschappij in Londen een eis tot schadevergoeding wegens de diefstal ingediend. Het is nog steeds niet be kend of de maatschappij tot uitkering zal overgaan. In totaal worden er 74 schilderijen van de heer Leapman in Dublin geveild. Volgens de eigenaar is zijn collectie 200.000 pond waard. fhn 8—9, doyenne du eomiee MIDDELBURG, 24 okt"vL.V,'" cox orange pippin h I 70-75 sf in' ^5?eis, %TSfTof 11 SS1LV&& gaard H I 65-75' 39 50 sn -mP20.5te erm" 70-75 26. 65-75 17—19 5"s l0.?3'1)3" H I glorie van holland H I 75 85 js oe 8Pn' —26, 70-75 29, IID17 i?T26' 6,5'75 golden delicious 111 grof 29 armen, 21, kroet 3-8, peren val en króet Tq p!1 en st. remy Hl 75-85 14 III eraf jif-.JP"en: HIU55P.65te?8U Ï'/TPio 9' «ESUM? p^ II 70-75 16-2360-70 19* IH^rofV""8 Slchtse. wijnpeer H 1 60-op 17 III fijn K' f-S TuuT/Vf1 ,60:70 V 50-65 26" 5^60 C 1M CCÏhTi31? A 20-75, B 35-61, teKooi 45, boerekool 12—21 uier» fl waspeen 12-19, bospeen 10^19, bosto^S

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4