museum Middelburgs gereorganiseerd wordt Militairen beginnen vandaag met rooien Ad de Beste: vurig verzamelaar van lucifersmerken Chr. volksonderwijs in Souburg vijftig jaar Smokkelauto in beslag genomen Dinsdag 25 oktober 1960 Zeeuwsch Dagblad Personeelsbeleid ZEEUWSCH DAGBLAD Fag. S Raad akkoord met voorstel Ben W. Microkorfbal straks in nieuwe Goese veilinghal? Oogstcollecte bracht ruim vier mille op Kloveniersdoelen zal restauratie onderg aan Nieuwe toneelzaal voor Goes Nieuwe voorzitter Ver. B.S. en O. Moeite waard De Hamuseum Aardappeloogst in Zeeland Nieuw motel op Boulevard Studenten J. M. A, C. van Dongen: Industrialisatie geen toverwoord Nog meer verzamelaars op de ruilbeurs „Mammoet bedreigt vrije schooltuin" Middelburger heeft er twintigduizend VRIJWILLIGE RUILVERKAVELING Raad schrok hevig van begrotingstekort Duits schip ontscheepte ernstige zieke Concert Middelburgs Mannenkoor Herdenkingsbijeenkomst op 1 november Nieuwe zaak in Lange Vorststraat te Goes Stuur van auto ging vast zittenbotsing Protestants-Christelijk TN TIJDEN VAN een overspannen A arbeidsmarkt, zoekt men andere middelen om aan personeel te komen. In het bijzonder staat dan het perso neelsbeleid in het middelpunt van de belangstelling. Behalve het loon of salaris zijn dan de secondaire arbeids voorwaarden van grote betekenis. In het moderne personeelsbeleid zoekt men nu naar wegen om die se condaire arbeidsvoorwaarden zo aan trekkelijk mogelijk te maken. Wij hebben al eens eerder over allerlei aanbiedingen in deze sfeer geschre ven. Wij willen daaraan dan ook nu voorbij gaan, maar onze aandacht in het bijzonder richten op de maat schappelijke zijde van het arbeids vraagstuk. Grote bedrijven, maar ook in grote gemeenten werden maatschappelijke werkers aangetrokken met het doel de aanpassingsmoeilijkheden te voor komen, dan wel op te heffen. Men doet dit, omdat de mens als individu verloren gaat in de menigte. Men ziet nog slechts het aantal medewerkers, dat op die of die afdeling werkzaam is. Soms weet men niet eens het hoe en waarom van iemands daden. Dat behoeft niet altijd. Wanneer de belangstelling zich ver laagt tot een soort ordinaire nieuws gierigheid is er evenmin iets in orde als wanneer er vrijwel geen belang stelling getoond wordt voor iemands privéleven. Zo kunnen er enkele factoren zijn waarom iemand zijn werk niet goed doet. Factoren, die liggen buiten het verband van het bedrijf. Het maatschappelijk werk nu heeft ten doel individuele hulpverlening teneinde de mens beter tot zijn recht te doen komen in de maatschappij, waarin hij werkt en leeft. In het algemeen dus het bevorderen van de arbeidsgemeenschap. In het moderne personeelsbeleid kan een dergelijke functionaris niet meer ont breken. Dat lijkt een overdreven voorstelling van zaken, maar wij zijn van mening, dat in het kader van een modern personeelsbeleid, dat iets meer tracht te geven dan een admi nistreren van het personeel zelf, niet meer mag ontbreken. Voor kleine en kleinere bedrijven zou een samengang zeker aanbeveling verdienen. Van onze sportredacteur GOES. De Z.K.B. zal ook dit sei zoen weer starten met een microkorf- balcompetitie. Er is wederom toestem ming verkregen om in de oude Goese veilinghal te spelen. Begonnen zal wor den op vrijdag 25 november. Op 31 ja nuari 1961 zal deze oude hal echter in andere handen komen, maar de direc tie van de Goese veiling heeft reeds in principe toegezegd, dat de Z-K.B. na die datum tot aan het eind van de microkorfbalcompetitie gebruik mag ma ken van de nieuwe veilinghal, dus tot 31 maart. Ofschoon de pas gereedgekomen nieu we Goese veilinghal een grote grond- oppervlakte heeft <25 bij 120 meter) kleven er toch enige bezwaren aan, die de korfballers zullen moeten weten te overwinnen. De hoogte van de hal, ge rekend van de grond tot aan de onder kant van de overspanning bedraagt slechts 5,5 meter, terwijl er om de vijf meter een overspanning is. Het ligt in de bedoeling de microkorfbalcompetitie te doen verspelen op vrijdagavond, za terdagmiddag en zo mogelijk zaterdag avond. ST. ANNALAND. De oogstcollecte in de Ned. herv. kerk heeft zondag 4.263,90 opgebracht, t.w. 1382,80 voor de diaconie en 2881,60 voor de kerkvoogdij. MIDDELBURG. De Middel burgse gemeenteraad heeft gister middag weer eens gesproken over het museum aan de Wagenaar- straat en welk museum de heer mr. P. v. Empel (CHU) een instel ling noemde, waarvoor hij weinig bewondering had. Het standpunt van de heer Van Empel was niet nieuw. Reeds vele keren heeft dit raadslid kritiek uitgeoefend op de staat waarin het museum verkeert en ook gisteren was hij weer alles behalve enthousiast. De aanleiding tot het debat over het museum vormde het schrijven van B. en W. aan de raad over de oprichting en subsidiëring van een Zeeuwse mu seumstichting. Zoals bekend zijn er de laatste jaren besprekingen gehouden tussen het be stuur van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen, Gedeputeerde Staten en B. en W. van Middelburg om te komen tot een reorganisatie van het eerder ge noemde genootschap. Deze beraadsla gingen werden regelmatig bijgewoond door het hoofd van de -onderafdeling Mu sea en Archieven van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen en de rijksinspecteur voor roerende monumenten. Als resultaat kwam uit de bus een voorstel van G.S. aan Provin ciale Staten tot het in het leven roepen van een stichting, welk voorstel inmid dels door de Staten is aanvaard. Voor waarde was echter, dat ook de gemeen te Middelburg aan de stichting mede werking verleende. B. en W. hadden de raad laten we ten, dat zij in de gedachte ontwikkeling van het musenm tot een modern geou tilleerd instituut stellig een gemeentebe lang aanwezig achten. De financiële me dewerking van de gemeente bestond voor 1960 uit het verlenen van een sub sidie van 1000 indien de stichting nog dit jaar tot stand komt en voorts voor 1961 en de volgende jaren in een bij- drage in het exploitatietekort tot een maximum van 15.000 per jaar. B. en W. gaven de raad dan ook in overweging in te stemmen met de ont worpen statuten en de voorgestelde sub sidieregeling. Enkele raadsleden echter hadden nogal wat bedenkingen tegen het voorstel, dat niettemin uiteindelijk toch met algemene stemmen werd aanvaard. Mr. Van Empel handhaafde zijn bezwa ren van eertijds. Hij hield niet van de redenering, zei hij, dat wanneer andere provincies een representatief gewestelijk mu seum hebben, Zeeland er ook een moet bezitten. Hij vreesde bovendien met het bedrag van 15.000 niet te zullen uitkomen. Ten slotte vroeg de heer Van Empel .zich af of het geld niet beter kon worden besteed aan noodzakelijker dingen. Wij kunnen het best zonder een museum, zoals dat hier wordt voorgesteld, stellen, aldus de heer Van Empel. De bezwaren van de heer J. S. Hoek (a.r.) betroffen de financiering. Spreker zei het gevoel te hebben „zijn hoofd in een strop te steken en de gedachte te hebben daar niet meer uit te komen. Graag had hij van het college gerust stellende verklaringen gezien. Waarop de heer B. A. Hesselink (V.V.D.) op merkte, dat het hier in feite ging om de vraag: wat is nu eigenlijk de kunst zinnige waarde van de in het museum aanwezige verzameling? GOES Café Slot Ostende biedt de toneelliefhebbers het komende seizoen een prima toneelaccommodatie. Inplaats, van het kleine podium van vroeger is er' nu een toneel van ruim zes bij negen meter, met verwisselbare coulissen en twee ruime kleedkamers onder het to neel. Een doorgeefluik voor de toneelat tributen maakt dat alles tijdens de voor stelling zo vlug en efficient mogelijk kan verlopen. D.oor de verbouwing is de zaal bovendien met zestig plaatsen uitge breid. CADZAND. De vereniging van burgemeesters, secretarissen en ont vangers in West Zeeuwsch Vlaanderen heeft in de vacature van voorzitter, ontstaan door het overlijden van de heer F. A. van Rosevelt benoemd de heer A. P. Kostense, burgemeester van Biervliet. De heer Kostense is tevens benoemd tot lid van het bestuur der af deling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse gemeenten. Wethouder drs. Th. J. Westerhoüt be gon in zijn wederwoord met de beant woording van de laatste vraag. Getui ge het feit, dat het Rijk het de moeite waard vindt om financiële steun te ver lenen, meende hij te moeten constate ren, dat de verzameling wel degelijk waarde had. Zeker historische waarde, De thans voorgestelde oplossing tot reorganisatie is voor het museum niet ideaal, gaf hij toe, maar met een doel gerichte aanpak valt er toch veel te be reiken. In dit verband wees de heer Westerhout nog-eens op de plannen om teziinertijd in het Abdijcomplex het mu seum onder te brengen, waardoor de publieke belangstelling voor de kunst schatten ongetwijfeld zal toenemen. De binding mtet het huidige gebouw zag hij als een tijdelijke oplossing. Burgemees ter mr. Joh. de Widt voegde hieraan nog toe, dat wat betreft de overbren ging naar het Abdijcomplex gewacht wordt op het scheppen van ruimte in deze gebouwen. De heer M. Wattel vroeg nog naar het Deltamuseum, in casu de Kloveniersdoe len, over welk gebouw B. en W. even wel geen nadere mededelingen konden doen. Wel wrerd aan ,de raad meege deeld, dat ir. H. de Lussanet de la Sa^ blonière verzocht is op korte termijn een plan voor de uitwendige restauratie van de Kloveniersdoelen te ontwerpen. Naar de voorzitter mededeelde zal de restauratie van de doelen zeker twee jaar vergen. Afgezien van het feit of het Deltamu seum aldaar gevestigd zal worden of niet, is herstel van de Kloveniersdoelen dringend noodzakelijk. Mr. De Widt zei dat de raad over deze materie binnen kort voorstellen zouden bereiken. Vandaag komen 350 ontvangen in rekening worden gebracht. - - De militairen zijn voorlopig voor on- VLISSINGEN. De Vlissingse toeris tische industrie gaat een belangrijke aan winst boeken in de vorin van een mo tel, dat gebouwd zal worden op de plaats van de, inmiddels reeds gesloten, dan cing „Cosy Corner". Op de begane grond komt een benzine- service station terwijl in de bovenlig gende verdiepingen een hotel-eafé-res- taurant is geprojecteerd. In de raads vergadering van woensdag zullen b. en w. de raad voorstellen aan de heren Kloet en Schmelzer, initiatiefnemers van het plan, omliggende grond met een op pervlakte van 62 vierkante meter te ver kopen die nodig zijn voor de bouw. Als prijs wordt een bedrag van 6000 gulden vermeld. J\JA EEN SNELLE achtervolgingsrit h, ift de douane in Zeeuwsch-Vlaande- ren een smokkelauto, waarin zich ne genhonderd kg roomboter bevond, in beslag genomen. Vooraf had zich ech ter veel afgespeeld. In de buurt van Schoondijke kregen de ambtenaren van Invoerrechten en Accijnzen er lucht van dat een smokkelauto naderde. De kommiezen besloten de weg te ver sperren en zetten twee douanewagens dwars over de straat. Met grote snel- 'leid naderde enkele ogenblikken later 'e van Belgische nummerborden voor- •iene smokkelauto. De bestuurder 'acht er echter niet aan voor de bar ricade te stoppen'. Hij gaf vol gas en ■eed op de auto's in. Een der wagens iverd opzij geschoven en een door gang voor de boterauto werd gefor ceerd. De mannen van de douane vuurden temidden van het enorme spektakel, op de banden van de smok kelauto, die niettemin toch wist te ont komen. De achtervolging had tot ge volg, dat even uoorbij Oostburg de kommiezen met hun snelle wagen de smokkelaars wisten in te halen en tol stoppen te dwingen. De inzittenden ontkwamen echter in de duisternis. Het optreden van deze smokkelaars heeft bij de bevolking afkeer gewekt. Men is van mening dat de strijd tussen de kommiezen en de smokke laars een „sportief en eerlijk" ge vecht moet blijven. Smokkelaars, die er echter niet voor terugdeinzen in hun vlucht op auto's in te rijden, genieten weinig waardering. Men vraagt zich namelijk met bezorgdheid af of deze smokkelaars, als zij in het nauw worden gedreven, ook particu liere auto's niet zullen ontzien. Foto: De gehavende smokkelauto, die aan de binnenzijde van pantserplaten is voorzien. GOES. militairen naar Zeeland om de boe ren te helpen bij de aardappel oogst. De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap had duizend militairen gevraagd en men meen de dit aantal ook wel beslist nodig te hebben om op korte termijn de aardappelen gerooid te krijgen. Van deze militairen die afkomstig zijn uit de kazerne te Eindhoven-Oir- sohot, zullen er vijftig in de kazerne te Bergen op Zoom worden gehuisvest. Zij zullen, vandaag reeds helpen bij de aardappeloogst op Tholen en St. Phi- lipsland. Driehonderd militairen gaan heden ochtend naar de kampen van de rijks- arbeidsvoorziening te Biggekerke en Aagtekerke. Zij zullen de eerste dagen naar de aardappelvelden op Noord-Be veland gaan en daarna op Walcheren en Zuid-Beveland hulp verlenen, evenals in Zeeuwsch Vlaanderen. Het ligt in de bedoeling dat 125 mili tairen over enkele dagen van de, Wal- cherse kampen naar het kamp bij Aar denburg verhuizen. Dit kamp moet ech ter eerst worden goedgekeurd. Gisteravond zijn op Schouwen-Duive- land honderd studenten van de land bouwhogeschool te Wageningen aangeko men. Zij zullen helpen bij de aardappel oogst op Schouwen en zijn gehuisvest in het kamp te Zelkepolder bij Zierik- zee. De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap heeft van 340 Zeeuwse boe ren aanvragen voor hulp ontvangen. In totaal voor ongeveer duizend hectare. De kosten van huisvesting, vervoer e.d. van de militairen moeten door het Landbouwschap worden betaald en zul len aan de boeren, die hulp hebben CLINGE. De heer J. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aardenburg, heeft in een maandagavond gehouden vergadering, georganiseerd door een aantal verenigir.gen uit Ciinge in een causerie verklaard niet optimistisch te zijn wat betreft de industrialisatie van Zeeuws-Vlaanderen. Het gebied ligt niet gunstig, zei de heer Van Dongen. Goes is veel aantrekkelijker dan het gebied langs de lijn St. Niklaas, Gent, Brugge en Zeebrugge in België eveneens. Daar zitten wij in Zeeuws-Vlaanderen precies tussen, merkte de Aardenburgse burge meester op. De heer Van Dongen zein og dat het percentage werklozen in Zeeuws-Vlaan deren weliswaar groot is, doch het aan tal werkzoekenden is niet zo groot, dat daardoor op industrieën, die uit een an dere streek willen vertrekken omdat ge brek aan werkkrachten heerst, grote aantrekkingskracht wordt uitgeoefend. Het is van belang dat gepoogd wordt de infrastructuur in Zeeuws-Vlaande ren te verbeteren en dat de bevolking ook zelf initiatieven neemt om de werkgelegenehid te verbeteren. We moeten niet blijven wachten op wat anderen voor ons doen, aldus spreker, doch zelf de handen uit de mouwen steken. De heer Van Dongen zei van mening te zijn dat binnen afzienbare tijd de Tweede Kamer zich bezig zal gaan hou den met plannen voor inpoldering van het Land van Saeftinge. GOES Op de expositie-ruilbeurs die de vereniging „De Verzamelaar" op 25 oktober organiseert, zullen twee nog niet aangekondigde doch daarom niet minder waardige leden van het verzamelaarsgilde aanwezig zijn. De heren De Beste en Mijnheer uit Middelburg hebben namelijk heiden de finitief toegezegd met hun collecties lu- cifermerken en sigarenbandjes aanwe zig te zijn, waardoor de tentoonstelling twee waardevolle bijdragen rijker is. De te Colijnsplaat gehouden collecte voor het Nationaal Bureau voor Reclas sering heeft 44,51 gulden opgebracht. De opbrengst van de Zeeuwse collec te bedroeg te Colijnsplaat 220.80 gulden. bepaalde tijd ter beschikking gesteld. Het zal echter, gelet op het vrij ge ringe aantal en de grote oppervlakte die nog gerooid moet worden, geruime tijd duren voor de aardappels uit de grond zijn. GOES „Een mammoet bedreigt onze vrije schooltuin". Deze woorden vormden het centrale thema in de gisteravond ge houden ledenvergadering van de a.r. kies vereniging „Nederland en Oranje" te Goes, die ditmaal werd gehouden in een der lokalen van de Oosterkerk. Het was de heer H. C. van Donk, hoofd van de chr. ulo-school, die in een duide lijk betoog dit thema nader uitwerkte, t.a.v. de Mammoetwet van minister Cals. Zoals bekend opperen de christelijke organisaties op onderwijsgebied grote bezwaren tegen het wetsvoorstel. Uiter aard had ook de heer Van Donk vele be denkingen tegen de Mammoetwet. Hij stak ze niet onder stoelen of banken. Aan de hand van een achttal vragen gaf spreker op overtuigende wijze zijn visie op deze materie. Wij lichtten er enkele uit. Zijn onze a.s.-vertegenwoor- digers in de Eerste en Tweede Kamer overtuigd van de grote gevaren? Gezien bepaalde uitlatingen van enkele Kamerleden moest de heer Van Donk tot de conclusie komen, dat niet alle volks vertegenwoordigers van de a.s. partij voldoende oog hebben voor de gevaren. Voorts meende spreker reeds enkele symptomen van de dreigende gevaren te ontdekken. Als voorbeelden noemde hij o.m. de nieuwe regeling van de eind examens voor de h.b.s., die zonder over leg met de onderwijsinstanties tot stand is gekomen. Ook het noodwetje voor het ulo-onderwijs noemde de heer Van Donk een symptoom. In deze wet is bepaald, dat het departement elk geval moet be oordelen en in de Mammoetwet wordt, kort en goed, gesteld, dat het departe ment meer bevoegdheden dient te heb ben Op de vraag: Wat er tot heden gedaan is? kon de heer Van Donk ver klaren: Heel veel, „De onderwijswereld zit heus niet stil." Ten slotte hield de heer Van Donk zich bezig met de vraag: Wat moet er ge beuren om de strijd van onze groot ouders onder Groen, Kuijper, Lohman en andere niet te verloochenen? Hij verklaarde dat het publiek niet meer is warm te krijgen. „Wij laten teveel aan een klein groepje mensen over. Het publiek loopt niet meer warm voor de principiële vragen. De christe lijke partijen hebben hun ontstaan te danken aan de schoolstrijd. En nu de school-vrijheid in het geding is ontbreekt het aan enthousiasme. Dat zal anders moeten worden", aldus de heer Van Donk, tot slot. Op zijn interessante causerie volgde een geanimeerde gedachtenwisseling. waarbij bleek dat er ongerustheid bestaat over de houding van de a.r.-fractie in de Tweede Kamer t.a.v. het wetsontwerp. Ziet de fractie de gevaren wel duidelijk?, vroeg men zich af en men opperde de mogelijkheid dat de fractie zich zodanig heeft gebonden aan dit kabinet dat men het wetsontwerp wel moet aanvaarden Besloten werd dat de kiesvereniging in een schrijven aan het centraal comité van zijn ongerustheid blijk zal geven. Advertentie eevccrvuct- M1DDELBVRG. De heer A. P. de Beste mag zich er op beroemen de oudste lucifersmerkenverzamelaar van Middelburg te zijn. Dat dit geen boude woorden zijn, bewijzen de feiten, dat deze 23-jarige jongeman uit de Na dorstweg reeds vanaf zijn zevende jaar deze schone hobby beoefende en dat hij op het ogenblik maar liefst twintigduizend (ruw geschat) ver schillende merken bezit. De heer De Beste, die bij de Middel burgse gemeente werkzaam is, komt uit een familie van verzamelaars. Zijn vader verzamelt ook, maar dan de meer „gewone" potszegels. „Dat is niets voor mij", zei de zevenjarige Ad en hij ging de lucifersmerken verza melen, die wat betreft de prachtige voorstellingen, die op de stukjes kar ton en papier zijn afgebeeld, echt niet voor postzegels hoeven onder te doen, Integendeel, zou men haast zeg gen Ad de Beste verzamelt merken, af komstig uit Nederland, België, Duits land, Zwitserland, Rusland, Israël en WOLPH AARTSDIJK. Onder leiding van burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny is in het dorpshuis een voor lopige bespreking gehouden met de plaatselijke landbouworganisaties ten einde te komen tot een vrijwillige ruil verkaveling. Dr. ir. W. H. Ubbink van de cultuurtechnischedienst gaf een uit gebreide toelichting over de mogelijkhe den die hiervoor bestaan. De vergade ring sprak zich in principe voor een dergelijk plan uit, hoewel men in de practijk nog vele moeilijkheden zag lig gen. Er werd ten slotte een commissie benoemd die in overleg met de heer Ubbink de plannen nader zal voorbe reiden. „Geef de burgemeester minder" ZUIDDORPE. In de maandagavond gehouden vergadering van de gemeente raad schrokken de raadsleden van het tekort op de begroting voor 1961, die werd vastgesteld. Het tekort bedraagt 11.000 gulden. De heer R. d'Hert (k.v.p.) had er nog de meeste zorgen over. Volgend jaar be reikt 'burgemeester M. A. B. Puylaert de pensioengerechtigde leeftijd. Er zal dan, zei de heer d'Hert, een nieuwe burge meester komen die man kan wel met een wat kariger salaris beginnen dan de huidige burgemeester geniet, meende de heer d'Hert, die voorts ook van de 720 gulden, die de wethouders jaarlijks ont vangen iets af wilde doen en eveneens de post voor presentiegelden der raads leden (700 gulden per jaar) wilde ver lagen. Wat de wethoudersvergoeding betreft deelde burgemeester mee dat deze be dragen door Gedeputeerde Staten zijn vastgesteld. VLISSINGEN. In de nacht van zondag op maandag meldde de Duitse kustvaarder ,,Anglia" dat zij een ern stige zieke aan boord had en verzocht om onmiddellijke dokter s assistentie. Wegens de dichte mist was ontsche ping bij Oostende onmogelijk en voer het schip ondanks de dichte mist, door naar Vlissingen. Dokter Kostense en verplegers van de Gemeentelijke Ge neeskundige Dienst begaven zich aan boord. Na onderzoek werd de zieke zeeman naar de wal gebracht en in een ziekerAiuis opgenomen. MIDDELBURG Het Middelburgs Mannenkoor houdt op vrijdag 28 oktober in de Concert- en Gehoorzaal een concert onder leiding van de dirigent Jan Kuiler. Aanvang acht uur. Instrumentale mede werking verlenen Jaap Stotijn, hobo, Jan Kuiler, piano en Jan Rijn, orgel. SOUBURG. Op 7 juli 1909 werd de Vereniging voor Christe lijk Volksonderwijs te Oost- en West-Souburg opgericht. Dat is dus ruim vijftig jaar geledeit. En op 31 oktober 1910 kon de eerste nieuwe school, Julianaschool gehe ten, overgedragen worden aan het bestuur. Thans, ruim 50 jaar later, mag gezegd worden, dat het initia tief, dat toen in de kerkeraad van de Ned. herv. gemeente werd ge boren tot stichting van een her vormde school, rijk gezegend is ge worden. Op 1 november a.s. des avonds om half acht, zal in de Ned. herv. kerk een herdenkingsbijeen komst worden gehouden. Als spre ker zal optreden de oud-inspecteur van het C.V.O. ds. P. Kloosterman te Rotterdam. Voor het jaar 1910 was in Souburg geen hervormde school, wel een open bare en een gereformeerde onderwijs inrichting. Deze omstandigheid nu deed op de kerkeraadtsvergadering van. 6 mei 1909 de vraag rijzen of het mogelijk zou zijn te komen tot oprichting van een hervormde lagere school in Souburg. Het resultaat van de besprekingen iin de ker keraad was, dat besloten werd contact op te nemen met de kerkvoogdij voor aankoop van een perceel grond in de Baspoortstraat, naast „Rehoboth". En op 11 juni 1909 kwam reeds het bericht binnen, dat de kerkvoogdij bereid was om de grond voor de te bouwen school af te staan. De bereidverklaring voor de grond was dus aanwezig. Weldra werd een op richtingsvergadering uitgeschreven. On der leiding van de toenmalige predi kant, ds. L. C. Terneden, werd op 7 juli 1909 een bijeenkomst belegd, waar als spreker optrad ds. J. J. van Noort, herv. predikant te Amsterdam. Na afloop werd uit circa 80 aanwezigen een voor lopig bestuur gekozen. Ds. Terneden werd tot voorzitter benoemd. De oprich ting van de vereniging voor christe lijk volksonderwijs te Oost- en West Sou burg was hiermee een feit geworden. Nu nog een nieuwe school. Ook dat ideaal werd verwezenlijkt. Na veie be sprekingen kon besloten worden tot de bouw van een niieuwe school. Op 31 ok tober 1910 was het dan zover, dat de Julianaschool aan het bestuur werd overgedragen. En een dag later werd het complex in gebruik genomen. Ge start werd met circa 60 leerlingen. Het eerste hoofd van de school was de heer Calliber uit Middelburg. Spoe dig was de aanstelling van een tweede leerkracht noodzakelijk. Inmiddels steeg ook het ledental van de vereniging en het aantal leerlingen ging eveneens om hoog. Een derde onderwijzer moest er ■biij komen. Het ging crescendo, de school werd te klein en uitbreiding was nodig. Dat lukte ook, al moesten vele tegensla gen overwonnen worden. Toch bleek, dat de school in de harten vtan vele hervormde ouders een warme plaats in nam. Twaalf jaar na de ingebruikneming var, de eerste school werd besloten tot de houw van een tweede tschool op west-Souburg, De Marnixschool, een complex met drie lokalen. En zo ging het onderwijs aan beide hervormde scholen voort. Tot 1940, toen de oorlog uitbrak. Een moeilijke tijd brak aan. De bezetters namen de scho len in beslag en verhuizen was sche ring en inslag. In 1944 kwam de inun datie. Vele inwoners waren gedwongen Souburg te veriaten. Met een klein aan tal leerlingen kon het onderwijs moei zaam voortgang vinden. Na de oorlog werd de wederopbouw energiek aangepakt. De Marnixschool, door beschieting ernstig beschadigd, werd hersteld en de Julianaschool, die veel van het water te lijden had, werd eveneens opgeknapt. Het onderwijs werd in nieuwe banen geleid. Er was merk bare groei, want het aantal leerlingen steeg regelmatig. In 1950 werd besloten tot oprichting van, een V.G.L.O.-afdeling, die in een grote behoefte bleek te voorzien. Wat de V.G.L.O.-afdeling betreft wordt sa mengewerkt met het bestuur van de school met de bijbel. N>a verloop van een aantal jaren werd het duidelijk, dat de Marnixschool in een dermate slechte staat kwam te ver keren, dat de school afgekeurd moest worden. Plannen voor nieuwbouw werden ontwikkeld. Momenteel is het zover, dat er een nieuwe Marnixschool wordt ge bouwd. En het zal niet zo lang meer duren, dat deze moderne vierklassige school kan worden geopend. Het bestuur, dat de band met de kerkeraad nooit heeft verloren (twee leden van de ker keraad worden in het bestuur gekozen,), kan dankbaar zijn voor hetgeen in de ze vijftig jaar op hervormd onderwijsge bied is bereikt. Aan het slot van een artikel in het oktobernummer van „De Brug", het maandblad voor de herv. gemeente van Souburg, waaraan wij deze gegevens ontleenden, lezen we: kerk en school zijn met elkaar verbonden. Wil de Ned. herv. kerk een Christusbelijdende volks kerk zijn het C.V.O. wil de kinderen van ons volk ook in hun prille jeugd in aan raking brengen met Christus. Bij de Rijkspolitie te Colijnsplaat zijn inlichtingen te verkrijgen over d'e vol gende gevonden voorwerpen: dop van benzinetank, sleuteltjes, portemonnaie en vulpen. Ad de Beste bij enige van zijn vele boeken, volgeplakt met luci fersmerken uit vele landen. Vandaag is zijn verzameling in Goes op de verzamelaarstentoonstelling te zien. natuurlijk niet te vergeten Zweden de bakermat van de lucifers. Hij heeft zijn merken zorgvuldig gerangschikt op land en vervolgens op serie. In prachtige albums zijn zij heel overzichtelijk ingeplakt en de leek op het gebied van deze verzamel- tak kan zijn ogen uitkijken op de kleu rige plaatjes. Enkele zeldzame merken komt men in de albums van Ad de Beste tegen: Nederlandse merken, met de afbeelding van Koningin Wilhel- mina, in de wandeling „Koninginne tjes" genaamd en zelfs een heel oud merk, daterend uit' 1880, dat vervaar digd was in Zweden. Verder enkele merken van Saarland, dat als onafhankelijke natie niet meer bestaat en zelfs enige series Franse merken, die volgens verzamelaar Ad zeer moeilijk (door de duurte van de lucifers in Frankrijk!) te krijgen zijn Ad, die een paar avonden in de week aan zijn verzameling wijdt, is lid van de zeer serieuze Nederlandse Vereni ging „De Verzamelaar". Van het Stu die- en Documentatiecentrum van deze vereniging, dat in Haarlem zetelt, krijgt Ad en vele andere verza melaars met hem tips over nieuw te verschijnen merken en lijsten met oude merken thuis gestuurd. Zelfs wordt er in Engeland een catalogus in maandbladvorm, uitgegeven. Dit. Engelse voorbeeld tracht men in Ne derland na te volgen, „maar dat lukt niet zo erg," volgens Ad. In Middelburg worden er regelma tig ruilbeurzen gehouden en binnen kort wordt er ook een in Goes geor ganiseerd. Vandaag kunt u in Goes de tentoonstelling van verzamelaars bewonderen daar komt u ook Ad de Beste met zijn mooie verzameling tegen. „Van welk land heb je er nu het meest?" vroeg ik hem. „Rusland," was het prompte ant woord, „ongeveer negenduizend." In zijn verzameling zijn niet alleen merken van lucifers- en tabaksfabrie ken te vinden, maar ook merken van fabrieken, die door het uitgeven van lucifers reklame maken. „Vooral in België en Duitsland is dat de gewoonte," verklaarde Ad. „Maar in Nederland begint het ook al." „Waar berg je nu die boeken op?" was onze volgende vraag. „Op mijn kamer. Het staat er stamp vol. Kasten vol met boeken en boek jes. Maar mijn ouders vinden het niet erg. Zij vinden mijn verzameling ook prachtig." GOES Opnieuw is de Lange Vorst straat te Goes verrijkt met een nieuw en modern zakenpand. De firma A. Joosse van „De Magneet" heeft n.l. de zaak in jongens- en hereneonfectie ge heel laten moderniseren en vergroten. Het oude pand is practisch tot de grond toe afgebroken en een geheel nieuwe winkel, die uiterst modern werd ingericht, kwam er voor in de plaats. Op de openingsdag kregen de heren Joosse en de filiaalhouder, de heer A. J. Wisse vele gelukwensen in ontvangst te nemen. De nieuwe „Magneet" bete kent een aanwinst en een sieraad voor de Lange Vorststraat. TERNEUZEN. Op de hoek Grenu- laan-Vlooswijkstraat had een botsing plaats tussen een vrachtauto, bestuurd door F. S. en een personenauto, be stuurd door F. H., beiden uit Terneuzen, Van de personenauto die uit de richting Axelsebrug kwam gereden kwam in de bocht het stuur vast te zitten en daar er geen beweging meer in was te krij gen, reed de auto op het linker wegge deelte. Hierdoor ontstond de botsing. De personenauto werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De vracht auto liep lichte schade op. Bij de rondgang voor Kinderzorg in Borssele kon afgedragen worden 37 zak ken aardappelen en 9 kisten fruit.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3