Burgers helpen om gemeenschap te beschermen GOUDKOORTS WEER HEVIG OPGELAAID Bloeiende hogere landbouwschool moet uit Dordt Coaster in zware storm vergaan - 6 man vermist Onderbezette politie met hmiden in het ...en eind nog niet in zicht Orders zonder limiet Aantal ontsnapten uit inrichtingen neemt af De Bilt Bewolkt Rotterdamsche Bank fuseert met Nat. Handelsbank Steeds minder aanmeldingen RAHMAN DENKT AAN OVERDRACHT AAN INDONESIË Noorwegen zegt Rusland de waarheid PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND FOTO's EN MEER NIEUWS OP PAG. 5 MIDDELBARE MAG BLIJVEN WESTEN STRAKS ZONDER LAATSTE NIEUWS GIGANTISCHE SPEURTOCHT VERGEEFS Noodkreet Gekapseisd Uit Delfzijl Twee doden bij botsing Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116006, telefoon Directie en administratie 01100' 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26. Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeeuwscli Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van f 1, 16e JAARGANG No. 4687 Dinsdag 25 oktober 1960 MISDAAD REGEERT PROVINCIE LONDEN (AP, Reuter) De prijs van het goud op de Londense goudmarkt is weer omhoog gevlogen tot 286 shil ling of 40,04 dollar per ounce als gevolg van hernieuwde speculatieve aankopen. De nieuwe prijsstijging heeft het Ame rikaanse ministerie van financiën vol komen verrast. Na de verklaring van vrijdag j.L, dat de Verenigde Staten de officiële goudprijs handhaven op 35 dollar, had men ge hoopt dat de speculatiekoorts zou af nemen. Het blijkt nu dat de vrees voor een verhoging van de officiële goud prijs, die gelijk zou staan aan een de valuatie van de dollar, toch sterker is. Bij opening van de handel werd de prijs vastgesteld op 268 shilling of 37,52 dollar per ounce maar binnen vijf mi nuten liep de notering op met 18 shil ling of 2,52 dollar. De slotprijs van de vorige week was 264 shilling na een topkoers van 40,60 dollar. NIEUWE INFORMATIES Hoewel later de notering iets terugviel wordt toch nog niet het einde van de goudkoorts verwacht. Voortdurend ko men nieuwe kopers aan de markt en het aantal informaties blijft groot. Aanvankelijk werd gedacht dat de prijs stijging van vorige week werd veroor zaakt door een handvol speculanten, die in een zg. dunne markt, waar wei nig aanbod is, opereren. Het blijkt nu, zo verklaarde een zegsman van het Amerikaanse ministerie van financien, dat het aantal speculanten bijzonder groot moet zijn. De .meeste kooporders waren uit Europa afkomstig, maar evenals vorige week zijn ook weer Amerikaanse kopers ge signaleerd. VERONTRUSTEND Een nieuwe en enigszins verontrus tende ontwikkeling in de goudhandel was, dat er enige kooporders van het Europese vasteland binnenkwa men, waarbij de kopers geen limiet stelden voor de prijs, die zij bereid waren te betalen. Het is op de Lon dense goudmarkt nog niet eerder voorgekomen, dat er ongelimiteer de kooporders werden geplaatst. De goudkoorts is een direct gevolg Van de Amerikaanse goedkoop-geld-po- litiek. De Amerikaanse regering heeft deze politiek gevolgd ter voorkoming van een economische terugslag en ter aanmoediging van een opleving in het bedrijfsleven. Hierdoor ontstonden de Amerikaanse goud- en dollarverliezen, die al geruime tijd aan de gang zijn en die thans hebben geleid tot deze goud koorts. ZWARE TAAK Handelaren zijn van mening, dat de on zekerheid nog zeker tot 8 november, de dag van de Amerikaanse presidents verkiezingen, zal blijven bestaan. De nieuwe Amerikaanse president staat al meteen voor de zware taak met alle kracht de economische bedrijvigheid in de Verenigde Staten te doen her leven en daardoor het vertrouwen in de dollar te herstellen. De hernieuwde stijging van de goudprijs in Londen heeft uiteraard ook elders belangrijke invloed gehad. In Parijs werd voor het favoriete goudstuk, de napoléon, 39,40 frank betaald tegen vrijdag 38,90 frank. Een baar goud van een kilogram steeg van 5.910 frank tot 6.020 frank. De aandelen van goudmijnen zijn ook weer gestegen. De handel op de beurs in Johannesburg was wel niet zo wild als vrijdag jl, maar toch bestond er levendige vraag tegen oplopende koer sen. Ook op de overige effectenbeurzen waren de goudaandelen vast. DEN HAAG. Het aantal ter be schikking gestelde personen dat voort vluchtig is was eind september lager dan enkele maanden tevoren. Op 22 september waren 47 personen voortvluchtig, in mei waren .het er 59. Op 1 januari 1960 bedroeg het aantal 72, tegen 63 in januari 1959 en 70 in ja nuari 1958. Uit de ontwikkeling in de afgelopen maanden concludeert minister Beerman van justitie dat de door hem in mei ge nomen maatregelen reeds een gu effect hebben gehad. De minister nog enkele technische verbeteringen, vooral in de opsporing, tot stand bren gen, zo blijkt uit zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Van den Heuvel. Van de 47 gezochte personen in sep tember waren er achttien uit een ver- plegingsinrichting ontvlucht. Negen had den zich tijdens een proefverlof aan het toezicht onttrokken. Aan veertien per sonen was voorwaardelijk ontslag uit de verpleging verleend en zes personen wa ren reeds voortvluchtig toen zij bij von nis ter beschikking werden gesteld. Van omvangrijke ontsnappingen uit verplegingsinrichtingen is volgens de mi nister geen sprake. Onder de achttien die uit verplegingsinrichtingen ontvlucht ten waren er vier die reeds meer dan vier jaren spoorloos zijn. SYDNEY (Reuter). De 22-jarige matroos van Hr. Ms. Karei Doorman G. A. M. die zaterdag in Sydney een ander bemanningslid van het vliegdek- schip zou hebben doodgestoken, zal vol gende week dinsdag voor de rechtbank te Sydney moeten terechtstaan. De Nederlandse consul-genera.al in, Sydney heeft de Australische autoritei ten intussen verzocht de matroos over te geven aan Nederland om hem, waar schijnlijk in Nederlands Nieuw-Guinea, voor een zeekrijgsraad te laten terecht staan. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Wisselend bewolkt en hier en daar enkele buien. Overwegend mati ge wind uit zuide- lijke richtingen. A T^SSt Weinig verandering if jn temperatuur. MIESJE: Dat varken gaat eraan! 26 okt.: zon op 7.23, zon onder 17,24; maan op 13.33, maan onder 22.45. AMSTERDAM. Een belangrijke fusie in het Nederlandse bankwezen staat op stapel. De Rotterdamsche Bank heeft bekend gemaakt binnen kort een bod uit te brengen op de aandelen Nationale Handelsbank. Door het samengaan van beide bankinstellingen krijgt de Rotter damsche Bank een aanzienlijke uit breiding van haar belangen zowel in Nederland als in Canada. Voor de Nationale Handelsbank betekent de belangengemeenschap een oplossing voor vele moeilijk heden, die zijn ontstaan door het verlies van Indonesië, het belang rijkste werkterrein van deze ven nootschap. Het officiële bezoek van koning Boemibol en koningin Sirikit aan ons land was nog maar enkele uren oud, toen het Thailandse vorstenpaar met de historie van eigen land werd geconfronteerd. Dat was in het Rijks museum te Amsterdam,waar de conservator dr. R. van Lutterveld een toelichting gaf op het in de ze ventiende eeuw cboor een Neder landse schilder gemaakte schilderij van Thailamds oude hoofdstad Ayuthia. De Nederlanders hebben die naam indertijd niet goed ver staan en maakten er Judea van. Die foutieve naam staat ook op het historische doek. Gistermorgen werden koning Boe mibol en koningin Sirikit op het slation Staatsspoor in Den Haag door koningin Juliana, prins Bern- hard en de prinsessen Beatrix en Irene verwelkomd, 's Middags reden de vorstelijke gasten naar Amster dam, waar zij vóór hun bezoek aan het Rijksmuseum een krans legden aan de voet van het Nationaal monument op de Dam. Een gala diner in Huis ten Bosch besloot de eerste dag van het driedaagse staatsiebezoek. Van één onzer verslaggevers DORDRECHT Er wordt thans ernstig overwogen de Rijks hogere landbouwschool in Dordrecht, die ruim negentien jaar bestaat, tegen juli 1961 op te heffen. De school werd enige jaren geleden belangrijk uitgebreid. De toe neming van het aantal leerlingen is zodanig, dat men rondliep met de ge dachte de school opnieuw uit te breiden. Zij voorziet dus kennelijk in een behoefte. De Dordtse school schijnt eventueel te moeten wijken voor een soortgelijke school, die men in Deventer wil stichten. De plannen, die in landbouwkringen in het westen van het land beroering hebben gewekt, zien er als volgt uit: de Tropische landbouwschool wordt uit Deventer overgeplaatst naar Utrecht en in Deventer komt de Hogere landbouw school van het Koninklijk Nederlands landbouweomité, dat tot heden geen eigen school heeft. Als gevolg van de opzet dat er in ons land vijf hogere landbouwscholen moeten zijn, zal de Rijks hogere landbouwschool in Dordrecht moeten worden opgeheven. De Rijks middelbare landbouwschool en de landbouw winterschool zullen wel in Dordrecht gevestigd blijven. Behalve de genoemde hogere landbouwscholen bevinden zich nog drie dergelijke onderwijsinrichtingen in Groningen (rijksschool), Leeuwarden (school van de Friese maatschappij van landbouw, in samenwerking met de C.B.T.B.), Ede (christelijke school) en Roermond (rooms-katholieke school). Daar de landbouw hogeschool, de hogere bosbouwschool en de twee hogere zuivelscholen ook in het oosten van ons land zijn gevestigd, zou, indien de plannen doorgaan, het westen van het land geheel van landbouw onderwijs op hoger niveau zijn verstoken. Het spreekt vanzelf dat uit landbouwkringen in het westen actie wordt gevoerd tegen het voornemen de school in Dordrecht op te heffen. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN. Op het platteland tussen de industriecentra in Noordbrabant en Limburg is een georganiseerde bescherming van de jeugd ingesteld. Meisjes en jongens, die soms kilometers ver avondscholen moeten bezoeken, gaan niet meer op eigen ge legenheid. Op vastgestelde punten komen ze bijeen vanwaar de tocht door het donkere en onveilig geachte land in groepsverband en onder begeleiding van volwassenen wordt ondernomen. Het is tekenend voor de alarmtoestand, die in het zuiden door de toenemende onveiligheid is ontstaan. In grote delen van Noordbrabant en Limburg neemt het aantal aanrandingen hand over hand toe. De rijkspolitie in deze twee provincies met een vastgesteld personeelstekort van 34 procent staat daar, hoe wel zij doet wat zij kan, met een steeds groter gevoel van machteloosheid tegenover. Acht aanrandingen in een kleine gemeente tussen Eindhoven en Weert in nog geen veertien dagen tijds, hebben de bevolking opge schrikt. Het pleit voor de niet af latende activiteit van de rijks politie dat al zes aanvallers zijn aangehouden, maar de steeds gro ter wordende frequentie van de aanrandingen heeft de mensen bang gemaakt. U-Oo-7 Fijn, dat je het feestje leuk vond Emmy; Jan is nu op zoek naar je man PARIJS (AP) De motie van wan trouwen die door de oppositie in het Franse parlement was ingediend tegen het plan van president de Gaulle Frank rijk tot een zelfstandige atoommacht te maken, is afgestemd. Het voorstel van de Gaulle is daardoor automatisch aan vaard. Volgens de niet-officiële uitslag werden 203 stemmen tegen uitgebracht. TEGEN DE WINTER Met de wintermaanden voor de deur wordt de zelfbescherming bijna overal ingesteld. In sommige streken omvat ze nu al een kring van tien en meer kerk dorpen, waaruit de opgroeiende jeugd naar een centraal gelegen avondschool moet. Ook bij wat afgelegen fabrieken is met het oog op de donkere maan den een begeleidingsdienst ingesteld voor de meisjes, die door bossen naar huis moeten fietsen. De ouders eisen veiligheid voor hun dochters, anders houden zij ze thuis. Waar mogelijk geschiedt de begelei ding georganiseerd. Op plaatsen waar geen vaste regeling mogelijk is, be denken verpleegsters en andere meis jes, die alleen over eenzame wegen en duistere bospaden moeten, zich wel twee keer voor zij de onderneming wagen. Verscheidenen, die enkele ma len per week 's avonds een onveilige weg moeten gaan, nemen geen risico en roepen de bescherming in van be kenden, die op bromfietsen of fietsen meerijden om de jonge vrouwen door de gevreesde stukken te loodsen. Er is in het zuiden een toestand ont staan waarover burgemeesters en an dere verantwoordelijke mensen zich zorgen maken. Die toestand is in Den Haag bekend. Getracht wordt de po litie in Brabant en Limburg te ver sterken door overplaatsingen van el ders. Of het kwaad zich daardoor zal ver plaatsen naar de gebieden vanwaar de versterking wordt weggehaald, is feitelijk geen vraag meer. Immers, ook elders kampt de rijkspolitie met de gevolgen van het personeelstekort. In sommige plaatsen heeft men al burgerpersoneel moeten zetten aan het administratieve werk dat aan de politietaak vast zit. Burgers komen processen-verbaal typen, die de dienst doende politiemannen hebben opge maakt. Andere taken blijven tegen wil en dank liggen. DADER ONBEKEND In tientallen plaatsen is het geen uitzondering meer dat het opsporings werk in het gedrang komt. Aangif ten van diefstal van fietsen en brom fietsen worden wel genoteerd, maar in heel veel gevallen komt de politie aan de feitelijke opsporing niet meer toe. Nadat de aangiften enige tijd op het bureau hébben gelegen en niets is ver nomen op het uitgezonden telexbericht, waarin andere politiegroepen van de diefstal in kennis worden gesteld, wordt de zaak afgedaan met een simpel pro ces-verbaal op onbekende dader. Het aantal onbekende daders stijgt met sprongen. Dat de burgers in het zuiden nu zelf gaan optreden heeft iets benauwends. De misdaad heeft zijn kans gekregen in de provincie. De preventieve politie taak wordt al lang niet meer verricht. Nergens in de provincie is een groeps commandant te vinden, die over vol doende manschappen beschikt om er enkelen op gewone surveillance uit te sturen. In eigen tijd zitten de politiemannen thuis processen-verbaal uit te werken en worden stapels vragenlijsten van de verzekeringsmaatschappijen ingevuld, die nodig zijn voor de schaderegeling bij aanrijdingen. De regeling van de zeventien vrije zondagen per jaar voor iedere politieman is al lang een illusie. Van onze correspondent ARNHEM. Minister Beerman heeft gistermiddag van heel nabij gehoord hoe precair de personeels sterkte bij de politie is. HU bracht een bezoek aan de opleidingsschool voor de rijkspolitie te Arnhem. Op die school worden op het ogenblik 75 jongelui opgeleid. Het aantal meldingen wordt elk jaar kleiner, vertelde men de minister, en er zijn elk jaar driehonderd politiemensen nodig. Het huidige korps rijkspolitie heeft een gemid delde leeftijd van 45 tot 55 jaar, werd verder gezegd, en over tien jaar zullen gemiddeld zeshonderd van die agenten per jaar met pen sioen gaan. Er moeten per jaar minstens driehonderd opleidingen worden voltooid om aan die ont wikkelingen het hoofd te kunnen bieden. Van onze verslaggevers ESBJERG Twintig schepen van verscheidene nationaliteiten hebben gisteren op de Noordzee vergeefs gezocht naar de in nood verkerende Nederlandse kustvaarder Friso. Dit vijf jaar oude schip met een draagvermogen van 463 ton heeft zeker zeven uur weerstand geboden aan een storm, waarin het ongeveer honderd mijl noordwestelijk van Esbjerg verzeild was geraakt. Toen de Friso tegen het vallen van de avond door de golven werd ver-* zwolgen, ontkwam alleen de 23-jarige machinist J. Dijkstra uit Franeker. Hij werd uit een reddingboot opgepikt. Kapitein Klein uit Groningen en vijf bemanningsleden worden vermist. Omstreeks tien uur gisterochtend werd het eerste noodsein opgevangen van het met hout geladen schip, dat van Denemarken op weg was naar Ierland. Het vermeldde de positie en de woorden: „Slechte omstandigheden, zinkende." Op dit alarm verlegden tal van sche pen hun koers of verhoogden hun snel heid. Het Nederlandse fregat Bitter doorsneed met een zeventienrnijls vaart de hoge golven, terwijl ook de Neder landse vrachtschepen Atlantic en Cor nelia B2 gingen zoeken. Het zicht was weliswaar goed, maar de grijze romp- kleur van de Friso bemoeilijkte een snelle herkenning. Een uur later werd als volgende noodkreet opgevangen; „Schip is niet meer te houden, alle luiken liggen los." Uit Noorwegen en Denemarken ste gen vliegboten op. Toen werd het stil rondom de Friso. Van alle richtingen naderden Duitse, Engelse, Zweedse, Russische en Nederlandse schepen de Friso, waarvan de positie onafgebroken veranderde doordat het een speelbal van wind en zee was geworden. Het was het Deense kuststation Blaavand- Radio al in geen uren gelukt radiotele- fonische verbinding te krijgen met de Nederlandse kustvaarder. Kort voor het intreden van de duis ternis kreeg men zekerheid, dat de Friso de strijd had verloren. Een van de zoekende vliegtuigen meldde over de radio, dat het een reddingboot met een overlevende had gezien. Met be hulp van deze mededelingen gelukte het de drenkeling te vinden. Tot zijn geluk had hij een reddinggordel om, want bij het aan boord nemen viel hij De geredde zeeman was de machinist Dijkstra. Hij vertelde, dat de Friso was gekapseisd. Van een andere redding boot wist hij niets af. Onvermoeid bleven schepen en vlieg tuigen verder zoeken naar mogelijke overlevenden. Spoedig meldde een Deens vliegtuig, dat het wrakstukken had waargenomen. Om kwart over negen gloorde meer hoop, toen een man met een reddinggordel om zou zijn ge zien. Het bleek echter een verkeerde waarneming te zijn. Tijdens het zoeken vroeg het Duitse vrachtschip Anita Thyssen alle sche pen in de buurt de eerste letter van hun naam met het zoeklicht bekend te maken, opdat zij de leiding bij het ver der zoeken kon nemen. Vele schepen zijn vannacht bij de plaats van onder gang gebleven om vanochtend opnieuw te gaan zoeken. Het motorvrachtschip Friso werd in 1955 gebouwd door de scheepswerf Gebr. Sander te Delfzijl. Het behoorde toe aan de Irish Shipping and Conti nental Corp Ltd. te Dublin. Haar direc teur, de heer J. Klugkist, was gisteren toevallig in ons land. Vermoedelijk is hij de hele dag on wetend geweest van de ramp, die zijn schip bedreigde. Toen zijn kantoor in Ierland hem probeerde te bereiken bij zijn familie, was hij daar juist vertrok ken. Niemand heeft hem kunnen be reiken voordat dp ondergang van het schip een feit was geworden. NEW-YORK (AP) Daar Indo nesië sterk gekant is tegen onder beheer van de V.N. stellen van Westelijk Nieuw-Guinea, heeft Ma- lakka een manier gezocht, waar bij het gebied met toestemming van Nederland aan Indonesië kan worden overgedragen. Aldus omschreef gisteren een woordvoerder van de Maleise de legatie naar de V.N. de poging, die premier Abdul Rahman gaat ondernemen om te bemiddelen in de kwestie Nieuw-Guinea. De pre mier, zo voegde de woordvoer der daar aan toe, zal geen con creet plan voor de oplossing van het probleem indienen, maar hij is wel „zeer optimistisch" gestemd over de mogelijkheid de kwestie op de Algemene Vergadering af te wikkelen. OSLO. In bet Noorse parlement vielen gisteren tijdens de beraadslagin gen over de buitenlandse politiek scher pe woorden van de kant van de mi nister van buitenlandse zaken. Lange aan het adres van de Sowjetunie. De minister dreigde met Noorse atoombe wapening. Kroesjtsjef heeft in enkele nota's Noor wegen vanwege zijn defensiepolitiek en lidmaatschap van de Navo ten scherp ste aangevallen en de Atlantische ba sis m Noorwegen als een bedreiging van Rusland gekenschetst, zulks mede naar aanleiding van de affaire met de U-2. Kjoesjtsjef dreigde zelfs met ver nietiging van het vliegveld Bodö in Noorwegen, waar het Amerikaanse spionagevliegtuig had moeten landen. Bedreiging De jongste Russische nota, zo ver klaarde Lange, was dusdanig van toon dat Noorwegen er nauwelijks op kan antwoorden. Gezegd moet worden, al dus Lange, dat talloze Noren de inhoud van de Russische nota's als een direc te bedreiging en een aanval op Noor wegen beschouwen. „Ik behoor daartoe zelf niet, maar men ontkomt niet aan de gedachte, dat de terughoudendheid in de Noorse bewapening, die tot nu toe is betracht, herziening behoeft wan neer nota's als de Russische tot Noor wegen worden gericht", zei minister Lange. ASSEN. Met grote snelheid is gis teravond een personenauto op de weg van Smilde naar Assen tegen een te gemoetkomende vrachtwagen ger-dfen Beide inzittenden, de 59-jarige H. Son uit Hoogezand en zijn dertigjarige zus ter waren op slag dood.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1