CHAOS IN CONGO GEEFT LOEMOEMBA WEER KANS f Vlieger luchtmacht in 'h aristona flmtoM Moboetoe's r macht l*aat u voorprofessor! taant m Faillissement om 15 miljoen Rode broeders VOORZITTER K.V.P. PAKT UIT TEGEN P.v.cLA. NIEUWE SPANNINGEN IN TURKSE STEDEN Maandag 24 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Op afstand Meer macht Parijs en Londen „Ware duivels" Praalrijder greep twee jongelui Pommerenke komt nooit meer vrij „INDRINGER" SARCO GLOBINE OPNIEUW SLAAT WATER TOE IN ENGELAND Veel krediet „Niet spoedig opnieuw samen" Japanse Kamer wordt ontbonden Ontevreden studenten TWEE BROERTJES VERDRONKEN demonstreerden MEER ALLURE Staking bij Unilever in Oss uitgebreid sinaasappel citroen vruchtenlimonade „TREUREN" „GENOEG" HINDERPAAL NEW YORK. Patrice Loemoemba, de door het staatshoofd van Congo, president Kasavoeboe afgezette premier, wacht terwijl Leopold- stad zo goed als de rest van de jonge Afrikaanse republiek snel terugvallen in een toestand van chaos en verwar ring, rustig het keren van het politieke getij in zijn voordeel af. Loemoemba's tegenspeler, kolonel Mo- boetoe, wiens macht snel afbrokkelt, heeft in het aangezicht van dit gevaar besloten zelf naar New York te gaan om bij de Verenigde Naties in het algemeen en de Verenigde Staten in het bijzonder aan te kloppen om steun voor zijn be wind. Moboetoe nam dat besluit in het besef dat de papieren van Loemoemba dankzij het ijveren van vele Afrikaanse landen sterk zijn gestegen in de commissie voor de geloofsbrieven uit de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties. Zo sterk gestegen, dat het er naar uitziet dat die commissie weldra zal besluiten de „centrale regering" van Congo en dus Loemoemba en diens politieke vrienden de zetel van Congo in de volkeren organisatie toe te kennen. Op wat grotere afstand dan Loemoem ba volgen de communistische diploma ten en „technici" die door Moboetoe wer den uitgewezen, deze politieke ontwik keling in de hoop spoedig naar Leopold- stad te kunnen terugkeren. Vele van die diplomaten en technici hebben het bevel van Moboetoe, naar hun eigen land terug te keren, volgens betrouwbare berichten niet al te letter lijk opgevolgd. Sommigen van hen zou den na hun smadelijke aftocht uit Leo- poldstad niet verder zijn gekomen dan Akkra, de hoofdstad van Ghana, en daar zijn gebleven om in door de regering van Ghana welwillend afgestane hotel kamers de verdere ontwikkelingen in Congo af te wachten. Anderen zouden zelfs in Congo zijn gebleven en heimelijk de bui afwachten in Stanleystad. Moboetoe, dat werd het afgelopen weekeinde vooral in Leopoldstad duide lijk, heeft het heft niet meer in handen. Zijn machtsgebied eindigt bij het prik keldraad om zijn versterkte kampement. Daarbuiten heersen weer de chaos en de willekeur. Steeds meer macht krijgt de gouver neur van de provincie Leopoldstad, Cleophas Kamitatoe, een aanhanger van Loemoemba. Die toenemende macht uit zich in het optreden van Kamitatoe's politietroepen met instemming van de Verenigde Naties. Niemand weet wie het in Leopoldstad voor het zeggen heeft. Ook de gemach tigde van Hammarskjoeld in Congo, de Indiër Dayal, niet. Deze hakte het af gelopen weekeinde, nadat Moboetoe in wanhoop had besloten de betrekkingen met hem te verbreken, de knoop door en ontving Kamitatoe. Hij verzocht Ka mitatoe te trachten een verzoening tot stand te brengen tussen Loemoemba en Kasavoeboe. Moboetoe verbrak de betrekkingen met Dayal omdat deze hem niet serieus wilde nemen en had geweigerd zijn bewind te erkennen. Het was de laatste dagen al opgevallen dat Dayal en zijn internationale staf zich steeds meer van Moboetoe distantieerden. Ook dat Moboetoe's politieke vijanden alles deden om de gezagscrisis te ver hevigen. Moboetoe wil niet alleen in New York, maar ook in Parijs en Londen steun zoe ken. Morgen vertrekt hij, de leiding van zijn bewind overdragend aan Bomboko en het opperbevel van zijn slecht gedis ciplineerde troepen aan luitenant-kolonel Boboso, per vliegtuig naar New York. Zal hij bij zijn terugkeer zijn bewind nog aan de macht vinden? Als het aan Kamitatoe ligt niet. Deze zei dat hij Moboetoe „met alle wettige middelen" zal bestrijden en alles in het werk zal stellen om hem de macht te ontnemen. Ileo, die dooi' president Kasavoeboe tot premier werd benoemd nadat deze Loe moemba had afgezet, verklaarde het af gelopen weekeinde dat „invloeden van buiten" de hand hebben in de chaos in het land. Voor een deel was de toestand te wijten aan de Verenigde Naties, maar volgens hem voor een veel groter deel aan de premiers van Ghana en Guinee, Nkroemah en Toeré, die hij ware duivels noemde. In de inlandse wijken oefenden dron ken Congolese soldaten zaterdag een waar schrikbewind uit. Zij mishandelden, nadat aanhangers van Loemoemba slaags waren geraakt met militairen, voorbij gangers in een dolzinnige tegenactie zon der leiding en schoten er in het wilde op los. Er zouden doden zijn gevallen. De troepen van de Verenigde Naties wa ren in geen velden of wegen te zien. Nadat de rust was weergekeerd besloot het opperbevel van de Verenigde Naties Ghanese troepen samen met eenheden van de politiemacht van Kamitatoe in de onrustige wijken te laten patrouilleren. Hierin zien velen een voorbode van de terugkeer van Loemoemba. MET AUTO VAN VADER Van onze correspondent HEEZE Met de auto van zijn vader heeft de zestienjarige W. S. zaterdag avond op de rijksweg Heeze-Geldrop twee kinderen van de opperwachtmeester De Bruin van de rijkspolitie te Heeze aangereden. Het waren zijn achttienjarige zoon Willie en zijn zeventienjarige dochter Ellie, die beiden ernstig gewond in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. De jongen verkeerde gisteravond nog in levensgevaar. Een vriendin uit Veld hoven, Joke Bartels, die met het tweetal uiterst rechts van de weg liep, kreeg een shock. S. wilde met de auto, die hij mee kon nemen omdat zijn ouders niet thuis waren, een vriend naar huis brengen. Vermoedelijk werd hij verblind door een tegenligger waardoor hij de jongelui niet heeft gezien. De vader van W. S. had de wagen juist gekocht en moest hem nog gaan gebrui ken. Daarom was hij nog niet ver zekerd. Prins Bernhard heeft zaterdag in Kopenhagen de Erasmusprijs I960 uitgereikt aan de schilders Mare Chagall en Oskar Kokoschka tij dens de slotzitting van het jaarlijk se Congres van de Europese cultu rele stichting. In aanwezigheid van koning Fre- derik de negende van Denemarken en prins Philip van Engeland schonk de Prins de prijs van onge veer honderdduizend gulden. Hij prees daarbij de Fransman Cha gall als „een van die zeldzame schilders, die in staat zijn een beeld van onze tijd te schilderen dat meer is dan een weerspiegeling van onze denkwijze". De in Zwitserland wonende Tsje- choslowaakse schilder Kokoschka roemde hij, omdat die „zich met hartstocht had gewijd aan de more le vrijheid en de opvatting dat de vrijheid van de geest evenzeer de taak is van de schilder als van an deren". Prins Bernhard toonde niet al leen met woorden respect voor kunstenaars en wetenschappelijke werkers. Hij liet dat metterdaad zien, toen hij bijna tegelijk met de beroemde Deense natuurkundige en Nobelprijswinnaar professor Niels Bohr de zaal wilde binnengaan. Met een breed en hoffelijk gebaar nodigde de Prins de geleerde uit hem voor te gaan: „Na u, profes sor." Van onze correspondent BONN Heinrich Paul Pommeren ke (23) nam zaterdag te Freiburg het vonnis levenslang in ontvangst alsof het om een bagatel ging noncha lant en zonder enig berouw. Maar ook als een ter dood veroordeelde,die afscheid van alles en iedereen heeft genomen. Na de eis van de officier van justitie (acht maai levenslang plus nog 156 jaar tuchthuis extra) had hij de politieagent, die tijdens het hele proces vlak achter hem had ge staan, nog gevraagd: „Hoe lang duurt dat, levenslang? Vijftien of twintig jaar?" De agent had gezwegen, maar de verdediger van Pommerenke had hem duidelijk gezegd dat levenslang in zijn bijzondere geval ook inder daad levenslang betekent. Deze verdediger, dr. Freyer, kon na de eis van de officier nog maar weinig voor de jeugdige viervoudige moordenaar doen. Pommerenke was nu eenmaal door de officier, door de psychiaters, door de getuigen, door zijn eigen bekentenissen scherp gete kend: een bestiale moordenaar, een uiterst gevaarlijk individu, dat meer dan zestig afgrijselijke misdaden had gepleegd. Freyer ging zelfs zo ver dat hij het instituut van de verplichte verdediging waartoe hij door het gerechtshof te Freiburg was gedwongen, attaqueerde maar hij kantte zich ook tegen de eis van verscheidene rechtsgeleerden die tijdens het proces-Pommerenke had den gevraagd om kortere rechtsza ken en de doodstraf. Men had hem. Freyer, zelfs opge beld en hem met de dood bedreigd, omdat hij de verdediging van Pom merenke had aanvaard, dat móeten aanvaarden. Het enige dat hij voor zijn cliënt kon vragen was, dat de staat geen wraak op de jonge man zou nemen, maar een rechteloze toe stand door een rechtvaardig oordeel zou opheffen. Het prijsindexcijfer van de kosten van levensonderhoud (op basis 1951 100) is van midden augustus op midden sep tember met een punt gestegen tot 128 (incl. a.o.w.). Eigen nieuwsdienst TOKIO De Amerikaanse vlie ger Chuck Bange was gisteren da nig in zijn wiek geschoten toen hij hoorde dat over hem was verteld dat hij boven de Stille Oceaan in slaap zou zijn gevallen en liefst 400 mijl uit de koers zou zijn ge raakt. De mededelingen daarover waren afkomstig van de Ameri kaanse luchtmacht op Okinawa- Bange maakt in zijn vakantie met een klein vliegtuigje, een Bonanza, een reis om de wereld. Hij is als pi loot in dienst van een van de grote Amerikaanse luchtvaartmaatschappij en. Zijn gebelgdheid is dus wel begrij pelijk. Welke passagier zou, als het waar was wat de Amerikaanse lucht macht beweerde, nog met een gerust hart in een door hem bestuurd vlieg tuig van die maatschappij durven stappen? Bange begon het pas goed te be grijpen toen hij vernomen had welke .rol de luchtmacht op Okinawa had gespeeld. Op zeker moment was op Okinawa op een radarscherm een „onbekend vliegtuig" waargenomen dat op 150 mijl van het eiland een zeer ongebruikelijke koers volgde. In allerijl stegen straaljagers op om in de buurt van die „indringer" poolshoogte te gaan nemen. De piloot van een van de straaljagers, John K. Enland, probeerde toen hij dicht bij het vliegtuig was gekomen in radio contact met de bestuurder te komen, maar kreeg geen antwoord. Enland vloog rakelings langs het vliegtuig en zag tot zijn stomme ver bazing niemand in de cockpit. Wat hij toen per radio aan zijn basis rap porteerde. zal wel altijd een geheim blijven. Volgens het relaas van Enland dat later openbaar werd gemaakt zou de ze, na veel lawaai met zijn vliegtuig te hebben gemaakt, eindelijk in ra diocontact met de wakker geschrok ken Bange zijn gekomen. Bange zou toen hebben gezegd: Ik ben de weg kwijt. Ik weet helemaal niet meer waar ik ben. Ik moet in slaap zijn gevallen. Bange vertelde echter na aankomst in Tokio dat hij de straaljager van Enland capriolen had zien maken maar het toen erg druk had gehad met zijn radio, die defect was. Wel had hij nog even naar Enland ge wuifd. Dat Enland hem zou hebben gewekt, ontkende hij zeer beslist. Er was geen sprake van dat hij in slaap zou zijn gesukkeld. En 400 mijl uit de koers? Onzin, ten hoogste 60 of 70 mijl. Het had hem iets minder dan een uur gekost om weer in de goede koers te ko men. Advertentie VOOR' ÉN NA DE BEVALLING OP KRACHTEN BLIJ VEN EN SNEL HERSTELLEN MET het bloedvormend krachttonicum. Bevat naast haemoglobine alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar als dragees en ïn vloeibare vorm. DUTIM N.V. - OEGSTGEEST Van onze correspondent LONDEN. Voor de vierde keer in drie weken tijd is het En gelse graafschap Devon door over stromingen getroffen. Het afgelopen weekeinde bracht voor de bevolking weer narigheid in velerlei vorm als gevolg van het hoge water. Twee jongens een van acht en een van zes jaar werden door wa ter meegesleurd en verdronken. In de buurt van Sidmouth brak de Sid door haar oevers en zette een groot deel van de stad onder wa ter. Tientallen mensen moesten hun huizen verlaten. Voor een 70-jarige man in Sid mouth, die naar de bovenste verdie ping van zijn huis werd gebracht, om dat -beneden alles onder water stond, was de spanning te groot. Hij over leed aan een hartverlamming. Een groot aantal dorpen in het zui den van Devon staat thans voor de vierde keer binnen een maand onder water. Alleen al om de schade van vorige weken te dekken was een' be drag van zeker 250.000 pond nodig. Bij openbare inzamelingen is er nog maar 20.000 pond binnengekomen. Voor de inwoners van de getroffen plaatsen is de toestand zo langzamer hand ondraaglijk geworden. Het is meer dan we kunnen verstouwen, zeg gen vele huismoeders die voor de vier de maal hun hele hebben en houden door het overstromingswater zagen aangetast. Devon is herschapen in een klets natte spons na weken van regen en overstromingen. Nog meer hoog water is voorspeld. Het land is volkomen' van water verzadigd; het kan geen druppel meer opnemen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft op vordering van de Amsterdamse Bank, de directeur van de n.v. Socrates N. den Besten, failliet verklaard. De n.v. Socrates werd onder surséance van betaling gesteld. De Amsterdamse Bank heeft op de n.v. een vordering, die de vijftien miljoen gul den waarschijnlijk nog overtreft. De bedragen, die bij het faillissement van de heer Den Besten zijn gemoeid, be lopen tezamen enkele tonnen. De n.v. Socrates heeft belangen bij zeer veel kleine handelsondernemingen. En daarvan was de Haco. Rondom deze n.v. ontstond enige tijd geleden een door ons aangesneden affaire. Deze ont wikkelde zich tot een faillissement voor de Haco. Het schijnt, dat hier het be gin moet worden gezocht van de voor geschiedenis van het nu over de heer Den Besten uitgesproken faillissement. De vorderingen van de Amsterdamse Bank komen alle voort uit grote kre dietverleningen. indertijd werd een van de directeuren van de bank, die nauwe relaties onderhield met de n.v. Socra tes en die zich juist hoofdzakelijk bezig hield met de kredietverschaffing, ontslagen. De raadsman van de heer Den Besten, mr. H. B. Wieringa te Amsterdam, gaf ons te kennen dat de actie van de Amsterdamse Bank tegen de n.v. So crates vermoedelijk moet worden her leid tot een prestigegevecht binneïi het directorium van de bank. De n.v. So crates heeft aan de wieg gestaan van het Cineramaproject te Rotterdam. MOSKOU (Reuter). De leiders van de Chinese volksrepubliek hebben de afgelopen twee dagen telegrammen aan hun collega's in Moskou gezon den waarin sprake is van de „nauwe samenhang" en de „onverbrekelijke broederlijke vriendschap" tussen Chi na en Rusland. De telegrammen waren het antwoord op Russische gelukwen sen ter gelegenheid van de elfde ver jaardag van de Chinese volksrepu bliek. Uit de tekst zou men kunnen opma ken dat China zich voor het ogenblik weer heeft neergelegd bij het Rus sische leiderschap over de communis tische wereld. Er komt ten minste de zinsnede in voor: „De steeds 'groeien de macht van de landen van het so cialistische kamp onder de leiding van de Sow jetunie speelt een steeds gro tere rol in de gehele wereld en in de vooruitgang van de mensheid". Advertentie weet U... op dat toestel is alles zo echt! Da's waar. Een ARISTONA brengt de werkelijkheid in Uw huiskamer. Beeld en geluid zijn bijzonder natuurgetrouw! De technische perfectie en de goede service garanderen U dat ook U meer ziet in 'n ARISTONA! IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! radios - teIevisi* grammofoons recorders TOKIO (AP) De Japanse regering heeft gisteren alle formaliteiten vervuld welke noodzakelijk zijn voor de ontbin ding van het machtige Huis van afge vaardigden. Omtrent het midden van de volgende maand zullen er verkiezingen worden gehouden voor een nieuwe Ka mer. De belangrijkste onderwerpen van de verkiezingscampagne zullen zijn het veelomstreden Amerikaans-Japanse vei ligheidsverdrag en de mogelijkheid van een neutralistische buitenlandse politiek. Het Japanse Huis van afgevaardigden telt 467 zetels. Er zullen een kleine dui zend kandidaten zijn. ALPHEN a.d. RIJN Twee zoontjes uit hetzelfde gezin, de familie G. Cra mer in Alphen aan de Rijn, zijn zater dagmiddag in de Oude Rijn verdronken. De driejarige Wilhelm Cornelis en de vijfjarige Dirk waren in de buurt van hun huis met een autoped aan het spe len. Zonder dat iemand er iets van heeft gemerkt, zijn zij in het water terecht gekomen. Het ongeluk moet omstreeks half drie zijn gebeurd. Tegen vier uur vond een buurman de autoped, die in het wa ter lag. Kort daarop werden de lijkjes uit het water gehaald, nadat politie en buurtbewoners een deel van de Rijn had den afgedregd. De familie Cramer had vijf kinderen, allen jongens. Eigen nieuwsdienst ANKARA. Istanboel, Ankara en verscheidene andere steden en dorpen in Turkije zijn tijdens het weekeinde het toneel van studen tendemonstraties geweest. De jon gelieden protesteerden tegen pas afgekondigde bepalingen betreffen de studenten die in militaire dienst zijn. Duizenden studenten liepen in lange optochten in Istanboel en in de Turkse hoofdstad Ankara. Zij uiten op luide toon hun misnoegen over de bepaling dat studenten in de technische wetenschappen die in dienst worden opgeroepen, niet automatisch tot de officiersoplei ding worden toegelaten. Tot dusver was dat wel het geval. Ook in Adana, in Ladik en Akpinar werden demonstraties gehouden1 door de verontwaardigde jongelui. Hoewel de betogingen van de stu denten geen enkel politiek karakter hebben, maakt het huidige militaire bewind in Turkije zich er toch ernsti ge zorgen over. Het waren immers ook studentenbetogingen die de weg bereidden tot de militaire staatsgreep van mei. De gouverenur van Istanboel wees er zaterdag in een krachtige verkla ring op dat de staat van beleg nog altijd geldt in de stad en dat beto gingen zijn verboden. Eenheden van het leger verschenen op straat en pa trouilleerden gedurende het gehele weekeinde. Intussen gaat er een golf van sym pathie door het land voor Adnan Men- deres, premier in het omvergeworpen bewind, die thans met ruim 400 me- debeklaagden terecht staat. De be volking heeft duidelijk gemerkt dat de openbare aanklager het proces vol komen onvoorbereid is begonnen. Tot dusver is er nog niets gebleken van1 enig vergrijp door de machthebbers van het oude regiem tegen de grond wet van het land. De militaire junta die Turkije regeert, is bang dat de studentendemonstraties uitgroeien tot een' massabeweging ten gunste van de gevangenen op het eiland Jassi. Van onze parlementaire redacteur AMSTERDAM Van een spoedig opnieuw samengaan tussen de beide grote partijen in ons land kan geen sprake zijn. Met deze uitspraak over de verhouding tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. besloot mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de K.V.P„ zaterdagmiddag op het congres van zijn partij een reeks felle aanvallen op de socialisten en hun oppositie- beleid. „Ik ben er gerust op", zo zei hij, „dat ons volk dóór heeft dat de P.v.d.A. niet meer weet op te brengen dan wat zenuwachtigheid over dingen die op zijn mooist als bijkomstigheden kun nen worden gekwalificeerd. Ons volk is bijdehand genoeg. Het is zelf al lang tot de conclusie gekomen, die ik zou willen samenvatten in de uitspraak: „Meneer Voskuil kan ons nog meer vertellen!". De socialisten zijn er niet in ge slaagd in hun oppositiebeleid een wer kelijke visie tegenover de christen democraten van de regeringspartijen te stellen, aldus mr. Van Doorn. Of schoon hij een samengaan in de rege ring met de socialisten in de toekomst niet als onvoorstelbaar beschouwde en het ook nog steeds betreurde dat het in 1958 tot een breuk was gekomen, zag mr. Van Doorn in hun methode, in de wijze waarop zij als oppositie optreden en in hun gebrek aan allure vrijwel niets dat zou kunnen doen ver wachten dat de banden weer spoedig konden worden hersteld. „Ik zou niet graag zeggen dat de li beralen mij liever zijn dan de socia listen, maar men moet toch wel vast stellen dat wat van liberale zijde, toen de V.V.D. in de oppositie was, aan za kelijke kritiek ten beste werd gege ven, wat meer allure had dan wat er nu door onze nieuwe oppositie getrac- teerd pleegt te worden", zei mr. Van Doorn. Overigens had hij toch ook wel en kele kritische opmerkingen te maken over de liberalen en de anti-revolutio nairen. Ten aanzien van de V.V.D. zei Van onze correspondent OSS De wilde staking bij Unilever Oss is zaterdag uitgebreid tot de hele vlees warenfabriek, ongeveer duizend man. De nachtploeg die gisteravond op zou komen, is ook niet aan het werk ge gaan. Donderdagmiddag en vrijdag hadden ongeveer vijftig man in de worststoppe- rij het werk neergelegd, omdat zij onte vreden waren over het tarief. De di rectie beloofde, dat het tarief zou wor den herzien. Daarmee waren de arbei ders tevreden, maar toen d'e directie meedeelde dat de stakingsuren van don derdag en vrijdag niet zouden worden uitbetaald', legde de 'hele worststopperij het werk neer. De andere afdelingen volgden dat voorbeeld. Toezichthoudend personeel moest vlees naar de koelcellen sjouwen, nage oogd door een paar honderd varkens, wier leven door d'e staking met een paar dagen is verlengd. De stakers hebben twee brieven thuis gekregen, één van de directie, die met taxi's werd bezorgd en één van de ka tholieke vakbond. De directie maant weer aan het werk te gaan en blijft bij haar standpunt. De vakbondi onder schrijft d'at en noemt de eis van de ar beiders tot uitbetaling van de uren waarin is gestaakt onredelijk. Advertentie hij dat een zekere verdeeldheid in de ze kring tot onzekerheid had geleid en in de „vriendschappelijke samenwer king" met de anti-revolutionairen wa ren volgens hem enkele scheurtjes ge komen door een uitlating, als zou het wel goed zijn als de K.V.P. ook eens in de oppositie kwam. In ons land en ook in de kring van de K.V.P. zijn er volgens mr. Van Doorn nog wel mensen die „de ruil van de K.V.P. tegen de V.V.D." en het ver trek van de P.v.d.A. naar de oppositie als een nadeel beschouwen, maar aan de andere kant leek het hem dat er weinig misverstand bestaat over de vraag of de socialisten het er zelf naar hebben gemaakt dat zij uit de rege ring zijn verdwenen. „Ik kan me niet onttrekken aan de indruk, dat in de socialistische kringen, met name bij de zogenaamde constructieven, nogal wordt getreurd over die overstap naar de oppositie". Mr. Van Doorn adviseerde de P.v. d.A. zich eens af te vragen of het waar is wat zij probeert te suggereren, dat alleen bij het socialisme een demo cratische samenleving zou zijn ge waarborgd. Wat hem in het bijzonder hinderde en verontrustte was de so cialistische aantijging (van staatsraad mr. dr. A. A. van Rhijn), dat er in het rooms-katholicisme allerlei elementen zijn te vinden die voor de democratie als ongunstig moeten worden be schouwd. Hoewel mr. Van Doom toegaf dat de democratie voor de katholieken geen absolute waarde is, noemde hij het onbehoorlijk en geheel onrecht vaardig het zo voor te stellen alsof de katholieke Nederlanders in zekere ma te als een gevaar voor de democratie zijn te beschouwen. „Ik wil hier wel zeggen dat zo ongeveer twee miljoen katholieken in ons land er min of meer genoeg van krijgen als democratisch onbetrouwbaar te worden voorgesteld, alleen omdat zij katholiek zijn en zich veroorloven op een katholieke partij te stemmen". Als nog een ernstige hinderpaal be schouwde mr. Van Doorn tenslotte de houding van de P.v.d.A. inzake de toto, die hij als een stuk misleiding kenmerkte. De socialisten hadden het namelijk doen voorkomen alsof dit ka binet en de K.V.P. de schuld zouden dragen van het mislukken van een zo ruim mogelijke toto. De activiteiten van de socialisten om vooral de sport organisaties ertoe te brengen geen vergunning aan te vragen nadat de Eerste Kamer het wetsontwerp had verworpen, zijn niet geheim gebleven en hebben een bedenkelijke indruk achtegelaten, zei hij. Een beetje geschrokken van de kran tenverhalen over de befaamde cock tailparty, gaf mr. Van Doorn te ken nen, dat de K.V.P. zich in het Nieuw- Guineabeleid niet door „oppositionele opblazerijen" zou laten afduwen van de weg, die zij moreel de juiste acht en die in de moderne internationale ontwikkeling volgens hem eigenlijk de meest vooruitstrevende is. Over de vrijere loonvorming zei mr. Van Doorn dat de K.V.P. er niets voor voelt om de zaken in een nieuwe over spanning en een herhaalde bestedings beperking weer zo'n beetje ongedaan te maken. Ons volk heeft voor de werkzaamheid van minister De Pous en de zijnen begrip, hoezeer ook een deel van de socialistische pers zijn bovenste best zal doen de werknemers tot acties te prikkelen, alsof die acties iets uitstaande zouden hebben met hun werkelijke belangen. Mr. Van Doorn drong er bij de re gering op aan met „opzienbarende ac tiviteiten" aan de dag te treden op het gebied van de bezitsvorming. Met na me verwachtte hij belangrijke dingen op het stuk van de winstdeling. Over de woningbouw zei hij met zorg te zijn vervuld en hij vroeg zich af wat er zal worden gedaan voor de politie en de spijtoptanten. Het congres werd onder andere bij gewoond door de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, en met uitzon dering van minister Luns door alle rooms-katholieke ministers en staats secretarissen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5