Burgemeester Hack spontaan en hartelijk ingehaald CHU gaat grondig persvraagstuk bestuderen Najaarsconferentie NZV in Middelburg Oesterkwekers naar minister Engelse oudstrijders brengen bezoek aan Zeeland Apothekers hielden congres in Middelburg INSTALLATIE MET TIENTALLEN SPEECHES Dorpsfeest met grote optocht Raad wil niet in comm. van onderzoek Eind 1961 nieuwe school C.V.O. Burg. Rijpstra aan de schaafbank Smokkelauto in beslag genomen „Gun uw kind de zondagsschool 190 Britten vier dagen te gast Schatten in Goes Hoofdbestuur van Unie staat achter werkgroep Bromfietser tegen auto Reconstructie van Axelsestraat Verbetering wegen en aanleg parkeerterrein ZEEUWSE ZAAK IN BRABANT Koudekerke heeft begrotingstekort Matrozen aangehouden Ontploffing op schip Raad Oostburg bijeen Successen voor Belgische douane Maandag 24 oktober I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 ARNEMUIDEN. Het is zater dag voor de nieuwe burgemeester van Arnemuiden, de heer A. Hack, en voor zijn echtgenote een uiterst vermoeiende, maar onver getelijke dag geworden. De ont vangst door gemeentebestuur en burgerij was overrompeld, en de belangstelling, die in brede kring en van alle richtingen werd getoond leek op een manifestatie. In een openbare vergadering van de raad, die via een geluidsinstal latie ook buiten op straat kon wor den gevolgd, werd de heer Hack geïnstalleerd door de loco-burge meester, de heer J. Siereveld. In totaal 27 sprekers boden daarna niet alleen hun hartelijke geluk wensen aan, maar gaven ook een panoramisch beeld van de wensen en verlangens die in alle lagen van de bevolking bestaan ten aanzien van het toekomstig beleid van de nieuw geïnstalleerde burgemees ter. En dat de heer Hack van dit alles goede nota heeft genomen bleek wel uit zijn aantekenpapie- ren, die zich langzaam maar zeker met zwarte krabbeltjes vulden. De raadszaal bood overigens een fees telijke aanblik door de enorme hoe veelheid bloemen die de groene ta fel sierde. In zijn installatierede merkte wethou der J. Siereveld toen nog loco-bur gemeester op, dat het gemeentebe stuur de heer Hack vol vertrouwen' te gemoet zal treden. Hij ontvouwde ver volgens een programma dat veel weg had van een complete urgentielijst voor de toekomst. De spreker wees op de nog steeds bestaande woningnood en op de krotwoningen. Voorts stond hij stil bij de visserij, de recreatie, de (ge wenste) bouw van een' nieuw gymnas tieklokaal en van een nieuwe Christe lijke school en tenslotte de stichting van een verenigingsgebouw. Nadat de heer Siereveld de raad dank had gezegd voor het vertrouwen en voor de goede samenwerking, was het grote moment aangebroken waarop hij de heer Hack de ambtsketen omdeed. „We zijn er stil van" In zijn maidenspeech bracht de nieu we burgemeester allereerst dank aan Hare Majesteit de koningin, aan de mi nister van binnenlandse zaken, aan' de commissaris van de Koningin en ver- Een grote optocht van praalwagens defileerde langs het gemeentehuis. Op het hordes de heer en mevrouw Hack, der aan allen die op enigerlei w.jze met zijn benoeming tot burgemeester te ma ken hebben! gehad. Bovenal dank aan God aldus de heer Hack die mij waardig heeft gekeurd om dit ambt te bekleden. Vervolgens sprak hij een per soonlijk woord aan het adres van wet houder Siereveld, die elf maanden loco burgemeester is geweest en die dit zeer consciëntieus heeft opgevat. En terwijl hij ook wethouder van Hemert in zijn toespraak betrok, vervolgde hij: Ik twij fel er niet aan dat een goede vorm van' samenwerking zal worden gevonden. Spreikende over het „urgentie-program- ma" uitte hij de wens zich zo snel mogelijk in de verschillende problemen in te werken. Nadat hij de verschillen de vraagstukken die liggen te wachten had gememoreerd, bracht de burge meester dank voor het hartelijk wel kom dat zijn echtgenote en hemzelf was te beurt gevallen. „Wij zijn er stil van geworden en zullen het nimmer verge ten". En in verband imet de enorme organisatie die aan het dorpsfeest ten' grondslag ligt toonde hij zich speciaal dankbaar voor de stille werkers op de achtergrond. Op straat, waar de honderden het ge beuren in de raadszaal volgden, was het opmerkelijk stil toen de burgemees ter zich zo persoonlijk tot de burgerij wendde. „Mijn godsdienstige en politieke over tuiging is privé-bezit, ik wil burgemees ter zijn voor iedereen". Onder hen waren de Hervormde en de Gereformeerde predikant, de bur gemeesters van Koudekerke, Rilland Bath en Biervliet en de oud-burge meester van Arnemuiden. Voorts ver tegenwoordigers van verschillende plaatselijke verenigingen, persoonlijke vrienden en de oud-gemeentesecreta ris van Arnemuiden. Vriendelijke woorden, woorden van welkom, maar ook menige goede raadgeving of gees tige opmerking werden gehoord. Intussen was het de hele dag feest in het dorp. Een feest waarbij niemand zich onbetuigd heeft gelaten. Spontaan en hartelijk was ieders medewerking. En dat er iets groots tot stand was ge komen bewees wel de grote optocht van praalwagens, die, vooraf gegaan door het muziekkorps „Arnes Genoegen", door de straten van Arnemuiden trok en die dank zij het feit dat de regen inmiddels was opgehouden, een zeer grote belangstelling trok. Kort voor de raadsvergadering waarin de heer Hack zou worden geïnstalleerd, defileerde de hele stoet langs het gemeentehuis, ter wijl de burgemeester en zijn echtgeno te, staande op het bordes de „parade" afnamen. Een speciale jury, bestaande uit mevrouw Douariaire M. J. Sandberg tot Essenburg 'Hiebendaal en mevrouw M. J. Dronkers-Glerum heeft aa n dit „corso" ook verschillende prijzen toe gekend. De eerste prijs verkreeg daar bij de Openbare school. Een drietal vol gende prijzen werden respectievelijk toe gekend aan de wagens „Werkende jeugd", „Bijzondere school" en „Rode Kruis". Ere-escorte Klokslag een uur waren de heer en mevrouw Hack op de grens van de ge meente opgewacht door een ere-escorte van tien ruiters te paard. Deze cere moniële begroeting vond plaats bij de Arnebrug, waar de voorzitter van de Oranje-vereniging, de heer R. van Bel- zen een welkomstwoord sprak. Twee schoolkinderen boden een attentie aan. Maria Knuyt bood mevrouw een boe ket bloemen aan en Salomon de Nooyer overhandigde aan de heer Hack een doosje boterbabbelaars. Vandaar ging de tocht naar Klevers- kerke. De voorzitter van de oranjever eniging van Kleverskerke, de heer P. Brasser sprak daar een welkomstwoord. Anneke Louwerse bood hier bloemen aan. Een complete zanghulde werd ge bracht door de schoolkinderen van de heer De Bert. Terug in Arnemuiden werd het burge meesterspa ar opgewacht door de mu ziekvereniging „Arnes Genoegen", on der leiding van de heer F. M. Geluk, welke laatste ook een welkomstwoord sprak. Tenslotte werd nog op de Molen weg een zanghulde gebracht door kin deren van de Christelijke school en de Openbare school, terwijl bij de haven een 200 duiven werden gelost. Arnemuiden heeft zich zaterdag niet onbetuigd gelaten en men heeft op on dubbelzinnige wijze tot uitdrukking ge bracht dat men niet alleen iets van de nieuwe burgemeester verwacht, maar ook dat het gezin van de heer Hack zonder meer en volledig door de be volking werd opgenomen en geaccep teerd. En dit alles met een hartelijk vertoon van vreugde. Een fraaie optocht, stoelendans, spriet- lopen op de markt en het ontsteken van feestverlichting zijn slechts enige punten van het programma. Voegt men hierbij de vlaggen die allerwege van de huizen wapperden, dan heeft men een klein vermoeden van de indruk die dit alles op de heer en mevrouw Hack moet hebben gemaakt. YERSEKE. Op het' departe ment van landbouw en visserij zal minister mr. V. G. M. Marijnen vandaag een bespreking hebben met een deputatie uit de oester- en mosselwereld. In dit gesprek, op uitnodiging van de minister, zal de oesterproef in het Veerse Gat aan de orde worden gesteld. Afge vaardigden van de vier oesterver enigingen in Yerseke, van Zevibel, van de Yersekse vissersvereniging en van de vereniging van mossel exporteurs zullen dit gesprek bij wonen. 27 sprekers Na de rede van de burgemeester spra ken wethouders en raadsleden ieder een persoonlijk welkomstwoord en na een pauze, "waarin de raadszaal te klein werd voor de enorme rookwolken die uit talloze sigaren en sigaretten opste gen, was de beurt aan' een indrukwek kende rij van sprekers. Velen boden hun gelukwensen aan. In Hoofdplaat TERNEUZEN. De voorzitter van de Vereniging voor Christelijk Volkson derwijs, de heer J. Olijslager, kon op de algemene ledenvergadering medede len dat het christelijk onderwijs in Terneuzen steeds meer belangstelling krijgt, zoals blijkt uit het toenemend aantal leerlingen. Op 1 september ver lieten 73 leerlingen de school en 83 nieuwe leerlingen werden ingeschreven. Het gemiddeld aantal leerlingen be droeg september 393. Uit het jaarverslag 1959 bleek dat er in verband met het bouwen van het nieuwe schoolgebouw veel besprekingen waren gevoerd. Men hoopt einde 1961 dit gebouw in gebruik te nemen. De personeelsbezetting gal, in verband met verschillende mutaties, veel zorg. Dank werd gebracht aan het schoolhoofd, de heer J. C. Groenenberg, voor zijn toe wijding evenals het personeel. Bij de ouders vonden de contactavonden veel waardering. Met algemene stemmen werden de heren H. A. Boland en F. A. Harms als bestuursleden herkozen. De voor zitter deelde mede dat de vereniging in het bezit is van een urgentieverkla ring voor de bouw van een modern gymnastieklokaal met warme luchtin- stallatie. De schetsplannen zijn reeds ter goedkeuring verzonden. De heer Olijslager stelde voor een commissie te benoemen die zich bezig zal houden met plannen om bij de ope ning van de nieuwe school een bewijs van belangstelling te kunnen aanbieden. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs (Hervormde school) is thans als volgt samenge steld; voorzitter de heer J. Olijslager, secretaris F. A. Harms, penningmees ter D. Ollebek en de heren H. A. Bo land, P. de Feijter, J. Terlouw en J. van Wel. Nieuwe timmerfabriek TERNEUZEN. In tegenwoordigheid van vele genodigden heelt burgemees ter mr. H. Rijpstra het nieuwe bedrijfs pand van de n.v. timmerfabriek D. Ver linde, aan de Industrieweg, geopend. De direkteur, een kleinzoon van de oprichter, de heer J. A. Verlinde, heette in het bijzonder welkom de burgemees ter en zijn echtgenote. Aanwezig waren voorts hoofden van landelijke en provin ciale instanties, hoofden van industrie scholen en de heren K. van Dijk en J. v. d. Gijp, resp. hoofdinspecteur-direc teur van de arbeidsvoorziening Zeeland en de direkteur van het Gewestelijk Ar beidsbureau. De wethouder van Sociale Zaken, de heer M. de Vos en de ge meentesecretaris, A. J. Dees en de heer A. Hendriksen, vertegenwoordiger van de kamer van koophandel. De direkteur sprak voorts de hoop uit, dat Terneu zen zich verder zou ontwikkelen tot een industriestad. Dank zij de volle mede werking van het gemeentebestuur is dit alles mogelijk geworden, aldus de heer Verlinde. „Met gepaste trots hopen wij netzelfde vertrouwen te genieten als vroeger. Naast grote blijdschap is er echter ook een schaduwzijde n.l. het afscheid van de heer J. J. Minnink die wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd het bedrijf gaat verlaten." Na woorden van waardering te heb ben sproken bood het dochtertje van de heer Verlinde de heer Minnink vervol gens sigaren en mevrouw Minnink bloe men aan. Diepbewogen dankte de schei dende functionaris. Tweeënveertig jaar geleden was hij in dienst gekomen bij de grootvader van de directeur. Ver volgens spraken nog de heer v. Dijk, de heer ir. R. A. M. Vis, namens PZEM en de heer D. Coppoolse namens de Bond van Timmerfabrikanten in Zee land. Burgemeester Rijpstra bood zijn gelukwensen aan. Tot aller verrassing speldde hij vervolgens de heer Minnink de eretekenen van de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nas- sau op de borst. Met het inwerking stel len van een schaafbank opende de bur gervader het bedrijf. Na dit officiële ge deelte verspreidde het gezelschap zich over de fabrieksterreinen. OOSTBURG. Ambtenaren van in voerrechten en accijnzen hebben, even buiten de bebouwde kom, na een snel le .achtervolgingsrit, een smokkelauto ingehaald. De beide smokkelaars spron gen uit de rijdende wagen en wisten in de duisternis te ontkomen. De douane nam de auto die negenhonderd kg boter bleek te vervoeren, in beslag. De kommiezen hadden bij Schoondij- ke de smokkelauto reeds in het vizier gekregen en met twee dienstauto's de yreë versperd. De smokkelauto reed echter met grote snelheid op de bar ricade in en onder hevig gekraak werd een douneauto opzij geschoven, waar na de smokkelaars m de richting Oost burg reden. De douane zette een ach tervolging in en had even bij de kom van Oostbug succes. MIDDELBURG. Uit alle delen der provincie togen zaterdag medewerkers der plaatselijke zondagschoolverenigin gen naar Middelburg, waar in de Con cert- en Gehoorzaal de regionale na jaarsconferentie werd gehouden. Ds. W. B. A. Smits uit Rotterdam vroeger predikant in Middelburg zei, in zijn openingswoord, verheugd te ziws ^veel jonge leiders en leidsters te kunnen ver welkomen. De direkteur van de N.Z.K., de heer A. Kroese, weidde daarna uit over de mogelijkheid het werk uit te breiden. Hij zei o.m.„Wij moeten tot de kon- klusie komen dat ons werk eerder ach ter- dan vooruit gaat. Het begrip zon dagschool spreekt de mensen niet meer aan, als het b.v. twintig jaar gele den deed. Wanneer wij deze zaak be zien in het licht der bevolkingsaanwas, konstateren wij een sterke terugloop van een zondagschool bezoekende kin- derenaantal". „Het is onze mening", vervolgde de heer Kroese, „dat de N.Z.V. tegenwoor dig iets van zijn werkkracht, die het altijd heeft gehad, dreigt te verliezen. Wij als medewerkers dienen hierover verontrust te zijn en er een daad te genover te stellen. Wij moeten trach ten het probleem konkreet te benaderen en dat doen door middel van de pak kende slagzin: „Gun uw kind de zon dagschool". De affiches met deze slag zin zijn reeds ontworpen en zullen in het gehele land worden verspreid. Voorts wordt in de grotere steden aan reklame in de theaters gedacht". Naambordje eventuele plaatselijke plannen financi eel te steunen". Tevoren hadden de N.Z.V. medewer kers een interessante uiteenzetting over het onderwerp „Is het Joodse volk nu nog Gods uitverkoren volk?" aange hoord. Mevrouw Eberlé-Gotlieb uit was de inlejdster. Na een gezamenlijke broodmaaltijd werd in de avondbijeen komst de film Dusty en het blinde meisje" vertoond. „Ook verdient het aanbeveling", zei de spreker, „dat de medewerkers on der hun naambordje de aanduiding „kontaktadres voor de zondagschool" aanbrengen. De N.Z.V. is bereid om St. ISicolaasactie GOES. Via de contactcom missie middenstandsverenigingen gaan de winkeliers een St. Ni- colaasactie voeren van 4 tot en met 25 november. Op de Grote Markt zal een groot paard (van Sinterklaas) of grote pakkist neergezet worden, die door om vang en/of reclamebeschildering goed in het oog loopt. Door het juiste gewicht en de inhoud hier van te schatten komt het publiek in aanmerking voor diverse, prij zen in waardebonnen, te beste den bij de deelnemende winke liers. Voor elke 2.50, die besteed wordt, ontvangt men een zegel tje. Tien van deze zegels op een kaart geplakt geven recht op deelname aan de prijsvraag. De volgeplakte zegelkaarten, met het geschatte gewicht, moeten in bedoeld paard of kist gestopt worden. Op de vrijdagen 11, 18 en 25 november, des avonds om acht uur worden deze zegelkaar ten gelicht en de winnaars vast gesteld. Per week zal minstens een prijs van 500 gulden en ver der nog vijf prijzen van elk 00 gulden beschikbaar worden ge steld. Deze prijzen worden des zaterdags door St. Nicolaas in eigen persoon bekend gemaakt. HOOFDPLAAT. In de vergadering van de gemeenteraad deed zich het eigenaardige geval voor, dat raadsle den weigerden zitting te nemen in een, commissie van onderzoek. In een uit voerig schrijven hadden B. en W. de raad ingelicht over de nota van de R.K. schoolvereniging St. Aloysius, t.b.v. de door het bestuur van de Ka tholieke school te Slijkplaat ingediende rekeningen van 1959. B. en W. achtten deze rekeningen onaanvaardbaar, daar een deel van de uitgaven niet door ge declareerde rekeningen is gedekt. Er ger nog, noemden B. en W. het, dat naar de aard de verschillende uitgaven niet onder het begrip „uitgaven t.b.v. het onderwijs", vallen. Reeds zeven jaar vormen de rekeningen van deze school een probleem voor B. en W. Thans werd de raad verzocht, een commissie van onderzoek in te stellen, die een rap port over deze kwestie zou moeten uit brengen. Verschillende raadsleden pro testeerden tegen een dergelijke com missie. De heer P. Dekker (Prot. Chr.) verweet B. en W., dat de raad te wei nig wordt gekend in onderwijszaken. En, nu er iets mis gaat, moet uit de raad plotseling een commissie gevormd worden. De heren T. Steyaard en L. Roets waren eveneens deze mening toe gedaan. Allereerst bracht burgemeester F. A. C. Temmerman het al of niet in stellen van een commissie in stemming. De raadsleden besloten met vier tegen drie stemmen deze commissie in te stellen. Bij de eerste stemming werd de heer T. Steyaard (K.V.P.) als enig raadslid met meerderheid van stem men gekozen, doch hij bedankte. Bij de tweede stemming werden de heren Tho- maes, L. Roets en C. de Smit gekozen, doch hiervan wilde alleen de heer Tho- maes de benoeming aanvaarden. Wat er nu moest gebeuren met de door B. en W als met aanvaardbaar bestem pelde rekeningen wist niemand. B. en W zullen er zich thans over beraden wélke stappen er nu nog ondernomen kunnen worden. De begroting 1961 werd met algemene stemmen goedgekeurd. Mei. A. M. Wijfels werd per 1 septem ber in vaste dienst benoemd als schrijf ster ter gemeentesecretarie. De be langstelling in Hoofdplaat voor een kookcursus van de commissie huishou delijke voorlichting ten plattelande zeer groot. Ongeveer veertig deelneem sters hebben zich opgegeven. De raad noteerde een bedrag van dertig gulden als tegemoetkoming in de kosten van de zaalhuur. Van een onzer redacteuren HILVERSUM. In de laatste algemene vergadering van de Christelijk-Historische Unie kwam reeds duidelijk tot uiting, dat het persvraagstuk in de Unie beklem mend gaat worden. Een uitgebrei de discussie werd evenwel verme den door de mededeling van een der leden, dat een werkgroep van CHU-journalisten in het leven was geroepen om dit vraagstuk nader te bestuderen en zo mogelijk stap pen te ondernemen, waardoor aan de bestaande onbevredigende toe stand op publicistisch gebied in de CHU wellicht binnen afzienbare tijd een einde zou kunnen komen. Enige maanden geleden had deze werkgroep een gesprek met het dage lijks bestuur van de Chr. Historische Unie, waaruit reeds dadelijk bleek, dat ook in de top van de Unie met het on derhavige probleem wordt geworsteld. Ofschoon het dagelijks bestuur te ken nen gaf sinds enige tijd bezig te zijn met het onderzoeken van bepaalde mo gelijkheden, was het onmiddellijk bereid de werkgroep bij haar aktiviteiten steun te verlenen. Bijzonder nuttig acht zij verder een hechter kontakt met het hoofdbestuur van' de Chr. Historische Unie en de Kamerfrakties, waardoor de CHU- journalisten een beter inzicht zouden kunnen verkrijgen in de problemen van de praktische politiek, in het bij zonder die waarvoor de Unie zich ge plaatst ziet. Deze journalisten zouden dan in hun bladen het standpunt van de OHU in bepaalde kwesties nader kunnen interpreteren en rijker kunnen toelichten dan voorheen het geval is geweest. Gebleken is, dat de toplei ding van de CHU welwillend tegen over dergelijke bijeenkomsten staat. In een zaterdag te Hilversum gehou den vergadering van de werkgroep van CHU-journalisten was de voorzitter van de Tweede-Kamerfraktie, dr. H. W. Ti- lanus, uitgenodigd zijn visie te geven op het persvraagstuk van de Unie. De be jaarde staatsman gaf daarbij als zijn mening te kennen, dat hij gaarne zou zien, dat er in plaats van de huidige al lure-arme periodieken één goed ver zorgd CHU-weekbiad zou ontstaan, dat op waardige wijze de Unie op publicis tisch gebied zou kunnen vertegenwoor digen. De heer Tllanus zei hiervoor reeds jaren te hebben gestreden. Er wa ren en zijn echter nog faktoren, die een reorganisatie van de CH-pers in de weg staan. Dr. Tilanus betreurde het, dat er vooralsnog geen perspectieven zijn voor wederoprichting van een CHU- dagblad. Hij was niettemin al erg blij indien er op korte termijn één repre sentatief weekblad uit en in de bus zou komen. Een van de eerste taken die de werk groep zich heeft gesteld is het moge lijk maken, dat aan de bestaande CHU- bladen beroepsjournalisten zullen gaan meewerken', wat ongetwijfeld tot gevolg zal hebben dat het „gezicht" van deze bladen de vereiste modernere tint zal krijgen. MIDDELBURG. De leden van de Islington N W. Branch van het Bri tish Legion, dat is de Engelse organisa tie van oud-strijders, zuilen ook dit jaar een bezoek aan Zeeland brengen. In plaats van de 129 aanwezigen van vorig jaar, krijgt Middelburg nu 190 oud-strij ders op bezoek. Er is nog een verschil: vorig jaar bleven de Brittein slechts één dag, nu wordt het bezoek tot vier da gen uitgebreid. De gewoonte van de Engelse bond was elk jaar vier dagen naar Noord- Frankrijk te gaan om daar o.m. diens ten voor de aldaar gesneuvelde Britse soldaten te houden. De Middelburgse heer J. Reinders uit de Gortstraat heeft Engelse relaties in die kringen en ver leden jaar werd hem het verzoek ge daan of hij organisator wilde wezen van een bezoek der oud-strijders aan Walcheren. De heer Reinders stemde toe en was die dag een voortreffelijk gastheer. De Britten hebben o.m. een bezoek aan Westkapeile gebracht, waar bij het oor logsmonument een ere-dienst werd ge houden. Enkele hoge -gasten van vorig jaar waren generaal Sir Roy Bucher burgemeester Todd van Dagenham, een Londense voorstad en de heer Riddett, die de algehele leiding had. In de be doeling van Britten ligt nu dus een vier daags bezoek aan Zeeland. Ook nu treedt de heer Reinders als organisator op. De Engelsen arriveren de vrijdag voor Pa sen. Dienst op de Markt Er zal een dienst voor de gevalle nen op de Markt in Middelburg gehou den worden, waarbij de twintig mee genomen standaards vertoond worden. In de bedoeling van de heer Reinders lag voor deze herdenking de commis saris van de Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de burgemees ter van Middelburg, mr. Joh. de Widt, uit te nodigen. Het verdere programma van het vier daagse bezoek staat nog niet vast. Ver moedelijk zal een bezoek aan het Vlis- singse landingsmonument en vaart langs de Deltawerken gemaakt worden. De 190 leden van het Engelse gezelschap staan dit jaar onder leiding van de vi- ce-voorzitter van de nationale British Legion, Lord Carew. Er zijn nu reeds overeenkomsten gemaakt met drie Mid delburgse hotels de Engelse gasten voor vier dagen te herbergen. VLISSINGEN. Op het kruispunt WalstraatNieuwendijk kon de negen tienjarige bromfietser B. uit Middel burg zijn vervoermiddel niet meer de baas en botste in volle vaart tegen een personenauto bestuurd door G. uit Vlis- singen. De bromfietser kwam er won der boven wonder vrij goed af doch de auto werd ernstig beschadigd. B. die klaagde over zijn rug zal eeji paar da gen het bed moeten houden. HAAMSTEDE. In de zaterdag ge houden raadsvergadering is medege deeld dat verwacht wort dat binnen kort tot verbetering van de bad- en strandweg kan worden overgegaan. Ook zal een parkeerplaats worden aan gelegd bij de vuurtoren. Voorts kan medewerking worden verwacht bij de uitvoering van de plannen tot verbete ring van de toeristische wegen. De ge meente Haamstede kan de kosten van deze verbetering niet uit eigen midde len betalen, doch verwacht hiervoor een extra uitkering te krijgen. De raad besloot aan de kerkeraad van de Geref. Kerk een subsidie van vijf procent te verlenen in de grond en bouwkosten van een te bouwen nieu we kerk. De heer C. van Oord (a.r.) stemde tegen het desbetreffende voor stel van B. en W„ omdat hij het sub sidiebedrag te laag vond. Hij wilde de bouwgrond beschikbaar stellen voor de aankoopprijs. De heren Verton en Sla ger deden nog een poging om het sub sidiebedrag verhoogd» te krijgen, doch kregen de meerderheid van de raad niet mee. Enkele wijzigingen in het uitbreidings plan waren vastgesteld. Het pl^n Wes- tensch ouwen moet eerst nog in B. en W. W. worden behandeld. Verwacht wordt dat het in de volgende raadsvergadering ter sprake kan komen. Het plan Kloos- terweg ontmoette geen enkel bezwaar en werd vastgesteld evenals het plan Hoge Zoom. De raad besloot tot grondaankoop van de gebr. Boot. Deze grond ligt in het plan Kloosterweg en zal worden be stemd voor woningbouw. De led«n van de adviescommissie woonruimtewet werden herkozen. Gunning vond plaats van de rioleringswerkzaamheden. De raad voelde niet voor het plan van Ged. Staten van Zeeland tot het aanleggen van ontsluitingswegen. Men wil het streekplan afwachten en daarna een definitief standpunt innemen. Het is gebleken, aldus de raad, dat velen bezwaren hebben tegen het tracee van de ontsluitingswegen. BREDA. Een huis uit het begin van deze eeuw in de Nieuwe Bosch straat te Breda is onherkenbaar gemo derniseerd voor de derde vestiging van de n.v. Habomij. v.h. Brand-Dekker uit Goes en Vlissingen. Er bestond in West-Brabant behoef te aan een moderne toonzaal voor keu kens, en die is nu zaterdagmiddag door de directeur, de heer J. Dekker uit Goes geopend. In het strakke inte rieur, opgefleurd met tal van bloem stukken van relaties, zijn allerlei keu kens opgesteld. De heer Dekker heeft ons de thans in de meeste luxe, maar ook in de meer populaire keukeninrich tingen verwerkte snufjes laten zien. De Haas en Ezo-keukens, die hij im porteert worden behalve in de drie eigen vestigingen van de Habomij ook in het oosten van het land door dealers verkocht. Zelf heeft de heer Dekker al plannen voor een vierde showroom, in Rotterdam. Weemoed en pessimisme KOUDEKERKE. Het college van B. en W. heeft de gemeentebegroting 1961, met de eerste wijziging, de raad aangeboden. B. en W. merken daar bij op: „Wij realiseren ons, dat dit in de geschiedenis van de gemeente Koude kerke een belangrijk moment is. Aan nemende, dat het wetsontwerp tot ge meentelijke herindeling van Walcheren dit zittingsjaar de parlementaire eind streep zal behalen en voorshands hebben wij geen redenen daaraan te twijfelen gaat het hier om de laatste begroting van de gemeente Koudeker ke. Geeft dit feit op zichzelf al aanlei ding tot weemoedige beschouwingen de uitkomsten van deze begroting doen een gevoel van pessimisme nog toenemen". De begroting vertoont een aanvanke lijk tekort van 45.500 gulden. In de eer ste wijziging van de begroting is dit te kort weliswaar teruggebracht met 15.550 gulden, maar dan blijft er toch nog een bedrag over van 29,550 gulden. Met name de posten kapitaalslasten, subsidie gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg, verpleging gees telijk gestoorden, salarissen en onvoor ziene uitgaven, zijn belangrijk verhoogd. Naar de mening van B. en W. is de begroting in alle opzichten reëel opge zet. Op langere termijn bezien betekent de nieuwe financiële verhouding rijk gemeenten voor Koudekerke een belang rijke verbetering. In totaal zal uit het gemeentefonds ongeveer 22.000 gulden per jaar meer worden ontvangen dan thans het geval is. Voorts brengen B. en W. onder de aandacht, dat verhoging van de straat belasting in de naaste toekomst niet zal kunnen uitblijven. Voorlopig wil het college het tekort wegwerken door verhoging van de post „algemene uitkering uit het gemeente fonds" met een bedrag van 29.550 gul den. Nieuwe kapitaalsuitgaven zijn in de begroting niet opgenomen. Zodra de noodzaak zich daartoe voordoet zullen deze bij afzonderlijke wijziging van de begroting worden voorgedragen. Wij denken hierbij o.m. aan het verder bouwrijpmaken van het plan „Dishoek" en de bouw van een zuiveringsinstalla tie, de bouw van Geref. lagere school en vernieuwing van openbare verlich ting. VLISSINGEN. De politie heeft twee matrozen aangehouden en overge geven aan de Koninklijke Marechaussee. Beide zeelieden hadden na een feest avond in de binnenstad de laatste bus verlopen en daar" hun de benen te zwaar en het brein te beneveld was geworden besloten zij niet naar hun schip te gaan lopen doch zich een vervoermiddel te verschaffen. Op de Boulevard Banckert stalen zij een fiets van een jongedame en ging er gezamenlijk op toeren tot de politie een einde aan deze nachtelij ke sportbeoefening maakte. 9 Voor de afdeling Zoutelande van de N.C.V.B. heeft mevr. de Jong-Bikker ge sproken over „Arbeidsvreugde". Op 18 nov. hoopt dr. Kraan te spreken over „De leugen in de geneeskunde". Automatisering van de telefoonsector Oostburg OOSTBURG. Op vrijdag 11 novem ber, des middags om een uur zal de telefoondienst in west Zeeuwsch-Vlaan- deren worden geautomatiseerd door in- dienststelling van de telefooncentrale te Oostburg. Dit betekent tevens de vol tooiing van de telefoonautomatisering in het telefoondistrict Breda. De directeur van het telefoondistrict heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland verzocht de officiële indienst- stelling te verrichten. BATH. Aan boord van het Belgi sche vrachtschip Eskaut, dat nabij Bath ten anker lag, heeft zich zondagmiddag een ontploffing voorgedaan op de stook plaat. Tot ver in de omtrek werd de ex plosie gehoord. Uit Terneuzen vertrok de sleepboot Jan P. Best ter assisten tie. De kapitein van het Belgische schip besloot echter op eigen kracht door te varen naar Vlissingen, waar het schip op de rede ten anker kwam voor on derzoek. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De 5500 ton me tende Eskaut is eigendom van Arme- ment Beppe te Antwerpen. Naar de oor zaak van de ontploffing wordt een on derzoek ingesteld. De kapitem heeft hierover geen mededelingen willen ver strekken. OOSTBURG. De Raad Oostburg zal op woensdag 26 oktober om half acht in vergadering bijeen komen. On der de ingekomen stukken en medede lingen is o.a. een verzoek om een ga rantieverklaring in verband met het stichten van een bejaardentehuis te Oostburg. De heer J. Kastelein bericht te dat hij zijn benoeming tot onderwij zer aan de Openbare Lagere School aanvaardt. Verder stellen B. en W. voor, tot herbenoeming van de com missie woonruimtewet en tot wijziging van de richtlijnen, inzake het verstrek ken van een kolentoeslag aan minder- draagkrachtigen. TERNEUZEN. De raad van de ge meente Terneuzen zal donderdag 27 ok tober bijeenkomen. In verband met de verbetering van de infra-structuur van de gemeente en ter bevordering van de industrialisatie, stellen B. en W. voor over te gaan tot reconstructie van de Axelsestraat. Volgens de voorlopige cij fers zal voor dit werk een bedrag ten laste van de gemeente blijven, groot 9343 gulden. Eveneens is er een voor stel tot aanleg van de invalsweg 't Zwaantje. Voor beide objecten heeft de minister van economische zaken zijn medewerking toegezegd. B. en W. stellen voor eervol ontslag te verlenen aan mevrouw K. Peters Blom als onderwijzeres aan de lagere school A en aan de heren G. P. Post en A. Deelstra als tijdelijk leraar aan het Petrus Hondius-Lyceum. Op een voordracht voor een benoe ming van een onderwijzer aan de Zuid- landschool staat de heer W. B. van Leeuwen, hoofd van de O.L.S. De aanbeveling voor een tweetal ie raren aan het Petrus Hondius-lyceum in tijdelijke dienst luidt als volgt: de he ren C. van Evert en A. Windt. Een vijftal woningen, vallende in het saneringsplan stellen B. en W. voor aan te kop«). Vastgesteld zullen worden de uitgaven over 1959 van het lager onderwijs en het uitgebreid lager onderwijs. Souburgs Rode Kruis vierde 25-jarig bestaan SOUBURG. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeling Oost- en West-Souburg, Ritthem en Nieuw- en St. Joosland van het Ne derlandse Roode Kruis is zaterdagmid dag in de Rehobothzaal een receptie gehouden. Vele verenigingen boden ge lukwensen aan evenals de gemeentebe sturen der drie plaatsen. Burgemeester A. H. S. Stemerding zei o.a. dat het Rode Kruis steeds paraat is geweest en veel hulp heeft verleend tijdens de oorlog, bij de watersnood en andere ernstige gebeurtenissen. Voorzitter F. Leenhouts, die de spre kers beantwoordde en dankte voor de hulde, deelde mede dat helaas het hoofd bestuur niet vertegenwoordigd kon zijn. Wel waren het kringbestuur en het ge westelijk commando aanwezig, evenals twee oprichters van de in 1935 ontsta ne afdeling, namelijk de heer J. S. Bloos en de voorzitter. Diverse enve loppen met inhoud en bloemstukken werden aangeboden. De hefer A. F. Walraven voerde het woord namens de vereniging van helpers en helpsters van het Rode Kruis. Hij bood de grootste Zeeuwse afdeling o.m. zeventig ver- bandtassen, zes uniformen en een zie kenhuisledikant aan. Expositie pharmaceutische boeken in bibliotheek MIDDELBURG. De Kring voor de Geschiedenis van de Pharmacie in Be nelux (Cercle Benelux d'Histoire de la Pharmacie) hield dit weekeinde een na- jaarskongres In Middelburg. Om drie uur zaterdagmiddag opende de presi dent, dr. P. H. Brans, een bezichtiging van een keurkollektie pharmaceutiseh historische boeken in de Provinciale Bi bliotheek van Zeeland in de Abdij. Deze kollektie is georganiseerd door de archivaris, de heer H. Pieters. Dr. Brans heette de aanwezigen en vooral de uit België gekomenen hartelijk wel kom en weidde uit over de tentoonstel ling, welke prachtig-gave exemplaren van oude, in pharmaceutische kringen bekende en gewaardeerde, boeken zoals het in 1644 gedrukte Kruidenboek van Dodonaeus en de internationaal beroem de kruidenboeken van L'Obel en Clucius. Ten stadhuize werden de kongresleden door het gemeentebestuur om vijf uur 's middags ontvangen. Om acht uur 's avonds hield de heer Pieters in het Museum van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen een le zing, getiteld: „Een en ander uit de ge schiedenis der pharmacie van Zeeland". Ook in het museum was een tentoon stelling te bezichtigen en wel onder de naam: Tien jaar kring voor de geschie denis der pharmacie in Benelux. Apo theker E. G. Segers uit Brussel ver toonde hierbij kleurendia's van oude apotheken. Zondagmorgen om half tien werd in het museum een ledenvergadering ge houden. Om elf uur volgden lezingen door apotheker J. Ghyssaert uit Ant werpen over families van apothekers. chirurgijnen en geneesheren, dr. L. Elaut uit Gent over de lotgevallen der Mechoacan en dr. E. Grendel uit Gou da over pharmaceutische emblemata. Tenslotte houdt apotheker L. J. Vande- wiele uit Gent een causerie over ,,'t Nieuw licht des apothekers" van Anto- nius de Heide, arts in Middelburg ge boren. ST. NIKLAAS. De Belgische doua ne die de achtervolging op een smok kelauto had ingezet boekte succes in St. Niklaas (België). Nadat de smokkelaars over een messenwerper waren heenge reden zagen ze toch nog kans door te rijden. In St. Niklaas moesten de smok kelaars het echter op geven. In de auto werd 1000 kg gesmokkelde roomboter ontdekt. Ook de chauffeur kom worden ingerekend, een zekere V uit St. Niklaas. MOERBEEKE. Na een wilde jacht is het de Belgische douane te Moerbe- ke gelukt een met een vals Belgisch kentekenbewijs gesierde auto met 900 kg roomboter in beslag te nemen. De chauf feur wist te ontkomen. Het was in Mal- degem, dat surveillerende Belgische douaniers een zwaar gepantserde Belgi sche personenauto tot stoppen wisten te dwingen. Dit kwam doordat een doua nier zijn rijwiel voor de wagen had ge gooid. De smokkelauto trachtte vervol gens achteruit te rijden maar reed de wagen vast. De bestuurder ontkwam in het duister. De auto vervoerde 900 ka roomboter en 2 emmers kraaiepoten.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3