"M Levend beeld uit vette klei Ontvlucht de regen op uw menuutje ZWERFTOCHT DOOR 54.000 HEKTAREN NIEUW LAND Geen opdracht tot vervolging Vara-toto PUROL in huis Zaterdag 22 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 De kapper komt Voorposten MOMENTOPNAME VAN OOSTELIJK Hoop op pacht Afstanden In het groot .Ze leeft hier' Insluipers wachten op kinderbedtijd Bouwplan Bezuidenhout teruggenomen Wilde staking bij Unox Raad scheepvaart schorst machinist ff ie bij Harderwijk de Ktiardijk op rijdt, gaat een andere wereld binnen. Hij komt op de klinkers van de negentig kilometer lange dijk, waarbinnen 54.000 hektoren nieuw land is gewonnen. Het zijn vijfen twintig kilometers naar Lelystad, maar het lijkt een weg zonder eind met aan weers zijden steeds maar betonnen paaltjes: twee witte strepen, die voortijlen en elkaar nooit ontmoeten Links ervan het 'rauwe zacht-golvende water van het IJssel- meer, dat zich in een wazige horizon oplost rechts een wildernis van riet, kreken en poelen. Aan de ene kant hier en daar wat kleumende hengelaars, aan de andere zijde vogels, tienduizenden vogels, ontelbaar: meeuwen, reigers, een enkele valk, maar vooral eenden, eenden, eenden. Zij liggen er als zomersproeten in dg tientallen poe len, roerloos Op deze tekening is zeer schetsmatig aangegeven, hoe op het ogenblik de toestand is in Oostelijk Flevoland- In ruwe trekken: hel oostelijke deel is nagenoeg in cultuur gebracht, in het westen voeren riet en vogels nog de boventoon. Het is duidelijk, dat de Markerwaard en Zuidelijk Flevoland de polder van de toekomst moeten morden. EN vraagt zich af, of die juf frouw in het gras, verpakt in gummi en leer, met een vogelboek op schoot en een kijker voor de ogen, het enige menselijke wezen hier is. Het is Ute Rahne, landbouwkundig technisch assistente uit Braunsch weig (40 km van de Oost- duitse grens), die een week vakantie heeft geno men om de vogelrijkdom in Oostelijk Flevoland te bestuderen. Men vraagt het zich af tegen beter we ten in, want het is zeker, dat er volop leven is in Le lystad. EENMAAL in de veertien da gen komt op maandagmid dag een dameskapper naar Lelystad. Hij heeft volop werk en het is wel de gelijk nodig tijdig te bespreken. Deze figaro uit Ermelo brengt in zijn auto alle benodigde apparaten mee. De da mes beschouwen deze regeling als een hele uitkomst. Vroeger trokken zij op zaterdagochtend naar het oude land, omdat dan de mannen thuis zijn om op de kinderen te passen. De kinderen, ja die zijn er nogal hier, want het zijn meest jonge gezin nen. Voor de dertig op de kleuter school en de zestig op de lagere school klemmen de vraagstukken nog niet. Wel voor de opgroeiende jeugd, de jongens en meisjes rondom zestien jaar. Voor hen is het vertier op Le lystad vrijwel nihil. Voor degenen on der hen. die in Harderwijk op school gaan, is er het bezwaar van de bus. die met grote tussenpozen de verbin ding onderhoudt. Zi„ lopen soms enke le uren rond in Harderwijk. Dan is nog gezwegen over de dikke twintig gulden, die een maandabonnement voor de bus kost. Inderdaad toch een heel ander leven op zulk een vooruitgeschoven post. Er zijn verscheidene verenigingen en clubs als prettige tijdpassering. Ieder een heeft alles over voor de belangen van de school, die hier inderdaad mid delpunt is. Het is eigenlijk de enige plaats, waar zi,ch MMI in dit gebied tot dus- verre gemeenschaps- leven heeft ontplooid. Verreweg het meest J, nog in houten huizen Xsftv met vriendelijke tui- WwM nen. verder in woon schepen en saJonwagens. Er is een dok ter, een school, een hotel, een kapper, een postkantoor, een voetbalveld. Het gaat er werkelijk op lijken, vooral als we de benzinepomp niet vergeten: de injectie voor menselijke ongedurigheid. Maar op de stenen huizen na van het sluis- en gemaalpersoneel gaat alles toch verdwijnen als een eind verderop het echte Lelystad is verrezen. W;IE hier wonen zijn voorpos- W ten en tijdelijke werkkrach ten. Personeel van aannemers, die de dijk van de Markerwaard bouwen en sloten graven in Oostelijk Flevoland. Hun arbeiders verblijven in het kamp met huisjes, elk voor acht mensen. Er is ook een voorlichtingsdienst met een ruime tentoonstellingszaal, want er bestaat nogal wat belangstelling voor de manier, waarop dit stuk zee bodem bewoonbaar gemaakt en in cul tuur gebracht wordt. Niet alleen uit eigen land. maar uit de gehele we reld komt men kijken. Van over de rLPV OLAND zijn. Er is namelijk grote belangstel ling voor. De 31-jarige trekkerchauf feur A. Spruijt, afkomstig uit Melis sant, is er nogal lakoniek onder. Hij werkt hier sinds december vorig jaar en zegt: ,,Het valt wel mee als je geen illusies hebt". Voor anderen gaat het juist daarom. BOEREZOONS werken hier uit sluitend met de hoop er een bedrijf te kunnen pachten. Zoals de evenoude P. Bastiaanse, die van zijn hoge zitplaats op een maaidors- machine klimt om dat te vertellen. Zijn vader heeft een bedrijf te Zeven bergen, maar hij heeft al zeseneen half jaar ervaring in de nieuwe pol ders. Hij is rustig, er zit niets anders op dan afwachten. In de Noordoost polder hadden de pionerende boere- zoons voorkeur, hier niet. Een. eind van wat nu Dronten heet. staat een heimachine. Midden in een verlatenheid van zand, dat over de zeebodem is gespoten. Hier komt het eigenlijke dorp met die naam. In vijf tien maanden moeten 155 woningen uit de grond worden, gestampt. Vele kilo meters er vandaan loopt een dikke buisleiding van vier kilometer door het land. Er stroomt met veel zand vermengd water doorheen, naar de plaats waar het dorp Swifterbant zal verrijzen. Veertig hektaren moeizaam verworven land worden onder dik zand bedolven. In. de kantine bij het arbeiders kamp heb ik groepjes mensen hun middagboterham zien eten. Ik heb enkele van de veertig grote zg. ontgin- ningsschuren gezien en een bezoek ge bracht aan een huis ernaast, waarin nu het gezin, van de opzichter en later dat van de boer woont. Gerieflijke wo ningen, die meer op bungalows lijken dan op de behuizingen, waarin men gewend is de agrariër te zien. Met de landbouwkundige hoofdassistent A. J. Lindenbergh reed ik langs nog laag geboomte, waaruit een groot lommer rijk bos moet groeien. Ik ben met hem de „wildernis" in geweest, daar waar over uitgestrekte gebieden het riet twee tot drie meter hoog groeit. Ook langs de plaats, waar op 240 hek taren 57 visvijvers voor de organisatie ter verbetering van de visstand in de rivieren en binnenwateren, worden aan gelegd, zijn wij gegaan. Kapper W. BORST werken tèt er klanten zijn Kampbeheerder G. DOKTER rustig aankijken grenzen zo'n 15.000 mensen per jaar, schat de 38-jarige voorlichtingsamb tenaar F. A. van Schie. Hij is op gegroeid in Har derwijk en daar hoorde hij pok voor het eerst over het inpolderen van de Zuiderzee. „Maar van do verkeerde kant", voegt hij er aan toe. Hij bedoelt de tijd, toen de vis serman De Herder niet ophield te waarschuwen te gen de snode plan nen van de water staatsmensen. Het moet er een merkwaardig leven zijn in die stilte van water en vlak land rondom. Die enkele tientallen koeien dichtbij de dijk en Willem, de half-blinde bijna negentigjarige herder met zijn honderd schapen brengen daar maar weinig verlevendiging aan. Wie kan over dat leven beter praten dan. dokter H. J. Bekius, die, bijna zeven jaar geleden hier kwam, op het ogenblik dat Lely stad nog een eiland was met zestig mensen. Praat met hem niet als over een pionier. Daarvan wil trouwens niemand horen. Hoewel toen was het fascinerend. „Nu is het al zover, dat men aan het positie bepalen bezig is", zegt dokter Bekius. In het begin werkte iedereen aan het opbouwen van de gemeenschap. Twee jaar lang hebben alle protestantse groeperingen tezamen gekerkt. Nu doen ze dat niet meer. Langzaam maar zeker wordt het leven normaal-Nederlands, namelijk op zuilen. DOKTER BEKIUS kent het gebied wèl. Een grote prak tijk heeft hij niet: 1200 kamparbei ders en 800-900 mensen in gezinsver band, maar de verste patiënt woont veertig kilometer weg. Hij heeft om die reden in de polder verspreid vier apotheken ,.en hier en daar een bed". Het boeit hem dus, waarom is zo moeilijk te zeggen. Toch, altijd de zelfde mensen om je heen. De week einden weg? Het organiseren daar van is lastig en omslachtig. Het ge zin Bekius houdt het daarom maar op de grote vakantie en drie week einden per jaar naar de bewoonde wereld. Mevrouw Bekius, zelf arts, springt zo nodig in. Dat is haar probleem niet. Het lijkt gemakkelijk, dat alle leveranciers van het vaste land naar Lelystad komen. Zij Oen vele van haar sexegenoten) mist evenwel de winkels. Die omstandigheid maakt het leven onvolledig. Een andere huis vrouw zei: ,,Als ik naar de vaste wal ga. koop ik dingen, waarvan ik denk: komen wel eens te pas. Knoop jes. rolletjes stikzij. Als je dan iets nodig hebt. wil je toch andere en het blijft liggen. Zó'n hoop heb ik ervan. Ongemerkt maakt het je leven duur der". ,,Het was intiemer, toen ik hier in april '54 kwam", constateert de 35- jarige kapper W. Borst, die tevens beheerder is van het poststation, in welke functie hij on-der andere twee maal per dag de post bezorgt Hij heeft er nog geen hekel aan hier te zijn neergestreken. Hij werkt 's avonds tot er klanten zijn. Als 's avonds om half tien de laatste klant de deur uit stapt, is het heel gewoon. Zijn klantenkring .schommelt zo'n beetje" naar gelang er arbeiders zijn. Dat ondervindt het schoolhoofd „mees meester" J. B. BENSCH ook ambtenaar burger lijke stand Dokter H. J. BEKIUS positie bepalen ter" J. B. Bensch op overtuigende wij ze. Bijna twee jaar geleden kwam hij hier en het boeit hem een school op te bouwen. Zijn vrouw voegt eraan toe: ,,Als we eens weggeweest zijn en weer op de Knardijk rijden, zeggen we: we zijn weer thuis". Het klinkt even vreemd te horen, dat de heer Bensch ook beëdigd ambtenaar van de burgerlijke stand van de gemeente Zuidelijke IJsselmeerpolders is. Druk heeft hij het er niet mee, zodat hij zich geheel kan wijden aan zijn pupil len, die naar zijn mening in houding en optreden nagenoeg niet verschillen met stadskinderen. woon meer, dat, sinds midden 1957 dit land droog viel, het werd doorsneden met 225 km weg, 950 km sloten, 200 km tochten (kleine kanalen) en 86 km bevaarbare kanalen. Rond 4,3 miljpen draineerbuizen werden aangeregen tot een lengte van 1300 kilometer. Vorig jaar leverde de oogst 12V2 miljoen kilo tarwe en zes miljoen kilogram kool zaad op. Het zijn maar een paar ge tallen om zich erover te verbazen, dat wat hier grootscheeps gebeurt, nage noeg geruisloos langs ons gaat. UTE RAHNE Duitse belangstelling voor vogel rijkdom in Oostelijk Flevoland Landbouwkundig hoofdassistent A. J. ^LINDENBERGH (links) en trekker chauffeur A. SPRITIJT geen beste kwaliteit graan dit jaar.... /"OOR de vlottende bevolking van mannen, die dag-in dag- uit zwaar werk verrichten aan de dijk en in de polder, zorgt de 52-jarige kampbeheerder G. Dokter, over wie men ter onderscheiding van de medi cus spreekt als kamp-Dokter". Een man, die er slag van heeft met dit soort mensen om te gaan. Zijn. vele ja ren als kok bij de marine schijnen daar niet vreemd aan. Een robuuste man, die zegt: ..Ik was een van de kleinsten van tien broers en een zus ter". Met zes corveeërs, een kok en een tuinman knapt hij zijn taak op: ,,Een van de mooiste betrekkingen, die ik gehad heb". Onder het opsteken van een sigaret herhaalt hij de vraag: ,.Of mijn vrouw het naar d'r zin heeft?" - en antwoordt: ..Meneer, la ten we mekaar rustig aankijken. Als de vrouw het niet naar d'r zin had, was ik hier al lang vertrokken. Die leeft hier". Zo onopvallend mogelijk hebben wij geprobeerd iemand te vinden, die het maar zo-zo vindt op Lelystad. Het luk te niet. Er moet een ondefinieerbaar ..iets" zijn, wat al die mensen bevalt in deze uithoek. In alle eenvoud lever de de kantonnier-havenmeester J. de Graaf nog het toppunt van tevreden heid op. Wie toch is gelukkiger dan de man, die elke avond van half zes tot zes uur met een hengel aan het water gaat staan om een visje voor de poes te vangen Toch is er ook een ander Oostelijk Flevoland. Daartoe moet men het binnengaan van Kampen uit. Dan komt men in het ontwaterde gebied, een kleine 20.000 hektaren intussen. Daar ontmoet men begrippen, cijfers en feiten, die niet meer Nederlands aandoen. Het klinkt immers niet ge TN wat men Dronten noemt, staat een groot schuurachtig gebouw met aan elke kant twintig si lo's. Het geheel heet eenvoudig maga zijn, deze opslagplaats voor 4000 ton los graan. In de nieuwe polders wordt veel met eenvoudige woorden omge gaan. Men noëmt ze doodgewoon werkplaatsen, die hier verrijzen, in drukwekkende hallen voor onderhoud en herstel van de vele tientallen werk tuigen en machines, die gebruikt wor den bij het in cultuur brengen en oog sten. Pas is een opleidingscentrum ge reed gekomen voor de opleiding van chauffeurs voor al die gespecialiseer de werktuigen, waarmee beter en sneller dan vroeger wordt gewerkt. In de Wieringermeer bijvoorbeeld wer den de greppels nog met de hand ge graven. Een kilometer vergde 270 man-uren. Nu zijn er maar vijf man uren voor nodig met behulp van de greppelfrees. Het toeval wilde, dat ik in de polder was op de laatste oogstdag. Een ploegbaas vertelde, dat in twee da gen met behulp van 31 machtige maaidorsmachines en zestig man op tweehonderd hektaren het graan werd gemaaid en gedorst. Tevens stonden 180 wagens ter beschikking, waarin het graan met trekkers naar het ma gazijn werd gebracht. Als gevolg van de slechte zomer was de kwali teit van het graan niet best, maar dit doet niets af aan de prestatie. Niet gewoon meer klinkt het ook, dat slechts 32 landbouwkundige op zichters de zorg hebben over deze 20.000 hektaren. Dat wil zeggen, dat ieder het beheer voert over een be drijf van 500800 hektaren! Ter illu stratie: een bedrijf van de grootste afmetingen is dan twee bij vier ki lometer. Dit wordt anders als het land verpacht wordt. Onlangs is meege deeld, dat er waarschijnlijk 1400 boer derijen zullen komen. De pachtbedrij ven worden evenwel groter dan in de Noordoostpolder. Waarschijnlijk ir 1962 zullen de eerste boerderijen wor den verpacht. Dat hangt af van het tempo, waarin de boerderijen en. hui zen worden gebouwd. Velen leven in spanning, wie de uitverkorenen zullen Van de ene naar de andere plaats is het telkens verscheidene ki lometers rijden. In het begin heeft men daar geen erg in. Het zijn meest kaarsrechte wegen en zelden ziet men er een andere auto. Opschieten is er zo doende wel bij. „Och ja", zegt de heer Lindenbergh. „honderd kilome ter heb je er zo opzitten". Wel, op deze geforceerde toernee was hon derd kilometer nog maar een aan loopje.... Men ver wondert zich bijna aan één stuk door op zo'n zwerftocht. Zeer sterk frap peerde het te ho ren, dat er dage lijks rond 1200 mensen in een of andere functie m de polder aan het werk zijn. Ik heb ze niet gezien. Al leen de uitgestrekt heid van het land moet er de oorzaak van zijn, dat ik de idee heb steeds maar plukjes van een man of tien te hebben gezien. Te gelijk snijd ik hiermee een brandend probleem aan. Ondanks alle moderne, arbeidskrachten besparende machines komt men ruwweg tien procent men sen tekort en de man, die dagelijks bezig is mensen aan te trekken, weet dat het heel moeilijk is, zoals dat overal het geval is. Dit verhaal is zomaar een moment uit een tot leven gewekt stuk zeebo dem. Het duurt nog jaren eer dit land een gezicht heeft, dat men ge makkelijker zal herkennen. Velen zijn dagelijks bezig met bedachtzaam boetseren aan dit levende beeld, dat uiterlijk strakke lijnen krijgt, maar in zijn wezen niet star zal zijn. Alles is aanwezig om er iets moois van te maken, namelijk de naakte grond met zijn verborgen rijkdom. •Schaapherder WILLEM half "blind, 'bijna negentig Advertentie Advertentie Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. Van onze correspondent BUSSUM Sluit uw deuren en ramen af, als u de kinderen naar bed brengt. Die waarschuwing geeft de politie van Bussum aan haar burgers. En laat voor al de waakhond thuis als u gaat wande len. Dat zou. de politie van Huizen daar aan kunnen toevoegen. De werkwijze van insluipers in het Gooi heeft de politie tot die waarschu wing gebracht. In de buurt van Bussum verschuilen insluipers zich tegen kinderbedtijd bij de huizen. Zodra zij op de slaapkamers licht zien aanflitsen weten zij Moeder brengt haar kinderen naar bed. Dan ko men ze tevoorschijn, lopen het huis bin nen en slaan hun slag. Dat komt de laatste tijd nogal eens voor. Toen dezer dagen een moeder aan de van 't Hoffweg in Bussum, na haar spruiten onder de wol te hebben gestopt, weer beneden kwam, was haar tas weg. Ze vond haar later terug in de tuin, maar het geld was eruit. De politie van Huizen heeft gisteren drie jonge mannen gearresteerd. Zij had den een villa geplunderd. Daartoe had den ze de kans gekregen, doordat de bewoners een eindje waren gaan wande len en voor een keer de waakhond ook eens hadden meegenomen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het groots opgezette herbouwplan Bezuidenhout, dat voorzag in een ondergronds station Staatsspoor is teruggenomen. De nadere ramingen van het tekort bij verwezenlijking van het plan bleken bijna honderd miljoen te bedragen, ruim twee maal zo veel als oorspronkelijk was voorzien. Het hele plan waaraan vele jaren in samenwerking tussen rijk, gemeente 's-Gravenhage en Nederlandse spoor wegen is gewerkt, is daarmee van de baan. Deze drie instanties zullen zich thans gaan beraden over een nieuw en eenvou diger plan. Dat zal zo zeer van het oude afwijken, dat de vaststellingsprocedure opnieuw zal moeten beginnen. Van onze correspondent OSS. Een tariefskwestie is oorzaak geweest dat 40 a 50 man van de worst- stopperij UNOX in Oss donderdagmiddag en gisteren niet hebben gewerkt. Deze afdelingsstaking werd niet door de vak bond gesteund. Wel is er overleg geweest van het bestuur van de vakvereniging St. Joris met werknemers en directie. Men wilde zich echter niet uitlaten over de resul taten. De mening van enkele vakbonds mensen is evenwel dat de kans groot is dat vandaag het werk normaal wordt hervat. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Het ligt niet in de lijn van de verwachtingen dat de minister van justitie de officier te Amsterdam, mr. Hartsuiker, opdracht zal geven een vervolging in te stellen tegen de orga nisatoren van de Vara-toto. Men wil de beslissing over een eventueel justitieel optreden aan deze magistraat zelf laten. Diens rapport, waarom minister Beerman ter beoordeling van de vraag of de toto in strijd is met de loterijwet, had ge vraagd, wordt op het ogenblik ten de- partemente bestudeerd. Het ministerie zal te zijner tijd de re sultaten van die studie aan de officier van justitie te Amsterdam meedelen. Hij kan dan geheel autonoom beslissen. Zoals bekend, heeft de officier ons in middels meegedeeld, dat hij geen aan leiding ziet om ambtshalve een vervol ging tegen organisatoren van de Vara- toto, die geleid wordt door Theo Eerd- mans, in te stellen. De 76-jarige rustend arts D. Stadig uit Dordrecht is bij het overstëken van de Velperweg bij Arnhem onder een auto gekomen. Hij werd zeer ernstig gewond en overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. AMSTERDAM. De raad voor de scheepvaart te Amsterdam heeft de eerste en de tweede motordrijver van de Marjan, de veertigjarige D. H Heijer en de twintigjarige G. Pronk beiden uit Scheveningen, veroordeeld tc respectievelijk twee weken schorsin als motordrijver van een zeeschip c een berisping. Op 18 april van het vorige jaar kwar de Marjan bij Landsend in ernstig moeilijkheden, doordat de machineka mer was volgelopen. Volgens de raad was dat mede de schuld van de motor drijvers. Zij hadden de wierkast vast- gezet met een knevel en een drukbout. Was de wierkast met vier moeren vast gezet geweest, dan zou het ongeluk niet I zijn gebeurd, meende de raad. HET DRUILERIGE natte weer maakt ons Nederlanders niet vrolijker of actiever. We zijn blij als we rustig in huis kunnen zitten en er niet uit hoeven om boodschappen te doen. Het plenst, de wegen zijn nat, de hemel is grauw en in ons hart verlangen we nu alweer (de winter is nog niet eens begonnen) naar een beetje zon en warmte. We zouden er goed aan doen met in gedachten een beetje te gaan trekken. Tenslotte kunnen we toch niet nu alweer met vakantie gaan. Onlangs was ik in een restaurant dat prachtig aan de Maas ligt, ergens voor de poort van Rotterdam De di recteur, de heer Louwers, gaf mij zijn spijskaart ter inzage. Ineens kreeg ik het gevoel: als ik die kaart nauwkeu rig bestudeer kan ik in gedachten vele buitenlandse restaurants in en uit lo pen. Deze kaart namelijk vermeldde zo'n ruime keuze van exotische inter nationale gerechten dat het een lust was ze te lezen. Op vele spijskaarten in ons land staan de Italiaanse sla, het Russische ei en de cocktail de crevettes vermeld. Maar wat hebben deze gerechten behalve dan hun naam eigenlijk met genoemde landen te ma ken. Niets, maar dan ook hoegenaamd •niets. ANDERS WORDT dit echter als u 7*- namen tegenkomt als: Bortsch, Russische groentesoep bij uitstek, Gu- lyasleves, de smakelijke Hongaarse vleessoep en de Crostini alla fioren- tina een heerlijke ragout van kippe- levers op toast. Beslist boeiend wordt zo'n kaart als u leest dat ge kunt eten een Esterhazy-rostéyos oftewel een contrafilet toebereid met een mengsel van diverse in sliertjes ge sneden groente waarbij een zure roomsaus wordt geserveerd. Precies zoals de om hun gastronomie bekende Hongaarse Esterha.zyfamilie dit voor zich liet klaarmaken, eens in de goede oude tijd. Dat men ook de Paella op de spijskaart vindt, is niet zo verwon derlijk. Dit Spaanse gerecht is favo riet geworden in haast alle landen der wereld. Wel is het verheugend te con stateren. dat dit gerecht zo lekker wordt toebereid. Bovendien is de smaak zo echt Spaans! De Fransman zegt: „entre ces deux mon coeur balance Welnu dan, mijn hart wankelde tussen de Mous- saka, een Grieks-Roemeens-Zuidsla- visch gerecht bij uitstek en de Besj barmak, een schotel van schapevlees op Russische wijze toebereid. De Moussaka won het van. de Besj bar mak. Het was zo'n lekker toebereide schotel dat ik u het recept ervan niet wil onthouden. MOUSSAKA: Dit gerecht wordt op zeer veel verschillende manieren toebereid. Het is namelijk zó dat het De Haagse Comedie speelt aanstaande dinsdag Becket of de eer van God van Jean Anouilh in de Rotterdamse Schouw burg. niet alleen in Griekenland en Zuid sla vië tot een nationale schotel bij uit stek hoort. Ook in Turkije, Roeme nië (het land van herkomst van deze schotels) en vele andere zuidelijke landen is dit gerecht zeer geliefd. Na tuurlijk houdt elk land er zijn eigen manier van toebereiden op na. Het grootste verschil'ligt vóoral in het ge bruik van de vleessoort en in de ma nier van afmaken van deze schotel. Er zijn landen die de moussaka klaar maken met een tomatensaus, er zijn er ook die dit doen met een dik smeuïg kaas-room-eiermengsel. Deze laatste manier wilde ik nu met u be kijken, want geloof mij. het is de meest lekkere. Natuurlijk moeten we ook even vaststellen welke vleessoor ten we voor de moussaka kunnen ge bruiken. Hiervoor leent zich het scha pevlees wel bijzonder goed. Lekker smaakt natuurlijk ook varkensvlees hierin maar het is niet volgens tra ditie! Immers, de landen der Moslems zijn principieel tegen varkensvlees. ISiet te vet OM DE moussaka te serveren heeft u een vrij hoge vuurvaste schotel nodig. Voor 6 personen neemt u on geveer IV22 pnd lamsvlees. Het moet niet erg vet zijn en u laat het in stukken ter grootte van een domi nosteen snijden. Hierbij zoudt u on geveer 6 aubergines moeten hebben; met komkommers evenwel kunt u dit smakelijke gerecht ook maken. Ver der neemt u ervoor 1 teentje fijnge stampte knoflook, 2 volle eetlepels ge snipperde ui, 1 mespuntje cayenne peper dat u roert door 1 eetlepel to matenpuree. Verder 1 ei, plm. 100 g geraspte kaas waarvan u de helft achterhoudt voor het afmaken. Met 50 g kaas en met 50 g boter, l eet lepel bloem en ongeveer 2 liter half bouillon, half melk maakt u een heer lijk smeuïge Mornaysaus die u voor ziet v4an< peper en zout naar smaak. Roer hier als laatste het losgeklopte ei doorheen. Dit gaat erbij f\M TE beginnen neemt u 2—3 eet- lepels olie die u zeer heet laat worden in een gewone vleespan. In deze kokende olie laat u de stukken ongezouten vlees met de uitjes en l de knoflook kleur krijgen. En dan wel een zeer mooie bruine kleur. Daar strooit u op: diverse soorten kruiden zoals een mespuntje tijm. evenveel basilicum, dille en peper. Voorts doet u erbij: 1 gekruimeld laurierblaadje. 1 kruidnageltje en eventueel wat ge droogde koriander. Roer dit alles goed door elkaar en werk er tot slot de cayenne-tomatenpuree doorheen. De komkommer neem wel een grote maat is geschild, in de lengte een maal doorgesneden en ontdaan van de nu al wat grote zaadjes. Snijd er niet te dunne halve maantjes (1 cm dik) van en bak die ook in deze vlees massa goudgeel. Smakelijk eten T~\E VUURVASTE schotel is inmid- v dels ingesmeerd met boter en be strooid met paneermeel. U deponeert hierin de moussaka. Maar wel in la gen: want tussen elke laag giet u een beetje van de gemaakte kaassaus. De bovenste laag dekt u af met brood kruim, het restje saus en de achter gehouden geraspte kaas. Leg daar nog wat klontjes boter op en dek dan af met een boterpapier. In de alreeds aan- oven laat u nu dit uitzonder lijk lekkere schoteltje in ongeveer 30 40 minuten helemaal gaar en smeu- ig worden. Haal er de laatste 5 mi- nuten. het papiertje af. De bovenkant moet nu lichtelijk goudgeel gratine ren Dit is een kwestie van de scho tel hoger in de oven zetten en het gas vol aan te draaien. Geef hierbij wat drooggekookte rijst, meer met (u heeft morgen een restje moussaka! hetgeen zeer prettig zal zijn). Natuurlijk is dit gerecht klaar gemaakt met aubergine wel fijner! Smakelijk eten en tot de volgende keer. MTGKV WOOT>wott«V.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9