Vakantiedorp biedt aan tweeduizend wapen - feiten Geen vernieuwing Geref. Rusthuis Middelburg Y.N. IN CONGO MIKPUNT VAN VELE AANVALLEN Faukelius, een geleerde Middelburg se predikant EILMS J St. Annalands oudste inwoner UITBREIDINGSPLAN WESTKAPELLE 99Goudmijntje voor middenstand Groene Kruis bijeen Aanrijdingen Kvnol ogenclub vergaderde N.C.V.B. vergaderde Plan in strijd met streekplan Calandweg aanbesteed Eerste paal clir. h.b.s. Walcheren Julianaschool vijftig jaar Be j aardensociëteit Woedende reactie van Belgische regering Terneuzense flats vertonen serie gebreken Oud pand ivordt .rerestaureerd w&nöeLinqen öoor be zeeuwse histORie Jager Utrecht weer in Vlissingen Goede export van oesters en mosselen Scheepvaart Vlissingen /.aleriiüg oiviober iyt>0 w a^i-i UÜGBLAD Pag. 5 WESTKAPELLE. De opzet van het Westkapelse uitbreidings plan „Joosses wegje" mag heel anders worden genoemd dan andere Zeeuwse plannen van die aard. Dit uitbreidingsplan, dat alleen de rekreatie ten goede komt, is volledig, wat betreft het verkopen van bouwterreinen, in partikuliere handen gelaten. Bij elk te bouwen zomerhuis hoort een stuk grond en de rest van de beplante stukken grond komen in het bezit van de gemeente. Het uitbreidings- en rekreatieplan van Westkapelle, dat één der grote plannen van het eiland is, behelst het stuk grond, dat aan de zuidwestzijde begrensd wordt door de duinenrij en aan de noordoost zijde door een uitloper van de Kreek en een waterloop. De reeds bestaande Joossesweg, Joosseswegeling en de Bucksweg doorsnijden het terrein. In het kader van de Inkor uitkeringen is circa achtduizend gulden beschikbaar gesteld voor de aanleg van twee duinovergangen. Dubbele zomerhuizen Echt een vakandiedorp wordt het daar onder het natuurgebied ,,De Kreek" De bestemming van de 32 hektare van het plan „Joosseswegje" is zeer ver scheiden. Er is kapaciteit tot het bou wen van liefst 103 grote zomerhuizen en vijf dubbele grote zomerhuizen. Deze laatste zijn bestemd voor meer dan één familie, dus gezinnen, die samen de va- kantietfwillen doorbrengen. Verder is er plaats voor 62 kleine zomerhuizen, twee dubbele kleine zomerhuizen en 33 kam- peerhuisjes. Er is gelegenheid tot het leggen van zestien caravanzolen en daarvoor zijn dus verharde punten ge maakt. Deze caravans zullen een elek triciteitsaansluiting krijgen en misschien Bog een rioolaansluiting ook. Het kampeerterrein, dat op het ogen blik in die omgeving is, verdwijnt en daarvoor in de plaats zal een nieuw terrein verschijnen, dat plaats biedt aan maximum negentig tenten. Het terrein is dus betrekkelijk klein, maar is be halve voor mensen, die aldaar hun ten ten willen opslaan, ook hoofdzakelijk be doeld als een speelweide voor in de zo merhuizen vertoevende kinderen. Driehonderd bedden Twee grote hotels met dependances, in de vorm van huisjes, verrijzen er in het vakantiedorp. De bedoeling is dat één der hotels een zuiver familiehotel wordt met een kapaciteit van minstens driehonderd bedden. Het andere hore cabedrijf wordt meer een jeugdliotel met weinig kamers en des te meer slaapzalen. Dit hotel zou dan ook eventueel als konferentieoord gebruikt kunnen worden. Verder wordt er een servicegebouw opgericht annex benzinestation. Een VW-kantoortje zou waarschijnlijk even eens daar onderdak worden gebracht. Op het ogenblik staat in het nog maagde lijke plan een boerderij, waarvan de eigenaar nog niet helemaal voor de enthousiaste bedoelingen van burge meester Th. H. de Meester en de ge meenteraad van Westkapelle is ge zwicht. In de bedoeling van de voort varende burgemeester en zijn mede werkers ligt echter, dat deze boerderij in de toekomst voor kampeerders ge schikt zal worden gemaakt. De uitvoering van dit voor Walcheren zeer modern plan zal in twee fasen geschieden. De eerste fase ligt al tame lijk snel in het verschiet. De aanbeste ding voor de hoofdriolering in de Joos sesweg en de Joosseswegeling met pompgebouw en persleiding naar be staande rioolwaterzuiveringsinrichting zal een dezer dagen gehouden worden. Uiteraard worden dan ook nevenriolen met toegangswegen, paden, enz. aange legd. Dit najaar zal met de aanleg een begin worden gemaakt en de verwach tingsvolle hoop is er dat volgende zo mer de eerste bungalows er zullen staan. De eerste fase van het plan neemt in de theorie vijf jaren in be slag, de voltooiing van het hele plan twaalf jaren. ,Bos"-plan ZAAMSLAG. Het bestuur van het Groene Kruis kwam bijeen met de col- lectrices en collectanten van de Emma- bloemcollecte. De voorzitter, de heer J. W. Kusee, drukte er in zijn openingswoord zijn vreugde uit over de goede opbrengst van de collecte, die geheel ten goede komt aan het plaatselijk werk van de vereniging. In 1961 zal de collecte weer gehouden worden op de landelijk gestel de datum. De aanwezigen werden in de gelegenheid gesteld de opbrengst te ra den. De dames M. Borsten en Kaijser- Verschelling waren er het dichtst bij. Zij kregen een kleine attentie. De op brengst was 1070,30. Een speciaal woord van dank kreeg de wijkverpleeg ster, zuster Beukelman voor alles wat zij voor deze collecte heeft gedaan. BERGEN OP ZOOM. Donderdag middag had op liet verenigingspunt B. Stulemeijerlaan-Zuid Zijde Zoom een aanrijding plaats tussen een personenau to, bestuurd door J. de B. uit Tholen, dié reed over de B. Stulemeijerlaan en naar links van richting veranderde, en een wielrijder J. v. B. wonende in Ber gen op Zoom, die in tegengestelde rich ting over de B. Stulemeijerlaan reed. De aanrijding ontstond doordat de au- 'obestuurder geen voorrang verleende san de rechtdoorgaande wielrijder. De auto werd licht beschadigd, het rijwiel .verd zwaar beschadigd. Tegen de auto bestuurder uit Tholen werd proces-ver baal opgemaakt. Vrijdagmorgen had in de Van der Rijtstraat een aanrijding plaats tussen een bestelauto, bestuurd door J. S. wo nende te Tholen en een personenauto, bestuurd door R. B. wonende te Pete- gem (Bi. Deze laatste stond met zijn auto geparkeerd tussen de bomen in de Van der Rijtstraat. De bestelauto reed in de richting van de Wouwsestraat. Op het moment, dat deze de personenauto passeerde, reed deze ook weg. Het ge volg was dat de personenauto tegen de achterzijde, van de passerende bestel auto reed. Tegen de bestuurder van de bestelauto J.S. uit Tholen werd proces verbaal opgemaakt. GOES. De kynologenclub ..Zee and" kwam vrijdagavond bijeen in de .andbouw. om van gedachten te wisse- rn over de problemen die de hondenfok kerij met zich meebrengt. Ter inleiding vertelde ir. H. Bruyning iets over de grondbeginselen van de erfelijkheids eer. Daarna begon de discussie over verschillende gevallen uit de praktijk, onder leiding van de heer Van Bakel. Hij belichtte uitvoerig de moeilijkhe den- bij het naar voren halen van de goe de eigenschappen van een bepaald ras en het laten verdwijnen van de ver keerde. Deze algemene gedachtenwisse- ling had tot doel de problemen op een jepaald gebied op te sporen om daar n de toekomst een deskundige spreker voor aan te trekken. GOES. De N.C.V.B. afdeling Goes, vergaderde onder leiding van de presi dente mejuffrouw M. Glerum. De Heer Duvekot vertoonde een film over zijn reis naar Brazilië. De Volgende verga dering zal zijn op 14 november. Alle huisjes komen in het groen te staan. Een bos"-plan is in samenwer king met de Heide Mij. en in overleg met Staatsbosbeheer gemaakt. Het grootste deel der kosten zeventig procent neemt de laatste instantie voor haar rekening. Het totaal der investeringskosten be draagt 515.000. Na een ingewikkelde berekening betekent dit dat de prijs per verhoudingsfaktor op 875 komt. Een klein voorbeeldje: de bedragen, welke de gemeente Westkapelle voor een cara vanzooi en een kleine zomerwoning zijn dus ƒ875.- en 2187,50. Voor de Westkapelse middenstand be tekent dit rekreatieplan, waarin dus ten overvloede nog zij vermeld, dat slechts zomerwoningen en geen permanente woningen worden gebouwd, een goud mijntje. Want als alles, volgens de plan nen volgebouwd en bewoond is en de hotels een maximum aantal gasten her bergen, telt het inwonertal van het va kantiedorp zo ongeveer tweeduizend zie len. Bijna zoveel als het inwonertal van de gemeente Westkapelle zelf. Het ver moeden is dus wel gekoppeld aan de verwachtingen: het plan is behalve, dat het een ruime kapaciteit biedt aan zo- mervakantiegangers, zeer belangrijk voor Westkapelle zelf, al zal er hoogst waarschijnlijk in het rekreatiedorp zelf geen enkele Westkappeïaar de vakantie geneugtes zoeken! MIDDELBURG. Een van de vraag stukken van deze tijd is dat van de be jaardenzorg. Ook in onze provincie zijn er veel besturen van rusthuizen die plan nen beramen om te komen tot uitbrei ding van bestaande of het bouwen van een geheel nieuw rusthuis. Het bestuur van het gereformeerde rusthuis aan de Branderijmolengang vormt daarop geen uitzondering. Nadat in de loop der ja ren al verschillende kleine verbouwingen hadden plaatsgevonden, kreeg het be stuur van de gereformeerde kerkeraad opdracht na te gaan welke mogelijkhe den er waren om te komen tot algehe le vernieuwing van het tehuis. Al spoedig werd aan het architectenbu reau Rothuizen en 't Hoofd opdracht gegeven een schetsplan te maken. Dit plan voorzag in de bouw van een nieuwe vleugel achter het bestaande gebouw. Deze vleugel zou bestaan uit drie lagen en plaats bieden aan onge veer vijftig bejaarden. Het oude gebouw zou dan bestemd wor den voor de administratie, ook zou hierin de keuken woorden onderge bracht. Toen echter het plan ter goedkeuring aan het gemeentebestuur werd voorge legd bleek dat deze hieraan geen me dewerking verleende. In een gesprek dat wij hierover had den met de wethouder van openbare werken in Middelburg, de heer A. J. Kaland, vertelde hij dat de gemeente het toejuicht wanneer er in de sector van de bejaardenzorg initiatieven wor den genomen. Maar de plannen van het gereformeerde rusthuis zijn in strijd met de bepalingen van het Streekplan Walcheren. ,,Wij hebben goedkeuring aan deze plannen onAiouden op grond van een verordening in het streekplan, die be trekking heeft op het bebouwen van de Bolwerken", aldus de heer Kaland. Vol gens het streekplan moeten de Bolwer ken worden ontmanteld. Intussen blijft het bestuur van het rusthuis niet bij de pakken neerzitten. De kerkeraad heeft opnieuw opdracht gegeven de situatie te bekijken. In,,het achteitioofd" van het bestuur zit nu een nieuwbouw plannetje. Maar vooraleer dit eventueel kan worden gerealiseerd zal er nog heel wat water door de Schel de stromen. Zeer binnenkort zal het be stuur een bespreking hebben met de Commissie bejaardenzorg. In deze commissie werken verschillen de kerkgenootschappen en gemeentelijke instanties samen. Het moet dan ook niet onmogelijk worden -geacht dat uit deze samenwerking te zijner tijd nog eens een bejaardencentrum zal ont staan. Raad Zieriksee ZIERIKZEE. De raad is gister avond in spoedeisende raadsvergadering bijeen geweest. Op de agenda stond slechts een punt, n.l. de onderhandse aanbesteding van de Calandweg. Met algemene stemmen werd besloten het werk aan de firma Van Dongen en De Voogd te Haamstede te gunnen voor de prijs van 27.580 gulden. Op een vraag van de heer Van de Doel antwoordde de voorzitter dat de begroting 29.500 gulden bedroeg. De op een na laagste inschrijver was de fir ma Rentier te Noordgouwe, die had in geschreven voor 28.300 gulden. Voorts deelde de voorzitter nog mede dat i.v.m. de vestiging van Smit uit Bolnes het nodig is gebleken het industrieter rein uit te breiden. Enkele grondeige naars zijn reeds bereid gevonden gron den af te staan tegen een prijs van 0,75 per ca. De hijskraan voor de nieuw te vestigen industrie zal worden ge plaatst aan de oostzijde van de haven tegenover het Luitje. MIDDELBURG. Op vrijdag 28 ok tober a.s. zal de eerste paal in de grond worden geslagen voor de bouw van de christelijke hogere burgerschool voor Walcheren te Middelburg. Het bestuur heeft de directeur van de school, de heer drs. H. J. van Alphen verzocht de eerste paal te slaan. SOUBURG. Op 1 november a s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat de Julianaschool te Oost- en West-Souburg, uitgaande van de Vereniging voor chr. volksonderwijs, werd geopend. Ter ge legenheid van dit jubileum houdt het bestuur op zaterdag 29 oktober in lokaal Rehoboth een receptie. CADZAND. De bejaarden sociëteit te Cadzand kwam donderdagmiddag voor de eerste maal dit seizoen bijeen in het verenigingsgebouw ,,'t Zwin". Er bestond goede belangstelling voor deze avond. Tijdens de middag werden de door de bejaarden in de loop van het jaar gekweekte plantjes tentoongesteld, waar aan prijzen werden toegekend door mevr. F. M. Leenhouts-de Roo en mevr. J. Basting-de Koeijer, die zich uitste kend van hun taak kweten. De eerste prijs in de categorie varens werd toegekend aan mevr. T. A. Ver- hage-Brevet, de tweede prijs aan mej J. S. van Houte en de derde prijs aan mevr. J. J. Toussaint-Buijze. Bij de kaapsviooltjes kwam als eer ste uit de bus mevr. M. J. Leenhouts- de Hullu, als tweede mej. J. S. van Hou te en als derde mevr. M. W. de Nijs- Pleijte. Voor het steunfonds van het Juliana- ziekenhuis te Terneuzen is tot nu toe bijeen gebracht ƒ2238,90. De te Cadzand gehouden collecte voor het Nationaal Bureau voor Re classering heeft opgebracht ƒ44,44. O TERNEUZEN. De gloednieuwe flats, aan de Iepenlaan, die in decem ber overgedragen moeten worden aan de woningbouwvereniging „Werkmans- belang" vertonen een indrukwekkende serie gebreken. De bewoners hebben dan ook stuk voor stuk een klachten lijst klaarliggen die uit verschillende hoofdstukken bestaat. Bij de bouw is blijkbaar bijzonder vreemd gemanipuleerd met het water pas. De meeste douche-cellen lopen nl. naar de verkeerde kant af, hetgeen de bewoners zeer veel narigheid bezorgt.. Meestal moet er na afloop van de „was serij" een dweil aan te pas komen. De onderste galerij werd geheel opnieuw uitgebroken. Ook hier bleek het te schor ten aan de afwatering. In plaats van een galerij hadden de bewoners een sloot voor de deur. In vele flats heeft bovendien de gang blank gestaan. Maar of dit nog niet genoeg was constateer den de bewoners dat het gebouw op vele punten zo lek was als een mandje. Het kleine kamertje naast de ingang was in vele gevallen niet te gebruiken. Grote plassen op de vloer verhinder den dat men deze kamers behoorlijk kon stofferen. Voorts moesten in de trappenhuizen direct al reparaties wor den verricht. Ook hier was vocht de schuldige. Deze trappenhuizen dreigen toch reeds stinkende hokken te worden omdat straatboefjes er kennelijk ple zier in hebben ze regelmatig te bevui len. In 't algemeen zijn de bewoners bijzonder ontevreden. De afwerking van de flats laat zeer te wensen over. „Als het zo doorgaat," zei ons een van de dames, „dan moeten ze niet den ken dat ik elf gulden blijf betalen voor een kot da' lekt!" Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Van alle kan ten hebben de Verenigde Naties in Congo het fel te verduren. De Belgische regering heeft -woedend gereageerd op een brief van secreta ris-generaal Hammarskjoeld over beëindiging va nalle bijstand aan Congo, premier Tsjombe van Katan ga heeft zijn beschuldiging van wan gedrag der internationale troepen in Kabalo ook na een onderzoek ter plaatse gehandhaafd, en kolonel Mo boetoe heeft na zijn vergeefse eis aan de VN om meer steun voor zijn regime, versterkingen uit Thysstad laten aanrukken. De enige die wel eens vruchten van al het geharrewar zou kunnen gaan plukken is ex premier Loemoemba, wiens vriend Kamitatoe in zijn functie van voor zitter van de provincie Leopoldstad eergisteren een dreigende houding tegenover Moboetoe aannam. Uit het feit dat Moboetoe tot nu toe geen passend antwoord kon vinden op Kamitatoe's ultimatum, meent men in Leopoldstad te mogen afleiden dal Moboetoe's macht bedenkelijk aan het tanen is. Openlijke steun De Verenigde Naties hebben Kami tatoe openlijk steun verleend door aan diens politietroepen van 2800 man nog een internationaal detachement van 372 man toe te voegen, en Moboetoe geen gehoor te verlenen toen deze meer vrij heden voor zijn troepenbewegingen met name per vliegtuig vroeg. „Het leger van Moboetoe is één warboel", zo verklaarde generaal Dayal. het hoofd van de VN-mxssie in Congo gisteren. Maar premier Bomboko van het door Moboetoe en ex-president Kasavoeboe gesteunde interimkabinet stelde daar tegenover dat de wanordelijkheden in de hoofdstad van de laatste tijd vooral te wijten waren aan ongedisciplineerd optreden van Ghanese soldaten der VN en ook van burgers in militair uni form. Ernst Het lijkt premier Tsjombe van Ka- tanga inmiddels ernst te zijn met, zijn dreigement alle afspraken met de VN te willen annuleren naar aanleiding van beweerde plundering door Ethiopische soldaten van het VN-garnizoen in de noord-Katangaanse plaats Kabalo. Nadat een gemengd internationaal- Katan^aanse commissie van onderzoek uit Kabalo was teruggekeerd, handhaaf den de Katanganen hun lezing: waarop Tsjombe prompt de terugroeping eiste van de militaire VN-leider in zijn ge bied, Berendsen, en diens militaire staf. Berendsen moest erkennen dat enkele Ethiopiërs zich hadden misdragen, maar zei dat de toestand nu weer nor maal is. Als gevolg van al deze spanningen is de VN-politiemacht in Elisabethstad. hoofdstad van Katanga, geconsigneerd en zijn er gewapende wachten buiten de kazernes geplaatst. Tsjombe ver bood de VN-troepen ten overvloede maandag, de dag der Verenigde Na ties, een feestelijke parade te houden, Forse taal Forse taal tegenover de volkeren organisatie is gisteren ook gebruikt door de Belgische minister van buiten landse zaken, Wigny. nadat deze een brief van Hammarskjoeld had ontvan gen om een eind te maken aan de „Belgische militaire en burgerlijke bij stand in delen van Congo". Wigny vond dat Hammarskjoeld grof had gehandeld: „De brief heeft ons pijnlijk verrast. België wordt niet be handeld met de eerbied die een soeve reine staat als loyaal lid van de VN mag verwachten Wij zijn van gevoelen dat deelneming aan de VN niet nuttig en mogelijk is wanneer de leden en met name België dat pas eigener beweging Congo onafhankelijk maakte niet correct behandeld worden." VLISSINGEN. Een oud pand aan de Hellebaardierstraat, belangrijk uit historisch oogpunt, zal door de gemeen te gerestaureerd worden. De kosten van de verschillende werkzaamheden zullen bijna 27.000 gulden bedragen. De restau ratie zal geschieden met medewerking van Monumentenzorg. B. en W. ver wachten van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenscëappen een bijdrage van veertig procent en van de provincie een bedrag van 2200 gulden. Na voltooiing van de restauratie zal het huis weer (geschikt zijn als woning voor een 'gezin tot zes personen. Vrijzinnig protestante internationale zondag HILVERSUM. Zondag 23 oktober wordt in tal van kerken in ons land in het kader van een vrijzinnig protestan te internationale week een vrijzinnig protestante internationale zondag ge vierd. Deze viering beoogt de banden tussen de vrijzinnige protestanten in ons land en hun geestverwanten elders in de wereld te versterken en de belang stelling van Nederlandse vrijzinnige protestanten voor de internationale aspecten van het vrijzinnig protestan tisme te verlevendigen. door L. van Wallenburtr Wie een scheve toren wil zien, behoeft niet naar Italië te reizen om daar de bekende scheve toren van Pisa te bekijken. Ga naar M elisk e rke en ge ziet hetzelfde, alleen wat minder scheef. Na de restauratie van de kerk is men nu aan de toren bezig. Recht trekken zal wel niet gaan, maar in ieder geval kan men de losliggende en vergane stenen weer in orde maken. De naam Meliskerke zal wel afgeleid zijn van de persoonsnaam Melis, die nog veel op Walcheren voorkomt, zowel als voor- en achternaam. Misschien wel een notabel persoon, eigenaar of stichter van de kerk. Een kerk die dateert uit de 14e eeuw, gewijd aan de H. Odul- plius. Een eindje verder lag de parochie Mariekerke met een aan Maria gewijde kerk, die in de Spaanse tijd verwoest is. Men wil de naam van dit kleine gehuchtje aannemen als 'nieuwe naam bij de samenvoeging van enkele gemeenten .Het wapen van Meliskerke is drie kepers (omgekeerde v) van zilver op een zwarte ondergrond, in beide bovenhoeken van het schild een gouden zespuntige ster- Dit is het blazoen van het vroegere geslacht van Meliskerke. In heel oude geschriften lezen we ook als naam van dit dorpje Meilofs- kerc en Hugenkerc. door L van Wallenburg UIST 4 eeuwen geleden werd Herman Faukelius in Brugge geboren. Dat moet dus in 1560 ge weest zijn. Of daaromtrent, want precies weten de geschiedschrij vers het niet. Ook de datum is niet bekend, evenmin als de naam van zijn ouders en welk beroep zijn vader uitoefende. Hij heette toen Faukeel of Fauckel. Later veran derde hij die naam in Faukelius zoals veel geleerden in die tijd de den, ze maakten er een Latijnse naam van. Tot zijn twintigste jaar woonde hij in Brugge, daarna studeerde hij theologie aan de hogescholen van Gent en Lei den. In 1585 was hij klaar met de stu die. In Keulen In dat jaar werd hij beroepen bij „de heimelijke gemeente" te Keulen. Die vreemde naam zegt wel iets van de toe stand aldaar. De protestantse gemeen te had veel vervolgingen te lijden en daarom moest -alles „heimelijk", in 't geheim, gebeuren. Er was veel moed nodig om aan 't hoofd van zo'n ge meente te durven staan. Door de geva ren kon hij vermoedelijk niet dadelijk peremptoir geëxamineerd worden, hoe wei hij toch volgens de notulen de ker- keraadsvergadsrmgen hijwoonde. Dit examen heeft '.lij pas het volgend jaar gedaan en toen is hij in zijn ambt be vestigd. Enkele jaren later was het nog steeds gevaarlijk om daar predikant te zijn. Ds. Faukelius moest zo weinig mo gelijk op de voorgrond treden en in het openbaar verschijnen. We lezen name lijk in de notulen van de kerkeraads- vergaderingen: „is goed gevonden vanwege de aan staande nood en perikelen, dat men een andere persoon nemen zal, die de kinderen de Catechismus leren zal, op dat onze dienaar Hermanus niet van de kinderen bekend zou worden." Allicht zaten er op de catechisatie kleine spionnen en verraders onder de kinderen en men wilde zijn predikant zo goed mogelijk beveiligen. In alle stilte is hij hier daarom ge trouwd, met Elisabeth Delijnck, gebo ren te Ronse. We horen later nooit meer van zijn vrouw, ook niet als hij predi kant in Middelburg is. Evenmin of -er kinderen geboren zijn. Na zijn dood kwam zijn bibliotheek volgens testament aan de Hervormde gemeente van Mid delburg, waarschijnlijk was er geen fa milie, zegt de historieschrijver. Is zijn vrouw missc'-iien jong gestorven? In 1594 was Ds. Faukelius te Middel burg. De kerkeraad verzocht hem als predikant over te komen. Hij schijnt wel zin gehad te hebben en iets be loofd te hebben. Het ging echter niet door, de Keulse kerkeraad weigerde hem af te staan „die haar tot zoveel steun en troost versrekte, ja haar eer en kro ne was." In 1598 werd hij beroepen te Amster dam. Hij wilde dit beroep aannemen op voorwaarde, dat de kerkeraad van Mid delburg hem ontsloeg van zijn belofte die hij een paar jaar tevoren gegeven had. De Amsterdamse kerkera-ad stuur de twee ouderlingen naar Middelburg om hierover te praten, maar tevergeefs. Het volgend jaar werd hij nu te Mid delburg beroepen, in Keulen had men geen bezwaar en Ds. Faukelius vertrok naar de Zeeuwse hoofdstad, waar hij tot zijn dood in 1625 gebleven is. In Middelburg Daar 'ueeft de ongeveer 40-jarige pre- aikant zijn volle krachten kunnen ont plooien. Hij had een sterk gestel en was zelden ziek, „voorzien van een manne lijke stem en een deftige uitspraak." Op .oudere leeftijd wa.s hij door het ver lies van enkele tanden wat moeilijker te volgen. Hij werd de negende predikant van Middelburg en was herhaaldelijk lid van het moderamen van elassicale en provinciale vergaderingen. Door de pro- ciale Synode van Zeeland werd hij af- afgevaardigd naar de bekende Synode van Dordrecht 1618-1619, die over de toen heersende leergeschillen moest be slissen. Hij werd zelfs, aangesteld als assessor (bijzitter, helper van de prae- ses of voorzitter) waaraan een vergoe ding van 300.verbonden was. Op deze Synode werd besloten tot een nieuwe bijbelvertaling (Statenbijbel) en Faukelius werd benoemd tot vertaler van het Nieuwe Testament. Dat was geen wonder. Een paar jaar tevoren had hij op eigen gelegenheid reeds het Nieu we Testament uit het Grieks vertaald. Hij was dus goed thuis in deze mate rie. Evenals trouwens in die van tiet Oude Testament, dat hij uit het He breeuws heeft vertaald. De twee volge schreven foliodelen hierover zijn echter nooit gedrukt, misschien wel tengevolge van zijn plotselinge dood. Op de Syno de te Dordrecht werd hij aangesteld als plaatsvervangend vertaler van het Oude Testament. Het bekendste werk van Ds. Faukeli us is misschien wel zijn „Kort begrip der Christelijke religie, tot onderwijzing dergenen die zich eerst begeven tot het gebruik van des Heeren Avondmaal." We gebruik van des Heeren Avondmaal" We zouden het kunnen noemen een ver korte Catechismus in eenvoudiger vorm. In 1608 werd het in Middelburg als leer boekje op de catechisatie in gebruik ge nomen. Dat een zo geleerd man als Herman Faukelius veel opdrachten kreeg is te begrijpen. Op de Synode van Dordrecht behoorde hij tot de meerderheidsgroep der Contra-Remonstranten, maar hij was een gematigd man, daarom werd hij dikwijls aangezocht om kerkelijke ge schillen tot een oplossing te brengen. De te St. Annaland gehouden maan delijkse collecte ten bate van het zieken fonds leverde een bedrag van 196.80 op. g SINT ANNALAND. De oudste inwoner van de ge- 5 meente, de heer D. Goede- g gebuure uit de Bierensstraat ft hoopt morgen zijn 98ste ver- li jaardag te vieren. De heer Goedegebuure is een in St. ei; Annaland bekende persoon- ij. lijkheid. Zo is hij de enige nog in leven zijnde oprich- ter van de muziekvereniging n- „Accelerando". Tevens was de heer Goedegebuure, toen hij in de Voorstraat woonde, ft een hartstochtelijk vogelliej- hebber. De oude krasse baas ft geniet nog een uitstekende 3j gezondheid, al wordt hij dan ft wat doof. Bij goed weer maakt de heer Goedegebuure j nog steeds een wandelingetje ft Bij de vele gelukwensen, die S hem morgen ongetwijfeld zullen bereiken, voegen wij ft ook graag de onze. In Goes heeft hij de rust hersteld, die verbroken was door het ontslag van de beide predikanten Lansbergen. Zowel de vader Philippus als de zoon Pieter wa ren hier predikant. Tegelijk speelden ze een beetje voor dokter. Hun ergste „zonde" was echter dat ze geloofden dat de aarde om de zon draait. Dat was tegen de toen heersende mening in, dat de aarde stilstond en de zon draaide. Precies het tegenovergestelde dus. Te genwoordig is dat geen twistpunt meer, verdere onderzoekingen hebben bewezen dat de Lansbergen gelijk hadden. In Vlissingen trad hij als bemidde laar op in de kwestie met Ds. Daniël van Laren, die leerde dat de marte laars 1000 jaar vóór de andere doden zouden worden opgewekt (uit '.iet laat ste bijbelboek Openbaringen van Jo hannes meende hij zulks te kunnen afleiden) Fel ging hij te keer tegen de weder dopers, waarvan er zich omstreeks 1620 nogal wat in Middelburg vestigden. Hij verdedigde de Gereformeerde leer in zijn geschrift „Babel, dat is verwarring der Wederdopers onder elkaar over meest al de stukken der Christelijke leer." Misschien was zijn felheid niet helemaal gerechtvaardigd, omdat men in die tijd niet goed onderscheid maak te (of maken kon) tussen de dwepende fanatiekelingen die Wederdopers heten en de rustige groep der Doopsgezinden. Bij het gemeenschappelijke dat ze be leden was er toch een groot verschil tussen beide secten. Op 7 mei 1625 had Faukelius als scri ba nog de vergadering van de classis Walcheren bijgewoond, op 9 mei st'erf hij plotseling. Drie dagen later werd '.lij in de Oude kerk begraven, dat is de kerk op het Hofplein die in 1833 is af gebroken en waar nu een andere Gere formeerde kerk staat. Had hij misschien te veel van zijn krachten gevergd? Zijn zinspreuk wijst wel op de moeilijkheden als iemand ho ge bedieningen bekleedt en overal in zit. Deze luidt namelijk :Honos onus, fasces fasces eer is last, ereambten zijn las ten. De Zeeuwse dichter Adriaan Hofer zegt van hem: „De heugnis van zijn wijze en hoog geleerde zin In ons verwekken zal der wijsheid liefde en min. De heugnis van zijn vroom en zo god zalig leven Zal ons in al ons doen een levend voorschrift geven. Zijn lichaam dat is dood, zijn ziele leeft omhoog, Freddy, die Gitarre und das Mee' Deze film, die thans wordt vertoom in het Grand Theater te Goes is in on; blad reeds besproken. Nacht der vergelding Verleden week draaide in het Electro- theater te Middelburg de film „Dag der vergelding". Nu is het de beurt aan „Nacht der vergelding". Net als de vo rige film een wildwestfilm, die er niet om liegt. Kogels, dynamiet en vurige kussen zijn de ingrediënten van deze overigens niet imponerende film. De hoofdrollen worden door Alan Ladd, Jeanne Crain en Gilbert Roland ver vuld. Het teenagerzangidool Frankie Avalon vervult ook een rilletje en zingt een paar liedjes. Onze man in Havana Een Engelse stofzuigerhandelaar in Havana wordt door een voortvarende vertegenwoordiger van de Britse ge heime dienst als agent aangesteld. Er valt echter in het Cuba van voor Fidel Castro niets geheims te rapporteren. De stofzuigerhandelaar verzint daarom allerlei gruwelijke dingen en laat een tekening van het interieur van een stof zuiger voor het binnenste van een atoomcentrale doorgaan. De Britse ge heime dienst is opgetogen over het werk van hun man in Havana. Door een gril van het noodlot worden de ver zinsels van de stofzuigerverkoper waar heid en raakt hij in de vreemdsoortig- ste situaties. Er wordt in deze aardi ge film vermakelijk geacteerd door Alex Guiness, Burl Ives, Maureen O'Ha- ra en Erny Kovacs. De regie is van Ca rol Reed en het scenario van Graham Greene, in City, Middelburg. Das Dreimadelnhaus In de keurig gerestaureerde bioscoop Alhambra te Vlissingen draait de mu ziekfilm „Das Dreimadelnhaus". Men heeft hierin getracht een van de be langrijkste perioden uit het leven van Franz Schubert weer te geven, nl. de periode waarin zijn bekendste liederen zijn ontstaan. Hoewel men het verhaal met een flink korreltje zout moet ne men heeft deze film stellig kwaliteiten. In het bijzonder de uitstekende weer gave der liederen o.a. gezongen door Rudolf Schoek valt te prijzen. Vooral de muziekliefhebbers kunnen dan ook bij deze film als men zich tenminste niet ergert aan de geromantiseerde liefdesgeschiedenis, enkele genotvolle uren beleven. Doorbraak bij Scape Flow De doorbraak bij Scape Flow toont in Luxor Theater te Vlissingen de reeds vele malen bezongen daad van de Duit se U-boot commandant Priem die bij Scape Flow het prettige van de Royal Navy een geduchte knauw gaf door in deze goed beschermde vlootbasis door te dringen en enige schade aan te rich ten. Dieter Borsche vervult de hoofd rol in deze verromantiseerde vertelling van een weinig romantische daad. Voor de onkritische toeschouwer anderhalf uur „oorlogsamusement". O YL,IJSSIrlGEN- De Kon- Mij. „De Schelde heeft gisteren weer een oude bekende onder haar hoede genomen n.l de jager Hr. Ms. „Utrecht" die en kele jaren geleden op een van haar hellingen werd „geboren". Na geruime tijd' aktieve dienst, waar in de oorlogsbodem in smaldeelverband aan enkele grote oefeningen heeft deel genomen zal de „Utrecht" bij de Vlis- singse werf naast een dokbeurt en ver der onderhoud, enkele ingrijpende ver bouwingen ondergaan. Verrassend uit scheepsbouwkundig opzicht is wel het besluit om Hr. Ms. Utrecht,evenals haar zeven zusterschepen en de vier eenheden van de a. klasse van torpedo- lanceerbuizen te voorzien. Toen in 1950 de eerste schepen op stapel werden ge zet, was het grote verschil in ontwerp met bijvoorbeeld nieuwe Engelse en Franse jagers, juist het ontbreken van een torpedobewapening waarbij er her haaldelijk op werd gewezen, dat in een moderne oorlogvoering ter zee een der gelijke bewapening vrijwel van geen waarde meer was. Dat tien jaar later op dit besluit wordt teruggekomen is dan ook bepaald verwonderlijk vooral nu de bewapening van het moderne oorlogschip, door de snelle ontwikkeling van met name de geleide raket, een zo revolutionaire ontwikkeling doormaakt Behalve de nieuwe torpedobewapening zal het „vechtvermogen" bestaan uit vier stukken 12,2 Cm snelvuurgeschut, zes mitrailleurs van 40 mm. en twee ra ketwerpers tegen onderzeeboten. YERSEKE. Met de export van oes ters en mosselen gaat het zeer goed. De werkzaamheden zijn van dien aard, dat met voldoende arbeidskrachten be schikbaar zijn. Zowel de mosselschoon- derijen als de mosselconservenfabrieken hebben gebrek aan arbeiders. Vlissingen aangekomen 20 okt.: Ned. Eaua tor. Eng. Tasmania Star, Nic Spidola, 21 okt' Agnet?UBiU„rermet LaUra' Akk™mdi*. Zwe. Vlissingen vertrokken 20 okt.: geen: 21 okt- Humber. Akkrumdijk. Tasmania Star. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. sche pen) 20 okt.Maasborg, Marie; 21 okt: Sons- beek, Wonogiri, Merak, Haarlem Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 20 okt Bonaire, Andijk, Mer-es-N. Merwedestad Al- M?d-'oe' Helvetia S, Fen, 21 Zijn deugd leeft onder ons en staat H?lba Ar„ói.STiniSi> fnei £nFlS,k' "'ersum, ons steeds voor oojj' |u. Jan Peter Ambulant' Taun«». Avan-

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5