Pionieren in de Hollandse rimboe Modieuze koningin Sirikit verkoos Pierre Balmain k NIEUWTJES draion Ziekte beperkt konijnenplaag wee „LADING PRAAT NIET TEGEN JE. Het begin en al verder Winkelen vlak bij huis Drie kwartier telt niet AVpAg atzêesg. Trots op mooie huis Enthousiast in rimboe Nu of nooit Veel goedkoper VLEUGJE KREMLIN OOK IN LONDEN Beter dan gewoon centrifugeren DEACmHI-RBfCENTRIFUGE -DROOGTHET BEST VAN ALLE STA OP EEN van Zaterdag 22 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 12 MmmiHiniiiiifiititiiiiiitiiiiiiinniiiinitinmiiiiiiiiiiiiHimiiiiiiiiimiiiiiiiimHii) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Willlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De woningnood in de grote steden drijft veie gezinnen ver van de stadskernen weg. In nieuwe wijken op vele kilometers afstand van het centrum of in kleine plaatsen in de omgeving, is dikwijls wél een vrij en betaalbaar huis beschikbaar. In de stad heeft men alleen uit dure flats of inwoning keuze. Is het „wonen in de rimboe" een verschrikking? Wegen de voordelen van een ruim en vrij huis op tegen de moeilijkheden van overal ver vandaan te zitten? Ja zeggen de huisvrouwen op Meeuwenplaat ten westen van Hoogvliet en in de uiterste uithoek van Spijkenisse. We redden het hier best, we mopperen niet. Wat be tekent af en toe een half uur langer in bus of stoomtram zitten, als je kinderen vrij buiten kunnen spelen. Afge legen en stil? Stil is het 's avonds op de Coolsingel ook door RITA BEUKMAN üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ROTTERDAM, Wie in de grote stad woont en per trein, bus of auto langs de nieuwe, ver vfgelegen woonoorden rijdt, voelt meestal tegelijk afgunst en medelijden. Het ziet er zo verleidelijk uit, al die nieuwe, frisse en zonnige huizen, met een tuin er om heen, met groenstroken en rustig spelende kinderen, Maar zo in de rimboe wonen, overal kilometers ver vandaan, dat moet toch ook wel verschrikkelijk zijn. Wij gingen naar Meeuwenplaat, de verre vissenbuurt van Rotter dam, waar alle straten namen van vissen dragen en reeds duizenden Rotterdammers een huis hebben gevonden. Vandaar staken wij over naar de uiterste uithoek van Spij kenisse, waar zich in Schiekamp- Hoogwerf ook reeds vele Rotter dammers vestigden. Hier in Schiekamp-Hoogwerf is het nog pionieren, zeggen de huisvrouwen. De bakker komt al wel elke dag aan de deur, maar de groentenman maar een of twee keer per week. Het is ongeveer een kwartier lopen naar de dichtstbijzijnde winkelwijk. De belang rijkste verbinding met Rotterdam is de stoomtram. Daarmee ben je, als alles mee zit, in een half uur, drie kwartier in Zuid. Op Meeuwenplaat staat men er ech ter reeds heel anders voor. Daar is aan de Lengweg al een behoorlijk winkelcentrum en er komen elders in de reeds bevolkte of nog vol te bou wen buurten steeds winkels bij van al lerlei soort. Ruim zestien kilometer westelijk van het centrum van Rotterdam ligt de Meeuwenplaat. Voor de normale in kopen gaan de huisvrouwen echter maar zelden meer naar de stad. Als je de bus rekent is het hier goedko per zeggen zij en zij winkelen met plezier op dat pleintje aan de Leng weg, waar onder andere twee krui deniers zijn, twee groentenwinkels, een banketbakker, twee slagerijen, een apotheek, een kapper, een textiel handel, een electriciteitswinkel en zelfs een moderne zelfbedieningszaak. MEEUWENPLAAT. Wij kwamen er mevrouw van Waveren tegen, die met haar zoontje van twee jaar even naar de slager ging. Bijna een jaar woont ze al op Meeuwenplaat en ze verlangt helemaal niet terug naar de stad. „Inwonen is erger dan wat ook", zegt zij. „Als je in Zuid, Noord of West zit, ga je voor kleding en zo ook naar het centrum.Dan ben je meestal ook wel een uur of meer onderweg. Alle dagelijkse dingen voor de huishouding kan ik makkelijk hier in deze winkels vinden. Men is daar zeker zo vriendelijk als in de stad en de sortering is echt niet mis. Voor de stadse winkels wil men immers niet onderdoen!" Conny Vitalis, een gezonde bakvis met een lange, zwarte paardenstaart, fietst juist langs op weg naar school. Of dat ver weg is? „Helemaal niet, lopend maar tien Alles komt al bijna aan huis op Meeuwenplaat. Zelfs de Spaarbank, waarvan de bijkantoor-auto elke vrijdag enkele uren bij het tvinkelplein aan de Lengweg staat. O In de bus naar de stad. De drie ktvartier zijn zo om voor de huisvrouwen, die meestal gezellig zitten te keuvelen. Op de voorgrond twee Rotterdamse moeders, die hun dochters op Meeuwenplaat hebben bezocht. Ze hebben er een prachthuis, wat wil je nog meer! minuten naar de M.U.L.O. de Ark." Er zijn nog maar weinig M.U.L.O.- leerlingen op Meeuwenplaat, want er wonen vooral veel jonge gezinnen, waarvan de kinderen op bewaarschool en lagere school zijn aangewezen. Die scholen zijn er wel reeds en het is om er te komen meestal min der ver lopen, dan in menige wijk in het centrum van de stad. Met drie kinderen stond mevrouw van der Velden bij de halte van lijn 54 op de bus naar Rotterdam te wach ten. Sinds januari woont ze in deze vissenbuurt. Meeuwenplaat is voor haar een paradijs, na inwoning op een Kralingse zolderkamer. Nu heeft ze een gezellig huis met grote kamers en slaapkamers. Drie kwartier om in Rotterdam te komen tel je dan niet en zo dikwijls hoef je niet te gaan, hier in de winkels kun je zo goed als alles krijgen. Alleen voor kleren en grote stukken ga je nog naar de stad. Maar dat is dan meteen eens een uitstapje. Trouwens, met de bus ben je in drie kwartier in de Jongkindstraat. Ik ging bijna nooit meer naar Rot terdam zegt mevrouw Steenbruggen, die met een baby op haar arm bij die bushalte staat. Met zo'n huis heb je daar geen behoefte aan. Mevrouw Steenbruggen woonde vroeger in bij de Maashaven. Op Meeuwenplaat heeft ze een vrije driekamerwoning met een eigen tuin. Een maand lang moet ik nu elke week naar de stad, omdat het kleintje ziek is, zegt zij. Een dokter is hier wel, maar geen ziekenhuis. Nu is ze al weer beter, zodat ik de bus kan ne men. Toen ze heel erg ziek was, moest er ander vervoer zijn. Ik werd door de G.G.D. gehaald en gebracht en dat kostte 1.50. Wel duur, maar als je in de stad woont neem je met zo'n zieke kleine ook al gauw een taxi. Voor anderhal ve gulden kom je dan niet heel ver. Tientallen huisvrouwen spraken wij aan in de vriendelijke straten met tuinen en bloemen op Meeuwenplaat. Niet één klacht hoorden wij er, noch over busverbindingen, noch over de stilte of het zo ver van alles af wo nen. (Advertentiën) zijn lichter, zachter en warmer, dus prettiger. Mevrouw Buitenga in de ruime keu ken van haar eigen huis tussen de wei landen in Spijkenisse. Op de Cool singel is het 's avonds tegenwoordig ook heel stil. Komt u maar eens binnen kijken, was overal de trotse uitnodiging. Dan liet men ons stralend de lichte, pret tig ingerichte kamers zien, de mooie keukens, de speelhoek voor de kinde ren, de tuin vol wasgoed fris in de wind. Jarenlange inwoning of heel slechte behuizing in de grote stad doet de mensen beseffen, wat een eigen vrij en ruim home betekent. Dat bezit stelt alle kleine moeilijkheden in de scha duw. Voor de eerste huizen op Meeuwen plaat waren bijna geen liefhebbers te vinden. Het zag er toen allemaal nog zo afgelegen en somber uit. Maar de rimboe werd een zonnige, praktische woonwijk. Nu er winkels en scholen zijn en om het kwartier een busverbinding naar de stad, overtreffen de aanvragen ver de beschikbare woningen. Om er een huis toegewezen te krijgen, moet men economisch aan Rotterdam gebonden zijn. SPIJKENISSE. In de uiterste uithoek van Spijkenisse, bij Schie kamp-Hoogwerf, wonen nog echte pio- ROERMOND. In de buurt van Sus- teren hebben jagers gemerkt dat door hen geschoten konijnen leden aan de konijnenziekte myxomathose. Een paar jaar geleden kwam de ziek te in heel Europa op grote schaal voor. Zij heeft toen de konijnenstand aan merkelijk gereduceerd. In de buurt van Susteren kwamen desondanks zo veel konijnen voor dat er de laatste tijd bijna van een plaag kon worden gesproken. De N.V. Hazemeyer, fabriek van elektrische apparaten in Hengelo, zal een montage-afdeling vestigen in Sint- Jansklooster (gemeente Vollenhoven). De nieuwe afdeling van het bedrijf zal schakelapparaten assembleren. w Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, de Willem Ruys, is gisteren met een dubbelcommando begonnen aan haar negende reis-om-de-wereld. Naast de gezagvoerder, de heer C. G. F. Hoek (54) stond namelijk ook zijn opvolger, kapitein H. van den Heuvel (47), op de brug. De aanleiding tot de commandowisse ling is een unicum in de geschiedenis van de maatschappij. Kapitein Hoek. die vrijdag precies één jaar het com mando had over het schip, heeft name lijk zijn eervolle positie vrijwillig prijs gegeven. Ik wilde weer zeeman zijn, zo zei hij Op een groot passagiersschip krijg je daar geen kans voor. Daar heb je te veel society-verplichtingen. Ik ga terug naar de vrachtvaart. Gelukkig, want la ding praat niet tegen je.... De Haagse gezagvoerder, zeeman in hart en nieren, krijgt in het laatste jaar vóór zijn pensionering het commando over het in aanbouw zijnde vrachtschip Seine Lloyd (12.500 brt.), dat in maart wordt afgeleverd. Kapitein Van den Heuvel uit Roer mond wordt de jongste gezagvoerder, die de Rotterdamsche Lloyd ooit op haar vlaggeschip heeft gehad. In de laatste jaren was hij belast met het commando over de Waterman en hij kreeg in deze functie bekendheid door zijn actie voor TV-toestellen voor het Rotterdamse ziekenhuis Bergweg. OTTAWA (AFP). De Maleise pre mier Tengkoe Abdul Rahman heeft in Ottawa met de Canadese premier Diefenbaker over zijn bemiddelings voorstel inzake Nieuw-Guinea gespro ken. Bijzonderheden wilde hij niet meedelen, maar wel zei hij dat pre sident Soekarno het met zijn plan eens schijnt te zijn. In deze uiterste uithoek, echt in de rimboe nog, woont bijvoorbeeld me vrouw Van Hout met twee kinderen en het derde op komst. „Eerst moes ten we er wel aan wennen dat er hier nog geen gas was", zegt zij. „Maar met butagas gaat het ook." „Mijn man fietst twintig minuten naar zijn werk. De meesten werken hier op Pernis. Als je er nu tegenop ziet, krijg je later misschien hier he lemaal geen kans meer op een huis." In de ruime kamer staat de box voor de jongste en op straat speelt een jongetje met zijn fietsje, zonder dat zijn moeder elk ogenblik angstig uit het raam hoeft te kijken. Helemaal op de grens van deze uit hoek van Spijkenisse deed ook me vrouw Buitenga wijd de deur van haar nieuwe huis voor ons open. „Ik ben een werkende gehuwde vrouw", zegt zij, ,,de vrouwelijke helft van het accordeon-duo Jane and John. We hebben een autootje, dus wat maakt het uit of je hier woont of in de stad. Deze woningen zijn koophuisjes. Een flat met zoveel kamers zou in de stad minstens drie keer zo duur zijn. In het centrum nog veel meer. We zijn nog jong, maar je wilt toch ook wel eens van je hypotheek af. Daarom begonnen we hier. Dat mooie uitzicht blijft, ik word niet ingebouwd." Stil is het wel, zegt mevrouw Bui tenga. Maar dat is het 's avonds op d'e Coolsingel ook! Op Meeuwenplaat bij de bushalte naar de stad. Lijn 54 en overstappen op Lijn 38. Als het mee zit in drie kwar tier in de Jongkindstraat. niers. Die doorstaan nu wat de aller eerste bewoners van Meeuwenplaat ook meemaakten. De 'verbindingen met de stad en met het oude dorp zijn nog heel gebrekkig. Er zijn nog helemaal geen winkels in de buurt. De stoomtram waarmee je in een half uur, drie kwartier in Rotterdam Zuid bent, heeft midden tussen de koeien een halte. Als het slecht weer is, is het geen kleinigheid daar in wind en regen on der een smal afdakje op dat ver keersmiddel te wachten. Ondanks al les neemt men de situatie hier echter heel zonnig op. Het vrije huis met tuin dat men in die uithoek wist te veroveren, maakt alles goed. Een kwartier lopen om bij een winkel te komen, telt men dan nauwelijks. Dichterbij zal immers een modern winkelcentrum komen, een soort Lijnbaan zelfs. Niet al te ver weg zijn ook al nieuwe scholen in aanbouw. DE jonge koningin van Thailand, die maandag naar ons land komt, wordt de charmantste vorstin van onze tijd genoemd. Zij is mooi, beminnelijk en elegant en weet zich uitstekend naar de westerse mode te kle den. Toen zij haar land in juni van dit jaar verliet om met haar man, koning Boemibol, aan Amerika en vele landen in Europa een statiebezoek te bren gen, Was een goed verzorgde garderobe een van de voornaam ste problemen, die haar als voorbereiding van de reis bezig hielden. AI vroeg Koningin Sirikit, die vele jaren in Parijs woonde, had reeds jong de kans een uit verkoren couturier te kiezen. Aan Balmain gaf zij reeds als bakvis van alle modeontwerpers de voorkeur en zij bleef die bekende cou turier trouw, toen ze koningin was gewor den. De hele reisgar- derobe van koningin Sirikit is dan ook door deze bekende schepper van de Franse Jolie Madame samenge steld. Volmaakt Voor de Balmain- stijl is zij zelfs het vol maakte type, zegt men in Parijs. Ook hoeden en accessoires weet koningin Sdrókit uitste kend te kiezen. Men verwacht dat zij dit jaar zeker bovenaan op de lijst van de best geklede vrouwen ter wereld zal gaan prij ken. Het succes van haar garderobe, zowel in Amerika als in Europa, heeft haar daarvoor in aanmer king gebracht. Haar kleding is volmaakt van snit en volmaakt eenvoudig. Aan fraaie klassieke stoffen van goede kwaliteit geeft zij de voorkeur en haar garde robe completeert zij met onopvallen de maar perfect gekozen accessoires. Een fraaie broche van diamanten en een collier van parelen zijn haar uit verkoren sieraden. Voor hoeden met een heel moderne lijn heeft zij een zwak en zij weet die met flair te dra gen. Haar klassieke kapsel met gladde, opgestoken haren leent zich voor die bekroning uitstekend. Voor avondjaponnen geeft zij de voorkeur aan modellen met een aan sluitend corsage en een wijde rok. Dat model draagt zij onder andere in kant en in satin of radzimir, met fraaie borduursels. 0 Bij haar bezoek aan Parijs nam koningin Sirikit de kans waar, een show in Balmains salon bij te wonen. Bij die gelegenheid werd haar garderobe nog met enkele fraaie gebor duurde avondtoiletten aangevuld. In het ver wende Parijs oogstte zij overal bewondering voor de elegante manier waarop zij zich weet te kleden. LONDEN. Als kerstgeschenk kunnen de Engelse mannen dit jaar voor hun vrouwen, verloofden, meis jes of vrouwelijke kennissen onder an dere een keuze maken uit een groot aantal Russische parfums. De Russen hebben deze welriekende kerstgroet tevens een vleugje propa ganda meegegeven. Behalve Carmen, lente, jeugd, nieuwjaar en muur bloempje heten de Russische parfums bijvoorbeeld: Moskouse vlammen Krimviooltjes, Kremlin en Kosmos. Advertentie Door hoog toerental (Hi-Rev), onttrekt de Acme Centrifuge méér water aan uw wasen maakt het goed daardoor droger. Daardoor en dankzij de Acme kwaliteit in constructie en vormgeving biedt de Acme Centrifuge de meeste waarde voor uw geld. De practische vierkante vorm past tegen gootsteen of wasmachine. Het veiligheidsdeksel start en stopt de motor vanzelf. met automatische pomp f.310 standaard model f.268 Schrijf voor uitvoerige folders aan ACME DOMESTIC EQUIPMENT LTD Postbus 1034 's-GrSTSnbafS Fabrikanten van de wereldberoemde Acme wringers Een drietal geborduurde avondtoilet ten maakte Balmain voor het statie- bezoek van koningin Sirikit aan ons land. Verder koos zij uit zijn collectie warme wollen reismantels, enkele wol len jurken in fourreau-stijl en tailleurs met vaag getailleerde jasjes voor de ze gelegenheid. Verstandige moeder De vrouwen van Thailand zijn zeer gesteld op hun koningin. Zij is een voorbeeldige moeder die haar vier kinderen vrij en ongedwongen op voedt. Prinses Oebol Ratana, de oud ste, is negen jaar en prinses Choelab- horn, de jongste, vierde haar derde verjaardag, kort voor koningin Sirikit naar Amerika vertrok. Het Siamese koningspaar wil dat 'hun kinderen met de jeugd uit alle la gen van de bevolking in kontakt ko men. Voor het jonge prinsje Vajira- longkorn en de drie prinsesjes werd in de tuin van het koninklijk paleis even buiten Bangkok een speciaïe school opgericht, waar 46 kinderen van Thai-ouders uit verschillend'e be roepen les krijgen. De regels van de school zijn gelijk voor alle scholieren. Er worden voor de vorstenkinderen geen uitzonderingen gemaakt. •v Aan een strak corsage en wijde rok geeft koningin Sirikit de voorkeur bij avondtoiletten. Veel succes oogstte zij in Parijs met deze fraaie robe van witte reliëfkant. de Van de beschikbare ruimte hangt het dikwijls af of een ouderpaar bij het kopen van een kinderbox een vier kant of een rond model kiest. Een vierkant kleuterverblijf immers kan veel dichter tegen een muur of ver der in een hoek worden gesehoven, dan een rond exemplaar. Een handi ge fabrikant heeft daarom de lichtge wicht (ronde) box nu ook in een vier kante uitvoering op de markt ge bracht. De nieuwe, geheel inklapbare box bestaat uit een vaste bodem en een frame, waartussen een net van nylon- of plasticdraden is gespannen. Het geheel weegt slechts acht kilo. 0 Voor nog heel kleine peuters ont dekten wij een rijdend onderstel voor de reiswieg. Dat onderstel is heel licht in gewicht en opvouwbaar, dus makkelijk te hanteren en mee te ne- men wanneer men voor een paar da gen met baby uit logeren gaat. De wielen zijn voorzien van nylon lagers en van een rem. 1 Een nieuwe aanwinst voor de lin nenkast zijn de lakens met een ex tra versterkte middenbaan. Op die plaats blijkt bij het beddegoed in het gebruik namelijk veelal het eerst slij tage te ontstaan. De versterking werd verkregen door de lakens naar het vertikale midden toe extra dicht te weven, dus van de zelfkanten naar het midden steeds meer kettingdra den per centimeter toe te passen. I Er is maar een klein stootje voor nodig om een gewone emmer van de trap te doen duikelen, met alle ver velende gevolgen van dien. Wie dat risico niet wil lopen, kan tegenwoor dig gebruik maken van een speciale trapemmer in een rechthoekig mo del. De emmer is van plastic vervaar digd, voorzien van een maatindeling inhoud dertien liter en breed ge noeg om er de huishoudelijke appara ten voor het reinigen van vloeren en ramen in onder te dompelen. Even een briefkaartje en u hoort van ons, waar deze noviteiten te vin den zijn. Overdag draagt de koningin van Thailand graag jurken in fourreau-stijl van zachte wolzoals dit exemplaar van Shetland. Het model is heel eenvoudig de accessoires zijn goed gekozen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 12