VERBINDING ZOU DURE TOL EISEN Deltawegen zorgen voor concurrentie In Belgische mijnen lag het 25 Duitse ambassade mengt zich in de affai re-Kauf mann VANB. BEKENT h éÊÉSÈÊÈ Vier raketten onder water gelanceerd NIJMEGEN KAN BLUSSEN <pU HOND ZAT TWEE WEKEN IN NAUWE GANG Kinderverlam ming in België HAVENBRAND IN MANCHESTER Donderdag 20 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 De provincie Zeeland heeft een stoutmoedig plan voor de bouw van een 5% km. lange brug tussen Noordbeveland en Schouwen Duiveland, gebaseerd op eigen financiering. Een onzer verslag gevers toetste de cijfers van dit project aan andere plannen voor wegen en bruggen in de Delta. Uw haar zit beter met - iiaa rerèm e ONDERZOEK NAAR BOTSING IN KOERANGE Prinses Beatrix naar bruiloft van vriendin Argentinië meldt weer vreemde onderzeeërs Advertentie gffg5? Alleen verkrijgbaar bij de kapper E Jp^d^ctwn Indola. Helemaal links zien we de dammenweg tussen midden Zeeland en de randstad; rechts bij Bergen op Zoom, de Beneluxweg naar Antwer pen, die Zeeland ook dichterbij de randstad brengt. Of er dan tussen Noordbeveland en Schouwen Duiveland een brug zal liggen, zoals <iie op het kleine kaartje is aangegeven, wordt deze dagen beslist. Van een onzer verslaggevers Middelburg. Het succes van Goeree-Overflakkee dat met een eigen lening de Haring vlietbrug vervroegd mag bou wen, heeft het provinciaal be stuur van Zeeland geïnspireerd tot een stoutmoediger plan: de zelffinanciering van de spoedige bouw van een omstreeks vijf-en- een-halve kilometeii, lange brug tussen Noordbeveland en Schou wen Duiveland. De heren van de directie bruggen van Rijkswater staat bekijken het plan thans met gefronste wenkbrauwen. De financiering is analoog gedacht aan die van de Haringvlietbrug. Het initiatief tot de oprichting van een n.v. Brugverbinding Oosterschelde zou in dit geval niet uitgaan van een par ticulier, zoals de heer P. D. Sieling op Overflakkee, maar van de provin cie. In het maatschappelijk kapitaal zou den de belanghebbende gemeenten in Zeeland, en eventueel ook die in Zuid- Holland moeten deelnemen. De pro vincie zal vermoedelijk niet kunnen volstaan met een lening, zoals voor de Haringvlietbrug, maar eveneens moe ten deelnemen in het maatschappelijk kapitaal omdat het initiatief van haar is uitgegaan. Voor het werkkapitaal zou een beroep op de institutionele beleggers moeten worden gedaan. De kosten van een dergelijke finan ciering zouden moeten worden bestre den uit de heffing van tolgeld, totdat het Rijk bereid blijkt de brug over te nemen. BODEMONDERZOEK Het zuidelijke landhoofd van de brug wordt gedacht aan de noordoost kant van Noordbeveland, even ten westen van de nieuwe, in aanleg zijn de veerhaven bij Kats. Het noordelij ke landhoofd is voorlopig even ten westen van de veerhaven De Val bij Zierikzee op Schouwen Duiveland ge projecteerd. Hoe de brug er zal uitzien, weet men nog niet met zekerheid te zeg gen. Een nauwkeurig bodemonderzoek in de Oosterschelde zou moeten uitwij zen wat de goedkoopste en veiligste oplossing is. Een bijzondere moeilijkheid wordt in ieder geval gevormd door de vrij grote diepten daar. Voor de kust van Duiveland zijn er diepten gemeten van 41 meter bij Nol Casembroot, dertig meter wat oostelijker en 23 meter recht voor De Val. De bodem van het Engelse vaarwater is bij de kust van Beveland ongeveer 32 meter diep en loopt dan in noordelijke richting op tot dertien meter. Berekeningen zouden moeten uitwij zen of kan worden volstaan met een brugdek zonder bogen, dat op pijlers rust, of dat sommige diepe plekken - beter kunnen worden overspannen met bogen. tooide dam over de Hellegatplaten naar Flakkee er zullen liggen, zou de afstand over de weg tussen Wal cheren, Zuidbeveland en Noordbeve land enerzijds en Rotterdam ander zijds meteen korter worden. Middelburg-Rotterdam zou dan on geveer 100 km worden, dat is 42 km korter dan thans via de Moerdijkbrug, maar straks nog slechts 16 km korter dan via de Beneluxweg langs Bergen op Zoom en de Haringvlietbrug en na 1978 zelfs enkele kilometers langer dan via de weg over de dammen in de Oosterschelde, het Brouwershaven- se Gat en het Haringvliet. worden omgeslagen, dus verhoging van tolgelden, met weer minder be langstelling als gevolg enzovoort. Bij de ingebruikstelling van de dammer weg komt de rentabiliteit nog erger in het gedrang. Zeeland zou maar kort plezier heb ben van een Oosterscheldebrug. Als het die na voltooiing van de Benelux weg kon overdoen aan het Rijk, dan natuurlijk lang, want dan zijn er geen financiële zorgen meer. De moeilijk heid is echter dat het Rijk helemaal geen Oosterscheldebrug op zijn pro gramma heeft staan, in tegenstelling tot de overigens goedkope en interna tionaal belangrijker Haringvlietbrug. WASHINGTON (Reuter, AP) De reactor-onderzeeër Patrick Henry van de Amerikaanse marine heeft deze week op een geheime proefvaart met succes onder water vier raketten van het type Polaris gelanceerd. De Amerikaanse marine deelde hier over gisteren mede dat de vier raket ten waren gelanceerd op ongeveer 500 zeemijlen ten westen van de kust van Florida. De neuskegels kwamen alle vier in de tevoren vastgestelde doelge bieden terecht. De marine deelde ech ter de overbrugde afstand niet mede. De reikwijdte van de Polaris is thans ongeveer 2500 kilometer. Van onze correspondent NIJMEGENDe Nijmeegse brand weer zal in de komende vier jaar een nieuw wagenpark krijgen. Dat werd gisteravond besloten door de raad, die zich nog ontsteld toonde over het rapport dat de commandant van de Nijmeegse brandweer vorige week overlegde. Uit dat rapport bleek dat het materieel dat nu ter beschik king staat sterk verouderd en soms zelfs onbruikbaar is. Bovendien is er veel te weinig personeel, zodat er als er twee branden tegelijk uitbreken in Nijmegen slechts één kan worden aan gepakt. De raad stelde een krediet van 135.000 gulden beschikbaar voor een autospuit, een tankauto, een nevelauto en een vrachtwagen. Het korps krijgt een grotere sterkte. Het wordt om te beginnen met vier man uitgebreid. Tot slot werd besloten de brandweerka zerne aan te passen aan de gemeente lijke verordening, want de kazerne voldoet niet aan de voorschriften voor de veiligheid in geval van brand. KORTER Goes-Rotterdam zou via een Oos terscheldebrug ongeveer 82 km wor den, dat is 38 km korter dan thans via de Moerdijkbrug, 12 km korter dan straks via de Beneluxweg en 10 km korter dan over de Dammenweg. Op grond van verkeersprognoses kan worden aangenomen dat in 1968 vierduizend auto's per dag gebruik zullen maken van een Oosterschelde brug als kor tste verbinding tussen mid den-Zeeland en de randstad Holland. De vraag rijst echter of na het ge reed komen van de Beneluxweg een kortere afstand van zestien km vanuit Middelburg en van twaalf km vanuit Goes nog opwegen tegen het tolgeld dat moet worden betaald. Als de dammenweg is opengesteld, zal het verkeer in en uit de richting Walcheren, in ieder geval deze korte re en kosteloze verbinding kiezen. Voor de automobilisten, die van Goes naar de randstad reizen en omge keerd, zal zich de vraag van omrij den dan nog maar tien km of tol betalen nog scherper opdringen dan bij de opening van de Benelux weg. TWIJFELACHTIG Indien de laagste raming van de kosten van de brug wordt aangehou den (125 miljoen gulden), dan resul teert daaruit aan jaarlijkse lasten bij een rente van vijf procent over het geleende kapitaal en een afschrijving (aflossing) van anderhalf procent: 8.125.000 gulden. Daar komen, nog de kosten van onderhoud en personeel bij, die zuinigjes op 175.000 gulden kunnen worden geraamd. Aan tol dient de brug dus 8,3 miljoen gulden op te brengen. Indien wordt gerekend met de grootste te verwachten verkeersfre- quentie, 4000 auto's per dag - 1.460.000 per jaar, dan zou het tolgeld gemid deld 5,68 per auto moeten bedragen. Het is twijfelachtig of een automo bilist, wiens auto twintig cent per km kost, na de opening van de Benelux weg 2,48 over zal hebben voor een tijdwinst van twaalf minuten (van en naar Middelburg) of 3,28 voor een tijdwinst van negen minuten (van en naar Goes). De animo voor de brug zal in ieder geval minderen, met het gevolg dat de jaarlijkse lasten over een kleiner aantal weggebruikers zullen moeten HOOG GENOEG Een beweegbaar deel in de brug zal niet nodig zijn omdat op de plaats waar de oeververbinding is gedacht, geen hoge scheepvaart is. De vissers hoeven haar niet te passeren als ze zee kiezen, omdat hun nieuwe thuis haven, Colijnsplaat, er ten westen van komt te liggen. Zouden zij een enkele keer oostwaarts willen, dan hebben zij genoeg aan de doorvaarthoogte van tien tot veertien meter boven N.A.P., die vereist is om schade door ijsgang te voorkomen. Bovendien hebben de nieuwe vissersboten nog maar korte stnjkbare mastjes, doordat de trawl van de zijkant naar de achterzijde is verhuisd. Indien de brug zonder bogen kan worden gebouwd, zullen de kosten J.a.ar schatting nog tussen de 125 en 150 miljoen gulden liggen- IN 1965 De brug zou in het jaar 1965 kun nen zijn voltooid. Aangezien de dam in de Zandkreek al klaar is en tegen die tijd ook de Grevelingendam tus sen Schouwen Duiveland en Goeree- Overflakkee en de Haringvlietbrug van Hoekse Waard naar de al vol- KOEKANGE. Naar aanleiding van het ongeluk op de onbewaakte overweg in Koekange, waar dinsdag avond een drietonner met twee militai ren onder de sneltrein raakte, is een diepgaand onderzoek gaande. Volgens de bepalingen moet bij het passeren van een onbewaakte overweg een wachtsman worden uitgezet, die waar schuwt voor naderende treinen. Volgens de omwonenden was er geen wachtpost aanwezig. De huzaar P. v. d. Laar uit Leerdam is gisteren overgebracht van het Dia- conessenhuis te Meppel naar het milt tair hospitaal in Utrecht; zijn bijrijder J. Ingenhou uit Afferden (L.) verkeert nog in levensgevaar. Bij het op de flets oversteken van de Maastrichterweg te Roermond is dins dagavond de 54-jarige mevrouw Strij kers uit Herten door een Duitse auto gegrepen. Zij kwam op slag om het le ven. De bestuurder van de auto pro beerde vergeefs haar te ontwijken, waardoor hij tegen de gevel van bet bureau van de rijkspolitie reed. Van onze correspondent BRUSSEL. Het was gisteren een dag van rouw voor de Belgische mijn streek de Borinage, want toen moest de Nationale Raad voor de mijnen be palen welke exploitaties in Wallonië in 1961 gesloten zullen worden en in de Borinage wist men wel dat 't slecht voor de streek zou aflopen. Vorige week waren er al wilde stekingen uit gebroken en gisteren lag in alle mij nen van de Borinage het werk voor 24 uur stil. Uit solidariteit staakte bovendien negen tig procent van de mijnwerkers uit de Centrums treek. Een deel van de stakers heeft zich onder leiding van de kamerleden, senatoren en burge meesters van de streek uit hun dorpen, waarin de vlaggen halfstok hingen, naar Brussel begeven om voor het ge bouw van de Mijnraad te protesteren. De politie had omvangrijke ordemaatre- exploitaties behoort ook de beruchte mijn Bois du Cazier in de rampplaats Marcinelle. In 1958 was er in Wallonië een produktie van 1,3 miljoen ton gesloten, in 1959 2,5 miljoen ton en dit jaar weer 2,5 mil joen ton. Deze produktie-vermindering met 6,3 miljoen ton kwam voor het bekken van Charleroi neer op 1,8 mil joen ton vermindering, voor het Cen trum op 1,6 miljoen ton, voor de Bori nage op 1,7 miljoen ton en voor het bekken van Luik op 1,2 miljoen ton. druk maakten toen bleek enkele honderden mijnwerk hadden gepakt.Zij hebbe een deel in de richting van het parle ment getrokken maar tenslotte door een ongewoon sterk politiecordon tegenge houden aan de rand van de zg. neutrale zone om het parlement. De politie liet alleen de kamerleden, senatoren en burgemeesters tot het parlement toe. Elf maal sluiten In een zaal van de Senaat heeft het ge zelschap aan de pers het drama van de Borinage uiteengezet. Om het in enkele woorden samen te vatten: door het sluiten van de mijnen zijn er in tien jaar 40.000 arbeidsplaatsen verloren gegaan. Zich baserend op de eisen van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, heeft de raad bepaald dat in 1961 elf exploi taties in het Waalse land wonden ge sloten, die tot dusver bijna 1,8 miljoen ton kolen produceerden, waarvan ruim 500.000 ton in exploitaties van de kolen mijnen in de Borinage. Tot de gesloten i Advertentie cent modern per rol. toiletpapier MANCHESTER (AP) In de nacht van dinsdag op woensdag heeft in de haven van Manchester de zwaarste brand gewoed sinds de Duitse bombar dementen uit de oorlog. Meer dan tweehonderd brandweer lieden moesten in actie komen toen een perceel pakhuizen van meer dan vierhonderd meter lengte in brand bleek te staan. In de pakhuizen bevond zich vrijwel alleen brandbare waar, zo als katoen en meubels. Dicht bij de brandende gebouwen stonden benzine tanks. De schade bedraagt meer dan 15 mil joen gulden. Twee brandweerlieden wer den bij het blussingswerk gewond en moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De ambassade van de Bondsrepubliek Duitsland in Den Haag heeft haar mening gegeven over de zaak-Kaufmann en deze vervat in een aan alle Nederlandse kranten toegezonden „Mededeling aan de pers". Aan deze uitvoerige Mededeling ont lenen wij het volgende: „De ambassade heeft er tot dusverre van afgezien in de zaak-Kaufmann (Köp- pern), die de Nederlandse openbare mening sinds maanden in zo sterke mate heeft beziggehouden, stelling te nemen. Zij wilde ook niet de schijn van ver denking op zich laden, dat zij vermeende vervolgingsmaatregelen tegen een Duitse staatsburger wegens diens juridisch getuigenis ten gunste van een be ledigde Joodse medeburger zou ondersteunen. Nu de ambassade echter intussen in het bezit van de officiële stukken is gekomen, acht zij het haar plicht de talrijke Nederlandse burgers, die in deze zaak een zo indrukwekkend idealisme en een zo grote bereidheid tot offers aan de dag hebben gelegd, met de feitelijke gang van zaken op de hoogte te brengen". „BEWEERD IS, dat de in de beledigingszaak-Sumpf veroordeelde vijf perso nen slechts op grond van de getuigeverklaringen van de heer Kaufmann zou den zijn veroordeeld, daar alle andere getuigen zich niets meer konden herin neren." JUIST IS, dat enkel en alleen de beklaagde Weidmann sr. op grond van de getuigeverklaring van Kaufmann is veroordeeld, maar dat de andere vier be klaagden op grond van getuigenissen van het echtpaar Sumpf, van twee andere getuigen en van hun eigen uitlatingen zijn veroordeeld. *-#*#*#*#*#*#*#-* BEWEERD IS, dat Kaufmann op grond van zijn verklaringen in het proces- Sumpf door boycot-acties zakelijk zou zijn geruïneerd. JUIST IS veeleer het volgende: De zakelijke situatie van Kaufmann was al lang vóór het proces-Sumpf wankel. Reeds midden 1956 had hij schulden ter grootte van 120.000 D.M. Op 1 juni 1957, dat wil zeggen meer dan twee jaar vóór het proces-Sumpf, liet hü zijn expeditiebedrijf en zijn handel in bouwmate rialen op naam van zijn vrouw overschrijven, terwijl hijzelf de gerechtelijke eed betreffende eigen vermogenspositie aflegde. If#*#*#*#*#*#*#-* BEWEERD IS, dat Kaufmann op grond van zijn getuigeverklaring in het proces-Sumpf van een van zijn belangrijkste zakenrelaties, de Taunus Quarzit Werke in Bad Homburg, geen orders meer heeft gekregen. JUIST IS, dat Kaufmann in het eerste halfjaar na het proces-Sumpf, nl. van oktober 1959 tot maart 1960, bij genoemde firma een omzet van 13.874,46 D.M. bereikte (In de gelijke periode 1958/59 bedroeg de omzet 15.356,08 D.M.). Het verbreken van de zakelijke relaties gebeurde volgens mededelingen van de firma pas, nadat in de pers door Kaufmann gepubliceerde respectievelijk geïn spireerde nadelige berichten over de firma verschenen waren en nadat Kauf mann zonder vergunning op het terrein van de firma foto's had gemaakt. If#*-»-*-»-*#*#*#*#-* BEWEERD IS, of in ieder geval „aangeduid", dat genoemde maatregelen terug te voeren waren op het vroegere SS-lidmaatschap van zowel de burgemeester van Köppern Levermann als van de bedrijfsleiders van de Taunus Quarzit Werke, Hildebrand en Bahr. JUIST IS, dat burgemeester Levermann in het jaar 1938 ongeveer zes maan den „aspirant" bij de SS is geweest, toen echter ermee ophield en nooit een functie in deze organisatie heeft uitgeoefend. Ook Hildebrand en Bahr laatstgenoemde was bij het uitbreken van de oorlog 17 jaar oud en eerstge noemde ging voor het proces-Sumpf op eigen verzoek bij de firma weg zijn nooit lid van een nationaai-socialistische organisatie geweest. JUIST IS daarentegen, dat Kaufmann lid van de SA en sedert 1 mei 1933 lid van de NSDAP was (Nummer van lidmaatschap 2646758)). <-#*#*#*#*#*#*#* BEWEERD IS, dat de heer Kaufmann, respectievelijk zijn vrouw, met hun taxi geen ritten meer naar en van het ziekenhuis konden maken, omdat het ge rucht was verspreid dat het ziekenfonds de door Kaufmann uitgeschreven no ta's niet meer zou accepteren. (-#*#*#*#*#*#*#1 JUIST IS, dat Kaufmann, samen met de andere taxi-ondernemer Weidmann, zowel voor als na het proces zulke ritten heeft gemaakt. In de periode van februari tot september 1960 maakte Kaufmann 45 en Weidmann 51 van die ritten. De heer Kaufmann is reeds vier maal veroordeeld. Op het ogenblik zit hij, op grond van een vijfde veroordeling, een gevangenisstraf van vier maanden uit wegens dood door schuld (verkeersdelict)". '-#*#*#*#*#*#*#-> Tot zover de verklaring van de ambassade in Den Haag, waar aan tot juist begrip van deze zaak, het bovenstaande letterlijk werd ontleend. Deze anderhalf jaar oude boxer Myra heeft veertien dagen opgesloten ge zeten in een nauwe ventilatiegang on der een partij erwten. De hond is eigendom van de heer P. J. A. Naus te Ems. De erwten lagen in een landbouwschuur van hem. Hij had tm het drogen van de door de regen nat geworden erwten te bevorderen met een rooster een ventilatiegang on der de partij erwten uitgespaard. Ruim veertien dagen geleden werden er naast de erwten aardappelen ge stort die de gang in de erwten afsloten. Op dat ogenblik moet de hond in de gang hebben gezeten en dus van de buitenwereld zijn afgesloten. Zijn baas miste Myra dezelfde avond. Hij zocht overal en plaatste de volgen de dagen enkele advertenties, uiter aard vergeefs. Een knecht hoorde het dier na ver loop van veertien dagen janken. Toen moest nog een drie meter dikke laag aardanpelen worden weggegraven voor dat Myra, sterk vermagerd maar ver der gezond, kon worden bevrijd. Het dier heeft na zijn bevrijding wel bijzonder veel gedronken. Myra wreef ook telkens met de voorpoten over de ogen, omdat zij na veertien da gen duisternis weer aan het licht moest wennen. LUIK (ANP) In de buurt van Luik zijn de laatste dagen enige gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Twaalf kinderen, die geen van allen in jecties tegen de ziekte bleken te heb ben ontvangen, zijn voor behandeling in ziekenhuizen opgenomen. OTTAWA (AP). Volgens berichten uit Canada brengt prinses Beatrix bin nenkort een bezoek aan Ottawa om de bruiloft van haar vriendin freule Renee Röell bij te wonen. Renee Röell is de dochter van een hof dame van koningin Juliana. De prinses is samen met haar naar school gegaan en beiden hebben later in Leiden gestu deerd. Het huwelijk van de freule met de heer T. Bradbrook Smith, rechtskundig adviseur van het Canadese ministerie van financiën wordt vóór de kerstda gen gesloten. De datum is nog niet vast gesteld. BAHIA BLANCA (AP) Vliegtuigen van de Argentijnse marine hebben gis teren vergeefs gezocht naar een onder zeeboot van onbekende nationaliteit die ter hoogte van Bahia Blanca in de At lantische Oceaan is waargenomen door een burgervliegtuig. Het is het eerste bericht over onbe kende onderzeeboten voor de Argentijn se kust sinds de gehele Argentijnse ma rine in februari van dit jaar vergeefs jacht maakte op een geheimzinnige on derzeeboot die zou zijn waargenomen in de Golfo Nuevo. VRIJDAG 21 OKTOBER. 1 RADIO NIJMEGEN (ANP) Een Nijmeeg- se jongen is gisteren met een alarm pistool in zijn oog geschoten. Dat ge beurde van zo korte afstand dat hij het oog zal moeten missen. Met enkele vriendjes van de lagere school speelde hy in de Waterstraat in Nymegen met het pistool. Juist toen1 [hij het wapen van dichtbij wilde be- Het hof deelt ons mee, dat het be-|kijken, demonstreerde een ander richt daarom niet kan worden bevestigd, afvuren. het ochtend NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber; 7.13 Gram; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram; 9.00 V d zieken; 9.35 Waterstanden; 9.40 V d vrouw; 10.10 Gram; 10.15 Morgendienst; 10.45 Pianorecital; 11.15 V d oudere luiste raars. middag 12.00 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Carillonspel; 12.50 Gram of act; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.45 Gram; 14.05 Schoolradio; 14.25 Radio filharm ork; 15.05 Gram; 15.15 Metropole ork; 16.00 Lezing over bloemen en planten; 16.15 Gram; 16.30 Kamermuz; 17.00 Voordr; 17.20 Vokaal ens; 17.40 Beursber; 17.45 Gram. avond 18.00 Verslag v h intern volksmuz feest 1960 te Luzern; 18.20 Licht progr; 18.50 Regeringsuitzending: Sociale actualiteiten, door J. C. Visser, hoofd afdeling voorlich ting van het ministerie van sociale zaken; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram; 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte muz; 20.15 Gevar progr en ar tistieke act; 21.30 Samenzang; 22.00 Gram; 22.10 Kamermuz; 22.25 Wereldkampioensch dammen; 22.30 Nws; 22.40 Wijd als de we reld, lezingen; 23.00 Promenade ork; 23.45 Gram; 23.55-24.00 Nws. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gram en verkeers wenken; 8.00 Nws: 8.18 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram; 9.40 Schoolradio. VPRO: Dit en het andere, lezing; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Vd vrouw 11.00 V d kleuters; 11.15 Zangrecital; 11.40 Orgelspel. middag AVRO: 12.00 Carillonbespeling en draai- orgelmuz; 12.20 Regeringsuitz. v d landb; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Lichte muz; 13.55 Beursber; 14.00 Gram; 14.20 Boekbespr; 14.40 Gevar progr. VARA: 16.00 Muzik le zing; 16.30 V d zieken; 17.00 V d teenagers; 17.53 Act. avond 18.00 Nws; 18.15 Polit lezing; 18.25 Lichte muz; 18.50 De puntjes op de i, lezing; 19.00 V d kind; 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 De stad nu, lezing; 19.45 VPRO-nws; 20.00 ^ws; 20.05 Vijftig jaar kweek en leerschool laags Genootschap, lezing; 20.15 Voordr; 10.25 Declamatie; 20.40 Op het eerste ge acht, toneelpremi.res; 20.50 De wereld /ergadert, lezing. VARA: 21.00 Quiz- .'rogr; 21.50 De wereld is te klein, klankb; 22.15 Buitenl weekoverz; 22.30 Nws. VPRO; Zorg om de mens, ge- prek. VARA: 23.00 Soc nws in Esperan to; 23.10 Gram; 23.55—24.00 Nws. Vervolg van pag. 1 Zijn eerste opwelling was, dat de kin deren hadden gezien wat hij had ge daan, Hij liep naar de kinderen en raakte in paniek. Voor hij echter tot een nog krankzinniger daad kwam, zo als hij het zelf noemde merkte hij dat de kinderen geen getuigen waren ge weest van zijn daad. Van korte afstand riepen zij zijn hulp in. Een van de kin deren had in een glasscherf getrapt. Op enkele meters afstand van de plek waar zijn slachtoffer achter een denne- bosje lag, heeft hij de kinderen gehol pen. Het voetje bloedde hevig. Hij heeft een zakdoek van een der kinde ren om de wond gebonden en de kin deren direct naar huis gestuurd. Hij zei dat zij hard moesten hollen, an ders kon het wel eens bloedvergiftiging worden. De kinderen renden weg. VLUCHT Hij heeft zijn slachtoffer daarna in het bosje verborgen. De fiets van de jon gen heeft hij door de bossen en over een stuk hei gesleurd naar de plaats waar hij kort tevoren zijn scooter had verborgen. Tijdens dit transport wer den de vlaggetjes door weerbarstige boomtakken van de fiets gerukt. Die heeft hij met de zaag in een asperge- veld in de grond gestopt. Met zijn scooter is hij er daarna van door gegaan. Hij heeft geruime tijd doelloos rondgereden totdat hij weer wat gekalmeerd was en een plan had uitgedacht om zoveel mogelijk sporen uit te wissen. Zoals de politie reeds bij haar onder zoek had vastgesteld, is hij tussen vijf uur en half zes naar Tegelen gegaan naar de eigenaar van de kolenschop, waar hij die morgen al eerder was geweest. Bij het weggaan heeft hij de kolenschop meegenomen zonder dat de man het merkte. BEGRAVEN Tussen zeven uur en half acht was hij terug op de plaats van het misdrijf. Wederom verborg hij zijn scooter in een bosje. Hij ging daarna een graf graven in een aspergeveld naast het veld waarin hij de zaag en de vlag getjes had verstopt. Toen het donker was geworden, is hij zijn slachtoffer gaan halen en heeft hij de jongen m het aspergeveld begraven. De kolen schop heeft hij daarna van zich af- geslingerd. De officier van justitie neemt voorhands aan, dat het een toevallige ontmoeting is geweest. De drie kinderen, die Van B. zondag middag 11 september in de bossen hadden ontmoet, waren sinds gisteren bij de .politie bekend. Hun ouders waren gisteren bij de politie komen meedelen, dat hun kinderen die zon dagmiddag een man met een rode scooter hadden gezien, waarna zij kort daarop nog een ontmoeting met die man hadden toen een van de kinderen in een glasscherf had getrapt. TWIJFEL Het lag in de bedoeling van de politie Van B. in de loop van vandaag met deze drie kinderen te confronteren. De officier ziet nu, na de bekentenis van Van B. die de ontmoeting met de drie kinderen eigener beweging heeft ver teld, van deze confrontatie af in het belang van de kinderen. Hoewel de bekentenis van Van B. de resultaten van het politie-onderzoek in bijna alle opzichten dekt, is er toch enige twijfel blijven bestaan omtrent zijn verklaring, dat hij Hans zonder meer met de handen heeft gewurgd. Bij de sectie zijn geen blauwe plekken in de hals van de jongen gevonden. De bloeduitstorting op de schedel van de jongen, die eerst was toegeschreven aan een harde klap, kan afkomstig zijn van de harde botsing met de boom waartegen de jongen is opgelopen. Het onderzoek is ondanks de bekentenis ong niet afgelopen. Ter plaatse zal het hele drama ook nog worden gerecon strueerd. radio vandaag DONDERDAG. Drie trio's kunt u vanavond horen in „Drie maal drie is negen", een rubriek van de Avro- show Ga er eens even voor zitten (19.05). Het zijn de Valentina's, het Cocktailtrio, en Sacha Dénisent, Mie- ke Telkamp en Ger Smit. Hilversum 1 biedt natuurlijk de Ster avond „Attentie! Rood!", maar inte ressanter vinden we twee program maatjes die voorafgaan: platen van The Four Freshmen (18.30), en een herinneringsprogramma voor de on langs overleden Django Reinhardt van het Kwintet van de Hot Club de Fran ce (19.15). De tweede uitzending in de serie De Organistenmakers (Sweelinck) vindt u vanavond om half tien over Hilversum 1. De Hamburgse organist Helmut Winter bespeelt dan het Schnitgerorgel van. de Ned. Herv. kerk te Uithuizen. televisie vandaag DONDERDAG. „Waar de vossen lopen" is een ernstig televisiespel, waarmee de auteur Emile Bosch de buteert als televisieschrijver. In de hoofdrollen Lex Goudsmit, Marie Ha mel, Emmy Lopez Dias en Huib de Vries (21.25). Vooraf ziet u o.m. een documentai re over Copernicus, en om 20.40 een circusprogramma op telerecording. O Vlaanderen: neemt het Nederland se spel over, en geeft vooraf, om 20.30, het tweede deel van de documentaire serie over de Navo. België Frans: 20.30 Rue de Ia Gaite, met Raymond Devos; 21.30 Cine-Club de Minuit. „Philomena Marturano", is de ti tel van een televisiespel van Eduardo de Filippo, dat vanavond om 21 uur op de Duitse beeldschermen komt. Vooraf een filmdocumentaire over de kunst van oud-Amerika (20.25). 1 TELEVISIE"! L,™ Weekoverz. VARA: 20.30 Act progr. NTS: Eurovisie: 20.50 Intern Spring concours te Brussel. VARA: 21.15 Kunst- kron; 21.45 Muzik herdenkingsprogr. BELGIË-VLAAMS iX'ïï Progr over dieren; 19.30 V d vrouw: Uws: 20.30 Filmisch stemmingsbeeld: progrfS'Nws1.'15 FUmkron: 22'00 KuMt-

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7