Minister zet vraagteken achter belofte proef basis Veerse Gat epeda slapen In 1957 werd een positieve toezegging ontvangen Bouw van ruim honderd woningen in Goes Stemming ruilverkaveling grote meerderheid was voor Verhoging krediet lozing rioolwater noodzakelijk Zeeuwsch Dagblad Onrust over KB's Werkloosheidswet MEMORANDA AAN VISSERIJCOMMISSIE Economisch rendabel Grotere productie Kosten Noorden Restauratie van bomvrije toren Vergadering Kamer van Koophandel in Goes Werkende jeugd VOORSTELLEN AAN DE RAAD Vrijdag spoedeisende ^vergadering Hoogst mogelijke subsidie Maandsalaris voor weekl oners Gesmokkelde boter in beslag genomen Woninginrichting A. J. M. JACOBS Lange Kerkstraat 11—17 Schip strandde op havenhoofd Lezing over India Cefa-voorstellingen RAADSAGENDA MIDDELBURG Man na ongeluk overleden C.J.V. programma Bazaar was succes Volleyballers vergaderden V olleybalcompetitie Wijkverpleegster nam afscheid Donderdag 20 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk £)E KONINKLIJKE BESLUITEN met betrekking tot de verkorting en de vereenvoudiging van de eind examens bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs hebben een orkaan van kritiek veroorzaakt. Door toename van het aantal eindexa menkandidaten moesten er maatre gelen getroffen worden, zij het door middel van noodmaatregelen. Tegen verkorting van de examen- duur zal niemand, die oog heeft voor de onhoudbare situatie bij de eindexamens, bezwaar hebben. De bezwaren tegen de K.B.'s zijn van verschillende aard, maar in hoofdzaak komen ze op hetzelfde neer: teveel wordt aan het toeval overgelaten, hetgeen de staatssecre taris van O., K. en VV. niet ontkent. In tegenstelling tot zijne excellen tie zijn wij van mening dat de toe valligheidsfactor een te grote, bijna beslissende rol gaat spelen bij het bepalen van het eindexamenresul taat. Het ophalen van een onvoldoende bij het schriftelijk wordt door de kans bij het mondeling uitgeloot te worden aanzienlijk kleiner, de kans op zakken aanzienlijk groter. Dit jaar bijvoorbeeld was de op gave Frans schriftelijk te zwaar. De resultaten waren vrij slecht. Bij het ontbreken van een mondeling exa men zou er voor de eindexamenkan didaten geen kans geweest zijn, dit op te halen. Waarom is de staats secretaris niet consequent en zoekt hij het niet in de richting van de keuzevakken? Bij het gymnasium zal de helft in proza, de andere helft in poëzie worden geëxamineerd. Vergeten wordt dat er mensen zijn, die absoluut geen gevoel voor poëzie hebben. Toch zijn ze, door pech bij de loting, gedoemd in dit on derdeel mondeling examen te doen, De kans om door een goed monde ling examen in het proza het cijfer te redden, wordt hen ontnomen. Nog erger vinden wij, dat bij deze K.B.'s van de gelegenheid gebruik is gemaakt om meteen nog enkele principiële wijzigingen door te voe ren: het totaal vervallen van exa mens biologie, de veranderde waar dering van de eindcijfers voor de klas sieke talen bij gymnasium B en die voor de examens Nederlands bij al le kandidaten (een 5 moet minstens gehaald worden), het invoeren van een schriftelijk examen natuur, en scheikunde, het uitbuiten van de mogelijkheid van examens in ge schiedenis, aardrijkskunde, staathuis houdkunde bij H.B.S.-B. en staatsin richting bij H.B.S.A. De nieuwe regeling, kennelijk sa mengesteld door waanwijze, maar in feite ondeskundige ambtenaren, gaat ver uit boven het doel waarvoor zij tot stand is gebracht. Wij zouden wel een inzage willen hebben in het ter zake uitgebrachte advies van de On derwijsraad. De motie-Romme van 1 oktober 1958, volgens welke adviezen van vaste colleges van advies en bijstand als regel openbaar moeten worden gemaakt, krijgt steeds meer beteke nis, ook juist op het terrein van het onderwijs. Als een zwaard van Da mocles blijft hier het regeren en wijzigen bij K.B. boven de hoof den hangen. We denken hier o.a. ook aan de mammoetwet. Het onderha vige K.B. bewijst welke grote ge varen hier schuilgaan. Het gaat hier in wezen om vragen van onderwijs beleid, die moeten vallen onder de controle van het parlement, maar dan niet achteraf. Het is te begrijpen dat de activiteiten van het ministerie grote onrust hebben verwerkt en te vens gebrek aan overleg hebben be wezen, waarvan ten slotte de exa- mencandidaten de dupe worden, on gemotiveerd en onverdiend. rjE BEGROTING van Sociale Za ken vertoont in het sociaal-eco nomische vlak tal van interessante aspecten en één daarvan is zonder twijfel de kwestie van de werkloos heidswet. De huidige hoogconjunc tuur doet de vraag rijzen of het niet gewenst is de premie voor deze wet te verlagen. Dat zou dan voor de tweede maal zijn. De situatie van de arbeidsmarkt is thans zodanig, dat enig optimisme ten aanzien van de toekomst zeker niet ongerechtvaardigd is. Niette min zal er altijd een conjuncturele arbeidsreserve blijven bestaan en daarom is een reserve in harde munt een noodzakelijkheid. De minister kan kiezen tussen een premieverla ging en een verlenging van de uit kering van 21 weken tot 34 weken. De keuze lijkt gemakkelijker dan ze is. Immers, het verlagen van de premie raakt vrijwel het gehele volk en zal in het licht van de talrijke zeker zware sociale lasten als een verblijdend teken worden aanvaard. De verlenging van de werkloos heidsuitkering betreft slechts een kleine groep. Toch zouden wij willen pleiten voor aanvaarding van het laatste. De klei ne groep is het meest kwetsbaar en zij zal bij een verlenging van de uitkering de grotere armoede, die ongetwijfeld altijd het gevolg is van het stopzetten van de uitkering lan ger buiten de deur kunnen houden. Het is ook een zaak van sociale be wogenheid om eerst voor deze groep te kiezen en dan pas een verlaging van de premie te bepleiten, omdat die verlaging nimmer zo groot kan zijn, dat ze een werkelijke bete kenis kan hebben voor het inkomen. De minst draagkrachtigen moeten hier voor gaan en wij geloven, dat niemand, die eens het spook van de werkloosheid heeft getroffen of kan treffen, daar iets redelijks tegen kan inbrengen. MIDDELBURG. Het visserijlaboratorium in Wemeldinge heeft dermate gunstige resultaten kunnen boeken inzake het kunst matig kweken van oesterbroed, dat het slagen van algehele kunst matige oesterkweek steeds meer waarschijnlijk wofdt. Aan de hand van thans ter beschikking staande gegevens en uit gaande van vrij ongunstige omstandigheden, wordt door de biolo gen van het laboratorium in Wemeldinge een jaarlijkse oesterpro- duktie mogelijk geacht van 3.000.000 stuks in het ontworpen proef- basin in het Veerse Gat. Hierbij wordt uitgegaan van een bezink- basin met een oppervlakte van ongeveer 80 ha, terwijl het in- en uitlaatwerk een netto doorsnee heeft van ongeveer 10 m2. De benodigde investering van ongeveer negen miljoen gulden voor het uitvoeren der werken in het Veerse Gat is, in verband met de te verwachten oesterproduktie economisch verantwoord. Dit is de mening van de provinciale waterstaat in Zeeland, die over het proefbassin in het Veerse Gat een me morandum heeft opgesteld, dat aan de leden van de visserij commissie uit de Tweede Kamer der Staten Generaal is verzonden. Het provinciaal bestuur heeft tot ver zending van dit memorandum alsmede van de beschouwing van het Economisch Technologisch Instituut besloten naar aanleiding van het feit dat de minister van Landbouw en Visserij zich in de toelichting op de begroting 1961 veel minder positief heeft uitgelaten over het proefbassin dan zijn ambtsvoorganger heeft gedaan in een op 28 augustus 1957 aan Ged. Staten van Zeeland gericht schrijven. De minister schreef nu bij de begro ting dat veel zal afhangen van de be slissing of de technische proefnemin gen in het Veerse Gat al dan geen door gang zullen kunnen vinden terwijl op 28 aug. 1957 de minister schreef in te stem men met het nemen van praktijkproe ven ten dienste van de oesterteelt en het verwateren van mosselen in het af te dammen Veerse Gat. Ged. Staten maken de leden van de visserij commissie op het geschil in de beide brieven van het ministerie van Landbouw en Visserij attent. Provinciale waterstaat schrijft dat aangezien de verwachte produktie af hangt van de toegevoerde hoeveelheid plankton bevattend zeewater, een ver grote produktie in het proefbassin mo gelijk zal worden, als daarin grotere hoeveelheden zeewater kunnen worden toegelaten, hetgeen samenhangt met de afmetingen van het inlaatwerk. Daar om mag gesteld worden, meent prov. waterstaat dat als de proef in het Veer se Gat slaagt, door vergroting van het inlaatwerk ook een vergroting van de oesterproduktie kan worden bereikt. Het vergroten van de oesterbassins in het Veerse Meer moet evenmin uitge sloten worden geacht, omdat zeer wel mogelijkheden aanwezig zullen zijn hier toe over te gaan zonder de recreatie te benadelen, aldus prov. waterstaat. Men neemt aan, dat als de oesterproef slaagt een opvoering van de oesterpro duktie in het Veerse Meer project tot ongeveer tien miljoen stuks per jaar mogelijk zal zijn. Hiertoe zal voor ver groting van de nlaatwerken en andere voorzieningen een extra investering van ongeveer i 4.000.000 nodig zijn, zodat de rentabiliteit dan bepaald gunstig is te noemen, volgens prov. waterstaat. Bii een uitbouw van de oesterproef in het Veerse Meer tot een blijvende cul tuur mag bovendien nog rekening wor den gehouden met de mogelijkheid, dat voor de afsluiting van de Oosterschelde spuimiddelen in de afsluitdam van het Veerse Gat moeten worden aangebracht teneinde het Veerse Meer te verzoeten. Deze spuimiddelen zullen dan dezelf de kunnen zijn als de inlaatwerken voor de oesterteelt. In dit geval zul len volgens prov. waterstaat de ge- investeerde kosten voor een belangrijk deel ten laste kunnen worden gebracht van de normale Deltawerken. Het Economisch Technologisch Insti tuut zet in een memorandum eerst de betekenis van de visserijcultures uit een (vier a vijf miljoen per jaar). Een noodzakelijke stap tot het doen behouden van de schelpdierencultuur noemt het E.T.I. de oesterproef in het Veerse Gat. Deze proef moet, volgens het E.T.I., op grote schaal worden ge nomen. Het proefbassin zal ongeveer negen miljoen gulden kosten en kan, na af loop van de eigenlijke proeven worden gebruikt voor het verwateren van mos selen en het onderbrengen van kreef tenparken. De opbrengst daarvan wordt op 840.000 gulden per jaar geraamd. De proeven zijn, meent het E.T.I. econo misch rendabel. Na het slagen van de proeven in het Veerse Gat is overplaatsing van de cul tures naar de Grevelingen mogelijk. Bo vendien kunnen de Grevelingen dan nog tot recreatiegebied worden bestemd. Indien de Oosterschelde wordt afge sloten en de regering niet bereid blijkt, tot realisering van het proefbassin in het Veerse Gat laat staan tot uitvoe ring van het Grevelingenproject over te gaan, ziet het er voor de schelp- dierencultures in Zeeland somber uit. In dat geval zou de aanleg van kunst matige verwaterplaatsen in het noorden de enige mogelijkheid vormen om de mosselcultuur en de handel in verse mosselen alsmede de mosselconserven- industrie voor Nederland te behouden. Bij afsluiting van de Oosterschelde wor den de verwaterplaatsen bij Yerseke on bruikbaar. Dit heeft tot gevolg, dat de handel in verse mosselen die jaarlijks 10 a 11 miljoen gulden opbrengt en de mosselconservenindustrie met een jaar lijkse opbrengst van 3,8 miljoen gulden, naar het noorden moeten worden over gebracht. Aanleg van verwaterplaatsen in de Westerschelde zal niet mogelijk zijn in verband met de onvoldoende kwaliteit van het Westerscheldewater. D totstandkoming van natuurlijke verwaterplaatsen in het noorden zal naar alle waarschijnlijkheid op grote technische moeilijkheden stuiten we gens: 1. het te geringe getijverschil, 2. de minder geschikte bodem in het noorden: veel klei en zand; 3. het te hoge slibgehalte van het water in het noorden; 4. de geringe beschutting tegen de heer sende stormrichtingen. In het noorden zullen betonnen proef- VLISSINGEN. Meer dan een jaar nadat de Vlissingse raad zij het be paald niet eenstemmig, had besloten de bomvrije of gevangenistoren, op de Bou levard De Ruyter te behouden en zelfs ingrijpend te restaureren, is een begin met het ,,weer aanschouwelijk maken" van het stoere bouwsel gemaakt. Hier toe is de directe omgeving van de toren afgesloten in verband met gevaar voor vallend gesteente. Volgens het plan voor de restauratie wordt de toren op de boulevard gelicht. De huidige ingang bevindt zich een aan tal meters beneden het straatniveau', zo dat volgend jaar het bouwsel belangrijk hoger zal zijn dan het nu is en dus een markanter punt van de enigszins saaie boulevardlijn zal uitmaken. Ook is op de toren nog een kleiner torentje gedacht. De kosten van de verbouwing bedragen ongeveer 250.000 gulden waar van het grootste gedeelte verkregen wordt via een subsidie, verleend door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De toren is trouwens eerst dit jaar eigendom van de gemeen te Vlissingen geworden. Daarvoor was de gevangentoren in bezit van het rijk, terwijl tot het begin van de tweede we reldoorlog de Nederlandse landmacht toren met bijbehorende bomvrije kazer ne in gebruik had. Het mag evenwel zonder meer ge hoopt worden dat wanneer de toren een maal gerestaureerd is er ook een we zenlijke bestemming aan gegeven zal worden. Uit historisch oogpunt is de to ren, van buiten, zeker geen openbaring voor bezoekers van de Scheldestad ter wijl ook de schoonheid zeker te betwis ten is. Een historisch of maritiem curiosum is er zeker van te maken. Een gedeel te van de artikelen uit het nauwelijks bezochte stedelijk museum zouden in de toren op hun plaats zijn, terwijl een zee- of zoetwateraquarium, in de toren, bekostigd door overheids- en particulie re belangen, een wens is die wij slechts fluisterend durven uitspreken. bassins nodig zijn en zullen voorts con- servenindustrieën moeten worden ge sticht. Rekening houdend met de om standigheid, dat het proefbasin in het Veerse Gat economisch rendabel kan worden gemaakt, verdient deze oplossing stellig de voorkeur boven proefnemingen in het noorden. Deze zullen wel licht eveneens tot een gunstig re sultaat leiden, doch hebben het nadeel, dat in dat geval met blij vend hogere kosten voor de mos selcultuur rekening moet worden gehouden, (transportkosten en ex tra verwateringskosten) Bovendien wordt bij de keuze van proefnemingen in het noor den de oestercultuur zonder meer prijs gegeven, meent het E.T.I. voor Zeeland. GOES. Tegen woensdag 16 novem ber zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden te Middelburg een algemene vergade ring houden. Zoals gewoonlijk zal deze in Hotel ,,De Korenbeurs" in Goes ge houden worden en vangt zij om half elf 's morgens aan. VLISSINGEN In Vlissingen is door jongeren een club opgericht onder de veelzeggende naam ..Werkende jeugd". Op de eerste gehouden bijeenkomst werden de doelstellingen van de club be sproken waarbij de aanwezigen hun wen sen over aard en activiteiten voor de toe komst konden uitspreken. Als eerste on derwerp werd behandeld het verantwoor de bedrag waar een zeventienjarige over mag beschikken. Het ligt in de bedoeling enige perso nen uit te nodigen lezingen over actuele onderwerpen, belangrijk voor de heden daagse jeugd, te houden. Tot voorzitter werd de heer B. Hooge- steger gekozen. De nationale reklasseringscollecte bracht in MELISKERKE ƒ24 op. De leerlingen van de openb. school te WEMELDINGE hebben voor ƒ280 aan kinderpostzegels verkocht en die van de christelijke l.o.-school voor 222,50. GOES. In de op vrijdagavond, om acht uur, te houden spoedeisende ge meenteraadsvergadering komen enkele belangrijke voorstellen aan de orde met betrekking tot de woningbouw. In deze voorstellen zal de raad moeten beslis sen over de bouw van circa 100 wonin gen. Allereerst is er een voorstel tot de bouw van 18 woningwetwoningen in bouwplan zuid-oost. Het plan voor de bouw van deze woningen betekent in fei te een uitbreiding van het complex van 42 woningwetwoningen, waartoe de ge meenteraad besloot in de vergadering van 27 april 1960. De woningen zijn dan ook volkomen gelijk aan dit complex. Dit bouwplan kan tevens gelijktijdig uit gevoerd worden met bedoelde 42 wonin gen. Het tweede voorstel behelst de bouw van 48 galerijwoningen en twee eenge zinswoningen, eveneens in plan zuid oost. In hun toelichting aan de raad stellen B. en W. voor over te gaan tot de bouw van 48 etagewoningen van het ga- BLOK KLEVERSKERKE WORDT GEMODERNISEERD Geen classicale jeugdraad op Walcheren MIDDELBURG. De commissie die door de classis Walcheren van de Her vormde kerk in het leven is geroepen om advies uit te brengen over de even tuele oprichting van een classicale jeugdraad, is tot de conclusie gekomen dat een dergelijk orgaan in Waldieren van weinig nut zal zijn, gezien het feit dat op de plattelandsgemeenten het jeugdwerk voornamelijk in C.H.V.-ver- band gebeurt, terwijl in de steden voor een groot deel open jeugdwerk wordt be dreven. Wel zal dit open jeugdwerk wor den gecoördineerd. Een voorbeeld van deze coördinatie is de opvoering van de musical Kruis of munt". ARNEMUIDEN. De ruilver- kaveling Kleverskerke heeft gister morgen z'n definitieve beslag ge kregen. In totaal hebben 217 grond eigenaren hun stem uitgebracht en het resultaat geeft duidelijk weer dat men de ruilverkaveling in gro te lijnen heeft aanvaard. Bij de stemming was niet alleen de verhouding van het aantal stem gerechtigden bepalend, maar ook de verhouding van het door deze mensen ingebrachte land. Voor stemden 177 eigenaren (81 pro cent), die in totaal 74 procent van de ingebrachte grond vertegen woordigden. Voor beide criteria dus een ruime meerderheid. De vergadering waarin deze beslissin gen vielen, werd gistermorgen gehou den in het verenigingsgebouw te Arne- muiden. In een kort voorwoord beklemtoonde de heer C. Philipse, lid van Gedeputeer de Staten, die de vergadering presideer de, het belang van deze dag voor de streek rondom Kleverskerke. De vruch ten van de ruilverkaveling Walcheren zijn genoegzaam bekend geworden. Ook voor Kleverskerke zal het van grote waarde blijken te zijn. In verband met het grote gebrek aan arbeidskrachten is het nu eenmaal een moeilijke tijd voor de landbouw. Het is daarom van groot belang dat er een goede ontwatering en ontsluiting van het gebied komt- Ook een behoor lijke egalisatie en een goede ligging zullen tot de gevolgen behoren. De heer Philipse memoreerde ook dat het gebied van de Grenadier niet bij de ingebrachte grond zou behoren omdat dit bestemd is voor industrieterrein van Middelburg. Tijdens de vergadering werd voorts een negental bezwaarschriften bespro ken, die merendeels kwesties van on dergeschikt belang betroffen. De weg Arnemuiden-Kleverskerke (aan de westelijke zijde) zal kaveltech- nisch zo goed mogelijk in orde ge bracht worden. Het staat daarbij uiter aard vast dat menige bocht zal verdwij nen, hoewel een kaarsrechte verbinding tot de onmogelijkheden behoort. Op een vraag van enkele eigenaars deelde de heer Philipse mee dat in het blok^ Kleverskerke de hoogst mogelijke subsidie toegepast zal worden. Het to tale werk, bestaande uit een cultuur technisch gedeelte, aanleg van electrici- teit en waterleiding en boerderijenbouw, zal ruim drie en een half miljoen gul den kosten. Een subsidie van 67 pro cent zal hierop van toepassing zijn. De stemming die volgde en die dus een grote meerderheid voor de ruilver kaveling opleverde, duurde enkele uren. Van de 255 eigenaren brachten 217 hun stem uit, waarbij van te voren was vastgesteld dat de met-stemmers'ge acht werden voor te zijn. Het resultaat was voor de heer Philipse aan het eind van de ver gadering aanleiding om zijn har telijke gelukwensen aan te bieden, waarbij hij ook dank bracht aan allen die bij het voorbereidende werk betrokken waren geweest. In het verenigingsgebouw te Arne- muiden werd gistermorgen gestemd over de ruilverkaveling Kleverskerke. Op de foto: Een van de eigenaren, de heer C. Franse, zet zijn handtekening en bekrachtigt daarmee zijn stem. De ze stemming vond overigens plaats in een afgeschoten gedeelte van de zaal waardoor het particulier karakter vol ledig was gewaarborgd. Advertentie lerijtype in zgn. systeembouw en twee eengezinswoningen voor grotere gezin nen. Dit plan is ontworpen door archi tect B. Bakker te Dordrecht. Aange zien bij dit plan gewerkt moet worden volgens een bepaald systeem, zal de bouw opgedragen moeten worden aan een aannemer, die zich speciaal op de ze bouwwijze toelegt zodat het in dit .3>e- val gewenst is tot onderhandse aanbe steding over te gaan. De N.V. C. van Gorp en zn. te Wemeldinge is bereid ge vonden dit compex te bouwen. De ge middelde huur van deze woningen kan geraamd worden op 14.50 per week. De gemeenteraad krijgt verder een voorstel te behandelen tot intrekking van het raadsbesluit van 27 april 1960 voor de bouw van 19 bejaardenwonin gen, waarvan 10 in het Valckeslot. Naderhand bleken er bezwaren te be staan tegen de gedachte situering van de woningen in het Valckeslot. De Fa. Hoppenbrouwers uit Bergen op Zoom, die ook de 60 woningwetwoningen bouwt, zal de negen bejaardenwoningen in zuid-oost bouwen. De huurprijs is ge raamd op 9.75 per week. Om nog in de woningbouwsector te blijven wordt ten slotte voorgesteld te besluiten tot de bouw van 30 bejaarden woningen in het Valckeslot. Met dit voorstel wordt het oorspronkelijke plan tot het bouwen van 10 bejaardenwonin gen aan de Louise de Colignylaan uitge breid met 30 woningen. Ook deze hui zen zullen gebouwd worden door de fir ma P. Hoppenbrouwers te Bergen op Zoom. De huurprijs ligt hoger, omdat de grondkosten enigszins ongunstig zijn uitgevallen en zal 11.45 per woning per week bedragen. De agenda wordt besloten met het voorstel tot het verlenen van een kre diet i.v.m. een vanwege de vereniging van Ned. Gemeenten in te stellen onder zoek. Gemeente Goes GOES. In de vergadering van de raad van Goes van vrijdag aanstaan de komt een voorstel in stemming, om de weekloners in dienst van de gemeen te, met uitzondering van het personeel werkzaam aan de haven, voortaan maan delijks uit te betalen. In eerste aanleg is de overschake ling van week- een maandlonen bedoeld als een maatregel ter verenvoudiging van de administratie. Teens wordt ech ter een zekere aanpassing beoogd aai) ,de maatschappelijke ontwikkeling in de richting van meer doeltreffende beta- gingsvormen. Wanneer het voorstel wordt aanvaard zal het betrokken per soneel een overbruggingsuitkering worde toegekend ter groote van een weekloon, vermeerderd met een tijdelijke toelage van 3 pet. en een huurcompensatie van 3,75 pet, benevens eventuele kindertoe lage en tijdelijke kindertoeslag over een week. De helft van de overbrug gingsuitkering, zal worden betaald op 28 oktober, de andere helft in maart 1961. Op 4 november wordt bij voorschot het nieuwe maandloon uitbetaald over de maand november. s GULDENS VOORDELIGER! TERNEUZEN. Wederom boekte de Belgische douane succes in haar jacht op botersmokkelaars. Te St. Gillis, wis ten zij een smokkelauto met roomboter tot stoppen te brengen en in beslag te nemen. De waarde wordt geschat op ongeveer 4000 gulden. De chauffeur wist te ontkomen. Advertentie Wagemans Sc Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort meubelen en Epeda matrassen Verkrijgbaar bij: GOES TERNEUZEN. Door een tot nu toe onbekende oorzaak liep woensdagmid dag om 5 uur het 300 ton metende mo torschip „Jagri" op het westelijk ha venhoofd te Terneuzen. De „Jagri" die met grind op weg was naar België, is door de sleepboot „Schelde" van de firma Muller, vlot getrokken. Het schip is op eigen kracht doorgevaren. Na los sing kan de schade worden vastgesteld. TERNEUZEN. Voor een aandach tig gehoor heeft ir. F. B. Carbasius We ber in hotel Rotterdam gisteravond een lezing gehouden over zijn ervaringen in India. Hij vestigde in het bijzonder de aandacht op het ontwaken van de Oos terse volken. Ir. Carbasius Weber was gedurende vele jaren in India werkzaam als adviseur van de regering. De Christelijke Film Actie zal in de maand oktober de volgende filmvoor stellingen in Zeeland geven: Op 22 ok tober te Tholen: Schipper naast God; 20 okt. Vlissingen, Schipper naast God, in de Doopsgezinde kerk; 22 okt. Zierik- zee, Odette Churchill, Geb. Vrede om 8 uur. De collekte voor de nationale re classering bracht te WAARDE 76.25 gulden op. De opbrengst der Zeeuwse collekte bedroeg in OOSTERLAND de mooie som van 132.27 gulden op. MIDDELBURG. De gemeenteraad houdt maandagmiddag 24 oktober om twee uur ten stadhuize een vergadering. De belangrijke punten, welke ter spra ke zullen komen zijn o.m. het verlenen van medewerking aan het bestuur van de Vereniging voor gereformeerd onder wijs voor de school aan de Mastgat- straat voor de aanschaf van vijftien leerlingensets. Deze aanschaffing wordt noodzakelijk geacht in verband met de te verwachten uitbreiding van de school tot zeventig leerlingen. B. en W. hebben ontwerp-besluiten aan de raadsleden gezonden ter vastel- ling der vijfjaarlijkse afrekening ver goedingen voor het bijzonder lager on derwijs. De herziening der subsidie aan de openbare leeszaal en bibliotheek gaat om een bedrag van 149. Het reeds uit gekeerde bedrag bedroeg 10.011; het gewijzigde inwonertal van Middel burg heeft dit bedrag in 10.160 doen veranderen. In de vergadering van 22 augustus besloot de gemeenteraad tot de voorlopige kredietverlening voor de lozing van het rioolwater van onze stad naar de Westerschelde voor een bedrag van 2.825.000. Een nieuwe raming voor de verschillende onderdelen van het werk toont een noodzakelijke verho ging van het krediet met 300.000. De gemeenteraad wordt om goedkeu ring verzocht van een krediet voor de verbetering der bedrijfsgebouwen van gemeentebedrijven. Deze omvatten het overbrengen der ijkinrichting voor elek trische meters naar het pand in de Branderijmolengang en dit geschikt te maken tot ijkinrichting. Verder het wijzigen der magazijnaf gifte-ruimte en het aanschaffen van een hijsinrichting en stalen magazijnrekken. De totale kosten voor deze nodige ver beteringen bedragen 16.000. De com missie van bijstand in het beheer der bedrijven kan zich met het voorstel ver enigen. De kosten kunnen door het be drijf zelf worden gedekt. Kredietvoor steil en voor de oprichting en subsidiering van een Zeeuwse mu- seumstichting en het bouwrijpmaken van het klein industrieterrein zullen eveneens aan de raad worden voorge legd. HOEK. De 59-jarige J. B. uit Hoek, die zaterdagavond nabij de Zeven Huis jes met zijn bromfiets een ongeluk kreeg, waarbij hij een schedelbasisfrac- tuur opliep, is woensdagmorgen in het ziekenhuis te Tilburg overleden. B. was gehuwd en vader van twee kinderen. GOES. De C.J.V. afdeling Zeeland heeft haar werkprogramma voor het komende seizoen bekend gemaakt. Naast de gewone P.C. vergaderingen en instructieavonden zijn er enkele hoogte punten, o.a. een ontmoetingsdag op 29 april, een jeugddag op 3 juni, tweede paasdag de provinciale bondsdag te Terneuzen, in mei een nationaal CJV- congres en in juli en augustus het I kampwerk. DREISCHOR. De bazaar die door het uniformencomité van het muziek gezelschap „Crescendo" georganiseerd werd op donderdag, vrijdag en zater dag werd een groot succes. Vooral za terdagavond was het een gezellige druk te. De bazaar gaf dan ook de mooie bruto opbrengst van 2600 gulden. Met de vrijwillige bijdragen, die het bazaar- comité van de inwoners reeds had ont vangen, is het thans mogelijk de unifoi- men te kopen, zodat volgend jaar het 60-jarig bestaan in uniform gevierd kan worden. GOES. De afdeling Zuid-Beveland van de Nederlana'se Volleybalbond kwam woensdagavond in buitengewone vergadering bijeen. Dit naar aanleiding van de vergadering die op 21 septem ber gehouden werd en waar men tot de conclusie kwam dat deze afdeling niet meer levensvatbaar was. Men besloot daarom in conferentie te gaan met de afdeling Walcheren, die echter niets voor een fusie voelde, uit financieel oog punt bekeken en met bet oog op de moeilijke competitie-indeling. Op deze buitengewone vergadering bleek echter dat er voor het komende seizoen zeven herenteams en vier damesteams inge schreven hebben, zodat de afdeling ver der kan blijven bestaan. De eerste competitiewedstrijd zal op 12 november gespeeld worden. Voorzit ter P. van de Weerd nam afscheid en stelde zich niet herkiesbaar, in zijn plaats kwam de heer R, Brandsma sr. Men moet meer propaganda maken en vooral onder de jeugd om het voort bestaan van de afdeling Zuid-Beveland te verzekeren. Men besloot daarom om in de clubzaal van de Prinses Irene- school, op beperkte schaal, publiek toe te laten, in het komende seizoen. Vlissingen Zaterdagmiddag start de nieuwe competitie van de afdeling Wal cheren van de Nederlandse Volleybal- bond. Doordat Zuidwesters niet kan mee spelen is echter een wijziging gekomen in het oorspronkelijke schema. Het programma ziet er nu als volgt uit: E.V.V.C. 2M. de Ruyter 1, The Cascadus—E.V.V.C. 3, E.V.V.C, 3— M.V.C. en M.V.C.The Cascadus. Als scheidsrechters treden respectieve lijk op de heren A. Schreurs, A. Wil- lems, C. van Loenen en W. Erdelman. KOUDEKERKE. Het bestuur van het Oranje-Groene Kruis kwam in ver gadering bijeen, om afscheid te nemen van de wijkverpleegster, mevrouw L. Goosen-van den Bent, die wegens hu welijk ontslag gevraagd had. De voor zitter, burgemeester J. L. Dregmans. memoreerde het vele goede werk dat zij voor de gemeente verricht heeft, tot volle tevredenheid van bestuur, patiën ten en doktoren. De voor tijdehjk aan gestelde zuster Kreisel werd geïnstal leerd. Zij heeft het wijkgebouw betrok ken en is aldaar bereikbaar onder tele foonnummer 318. Tevens werd mede gedeeld dat de vereniging binnenkort haar vijftigjarig bestaan zal herdenken. Openbare verkoping GOES. De uitslag van de openba re verkoping, gehouden door notaris Van Dissel te Goes van het woonhuis en erf te Kloetinge aan de Buijs Ballot straat 33 is als volgt. Koper werd de heer J. M. Kok te Goes voor het be drag van 10.250.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3