RIJKSPOLITIE WIL GEEN WOORDEN MAAR - snel - DADEN U Vertrouwen in regering heeft gevoelige schok gekregen Joodse inrichting uniek in West-Europa Onschiildio: uitgesproken in zaak van GEBREK AAN BEWIJS de mummie DUITSE RECHTBANK: TINA SCARLETT HAD GEBREKEN ,RIJK LEED SCHADE VAN EEN MILJOEN - NOG GEEN HALF PRO MILLE" BONDSREPUBLIEK WIL NIEUWE WET OP MARGARINE C hefarme ,4 SAMEN NAAR DE FILM... JA, GEZELLIG Kans op neger in regering Amerika over „verhuis-visites" Woensdag 19 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Onder druk Grote onrust Spijkers #11 xwmgk. Koningin opende Sinai in Amersfoort Ronselen Ministerieel beraad over militaire hulp Weinig minder dan 'n wonder MENDERES' BEWIND DE AANSTICHTER SPANNING IN RECHTSZAAL TE RHYL T.H. wil andere naam Minister erkentelijk voor rapport-Koersen Onbevredigend 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Den Haag wil meer drankvergunningen Indonesische studenten willen Nederland uit Neusverkouden? DAR0PHEDRIN helpt direct! Van een onzer verslaggevers TRECHT De mogelijkheid is bepaald niet uitgesloten, dat de Rijkspolitievereniging haar leden tot een modelactie zal aansporen, als de regering niet op korte termijn klare wijn schenkt in het conflict over de politiesalarissen. Dit heeft de voorzitter van de vereniging de heer L. H. M. Mottet gisteren tijdens een vergadering in Utrecht van vertegen woordigers van de aïdelingen laten weten. Hij deed dit onder de druk, die verscheidene leden op hem oefen den. Er werd om daden gevraagd en om een beslissing staande de bij eenkomst. De modelactie, waarop men aandrong, zou de vorm moe ten hebben van een strikte hand having van de achturige werkdag Met moeite kon het hoofdbestuur van de Rijkspolitievereniging de ge moederen tot kalmte brengen. Het wist uiteindelijk instemming te vinden voor een motie, waarin o.m. werd medegedeeld, dat het door het politie personeel in de regering gestelde ver trouwen een gevoelige schok had ge kregen. De motie drong er op aan dat de herwaardering van de politiefuncties op grond van het bekende werkclassi- ficatierapport op zeer korte termijn zal worden verwezenlijkt. In afwach ting daarvan dient een reëel voorschot te worden toegekend. De vergadering ging slechts na aarzeling akkoord. De motie drukte de algemene ont stemming maar gebrekkig uit. Er werd gesproken over de grote onrust in het korps, het totale gemis aan arbeids vreugde en het gevoel van intense machteloosheid. Men wilde daden zien. De voorzitter van de afdeling Amster dam waarschuwde het hoofdbestuur: als we niets doen, houd ik mijn men sen niet meer in toom. Ze zijn orga nisatie-moe geworden. Ontevredenheid bleek ook te bestaan over de kwalifi catie geheim", die nog steeds aan het werkclassificatierapport wordt gege ven; men wilde de kaarten op tafel zien. Het enige dat werd medegedeeld, was, dat de Rijkspolitievereniging op grond van het rapport een eerder ge stelde eis van twintig procent salaris verhoging handhaafde. Voor de politie mannen was dit oud nieuws. De details van het rapport bleven onbesproken. Wel schetste een lid van de commissie werkclassificatie, de heer B. Zellenrath, een uitvoerig beeld van de geschiedenis van het rapport, dat, zoals bekend, bedoeld was als ba sis voor de salarisonderhandelingen. De minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, wilde het echter bui ten het geding laten. Aan het eind van de kort geleden afgebroken besprekin gen, zegde hij toe, dat hij het even tueel als uitgangspunt zou willen ge bruiken, doch niet eerder dan in 1962. De heer Zellenrath vertelde, dat in 1957 reeds volledige overeenstemming met de regering was bereikt over de methode, die de werkclassificatiecom- missie zou volgen. Toch oefende de minister later kritiek. Van achter de bestuurstafel werd nog veel gezegd over het bekende ar gument van de regering, dat een ver hoging van de salarissen van de po litie repercussies zou hebben in de rest van het ambtenarenkorps en ook daarbuiten. „Om de onrust in de me taal te bedwingen, gaat de overheid te keer in eigen huis", zo luidde een van de samenvattingen. Het was de politiemannen, die van heinde en verre naar Utrecht waren getogen, echter niet om kernachtige zinsneden te doen. Zij wilden spijkers met koppen slaan. Zij wilden vooral ook weten, hoe het nu gesteld is met de uitkering van de veertig gulden toeslag, die de bonden hadden afgewe zen. Krijgt iedere politieman die, of al leen de functionarissen in de buiten diensten? En wat moest er gedaan worden als de regering niet iedereen in de toeslag liet delen? de gevolgen, die de lage salariëring voor het korps heeft. Uit de gesprek ken, die wij met verscheidene politie mannen voerden, noteren we hier de volgende klachten: het personeelste kort is zo erg gestegen dat van het vervullen van de normale dienst op het platteland vrijwel niets meer te recht komt; de onafgewerkte verbalen stapelen zich op, omdat er niemand is, die ze door een ander onderzoek kan afron den; de grote bedrijven ronselen eenvou dig het jonge personeel voor het ver richten van veiligheidsdiensten. Zij betalen grif de uitkoopsom, als de ge contracteerde tijd nog niet verstreken is. De jonge wachtmeesters vormen zestig procent van het totaal, dat de politiedienst verlaat. Op het platte land zijn hele streken, waar de rijks politie de veiligheid niet meer kan waarborgen, in verscheidene buurt schappen moeten de jonge meisjes groepsgewijs, soms begeleid door een boer en een paar honden over straat. Advertentie t i - v ^4^- Meer nog dan tijdens de vergadering kon men daarna iets beluisteren van Advertentie per hele liter De geheide gebeide van Wynand Fockink De 79-jarige G. J. Besselink uit Borculo is gisteren bij het oversteken van de rijksweg Boreulo-Lochem door een auto aangereden en om het leven gekomen. Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT. Koningin Juliana heeft gistermiddag de enige Joodse psy chiatrische inrichting in West-Europa geopend. Sinai is haar naam en zij staat, door een grillige speling van het lot, op hetzelfde stuk bosgrond aan de Laan 1914 waarop in de oorlogsjaren het beruchte concentratiekamp heeft gestaan. De Koningin verrichtte de opening door in de eet-recreatiezaal het neir tomied, het eeuwige licht, te ontsteken. De lamp komt te staan op de schrijn waarin de wetsrollen liggen. Na de plechtigheid ontving de Koningin uit handen van de heer Mansfeld, voor zitter van de Centrale vereniging voor de Joodse geestelijke gezondheidszorg, een reproduktie van de lamp met inscriptie. Met de brandende lamp wordt ook de nagedachtenis geëerd van alle verplegenden en verpleegden van het vroegere ziekenhuis het Apeldoorn- sche Bosch, die in de bezettingstijd het leven hebben verloren. Toen het eindelijk mei 1945 was ge worden, bleek er van het eens zo trot se bezit van de Centrale vereniging voor de joodse geestelijke gezondheidszorg, het Apeldoornsche Bosch te Apeldoorn met zijn 762 bedden, niet zo heel veel meer over; de Duitsers hadden de kli niek leeggehaald. De joodse bevolkings groep in Nederland was gedecimeerd; het Apeldoornsche Bosch werd niet op nieuw als psychiatrische inrichting ge schikt gemaakt. Waarom zou men ook? GROTE VLUCHT Nu, ruim vijftien jaren later, is, voor ruim 2% miljoen gulden, Sinai in Amersfoort gekomen, met plaats voor tachtig tot negentig geestelijk gestoor den. Een nieuwe psychiatrische inrich ting dus, maar er is vrijwel niets dat daaraan doet denken. Sinai is een af spiegeling geworden van de bijzonder grote vlucht die de psychiatrie na de oorlog heeft genomen. Midden in een prachtig stuk natuur ligt hier een gebouw, waarin de be klemming in het „krankzinnigenge sticht" van vroeger door het gebruik van heel veel glas letterlijk en figuur lijk is doorbroken. Welbewust heeft ar chitect L. H. P. Waterman uit Amster dam een visuele en voelbare samenhang met „buiten" tot stand gebracht. Sinai is ook zoveel mogelijk een nabootsing van de normale maatschappij, al is het dan tevens een ziekenhuis, met eigen röntgenafdeling, laboratoria en zo meer. HUISELIJK Hier geen gecapitonneerde isoleereel len met dwangbuis meer. De separeer- kamer is een betrekkelijk gewone ruim te met bepaalde voorzieningen. Zelfs de zogenaamde „gesloten" afdeling voor zeer „zware" patiënten, die op ge zag van de justitie worden opgenomen, is zo gebouwd dat niemand de indruk kan krijgen: dit is een gevangenis. Natuurlijk zijn er verschillen met een gewoon ziekenhuis. Personeel loopt met grote sleutelbossen omdat veel deuren (met veiligheidsglas) permanent op slot zitten. Er zijn nergens scherpe uit steeksels, alle dorpels zijn rond, in de keuken is zo weinig mogelijk mecha nisch' gemaakt, alles uit overwegingen van veiligheid. Bij de opening van de Sinaikliniek in Amersfoort bood de heer H. J. Mans feld, voorzitter van de Centrale ver eniging voor de Joodse geestelijke ge zondheidszorg, de Koningin een gedenk boek aan. Voor het overige is dit ziekenhuis met zijn huiselijke kamers, zijn gezellige ge meenschappelijke dagverblijven, zijn afdelingen voor ar-beids- en creatieve therapie, zo ideaal van opzet en inrich ting, dat er één groot gevaar dreigt, namelijk dat de patiënten wortel gaan schieten en niet meer weg willen. GEEN KLASSEN In Sinai is de mens nummer één, met andere woorden, er zijn geen financiële afscheidingen. Een klasse-patiënt kan in een zaaltje voor vier tot zes personen worden behandeld omdat het zo uit komt, en een zaalpatiënt zal in een een persoonskamer worden verpleegd, als dat beter voor hem is. Wie er betaalt of wat er wordt betaald speelt geen rol. Sinai onderscheidt zich ook in andere opzichten. Het is een van de weinige gelegenheden waar een geestelijk ge stoorde met een besmettelijke ziekte kaïrf' worden opgenomen. Bejaarden kunnen er, zij het in bescheiden aantallen, even eens een plaats vinden, hoewel het pro bleem er niet mee is opgelost. Daar voor zouden speciale klinieken moeten bestaan, waarin zij een paar maal per jaar tijdelijk zouden kunnen verblijven om er te worden „opgepoetst". Uit fi nanciële overwegingen is dit nog niet mogelijk. De nieuwe inrichting is slechts be trekkelijk klein van opzet. Dit heeft echter het grote voordeel, dat de pa tiënten meer kansen op genezing heb ben. Hun hele behandeling is erop ge richt, dat zij weer zo snel mogelijk ge schikt zullen zijn voor het leven in de maatschappij. Daarom valt de nadruk op sociale verantwoordelijkheid en de verplichting tot werken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister van land bouw heeft zich tot zijn ambtgenoot van defensie gewend met het verzoek na te willen gaan of er mogelijkheden zijn militairen te laten helpen bij de aard appeloogst in Zeeland, Westbrabant en de Zuid-Hollandse eilanden. De nattig heid heeft de oogst verlaat en zij valt nu juist samen met de suikerbietencam pagne en in het algemeen met de grote werkgelegenheid in de landbouw. Minister Marijnen heeft zich voorts bereid verklaard medewerking te zullen verlenen indien landbouwscholen hun leerlingen vrij willen geven voor de oogst. Dit is een zaak voor de schoolbe sturen en de ouders. De minister denkt aan een schoolverzuim van twee weken en wel voor de twee hoogste klassen van de lagere landbouwscholen en voor de middelbare landbouwscholen. ALS HET ZO DOORGAAT: Marechaussee voor gewoon politiewerk Van een onzer verslaggevers UTRECHT. Als de neergaande lijn in de personeelssituatie van de rijkspo litie zich voortzet, is de kans groot dat binnen niet ai te lange tijd het korps marechaussee met normale politietaken zal worden belast. Dit deelde ons giste ren een lid van het hoofdbestuur van de rijkspolitievereniging te Utrecht mee. De Marechaussee zou voor een der gelijk herstel van een vooroorlogse si tuatie wel voelen, temeer omdat de ta ken aan de grens al onbelangrijker wor den. Onze zegsman vertelde, dat nu reeds een neiging bij het militaire korps valt waar te nemen om zich steeds meer met politiezaken te bemoeien, die niet tot het eigenlijke werkterrein beho ren. Advertentie zo velo duizenden 'n ander menz worden met Kruschon Salt*. Zo'n bloedzuiverende Kuur met Kruschen kan ook U van Uw Rheumatiek bevrij den. Dat doen de beroemde vijf minerale zouten voor U als U trouw iedere morgen die kleine dosis neemt. Onzui verheden in heit bloed worden daaruit losgemaakt en afgevoerd langs natuur lijke weg. En daarmee raakt ge dan vanzelf van de pijnen af, die U nu het leven vergallen. HAMBURG. Ook de invloedrijke fede ratie van de Duitse verbruikersorga nisaties heeft naar aanleiding van de Planta-affaire in Nederland haar ver langen kenbaar gemaakt, dat er een geheel nieuwe margarinewet voor de Bondsrepubliek zalkomen. De federa tie brengt hierbij naar voren, dat mar garine ook heden nog de voornaamste vetvoeding voor de massa der Duitse bevolking is. De nieuwe margarinewet zal dienen te regelen welke vetten bij de fabricage van margarine mogen worden gebruikt, op welke wijze deze toegepast worden en welke toevoegingen zoals emulga- toren, anti-spatmiddelen en aromastof- fen kunnen worden toegestaan. De huidige margarinewet stamt uit het jaar 1897 en omvat bepalingen omtrent de kenmerken waaraan margarine dient te voldoen. Deze regeling wordt thans door de belangengemeenschap der con sumenten als grotendeels verouderd be schouwd. NEW YORK (Reuter, AP) In dien Nixon wordt gekozen als presi dent, zal er een neger iri de Ameri kaanse regering worden opgenomen. Deze belofte werd gisteren gedaan door Henri Cabot Lodge, de republi keinse kandidaat voor het vice-presi- dentschap. Enkele dagen geleden, nadat Lodge voor het eerst een dergelijke toezegging had gedaan, distantieerde Nixon zich daar van. Nixon zei toen dat hij er niets voor voelde zo'n belofte te doen. Mocht hij president worden, dan zou hij bij de samenstelling van zijn kabinet niet let ten op huidskleur of godsdienst. Lodge hield gisteren echter voet bij stuk. „Hierop kunt u rekenen", zei hij toen hij per vliegtuig vertrok uit Alba ny, de hoofdstad van de staat New York. Enige uren later drukte hij zich minder positief uit. In een televisieuitzending zei hij dat het voor hem geen zin zou hebben zoiets te beloven omdat een vice- president nu eenmaal geen stem heeft in de samenstelling van het kabinet. Wel wilde hij zeggen dat hij geloofde dat Nixon een neger in het kabinet zou op nemen. Anti-Griekse rel in 1955 STAMBOEL (Reuter). De ernsti ge anti-Griekse betogingen van sep tember 1955 in Stamboel, waar duizen den huizen en andere eigendommen van Grieken werden vernield en drie mensen de dood vonden, waren opzet telijk uitgelokt door het regime-Men- deres, dat de volkswoede tegen de Grieken had opgewekt door haar con sulaire ambtenaren in de Griekse stad Saloniki een tijdbom in het eigen ge bouw tot ontploffing te laten brengen. Dit blijkt uit een gisteren in Tur kije gepubliceerde aanklacht tegen Turkijes vroegere heersers wier pro ces vandaag wordt hervat. Behalve ex-premier Menderes en pre sident Bayar staan daar ook de con sulaire ambtenaren van Saloniki te recht, die door deze opzettelijke ont ploffing welke overigens alleen ma teriële schade veroorzaakte de on geregeldheden in Stamboel ontketen den. Voor het eerst is nu de omvang van de vernielingen van september 1955 bekend gemaakt: 5538 gebouwen, winkels, huizen en andere onroerende eigendommen van Grieken werden vernield of zwaar beschadigd. RHOON De gemeenteraad van Rhoon heeft speelautomaten verboden. Hij wil daarmee voorkomen dat inwo ners een groot deel van hun loon vergok ken. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE tf bent verhuisd. En daar zit U dan, tussen totaal vreemde Vb" mensen. Wat te doen? De buren Vpi negeren en wachten tot er t.-l eens iets van een kennismaking ,.1 zal komen? Of wachten tot zij 1 U eens op de thee vragen? Niets hoor! Aan U om de kennismaking tot stand te brengen! Vroeger ging dat heel officieel. Nu gaat dat eenvou diger. De eerste gelegenheid waarbij U Uw naaste buren tegenkomt stelt U zich gewooa even voor en vraagt U ze op de thee of de koffie. En weet U wat Uw eerste bezoekers beslist} zullen waarderen? Als U Gladstone sigaretten presen teert. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die Iedereen voldoening schenktl KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F I.. O Van onze correspondent LONDEN „Niet schuldig", zei de voorzitter van de jury gisteren in de kleine rechtszaal in Rhyl, Wales. Vrijspraak", aldus de rechter, die vijf dagen lang het sensationele proces had geleid tegen de 66-jarige weduwe Sarah Jane Harvey, die terecht stond omdat zij ervan beschuldigd werd een vrouw, die twintig jaar geleden bij haar inwoonde, te hebben gewurgd. Zo kwam er een einde aan een der sensationeelste processen van de laat ste tijd. Zo rijk aan sensaties als het proces was, zo opzienbarend was het slot. Vrijspraak. Niet omdat er geen sterke verdenking tegen mevrouw Harvey zou bestaan. De rechter onderstreepte dat gisteren met nadruk, maar wegens ge brek aan bewijs. Wat was namelijk het geval? Men her innert zich dat het stoffelijk overschot van de vrouw die eens inwoonde hij de weduwe in Wales, in mei van dit jaar in een kast in haar huis gevonden werd. Het was een mummie geworden. Twintig jaar lang had het lijk in de kast gelegen en nooit mocht de kast DUISBURG (DPA). Het scheeps- ongeluk van 7 oktober op de Rijn bij Emmerik is vermoedelijk het gevolg van technische gebreken aan de Deen se zeepont Tina Scarlett. Tot die conclusie is de rechtbank voor de Rijnvaart te Duisburg geko men, die een onderzoek naar het onge luk instelt. Machines en roer waren voor het vertrek naar Rotterdam op de werf in Keulen kennelijk niet ge controleerd. Ook de ankers functio neerden niet zo goed als mag worden geëist. Verder is gebleken dat er op de reis naar Rotterdam geen kapitein aan boord van het Deense schip was, maar alleen een loods. De rechtbank is van oordeel dat het schip waarschijnlijk wat al te haastig voor de vaart gereed is gemaakt. Toen het schip vergunning kreeg om te vertrekken, is als voorwaarde ge steld, dat het naar Rotterdam zou wor den gesleept door twee sleepboten. Van Dormagen af heeft men echter ook de machines van het schip zelf mee laten draaien. De loods zou van de voor waarde niet op de hoogte zijn gesteld. Het onderzoek duurt nog voort. DELFT. Noem de technische ho geschool in het wetsontwerp op het we tenschappelijke onderwijs technische uni versiteit. Met dat verzoek hebben de se naten van de technische hogescholen in Delft en Eindhoven, het Instituut van ingenieurs en de Vereniging van Delft- se ingenieurs, zich tot de Tweede Ka mer gericht. Ze dringen er ook op aan in elk geval niet te spreken van facul teit der technische wetenschappen als de term „faculteit" voor een technische hogeschool ongewenst wordt geacht. worden geopend. Dat wilde mevrouw Harvey niet. Dat het in mei toch ge beurde, kwam doordat ze in een zieken huis was opgenomen. Haar zoon schil derde haar woning op en vond het toen ook tijd worden eens een kijkje in de vermaarde kast te nemen. Zijn ontdek king leidde tot het proces met zijn moeder als verdachte. Bij het onderzoek vond de politie rond de hals van het gemummificeerde lijk de resten van een oude kous. Daaruit trok de justitie de conclusie dat mevr. Frances Knight door wurging om het leven moest zijn gekomen. GEEN WURGING Zowel de openbare aanklager als de verdediger van mevrouw Harvey lieten tijdens het proces bekende deskundigen als getuigen dagvaarden. Bij de verkla ringen van deze getuigen ging het om het kardinale punt; vertonen de resten van de kous sporen dat er aan getrokken is' Si zou,.?,us °P wurging duiden. Dergelijke sporen werden niet gevon den door de deskundigen. Van dit gebrek aan bewijs maakte de verdediging dank baar gebruik. Men weet dat mevrouw Harvey vol houdt dat zij mevrouw Knight in 1940 ziek op de grond van haar kamer vond liggen. Zij wilde thee halen voor de vrouw, maar toen ze terugkwam bleek ze te zijn overleden. De weduwe aldus haar verklaringen, was hier zo van over stuur dat ze niets anders wist te doen dan het lijk in een kast op de overloop van haar huis stoppen. NIET BEWIJSBAAR De openbare aanklager gaf gisteroch- tend toe dat hij niet kon bewijzen dat mevrouw Harvey de moord had gepleegd Het was zelfs niet duidelijk of de dood van Frances Knight gewelddadig was geweest. De aanklager wilde dan ook de jury met vragen om het schuldig uit te spreken. De rechter sloot zich daarbij aan en verzocht de jury de verdachte met schuldig te verklaren. Dit geschied de, terwijl het in de zaal doodstil was. De spanning was tastbaar. Mevrouw Harvey werd vervolgens wel lot vijftien maanden gevangenisstraf ver oordeeld omdat zij sinds 1940 ten onrechte steungeld voor mevrouw Knight had ge- ind. Ze had nimmer verteld dat de vrouw was overleden. Er kwam gisteren bijna geen einde aan de sensationele gebeurtenissen. Even voor de vrijspraak viel namelijk een der ge- tuigen-deskundigen, een 35-jarige arts, flauw toen hij door de aanklager aan de tand werd gevoeld. Mevrouw Harvey toonde geen tekenen van enige opwinding bij haar vrijspraak. Toen ze vervolgens in een taxi werd weg gebracht, werd mevrouw Harvey door een grote menigte op straat uitgejouwd. Duidelijk bleek dat er tegen haar een zeer vijandige stemming bestaat. Vervolg van pag. 1 PfcEN HAAG De kernvraag is, zo meende de liberaal mr. Van Dijk, of de commandant van het eerste legerkorps met zijn troepen, zoals die nu zijn geïnstalleerd, te velde kan trekken. Als daarop een positief antwoord komt en als zoda nige maatregelen zijn getroffen, dat misgrepen als in het rapport-Koer sen vermeld niet meer voorkomen, dan heeft deze hele geruchtmakende zaak groot nut gehad, aldus mr. Van Dijk. Zijn voorstel om de kern van het DML met burgers te bemannen wees minister Visser van de hand. In het algemeen is een officier van de inten dance wat betreft zijn kennis van voe ding en kleding niet minder dan een burger. De praktijk heeft bewezen dat de officieren van de techniek voldoen de afweten, getuige het feit dat het be drijfsleven hen wegkoopt. Terecht kon de minister ten slotte vaststellen dat de commissie-Koersen gelukkig niet had geconstateerd dat er knoeierijen zijn voorgekomen. Als zij er waren geweest, was de commis sie er zeker op gestuit, zo besloot hij. De socialist mr. J. Schouwenaar vond het toch onbevredigend dat de Tweede Kamer zich geen oordeel kan vormen over de beschuldigingen van majoor K. aan het adres van de heren Duyver- man en Kaldenbach, omdat het rap- port-Musch, op grond waarvan ma joor K. werd terechtgewezen, ook voor de kamer geheim is gehouden. Mr. Schouwenaar vroeg de minister dat rapport tenminste vertrouwelijk ter beschikking te stellen, maar daar van wilde de minister toch niets we ten. Niemand had er overigens een goed woord voor over dat er toch wat was uitgelekt en gepubliceerd uit het rap port. Mr. Schouwenaar vroeg of het lek nu was gedicht en de K.V.P.-er Koersen, voorzitter van de commissie, wilde het oordeel van de regering hierover we ten. De minister deelde mee dat „deze ontvreemding" in handen van de justi tie was gegeven. Maar het rapport bleef geheim. De zaken zelf zijn min of meer tus sen de bedrijven door behandeld. De socialist mr. Schouwenaar sneed de trotylfabrikatie aan, die door het rijk zelf ter hand moest worden genomen Deze mislukte omdat er veel te veel kapitaal in gestoken moest worden en verder omdat de staatsmijnen weiger den een belangrijke grondstof (toluol) te leveren, die dus duur en met hoge invoerrechten in het buitenland moest worden aangeschaft. Hoe komt het rijk nu aan trotyl vroeg mr. Schouwenaar. waarop de mi nister antwoordde dat er voldoende voorraad voor geruime tijd is en dat daarna nieuwe aanschaffingen in het buitenland zullen worden gedaan. Wat de helmen betreft behoeft de minister voorlopig nog niet te denken aan een nieuwe bestelling. De helm die nu m gebruik is. voldoet volledig. In het algemeen gaf minister Visser te kennen dat er tegenwoordig een nauwere samenwerking is met het de partement van economische zaken, zo dat het DML dus beter op de hoogte is van de mogelijkheden die het Neder landse bedrijfsleven biedt. Minister Visser gaf tenslotte ronduit zijn erkentelijkheid voor het rapport te kennen. Het zou hem in staat stellen „leemten en hiaten" aan te vullen. Ove rigens wees de minister er wel op dat de schade die het rijk tengevolge van gemaakte fouten heeft geledén op een totaal van ruim 1950 miljoen aan aan schaffingen slechts een miljoen be draagt, dus nog geen half pro mille, wat volgens hem de toets der kritiek kon doorstaan. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en....doen wonderen! Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzij'dse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Che(arine„4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze heipen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen /t BEROEMDE GENEESMIDDELEN "T IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, nam die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaroi. 20 UW. 10,80. Voordelige gezinsverpakking TOO tobt. 13.60 Van onze Haagse redactie. DEN HAAG. De Haagse gemeen teraad zal in zijn komende vergade ring een verzoek aan de Kroon in behandeling nemen, met het doel het maximum toegestane aantal drank vergunningen te verhogen. Dit maxi mum is sinds 1950 gesteld op vijfhon derd. In Den Haag bestaan thans twee hotels, het nieuwe Europahotel in Scheveningen en het Ambassadorhotel die geen drankvergunning hebben. Van een onzer verslaggevers. DELFT. Indonesische studenten in Nederland hebben na een vergadering in Delft een brief gezonden aan pre sident Soekarno waarin zij hem heb ben gevraagd of zij hun studie in an dere landen mogen voortzetten. Zij hebben dat gedaan „in verband met de recente ontwikkelingen in de Nederlands-Indonesische betrekkingen en de gevolgen daarvan". De brief is gestuurd „namens alle Indonesische studenten in Nederland". In Nederland studeren naar schat ting nog achthonderd Indonesiërs. Daartoe zijn ook gerekend leerlingen van de textielschool e.d. Het is niet na te gaan hoeveel van hen achter het verzoek staan. Advertentie Darophedrin neus druppelsgeven onmid dellijk verlichting. Per flac. met pipet 11® 'n DARO-product dus betrouwbaar

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7