Pensiontehuis Schoondijke ligt klaar voor aanbesteding Zegetocht van kunststoffen voorlopig onstuitbaar Honderd jaar christelijk nationaal schoolonderwijs FILMS Emigratie had zegenrijke gevolgen voor ons volk VANDAAG OPENT MACROPLASTIC 1960 DOOLHOF VAN NAMEN Overtreders vestigingswet stonden terecht Bundeling van krachten had zegenrijke gevolgen Men hoopt in vroeg voorjaar met de houw te beginnen Plannen zijn „op de groei'ontworpen AN WB-cursus Chr. Emigratie Centrale: Lezing Z.V.U. over Kongo Dienstbus iverd getorpedeerd Telegram van C.B.T.B. Scheepvaart Vlissingen Denk aan Uw lijn Sukr» ploot"""*?1""'. Bazar van Hosanna werd succes Fris en humoristisch ballet van Engelse kunstenaars Botsing na glijpartij n JK ECONOMISCHE POLITIERECHTER HERDENKING OP 31 OKTOBER Ongewone benadering van zondagsheiliging MARKTBERICHTE VISSERUBERICHTEN Woensdag 19 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 SCHOONDIJKE. De plannen voor de bouw van een pension tehuis voor bejaarden in Schoon dijke liggen thans bestedings- klaar. Met het verkrijgen van de rijksgoedkeuring is een periode van voorbereidende werkzaam heden afgesloten die ruim ander half jaar in beslag heeft genomen. De plannen zijn uitgegaan van de Stichting gereformeerde bejaar denzorg in West Zeeuws Vlaan deren, welke stichting in het le ven geroepen werd door de diako- nieën van de Gereformeerde Kerken van Aardenburg, Bres- kens, Oostburg en Schoondijke Men hoopt vroeg in het voor jaar met de bouw te kunnen be ginnen. Het pensiontehuis, dat ontworpen werd door het architectenbureau Steen en Tuinhof te Vlissingen, zal verrijzen aan de Prins Bernhardstraat in Schoondijke. Het ontwerp voorziet in de bouw van negentien een-persoons zit-slaapkamers en twee twee-persoons. Al deze kamers, waarvan er tien ge lijkvloers komen en elf op de eerste verdieping, zullen voorzien zijn van een vaste wastafel en een bijbehorend toilet Over de temperatuur in het gebouw zul len de toekomstige bewoners waarschijn lijk niet te klagen hebben. Het ligt in de bedoeling dat een centrale oliestook- installatie wordt ingebouwd met een automatische temperatuurregelaar. Uiteraard komt er ook een ruime con versatiezaal waarvan een gedeelte als eetzaal zal worden gebruikt en een aula. Zoals de plannen thans liggen heeft men niets over het hoofd gezien. Er komt een aparte logeerkamer, die de bewoners eventueel kunnen gebruiken als zij bezoek wensen te ontvangen van buiten. Naast een grote centrale keuken, zul len ook twee kleine keukentjes worden gebouwd, die de bewoners eventueel kunnen gebruiken als ze bij bijzondere gelegenheden zelf koffie of thee wen sen te zetten. Ruimte is verder beschikbaar voor de aanleg van een fraaie tuin rondom het gebouw. Deze tuin zal tenminste voor Orpheu Negro De film, die thans in Grand te Goes draait, verplaatst ons midden in de kleu rige warreling van het carnaval. Het verhaal dat zich afspeelt onder de arme negerbevolking van Rio, vertoont veel gelijkenis met de klassieke geschiede nis. Orpheus, de neger die met zijn zang en gitaarspel alles naar zijn hand kan zetten, ontmoet tijdens het carnaval Euridice, die vervolgd wordt door de dood. Hij betovert haar met zijn spel en levert een verwoede strijd met de dood, die hij de eerste maal overwint. Tegen het noodlot is echter niets be stand en de tweede maal verliest hij Eu ridice aan de dood, ongewild door zijn eigen toedoen. Door de schuld van zijn vroegere verloofde sterft hij zelf ook, zodat ze slechts in de dood verenigd worden. Een film, die zowel wat ver haal, spel als camerawerk betreft, bij zonder goed is. Val niet professor In het City-theater in Middelburg wordt de Duitse lachfilm „Val niet pro fessor" getoond, waarin Heinz Rühmann als een leraar op een middelbare school die wel wat te stellen krijgt met zijn rumoerige leerlingen, en de kijkers aan het lachen tracht te krijgen. Het lukt hem wonderwel. De film heeft geen pre tenties, maar de grapjes zijn goed uit de verf gekomen. Dag der vergelding Een keiharde wild-westfilm van het goede soort draait in Electro Middel burg. Deze film toont ons een pioniers stadje in het Amerikaanse grensgebied van de vorige eeuw. Een bezoek van een stel desperado's aan de stad doet iedereen zijn eigen vetes vergeten en eensgezind tracht men de schurken kwijt te raken. Door de dapperheid van een man lukt dat. Robert Ryan en Burl Ives laten Goes goed spel zien. Er zijn fraaie opnamen van het woeste winter landschap van !iet Amerikaanse westen te bewonderen. Kinderen, die niet gewenst zijn In Luxor te Vlissingen kunnen de lief- hebbers van een echte Franse film aan hun trekken komen. Een doktersecht paar raakt verwikkeld in geschiedenis sen met ongewenste kinderen en weet met vee] tact de zaken tot een oplos sing te brengen. Ook de doktersfamilie blijft voor een dergelijk schandaaltje niet gespaard, maar beziet het geval van de vrolijke kant. De geboorte on der moeilijke omstandigheden brengt spannende momenten. Terwijl de scènes met de jonge aanstaande vader Michele beslist humoristisch zijn. Dat uiteindelijk de moederliefde in al le gevallen overwint is het enige posi tieve element in deze pikante rolprent. GOES. De A.N.W.B. organiseert op 23 november te Goes in de Prins van Oranje, een ééndaagse Regionale Ver keerstechnische leergang, in aansluiting op de drukbezochte driedaagse Nationa le Verkeerstechnische Leergang, die de Bond dit jaar .n april te Utrecht gehou den heeft In de loop van de jaren is de waarde van deze leergangen geble ken, zodat men voortbouwend op dit succes, ook dit jaar weer een dergelij ke dag houdt, op verschillende plaatsen in het land. Er worden tijdens deze leergangen een drietal voordrachten ge houden, die belangrijke onderdelen van de verkeerstechniek benadrukken. De leergangen die te 9-45 uur aanvangen, worden geopend door de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de A.N.W.B., die in zijn openingswoord enkele actuele aspecten zal behandelen, die zowel nationaal als internationaal een rol spelen bij de bestrijding van verkeersonveiligheid. de bewoners van de benedenverdieping via openslaande deuren makkelijk be reikbaar zijn. Als compensatie zullen echter de bovenkamers alle een balcon hebben. Statistisch Op grond van statistische gegevens blijkt dat voor West Zeeuwsch Vlaande ren niet alleen royaal plaats is voor een dergelijk pensiontehuis, maar men zou zelfs kunnen verwachten dat binnen af zienbare tijd aan uitbreiding moet wor den gedacht. In het ontwerp is trouwens reeds met uitbreidingsmogelijkheden gere- Ikend. Dit zou moeten geschieden in de vorm van een aan te bouwen vleu gel. Het bestuur heejt voorts de wens een telefoonverbinding met de gere formeerde kerk tot stand te brengen waardoor de mogelijkheid ontstaat dat bejaarden die eventueel aan huis ge bonden zijn toch de kerkdiensten kun nen volgen. Het is overigens niet de bedoeling dat de toekomstige bewoners in een to taal nieuwe en veranderde situatie te recht zullen komen. Zij kunnen nl. hun eigen meubilair meebrengen, als dit ten minste aan bepaalde minimum-eisen voldoet (het is natuurlijk duidelijk dat men in een nieuw huis liever geen hout worm binnenhaalt). De bouw van het nieuwe tehuis werd mogelijk gemaakt door het verkrijgen van rijkssubsidie. De overige kosten ko men ten laste van de stichting. Via obligatie-leningen, uit te geven onder de kerkleden, hoopt men dit pro ject te kunnen financieren. ZUID-AFRIKA BLIJFT EMIGRATIE-LAND GOES. Het hoofdbestuur van de Christelijke Emigratie Cen trale heeft zich in een buitenge wone vergadering beraden op twee 'urgente vraagstukken n.l.: Ie. de grondslagen van het emi gratiebeleid; 2e. de emigratie van Nederlan ders naar Zudd-Afrika. Een heroverweging van de grondslagen van het emigratiebe- leid als door sommigen geboden wordt geacht, zou tengevolge moeten hebben: a. een verminde ring van het aantal emigranten; b. een inkrimping van de op de in 1952 tot stand gekomen ,,Wet op de organen van de emigratie", gebaseerde organisatie. Ten aanzien van het eerste punt wijst het Hoofdbestuur van de Christelijke Emigratie Centrale er op, dat de emigratie voor de sinds 1946 ruim driehonderddui zend geëmigreerde Nederlanders in overwegende mate zegenrijke gevolgen heeft gehad en mede ge diend heeft tot ontlasting van de Nederlandse na-oorlogse proble men. Een ombuiging van het emigratiebeleid enkel op grond van de volle werkge legenheid en de krappe arbeidsmarkt in Nederland is z.i. niet aanvaard baar, gelet op het verschillend karak ter der heide vraagstukken. Emigra tie is van structurele aard, een le vensbeslissing; de voorziening van de arbeidsmarkt fluctueert met de con juncturele verhoudingen. Indien de sterke natuurlijke groei van ons volk als een teken van gezonde volkskracht mag worden aangemerkt, moet in overeenstemming met de Goddelijke opdracht emigratie gezien worden als een verantwoord uitvloei sel daarvan, waardoor mede naar de historie uitwijst landen worden bevolkt en werelddelen tot ontwikke ling komen, met als resultaat een sterke verhoging van de menselijke welvaart. De welvaart van Nederland is niet ge schaad, eer verhoogd tengevolge van de emigratie. OOSTBURG. De Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit organiseert op 2 okto ber een lezing over de Noord- en Oost- Kongo, in de Eenhoorn te Oostburg. De lezing zal gehouden worden door de heer en mevrouw van Heel, die in de winter van 1957-58 een reis maakten door en naar Afrika. Zij doorkruisten dat deel van de Kongo dat nu juist in het brandpunt van de belangstelling staat en verzamelden een schat van prachtige kleurendia's, die u een indruk hopen te geven van het land en zijn be woners. BIERVLIET. De dienstbus van de Z.V.T.M. welke gistermiddag omstreeks half vijf op weg was naar de gemeen te Hoofdplaat is in botsing gekomen met een truck voor een bietenwagen. Het gevolg was dat een groot gat ont stond in de flank van de bus. Wonder boven wonder deden ziph geen persoon lijke ongelukken voor. GOES. Ook de Zeeuwse C.B.T.B. heeft een telegram gezonden aan het minis terie van landbouw en visserij. In dit telegram word't dringend verzocht ten spoedigste hulp te verlenen aan de Zeeuwse landbouwers bij het binnen halen van de aardappeloogst. Aangekomen 17 okt.: Holdernith; 18 okt.: Ned. Pia, Ned. Doni. Vertrokken 18 okt.: Fra. Trun, Ned. Pia. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 17 okt.: Chiron; 18 okt.: Angej A. Wulp. Sont. Heiloo, Celebes, Lissekerk, Frans-W (Tern.), Vanda. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 17 okt.: Rien Teekman, Hoogland; 18 okt.: Kin- derdijk, Diana V, Dahomeykust, Almdijk, Stentor. Het gevoerde emigratiebeleid en de instandhouding der geëigende organen vond in de Nederlandse volksvertegen woordiging tot op heden, bij unieke een stemmigheid, goedkeuring. Continuïteit daarvan is van uitgespro ken betekenis, wil Nederland zijn en- trée in de immigratielanden, de muiti en bilaterale overeenkomsten en de fi nanciële medewerking van sommige de zer landen niet prijsgeven. Het Hoofdbestuur van de Christelijke Emigratie Centrale, hoezeer van over tuiging, dat èn bij het Rijk èn bij de maatschappelijke organen, een efficiënt beheer geboden is, wijst de aantijgingen af, alsof het eigen belang van de. bij de uitvoering van de emigratie betrok ken personen, van bepalende invloed op hun houding zou zijn. Ten aanzien van het tweede punt (de emigratie van Nederlanders naar Zuid- Afrika) stelt het Hoofdbestuur vast, dat de situatie aldaar principieel niet is ge wijzigd, zonder dat het zich een oor deel aanmatigt over de gebeurtenissen in Zuid-Afrika, die aanleiding gaven tot diep ingrijpende maatregelen van de zijde van de Overheid en waarin velen in ons land een reden zien emigratie naar de Unie te ontraden. De aanmoe diging tot emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika berust sedert vele ja ren op de stamverwantschap met dit volk en de snelle economische ontplooi ing na de oorlogsperiode. Het was de toenmalige minister van sociale zaken, die na zijn bezoek in 1958, kennende de aldaar gevoerde politiek, een sterke sti mulans aan de emigratie naar de Unie gaf. Toen als nu, heerste er rassendiscri minatie en werd apartheidspolitiek ge voerd. Een rassendiscriminatie, die niet bevorderlijk is aan de oplossing van de problemen, inhaerent aan een multi-ra- ciale samenleving, doch die niet buiten de historie om mag beoordeeld worden en door vrijwel heel de blanke bevolking in toepassing wordt gebracht. Apartheidspolitiek, die men ook ,,die eiensoortige ontwikkeling" kan noemen, inhoudende territoriale segregatie met toekenning van autonomie en zelfbe stuur aan de naturellen, is een beleids vraagstuk van geheel andere aard. Het Hoofdbestuur van de Christelijke Emi gratie Centrale ziet geen zinvolle reden om thans van standpunt te wijzigen en handhaaft dan ook zijn recht om, met gebruikmaking van een objectieve voor lichting, waarin de bezwaren ten aan zien van multi-raciale samenleving en apartheidsbeleid als de facto bestaande, niet worden verbloemd, Zuid-Afrika op gelijke voet in de rij van de emigratie- landen te blijven aanmerken. Advertentie Wat kunnen dur# pillen baten wanneer U suiker niet wilt laten geniet toch van het zoete leven gebruik volop Sukristo 7. isto (gee»»"srnaa volgens de nieuw ontdektformule Doosjes van 150 tabl. a f. 1.15; 500'tabi. a f. 2.95. 1000 tabl. a f. 5.50; na vuldoosjes 100 tabl. a f. 0.70; bij apothekers en drogisten. N.V. H. TEN HERKEL, HILVERSUM AXEL. Het Christelijke Fanfare corps Hosanna" kan wat betreft haar bazaar terugzien op een actie die ten volle geslaagd is. Waarnemend burge meester A. J. Kesbeke, die met wet houder De Putter en gemeente-sec. Van de Bosse het gemeentebestuur verte genwoordigde, opende de bazaar. De burgemeester verklaarde dat de gemeente belang heeft bij een bloeiend verenigingsleven, vooral als dit een mu ziekgezelschap betreft, daar deze bij officiële gelegenheden steeds klaar staan voor de gemeente. Hij sprak de hoop uit dat deze bazaar aan de ver wachtingen zou mogen beantwoorden. De voorzitter, de heer J. Ie Feber, deel de het gezelschap mee, dat de voorop gehouden enveloppeactie reeds aller ver wachtingen had overtroffen. Spreker had dan ook goede hoop voor het welslagen van deze bazaar. Tot slot verzocht hij de burgemeester bij wijze van opening het eerste schot af te vuren, aan welk verzoek de heer Kesbeke met plezier voldeed. De eerste klap was in dit geval geen daalder waard, want de burgemeester kon de roos niet raken en moest met 8 punten genoegen nemen. Hiermee was de ba zaar officieel geopend. In de twee da gen dat de bazaar geopend was heb ben zeer vele Axelse burgers van de gelegenheid gebruik gemaakt om de ba zaar te bezoeken. Toen zaterdagavond de bazaar gesloten werd kon Hosanna terugzien op een prachtig batig saldo. MIDDELBURG. Het Engelse Wes tern Theatre Ballet gaf gisterenavond in de Schouwburg een hartveroverende voorstelling, waarin de oorspronkelijke balletten, welke aangepast zijn aan de talenten der jonge leden van dit gezel schap, ten volle tot hun recht kwamen. De nummers waren in een luchtige, humoristische toon gehouden, waarbij vooral naast de voortreffelijke danskwa liteiten der Engelse kunstenaars, hun uitstekende akteer- en vooral mimische talenten opvielen. Daardoor en door de ontelbare originele choreografievonds ten werden de balletten „St. George in Provence" en de allergekste persifla ge op de rock-and-roll en haar aanhan gers „Non-Stop" juweeltjes van mo derne balletkunst. Hazel Merry toonde zich een uitblinkster in dit toch al zo goede gezelschap der twaalf jonge kun stenaars, welke deel uitmaken van het Western Theatre Ballet. De prachtige dekors en kostuums van Barry Kay en Richard Cattermole verdienen een extra waardering. Hoogtepunt van de avond werd het ballet „Bal de la Victoire", weliswaar in „oude" stijl, maar vele humoristische trekjes betekenden even zovele persiflages. Op muziek van Friedrieh Kuhlau wervelde het hele ge zelschap in een fris en dartelend tem po over het toneel en deed haast verge ten, dat dit toneel van de Schouwburg eigenlijk niet voor balletuitvoeringen ge schikt is. MIDDELBURG. Enkele brokjes klei op de Langevielebinnenbrug wa ren oorzaak van een aanrijding, die zich gistermorgen omstreeks twaalf uur op de brug voordeed. Een motorfiets, die rechts af de brug opreed, ging aan het glijden en de berijder, C. F. S. uit Mid delburg, kon niet verhinderen dat er een botsing ontstond met een personen auto die uit tegenovergestelde richting naderde. Beide voertuigen liepen fikse schade op. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Van een onzer verslaggevers i OTTERDAM. De kunststof fen stromen op het ogenblik de fabrieken uit en onze wonin gen binnen. Polystyreen, poly- aethyleen, polyvinylchloride en wat al voor andere poly's niet meer, zij dienen zich aan in nauwelijks te tel len verschijningsvormen en dringen steeds meer door tot onze gangen, onze woon- en slaapkamers, tot on ze keukens. Hoeveel voorwerpen van plastic heeft u niet in huis, tientallen, hon derden. De mat in de badkamer en de wasmand, de voorraadbussen en de emmers in de keuken, en de broodzakjes en het slacouvert, en in de woonkamer de lampekap, de sier- potjes in de vensterbank, het krui- wagentje van uw zoon. Het is al plastic; althans, wat we nu plastic noemen, een woord dat synoniem is aan kunststoffen. Vandaag opent minister drs. J. W. de Pous in Utrecht de internationale tentoonstelling van kunststoffen Ma- croPlastic - 1960, een manifestatie die de belangstelling van zo goed als alle delen van de wereld op Nederland zal richten. Niet alleen door de omvang van de tentoonstelling, maar ook van wege de ongekend snelle ontwikkeling die de kunststoffenindustrie de laatste vijftien jaar heeft doorgemaakt en die de bewijzen daarvoor zijn vooral ook in Nederland te vinden nog steeds verder gaat. NA DE OORLOG Pas na de oorlog is die ontwikke ling op gang gekomen, maar al lang daarvoor werden kunststoffen ge maakt, voornamelijk voor technische toepassingen. In 1930 bedroeg de we- reldproduktie nauwelijks honderddui zend ton; voor 1960 wordt zij geschat op zes miljoen ton. Het begin voor de Nederlandse industrie van kunststoffen ligt in 1934 toen voor het eerst een Nederlandse fabriek fenolformaldehyds ging maken, ook we] bakeliet ge noemd. Inderdaad, ook bakeliet is een kunststof, evenals cellofaan en cellu loid. Met die namen is het een moeilijke geschiedenis geworden en ook daarin weerspiegelt zich de groei van alles wat met kunststoffen te maken heeft. Waren voor de oorlog de ver schillende grondstoffen voor de kunst stoffen nog wel uit elkaar te houden, ook voor de leek, na 1945 zijn er zo ontstellend veel nieuwe soorten bijge komen, dat het zelfs de vakman moei te gaat kosten zijn weg te vinden in de doolhof. Daar komt bij dat de min of meer wetenschappelijke namen, die bij tientallen tegelijk tot stand zijn ge komen voor een gewoon mens niet zijn uit te spreken zonder dat zijn tong in de kronkels komt te liggen. Laat staan dat hij ze kan onthouden. De fabrikanten zoeken naarstig naar een methode om hier verande ring in te brengen, maar tot nog toe zijn de resultaten niet erg hoopgevend geweest en het publiek zal voorlopig wel doorgaan alle kunststoffen gelijk schakelend „plastics" te noemen. OVERAL Dit „namenprobleem" is overigens maar een probleempje vergeleken bij de andere vooral technische moeilijkheden die de industrie heeft moeten overwinnen om de zegetocht van de kunststoffen mogelijk te ma ken. Kunststoffen betekenen nu een maal nog wel wat meer dan de em mers en bussen, de schaaltjes en kom- MIDDELBURG. „U bent een be kwaam automonteur en een pionier in het Middelburgse garagedrijf," zei de economische politierechten1, mr. P. van Empel, tegen een garagehouder uit Middelburg, J. J. W., „maar adminis tratief bent u niet onderlegd." W. werd verweten in strijd met de vestigingswet zijn garagebedrijf te heb ben voortgezet, ondanks dat zijn ven noot, die de administratie verzorgde, uit de zaak was gestapt. ,,U moet zowel achter een bureau zit ten, als onder de auto's liggen," zei mr. Van Empel tegen W. „U doet wel optimistisch, maar daar geloof ik niet erg in, want uw zaken gaan niet best." De zaak werd tot de zitting in novem ber aangehouden. Ook al in strijd met de vestigings voorschriften had een schilder uit Mid delburg, J. L., gehandeld. Zonder ver gunning had hij in de maanden juni en juli een schildersbedrijf in zijn woon plaats gedreven. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, vond dat de laat ste tijd vele schilders en aannemers hun vak uitoefenen, zonder de nodige vergunningen in hun bezit te hebben. UTRECHT Wij willen op schoolgebied allen verenigen die van reformatorische huize zijn, on verschillig of zij behoren tot de Hervormde, Lutherse, Doopsgezin de of tot een Gereformeerde Kerk. Christelijk nationaal schoolonder wijs heeft steeds een bundeling van krachten beoogt van allen, die het christelijk onderwijs voorstaan, ge baseerd op het apostolische getui genis. Zo was het honderd jaar ge leden toen de Vereniging voor christelijk nationaal schoolonder wijs werd opgericht, zo is het nu nog. Dit zei dinsdag op een te Utrecht gehouden persconferentie de tweede voorzitter van C.N.S., de hervonmde predikant dr. H. J. Houders. Op maandag 31 oktober Hervor mingsdag zal worden herdacht, dat honderd jaar geleden de Vereniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs werd opgericht. In 1857 was de wet op het lager onderwijs tot stand gekomen. De regering wilde, in samenwerking met de meerderheid van de volksver tegenwoordiging een overheidsschool met verplichtige godsdienstige mentaliteit Groen van Prinsterer zei toen: „Wordt het Kruis weggenomen, gelijk dit ge schiedt in een school voor Israëliet en Christen, dan valt naar mijn beschou wing het christendom weg". Op deze grond meende Groen dat de openbare scholen, zoals de wet van 1857 die voorschreef, geen christelijk onder wijs konden geven. Uit protest tegen die wet nam Groen ontslag als Kamer lid. Het doel van Groen was: „De kinde ren van het Nederlandse volk houden bij de bijbel, bij God, zoals Die zich in de Heilige Schrift heeft geopenbaard". Groen wilde een grote vereniging, die bij de oprichting en instandhouding van bijzondere scholen steun en leiding zou geven. Het gevolg van zijn streven was dat de Vereniging voor christelijk natio naal schoolonderwijs werd opgericht op 30 oktober 1860. BETEKENIS Deze vereniging heeft in de afgelopen eeuw enorm veel voor het christelijk on derwijs in Nederland betekend. Voort gekomen uit het reveil en uit de groe pering, die zich rond dr. A. Kuyper schaarde, heeft zij steeds gestreefd naar bundeling van krachten. Er zijn, deelde dr. Honders mede, wel eens moeilijkhe den geweest. Nu eens vond een groep de vereniging te hervormd, dan weer wa ren anderen van mening dat het gere formeerde element domineerde. In 1869 werd de Vereniging voor gereformeerd schoolonderwijs opgericht en na de do leantie van 1886 ontstond christelijk volksonderwijs als een hervormde ver eniging In de loop der jaren is er ech ter veel toenadering ontstaan tussen de ze verenigingen, die op diverse terrei nen samenwerken. Nog is, zeiden gisteren de bestuurs leden dr. Honders en J. A. van Benne- kom, C.N.S. een steun voor chr. scholen, die worden geholpen bij het storten van waarborgsommen bij de stichting van scholen. C.N.S. heeft bovendien zeven tien inspecteurs in dienst, die zegenrijk werk verrichten. Zij bezoeken de ruim duizend aangesloten scholen en probe ren, samen met het onderwijzend per soneel, het peil van het christelijk on derwijs te verhogen. Mede dank zij de aandrang van C.N.S. is voorkomen dat de Ned. Hervormde Kerken en de Gereformeerd Kerken aparte psalmberijmingen zouden heb ben gekregen. Op de scholen zouden dan moeilijkheden zijn ontstaan en de ge scheidenheid zou nog sterker zijn geble ken. Er ligt voor C.N.S. nog een grote taak, merkte gisteren de heer Van Bennekom op en hij doelde daargij o.a. op het chr. nijverheidsonderwijs en het v.h.m.o. De inspecteur van het C.N.S. bezoekt niet alleen Nederlandse scholen maar ook acht onderwijsinstellingen in België en de schippersschool in Duisburg- Ruhrort. HERDENKING Op maandag 31 oktober zal het hon derdjarig bestaan worden herdacht. In de Utrechtse Domkerk wordt 's mor gens een dienst gehouden waarin zal voorgaan de tweed voorzitter van de vereniging, dr. H. J. Honders. Mede* werking zal worden verleend door de r- ganist Stoffel van Vliegen en twee schoolkoren. Des middags zal in Tivoli een bijeenkomst worden gehouden. Prof. dr. H. Smitskamp, voorzitter der vereniging zal de gedachtenis rede uitspreken en voorts zal o.a. worden gesproken door de minis ter van Onderwijs, Kunsten en We- tenschappen. Ter gelegenheid van het jubi leum zal op 31 oktober een ge denkboek verschijnen. Toch vond hij dat L. geen ernstig feit had gepleegd en eiste 20 boete of vier dagen hechtenis. Het vonnis was con form. Studeren Zonder vergunning had een exploitant van kampeerterreinen uit Biggekerke, C. de V., kruidenierswaren in de maan den juni en juli in zijn kampwinkels ver kocht. Het terrein in Biggekerke, waar de verdachte circa zeshonderd kam peerders van eten en drinken voorzag, was ongeveer één hektare groot. De V. miste zowel het middenstands- als het kruideniersdiploma. Maar hij zou in de winter gaan studeren, verzekerde hij de ekonomische politierechter. Mr. Andrea zei: „Ik geloof niet zo erg in die voorgenomen studie om se vestigingsvergunning te halen." De eis was 75 of vijftien dagen met als voor waarde, dat indien verdachte zich nog maals schuldig maakte aan overtreding van de vestigingswet zijn zaak gesloten zou worden en zijn voorraden in be slag genomen. Het vonnis was 250 of vijftig dagen, waarvan 200 of veertig dagen voorwaardelijk. Grijze haren „U bezorgt mij grijze haren," zei de ekonomische politierechter tegen een stukadoor uit Goes, B. K., die zonder vergunning zijn vak in de maanden no vember en december van het vorig jaar in Domburg en Westkapelle had uitge oefend. „U hebt een bloeiende zaak, die ech ter hoofdzakelijk op verboden terrein en in andermans tuintjes groeit," zei mr. Van Empel tegen de verdachte. K. zei dat hij aan het studeren was en voor een examen stond. De zaak werd daarom voor onbepaalde tijd aan gehouden. GOES. In de Prins van Oranje hield de heer G. T. Cornet, leraar aan het chr. lyceum een lezing voor De Jon ge Kerk over de zondagsheiliging. Naar de heer Cornet vertelde, een specifiek Nederlands verschijnsel. In geen enkel ander Europees land met uitzondering misschien van Engeland, maakt men hier een probleem van. Men beschouwt de zondag als een feestdag met als hoogtepunt de kerkgang, iets waar men ook in Nederland eens meer de nadruk op moest leggen. Als uitgangspunt ge bruikte de heer Cornet het boekje „De tien geboden" van ds. Visser. Hij wees o.m. op het feit dat de geboden voor de zondag voornamer zijn dan de ver boden, die de feeststemming bederven en dat men boven alles moest stellen „de dienst aan de naaste". Als voorbeeld noemde hij hier artsen en apothekers die toch ook op zondag werken. Zo ook het probleem van het wel of niet verkopen op zondag aan de vreemdelingen die in drommen naar de Nederlandse kust trekken om van hun vrije <jag te genieten. Volgens de heer Cornet moeten wij de gastvrijheid bo ven alles stellen en deze buitenlanders dus gastvrij ontvangen, ook op zon dag, om hun vrije tijd niet te beder ven. Dit mag echter niet uit winstbe jag voortvloeien, doch louter uit de dienst aan de naaste. Wanneer men dit niet uit het oog verliest en de kerk gang iedere zondag als het hoogtepunt van een feestdag beschouwt, dan heeft men een goede zondag. Aan het slot van de avond werd be kend gemaakt dat op 25 november de film „Het teken van de valk" vertoond zal worden en op 29 oktober de Her vormingsdag zal worden gehouden. In de Grote Kerk spreekt dan professor Kooiman om drie uur. „Zal ik je eens pakken met mijn polyvinylchloride handschoen tjes?" metjes van plastic in onze huizen. Niet zo opvallend, maar veel uitgebrei der nog hebben zij zich genesteld in zo goed als alle andere sectoren: er is geen industrie te noemen of er wor den wel kunststoffen verwerkt of ge bruikt- Gróte hoeveelheden kunststof (fe nolharsen) zijn verwerkt in bijvoor beeld hardboard, het „no-iron" van een overhemd betekent dat de natuur lijke vezels van het stuk textiel zijn behandeld met kunststoffen (ureum- en melamineharsen)in de Nederland se bodem zitten ettelijke duizenden ki lometers waterleidingbuis van kunst stof (polyvinylchloride) weggestopt, het potje ,,doe-het-zelf"-verf thuis be vat de nodige kunststof polyvinylace- taat) en heel wat van de raceboten, die over onze waterplassen stuiven zijn gemaakt van kunststof (gewa pend polyester) en dan is dit lijstje nog lang niet uitgeput. ONMISBAAR Het zou al zo kunnen worden uitge breid met de steeds talrijker worden de toepassingen in de bouwnijverheid, in de meubel- en de verpakkingsin dustrie. Tekenend is wat de heer J. van de Ven van het kunststoffeninsti- tuut T.N.O. in Delft zei: De rol die de kunststoffen spelen bij de ver- voers- en communicatiemiddelen is zo ingrijpend geworden, dat deze tak ken van dienst onmogelijk meer bui ten de kunststoffen kunnen. De kunststoffen zijn ons leven bin nengedrongen liever gezegd binnen gehaald want men accepteerde ze gretig en zij zijn daaruit niet meer weg te denken. Hoezeer zij zich on misbaar hebben gemaakt is, behalvd in het leven-van-alle-dag, nog eens extra duidelijk van vandaag af te zien in Utrecht. GOES, 18 okt. Export- en Industrievei- ling: Cox's Orange Pippin kl I 80-85 51, 75- 80 57, 70-75 58, 65-70 54, 60-65 41, 55-60 26, II d 8.50; Goudreinette kl I 85-95 30. 75-85 26 80 —27.30, 65-75 14,60—15.00, II d 7.50—8.00 kl II 85-95 26, 75-85 24, 65-75 13, II d 8,50; Jona than kl I 85-90 30, 80-85 31, 75-80 33, 70-75 34, 65-70 27.30—27.80, 60-65 19, II d 8, kl II 80- 85 25, 75-80 26, 70-75 27, 65-70 23, 60-65 15 II d 5; Glorie van Holland kl I 85-95 28, 75-85 28, 65-75 2223, II d 12; Laxton Superbe kl I 75-80 28—30, 70-75 30—32, 65-70 27—28, II d 5, kl II 80-85 25 75-80 28, 70-75 29, 65-70 24; Al- hngton Pippin kl I 70-80 16, 60-70 13; Golden Delicious kl I 85-90 58—65, 80-85 63—68, 75-80 66, 70-75 56, ld II 85-90 45, 80-85 52, 75-80 53, 70-75 39; St. Remy kl I 85-95 11, 75-85 14, 65-75 13, II d 8.50; Comtesse de Paris kl I 75-85 17, 65-75 18; Zwijndr. Wijnpeer kl I 70- 75 24, 65-70 25, 60-65 24, 55-60 19, 50-55 13; Br. Alex Lucas kl I 85-95 47, 75-85 52, 65-75 39, II d 7, kl II 85-95 3842, 75-85 38—48, 65- 75 3141; Gieser Wildeman kl I 60-70 29 32, 50-60 24; Goudreinette val 6.306.80, kroet 4; Jonathan val 5, kroet 3; Cox's Orange Pip pin kroet 3.50; div. appels val 5. Gewone veiling: Cox's Orange Pippin grof 2439, fijn 1118; Glorie van Holland grof 15 —19, fijn 9—13; Goudreinette grof 15—17, fijn 8—10; Sterappel kl I 65-75 28—31, 55-65 19—23, grof 12, fijn 8; Laxton Superbe grof 17, fijn 5; Jonathan grof 14—23, fijn 8—13; Br. Alex Lucas grof 13—14, fijn 6; Comtesse de Pa ris grof 9, fijn 6; St. Remy grof 9—11, fijr. 8; Gieser Wildeman grof 23—24, -fijn 10; Doy- enne du Comice grof 42—48, fijn 27; Zwijndr. Wijnpeer grof 10—15; Black Alicante I 137— 142, II 130—133, III 107—114. KRABBENDIJKE, 18 okt. Cox orange pippin I 80-85 49—52, 75-80 52—57. 70-75 52— 58, 65-70 49—53, 60-65 37—40, 55-60 22—23, II 75-80 43, 70-75 46, 65-70 37—48 60-65 30, 55-60 17—20, II d 8, III grof 33—38. fijn 23, kroet 3; Jonathan I 80-85 28, 75-80 31, 70-75 32—33, 65-70 27, 60-65 17, II 80-85 23, 75-80 28, 70-75 27, 65-70 21, II d 8, III grof 16—17, fijn 5. kroet 3; Golden delicious III grof 3536, kroet 918, diverse appels val 5; Beurre Alex. Lucas I 85-95 41, 75-85 49, 65-75 41, II 75-85 41, 65-75 34, II d 9, III grof 8—13, bo nen II 47, afwijkend 28—37, verpakt fruit: Golden delicious 85-90 75, 80-85 76—79, 75-80 77, 70-75 72, 85-90 60—71, 80-85 65—75, 75-80 70—78, 70-75 65—71, 65-70 60. SCHERPENISSE, 18 okt. Uien middel 8.39, bonken 8.09, kriel 11.01, picklers 22.78, alles per 100 kg. Aanvoer 36 ton. ST. ANNALAND, 18 okt. Uien middel 8.48, bonken 8.40, drielingen 11.39, picklers 23.14, alles per 100 kg. Aanvoer 90 ton. Bintjes gewone 10.25, bonken 15.50, eigen heimers gewoon 12.19—13.08, alles per 100 kg. Aanvoer 25 ton GOES, 18 OKTOBER. Granen, zaden en peulvruchten: Tarwe, basis 17 pet. vocht 20— 29.90, gerst 23—28, haver 18—23.50, kleine gr. erwten 20—40, schokkers 3040, blauwmaan- zaad 80100, capucijners 5060, bruine bonen 5075, alles boerenschoon af boerderij per 100 kg. Aardappelen: Bintje, 35 mm opw., binnenl. sortering 88,75, idem export 8.75, alpha 35 mm op. 6.75. Prijzen per 100 kg., geleverd aan de sorteerinrichting, sorteerkos- ten voor rekening van koper. Voederaardap pelen noteerden 2—2.50 p. 100 kg. Uien; De prijs van uien bedroeg 4—5 per 100 kg., on- afgestaart en geleverd aan de sorteerinr. Hooi: Lucernehooi 90—97.50, weidehooi 90— 97.50, graszaadhooi: Veldbeemd 45, rood- zwenk 37.50, alles per ton, geperst af bedrijf. Stro: Gerstestro 50—55, tarwestro 50—55, erwtenstro 42.50—45, haverstro 40—45, br. bo nenstro 35, alles per ton, geperst af gedrijf. Vlas: Goede kwaliteit ongerepeld vlas, af boerderij 2024 cent per kg., afw. kw. 10—20 cent per kg. Goede kw. gerpeld vlas, af boer derij 20—27 cent per kg., afw. kw. 15—20 et per kg. Eieren: voor de eieren kan een prijs worden gemaakt van 2.05—2.40 per kg. x VEERE, 18 okt. Exportgarna len 3631 kg 120190, schar 180 kg 66—76, bot 178 kg 34—62, wijting 460 kg 19—38, tong 29 kg 217—350, rog 43 kg 33—44, tarbot 5 kg 200, kabeljauw 2 kg 77, ongesorteerde vis 94 kg 45—120, sprot 264 kg 30. BRESKENS, 18 okt. Tong 289, kabeljauw 160, bot 137, rog 67, schar 31, schol 14, wij ting 270, exportgarnalen 3900, handelsgarna len 80. St. Annaland hebben van >b. en w. op dracht gekregen om een gedeelte van de riolering achter het Tonhuis aan te leggen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5