RAPPORT-KOERSEN ARCHIEF INjbmndedt „Voor kennisgeving boeken mt aangenomen" na rumoerig debat De Gaulle vreest politiek fiasco TREIN GREEP TRUCK ARTIESTEN GAAN RADIO BOYCOTTEN Duitse piloot viel op schuurtje in Nieuw-Buinen Voorzitter: Ik ga orde scheppen! Minister: GROTE fouten zullen niet meer voorkomen ST1?'N 1 elelonisch Russische hulp voor Guinea.... Prins met sjah op jacht in Perzië De Bilt: Wind DE BRUID KWAM OP SLOFFEN Aandacht voor erfenis van voorgangers DEBRÉ IN HAAST UIT DE KAMER GEROEPEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen wachtsman voor militaire colonne Negentig Engelse schepen opgelegd Geen gezoek Niet afdoende Geen gratis uitzendingen meer Koningin bij galafeest LAATSTE NIEUWS Voorrang voor ontwapening Directeur: .7 ACQ DE SMIT; Chef red.: G. J. BREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116660. telefoon Directie en administratie 01100- 6901 Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendvjk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4682 Woensdag 19 oktober 1960 Van een onzer verslaggevers MEPPEL Met een zware klap is gisteravond om acht uur de sneltrein MeppelZwolle vlak. bij Koekange op een drietons militaire vrachtauto met aan hanger van het 41e tankbatal- jon uit Amersfoort gereden. De wagen vloog in brand en de twee inzittenden werden ernstig gewond. Eèn hunner moest met behulp van een kraanwagen uit de bermsloot onder de resten van de auto vandaan worden gehaald. De auto reed middenin een lange colon ne van ongeveer tachtig wagens, die bij Koekange over de Dwarsdijk, tij dens de oefening Hordenloop de spoor baan zou passeren. Tot ongeveer in het midden van de colonne, die niet werd beveiligd door een wachtman op de rails, ging alles goed, maar één van de auto's, die toevallig maar twee militai ren vervoerde (vele andere hadden vijf of zes manschappen aan boord) werd midden uit de rij gerukt. Daarin zaten de dienstplichtigen P. v. d Laar uit Leerdam en J. Ingenhov uit Affer- den (L.). Doordat de brokken van de auto bran dend over de baan vlogen, begaf een betonnen mast van de bovenleiding het. Het voorste wagenstel van de trein liep met een as uit de rails. De machinist en de conducteur van de trein raakten licht gewond, maar kon den ter plaatse worden verbonden. Het verkeer tussen Meppel en Hooge- veen is geruime tijd gestremd geweest, doordat het treinstel naar Meppel moest worden teruggesleept en de bovenlei ding vernieuwd moest worden. Tussen Meppel en Hoogeveen zijn bussen in gelegd. MOSKOU (AP) -- Vijftig Russische spoorwegtechnici zÜn Per vliegtuig naar de onafhankelijke Afrikaanse staat Guinea vertrokken om te helpen bij de aanleg van de spoorwegen en vervanging van oude lijnen „die door de Fransen bijzonder slecht waren aangelegd." ....EN VOOR ALGERIJE MOSKOU (Reuter) Het 1870 ton metende Russische vrachtschip Fa tezh heeft de haven van Odessa ver laten met een lading tractoren, auto's werktuigen, voedsel en kleding aan boord, bestemd voor Algerijnse vluch telingen in Tunesië en Marokko. De waarde bedraagt een kleine twee mil joen gulden. LONDEN (Reuter). Aan het begin' van deze maand lagen nog 90 Britse schepen opgelegd met een totale inhoud van 755.546 tor. Dit is 4 pet van de we reldtonnage, die onder Britse vlag vaart. Van de 90 waren 63 tankers met 585.696 ton dw. I Van de schepen, geregistreerd onder Griekse vlag. lag 283.917 ton opgelegd, onder Italiaanse vlag 369.165 ton. onder Liberiaanse 1.095.788. Noorse 607.110, Panamese 371.965 en onder de vlag van de Verenigde Staten 437.706 ton Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Na lange aar zeling en een rumoerig orde debat is de Tweede Kamer er gistermiddag aan het slot van een vijf uur durende behande ling pas toe kunnen komen om enkele gedeelten uit het rap port van de commissie-Koersen af te doen met de gebruikelijke term: voor kennisgeving aan genomen. Deze aarzeling vloeide voort uit het feit dat een deel van de kamer, on der aanvoering van de KVP-er mr. K. T. M. van Rijckevorsel, niet kon instemmen met het oordeel van de commissie over het beleid van ma joor K. bij de sectie aankoop buiten land van het Directoraat materieel landpiacht. Dat beleid op het stuk van de kooktoestellen en de Piat-onderde- len werd in het rapport afgekeurd en volgens mr. Van Rijckevorsél had de commissie met deze „meest bedroeven de en teleurstellende conclusies" ge faald. Hij sprak de hoop uit dat de minis ter niet achter deze conclusies zou gaan staan. Als het waar is wat de commissie aan majoor K. verwijt, zou den ook diens meerderen schuldig zijn aldus de slotsom van mr. Van Rijcke vorsel omdat zij niet hadden ingegre pen. Hij achtte het in strijd met het beginsel van rechtszekerheid, dat uit gerekend ten aanzien van een zeer on dergeschikt militair een uitgesproken ander oordeel werd geveld dan over diens meerderen. Minister ir. S. H. Visser, gaf mr- Van Rijckevorsel de verzekering dat het bepaald niet in zijn bedoeling ligt om iemand tot het laatste toe „te zoe ken en te vinden". Beleidsoverwegin gen hadden hem er toe genoopt deze zaak als afgedaan te beschouwen en de minister sprak ten slotte zijn vol ledige vertrouwen uit in de heer S. D. Duyverman, directeur-generaal van defensie, en kolonel W. J. Kaldenbach, hoofd van de technische dienst van het D. M. L., die bij zijn heengaan werd bevorderd tot brigade-generaal. Wel sprak de minister van een be ledigende brief van majoor K. aan de Tweede Kamer (de kritiek op het eerste deel van het rapport). Weinig passend voor een officier vond de mi nister het dat deze zich tot de Kamer had gericht met een klacht over twee superieuren (de heren Duyverman en Kaldenbach), des te erger omdat die beschuldigingen ongegrond waren. De chef van de generale staf had majoor K. hierover een mondelinge terecht wijzing gegeven nadat de majoor door minister Staf was gerehabiliteerd. Dat de chef staf deze .zaak had afgedaan was volgens de minister Visser wel het geringste wat men kon doen. De minister en de staatssecre tarissen van defensie bevonden zich gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van het eerste deel van het tweede rapport van de commissie Koersen in een wat vreemde positie. Er werden kwalijke zaken besproken uit een tijd, waarin zij nog geen deel uitmaakten van de regering. Niette min volgden zij het debat met grote aandacht: ter lering zou men kunnen zeggen. Geheel links staatssecretaris De Jong, hierboven minister Visser en staatssecretaris Calmeijer. Op de aandrang van verscheidene woordvoerders om de garantie te ge ven dat er in de toekomst geen fouten meer gemaakt zullen worden kon mi nister Visser geen geheel afdoend ant woord geven. Wel gaf hij de Tweede Kamer de stellige verzekering dat grote fouten niet meer zullen voor komen. Overigens vond hij het een begrij pelijke vraag. Geen enkele bewinds man wil zo'n geval als dat met de helmen weer terug! Persoonlijk hoopte minister Visser waar te maken dat men zich op dit gebied moet spiegelen aan het be drijfsleven, waar men geen heil meer ziet in geconcentreerde bedrijfsvoe ring. De garantie voor het niet maken van fouten zou hij willen geven in die mate als hij erin zou slagen decen tralisatie in de defensieorganisatie toe te passen. Deze decentralisatie zag de minister in het zoveel mogelijk naar beneden verplaatsen van de verantwoordelijk heden. Aan concentratie zat volgens minister Visser een teveel aan contro le vast, met als resultaat een „schim mige verantwoordelijkheid", omdat tenslotte iedereen de verantwoordelijk heid op iemand anders gaat afschui ven. AMSTERDAM De Nederlandse Toonkunstenaarsbond heeft zijn leden uitgenodigd na 1 januari 1961 geen medewerking meer te verlenen aan internationale radio-uitzendingen van festivals, het Holland Festival inbe grepen. Het verzoek tot deze uitnodiging is uitgegaan van de Internationale fede raties van musici, acteurs en variété- artiesten. De internationale federaties willen met ueze boycot bewerkstelligen dat er eeh regeling komt voor de honore ring van de artiesten, die aan de ra dio-uitzending deelnemen. Zulk een regeling bestaat er bij de televisie wel. De heer Ferrares, secretaris van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond, lichtte ons gisteravond het embargo toe. AL JAREN Het is een zaak die al jaren loopt, zei de heer Ferrares. De artiesten die aan internationale radio-uitzendingen deelnemen moeten dat gratis doen. De Europese Radio Unie betaalt wel voor de uitzendingen, aan de organisators van festivals, niet aan de artiesten. Vaak gaat het om reusachtige bedra gen. Sommige festivals worden ermee gefinancierd, maar de artiesten krijgen niets. Op onze vraag of de uitnodiging gezien moet worden als een werkver bod. zei de heer Ferrares: Neen, een werkverbod hebben wij niet uitge vaardigd, omdat er reeds contracten afgesloten kunnen zijn. Vanzelfspre kend kunnen wij geen contractbreuk Van een onzer verslaggevers SOESTDIJK. Op uitnodiging van de sjah van Perzië zal prins Bern- hard op 29 oktober naar Teheran ver trekken. De Prins gaat op de keizer lijke Perzische domeinen jagen op groot wild. Hij heeft het plan ongeveer een week te blijven. De sjah is, evenals de prins een groot liefhebber van de jacht op groot wild. Perzië biedt de jager een ruime keus. De gazelle leeft er in het wild. evenals het Perzische damhert, dat zich vooral in de bergstreken op houdt. Er komen verder grote pan ters voor de leeuw is al sinds ja ren uitgeroeid. Perzië is erg zuinig op de laatste onagers, een wilde ezelsoort, waarvan er nog maar enige kudden in het wild voorkomen. De onager is in gevangen staat te zien in diergaarde Blijdorp. aanbevelen. Maar u mag het wel zien als een elegant geformuleerd werkver bod. In het verleden is het in ons land slechts één keer voorgekomen dat mu sici een extra honorarium kregen voor een internationale radio-uitzending. Voor drie uitzendingen van een opvoe ring door de Nederlandse Opera werd drieduizend gulden betaald. AMSTERDAM (ANP). Koningin Juliana heeft gisteravond in Krasna- polsky te Amsterdam de galavoorstel ling bijgewoond ter gelegenheid van het zestiende lustrum van het studen tenkorps van de Vrije Universiteit. Andere gasten waren minister mr. J. van Aartsen, de staatssecretarissen M. R. H. Calmeyer en B. Roolvink en de minister van staat prof. dr. P. S. Gerbrandy. Het K.N.M.I. in De Bilt be richtte ons gisteravond om 23.15 uur; Opklaringen en later slechts hier en daar enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. De zelfde of iets hogere tem peraturen. MIESJE: Ik blijf hier maar onder zitten tot de wind luwt. 20 oktober: zon op 7.13, zon onder 17.36; maan op 6.51, maan onder 17.58. Eigen nieuwsdienst. PARIJS. President de Gaulle heeft gisteravond Debré, zijn premier, uit de vergadering van de Franse Kamer weggeroepen omdat hij onmiddellijk overleg met hem wilde plegen. Het staatshoofd zou ten zeerste verontrust zijn niet zozeer over de voortdurende geruchten over een op handen zijnde staatsgreep als wel over het grote gebrek aan steun voor zijn politiek in de Kamer. Dit laatste trad gisteren duidelijk aan het licht toen er gestemd werd tijdens het debat over de defensie. De vraag was namelijk aan de orde of er verder beraadslaagd moest worden over de kwestie of Frankrijk een zelfstandige macht met kernwapens moet bezitten, dan wel dat er met stemmen over deze kwestie gewacht diende te worden tot over drie maanden. Uit de uitslag van de stemming bleek dat de partij der gaullisten, de UNR, zo goed als alleen stond tegenover bijna alle andere partijen. Deze laatste met inbegrip van de cpmmunisten. Met een geringe meerderheid werd beslo ten de discussies voort te zetten (264 voor en 213 stemmen tegen). REVOLTE Generaal de Gaulle is vooral ook onge rust over de activiteiten van een 45- jarig lid van het parlement, de chirurg Debray. Deze afgevaardigde probeert de laatste tijd bij de verschillende par tijen zoveel mogelijk stemming te ma ken tegen de Gaulle. Hij zou zelfs, aldus verluidt in Parijs, vandaag een revolte in het parlement tegen de pre sident willen veroorzaken. Iets derge lijks heeft de Gaulle nog niet meege maakt sinds hij twee en een half jaar geleden aan de macht kwam. Debray heeft tot dusver nog niet gepro beerd ook bij de Unie van de nieuwe republiek de gaullisten aanhang te verwerven, maar toch zou het, als gevolg van de activiteiten van de chi rurg, wel eens kunnen gebeuren dat er vandaag, aan het einde van het de bat over de nationale defensie, maar een heel kleine meerderheid voor de plannen van de Gaulle uit de bus komt. Een heel kleine meerderheid dus voor het plan dat Frankrijk een zelf standige strijdmacht, uitgerust met kernwapens, zal krijgen. Deze meer derheid zou er wel eens alleen ge vonden kunnen worden, zo redeneert men in de Franse hoofdstad, indien de Gaulle van deze zaak een vertrouwens kwestie maakt. Premier Debré is ge machtigd, de vertrouwenskwestie te stellen. AANVAL Dat er gisteren al maar een geringe meerderheid voor de Franse president was te vinden, was te danken aan het werk van de oud-premier Reynaud. Deze kondigde aan dat hij voor een onmiddellijk stemming was, vooral om meteen de aanval te kunnen inzetten op de plannen van de Gaulle. Reynaud zei dat hij van mening is dat na de komende presidentsverkiezingen in Amerika de Verenigde Staten de Navo de beschikking zullen geven over een strijdmacht met kernwapens, in over eenstemming met de wensen van ge neraal Norstad, de Atlantische opper bevelhebber in Europa. Zelfs al komt het onze nationale eer te na, aldus de oud-premier, Frankrijk behoort binnen het verband van de Navo te blijven werken. Een Frankrijk, in het bezit van een eigen strijdmacht met eigen kernwapens, zou achterop geraken, meende Reynaud. Premier Debré deed hierop een scherpe tegenaanval op de vroegere minister president. Nauwelijks was hij uitge sproken of de president liet Debré uit de vergadering halen. De zestigjarige mej. L. W. Fenne- beumer uit Apeldoorn is gisteren op de Brinklaan in haar woonplaats aangere den door een bestelauto. Zij was op slag dood. DELFT (ANP) De boeken in de bibliotheek van de technische hoge school te Delft kunnen binnenkort telefonisch worden opgeroepen. Zulk een installatie bestaat nog nergens op de wereld. De catalogus wordt een telefoonboek, waarin achter de titels van de boeken een nummer komt te staan. Als men op een speciale telefoon dit nummer draait, gaan er in het magazijn lampen branden, die de bediende naar de kast leiden waar het gevraagde boek staat. Signaallampen geven ten slotte aan op welke plaats en op welke plank het boek staat. De bediende hoeft het alleen op een transportband te leggen, die het boek door een plastic wentelgoot naar het uitleenbureau brengt. Kijkje bij anderen De heren Duffels en Verhoeff hebben de installatie ontworpen. Het is de be doeling dat hun oproepsysteem voor boeken nog dit cursusjaar in gebruik zal komen. In de toekomst zal er nog een elektronisch brein bij komen dat de aanvrager terstond na zijn oproep zal vertellen of het boek is uitgeleend. Omdat de hoeveelheid vakliteratuur bijzonder hard groeit en de bibliotheek daar maar een gering deel van kan kopen, is er veel samenwerking met andere bibliotheken. Er worden door de ontwerpers proeven genomen met televisiecamera's waarmee in de in ventarissen van samenwerkende biblio theken kan worden gekeken. - En nu richten we onze schijnwerper °P juffrouw Rozenbottel NEW YORK (Reuter) De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft be sloten de ontwapeningskwes ties met voorrang te behan delen. Daarmee zal vermoe delijk vier weken gemoeid zijn. Pas daarna komt de hulpverlening aan Afrika aan de orde. Advertentiën Is een goede toekomst u één avond luisteren waard (zie advertentie elders in dit blad) Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. In het heetst van het debat over het lot van het rapport, stonden de Kamerleden bijeengedromd voor het spreekgestoelte en de voor zitterszetel. Men kon zijn beurt haast niet afwachten om duidelijk te maken wat men bedoelde met het voor kennisgeving aannemen van het rapport. Prof Romme vond dat het besluit om het deel van het rapport dat besproken was voor kennis geving aan te nemen, meer was dan instemming om het nu maar in de archieven op te bergen. Dat besluit zou volgens prof. Oud echter ook kunnen betekenen dat men het helemaal met eens is met de inhoud van het rapport. Hij zou zich kunnen voorstellen, dat over de conclusies gestemd zou worden. Daarover ontstond een heel debat, dat uitmondde in het voorstel van'de voorzitter om het rapport onder dankzegging voor het vele werk van de commissie toch maar voor kennisgeving aan te nnderdpleri niet, enne was, moest daarover dan maar een verklaring afleggen. Ook dit voorstel stuitte op tegenstand, ook bij de voorzitter van de commissie, de heer Koersen, die vond dat men geen andere uitleg aan de beslissing zou moeten geven dan dat het voor kennisgeving is aangenomen. ..Dat wij er kennis van hebben genomen, meer niet", aldus prof. Oud. „Daarmee wordt een dubbelzinnige situatie ge schapen", wierp de socialist J. de Kadt tegen. „Als u het met de inhoud van het rapport niet eens is. moet u het afkeuren." Ik heb geen behoefte aan enige uitspraak aldus prof. Oud. „Geen goedkeuring en geen afkeuring." SPOOKMOTIE Het regende interrupties en het gehamer van voorzitter Kortenhorst klonk als een salvo uit een mitrailleur door de luidsprekers. „Ik ga enige orde scheppen", riep de voorzitter en hij stelde voor dat de heer Koersen een voorstel zou doen: De heer Koersen wees dat al, waarop de voor zitter opeens sprak over een motie-Koersen en hij vroeg wie die motie ondersteunde. Er gingen vele handen omhoog waarop de Koersen zei dat er een motie van de hele commissie zou komen. Die was al op papier gezet, toen de heer Romme zich daartegen verzette, waarop de motie opeens weer verdwenen was. „Het lijkt er nota bene op, net als vanmiddag tijdens de debatten, alsof de commisie-Koersen een zekere regeringspositie inneemt", merkte prof Romme op. Daarover liep nog de discussie toen de voor zitter de knoop doorhakte door met stemverheffing te vragen of de Kamer onder dankzegging aan de commissie-Koersen de besproken eerste negen hoofdstukken van het rapport voor kennisgeving wilde aannemen. Volkomen verrast door die vraag, verklaarde iedereen zich voor en daarmee was dit deel van het rapport afgedaan. Van onze correspondent STADSKANAAL Met een klap die tot tien kilometer in de omtrek de ruiten deed springen, zijn gister middag op vijfduizend meter boven Nieuw-Buinen twee Duitse straalja gers met elkaar in botsing gekomen. Eén piloot kwam om het leven toen zijn toestel in de lucht explodeerde, de tweede wist zich met de schiet stoel te redden. De twee Sabres maakten deel uit van een formatie van vier, die "an de Duitse vliegbasis Oldenburg was opge stegen. Kort na vier uur kwamen de beide vliegtuigen frontaal met elkaar in botsing. Wrakstukken van het ge- explodeerde toestel vielen in een straal van acht kilometer rondom Musselkanaal. De piloot zag geen kans zich te redden; hij bevond zich op het ogenblik van de explosie nog in de cockpit. GELAND De tweede piloot, de 23-jarige Duit se vlieger Holtgrewe uit Oldenburg, kon zijn neerstortende Sabre tijdig met de schietstoel verlaten. Hij land de bij de spoorbaan StadskanaalAs sen veilig en wel op een schuurtje achter het huis van de heer Van der Laan in Nieuw-Buinen. Het eerste wat hij deed was naar het lot van zijn collega informeren. Hevig geschokt door de wrede dood van de vlieger werd de heer Holtgrewe naar het politiebureau van Musselkanaal overgebracht. Daar wachtte hij de komst van de mensen van de Duitse luchtbasis af. ONTSNAPT Zijn vliegtuig had een groot gat ge slagen in het aardappelland van de Nieuwbuiner landbouwer R. Nieboer. Om half acht 's avonds brandoe nog een vleugel. Marechaussees hielden kijkers op grote afstand, omdat men niet wist of het toestel munitie bevatte. Een gemeentewerkman uit Mussel kanaal is ternauwernood aan de dood ontsnapt. Hij was in het gemeentelijk sportpark aan het werk, toen een stuk aluminium van het toestel een groot stuk van zijn jas wegrukte. De politie zoekt in alle omliggende plaatsen naar brokstukken van de neergestorte vlieg tuigen. De resten van de straaljager die in Nieuw-Buinen neerstortte. De piloot van dit toestel wist zich met de schietstoel te Tedden. Van onze correspondent VENLO Gistermorgen tegen half tien ontstond er grote conster natie aan de ingang van de St. Martinuskerk te Venlo. Een grote menigte nieuwsgieri gen omzoomde het portaal en wachtte op de komst van het bruidspaar Harry Holthuyzen en Toos Vestjens. Het paar arriveer de per auto. Toen de attente brui degom zijn bruid uit de auto wil de helpen slaakte zij een kreet. Even waren de samengedromde nieuwsgierigen onthutst. Toen men zag, dat de bruid weer in de auto werd geholpen dachten zij aan iets ernstigs. Het was echter in zoverre niet ernstig dat de bruid slechts weigerde het kerkgebouw te betreden, omdat zij had verge ten haar speciale trouwschoenen aan te doen. Zij droeg namelijk onder haar witte bruidsjurk nog haar slaapkamerpantoffels. Schoenen knelden Haar trouwschoenen knelden enigszins en daarom had zij de pantoffels zo lang mogelijk aange houden. Door de drukte kort voor de trouwplechtigheid had zij ver geten de schoenen met naaldhak ken aan te doen. Aanvankelijk hdilend maar later vrolijk bleef de bruid met de brui degom in de auto wachten totdat een van de familieleden thuis de schoenen had gehaald. Deze kwam echter in eerste aanleg met lege handen terug, omdat er niemand thuis was en hij er niet in kon. Zijn tweede poging slaagde zodat de bruid toen de schoenen kon aantrekken. De kerkelijke inzegening had 25 minuten vertraging.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1