Nederland staat slecht tegen de Argentijnen OPMARS KOEPERMAN GAAT STEEDS VOORT Hoest 1, MARY BIGNAL STOPT ERMEE ESSO PETROLEUM Van Goghs op zoek naar hun schepper Nu Euwe en Prins dreigen te verliezen Fisher verloor van Munoz Ontslag met 600.000 gulden Woensdag 19 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 Drama Wereldkampioenschap dammen Rustiger St. Fortpet op handschoenen aan Nieuw wereldrecord voor Russin Irina Press Stand in Sporttoto Turijn etappeplaats Ronde van Frankrijk feVonch»^ KERKELIJKE KUNST de haardolie met het hoogste rendement RUMOER OVER GEBEIER door H. Kramer EIPZIG. Ook in de tweede ronde van het we- j reldkampioenschap scha- ken voor landenteams te Leipzig is het Nederland se team niet tot grote prestaties gekomen. Weliswaar is er op pa pier nog niets gebeurd, omdat één partij remise werd en drie par tijen werden afgebroken, maar in werkelijkheid is de beslissing in twee van deze partijen reeds in het nadeel van onze landgenoten beslist. Zowel dr. Euwe als Prins staan namelijk verloren, terwijl ook Donner in duidelijk positie nadeel verkeert. De partij dr. EuweNajdorf speelde zich voornamelijk af in het gebied der openingen. In de zg. lange variant van de Konings-Indische verdediging gebeur de er iets merkwaardigs: Dr. Euwe, een van de grootste ken ners van de theorie ter wereld, haalde op een kwaad moment twee varianten door elkaar. De Argentijn profiteerde daar bijzonder handig van. Hij drong met zijn cavallerie de stelling van onze langenoot binnen en veroverde na een aantal verwikkelingen twee stukken voor een toren. Ondanks het feit, dat dr. Euwe zich daarna verweerde als een gewonde leeuw moest hij steeds verder terug. De afge broken stelling biedt praktisch geen kansen meer. Inmiddels zich in de partij Ba- zanPrins een conv pleet drama. Prins speelde de eerste twintig zetten sterk Op dat moment hac hij zijn tegenstander volkomen overspeeld Met twee pluspion nen ging hij een ze kere overwinning te gemoet. Maar godin vai spel, had nen. Zij bracht Prins eerst op het waanidee dat hij moest ren de partij fi beslissen. Het was, dat de plotseling weer volko men open werd. eens stond de Argen tijn dan weer de Ne- derlander gewonnen. PRINS Juist op het ogenblik dat er opnieuw een zekere overwinning voor Prins in het verschiet lag, schoot hij in hevige tijdnood een geweldige bok. De afgebro ken stelling is totaal verloren. Natuurlijk kwamen er ook in andere wedstrijden ongewone, vaak opzienba rende beslissingen tot stand. Rusland heeft een voorsprong van 30 tegen In dia, maar aan het eerste bord had ex- wereldkampioen Botwinnik het moeilijk tegen de jonge Aaron, die in de eerste ronde zo verrassend van dr. Euwe won. De afgebroken partij is echter voor de Rus gemakkelijk te winnen. Veel slechter liep het af met het Ame rikaanse wonderkind Bobby Fisher, die door de volkomen onbekende Munoz uit Ecuador werd verslagen. Ook de Bel gische grootmeester O'Kelly beleefde een onaangename dag. Hij moest de wa pens strekken tegen de Chileen Letelier. Uitslagen tweede ronde. Groep 1. Bulgarije—Finland lYz1V2; Oost- Duitsland—Albanië 3—0 1 afg.); Noorwe genMalta 40: IsraëlFrankrijk IY2V2 2 afg.); ZuidslaviëIndonesië 3—1. Groep 2. Nederland—Argentinië V2—V2 3 afg.). Polen—Italië 1—2 (-f- 1 afg.): Portu gal—Oostenrijk 1—1 (4- 2 afg.); Monaco— Philippijnen 22; India—Rusland 03 1 afg.). Groep 3. Denemarken—Hongarije tl2)2 1 afg.); EngelandBolivia 3—0 I afg.); TsjechoslowakijeZweden 2—0 <4- 2 afg.): IJsland—Mongolië 11 (-f 2 afg.); Tunesië Griekenland IY2— Va (4- 2 afg.). Groep 4. Chili—België 2V21)2; Libanon— Ierland I231)Spanje—Cuba 1—1 (4- 2 afg.); Verenigde StatenEcuador 2V21V2West- DuiIsland—Roemenië 112—1V2 (4- 1 afg.) De beide andere partijen verliepen veel rustiger. Eliskasis en Donner speelden een partij, waarin de beide strijdmachten zich in loopgraven bevro ren. Niettemin speurden beide groot meesters voortdurend naar mogelijkhe den om hun positie te versterken. Dit ging de Argentijn het beste af, want toen de speeltijd verstreken was, teken den zich duidelijk gunstige perspectie ven voor hem af. De enige partij, die tot een beslissing kwam, was die tussen Bouwmeester en Wex- ler. Een levendige, aan beide zijden goed strijd. Onze kwam door fris aanvalsspel in het voordeel. Hij ver overde zelfs een pion, maar toen achtte de Argentijn de tijd rijp voor het uitspelen van zijn laatste troef. Hij bereikte daarmee een eindspel met lopers van ongelijke kleur, een eindspel, dat voor Bouwmeester niet te winnen was. Na een dertigtal, zetten werd BOUWMEESTERtot remise besloten. Omschrijving Horizontaal: i verhoging onder een deur; 7 kleur; 8 regenboogvlies; 10 uit roep; 11 kinderspeelgoed; 13 voegwoord', 14 afkorting 16 spoedig; 17 voegwoord; 18 onmeetbaar getal; 19 naaldboom; 22 priester van Silo; 24 voegwoord; 25 die renverblijf; 27 afkorting; 28 kerkgebruik; 30 echtgenoot; 32 iemand die een plech tige verklaring aflegt. Verticaal; 1 slagwerk; 2 reeks; 3 ratelpopuiier; 4 vogelziekte; 5 daar; 6 snaarinstrument; 7 ontvanger van accijn zen; 9 leer van het evenwicht; 12 voor zetsel; 15 nachtkledij; 16 aanw. vnw.; 20 uniek; 21 op die manier; 23 schouwburg rang; 25 lidwoord 26 steen; 29 voorzet sel; 31 landbouwwerktuig. Van onze dammedewerker AMSTERDAM. Aan Koeperman's opmars in het tornooi om de hoogste damtitel werd ook in de vierde ronde geen halt toegeropeen. Zijn positie werd nog verstevigd, want van de drie spelers die gisten twee punten op hem achter waren, bleef tijdens de vrij rumoerige ronde van gisteravond al leen Schegolev over. Bom kwam name lijk niet verder dan remise in het all-Nederlandse deul met Gordijn, ter wijl Dukel nog verder terug viel door van Verpoest te verliezen. MODIEUS DE VIERDE ronde begon een kwar tier te laat. Zowel op een official, die de eerste zet zou doen, als op de dove Haïtiaan Saint Fort, werd gewacht. Toen naar de Haïtiaan werd gezocht, bleek dat hij nog in het hotel was en men vreesde reeds dat hem hetzelfde zou overkomen als Essayas tijdens de Olympische Spelen. Omdat in Amster dam het hotel en de speelzaal slechts op een flinke steenworp afstand van el kaar verwijderd liggen, was Saint Fort snel opgespoord. Hij veroorzaakte enige sensatie door in een tropische broek te ver schijnen, maar overigens smaakvoller gekleed, dan hij waarschijnlijk ooit thuis gewoon is. Hij had een keurig in Nederland voor hem aangeschaft wit overhemd aan een nieuwe pet op en zelfs handschoenen aan. Of het geheel in ooereensteR).ming met de vigerende herenmode is, weten wij niet, maar de combinatie ^ooi- deed wel. Dionis klaagde al «irect over zijn plaats. Het toeval wilde, dat hij op de zelfde stoel kwam te zitten, waarop hij in de eerste ronde van Dukel had ver loren. „Mijn ongeluksplaats", voorspel de hij. De tornooileiding was gisteravond, grotendeels buiten haar schuld, overi gens niet gelukkig. In het complex waar gespeeld werd, was het tamelijk rumoe rig, hetgeen uiteraard voor de concen tratie van de spelers niet bevorderlijk was. Nadat in het eerste speeluur vrij snel gespeeld was, daalde het tempo in het volgende aanzienlijk. Ondertussen stond Saint Fort toen door een grove blunder jegens Schegolev al verloren. Baba Sy voerde tegen De Descallar een heel dure damzet uit. Naar onze smaak had de Marokkaan daarna nog wel re misekansen, maar door een elegante combinatie ontnam zijn „streekgenoot" hem die illusie. De derde partij die vroeg tot een be slissing kwam, was het verre van vlek keloze duel tussen Sen a Kaw en Agliar- di, waarin beiden om beurten beter heb ben gestaan, maar uiteindelijk tot een vredige uitslag besloten (11). Dukel had de Sinjoor Verpoest als te genstander, terwijl Gordijn en Bom elkaar het leven niet gemakkelijk maakten. Verpoest ontnam Dukel elke gelegenheid zijn befaamde aanvalsspel over het cen trum te ontplooien en ondertussen zelf voor zorgdragend dat hij mede controle bleef uitoefenen op het centrum. In het middenspel moest Dukel een grote af wikkeling toelaten, die Verpoest in een winnende positie bracht. Hij realiseerde dit overwicht bekwaam tot partijwinst. WEL TEMPOWINST Bom had tegen Gordijn tempowinst be haald- Dat is uiteraard niet voldoende voor partijwinst. Wel kwam in deze gave partij Gordijn even in moeilijk heden, maar daar sloeg de Hagenaar zich bekwaam doorheen. Na vijf uren aan hun stoelen gekluisterd te zijn, reik ten zij elkaar de hand. Ondertussen was het spectaculair tref fen tussen Dionis en Deslauriers ongun stig voor de Parijzenaar verlopen. Hij was eerst te bang geweest voor het niet ten onrechte gevreesde combinatiespel van de Canadees, die hem vervolgens verraste met een gambiet. Een felle aan val van de oud-wereldkampioen volgde, die ten koste van een schijf naar dam doorbrak. Het afspel leverde de eerste zege voor de Canadees op, die daardoor tot het Koeperman achtervolgende pelo ton ging behoren. Dat de Fransen sterk in de verdediging zijn, ondervond Koeperman onderwijl ook. De wereldkampioen was in het mid denspel via het kerkhof doorgestoten en dreigde Verse volkomen vast te zetten. De Franse kampioen besloot tot een dure doorbraak, maar zag zijn remisepogingen Oplossing van de vorige puzzel Horizontaal: 1 staf; 4 fout; 7 rïbes; 9 ui, 11 aar; 12 zo, 13 smet; 15 mooi; 17 mi; 18 om; 19 nest; 21 lied; 23 ir; 24 hui; 25 R.O.; 27 Seige; 29 tube; 30 alzo. Verticaal: 1 saus; 2 ar; 3 fiat; 4 ferm; 5 os, 6 tooi; 8 ba; 10 immer; 12 zomer; 14 eis; 16 ooi;; 19 niet; 20 thee; 121 liga; 22 dodo; 25 ui; 27 B.B.; 28 el. Men ziet de fouten het beste aan het (pinde. LONDEN CAP) Volgens Radio Mos kou heeft de Russische atlete Irina Press, die tijdens de Olympische Spelen de gou den medaille won op het nummer 80 me ter horden, een nieuw wereldrecord ge vestigd op het nummer vijfkamp. Zij was reeds houdster van het re cord met 4959 punten. Tijdens de Russi sche clubkampioenschappen te Kiev gis teren behaalde zij 4972 punten. De prestaties op de vijf onderdelen waren: Kogelstoten 15,34 m (oud 15,18 m), 200 meter 24,7 (24,5), hoogspringen 1,63 m (1,50 m), 80 m horden 10,8 sec (10.9), verspringen 5,58 m (6,17). in het eindspel resoluut afgesneden. Het betekende de vierde overwinning in suc cessie van de ogenschijnlijk onstuitbare Russische grootmeester. De uitslagen van de vierde ronde waren: Baba Sy (Senegal)—De Descallar (Marokko) 2—0; Schegolev (Rusland)—Saint Fort (Haïti) 2—0; Sen A Kew (Suriname)—Agliarid (Mo naco) 1—1; Verse (Fr.)—Koeperman (Rusl.) 0—2; Dukel (Ned.)—Verpoest (Belg.) 0—2; Bom (Ned.)—Gordijn (Ned.) 1—1; Dionis (Fr.) —Deslauriers (Can.) 0—2. De stand na de vierde ronde: 1. Koeper man, 8 pnt. uit 4 partijen; 2. Schegolev, 6 p. uit 4; 3. Deslauriers, Bom en Baba Sy, 5 pnt. uit 4; 6. Gordijn, 4 pnt. uit 3; 7. Verpoest en Dukel, 4 pnt. uit 4; 9. Dionis en Sen A Kew 3 pnt. uit 4; 11. De Descallar, 2 pnt. uit 4; 12. Saint Fort, 1 punt uit 2; 13. Verse 1 punt uit 3; 14. Agliardi, 1 punt uit 4. DEN HAAG. Nog geen meldingen met vijftien punten zijn er voor de Sport toto van afgelopen zondag binnengeko men. Wel 12 met veertien en 131 met dertien goede uitslagen. Van 22 oktober tot 14 november wordt in de Rotterdamse Kunstkring een ten toonstelling gehouden van het werk van Wil Bouthoorn en Daan van Golden. Advertentie NEW YORK. De nederlaag van de New York Yankees in de strijd om de World Series 1960 tegen de Pittsburg Pirates heeft voor coach Casey Stengel minder prettige gevolgen, want de New-Yorkers zullen geen nieuw contract met hem afsluiten. Deze bekwame en zelfs al legendarische coach, die als de beste in de Verenigde Staten wordt beschouwd, heeft de ploeg uit New York twaalf jaar onder zijn leiding gehad. In deze periode werden naast zeven wereldtitels ook tien kampioenschappen in de American League veroverd. Al had Casey Stengel dan reeds meer dan eens het plan geopperd om nu een streep achter zijn succesvolle carrière te zetten, toch kwam het besluit van Dan Topping, de president van de New-Yorkse sterrenploeg, voor hem volkomen onverwachts. De Yankees, die eerst morgen zich op een pers conferentie verder zullen uitlaten over het heengaan van Stengel, zullen wellicht de hoge leeftijd aanvoeren als het argument, dat deze beslissing moet rechtvaardigen. Verwacht moet worden, dat morgen ook de opvolger van Stengel bekend zal worden gemaakt. Ralph Houk is hiervoor de belangrijkste kandidaat. Als Stengel zich nu definitief van het baseball zou afkeren, behoeft hij zich toch geen zorgen voor zijn verdere levensjaren te maken. Op 31 oktober zal hem door de Yankees namelijk nog een winstaandeel van 160.000 dollar (600.000 gulden) worden uitgekeerd. Over de spelers, die hem dit jaar niet de achtste wereldtitel konden brengen, had Stengel overigens niets dan lof. PARIJS (UPI). De Tour de France zal volgend jaar deels door Italië lei den. Zeker is reeds, dat Turijn plaats van aankomst van een etappe zal zijn. Gewoonlijk blijft de Ronde van Frank rijk binnen eigen grenzen, met uitzon dering van één etappe, die door België leidt. Advertentie Koersen te Hilversum De volledige uitslagen zijn: Bing parisienprijs. x. Zippora (M. Vergay) tijd 1.32.2; 2. Eeypani; 3. Vsatopeka B. Toto: wirrnend 7.70; pl. 2.20, 1.60, 1.30; koppel 15.60; cov. 7.40. Belinda Leeprijs. 1ste afd. 1. Vita Donum (F. J. Eerenberg), tijd 1.27.6; 2. Xissy Nor ton; 3. Wirna O. Toto: winnend 2.80; pl. 1.30. 1.40, 1.20; koppel 8; cov. 5.10. 2de afd. 1. Walter Mitty (P. A. Strooper), tijd 1.27.4; 2. Eureka; 3. Trabant. Toto; winnend 2.10; pl. 1.50, 3.70, 2.30; koppel 21.20; cov. 23.90. Bella Signaalprijs. 1. Xon Messidor (A. R. Nottelman). tijd 1.31.2; 2. Yvonne Magowan; 3. Xandor. Toto: winnend 2.60; pl. 1.60, 1.70, 3.10; koppel 5.40; cov. 4.70. Benjo Kinleyprijs. 1. Yataghan Hanover (E. Kruithof), tijd 1.28.6; 2. Windy Hanover; 3. Wilco Maire. Toto; winnend 3.40; pl. 1.80, 1.70, 1.50; koppel 7.50; cov. 4.60. Benito Kittyprtfs: 1. Victor Emanuel (J. J. Korver) tijd 1.24,9; 2. Uitloper; 3 Upper Ten. Toto: winnend 1,90; plaats 1,30, 1,60, 1,70: koppel f 4,10; cover 4,40. Berno Axkitprys: 1. Vrijdag (A. R. Nottel man) tijd 1.26; 2. Terraise; 3. Urania. Toto: winnend 1,40- plaats 1,30, 1,80, 2,20; co vei f 5,40; koppel 2,90. Totale omzet 112.800,50. OPENHAGEN. Mary Bignal, de Engelse sportvrouw van het jaar, die tijdens de Olympische Spelen te Rome in Neder land een grotere bekendheid kreeg door haar romance met de tienkamper Eef Kamerbeek, heeft besloten haar veelbe lovende atletiekcarrière te staken. Zij is 20 jaar. „Ik doe het, omdat ik eindelijK eens een privé-leven wil hebben," vertelde ze in de Deense hoofdstad. „Overal waar ik ga en sta, word ik achtervolgd door verslaggevers en fotografen en nergens vind ik, noch mijn familie, enige rust." jl/TARY BIGNAL, Engelands grootste favoriete voor een gouden me daille op de laatste Olympische Spelen, faalde daar in het ver springen, maar bereikte de finale van de 80 meter horden. Tweemaal bereikte haar privé-leven de voorpagina's van de Engelse bladen: in begin augustus, toen zij haar geheime verloving met de rijke Siamese student Thiti verbrak; einde augustus, toen haar romance met Kamerbeek bekend werd. „Onlangs", vertelde zij, „waren publicaties opnieuw de oorzaak, dat een van mijn vriendschappen verstoord werd. Ik wil niet meer het risico lopen, dat het nog eens gebeurt." JAP DE VRAAG of zij hiermee haar vriendschap met Kamerbeek be- doelde, weigerde zij te antwoorden. Daarentegen ging zij verder „Ik weet, dat filmsterren voortdurend in het volle licht van de publi citeit móéten leven maar zij krijgen daarvoor stevig betaald. Ik doe echter aan sport voor mijn plezier en al die publicaties over mijn privé-leven hangen mij ellenlang de keel uit. Liever stap ik van het toneel van de internationale spoil af. T'ROUWENS", zo herhaalde zij, „ik heb nu besloten mijn atletiek carrière op te geven." „Wat ik nu ga doen? Waarschijnlijk badminton spelen met die tak van sport schijnt de sportpers zich niet te bemoeien." Zij drukte een speelgoedbeertje, dat ze zo juist gekocht had, tegen zich aan en besloot: „Ik ben zo alleen geweest nu ik hem heb zal ik het niet meer zijn." DEN HAAG. Het College van kerk voogden van de Hervormde gemeente te 's-Gravenhage heeft een prijsvraag uitgeschreven voor beeldende kunste naars. Gevraagd wordt een schilderij of gra fisch werkstuk te maken dat in een bij bels tafereel een visie op het menszijn in beeld brengt. Daarbij wordt gedacht aan de strijd van Jacob en de engel, aan de voetwassing of een bekende ge lijkenis. De kunstwerken moeten voor 15 maart 1961 zijn ingezonden. Een jury, bestaande uit ds. C. Aalders, J. J. Bel- jon, Christiaan de Moor, dr. J. W. Schulte Nordholt en Co Westerik, zal be slissen over de toekenning van de twee prijzen, een van vijftienhonderd gulden voor een grafisch werk en een van vijf entwintighonderd gulden voor een schil derij. Advertentie) méér warmte minder roet zuinig Röntgenfoto van een originele Van Gogh (links boven). Röntgenfoto van „hetzelfde" schilderij uit de collectie Wacker (boven). NA DE eerste wereldoorlog voelde in Berlijn iedereen zichzelf het naast. Door de dood van miljoenen had het leven zijn waarde verloren. Wie in de gelegenheid was wilde al het verzuimde weer inhalen. De nachtclubs zaten even vol als de nachtasiels. De mark werd een vodje papier. Er kwamen nieuwe bedelaars en nieuwe miljonairs. Voor geld was alles te koop ook wat verboden was. In die koortsachtige roes paradeer de ook de danser Olindo Lovaël met zijn slank, buigzaam lichaam, met daarboven het smalle, gedegenereer de gezicht. Toen de rentemark een einde maakte aan het spookachtige gedoe veranderden de mensen, wier beste vertrekken gediend hadden voor obscure doeleinden, weer in eerzame kamerverhuurders. En de erotische danseur veranderde weer in Otto Wac ker, firmant in het taxibedrijf Krat- kowsky in Berlijn-noord. Duister geld Aan de taxifirma Wacker-Kratkow- sky is geen lang leven beschoren ge weest. In 1925 gingen de twee firman ten uit elkaar. Wat Wacker, die geld wist te putten uit allerlei min of meer duister gebleven bronnen, in de daar op volgende twee jaren heeft uitge voerd, is nooit opgehelderd. In 1929 trad hij opnieuw voor het voetlicht der openbaarheid. In de deftige oude Victoriastrasse werd de „Kunstgalerie Otto Wacker" geopend. Op de openingsexpositie waren voor het merendeel onbeduidende schilde rijen en grafische werken te zien, maar er waren een paar doeken bij die opzien verwekten: werken van Vincent van Gogh. De eigenaar van de kunsthandel liet doorschemeren dat ze uit adellijk bezit afkomstig wa ren. Het wonder van de aanwezig heid van de doeken 'kreeg een nog wonderlijker vervolg: voor iedere ver kochte Van Gogh kwam prompt een nieuwe in de Kunstgalerie te hangen. De grote klap Otto Wacker kreeg bewondering van onverdachte zijde. De Nederlandse Van Gogh-kenner Baart de la Faille nam zijn Van Goghs op in zijn stan daard-catalogus van het werk van de grote schilder. De herkomst van die werken stond vermeld tot aan de kunsthandel Wacker niet verder. Het boek verscheen in de herfst van 1928. Maar de klap kwam pas daarna. „De samensteller van de catalo gus van het oeuvre van Vincent van Gogh ziet zich genoodzaakt aan zijn werk een bijlage toe te voegen om trent dertig in de catalogus als echt opgenomen werken, die vermoede lijk falsificaties zijn. De heer Baart de la Faille is na grondige studie tot dat inzicht gekomen en betuigt zijn diepe spijt over zijn vergis sing". Deze verklaring bracht de wereld van verzamelaars en handelaars in rep en roer. Wie in het bezit was van een Wacker-Van Gogh natuurlijk het meest. Het is nu, achteraf, onbegrijpelijk dat de lijst van de Van Goghs van Wacker niet onmiddellijk argwaan op wekte. Op zichzelf is het al verwon derlijk dat een jonge, beginnende kunsthandel zo maar dertig Van Goghs kan brengen, nog raadselachtiger is het dat in die collectie vier zelf portretten, vier schilderijen van cy- pressen en drie van olijfbomen kon den voorkomen. Baart de la Faille was niet de enige die de Van Goghs voor echt verklaar de. Justus Meier Graefe, een voor treffelijk journalist en scherpzinnig kunstcriticus, wiens publikaties over Van Gogh als een soort evangelie werden beschouwd, nam de echtheid onvoorwaardelijk aan. Dat deden ook de kunsthistorici Rosenhagen, Blu- menreich en Bremmer. Er waren ook andere stemmen. De kunsthandelaars dr. Feilchenfeld en dr. Grete Ring weigerden de Wacker- Van Goghs in een expositie op te ne men, de directeur van het Kaestner- genootschap in Hannover, Krenz, ver klaarde ze onmiddellijk als falsifica ties te hebben onderkend. De discussie van de experts had tot gevolg dat verscheidene verzame laars hun geld voor de Wacker-Van Goghs wilden terughebben. Twee kunsthandels namen tegen terugbeta ling van de prijs de schilderijen weer in. Een derde, die doeken uit Wac- kers bezit verkocht had, weigerde dat met een beroep op de expertises van zoveel deskundigen. Wacker verdwijnt Gedurende de discussie van de ex perts, die zich afspeelde in 1927, verdween Otto Wacker plotseling uit Berlijn en dook in Nederland op. Hij nam negen van de omstreden Van Goghs mee (hoe hij ze in ons land bracht is nooit opgehelderd). Door deze reis, in Berlijn als „vlucht" gezien, werd de kunsthan del gealarmeerd. De vereniging van Duitse kunsthandelaars en antiquairs liet door haar lid Matthiesen, een van de mensen die de Wacker-Van Goghs tegen betaling terug had genomen, een aanklacht tegen Wacker indienen. Aanklacht De justitie, die tot dan toe geen re den had gezien om iets te onderne men, kon ingrijpen. Zodra Wacker in Berlijn terug was, werd hij voor een verhoor op een politiebureau ontbo den. Wacker beriep zich tijdens de ondervraging op de mening van de deskundigen en stelde de zaak voor als een twist van experts, waarbij ook de concurrentienijd een rol speel de. Op de vraag waar hij de Van Goghs vandaan had, kwam Wacker met het verhaal dat hij ook op zijn openings tentoonstelling had verteld: „zij kwa men uit het bezit van een adellijke Russische emigrant". Zijn naam kon hij echter niet zeggen. Als man van eer brak hij zijn gegeven woord niet. Bekendmaking van de naam zou bo vendien betekenen dat de familie van de edelman in Rusland onmiddellijk gedood zou worden, zei Wacker. Het verhoor liep op niets uit en ook de pogingen van de politie om de vroegere eigenaar op te sporen had den geen resultaat. De officier van justitie vond geen rechtsgrond om te gen Wacker op te treden en evenmin om de omstreden schilderijen in be slag te nemen. Maar de affaire bleef de gemoede ren bezighouden. Op 27 januari 1928 schreef professor Justi een scherp ar tikel in de Vossische Zeitung waarin hij alle van Wacker afkomstige Van Goghs als ordinaire falsificaties kwa lificeerde. Na deze vernietigende uitspraak van een zeer gezaghebbend en inte ger man, vertrok Wacker opnieuw naar Nederland. Een dag na zijn aan komst vond men hem bewusteloos in een gang van een huis te Leiden. Wat hem was overkomen, is nooit bekend geworden. Hij verbleef lange tijd in 'en ziekenhuis en de affaire-Wacker verdween uit de krantenkolommen. Toch kwam het tot een proces. Het )egon op 6 april 1932. Een groot aantal getuigen-deskundi- gen was opgeroepen: Baart de la Fail le, Bremmer, Meier Graefe, prof. Jus ti, dr. Feilchenfeld, dr. Ring en nog anderen. Zelfs uit Amerika kwamen getuigen naar Berlijn. Zoals te verwachten was, spraken verscheidene getuigen elkaar tegen. Opzien baarde de verklaring van Baart de la Faille, die zijn vroegere herroeping herriep en de schilderijen weer voor echt verklaarde. Even sen sationeel was de mededeling van Meier Graefe dat „wie schilderijen koopt uitsluitend op gezag van exper tises en er dan ongehoorde prijzen voor neertelt, het verdient bij de neus genomen te worden". Onfeilbaar bewijs Het ging inderdaad om ongehoorde prijzen. De prijzen die voor de doe ken waren betaald, liepen in de ton nen. De doorslag gaven tenslotte de rönt- genologische onderzoekingen. Het bleek dat de omstreden Van Goghs veel later geschilderd moesten zijn dan de laatste echte Van Gogh en bo vendien waren er zoveel verschillen in techniek en verfbehandeling, dat onmogelijk een en dezelfde hand aan het werk kon zijn geweest. Op 19 april 1932 werd Otto Wacker wegens „voortgezet bedrog, ten dele in ver binding met voortgezette oorkonden- vervalsing" veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Zowel Wacker als de officier van justitie ging in beroep. Alleen de of ficier had daarmee succes. Wacker werd in tweede instantie veroordeeld tot een jaar en zeven maanden, der tigduizend markt boete en drie jaar verlies van burgerrechten. (Uit Frank Arnau: 3000 jaar kunst- bedrog. Uitgave W. Gaade, Den Haag). LONDEN. Het klokkenspel van de Big Ben wordt niet meer uitge zonden vóór het avondnieuws van de BBC-radio. De directeur-generaal Hugh Carleton Greene heeft dit be sluit genomen. Maar bij vele Britten die zeer ge hecht zijn aan hun Big Ben, is dit besluit in uiterst slechte aarde ge vallen. Een van de ontevredenen, en wel de luidruchtigste, is de dich ter Herbert Greene een broer nog wel van de directeur-generaal. Herbert Greene is nu bezig met een telefonische protestcampagne. Hij zegt dat hij minstens dertigdui zend mensen kan mobiliseren om op één bepaalde dag het de BBC lastig te gaan maken met proteste rende telefoongesprekken. Mocht ook dit de eerbiedwaardigste aller om roepen niet murw maken, dan wil Herbert Greene hoogstpersoonlijk 9ctan praten met zijn broer i? T Museum voor land- en volkenkunde te Rotterdam heeft m een van zijn zalen een collectie Pa poea-kunst geëxposeerd, die in het afge lopen jaar is verworven. Zoals bekend specialiseert het Rotter damse museum zich reeds geruime tiid hL„V°?.rW,e»rpT Nieuw-Guinea. De heer C. M. A. Groenevelt heeft enige expedities naar Nieuw-Guinea gemaakt om materiaal op te sporen en voor het museum te verwerven. Een jaar gele den is voor de eerste keer het resultaat van het werk van de heer Groenevelt tentoongesteld. De nieuwe expositie omvat voorwer pen die korte tijd geleden door de heer Groenevelt zijn verzameld.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 11