DRIEDUIZEND JAAR KUNSTBEDROG Doet Zeeland genoeg aan behartiging reputatie? Fraaie overwinning van Middelburgse club Alceo Dossena: fabrikant van oude kunstschatten Het maatschappelijk werk dient primitiever bedreven te worden Vraag in Zeeuws Tijdschrift Draineren met plasticbuizen Tachtig jaar V.U. in beeld Prof. dr. J. C. Hoekendijk in Utrecht Zeeuwse tafeltenniscompetitie Goede belangstelling voor zangavond Diakenen vergaderden Inzameling voor uniformenfonds De blinde„volwaardige maatschappelijke taak" Opening bakkerslokaal ambachtsschool Baptistenzending terug naar Congo Eerste Jonge Kerkavond in Zonnemaire Junioren voetballen Postduivenvereniging vergaderde „Huize Stameren" 22 okt. in gebruik VOORDELIG ZAAKJE ORDERS KOMEN BINNEN KEERPUNT EEN SCHANDAAL GEEN FALSIFICATIES Grote onkosten voor Schoondijke Scheepvaart Vlissingen Dinsdag 18 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 IN het pas verschenen nummer van het Zeeuws Tijdschrift, dat ook nu weer boeit door de rijke- gevarieer de inhoud, stelt drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. de vraag aan de orde: Doet Zeeland genoeg aan re- putatiebehartigingNa een ferme duik in het verleden en het opsommen van wat er heden op het gebied van de reputatiehehartiging wordt gedaan komt drs. Verburg tot de conclusie, dat Zeeland zijn potentieel thans rede lijk verkoopt. Er is wat te „verkopen", schrijft de E.T.I.-directeur, maar wel voegt hij er aan toe: De verkoopkunst zelf is nog aanmerkelijk te verbeteren. Drs. Ver- burg noemt in zijn lezenswaardig ver haal enkele „hiaten" op. Naar de mening van de schrijver dient de reputatiehehartiging nog meer gericht te worden al naar behoefte op ministers, hoofdambtenaren, com missies, politieke partijen en hun weten schappelijke bureaus, bedrijfsorganisa ties, onderwijs, journalistiek, internatio nale contacten, wetenschappelijke tijd schriften, vakbeweging, werkgevers en de geestelijkheid. „Zeeland is meer dan Middelburg. Rijksinstanties werken zelf aan projecten in Zeeland (Deltaplan). Initiatieven van buiten Zeeland (in het Sloe of achter Terneuzen) zitten in de lucht. Wij hebben geleerd akte van presentie te geven en zullen Nederland bijbrengen wat Zeeland is, zoals wij de kaart van Afrika geleerd hebben door enige artikelen over Kongo", zo zegt drs. Verburg aan het slot van zijn arti kel. Het Zeeuw Tijdschrift begint met een uitstekend gedocumenteerd, maar zeer uitvoerig verhaal over het leven en wer ken van de aannemer Dirk Dronkers en het drama van de Zeeuws-Limburgse spoorweg. De heer Dronkers toonde zich in de jaren 1800 tot 1850 een voor uitstrevend aannemer, die plannen koes terde voor een verbinding van Walche ren naar Zuid-Beveland, waarbij het Sloe afgedamd wordt, alsmede voor een SINT MAARTENSDIJK. Voor de eerste maal in het herverkavelingsge- bied Tholen zal de Ned. Heide Mij bij het draineren gebruik maken van plas ticbuizen in plaats van de traditionele rode bakstenenbuizen. Woensdagmiddag zal met de drainage van plasticbuizen worden begonnen op een perceel langs de provinciale weg St. Maartensdijk-Stavenisse bij de eer ste dijk. De Ned. Heide Mij heeft reeds eerder, in andere streken van ons land, ervaring opgedaan met de plasticbuizen. vaste verbinding van Zuid-Beveland naar Brabant. Vlissingen en Middelburg zou den door een kanaal verbonden moeten worden, waarbij laatstgenoemde stad een behoorlijk dok diende te krijgen. De heer Dronkers zag duidelijk in, dat, wilde Zeeland zich uit haar verval len positie verheffen, goede verbindin gen een eerste vereiste waren. En in een brochure, uitgegeven in 1845, brak hij een lans voor een spoorweg uit Zee land naar de provincies Noord-Brabant en Limburg. Van zijn plannen is niet veel terecht gekomen. Een onopvallend straatje in Vlissingen herinnert nog aan de toch wel belangrijke figuur, die de heer Dronkers toen was. De heer J. Vijverberg geeft voorts zijn impressies weer, opgedaan op een zonnige lentemorgen, nu een halve eeuw geleden, tijdens een verkenningstocht door de grote ondiepe waterplas „De Vlake", het meest afgelegen gedeelte van het Schouwse „lageland" onder de gemeente Duivendijke. Dit artikel is ver lucht met enkele fraaie foto's van vo gels. De heer G. J. van Oorschot geeft voorts op onderhoudende wijze les over het onderwerp: Drie keer aardrijkskun de van Zeeland. Een uitermate boeiende rubriek vin den wij altijd het Zeeuws prentenboek, een rubriek waarin vroegere gebeurte nissen voor het voetlicht worden ge bracht door de heer L. W. de Bree. Tot slot levert de heer M. P. de Bruin de Zeeuwse Kroniek. AMSTERDAM Ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan der Vrije Uni versiteit te Amsterdam is in het his torische pand Keizersgracht 162, eer tijds woonhuis van de stichter dezer hoger onderwijsinstelling op gerefor meerde grondslag dr. A. Kuyper, een tentoonstelling geopend met foto's, schilderijen, originele stukken en an dere archivaria over het verleden van de V.U. De voorzitter van de senaatscommis sie voor een historisch museum, prof. dr. H. Smitskamp, deelde mee dat bin nen een jaar tijd een wonderlijk groot aantal stukken is bijeengebracht over ^en Respectabel stuk historie van 80 'jaar V.U." dat verloren dreigde te gaan. In de senaatskamer en de voormalige studeerkamer van Abraham Kuyper zijn de stukken en foto's gerangschikt naar de onderscheidene sectoren of perio den uit de geschiedenis van het universi taire leven: De eerste bestuurderen der vereniging (de directeur en"), de eerste curatoren, de oprichting (waarvoor een kapitaal van 100.000,— nodig was), de onderlinge strijd der studenten-organisa ties, de lijn der geslachten, de erkenning der universitaire examens (in 1905), het hospitium, de tweede generatie, de vrouwen V.U.-hulp de bezettingstijd en de interne organisatie. In 1947 brachten de voorstanders van hoger onderwijs op gereformeerde grond slag zeven ton bijeen, de totale begro ting van dat jaar. Dit bedrag is minder dan de 1 miljoen gulden, die thans jaar lijks als niet subsidiabel deel van de to tale financiering moet worden opge bracht. De tentoonstelling is dagelijks van 10 tot°17 uur geopend tot 22 oktober a.s. Middelburgse Vogelvrienden vergaderden MIDDELBURG. Onder voorzitter schap van de heer J. Stadhouders kwa men de Middelburgse Vogelvrienden in een vergadering bijeen, die gehouden werd ter voorbereiding van de in no vember te houden vogeltentoonstelling. Door het bestuur werd verslag uitge bracht over de werkzaamheden, die zo als bleek een zeer gunstig resultaat hebben gehad. Er was kontakt opgeno men met de Stichting Iepenoord en in' principe besloten, indien de geldmidde len dit toelieten in het voorjaar voliè res te plaatsen bij het jongens- en meisjespaviljoen. Pogingen worden er aangewend ook Sint Nicolaas en zijn knecht de vogelshow te laten bezoeken. Nadat de bouwploegen waren aangewe zen, kregen de leden gelegenheid in te zenden vogels op te geven. In tegenstel ling tot vorig jaar zullen de vogels nu in eigen kooien gehuisvest worden. UTRECHT De centrale bond voor inwendige zending en christelijk maatschappelijk werk heeft in Utrecht zijn al gemene ledenvergadering ge houden onder voorzitterschap van dr. A. A. van Rhijn. De directeur van de bond, de heer A. Otter, gaf een overzicht van de werkzaamheden van de bond. Hij con stateerde een grote behoefte aan gees telijke vorming naast de vaktechnische opleiding van de leidinggevenden in het maatschappelijk werk. Met betrek king tot de internationale activiteiten merkte hij op, dat een oecumenisch wereldomvattende zending niet kan ont staan zonder oecumenische diakonie. VLISSINGEN. Het sterke Middelburgse team Will van Zoe- len 1 is de nieuwe Zeeuwse tafel tenniscompetitie ingegaan met een 100 zege op zijn clubgenote W.V.Z. 2. Opvallend was dat in valler W. Minnar, voor Bram van Gilst, al zijn drie partijen in winst kon omzetten. Heel wat moeilij ker had Sorry 2 het tegen Sorry 3. Jan van Preat verloor van Zwij- nenburg en Kuiper terwijl ook het dubbelspel naar Sorry 3 ging. Het pas gepromoveerde PZEM 1 verloor al zijn illusies tegen het sterke Wilno 1. In deze wedstrijd verloor alleen P. Verboven van Oosterhout. Ook de wedstrijd van Sla Raak 1 te gen zijn reserve team betekende met de cijfers 73 geen overtuigende zege van de „graten". Vooral het echtpaar Her- manides maakte het de eerste teamspe- lers bijzonder moeilijk. De heer Herma- nides won in twee games van Jacobs en in drie games van Van Sluys die even eens door de knieën moest voor me vrouw Hermanides. In de tweede klasse zal het voor P.T.T. en Luctor in deze competitie hard aanpakken worden. Het danig ver zwakte P.T.T. moest met een 91 nederlaag tegen V.S.V. in het Middel burgse postkantoor de spullen weer inpakken- Meyers kon de eer voor de postlui redden door zijn overwinning op Bek. Luctor dat na een jaar afwezigheid, dit maal weer met een verjongd team deelneemt kreeg tegen Will van Zoe- len 3 geen voet aan de grond: 10—0. De jeugdige spelers hebben echter ge noeg elan om in het verdere verloop van de competitie eervoller resultaat te behalen. In de derde klasse begon de jongste club uit de afdeling „Big Smash" uit Biggekerke met een prachtige 8—2 overwinning op Wilno 4. Zowel Stroo als v. d. Heyde wonnen hun drie partijen. Een verrassing was ook de 6—4 over winning van Spirit 3 op Spirit 2. Alleen Hos van Spirit 3 bleek zwakker te zijn dan de „strijders" van nummer 2. Als enige verloor hij zijn drie partijen. Het dubbelspel leverde het vierde punt op voor Spirit 2. De uitslag 82 van PZEM 2 tegen PZEM 3 betekende voor de brievenmannen de eerste nederlaag. In de nieuw gevormde vierde klasse werden al direct enkele opmerkelijke prestaties verricht. Nieuwbakken „Big Smash 2" won „slechts met 100" van Spirit 4. SSVV 2 had geen pardon voor het damesteam van de Vlissingse spoor wegen. Met 91 toonden de heren hun superioriteit. Mevrouw Hok redde de eer van de dames door de heer Veene- ma in een hoek te drukken. Will van Zoelen 5 en 6 klommen tegen elkaar in het harnas en het waren de oudjes van het zesde team die met klein verschil het genoegen der overwinning smaak ten. Prof. dr. J. C. Hoekendijk, hoogle raar aan de rijksuniversiteit te Utrecht hield vervolgens een causerie over het onderwerp „Spoorzoeken in onze tijd". Onze tijd is, volgens hem, gekarakteri seerd door een grote ondoorzichtigheid en het maatschappelijk werk zal dan ook, naar zijn oordeel, zonder „sy steembouw" veel primitiever en opper vlakkiger bedreven dienen te worden. Door diepzinnig of hoogdravend te worden raken we het spoor beslist bijs ter, zo zei hij. Hij voegde hieraan toe, dat het Evangelie de mens bevrijdt tot oppervlakkig leven. Prof. Hoekendijk gaf vervolgens de volgorde aan van de fasen, waarin het werk van de inwendige zending gedaan moet worden: Zien, oordelen, hande len en dan pas kennen. Bij de bespre king van deze fasen ging hij dieper in op de „unpresponsiveness', de onmacht en de onwil tot antwoorden, het tijd verschijnsel anonieme autoriteit waarmee samenhangt dat de stijl van leven er een wordt van radicaal con formisme en op de mobiliteit, waar over, volgens prof. Hoekendijk, in christelijke kringen niet serieus genoeg wordt gedacht. Hij meent, dat men er nuchter en re alistisch rekening mee moet houden, dat bij brede lagen van de maatschap pij het woord alleen geen antwoord meer oproept, hetgeen vele consequen ties heeft voor het evangelisatiewerk. De kerk zowel als de maatschappelij ke organisaties moeten zich richten op de toekomst zo zei hij, en niet achter de tijd aanjakkeren, In de huishoudelijke vergadering van de bond werden als nieuwe bestuurs leden benoemd luitenant-commandant W. F. Palstra, commandant van het leger des Heils, mejuffrouw N. Koning van het gereformeerd jeugdcentrum „De Witte Hei" en prof. R. van Dijk, voorzitter van de stichting Raad voor gereformeerde sociale arbeid. GOES In de Prins van Oranje kwamen zaterdagavond vijftien zang verenigingen van de Christelijke zan- gersbond Ring Zeeland bijeen om hun krachten te meten op vocaal gebied. De ze krachtmeting was alleen bedoeld om door kritische vergelijking met de pres- bij de heer A. Kousemaker als jury op trad. De voorzitter, de heer P. van der Wiele, heette allen welkom en kondigde het programma aan. Hierna traden achtereenvolgens alle deelnemende ko ren op, waarbij als toegift het optreden van een mannenkoor uit Kloetinge en een dubbelkwartet. Tot slot zongen alle verenigingen samen, „Soli Deo Gloria" van Johan Cruger en „Geloofd zij God" van M. Vulpius. Bazar „Crescendo" bracht ruim twee mille op DREISCHOR. De batzar ten bate van het uniformfonds van het harmonie- gezelschap „Crescendo" heeft ruim 2500 gulden opgebracht. Het ziet er nu wel naar uit. dat de muzikanten zich nu op 1 april 1961 de datum van het zestig jarig bestaan aan de bevolking in hun nieuwe uniformen kunnen presente ren. Door diverse baten, o.a. oud-pa- nieraoties is nu een bedrad biieenge bracht dat toereiken^ zal ziin voor de aanschaf van circa 30 uniformen. GOES, In de zaterdagmiddag ge houden vergadering van het provinciaal verband van de Federatie van Hervorm de diakonieën in Zeeland heeft ds. Stra- ting, directeur van de Hervormde stich ting voor Maatschappelijk Werk in Zee land een interessante causerie gehouden over „Onze diakonale roeping nu". Ds. Strating ging nader in op de in druk verschenen causerieën van prof. Ros- cam Abbing en prof. Banning over de diakonale taak. Deze referaten werden gehouden op de landelijke toogdag. Een geanimeerde discussie volgde. Jaarfeest Christelijke Zangvereniging WESTKAPELLE. De Christelijke Gem. Zangvereniging hoopt op vrijdag 21 oktober in het Jeugdgebouw der Her vormde Kerk haar jaarfeest te houden. Naast het optreden van het koor, een kwartet en enige duetten, zal men kun nen genieten van de klucht in drie be drijven „De nachtmerrie" van W. v, Heerde. WESTKAPELLE. Onder de vrolijke klanken van de Boerenkapel onder lei ding van het fanfarecorps O.K.K. trok ken de leden van het jeugdcorps door Westkapelle, om goederen in te zame len voor de bazaar, die op zaterdag 22 oktober in Westkapelle Herrijst zal wor den gehouden. Het doel van de bazaar is het inzamelen van gelden voor de uniformen van O.K.K. Jonkheer A. J. W. Schorer zal de kosten van de uni formen van het jeugdcorps voor zijn re kening nemen. VISWEDSTRIJD SCHORE. De Schoorse Hengelclub S.H.C. hield afgelopen zaterdag haar laatste hengelwedstrijd van het seizoen in het kanaal van Zuid-Beveland. De eerste prijs was voor J. Heijnsdijk, 2. A. Martijn, 3. P. Leys, 4. M. Leys, 5. J, de Pree, 6. P Karelse, 7. L. Nagel- kerke, 8. P. Blommerd, 9. J. Linden- bergh, 10. H. Wisse. In totaal werd 3230 gram vis gevangen. ZONDAGSVIERING GOES. Vanavond om 8 uur orga niseert de Jonge Kerk in de „Prins van Oranje" een. bijeenkomst voor haar leden en voor belangstellenden. In ver band met de gezinsweek wordt de ma terie rond de zondagsviering aan de orde gesteld. De heer A. P. Cornet zal zijn inleiding houden over het werp „Alles mag op zondag....' GOES. De Nederlandse Blin- denbond hield maandagavond in de Prins van Oranje een kunst en filmavond, voor een zeer klein aantal mensen. Ds. J. W. Coenraad, hervormd predikant te Goes, opende de avond met een kort woord. Hij vergeleek de duisternis van de blinden met die van de laatste oorlogsjaren: een benauwende donkere tunnel. ,,Toch wacht aan het einde van de tunnel licht; na de oorlog kwam de bevrijding. Het is onze taak blinden licht te brengen, door ze een volwaardige taak te geven in de maatschappij en geen medelijden doch waarlijk medeleven te tonen". Hij verwei. komde dr. J. W. Noteboom, waar nemend burgemeester van Goes, die na hem het podium beklom om zijn visie op bet blindenvraag- stuk te geven. Hij wees er met klem op dat hij geen pleidooi ging houden voor filantropie, doch dat de oplossing in de sfeer van de sociale gerechtigheid gezocht moet worden. „Het is een morele plicht voor de werkgevers om plaatsen in te ruimen voor blinden en mindervaliden, daar waar zij iets presteren kunnen. Dit niet alleen een humaan belang doch evenzeer een economisch belang. Wan neer wij deze boodschap begrijpen en doorgeven, is deze avond, ondanks de minieme belangstelling, geslaagd te noe men", besloot de heer Noteboom. MIDDELBURG. Met enige feeste lijkheid wordt donderdag 20 oktober het praktijklokaal voor de afdeling brood-banketbakken van de Vereeniging „De Ambachtschool" in Middelburg ge opend. Twee openbare lessen worden op die dag gehouden en wel van twee uur tot half vijf voor de eerste klas leerlingen van zuven uur tot half tien 's aonvds voor de tweede klassers. De vereniging heeft voor het bijwonen van deze lessen' de leden van haar bestuur, bakkersvakorganisaties, bakkerspatroons en de ouders der leerlingen uit genodigd. Tweede diepvrieskluis SINT MAARTENSDIJK. De coö peratieve diepvriesvereniging „Samen werking" hield een opwekkingsvergade ring. In de bijeenkomst werd meege deeld dat het reeds vorig jaar in de bedoeling lag in het dorp een kluis te bouwen. Gebleken is echter, dat er meer belangstelling was voor een dergelijke inrichting op de Molenweg en omge ving, Gelet op het gunstige resultaat met invriezen bij de kluis in de pol ders en gezien het feit, dat reeds een wachtlijst moest worden aangelegd, heeft het bestuur gemeend tot de bouw van een tweede kluis te moeten over gaan. Gedacht wordt aan een installatie met minstens 28 boxen. Uit de verga dering kwamen evenwel nog niet vol doende toezeggingen naar voren. UTRECHT. De in juli uit Congo teruggekeerde Nederlandse baptisten zendelingen gaan in de tweede helft van november terug naar hun- werkter rein Irema. Daartoe heeft zaterdagmid dag de Unie-zendingscommissie der Unie van Baptistengemeenten in Ne derland besloten. Het besluit viel volledig overleg met en met de harte lijke instemming van de betrokken zen delingen, die voorlopig hun gezinnen nog zullen moeten achterlaten in Ne derland. Met grote vreugde heeft de zendings-, commissie het verzoek tot terugkeer ontvangen van de gemeenten in Irema via de Field Counsel van de Britse bap tistenzending in' Congo, die het verzoek sterk ondersteunde. De overtocht van de Nederlandse zen delingen (ds. C. van 't Wout te Stadska naal, ds. J. ter Braak van Hengelo tijdelijk te Sittard en verpleger-zen- deling D. Edens van Zwijndrecht) zal onvoorziene omstandigheden voorbehou den per vliegtuig geschieden. Aan' het vertrek zal een sobere afscheidsdienst in de baptistenkerk te Utrecht voorafgaan. ZONNEMA1RE. In het verenigings gebouw in de ring, bij de kerk, zal op zaterdag 22 oktober a.s. de eerste Jonge Kerk-avond in dit seizoen worden gehou den. Ds. W. S. Duvekot uit Zonnemaire is bereid gevonden een inleiding te ver zorgen over het onderwerp: „Gods lei ding en de menselijke verantwoordelijk heid". Na deze inleiding zal in discus siegroepen dit thema nader worden be keken. Deze bijeenkomst is bedoeld voor alle Jonge Kerkers van het eiland. BERGEN OP ZOOM. De junioren voetballers in Bergen op Zoom en om geving gaan weer spelen. In de afdeling A klasse I spelen geen Zeeuwse clubs, in klasse II komen uit Tholense Boys II en Vosmeer IV. In de afdeling B klasse I spelen Smerdieck III en Vos meer V. Op zaterdag 22 oktober komt Vosmeer IV op bezoek bij Dosko 8 te Bergen op Zoom, terwijl Tholense Boys II thuis tegen M.O.C. 7 uit Bergen op Zoom speelt. Smerdiek 3 gaat naar Ber gen op Zoom om te spelen tegen Dosko 10, Vosmeer 5 gaat naar Steenbergen en speelt daar tegen S C.W. 5. Hierna volgde het optreden van het zangkoor van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen, afd. Zuid-Beveland- west en het mannenkoor „Zang en Vriendschap" uit Kapelle-Biezelinge. Onder de bezielende leiding van de heer J. Kousemaker brachten zij enkele stuk ken ten gehore. De beer Joh. van den Berg, die zelf enige jaren blind ge weest is, en nu een vurig propagandist voor de Nederlandse Blindenbond, hield een korte rede over het blind-zijn. Hij pleitte voor daadwerkelijke hulp en geen medelijdende verhaaltjes. Hij be sprak enkele facetten van de film van de blinde dominee Jan Wit „De stoute schoenen", die later op de avond ver toond werd. Bij blindheid op latere leeftijd komt men voor een grote crisis. Wanneer men daar door komt, ziet men dat het bestaan toch niet zo zinloos is, als men dacht. Het is de taak van de mensen om de blinden door de crisis heen te helpen en ze hun functie in het leven te wijzen. Er is hier nogal wat werk aan de winkel want er zijn onge veer 7.000.000 blinden op aarde. Na een demonstratie van het Brailleschrift, waarbij nog enkele verrassingen wa ren, werd de film „De stoute schoenen" vertoond. Het gebodene van deze avond onder-1 was van goed gehalte en verdiende ze waar- ker meer belangstelling. GOES. Het voornaamste punt op de agenda van de vergadering van de Postduivenvereniging „De Zeeuw", was de bespreking van de jaarlijkse club tentoonstelling die op 26 november ge houden zal worden in de Landbouw. Er zullen ongeveer 300 duiven aanwezig zijn, die in 6 groepen gekeurd zullen worden: oude duivinnen, oude doffers, jarige doffers, jarige duivinnen, jonge doffers en jonge duivinnen. Er worden 60 prijzen beschikbaar gesteld en tevens voor de mooiste doffer en duivin van de tentoonstelling een beker. De behaalde eerste kampioenschappen waren als volgt: Eerste kampioen Vi tesse: V. Voois; Eerste kampioen Mid- fond, J. Goedbloed; Eerste kampioen Fond, J. Bal; Eerste kampioen jonge duiven, L'. Schmid. Generaal kampioen over alle vluchten werd C. J. Kusee. Het nieuwe bestuur ziet er nu als volgt uit: Voorzitter P. C. Kerkhove, secre taris: L. J. Capello, penningmeester: J. M. Steenhard, en commissarissen: P. C. Voois erï F. Voois. GOES. Het nieuwe herstellingsoord van het algemeen sociaal fonds „Draagt Elkanders Lasten", een instelling van het C.N.V. zal op 22 oktober a.s. in ge bruik genomen worden. De officiële ope ning zal geschieden door de minister van sociale zaken, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy. Het nieuwe herstellingsoord is gevestigd in „Huize Stameren" te Maarn. Terugblik op vakantie TERNEUZEN. De Terneuzense ,,Bobefa"-reisgroep, die onlangs een gra tis tiendaagse reis naar het Oostenrijkse Tirol heeft gemaakt kwam op initiatief van twee jeugdige deelneemsters in de bovenzaal van lunchroom Koene bijeen. Met een vlot speechje werd de zeer druk bezochte avond geopend door mej. E. Hol. Prachtige dia's werden vertoond door en van Truus Hommers, Ria Ka velaars, de heer C, C. A. Heeffer en mej. P- v. d. Werf. Op de dag voor Kerstmis 1916 bevond de dienstplichtige soldaat AlcetTDossena, die in Poggio Mirteto in garnizoen lag, zich met kerstverlof in Rome. Zijn soldij was te klein om voor zijn familie iets te kopen. En al zijn hoop had hij gesteld op de Ma donna. Niet de Madonna die hij met vroom gevoel vereerde, maar op het reliëf dat hij van haar had gemaakt. De verkoop van het kleine kunst werk, dat in zijn vrije tijd onder zijn handen was ontstaan, moest het geld opbrengen, waarmee hij zijn kerstga ven zou kunnen kopen. Vermoeid kwam hij in Frascati aan de Via Mario de Firori terecht met het reliëf, in krantenpapier verpakt, onder zijn cape. Na een chianti ge dronken te hebben, legde hij het pak je naast zich neer. De nieuwsgierige waard wilde al gauw weten wat zijn gast bij zich had. Alceo aarzelde en liet tenslotte de madonna zien. De waard, die al flink van heiligenbeel den was voorzien, had geen belang stelling. Maar hij rook toch een voor delig zaakje. Hij riep de goudsmit Al- fredi Fasoli, die een winkel aan de overkant had, er bij. Die had ver stand van kunst. En de waard beduid de hem met een knipoogje hèm bij de handel niet te vergeten Fasoli bewoog weifelend het hoofd. Hij wilde weten waar het reliëf van daan kwam- Dossena vertelde toen dat hij het moest verkopen voor een kameraad die met verlof was. Waar schijnlijk hadden de soldaten het kunstwerk ergens in een oude kapel gevonden. Na enig afdingen kocht de man de madonna voor honderd lire. De soldaat was in zijn nopjes en de goudsmit niet minder. Het gemakke lijkst verdiende je toch maar je geld aan sukkels Toen Fasoli het reliëf later nauw keuriger onderzocht, begreep hij dat hij zich had vergist. Het was een fraai werk, dat de hand verried van een kunstenaar. Maar het stuk was niet oud. Het zag er alleen maar oud uit. En onmiddellijk begreep hij dat een kunstenaar die een dergelijk reliëf maakt, ook in staat moest zijn om be drieglijker kunstwerken te vervaardi gen. Overtuigender en vooral lonen der objecten. Door een toeval kwam Fasoli nog een keer in aanraking met de soldaat. Hij haalde hem over nogmaals zo'n zelfde stuk te maken. Maar „ouder". En technisch gaver. Alceo Dossena luisterde. Hij wist niet of hij voldoen de talent had. Maar in elk geval had hij voor zijn reliëf honderd lire ge kregen. En hij stemde toe. Het eerste stuk dat Aleco Dossena afleverde, was een beeld in middel eeuwse stijl. Fasoli verkocht het met gemak voor drieduizend lire, waar van tweeduizend in goud. Dossena kreeg tweehonderd lire, In zijn ogen een hele schep geld. Blijkbaar gelukte het Fasoli niet zijn geheim voor zich te houden. Ook andere lieden wisten de beeldhouwer aan de Tiber te vinden. Het getal der opdrachtgevers nam toe, de bestellin- gen stapelden zich op. Er is geen bewijs voor dat Dossena ooit bewust eraan heeft meegewerkt anderen te bedotten. Hij leverde h-tt bij hem bestelde precies af zoals men het wenste: archaïsch, romeins, go tisch, heHenistiseh. Zijn werk bestond in het houwen van steen, het snijden van hout, het bakken van terracotta. De rest gi* buiten hem en zijn wereldje om, zijn wereldje, dat alleen maar zijn atelier, zijn huis en zijn gezin omvatte. De wensen van de kunsthandelaars werden echter steeds moeilijker te be vredigen. De opdrachtgevers moesten derhalve bij hun opdrachten ook uit gaan van hogere kwaliteiten en groter zeldzaamheid. De beeldhouwer aan de Tiber paste zich zonder enige moeite in zijn werk aan. Hij maakte een vroegmiddeleeuws grafmonument in de stijl van Mi- no da Fiesole, een antiek Athene- beeld, gotische madonna-reliëfs en ve le, vele andere werken. Er werden fantastische bedragen voor de kunst werken betaald, maar Dossena kreeg er maar een fractie van in handen. Twee gebeurtenissen veroorzaakten een keerpunt in het leven van Dosse na en van de mensen die hem exploi teerden en een rijk bestaan aan hem te danken hadden. De man was door het overlijden van zijn vrouw in financiële moeilijk heden geraakt en kort daarop hoorde hij welke sommen er voor zijn werk betaald werden. Met deze wetenschap begaf hij zich naar de Romeinse an tiquair, die een Madonna met kind van ham voor drie miljoen lire had verkocht tegen een honorarium voor de maker van dertigduizend, inmid dels fors gedevalueerde lire. En bij deze man beleefde Dossena een grievende teleurstelling. wat geld nodig na het over lijden van zijn vrouw. Een voorschot. Hulp. Het werd hem geweigerd. Een dag later ging hij naar een ad vocaat en bekende dat vele werken die voor fabelachtige bedragen als am tieke kunstwerken werden verkocht door hem gemaakt waren. Er ging een schok door de interna- tionale kunsthandel. Antiquairs met grote faam en vertrouwen, die de werken van Dossena hadden verkocht zagen een ramp naderen. Er stonden met alleen miljoenenbedragen op het spel, maar ook de naam en het aan- zien van de firma's. Verscheidene probeerden ondanks de bekentenis te bewijzen dat de wer ken echt waren, maar het was te vergeefs: het kwam onomstotelijk vast te staan dat de werken die Dos sena aanwees, door fiem waren maakt. Het geval-Dossena groeide uit tot een schandaal. Vooraanstaande kunst historici, antiquairs en andere des kundigen moesten erkennen dat zij zich hadden vergist. Anderen echter, die de beelden nooit hadden ver trouwd, prezen zichzelf om hun voor zichtigheid. Er moeten reusachtige verliezen zijn geleden en veel ver trouwen werd er geschokt. In 1928 diende Dossena tegen Al fredo Fasoli en de kunsthandelaar Romano Palazzi een aanklacht in we gens oplichting. Fasoli probeerde zich op politiek terrein te redden: hij be schuldigde Dossena van anti-fascis* tische agitatie. Maar de beeldhouwer ving de klap op met een tegenklap: als advocaat koos hij Farinacci. de secretaris van de fascistische partij en vertrouweling van Mussoiini. De ge- processen liepen dood. In 1937 stierf Dossena in een armenhuis te Rome. Over het geval-Dossena is een hele literatuur ontstaan, waarin pogingen worden ondernomen om het geval te verklaren. Want wat Dossena gemaakt heeft, zijn geen kopieën, geen falsifi caties van bestaande werken, maar oorspronkelijke scheppingen in de stijl van lang voorbije tijden. Het laakbare zit in de eerste plaats in de verkoop als echte antieke meesterwer ken. Het staat vast dat Dossena een zeer bekwaam handwerksman was. Maar geen oorspronkelijk kunstenaar. Frank Arnau omschrijft zijn werk als „epigonistisch werk, waaraan een ze kere creativiteit niet vreemd is". Dos sena zelf heeft eens gezegd: ik ben in onze tijd geboren, maar met de ziel, de smaak en de gevoeligheid van een andere eeuw. (Uit Frank Arman: 3000 jaar kunstbedrog. Uitgave W. Gade, Den Haag). ZOLANG er kunst bestaat, zo lang be staan er vervalsingen. De oude Egyptenaren, Babylo- niërs en Assyriërs wisten er al van. De Zwitserse journalist Frank Arnau heeft een geschiede nis van de kunstvervalsing ge schreven. Zijn boek is in Neder landse vertaling uitgekomen bij de uitgeverij W. Gaade in Den Haag. Frank Arnau beschikt over een verbluffende kennis van zaken. De vele technieken van de beeldende kunsten en hun toepassing door kunstenaars en vervalsers zijn voor hem bekend terrein. Boven dien kan hij zijn wetenschap stijl vol, boeiend en met gevoel voor sfeer en humor op de lezer over dragen. Drieduizend jaar kunstbedrog heet zijn boek, dat uit twee delen bestaat. In het eerste geeft hij een voortreffelijk kunsthistorisch en technisch overzicht van de fal sificatie en in het tweede deel be schrijft hij een aantal opzienba rende vervalsingsaffaires van de^ ze eeuw. Prof. mr. J. M. van Bemmelen gaat in de Nederland se uitgave onder de titel „Slipt de vervalser door de mazen van de wet?" nader in op de juridische aspecten van de kunstvervalsing. In drie artikelen zullen wij sa menvattingen geven van verval singsaffaires die Arnau uitvoerig in zijn boek beschrijft. Het eerste gaat over de Italiaanse beeldhou wer Dossena. Een werkstuk van Dossena. Een „antieke" Madonna met Kind in marmer. Na verkeerde advertenties SCHOONDIJKE. In de raads. vergadering van gisteravond is een bepaald delicate kwestie ter sprake gekomen. De gemeente heeft n.l. vanaf begin 1956 adver tenties, waarin bijzonderheden over het uitbreidingsplan werden bekendgemaakt, op laten nemen in een regionaal verschijnend nieuwsblad dat huis aan huis wordt verspreid. Ook zijn publicaties in het Staatsblad geplaatst. Volgens de wet moeten bijzonderheden welke betrekking hebben op het uitbrei dingsplan in advertenties worden bekend gemaakt. Formeel en vol gens de letter van de wet behoort dit echter te gebeuren in dagbla den. Nadat reeds vanaf 1956 is geadver teerd hebben G.S. ter elfder ure be zwaar gemaakt tegen de reeds ver schenen publicaties in het regionale we kelijks verschijnende nieuwsblad om dat dit in strijd zou zijn met de wet waar deze duidelijk spreekt van be kendmakingen in een „dagblad". Het gemeentebestuur is evenwel van de veronderstelling uitgegaan dat alle gemeentenaren van de advertenties in het nieuwsblad kennis konden nemen en advertenties in een dagblad dus niet nodig zouden zijn. Met als gevolg dat de gemeente zich thans voor een moeilijke zaak geplaatst ziet. Aller eerst dient het besluit tot vaststelling van het uitbreidingsplan te worden in getrokken en ten tweede zullen alle vanaf 1956 geplaatste advertenties nog in de dagbladen moeten komen. De agenda werd verder vlot afge werkt. De dienst voor geestelijke ver zorging in Zeeland werd 25 guiden sub sidie per jaar verleend. Aan ds heer G. de Badts werd een perceel grond verkocht ter grootte van 250 m2. Even eens werd besloten een paar perceel tjes grond te verkopen aan de heer A. Huijgen aan de Landbouwstraat. Aan vaard werd het voorstel tiet tegelpla teau en twee rijwielstallingen gelegen op het terrein van de landbouwprak- tijkschool Prins Willem voor 4150 gul den over te nemen, tot verbouwing zal voorts worden overgegaan van éen zes tal nistonhutten en in te richten ten behoeve van het landbouwmechanisatie- onderwijs. De kosten zullen 7500 gul den bedragen. Voor de tweede klasse A van de K.N.K.B. Zuid-Holland speelde H.K.V. 3 tegen Wion. De Hagenaars wonnen met 95. De overige wedstrijden werden afgelast. De collecte voor de reclassering heeft in Lewedorp 35,60 opgebracht. In Wemeldinge is voor de reclassering 103.20 gecollecteerd. De Zeeuwse collecte bracht in deze ge meente 250,50 op. Tijd'ens de bijeenkomst van de Jonge Kerk, in het gebouw aan het Tuinpad te TERNEUZEN op 20 oktober zal ds. Timmers uit Hulst spreken over Silo- werk, waar hij zelf veel contact heeft. De Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpvereniging, onder leiding van presi dente mevrouw Rijpstra-Knook, collec teerden te TERNEUZEN, DRIEWEGEN en SLUISKIL voor de Zeeuwse collecte. De opbrengst hiervan was 516,06. BERGEN OP ZOOM, 17 okt. Andijvie 1531, bloemkool 1066, bospeen 1524, was- peen 1218, prei 1221. sla 39, savoye kool 715. kroten 811, stamboon dubbele prin- cessen 2578, snijbonen (kas) 1.51, staakprin- cessen 42—80, rode kool 5—8, witte kool 4—5, tomaten 2063, spruiten 201.21, boerenkool 5—6, cox oranje pippin 10—47, jonathan 13— 28, goudreinette 16—10, glorie van holland 14 —29, saint remy 12—24, legipont 6—26, zwijn- drechtse wijnpeer 18—21, druiven 1.44—2.20. MIDDELBURG. 17 okt. Appelen: Cox Oranje Pippin H I 70-80 50—59, 65-75 41—49, 55-65 29—34; Jonathan H I 65-75 24, 60-65 9: Cox Oranje Pippin III grof 30—38, III fijn 15 —17; Mank's Codlin H I 7080 18, 60-70 16, II d 812, III grof 13, III fijn 12; Glorie van Holland H I 85 en op 26—30, 75-85 21—27, 65- 75 20—25, II d 10—15, III grof 18—22; Goud reinette H I 75-85 19—21, 65-75 18—21, II d 15, III grof 15—18, III fijn 16. Peren: Conference H I 55-65 16—10, II d II, III grof 16—21, III fijri 15—16, St. Remy H I 75-85 14, 65-75 14, III grof 12; Gieser Wilde man H I 60-70 35, 5060 29, III fijn 16. Appelen: Ingrid Marie H I 7580 32. 70-75 31, 65-70 27, II d 15, III grof 24, III fijn 18. Tomaten a 37—71, b 22—70, c 20—45; drui ven 1.521.65, peren kroet enz 610, appels, kroet enz 310. Groenten: bloemkool 4 per kist 2146 6 p kist 11—39, 8 p. kist 10—25, sla 3—16, andijvie 7—14, sav. kool 5—9, boerekool 10—12, rode kool 4—18, witte kool 4—5; witlof 57—1.05, prei 13—27, waspeen 10—16, bospeen 10—17, bos- kroten 1013, spinazie 2553, spruiten onge- sch. 21—59, spruiten gesch 71—74, dubb. prin- cessen 42—66, kassnijbonen 90—1.03. GOES, 17 okt. Export- en Industrievei- ling. Goudreinette kl. I 85-95 29, 75-85 26.10— 26.50, 65-75 14.40—14.70, II d 7.50—8, kl. II 75- 85 23, 65-75 13, II d 7; Cox's Orange Pippin kl. I 80-85 47, 75-80 54, 70-75 53, 6570 49—51 6065 37, 5560 24, II d 12; Jonathan kl. I 80 85 26, 7580 29, 70-75 21, 65-70 27, 60-65 17, II d 8: kl. II 80-85 19, 75-80 20, 70-75 22 65-70 19, 60-65 12, II d 5; Sterappel Kl. I 65-75 33, 55-65 19, Lombarts Calville kl. I 70-80 17, 60- 70 17, Zoete Ermgaard kl. I 65-75 30, 55-65 23, St. Remy kl. I 85-95 10, 75-85 12, 65-75 13, II d 8, Comtesse de Paris kl. I 65-75 16. 55-65 9. II d d; Br. Alec. Lucas kl. II 75-85 33, 65-75 32, II d 11; Zwijndr. Wijnpeer kl. I 60-65 18, 55-60 16, 5055 9; Gieser Wildeman kl. I 60-70 21, II d 13, Goudreinette val 5, kroet 4; Cox's Orange Pippin kroet 3, div. ap pels val 5, Jonathan kroet 3. Gewone veiling: Cox's Orange Pippin grof 2432, fijn 1013, Glorie van Holland grof 17, fijn 8—9, Sterappel grof 15, fijn 8—11, Goudreinette grof 13—16. fijn 7—9, Jonathan grof 1220, fijn 8, Comtesse de Paris grof 8 —10, fijn 6, Br. Alex. Lucas grof 12, fijn 6, St. Remy grof 9. fijn 7; Zwijndr. Wijnpeer grof 9, Gieser Wildeman grof 2225, fijn 15, bramen per doos II 2326. Groenten: per stuk: bloemkool a I 36—43, a II 28—36, b I 23—27, B II 19—22, afw 20— 32, kropsla II 813, komkommers b 14, c 8 10, knolselderij 910. Per kg: tomaten a 63, c 50, dubb. pr.bonen II 57, II 3054, gr. sav. kool II 516, rode kool 47, andijvie I 13 15, II 7—11, prei I 16—17. II 11—13. uien 9, spruiten a 46—50, b 19, witlof a 75—77, b 53, waspeen 15, black alicante II 140142, aard appelen bonken 11, grote 6. Per bos: koolra pen 11, wortelen 26, kroten 8—9. TERNEUZEN. 17 okt. Glassla 1 12.20— 14.10; natuursla 2 88.60; bloemkool a2 23 41, b2 23—31, c 2 16—19, afw 16—22: witte komkommers 8. Groenten per kg: andijvie 1423: princessebonen 2 6472; savoye kool 7—8; waspeen 7—19; prei 16—25; knolselde rij 1112: spinazie 3037; tomaten a2 60, c2 35; uien 8—9; witlof bl 81—1.08, afw 50—60; druiven 2 1.401.43; cox orange pippin 2 80-85 43—44. 60-65 28—30, 55-60 12—21, 2d 10, 3 gr 2830, 3f 15, kr 13; jonathan 2 80 22. 75 21, 70 20, 65 18—19, 60 14—18, 2d 6, 3 gr 1820, 3f 8, kr 10; peren: doyenne du co rnice 3 gr 28—30, 3f 25—30. VISSERDBERICHTEN KEÏS- 16.oktober. 285 tong, 215 bot, f16 schar, 502 wijting, 208 kabeljauw, 8 schol, 25 rog, 5118 exportgarnalen, 141 harndelsgar- nalen. VEERE, 17 okt. Exportgarnalen 4902 1.982.29; handelsgarnalen 277 1.551.65* schar 263 60—85, bot 279 24—58; wijting 898 16—37; tong 78 1.68—3.54; rog 55 30—34; ka beljauw 29 4071; visiever 1 5paling 1 2.29; krab 1 17; sprot 642 3059; ongesorteerde vis 46—1.49. Vlissingen aangekomen 16 okt. Gri. Marieta Nomikos. Vlissingen vertrokken 16 okt Marie- ïïLa ikos' Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 16 okt Sommelsdijk Da Ca- P», Tan»y. Ida-D, 17 okt. Prinses Irene Pa- iiÜm'tSflseerd ?£ar zee <Ned- schépen) 16 okt Aldebaran, 17 okt Korendijk, Loire

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5