Nieuwe landbouwhaven naast steigerdam te Kortgene kou gevat? HULP VAN MILITAIREN BLIJFT TE LANG UIT Pools vrachtschip bij Westkapelle gestrand Meningen gedetineerden over strafrechtspleging Een halve eeuw l»j 's rijks belastingen ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 Zeeuwsch Dagblad Ondernemingsraden Arena gaf succesvolle uitvoering van „De Ernst van Ernst Bebouwing Edisonweg uitgesteld GESCHIKT OM COASTERS TE ONTVANGEN Ontwerp van rijkswaterstaat kan nu ivorden uitgevoerd I/i Vlissingse raad Nieuw reglement van orde Noodkreet van Landbouwschap Slag in de lucht Slecht materiaal Aanrijdingen in Terneuzen Onder wij szaken en gemeente begroting 1960 in raad Goes Gezond glanzend haar door f.1.- f. 1.50 f. 2.65 VASTGELOPEN OP ZUIDERHOOFD LEZING VAN PROF. RIJKSEN ARM VAN DE OVERHEID De heer J. S. Hoek viert jubileum Kontaktavonden P.Z.E.M. Bromfietsen botsten J eugdtoneelstuk ivas succes Geen hoerastemming bij tJb.c.-bestrijding Eerste steen voor Groene Kruisgebouw xJiiisdag 18 oklub«i. Protestants-Christelijk £)E GANG VAN ZAKEN met be trekking tot de ontwikkeling van de ondernemingsraden kan in het al gemeen nog steeds niet bevredigend worden genoemd. De minister blijft echter vertrouwen, dat langzamer hand, mede dank zij de stimulerende invloed van de wettelijke uitvoerings organen en de onmisbare steun van de betrokken organisaties, een gun stiger situatie zal ontstaan. Zo onge veer staat te lezen in de Memorie van Toelichting op de begroting voor So ciale Zaken. Het blijft een enigszins vreemde zaak. De wet op de- ondernemingsra den bestaat thans ruim tien jaar. In januari hebben wij in deze kolom en kele regels ter herdenking van dit jubileum geschreven. Ook toen con stateerden wij een zekere aarzeling, om niet te spreken van onwil, om de ondernemingsraden in sneller tempo dan tot dan toe in het leven te roepen. Het merkwaardige feit doet zich met betrekking tot deze materie voor, dat in tal van grote en zeer grote be drijven de ondernemingsraden al lang met meer of minder succes bevredi gend werken. In de middelgrote en kleinere be drijven blijft het een aarzelend tasten en zoeken. Ondernemer of directie en werknemers ontmoeten elkaar dage lijks in het bedrijf, maar vermijden te spreken over de ondernemingsraad en zo het al wordt gedaan, bepaalt de machtsverhouding binnen de on derneming de sfeer, die nodig is om wel of niet tot een ondernemingsraad te komen. Nu er tal van zaken zijn, die steeds meer de arbeid en de arbeidstijd van de werknemer gaan bepalen, kan het werk van de ondernemingsraad meer inhoud krijgen. De secondaire arbeidsvoorwaarden, binnen het bedrijf van belang, kunnen onderwerp van bespreking en over leg uitmaken. Zo er nog sprake is van aarzeling, kan deze worden door broken door juist op deze feiten de aandacht te vestigen. Het dient ten slotte ook zo te zijn, dat de werknemers de begeerte en de behoefte gevoelen ook in de onder nemingsraad werkzaam te zijn tot heil van hun bedrijf. Alleen met die achtergrond kan de raad vruchtbaar en zegenrijk werk doen. MIDDELBURG. De toneelgroep Arena" gaf gisteravond een plezierige uitvoering van Oscar Wilde's beroemde toneelstuk ,,De ernst van Ernst" (The importance of being Earnest). Regis seur Erik Vos trok de voorstelling he lemaal in de luchtige, zorgeloze en toch zo ironische sfeer, als Wilde zijn toneel stuk bedoelde. Hij had de beschikking over een stel voortreffelijke akteurs, die hun makkelijk lijkende rollen met ver ve vervulden. Joop van de Donk als Ernst, Paul van Gorcum als Algernon en Mieke Lelyveld en Nanni Vermeer als hun respectievelijke gelieven Gwen dolen en Cecily lieten voortreffelijk spel zien, daarbij fraai terzijde gestaan door Cora Vermeer als de drakerige la dy Bracknell en Kitty van Wijk als miss Prism. Een woord van lof verdie nen zowel de decors van Wim Vesseur als de kostuums van Inez van Dulle- men. Al met al een geslaagde uitvoe ring, die onder auspiciën van de Z.V.U. in de Schouwburg met veel bijval door een talrijk publiek werd bijgewoond. Sch. VLISSINGEN De heer J. M. Goe- demondt heeft B. en W. verzocht hem uitstel te verlenen van de plicht een per ceel grond aan de Edisonweg te bebou wen. Het perceel, dat aan het industrieter rein is gelegen werd in 1958 aan hem verkocht onder de voorwaarde dat hij het binnen twee jaar tijd zou bebouwen. Aangezien onder meer een voorgeno men ruil van dit stuk grond niet door gaat zullen B. en W. de raad voorstellen uitstel tot april 1962 te verlenen. KORTGENE. Burgemeester A. A. Schuit heeft in de gister middag gehouden raadsvergade ring medegedeeld dat de plannen voor een nieuwe landbouwhaven thans gereed liggen. Deze haven, die door rijkswaterstaat werd ont worpen, komt niet op de plaats van de oude haven, maar is haakt op de bestaande gesitueerd en komt dus vanaf de silo naar de steiger te lopen in de richting noord-zuid. De gemeente zal aan rijkswaterstaat opdracht verlenen tot de bouw van de nieuwe haven over te gaan. Het project zal 600.000 gulden kosten waarbij het uiteraard nog niet vast staat hoe groot het aan deel voor de gemeente zal wor den. Dit hangt n.l. van de rijksbij drage wet af waarvan de verhou dingen rijk-gemeente nog niet be kend zijn. Vast staat wel dat de aanpassingswerken ten bedrage van 30 a 35.000 gulden geheel voor rekening van de gemeente komen. Onder deze aanpassings werken verstaat men in dit ver- VLISSINGEN. Een nieuw regie ment van orde, dat door het college van B. en W. werd ontworpen zal in de komende raadsvergadering aan de le den worden voorgelegd. Bij het samen stellen van het reglement werd er naar gestreefd het karakter van het thans gel dende zoveel mogelijk te handhaven. Teneinde te voorkomen dat het college niet voldoende voorbereid zou zijn op de behandeling van een onderwerp is be paald dat onderwerpen die vreemd zijn aan de orde van de dag" ten min ste vijf dagen van te voren schriftelijk bij de voorzitter moeten worden inge diend. Zo zal ook uiterlijk drie dagen voor de vergadering kenbaar gemaakt worden of gebruik zal worden gemaakt van het recht B. en W. ter verantwoor ding te roepen. De stemplicht is in het nieuwe-' reglement nader omschreven. Voorts werd gesuggereerd de raad in drie afdelingen te splitsen i.v.m. met het vooronderzoek van de gemeentebe grotingen dat bij het huidige reglement door de raad in pleno wordt verricht. Door het nieuwe reglement wordt de schijn voorkomen, die naar buiten zou kunnen worden gewekt als zou het voor- onderzoeg in pleno afbreuk doen aan de behandeling van de begroting in de open bare vergadering. GOES. De gewestelijke raad voor Zeeland van het Land bouwschap, heeft zoals reeds eerder gemeld, in nauwe samen werking met de provinciale directie voor arbeidsvoorziening op 10 oktober de hulp van militairen ingeroepen teneinde van de aardappeloogst nog te kunnen redden wat er te redden valt. Dit verzoek is echter nog steeds op het ministerie van Land bouw en Visserij in behandeling. De gewestelijke raad van het Landbouwschap is gistermorgen derhalve tot de conclusie gekomen dat de hulp voor de aardappeloogst te lang uitblijft. Men heeft daarom gemeend de minister van Landbouw en Visserij een telegram met de volgende inhoud te moeten sturen: „Verzoeken dringend medewerking van uw excellentie voor spoedige inzet van militairen voor aardappeloogst. 2500 a 3000 ha moet nog worden gerooid. Groot deel dreigt verloren te gaan. Rekenen gaarne op uw steun." Overigens wordt van de zijde van het Landbouwschap^ in Den Haag al het mogelijke gedaan een spoedige beslissing te verkrijgen, gezien de belangen die in deze voor Zeeland op het spel staan. Nu de weers omstandigheden gunstiger zijn geworden, zet de boer alles op alles om zijn aardappelen uit de grond te krijgen. Zonder hulp zal dit echter niet mogelijk zijn. Op het secretariaat van het Landbouwschap in Goes zijn uit alle delen van de provincie reeds honderden aanvragen om hulp binnen gekomen, en het laat zich aanzien dat er nog vele zullen volgen. Hieruit is gebleken dat de moeilijkheden zich overal in de provincie voordoen. Voorts heeft het secretariaat van de gewestelijke raad van het Landbouwschap inmiddels de nodige voorbereidingen getroffen om onmiddellijk met het werk te beginnen. Het wachten is thans op een gunstige beslissing van de betrokken ministeries. band o.m. het uitdiepen van de haven totdat hij geschikt is voor het ontvangen van coasters. Burgemeester Schuit memoreerde nog even dat de gemeente voor enorme' fi nanciële consequenties komt te staan als de bijdragewet zou eisen dat de gemeenten voor 40 pet. moeten bijdra gen in de totale kosten. Te zamen met de andere projecten die voortvloeiden uit de Deltawerken (een rioolwaterzuiveringsinstallatie en de provinciale weg Kortgene-Dam) zou immers een onhoudbare situatie ont staan. Uitvoerig werd gistermiddag ook ge sproken over een voorstel van b. en w. tot het garanderen van een geldlening (groot 500.000 gulden) ten behoeve van de stichting Pension-tehuis Noord-Be veland". Het was vooral mevrouw IJ. Janssen-Sijtema (WD) die grote be zwaren zag in verband met de toekom stige ontwikkeling. Ze sprak van een zeer geflatteerde slag in de lucht en verwachtte in de toekomst onderbezetting van het tehuis met alle financiële ellende die daar voor de gemeente uit kan voortkomen. Uitvoerig zette de voorzitter echter uiteen dat met dit voorstel de realiteit zo dicht mogelijk werd benaderd, waar bij een vergelijking werd getroffen met de gemeente Papendrecht. In Papendrecht staat n.l. een pen siontehuis van ongeveer gelijke grootte, terwijl ook het inwonertal van beide gemeenten bijkans even groot is. Dit deed evenwel niets af aan de bezwaren van mevrouw Jans sen. Zij betoogde dat de eisen die destijds in de eerste plannen gesteld zijn verloochend werden. Gezwicht voor de financiële consequenties heeft men deze eisen verlaagd en het re sultaat zal zijn dat men ,,vis noch kuit heeft" aldus mevrouw Jan sen. Zij betwijfelde dan ook of het tehuis ooit een volle bezetting zal krijgen. Na een uitvoerige discussie kwam het voorstel in stemming. Het werd aange nomen met acht tegen twee stemmen. Tegen stemden mevrouw IJ. Janssen- Sijtema en de heer F. A. Klaassen (c.h.). Eveneens uitvoerig werd gesproken over een voorstel van b. en w. inzake de heffing en invordering van reini gingsrechten. Zoals bekend zal m.i.v. 1 januari het huisvuil in gemeenschappe lijk verband twee maal per week wor den opgehaald. Ook hier bleek de raad met acht tegen twee stemmen met het oorspronkelijke voorstel van b. en w. accoord te gaan. Tevoren had de voorzitter enkele me dedelingen gedaan. Er is destijds een bespreking geweest met de brand weercommandanten in verband met de slechte toestand van het materiaal. Om tot een goede oplossing te komen stel den b. en w. voor dat in de drie dor pen een brandweer zal blijven bestaan, echter niet gemotoriseerd. Daarnaast zal dan een brandweerauto met spuit komen, die een bezetting van twee man krijgt. De bedoeling is dat in ge val van brand het plaatselijke corps uitrukt waarbij men tevens de auto waarschuwt. In een brief aan G.S. zal worden gevraagd 50.000 gulden uit te mogen trekken voor brandweerbenodigd heden. In zijn mededelingen bracht de voorzitter ook het wapen van de ge meente ter sprake. Voorgesteld werd de huidige situatie te consolideren waar bij in een brief aan de Hoge Raad van de adel gevraagd zal worden het wapen van Kortgene eveneens van kracht te doen zijn voor Kats en Colijns- plaat. De raad ging er verder mee accoord dat op drie hoofdwegwijzers een ver lichting zal worden aangebracht. Ten slotte deelde de voorzitter mede dat een verzoek werd ingediend bij de staatssecretaris van Economische Za ken betreffende de subsidiëring van de aanleg van een jachthaven. Gedepu teerde Staten hebben dit verzoek in middels krachtig gesteund. TERNEUZEN Door onbekende oor zaak ging de auto van de firma B. uit Oostburg welke op de Lange Kerkstraat was geparkeerd aan het rijden. De wa gen welke niet in de versnelling doch wel op de remmen stond kwam lang zaam de hellende straat af en bostte vervolgens tegen de gevel van café De Ster in de Korte Kerkstraat. De scha de was aanzienlijk. Op de Dijkstraat nabij de Dijkgang vond een aanrijding plaats tussen een oersonenauto van S. R. v. d. B. en een bestelauto bestuurd door de melkhan- Tsar T J C, H. Beide wagens liepen -hadt. o. De veerhaven te Kats zal onvoor ziene omstandigheden daargelaten in maart gereed kunnen zijn. De foto geeft een beeld van de werkzaamheden. Zware vrachtwagensniet alleen volgeladen, maar geheel onder de klei, rijden af en aan. Op 't ogenblik wordt druk gewerkt aan het noordelijk havenhoofd. De haven zal straks voldoende lengte en diepte hebben voor het ontvangen van schepen van ongeveer 100 meter lang. Geschikt dus voor het ontvangen van schepen met koplading. Het ligt in de bedoeling, dat de beweegbare aanlegsteiger te Wolfaarts dijk naar de nieuwe haven zal worden overgebracht. Deze installatie zal overi gens eerst naar Vlissingen worden ge bracht waar bij de fa. Bijker enige her stelwerkzaamheden zullen plaatsvinden. GOES. Naast de behandeling van de gemeentebegroting 1960 met de nota van wijziging op deze begroting zal de gemeenteraad op woensdag 26 oktober ook een aantal onderwijszaken bespre ken. Zo stellen B. en W. o.m. voor tot het bepalen van het aantal lesuren van de leraren voor het cursusjaar 1960-1961, tot het verlenen van medewerking voor het oprichten van een kleuterschool op geref. grondslag (waarover wij in ons blad van donderdag 6 oktober uitvoerig schreven) en tot verhoging van het voorschot op de exploitatie-vergoeding aan de bijzondere scholen voor g.l.o., v.g.l o. en u.l.o. voor het jaar 1960. Ook moet de raad beslissen over het voorstel tot benoeming van de heer C. ,T. Stins als onderwijzer aan de burge meester van Dusseldorfschool. De heer Stins is de enige kandidaat op de voor dracht. En als laatste voorstel in de on- derwijsvoorstellen is er het verlenen van medewerking aan het bestuur van de chr. ulo-school voor de aanschaf van twee trapnaaimachines a ƒ480 per stuk, de aankoop van 42 bijbels en 42 zang bundels voor een totale begrotingsprijs van 499,80 en een aanvulling van zes leerboeken in alle vakken voor de twee de klas en 20 leerboeken, speciaal in de wis- en natuurkunde voor de derde klas. Twee andere voorstellen houden in de overschakeling van week- op maand loon voor de daarvoor in aanmerking komende gemeente-ambtenaren en de aankoop van de woning van Molendijk 5, eigendom van de heer A. Verbeem voor 1900 gulden. Advertentie WESTKAPELLE. Niet ver van de plaats waar deze zomer de kustvaarder Pax op het strand werd geworpen is gistermiddag het Poolse vrachtschip Swidnica vastgelopen. Het 3687 brt. meten de schip, onderweg van Polen naar Antwerpen had korte tijd daarvoor zijn zeeloods aan boord genomen en stoomde volle kracht het Oostgat in. Ter hoogte van Westkapelle liep de Pool uit zijn roer. Machteloos werd de Swidnica naar de MIDDELBURG. Onder auspiciën van de Middelburgse Reelasseringsraad sprak gisteravond in het Schuttershof prof. dr. R. Rijksen, hoofd van het stu die- en voorlichtingscentrum van het ministerie van Justitie, over de reacties,, welke verschenen op het door hem ge publiceerde boek, welke de meningen van gedetineerden over de strafrechts pleging behandelde. Op duidelijke wijze gaf prof. Rijksen eerst een uittreksel van zijn boek, dat zich bezig hield met het oordeel der misdrijvers over het onderzoek door de politie en de rechter-commissaris, de voorlopige hechtenis, de zitting, de ge- MIDDELBURG. Je wordt de arm van de overheid, zei de va der van de heer J. S. Hoek, thans hoofdcontroleur van 's rijks be lastingen vijftig' jaar geleden, toen hij zijn vijftienjarige zoon meedeelde een baan voor hem te hebben gevonden bij de belas tingdienst te Beverwijk. De over heid is Gods dienaresse, zei de heer Hoek sr. tot zijn zoon, die als klerk op het ontvangkantoor te Beverwijk zou beginnen. De overheid is Gods dienaresse en ambtenaren zijn de armen van de overheid. Daarom moet het je een eer en een voorrecht zijn „arm van de overheid" te wor den. Het is de heer J. S. Hoek, die donderdag 20 oktober vijftig jaar in dienst is bij 's rijksbelas tingen inderdaad een eer en een voorrecht geworden. „Mijn vader heeft gelijk gekregen", zegt hij. Op 20 oktober 1910 begon de heer Hoek zijn loopbaan bij de belastingen als klerk op het ontvangkantoor te Be verwijk, vier jaar later, in 1914, ver huisde hij naar Middelburg, waar hij eveneens als klerk op het ontvangkan toor werkte. Hij bleef echter slechts ruim een jaar in de Zeeuwse hoofdstad. In 1915 vertrok hij naar het ontvang kantoor te Heusden. Twee jaar later werd hij rijksklerk in de inspectie Hoorn en in 1919 werd hij benoemd tot rijksklerk bij het ministe rie van financiën. Na van 1920 tot 1922 in ambulante dienst te zijn geweest, werd de heer Hoek benoemd tot ad junct-commies bij de inspectie der be lastingen te Middelburg. Dat was dus in 1922 en van die tijd af is de heer Hoek in de Zeeuwse hoofdstad gebleven. „Toen ik in 1922 voor de tweede keer naar Middelburg kwam, was ik niet van plan hier te blijven. Het is echter toch gebeurd en heus niet tegen mijn zin." De heer Hoek werd achtereenvolgens bevorderd tot commies, controleur, con troleur-a en hoofdcontroleur. Een ambtenaar bij de belastingdienst, heeft twee dingen steeds goed in het oog te houden, zei ons de heer Hoek: Hij moet de belangen van de overheid dienen, maar evenzeer die van de on derdanen, van de belastingplichtigen. Aan het algemeen rechtsgevoelen moet vorm en inhoud worden gegeven. Dat maakt het werk zinvol en mooi. Krijgt een ambtenaar bij de belastin gen alleen te maken met mensen die mopperen en ontevreden zijn? De heer Hoek ontkent dit. Ik heb dik wijls dankbare mensen ontmoet en met velen heb ik in de loop der jaren zeer waardevolle gesprekken gehad. Welke gesprekken dat zijn geweest, zal men yan de heer Hoek niet vernemen; over de belastingplichtigen praat hij niet. VREUGDE De jubilaris is van Middelburg gaan houden. Het is hem een vreugde dat hij deze stad mag dienen als lid van de ge meenteraad voor de a.r.-partij. Van 1945 af is hij lid van de raad en hij is tevens voorzitter van de commissie van financiën uit deze raad. Hij heeft zich de problemen van de Zeeuwse hoofd stad geheel eigen gemaakt en bezit de gave rustig en weloverwogen blijk te ge- van van een gedegen oordeel. De heer Hoek heeft verder de Geref. Kerk te Middelburg twaalf jaar gediend als ou derling. Dertig jaar maakt hij voorts deel uit van het bestuur der a.r.-kies vereniging te Middelburg, eerst als se cretaris, daarna als voorzitter en thans als ere-voorzitter. Hij is ook bestuurslid van de centrale van a.r.-kiesverenigin gen voor Walcheren, lid van het provin ciaal comité van a.r.-kiesverenigingen en lid van het partij convent van de a.r.- partij. De laatste jaren bij de belastingen zijn-niet de gemakkelijkste geweest. Het werk nam voortdurend toe en heeft veel van zijn krachten gevergd. Vol gend jaar november hoopt de heer Hoek de pensioengerechtigde leeftijd te be reiken. vangenis, de reclassering, enz. In acht huizen van bewaring en gevangenissen werd het onderzoek gehouden en de 901 brieven met meningen der gedetineer den werden chronologisch geordend. Hieruit bleek, aldus prof. Rijksen, dat de oordelen der misdrijvers wel zeer verschilden, van agressieve tot dankba re toe. Hieruit bleek", zei de spreker, „dat het verouderd is de misdadiger een be paalde karakterstructuur toe te schrij ven. Alle personen en gevallen verschil len van elkaar. Er is slechts een hand, die hen bindt. Zij hebben allen een misdrijf gepleegd." In 1959 werd prof. Rijksen's boek ge publiceerd. In de pers verschenen uitge breide reacties, welke de spreker behan delde. Hij gaf een uitgebreid verweer te gen kritieken van velerlei aard. Na de pauze stelde prof. Rijksen zijn gehoor in de gelegenheid vragen te stellen. MIDDELBURG. Op maandag 7 en dinsdag 8 november a.s. zullen de jaar lijkse contactavonden voor het P.Z.E.M.- personeel uit de gehele provincie wolf den gehouden in het City-theater te Mid delburg. Ditmaal zal niet met eigen krachten worden opgetreden, doch zul len de avonden worden verzorgd door het toneel-gezelschap „RadiostacLCome- die", dat is samengesteld uit artisten van de hoorspelkern van de N-R.U- Op gevoerd zal worden het blijspel „De model-echtgenoot". Na de opvoering is er een gezellig samenzijn. De heer JS. HOEK. „Ambtenaren zijn de armen van de overheid en de overheid is Gods dienaresse TERNEUZEN. Bewoners van de buurt „De Zeven Huisjes" hebben za terdagavond de politie gewaarschuwd dat nabij de bushalte twee bromfietsers met elkaar in botsing waren gekomen. G. B. uit Axel werd met ernstige ver wondingen in zorgwekkende toestand in het Julianaziekenhuis opgenomen en J. B. uit Hoek werd met lichte verwondin gen naar het ziekenhuis vervoerd. De Terneuzense politie verzoekt een bromfietser, die tijdens het ongeluk is gepasseerd zich op het politiebureau te vervoegen of zich met de politie in zijn woonplaats in verbinding te stellen. De opbrengst van de Zeeuwse collecte in de gemeente Nieuwvliet heeft het ver blijdend grote bedrag van 350,65 gulden opgebracht. kust gedreven en op het Zuiderhoofd ge zet. De stranding deed zich direct ern stig aanzien omdat het voorval zich tij dens hoog water afspeelde en zich bij het wegvallen van het water ernstige beschadigingen als scheuren e.d. zou den kunnen voordoen. De Swidnica was enkele meters over de dam doorgescho ven zodat bij laag water een opening tussen voorsteven en strand ontstond. Op de melding liepen uit Vlissingen de bergingssleepboot Scaldis van de Union de Remorquage en het bergings vaartuig Dolfijn van Van den Taks ber gingsbedrijf ter assistentie uit. Bij het ongelukkige schip gearriveerd, werd vrij spoedig contact gemaakt en kon, het nog tamelijk hoge water benuttend, een begin met het vlot trekken worden gemaakt. De 2500 pk. van de Scaldis bleken echter niet bij machte de kolos terug in zijn element te brengen. Omstreeks middernacht is een nieuwe poging ondernomen, waarbij de bergers alles op alles zetten. Uit Maassluis werd gistermiddag de sterke sleper Cly de van L. Smit „opgecommandeerd", terwijl uit Zeebrugge de zeegaande sleepboot Burgemeester van Damme koers zette naar de plaats van de stran ding. De Swidnica is eigendom van de Polish Ocean Lines. GOES. Een ware ovatie, begeleid door het enthousiaste gestamp van de voeten van 450 schoolkinderen, die an derhalf uur hadden meegeleefd met het circus van mevrouw Farelli, in het leu ke jeugdtoneelstuk „O. mijn lieve Au gustijn", was de beloning voor het Ne derlands Jeugdtoneel, die dit stuk onder leiding van Rob. Geraerds, in de „Prins van Oranje" voor het voetlicht bracht. Door een natuurgetrouwe geluidsweer gave van het optreden in een circustent, die voor het publiek niet te zien was, komt men toch in de circussfeer. Het circus van mevrouw Farelli heeft het moeilijk, doch dankzij het uitstekende nummer van de clown Augustijn met zijn beertje Teddy en de pinguin Rico, trekt het circus elke avond volle zalen. Doch dan wordt de boze Gonzalo, de slangenbezweerder jaloers en hij pro beert de voorstellingen te laten misluk ken door Rico te laten ontvluchten. Dankzij het moedige optreden van het beertje Teddy en de hulp van Florette, het paardrijdstertje, komt alles weer goed. En wanneer ook Rico spijt krijgt en weer terugkomt, jagen ze met zijn allen de boze Gonzalo weg, wat een en thousiast „Net goed, net goed" tot ge volg had. Aan het slot zongen alle kin deren het refrein mee,, begeleid door een gestamp en gefluit, dat de vloer deed dreunen, een teken, dat de opzet van het Nederlands Jeugdtoneel, om een aantrekkelijk en spannend stuk te bren gen, volkomen geslaagd was. Het peda gogische tintje ontbrak evenmin, want alle boze mensen worden weggejaagd en alle goeden werden beloond, zodat het jeugdige publiek voldaan naar huis ging. Vandaag zal de toneelgroep „Arena" optreden voor een andere groep scho len uit Goes en omstreken. GOES. Met betrekking tot de T.B.C.-bestrijding bestaat er bepaald geen reden tot een hoerastemming. Ui terste waakzaamheid blijkt overal, ook op de scholen, geboden. Dit vernamen wij van de zijde van de provinciale ver eniging tot t.b.c.-bestrijding. Bij som mige mensen heeft blijkbaar de mening postgevat, dat de t.b.c. als een over wonnen volksziekte kan worden be schouwd. Deze mening heeft hier en daar tot de consequentie geleid, dat de strijd tegen de t.b.c. niet meer zo nodig wordt geacht en dat men ook niet meer aan het bevolkingsonderzoek behoeft deel te nemen. Het totale aantal nieuwe lijders aan t.b.c. bedroeg in 1959 7317 personen d.i. 64,5 per 100.000 inwoners. De meeste patiënten waren lijdende aan Iongtuberculose nl. 4131, zijnde 36,4 per 100.000 inwoners. De provincies Drenthe en Limburg en de steden Den Haag en Rotterdam vertonen een ziektecijfer, dat belangrijk hoger is dan het lands- gemiddelde, terwijl ook de provincies Gelderland, Utrecht en Noord-Holland en de stad Amsterdam boven het ge middelde ziektecijfer uitkomen. In Zeeland zijn 157 nieuwe gevallen geconstateerd, 72 Iongtuberculose, 50 primo-tuberculose en 35 andere vormen, inclusief de ziekte van Besnier-Boeck. Vier leden van de meisjesclub Martha te Zoutelande hebben maandagavond van het feit dat zij 10 jaar bij de vereniging waren een bestek met inscriptie van de presidente in ontvangst mogen nemen. Het waren de dames Nel Labruyere, Corrie Maljaars, Sien Nelis en Bets de Visser. TERNEUZEN. Tijdens een korte plechtigheid werd de eerste steen ge legd voor het nieuwe Groene Kruis ge bouw, aan de Van Steenbergelaan. Dit geschiedde door mej. E. Oosthoek, het vrouwelijke bestuurslid van het Groene Kruis dat het langst in het bestuur zit ting heeft. Deze eerste steenlegging had o.m. plaats in tegenwoordigheid van het vol tallig bestuur, de zusters N. Dieleman en E. de Vries. De voorzitter, de heer H. Ribbens. noemde deze dag een mijlpaal in de ge schiedenis van de vereniging. Door de slechte weersomstandigheden is men met de bouw 24 dagen achter op het bouwschema, doch alles zal in het werk worden gesteld om het gebouw toch vol gend jaar september in gebruik te kun nen nemen. Advertentie 19 cent per rol

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3