25 Damesconfectiebedrij f start in november in Vlissingen Zeeuwse polders en waterschappen zijn opgeschrikt en verontrust Valerius-school zaterdag officieel in gebruik Over niet-indiening van de algemene bijdrageregeling Minister keurt twintigjarenplan voor verhoging Westerschelde- dijken goed TERK-POLIS Geen reden aanwezig voor opheffing van gemeente Herindeling gemeenten in W. Zeeuwsch-Vlaanderen? Geschotsheffing beroep op de provincie W ater leidingmij. wil geen onrust van de „UTRECHT" sta polis Nieuw gebouw met oud muurtje Voorlopig nog fabricage van uitsluitend peignoirs Voorzitter P. J. J. Dekker in openingsrede N.C.V.B. vergaderde Mededeling van gedeputeerde Philipse Ds. Van Herwaarden deed intrede op 't Zand Plaatsing volières in Iepenoordpaviljoens Burgemeester F. J. de IS ijs geïnstalleerd Jonge mannenvereniging opgericht in Goes Afscheid ds. Veldman Arjos jubileerde Aanbesteding Aanvullend krediet rioolwaterafvoer Gedenkwaardige dag voor Yeere RAAD RITTHEM VERGADERDE Nieuwe vestiging in Bellamypark Personeelssterkte Banden met België Minister schrijft Ged. Staten Maandag 17 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 GOES. De problemen voor de bestuurders van de polders en waterschappen in Zeeland zijn vele en moeilijk. In een indruk wekkende openingsrede, aan het begin van de zaterdag gehouden algemene vergadering van de Zeeuwsche Polder- en Waterschaps- bond in de „Prins van Oranje", heeft de heer P. J. J. Dekker enkele van de grote problemen aangesneden. En hij wond er bepaald geen doekjes om. De geschotsheffing vormt o.m. een hoogst onbevredigende gang van zaken. De onverwachte mededeling van de minister van Verkeer en Waterstaat in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer kwam natuurlijk in zijn openingsrede ter sprake. Deze mededeling hield in, dat geen algemene bijdrage regeling voor zee- en rivierwaterkeringen zal worden ingediend. „Wij zijn opgeschrikt en verontrust". Woorden, die de talrijke aan wezigen ongetwijfeld uit het hart waren gegrepen. De heer Dekker stond in zijn uitvoe rige openingsrede eerst stil bij de bui tengewone hoge waterstanden, waar mee de waterschappen momenteel ge confronteerd worden. In dit verband was de heer Dekker de overtuiging toe gedaan, dat men zich over het vraag stuk der waterbeheersing nader zal dienen te beraden, in het bijzonder in de Oud-landpolders, waar grote veran deringen zullen moeten plaatsvinden, die aanzienlijke investeringen zullen vor deren. Voorlopige heffing De geschotsheffing vormt een moei lijk te verteren brok voor de water schappen. Nog steeds ontbreken de ge gevens, die moeten dienen als basis voor het definitieve geschot. Naar het zich laat aanzien zullen en kele waterschappen weer voorlopige aanslagen moeten opleggen. Het gevolg zijn, dat eerst in 1962 de defi- zal nitieve aanslagen kunnen worden ge troffen over de afgelopen jaren. De heer Dekker zei er nog dit van: i „Wij zijn dan ook van mening, dat ge zocht zal moeten worden naar een mo dus om te komen tot een practische op lossing van de problemen, waarvoor de besturen van onze waterschappen zijn gesteld. Wij vragen ons af of de be trokken waterschappen niet ernstig moeten overwegen om een beroep te doen op het provinciaal bestuur met het verzoek te willen bevorderen, dat over de verstreken dienstjaren geen verre kening meer behoeft te worden getrof fen." Bijdrageregeling En nu de bijdrageregeling, een nog veel groter en veel moeilijker te ver teren brok dan de geschotsheffing. De minister is dus niet van plan de alge mene bijdrageregeling zee- en rivier waterkeringen in te dienen. De heer Dekker was al over zijn eer ste schrik heen en verklaarde, dat naast de bijdragewet Deltawerken er een voor zee- en rivierwaterkeringen moet komen, waardoor in de toekomst de jaarlijks ten laste van de polders of waterschappen blijvende kosten ten be hoeve van de zeeweringen niet boven een bepaald plafond zouden kunnen stfigen. Het doel van deze algemene Bijdrageregeling zou o.m. zijn de ver vanging van de wet van 1870, de wet op de cal. polders in Zeeland. In een exposé schetste de heer Dek ker het verloop van de gang van zaken, wat deze materie betreft. Hij stelde daarbij voorop, dat de waterschapsbe- langen niet gediend zijn met het pro bleem te dramatiseren. „Ons uitgangs punt moet zijn en blijven: zakelijk en objectief." De heer Dekker plaatste bij deze ra dicale ommezwaai van minister Kort hals enkele kanttekeningen. In de eer ste plaats stelde de voorzitter, dat na de afsluiting van de zee-armen niet al leen de hoogwaterkeringen lan-gs de Westerschelde en in west-Zeeuwsch- Vlaanderen langs de Noordzee waterke- HULST. De raad van commissa rissen van de Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de gemeen teraad van Hulst medegedeeld niet be reid te zijn te antwoorden op vragen, die het Hulster raadslid Martens heeft gesteld over het beleid van de maat schappij. De raad van bestuur heeft me degedeeld dat de betrokken beleidsvra gen thuishoren in de algemene vergade ring van aandeelhouders. Voorts betreft de vraag een v«rslagjaar, dat reeds is afgesloten en tenslotte merkt de raad van bestuur op de indruk te hebben dat de vragensteller het antwoord slechts wil gebruiken om rustverstorende kri tiek uit te oefenen. De heer Matser heeft de gemeente raad verzocht het schrijven van de raad van bestuur der waterleidingmaatschap pij aan te houden waarmee de raad ak koord ging. WOLFAARTSDIJK Een dezer da gen vergaderde de N.C.V.B. onder lei ding van mevrouw H. A. van Liere-Hoek. Mevrouw Veldman-Keij uit Colijnsplaat sprak over „De Christenvrouw in deze tijd." Een nieuw lid gaf zich op. Op de volgende vergadering op 10 nov. zal Kees Pronk uit Yerseke spreken. ogeltentoonstelling HULST. Van 25 tot en met 27 no vember zal in Hulst een internationale vogeltentoonstelling worden gehouden. De gemeenteraad heeft zich bereid ver klaard garant te zijn voor een deel der kosten. Advertentie cent modern per rol. toiletpapier rend blijven, maar ook die, welke zijn gelegen buiten de afdammingen op Wal cheren, Noord-Beveland en Schouwen. Voorts meende de heer Dekker, dat de bezwaren tegen de algemene bijdra gewet als zgn. subsidiewet sterk over trokken zijn. „Het verlenen van rijks bijdragen hoeft niet gepaard te gaan met een bevoogding, zoals wij die bij cal, polders kennen. Als de algemene bijdragewet er niet komt, zo vroeg de heer Dekker zich af, wordt dan daarmee prijsgegeven het uitzicht op een rijksbijdrage voor niet als Deltawerk te beschouwen waterke- ringswerken en op een rijksbijdrage in de boven de draagkracht van de water schappen gaande onderhoudskosten van de waterkeringen? En: betekent het in corporeren van de tweede kering in de bijdragewet Deltawerken alleen maar een formele wijziging in de vorm van wetgeving en wordt geen nadeliger fi nanciële regeling verkregen als ont staan zou zijn bij het totstandkomen van twee afzonderlijke wetten?" Overigens meende de heer Dekker een definitief oordeel te moeten op schorten tot de inhoud van de bijdrage wet Deltawerken bekend is. Tenslotte maakte de heer Dekker en kele opmerkingen over de financiering van de niet-planwegen. Ook op dit ge bied schijnen wettelijke regelingen te verwachten te zijn. De heer Dekker kreeg voor zijn ope ningsrede een dankbaar applaus van de aanwezigen. Agenda De huishoudelijke zaken werden vlot afgewerkt. Zo werden in het bestuur ge kozen (bij accl.) de heren M. W. van Aarenthals te Kats en D. J. Dees te Oudelan^e, Mr. P. H. Gallé uit Delft hield een uitvoerig betoog over de invloed van stormvloeden op de ontwikkeling van het Zeeuws waterschapsrecht. Spre ker gaf een gedegen en gedetailleerd historische overzicht (vanaf de der tiende eeuw) over deze ontwikkeling. De recente concentraties van polders en waterschappen vond hij een geluk kige greep. Het Zeeuwse Meer betrok hij even eens in zijn beschouwingen. En in dit verband zei hij nog, dat het voor de Zeeuwse waterschappen nuttig zou zijn de gang van zaken bij de dijkring Briel- sche Maas nauwlettend te volgen-. Aan het slot van de geanimeerde hij- eenkomst richtte de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, zich in een hartelijke toespraak tot de aanwezigen. Ook mr dr F. Dolk, directeur van de Unie van Waterschapsbonden s-prak de vergadering toe. Hij merkte nog op, dat bijv. in Niedersaksen (Duitsland) bij de totstandkoming van grote waterstaat kundige werken de streek ten hoogste tien pet in de kosten moet bijdragen. Hetgeen dhr. Dekker de opmerking ont lokte: Laten zij dan op het departe ment maar veel naar Duitsland kijken, dan zijn wij misschien gauw van de 60 40 pet regeling af.... Des middags maakten de polderbe stuurders een autorit door Zuid-Beve land, met bezoeken aan de elektrische gemalen „Hellewout" te Ellewoutsdijk en ,,Joh. Gleram" te Kruiningen alsme de aan de op Delta-hoogte gebrachte dijkvakken onder Ellewoutsdijk en Scho re. Tot besluit werd het gezelschap door het dagelijks bestuur van het wa terschap „De brede watering van Zuid- Beveland" ontvangen in hotel „Koren beurs" te Kruiningen. GOES. In beginsel heeft de minister van Verkeer en Water staat zijn goedkeuring gehecht aan het twintigjaren-plan tot het bren gen van de zeeweringen op Delta hoogte langs de gehele Wester schelde. Het lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse, deelde dat zaterdagmorgen mede op de alge mene vergadering van de Zeeuw sche Polder- en Waterschapsbond. Dit plan, waarmee een bedrag van 400 a 500 miljoen gulden gemoeid zal zijn, zal in vier fasen, verdeeld over vijf jaar, uitgevoerd worden. Het ligt in de bedoeling te begin- MIDDELBURG. In een tot de laat ste plaats bezet kerkgebouw heeft ds. H. A. v. Herwaarden na des morgens bevestigd te zijn door ds. Aalbers van Amsterdam-Watergraafsmeer gistermid dag zijn intrede gedaan als predikant bij de hervormde gemeente van 't Zand. Ds. Van Herwaarden had als tekst voor zijn prediking uitgekozen 1 Corinthiërs 3 vers 9: „Want Gods me dearbeiders zijn wij; Gods akker, Gods bouwwerk zijt gij". In zijn .prediking legde de nieuwe her der en ieraar van 't Zand er de nadruk op, dat wij allen ondanks onze fouten en tekortkomingen toch hulpjes mogen zijn van God bij het optrekken van Zijn gebouw in de wereld. Daaruit spreekt Gods onuitsprekelijke genade en liefde. Na de dienst richtte ds. Van Herwaar den zich nog met een zuiver persoon lijk woord tot zijn nieuwe gemeente, van welke hij hoopte dat zij hem tot steun zou staan en temidden waarvan hij gaarne wil vertoeven, niet als de dominee met een hoofdletter, maar als mede-arbeider op Gods akker. De intrededienst werd behalve door gemeenteleden, predikanten uit ring en classis en leden van andere kerkgenoot schappen ook bijgewoond door burge meester mr. Joh. de Widt van Middel burg en wethouder A. J. Kaland. De zendingspredikant ds. Logger was even eens aanwezig. Voordat de hervormde predikant van Koudekerke, ds. J. H. J. Hoffman, de gemeente verzocht de nieuwe dominee gezang 269 toe te zingen, spraken' nog ds. F. S. Kloosterman namens een aan tal kerkelijke lichamen en ds. Hoffman ais de vroegere consulent. nen aan de kant van west- Zeeuwsch-Vlaanderen. Overigens is helemaal nog niet be kend wanneer met de aanpak van dit gigantische miljoenenproject kan wor den gestart. Er zal heus nog wel heel wat water door de Westerschelde stro men voor het zover is. Het begin is er. Het plan ligt thans bij Ged. Staten. En Rijkswaterstaat bezint zich nader op de details. Wel staat vast, dat West- Zeeuwsch-Vlaanderen als beginpunt is uitgekozen. Alle moeilijkheden zijn echter be paald nog niet overwonnen. Zo hebben de west-Zeeuws-vlaamse kustgemeen- ten, die in nauwe samenwerking plan nen ontwikkelen in de recreatieve sec tor, moeite met het bepalen van de be- heerslijn. Daarom zal dit plan niet al leen worden besproken met de water schapen daar, maar ook met de ge meenten. Op 31 oktober a.s. zal de eer ste bespreking plaats vinden met de waterschapsbesturen over dit object en daarna zal gepraat worden met de ge meentebesturen. Als dan de lijn vast staat van de gemeenten (uitbreidings plannen) en van de waterschappen (fa se-indeling, dijksprofiel) kan in meer concrete zin worden, gesproken. Deze mededelingen verstrekte de heer Philipse naar aanleiding van vragen uit het Zeeuws-Vlaamse land, over het uit blijven van beslissingen inzake de ver hoging van de zeedijken. De voorzitter van de Zeeuwsche Pol der- en Waterschapsbond. de heer P. J. J. Dekker had betoogd, dat de initiatie ven en voorbereidingen hiertoe moeten uitgaan van de waterschapsbesturen zelf. De heer Philipse maande echtei tot enige voorzichtigheid. Vooral nu de plannen tot verhoging van de zeedijken langs de Westerschelde in een meeJ concreet stadium komen. MIDDELBURG. De voorbereiden de werkzaamheden voor de inrichting van de vogeltentoonstelling in de Mid delburgse vleeshal hebben een gunstig verloop. Zoals bekend zal deze expositie in november worden georganiseerd. Dit is medegedeeld tijdens de vergadering van de Middelburgse Vogelvrienden, die onder voorzitterschap stond van de heer J. Stadhouders. Het bestuur van deze vereniging heeft inmiddels contact opgenomen met de stichting Iepenoord. In principe is be sloten, indien de geldmiddelen dit toela ten, in het komende voorjaar volières te plaatsen bij het jongens- en meisjes- paviljoen. Het aantal leden van de ver eniging nadert de zeventig. Raad van Zonnemaire ZONNEMAIRE. De gemeenteraad vergadert heden (maandag) avond. Op de agenda staat o.a. een voorstel van B. en W. tot het geven van namen aan de straten in deze gemeente. GRAAUW. Na een vacature van slechts ruim twee weken heeft de ge meente Graauw en Langendam zater dag een nieuwe burgemeester gekregen. Loco-burgemeester Staal installeerde met een korte toespraak de heer F. J. de Nijs, tot voor kort secretaris der ge meente Graauw en Langendam. Na de raadsvergadering werd de heer De Nijs o.a. toegesproken door burge meester De Boer van Sas van Gent na mens de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zeeuwsch-Vlaande ren en door oud-burgemeester mr. F. Schluter. De heer en mevrouw De Nijs maak ten zaterdagmiddag per auto een tocht langs alle buurtschappen en werden hartelijk door de bevolking ontvangen. In het verenigingsgebouw hebben de 23 plaatselijke verenigingen zaterdag avond de nieuwe burgemeester hartelijk verwelkomd. Korte toespraken werden gehouden en geschenken meest bloe men werden aangeboden. De muziekvereniging Nooitgedacht heeft zaterdag de hele dag vrolijke wijs jes geblazen in Graauw en Langendam. GOES De Gereformeerde mannen- vereniging „Calvijn" heeft zaterdag avond in de Oosterkerk een bijzondere vergadering gehouden, waarbij het in de bedoeling lag te komen tot de oprich ting van een vereniging waarin hoofd zakelijk jongere mannen een plaats kun nen vinden. Deze vergadering werd o.m. bijgewoond door ds. A. I. Koffeman, Ge reformeerd predikant te Nijkerk, die tweede voorzitter is van de landelijke bond. Op de vergadering, die geleid werd door de tweede voorzitter van de plaat selijke vereniging, de heer 'D. Zacharias- se, waren een vijftal heren aanwezig die zich direct voor de nieuwe afdeling op gaven. Besloten werd de eerste bijeen komst te houden op vrijdag 28 oktober a.s. in' een van de zalen van de Ooster kerk. In afwachting van een bestuurs verkiezing zal deze eerste vergadering geleid worden door de plaatselijke pre dikant, ds. E. Jansen. Men heeft de verwachting dat me de door de aktiviteit van de eerste vijf leden de nieuwe afdeling spoedig zal kunnen uitgroeien' tot een volwaardige vereniging. Advertentie COLIJNSPLAAT. Wegens vertrek naar Drachten heeft ds. Veldman giste ren afscheid genomen van de Hervorm de gemeente. Tijdens en na deze dienst werden geen toespraken gehouden. Vrijdagavond was voor dit doel een speciale af scheidsavond belegd, die door ds. Veld man werd geopend met gebed en het lezen van een gedeelte uit Joh. 15. De scheidende predikant werd achter eenvolgens toegesproken door wethou der Breure namens het gemeentebe stuur, en de Stichting Gezinszorg, door de heer A. de Wild namens de Hervorm de gemeente te Kats, waarvan ds. Veld man consulent was, door de heer F. Klaassen namens de Chr. nat. school en de heer Kampman namens de openbare lagere school en oudervereniging, die een bloemstuk offreerden. Ds. Koole sprak namens de Hervormde gemeente te Wissenkerke en als aanstaand consu lent. De kerkvoogdij bood een schrijf machine aan met een toespraak van de president-kerkvoogd, de heer Th. Wis- kerke. Tenslotte sprak de heer W. van Gilst, scriba van de kerkeraad. Ds. en mevrouw Veldman dankten voor de goede woorden en wensten de Hervormde gemeente van Colijnsplaat Gods zegen voor de toekomst toe. ARNEMUIDEN. In de Gerefor- formeerde Kerk vierde Arjos zijn 25-ja- rig jubileum. Voorzitter C- Cornelisse heette allen welkom en opende de bij eenkomst. Ds. Scholing heette allen wel kom en opende de bijeenkomst. Ds. Scholing uit Culemborg sprak daarna over het onderwerp „Geestelijke weer baarheid". De heer K. F. Steketee voer de het woord namens de plaatselijke A.R. kiesvereniging, de heer P. Joosse namens de A.R. afdeling van Nieuw en St. Joosland en de heer B. Koole na mens de A.R. afdeling Zeeland. PHILIPPINE Het gemeentebestuur van Philippine heeft aanbesteed de be- stratingswerken van de Posthoornstraat en de Markt. Hoogste inschrijver was: J. V. Freij- ser te St. Jansteen: 23.950 gulden. Het werk werd gegund aan de laagste in schrijver, K. Lucasse te Kloosterzande voor 21,457 gulden. De noodzakelijke aanvulling op SA.0.W. en A.W.W. WIE NU LEEFT, DIE NU ZORGT I Van uw A.O.W. of A.W.W. alleen kunt u er niet komen. Zorg er daarom voor iets extra's' achter de hand te heb ben en neem als nood zakelijke aanvulling een §terk Vraagt inlichtingen: N.V. Levensverzekering Maatschappij „UTRECHT" Leidseweg 2, utrecht MIDDELBURG. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor een krediet van 300.000 gulden te verstrek ken als aanvulling op de reeds door de raad gevoteerde som van 2.825.000 ten behoeve van de omlegging van de riool waterafvoer van de stad naar de Wes terschelde. Bij de op drie september ge houden aanbesteding bleek dat de kos ten van het werk drie ton hoger zullen zijn dan oorspronkelijk werd geraamd. Inmiddels is de goedkeuring van de Minister van Verkeer en Waterstaat bin nen voor de gunning vgn het rioolge maal. De goedkeuring voor de perslei ding wordt zeer binnenkort verwacht. In het kader van de sanering van de Korte Delft en omgeving bestaat het voornemen het beloop van de Nieuw- straat te wijzigen. Daartoe zal een ge deelte van deze straat onttrokken moe ten worden aan het openbaar verkeer. B. en W. stellen de raad voor hiertoe over te gaan. Voorts delen b. en w. de raad mede dat de heer C. de Kuijper te Middel burg om gemeentelijke subsidie heeft verzocht in de kosten van de restau ratie van het pand Nieuwstraat 22. Dit pand komt voor op de voorlopige lijst van monumenten van geschiede nis en kunst onder de rubriek be treffende particuliere gebouwen met de aantekening renaissance. Het da teert van 1594. De restaruatie zal plaats vinden on der leiding van de Middelburgse archi tect J. H. van Pagee. De restauratie kosten zijn begroot op 23.642, waar van 8,330 voor rijkssubsidie in aanmer king komt. B. en w. stellen de raad voor aan de heer De Kuijper in de voor rijkssubsidie in aanmerking komende kosten van de restauratie een bijdrage te verlenen van zestig procent van 8.330 met een maximum van 5000. VEERE. De vereniging voor bijzonder lager onderwijs in het oude stadje Veere heeft zaterdag een prachtig nieuw schoolgebouw in gebruik genomen. De officiële opening van deze nieuwe school, die is verrezen aan de Wijngaard straat, werd verricht door de heer A. Schout, lid van Ged. Staten. Alvorens hij tot deze handeling overging, bood de zesjarige Anneke Goedbloed hem de sleutel aan. De openingsplechtigheid begon met het hijsen van de nationale driekleur. Aan deze school werd de naam van de bekende Veeree notaris-dichter Valerius verbonden. Vóór deze opening had de voorzitter van de schoolvereniging, de heer A. de Nood, een groot aantal genodigden en ouders welkom geheten in het Vereni- RITTHEM. In de raadsvergade ring heeft wethouder Joh. Cevaal naar aanleiding van de plannen tot ophef fing der gemeente, en samenvoeging met Vlissingen opgemerkt, dat Ritthem wettelijk wel wordt gehoord, doch dat dit evengoed achterwege had kunnen worden gelaten. Wanneer een gemeente geen behoorlijk verzorgir.gspeil bezat, zou dat misschien een reden kunnen zijn om een gemeente op te heffen, doch als er een gemeente goed beheerd wordt, aldus spreker, dan is dat Ritt hem wel. De wethouder verklaarde weinig me dewerking te hebben ondervonden van Gedeputeerde Staten inzake de agrari sche belangen der gemeente. De heer Schlingemann uit Goes heeft in Prov. Staten op de bres gestaan voor de landbouw- en de veeteeltbelangen, al dus spreker. De heer W. J. Cevaal merkte op dat veel boeren uit Welzinge liever bij Nieuw- en St. Joosland zouden worden ingedeeld dan bij Vlissingen. Misschien was men van oordeel dat samenvoe ging met Oost- en West-Souburg, wan neer deze laatste gemeente zelfstandig zou blijven de voorkeur zou verdienen. Zou déze gemeente niet zelfstandig blij ven, dan ware samenvoeging met Nieuw- en St. Joosland te verkiezen. Onder alle omstandigheden wenste de raad de boerderij van L. J. Boone in de Schorerpolder te voegen bij Nieuw en St. Joosland. Zeker niet bij Vlissin gen hoort dit bedrijf, meende de raad. Zoutschade De raad besloot de minister van fi nanciën te verzoeken om vergoeding van zoutschade aan de kerktoren. De woningen van J. L. Gouloze en F. de Bart zullen van zoutschade worden her steld. De gemeentebegroting voor het jaar 1961 werd behandeld en vastge steld. Voor onvoorziene uitgaven is een bedrag van 8474,90 geraamd. De raad stelde het bedrag per leer- VLISSINGEN. De N.V. Confecta in oprichting zal op 6 november in Vlis singen starten met de fabricage van damesconfectie. De nieuwe industrie is voorlopig gevestigd in de panden Bel lamypark 3 en 5. Zij zal zich uitslui tend bezighouden met het vervaardigen van peignoirs, waarvoor de grondstof fen voor een belangrijk deel uit België zullen komen. In de confectie worden alleen synthetische en volsynthetische vezels verwerkt. In een persconferentie vertelde ons de heer H. G. Saatkamp uit Middelburg, directeur der onderneming, dat het ge meentebestuur van Vlissingen de grootst mogelijke medewerking heeft gegeven aan de vestiging van het bedrijf. Zij heeft voor een aantal jaren de twee gebouwen aan het Bellamypark ter be schikking gesteld. Wanneer de N.V. Con fecta floreert zullen naar de verwach ting van de directie de panden in de oude stad wellicht weldra te klein wor den. Er is dan ook al uitgezien naar gronden, waarop mettertijd nieuwbouw zou kunnen plaatsvinden. Men heeft daartoe het oog laten vallen op het in dustrieterrein aan de Edisonweg. Con crete plannen tot uitbreiding bestaan er op dit gebied echter nog niet. Op het ogenblik is in een van de hui* zen aan het Bellamypark nog een meis jesschool gevestigd. Op korte termijn zal deze echter worden verplaatst, waar door de ruimte vrij komt voor de N.V. Confecta. De nieuwe textielindustrie zal voor lopig: starten met een personeelssterkte van 25 a 30 werksters, welk aantal men in de loop der jaren hoopt uit te brei den tot ongeveer honderd. Naar de heer Saatkamp ons meedeelde heeft de per- soneelswerving weinig moeite gekost. Vooi* een belangrijk deel zijn de meis jes afkomstig van huishoudscholen vooral van die uit Vlissingen en al enigszins vertrouwd met het werk, dat hun straks wacht. Overigens ligt het in de bedoeling van ae N.V. Confecta de vrouwelijke arbeidskrachten „van de grond af" op te leiden. Nog aan het Bellamypark hoopt men een arbeids potentieel te kweken van veertig tot vijf enveertig meisjes. De N.V. Confecta heeft Vlissingen tot vestigingsplaats in Zeeland uitgekozen, omdat men in deze stad goede toekomst mogelijkheden voor een textielindustrie za.g. De confectiebedrijven zijn in Zee land dun gezaaid, waarom men dan ook meende dat een vestiging beslist rendabel was. In verschillende opzich ten lag Vlissingen, vooral wat het aan trekken van personeel betrof, bijzonder gunstig. Bovendien heeft ook het ge meentebestuur van Vlissingen sterk ge ijverd om het nieuwe confectiebedrijf binnen zijn „wallen' 'te brengen. Het deed de vennootschap ten aanzien van het interieur zelfs enkele tegemoetko mingen. De directie verwacht voorts in Zeeland goede afzetmogelijkheden. Ofschoon de N.V. Confecta op zich zelf staat en een volbloed Nederlands bedrijf is heeft het toch nauwe banden met de industrie in België die voor de grondstoffen zorgt. Dit bedrijf, de Tex tielfabriek Valère Devos te Waregem, ziet grote commerciële belangen in de Vlissing.se vestiging, die werd opge richt door de heren Saatkamp te Middel burg en G. Dierick, burgemeester van Koewacht, welke laatste een familielid is van de heer Valère Devos. Aanvan kelijk had men de blikken op Zeeuws- Vlaanderen geslagen, maar volgens de heer Devos was daar teveel concurren tie en kon niet aan de vraag naar vrou welijke arbeidskrachten worden voldaan. Als commissarissen van de nieuwe N.V. in oprichting treden op de heren Dierick en W. M. v. Aller, de huidige directeur van de N.V. Steenkolenhandel F. Wibaut en Zoon te Vlissingen. Er zal worden gewerkt met een beginkapitaal van maximum 100.000. Met het oog op de Euromarkt zal in de allernaaste toekomst ook een ver kooporganisatie op touw worden gezet. Het bedrijf beschikt reeds min of meer over een redelijke orderportefeuille. Het zou in de bedoeling liggen binnen twee jaar te komen tot een jaarpro- duktie van 100.000 peignoirs. ling voor het bijzonder lager onderwijs vast op 45. De raad voteerde een bedrag van 1200 voor de aanschaf van een ge luidsinstallatie door de ringrijdersvere- niging. Ook andere verenigingen zuilen deze installatie kunnen gebruiken, het zij in het verenigingsgebouw, hetzij in de open lucht. De heer Th. J. Andries- sen, burgemeester van Ovezande, werd benoemd in de commissie van beheer van de Schoolartsendienst. Aan de plaatselijke bibliotheekcommissie wordt een bedrag van tweehonderd gulden ver leend voor de aanschaffing van nieu we boeken: de zangvereniging „Ons Lied" en het jeugdkoor ontvangen elk een subsidie van honderd gulden. De plaatselijke sportvereniging ATLAS heeft de raad gevraagd het sportter rein te verlichten. De kosten worden ge raamd op 3500. De heer Joh. Cevaal merkte op dat de vrije zaterdag steeds meer betekenis krijgt en dan is het. meende hij, niet nodig in de avond uren de korfbalsport te beoefenen. De raad vond het plan overigens te duur en besloot het verzoek af t« wij zen. Bij de rondvraag vroeg de heer Jac Osté naar de verlichting van het toren uurwerk. De voorzitter, antwoordde dat i.v.m. het ongure winterweer het werk eerst na Pasen 1961 kan worden uitge voerd. gings-gebouw. Van hieruit begaf het ge zelschap zich naar de nieuwe Valerius- school. Deze door architect L. Beije uit Veere ontworpen drieklassige onderwijs inrichting past architectonisch gezien wonderwel tussen de oude gebouwen die Veere rijk is. Twee lokalen worden ge bruikt als leslokalen, terwijl het derde voorlopig dienst doet als filmlokaal. Verder is in het gebouw een bestuurs kamer, terwijl centrale verwarming evenmin ontbreekt. De gang wordt aan beide zijden afgesloten door een was- toiletgelegenheid. „Zestig jaar jonger" Na de opening gaf de heer De Nood een overzicht van de totstandkoming van dit schoolgebouw. Reeds in 1954 wa ren er plannen om te komen tot de bouw van een nieuwe school. Toen ech ter al spoedig bleek dat dit niet een-, twee-drie, zou kunnen gebeuren besloot het bestuur een plan tot restauratie voor het oude schoolgebouw te laten maken. Spoedig daarna kwam er be richt dat de school in Veere op de ur- gentielijst voor 1957 was geplaatst, zo dat het bestuur toen het restauratieplan heeft laten varen. De voorzitter dankte zowel de provin cie als het gemeentebestuur voor de vlotte medewerking. Toch had hij nog een wens: dat het oude muurtje dat rond de nieuwe school staat ongeveer een me ter verlaagd zou worden. Dit in ver band met het uitzicht voor de kinderen. De heer Schout noemde de opening van een,nieuwe school van grote bete kenis voor een plaats. Een school geeft een bepaald cachet aan de plaats waar in zij staat. „Ik wilde wei dat ik zes tig jaar jonger was want er is een groot verschil in scholenbouw tussen nu en het begin van deze eeuw". Artistiek Burgemeester jhr. I. F. de Beer- Poortugaal sprak vol lof over het werk van architect en aannemer die een ge bouw hebben weten te scheppen dat vol ledig in het oude Veere past. Verder hoopte hij dat het derde lokaal spoedig bevolkt zal zijn. Met betrekking tot het muurtje rond de school verklaarde hij dat dit blijft zoals het is, wel zal het nog een beetje worden opgeknapt uiter aard met oude steen. De burgemeester zal een, artistiek verantwoord naam bordje laten ontwerpen, en dit aan de school ten geschenke aanbieden. Het naambordje dat nu is aangebracht noemde hij niet artistiek verantwoord. De inspecteur van het lager onder wijs de heer A. A. Leenhouts verklaar de dat van de 150 scholen die er in de inspectie Middelburg zijn er nu tachtig nieuw of vernieuwd zijn. Uiteraard zijn hier de scholen die in het kader van de zoutschaderegeling zijn vernieuwd bij inbegrepen. Vervolgens werden gelukwensen uit gesproken door de heer J. Verboom na mens de vereniging Chr. Nationaal schoolonderwijs, de heer J. Ysselstein namens de schoolraad, ds. J. C. Streef kerk namens de gereformeerde kerk, de heer J. Poppe namens de hervormde gemeente, de heer v. d. Swan als oud- hoofd der school, de architect de heer L. Beije, die een electrische klok aan bood. Bij monde van de heer Jac. de Nood werd door de ouders een bedrag van 250 aangeboden voor de aanschaf van een orgel. Tenslotte bood het hoofd der school de heer C. J. Castelein namens het per soneel een oude tabakspot aan die een plaatsje zal krijgen op de bestuurstafel. GROEDE. De minister van Binnenlandse Zaken heeft het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland medegedeeld geen medewerking te zullen verlenen aan wijziging van de gemeente grens tussen Groede en Breskens. De minister is van mening dat hij geen incidentele wijzigingen van gemeentegrenzen in Zeeuwsch- Vlaanderen moet bevorderen, omdat hij dan vooruit zou lopen op een plan tot gemeentelijke her. indeling in westelijk Zeeuwsch' Vlaanderen. De minister heeft Gedeputeer- SPITSBERGEN ETS DE NOORDPOOL MIDDELBURG, Voor het personeel van de Directie voor de Arbeidsvoorzie ning hield de Aardenburgse burgemees ter, J. M. A. C. van Dongen, in de kan tine van de Regionale Werkplaats voor Vakopleiding van Volwassenen, alhier een lezing met kleurendia's over Spits bergen en de Noordpool. Na te zijn ingeleid door de heer D. J. Marijs, direkteur van het Geweste lijk Arbeidsbureau, vertelde de begaaf de causeur op interessante en vaak hu moristische wijze over zijn ervaringen op dit immense eiland, waar hij als 18- jarige jongeman terecht kwam, vijf jaar verbleef, en dat hij als zijn tweede vaderland heeft lief gekregen. De kleu rendia's van dit enorme bergland met zijn gletsjers en steenkolenindustrie vormden daarbij een prachtige onder steuning van het gesproken woord. In het tweede deel van zijn boeiend betoog verhaalde Sjef van Dongen over de ramp van het luchtschip „Italia" on der kapitein Nobile en zijn pogingen tot redding van de overlevenden van deze poolexpeditie. Een warm applaus van de aanwezigen onderstreepte de woorden van de heer K. van Dijk, hoofdinspecteur-directeur voor de Arbeidsvoorziening in Zeeland, toen deze de spreker dank bracht voor de prachtige en leerzame avond. de Staten van Zeeland verzocht met spoed een plan tot gemeen telijke herindeling in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen voor te be reiden. Reeds tal van jaren bestaan er bij het gemeentebestuur van Breskens wen sen met betrekking tot wijziging der grens met Groede. De kom van de ge meente Breskens ligt vlak tegen het grondgebied van Groede aan het sport veld en de zuiveringsinstallatie van Bres kens liggen zelfs op grondgebied van Groede. Het is niet meer mogelijk de bebou wing van Breskens in zuidelijke richting uit te breiden. In het huidige uitbrei dingsplan is dan ook de uitbreiding in westelijke richting gezocht. Langs de rijksweg staan tal van wo ningen (in een z.g.n. lintbebouwing), waarvan de bewoners zich, hoewel zij bij de gemeente Groede horen, op Bres kens hebben georiënteerd. Het gemeen tebestuur van Breskens heeft daar meer malen op gewezen. Het gemeentebestuur van Groede bleek wel genegen de ge meente Breskens ter wille te zijn, doch men meent in Groede, dat incidentele wijzigingen weinig effectief zouden zijn. Men voelt veel meer voor een volledi ge herziening van de gemeentegrenzen. Dit standpunt wordt nu, zoals is geble ken uit de brief aan Ged. Staten, door de minister gedeeld. Ver keer son gevallen BERGEN OP ZOOM. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de autobestuurder R. W. uit Cadzand en zijn passagier J. B. uit Nieuwvliet. De passagier opende, toen W. zijn auto op het rijwielpad tot stilstand bracht een portier, waardoor een passerende brom fietser werd geraakt en aan hoofd en schouder werd gewond. Op de Pastoor Jutenlaan viel de brom fietser F. van der B. uit Den Helder- De bromfiets vloog in brand en de be rijder liep ernstige brandwonden op. Hij moest in het ziekenhuis worden op genomen. SCHOOL ~VERKOCHT HULST. De gemeenteraad heeft met acht stemmen vóór en één stem te gen besloten het afgekeurde schoolge bouw in de binnenstad te verkopen aan de firma Morres, een bestaande indus trie te Hulst.. Over het voorstel van B. en W. werd zeer fel gedebatteerd. Het raadslid van der Walle wond zich zo hevig op dat hij met zijn vuist op tafel sloeg. Hij was namelijk tegen de verkoop.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3