Q BBB 3D Leo Halle stopte „historische'" strafschop in televisie - toto Het harde geslacht GEEN NATIONALE FINALE VOOR EUROVISIEFESTIVAL Rotterdam gunt voorrang aan Beneluxtunnel Kraakhelder Engeland-Spanje op televisie KAPPIE EN HET IJSBERGRAADSEL i O I O I s Greetje Kauffeld zingt Gala du Disque toch op T.V. Uit de kerken [In He» kort f radio i vandaag 1 televisie"] ZONDER STRIJD Maandag 17 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 radio programma's De hoofdfiguren van Televisietoto. Van links naar rechts: Joop Geesink, Karin Kraaykamp, Maud, Leo Halle en Theo Eerdmans. niNSDAG 18 OKTOBER. HILVERSUM I 402 m. ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio; 10.00 V d kleuters', 10-15 Lichtbaken, le zing; 10.25 Gram; 11.00 V d vrouw; 11.30 Gram; 11.50 .Volaan vooruit, lezing. middag 12.00 Middagklok - noodklok; 12.03 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb med; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonne wijzer; 13.20 Platennieuws; 13.35 Dansmuz; 14.00 Gram; 14.05 Schoolradio; 14.35 V d plattelandsvrouwen; 14.45 Gevar progr; (herh); 16.00 V d zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V d jeugd; 17.40 Beursber; 17.45 Re geringsuitzending: Nederlands Nieuw-Gui- nea: de Baliemvallei, II, door mr. R A Gonsalves. avond 18.00 Lichte muz; 18.30 RVU: Oorlog en Vrede: oorlog en vrede in de letterkunde, door dr A Saalborn; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Memojandum; 19.30 Gram; 20.30 Cursus Democratie; 21.00 Radio fllharm ork en solist; 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Gehuwd en 'Ongehuwd, lezing; 22.55 Wereldkampioensch dammen; 23.00 Nieuwe gram; 23.30 Cabaret; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m. ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.40 Morgenwij ding; 9.55 Boekbespr; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 RVU: Hebreeuwse lite ratuur van de laatste 50 jaar, II, d S Ve ga; 11.30 V d zieken. middag 12.00 Zang en piano; 12.20 Regeringsuitz: v d landb; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Promenade-ork; 13.55 Beurs ber; 14-00 Gram; 14.40 Schoolradio; 15.00 V d vrouw; 15.30 Zangrecital; 16.00 Voor- dr; 16.15 Lichte muz; 16.30 V d jeugd; 17.20 De dierenwereld en wij, lezing; 17.30 Lichte muz. avond 18.00 Nws; 18.15 Pianospel; 18.30 Lichte muz; 19.00 V d kleuters; 19.05 Paris vous parle; 19.10 Gram; 20.00 Nws; 20.05 Ge- var progr; 21.40 Gram; 22.00 Kamermuz; 22-30 Nws, beursber v New York en me ded: 23.00 Gram; 23.20 Gram; 23.5524.00 Nws. televisie vandaag i MAANDAG Peter Sjaroff, de vermaarde regisseur, komt vanavond een kwartiertje voor de tv-camera's (20.30). Verder ziet het programma er nog al droog uit, met een filmpje over wintersport, en een discussie van bui tenlandse journalisten. Vlaanderen: 20.55 Toneelmagazi ne; 21.25 wetenschappelijk program ma Socrates ontdekt de mens". België Frans: 20.30 film „Casi- mir" met Fernandel; 21.50 Magazine voor culturele informaties. Vanavond brengt de Duitse tele visie om 20.25 dè rubriek: De men.s en zijn aarde. Om 21.10 Gewusst wo, een spel in combineren en concentre ren en om 21.40 worden muziekinstru menten getoond. Leo Halle heeft 25 jaar gele den in een voetbalwedstrijd tegen Ierland voor de ogen van tienduizenden op spectaculaire wijze een strafschop gestopt. Zaterdagavond deed hij dat nog eens, nu voor de ogen van een paar miljoen televisiekijkers. Het was een van de hoogtepunten uit de nieuwe T.V.-toto waarmee de Vara vlot van start ging. De Ierse schutter en de Duitse scheids rechter van destijds waren aanwezig en voor de Camera was een echte goal gebouwd. De leeuw van Deventer was in vorm en redde opnieuw. De Televisietoto is een soort quiz die sterk doet denken aan de uitzending Anders dan anderen. De deelnemers krijgen ook min of meer hun doopceel gelicht en ontmoe ten mensen met wie ze vroeger van doen hebben gehad. Zo liet men bij voorbeeld voor Joop Geesink een Franse vedette overkomen van een mu ziekspel dat hij jaren geleden eens in Londen had gezien. Het nieuwe programma was origineel en boeiend. Groot van opzet ook. mede dankzij de nieuwe Expo-hal in Hilver sum een ideale ruimte om televisie te bedrijven van waaruit de toto werd uitgezonden. Het eerste programma is blijkbaar goed ontvangen. Ér waren reeds een kwart miljoen deelnemers. Dat de drie prijswinnaars na enkele minuten be kend gemaakt konden worden, was een prestatie op zich. Zij zullen in de vol gende T.V.-toto hun prijs in ontvangst kunnen nemen. Theo Eerdmans leidde de uitzending uitstekend. Alleen mag hij de duur wel wat bekorten. Een programma van twee uur is aan de lange kant. De zondagavond bracht een mat pro gramma zonder hoogtepunten. Het meest heeft ons nog de toegift geboeid: het derde televisiedebat tussen Nixon en Kennedy, maar op dat ogenblik had men waarschijnlijk in de meeste ge zinnen het moede kijkershoofd al ter ruste gelegd. Na een wel interessant, maar onge looflijk droog praatje over de missie, zagen we een naïeve maar toch wel te waarderen verbeelding van de Beatrijs legende, van Vlaamse makelij. Het KRO-programma werd besloten met een „filmmeditatie", waarmee men wil variëren op het meer gebruikelijke genre dagsluiting. Veel in dit experi ment konden we appreciëren, maar de samenstellers hebben wel wat veel hooi op de vork genomen en daardoor werd dit eindproduct ons bepaald te verward, te prekerig en te langdra dig. We zien echter de volgende filmpjes met belangstelling tegemoet. MAANDAG.U wist het waar schijnlijk nog niet, maar Paulus de Boskabouter opereert óók voor de leeftijdsklassen boven de 18. Hij doet dat vanavond in „Estafette", een luchtig programma om 19.30 op Hil versum 2. Verder kunt u op deze zender o.a. Jan Corduwener's nieuwe Grand Ga la Orkest horen (21.30), Marimba (21.55) en de zangeres June Christy (23.35). Evenals Bela Bartok schreef ook Hindemith een Concert voor orkest, waarin de verschillende instrumen tengroepen uit het symfonieorkest beurtelings of in combinatie solis tisch op de voorgrond treden. Het werk heeft niet de populariteit van Bartoks Concert gekregen, in zekere zin ten onrechte. Luistert u zelf eens vanmiddag om kwart voor vier (Hilv. 1) naar een uitvoe ring van Hindemiths Concert door het Berlijns Filharmonisch Orkest o.l.v. de componist. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM De voetbalwed strijd EngelandSpanje, in Londen, komt woensdagmiddag 26 oktober op de televisie. Van 15,25 tot 17,15 relayeert de N.T.S. de B.B.C.-reportage vanuit het Wembley-stadion. Ir. A. van Emmenes geeft commentaar. UNITED AIR LINES behaalde over de eerste negen maanden van 1960 een nettowinst van 9,71 (v. j. 14,36 miljoen of $2,43 (v.j. $3,84) per aandeel De winst over het derde kwartaal alleen bedroeg 8,01 miljoen. 21 Een beetje voorovergebogen naar de warmte van het vuur, begon Ar jen over Romerswale te vertellen. Over de straten en huizen, de haven en de markt. Over de stegen en de schamele buurt, waar hij al zijn geld en zelfs nog sieraden weggegeven had. Hij roemde de goedheid van de prior en de wijsheid van broeder Qui- rinus. Zijn vader luisterde met een rimpel tussen de ogen. En zou je nu nog monnik willen worden, Arjen? Zo ernstig en op zo'n zachte toon had heer Adriaen nog nooit met zijn zoon over diens verlangen gespro ken. Arjen bleef een ogenblik zitten. Hij dacht aan Claes en Joos die bijna dagelijks in de Egiantier. kwamen om te jirinken en te dobbelen. Alles wat hij deze laatste maand gehoord en gezien had, kwam hem voor de geest. Misschien is het goed als er één is die altijd voor u en voor mijn broers bidt. Daarom wil ik monnik worden. Mijn broers zijn uw wettige zonen. Op welke manier zou ik u en hen beter kunnen dienen? Jij behoeft ons niet te dienen. Heer Adriaen zei het met harde stem. Hii was van plan gefeest om heel andere dingen tegen zijn bas taard te zeggen. Maar de jongen ge leek meer op zijn moeder dan hij ooit voordien gezien had en tegen Oda had hij nooit kunnen zeggen wat hij wilde. Bij haar was hij altijd zachter en toegeeflijker geweest. Denk je dat het zo slecht met ons ge steld is, Arjen, dat er voortdurend voor ons gebeden moet worden? Wie heeft je zo iets verteld? Niemand. Ik heb alleen veel ho ren zeggen en veel opgemerkt en ik heb een droom gehad. Heer Adriaen luisterde met ver wondering naar wat Arien hem over zijn droom vertelde en hoe hij meen de die te moeten uitleggen. Als het één van zijn andere zonen was ge weest zou hij hem een slag gegeven hebben. Nu zweeg hij en beet op zijn onderlip. Dat komt er van als je te veel onder de poorters komt, zei hij eindelijk. Het is meer dan tijd dat je van andere dingen gaat horen. Nog een paar weken kun je hier blij ven. Dan ga je naar Leuven. Je kunt iedere studie volgen, die je zelf wilt, behalve theologie! Het duurde even voor Arjen be- DOOR DIGNATE ROBBERTZ greep wat zijn vader bedoelde. Naar Leuven? Het drong tot hem door dat hij dan ver weg zou zijn van Romerswale en van het kasteel. Weg van Joris en zelfs weg van Claes, die hem nog nooit anders als bas taard aangesproken had. Hij kreeg tranen in zijn ogen en kon niets ant- wporden. Heer Adriaen zag het en gooide met zo veel gewefd een hout blok in de haard dat de vonken over het dikke tapijt spatten. Hij trapte ze uit. Toen, Arjen bij de schouders pakkend: Heb je mij verstaan? De jonker knikte. Je bent zo schuw dat ik je niet met je broers kan laten meegaan, vervolgde Adriaen. En toch ben je mijn zoon. Zijn stem was bijna dreigend, maar zijn mond trilde. Arjen van zich afduwend wees hij naar het ven ster. Ga naar beneden en zadel je paard. Voor de zon onder is kun je nog rijden. Rijden als de duivei, Ar jen, en niet bang zijn. Nooit vrezen en nooit wijken. Nimmer vergeten wie je bent en wiens naam je draagt. Dat is het wat ik ,ie mee wil geven als je naar Vlaanderen gaat. Hij bleef midden in de zaal staan. Boven hem hing de banier, waarmee zijn grootvader ten tijde van Philips de Goede de oorlog tegen Frankrijk was ingegaan. De bastaard iiep langzaam de trap naar de stallen af. Toen jonker Arjen al voor het twee de jaar in Leuven was, gebeurde het op een koude mistige februaridag, dat Arent van Cruninghe zijn paard liet zadelen en zijn met pels gevoer de mantel brengen. Op het plein voor het vierkante huis stonden knechten met paarden. Aap hun koppen droe gen zij de kleuren van het Huis Schengen en ze hadden fluwelen za deldekken op, met het in gouddraad geweven wapen van Schengen ver sierd. Vo' r één der vensters stond heer Jan ernaar te kijken, terwijl Arent zich door een dienaar liet aankleden Schenk ons nog een glas hete wijn, Anna, bromde hij. Vrouw Anna nam een aarden kan van een komfoor, waarin gloeiende kooltjes lagen eri vulde de tinnen bekers. Jouw broer met zi.in vervloekte haast, knorde hij weer. Kon de wilde jonker niet op zijn bruid wachten lot het wat zoeler in de lueht is? Ik ge loof niet eens dat hij zo'n groot ver langen heeft om een getrouwd man te zijn. En wie zal zeggen of deze reis goed afloopt? Hou je toch kalm, vermaande vrouw Anna. Geloof maar dat Adri aen weet wat hij doet. Hij kent de heren van Dirxland beter dan jij. Als hij dacht dat het om een loze schaal ging, zou hij jullie niet gevraagd heb ben daarheen te rijden, Anna geleek op haar broer. Ze had dezelfde lichtgebogen neus, die de Romerswalers kenmerkte, de oplet tende grauwe ogen en de trotse trek om haar mond. Heer Arent lachte een beetje onwillig. De vrucht die te winnen valt zal ik niet proeven. Jou zou ze niet meer smaken. Jan van Schengen had zijn mantel vastgemaakt. Kom mee, anders halen we Venusdamme niet meer voor de avond. Denk maar niet dat ik in dit ellendige mistweer over de Schelde vaar, sprak heer Arent hem tegen. Liever blijf ik bij meester Egidius overnachten. Er zijn daar goede bed den en ze schenken lichte wijn. Ik zal er een helder hoofd van krijgen om alle woorden te onthouden, die ik bij de Dirxlanders zeggen moet. (Wordt vervolgd) Van onze radio- en t.v.-redactie TJTLVERSUM Greetje Kauffeld gaat in haar eentje ons land ver tegenwoordigen op het Europese Songfestival. Op 18 maart 1961 wordt de internationale finale ge houden in Cannes. De N.T.S. heeft Greetje Kauffeld geëngageerd om daar op te treden voor Nederland. Het enthousiasme onder vocalisten van naam, om mee te doen aan het Festival, is de laatste jaren steeds ach teruitgelopen, Je hebt bij dit festival weinig te winnen, maar een heleboel te verliezen, menen vele zangeressen ën zangers. Bovendien geldt sterk het bezwaar, dat de optredenden niet ge heel vrij zijn in de keuze van hun liedje. Dit jaar bleek de geestdrift zo zeer bekoeld, dat de N.T.S. vergeefs heeft geprobeerd een. representatieve groep vocalisten te vinden voor een natio nale finale. Men heeft toen het hele denkbeeld van een nationale finale laten varen, en Greetje Kauffeld ge- NTS: 20.00 Journ en weeroverz; 20.20 Film; 20.50—22.25 Speelfilm. DUITSLAND 17.00—18.00 Gevar progr (Regionaal pro- gr: NDR: 18.45 Die Nordschau. WDR: j 18.45 Hier und Heute, journ. NDR: 19.25 Te gast bij June Allyson. WDR: 19.25 Wie ner Werkl); 20.00 Nws; 20.25 Documentai re: 21.05 II Trlonfo dell'Onore, opera BELGIË VLLAAMS 19.00 De Liberale gedachte en actie; 19.30 Tekenfilms: 19.45 Progr over dieren; 20.00 Nws; 20.30 Speelfilm; 22.00 Zangrecital; 22.20 Literair progr; 22.35 Nws. Van een onzer verslaggevers. ROTTERDAM. Het gemeentebe stuur van Rotterdam is na ampel be raad tot de conclusie gekomen dat geen bezwaar behoeft te worden gemaakt te gen de toekenning van prioriteit aan de Beneluxtunnel mits met de uitvoering van dat werk uiterlijk in 1961 wordt begonnen en de voltooiing ervan, met inbegrip van de nodige aansluitingen m een tijdsbestek van ongeveer vier jaar kan worden tegemoet gezien en voorts alle medewerking wordt verleend om in Rotterdam op korte termijn tot de voor het bouwen van de Willemstunnel nood zakelijke onteigeningen te geraken. Het standpunt van Rotterdam, waar van de minister reeds in kennis is ge steld. vindt zijn voornaamste grond in de omstandigheid dat bij het toenemen de verkeer tussen de beide Maasoevers de bouw van een nieuwe oeververbin ding uitermate urgent is. De ontwikkeling van het Botlek- en Europoortgebied accentueert het belang van een spoedige bouw van de Benelux tunnel omdat deze de reeds overbelaste Maastunnel zal kunnen ontlasten. Overbelast De verantwoorde capaciteit van de Maastunnel bedraagt maximaal 58.000 motorrijtuigen per etmaal in beide rich- 'ingen. Het huidige gemiddelde is reeds 70.000 wat leidt tot opstoppingen en ver tragingen van enige kwartieren tot een U~De andere oeververbinding, via de bruggen, is eveneens reeds overbelast en heeft bovendien het grote nadeel dat zij veelal om de twee uur vijftien tot twintig minuten wordt onderbroken. Het komt al voor dat zich bij brug-opening files vormen die op het tijdstip van de volgende brug-opening nog niet zijn af gewikkeld. Pas in 1964 mag enige verlichting wor den verwacht van de dan opengestelde Brienenoordbrug, maar voor het stads verkeer ligt deze brug te ver naar het oosten. Willemstunnel Van meer betekenis voor Rotterdam is de Willemstunnel maar het duurt nog wel enige tijd voordat met de bouw van deze oeververbinding kan worden begon nen. Met de verwerving en ontruiming van een groot getal woningen en be> drijven die daartoe gesloopt dienen te worden, gaan wel drie jaren heen en de bouw van de tunnel zal minstens zeven jaar duren. Ter voorkoming van ernstige ver keersmoeilijkheden met name in de ja ren 1965—1970 is het Rotterdam daarom welkom wanneer aan de Beneluxtunnel voorrang wordt toegekend. „Trun" weer in de vaart VLISSINGBN. Het sinds 7 juli in de Vlissingse binnenhaven opgelegde Franse s.s. „Trun", zal waarschijnlijk vandaag weer vertrekken. Het 7303 ton metende Liberty-schip is eigendom van de Comoagnie Générale Transatlanti- que. De Trun werd destijds uit de vaart genomen wegens de lage vrachttarie ven. engageerd. Ook voor het liedje zal de N.T.S. nu een eigen keuze maken; daarover wordt nu contact opgenomen met ver schillende Nederlandse componisten en tekstschrijvers. Eigen nieuwsdienst BUSSUM De N.T.S. zal toch een verslag geven van een gedeelte van het Grand Gala du Disque op zaterdag 22 oktober in het Amsterdamse Con certgebouw. Aanvankelijk was het vrij wel niet doenlijk om de technische fa ciliteiten voor elkaar te krijgen maar na veel inspanning is dat toch gelukt. Vijf kwartier van het grote artiesten- feest zal worden uitgezonden vanaf kwart voor elf tot middernacht. Welke artiesten precies voor de camera's komen is nog niet bekend maar in ieder geval zullen Conny Froboess, het kwartet Los Paraguayos en het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo op het scherm verschijnen. Ook de uitreiking van de prijzen aan de tien beste artiesten van de grammofoonplaat zou worden uit gezonden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Zaterdagmiddag heeft burgemeester Van Walsum het verzamelgebouw Rotterdam Zuid geo pend, een monumentaal bouwwerk waaraan heel wat glas is verwerkt. Hoe schoon al dat glas was opgewre ven heeft zaterdagmorgen een 37-jarige vloerenlegger tot zijn schade ervaren. In zijn bedrijvigheid stapte hij dwars door een grote ruit die de afscheiding tussen twee vertrekken vormde. Met snij wonden aan hoofd en linker hand werd hij naar het Zuiderziekenhuis gebracht. Illlllllllllllilllllllilllltlillllilillllllllilllllllllllllllllllllllllilllliilllllllillilllllilllllllliillllllllillilllllllllliilliiillllilllillilllllillllllilliilililili lillililllllülllilliillllllillilüliilülllilülliilllillülillliilllll Volgende zomer zal in het Museum Boymansvan Beuningen en in het Kröller Muller Museum een tentoonstel ling worden ingericht van het werk van James Ensor. 31. „Alsjeblieft, wat zeg je me daar van? De kust is vrij!" stelde Kappie niet zonder trots vast. „En nu gaan we als de weerlicht het lek dichten, jong" De meester knikte. „Dat heb je mirakels mooi klaarge speeld", gaf hij toe. „Maar die kerels komen over een uurtje al weer terug en dat is knap krap voor het dichten van een lek!" „Het is de enige manier om straks i ons hoofd boven water te houden, i jong", zei Kappie. „Ale het maar een voorlopige reparatie is, dan ben ik ja dik tevreden!" Daarop wenkte hij de maat en Olcki, die nu hun schuilplaats verlieten en glijdend en struikelend na derbij kwamen. Niet veel later was het viertal in het binnenste van de Kraak verdwenen. Kappie en de meester verwijderden puf fend hun vermommingen. „Gereedschap genoeg, meester!' zei Kappie in het rond wijzend. „Dat heb ben die schuimers ja netjes voor ons laten liggen. Zou je het redden, denk je, binnen het uur?" De meester mat het gat in de romp. „Misschien bromde hij. „Met z'n drieën is het te proberen Toen togen zij met koortsachtige ijver aan het werk, terwijl Okki aan dek op de uitkijk ging staan.... Geref. kerken: Beroepen te Hattum: J. Sap. kandidaat te Leiden. Geref. kerken (vrijgemaakt)Be dankt voor Urk: J. G. Meyer te Pernis. Vrije Ev. gemeenten: Beroepen te Meppel: Q. van der Vrie te Veendam, die voor dit beroep bedankt. Geref. gemeenten: Beroepen te Am sterdam-Centrum: A. Hofman te Zeist. N.C.L.B. vergaderde GOES In de onder voorzitterschap van de heer Chr. Maas uit Krabbendijke gehouden districtsvergadering van de N.C.L.B., Zuid-Beveland gaf de voorzit ter een overzicht van de oogstwerkzaam- heden en moeilijkheden in de land bouw. Op 17 januari zal de grote fami lieavond worden gehouden in Goes, voorts zullen drie cursusvergaderingen worden gehouden. O.a. zal worden ge sproken over de arbeidsverkorting en net loonbeleid in de landbouw. Over de ze zaak zal de districtsbesUiurder, de heer M. D. den Hollander spreken. In deze vergadering sprak de heer Den Hollander over het agrarisch vakonder wijs en de technische voorlichting aan landarbeiders. De N.C.L.B. zal in de a.s. winter beginnen met de agrarisch-socia- ie voorlichting in de Zak van Zuid^Beve- land.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2