METAMORFOSE NODIG VOOR DELTAMUSEUM Overproduktie aan vraag- én aan aanbodzijde te genezen Golfapparaat voldeed aan verwachtingen Tienduizenden spreeuwen gevangen met een spreeuw FILMS Kooiker Van Herk kreeg hulp van Faunabeheer Stenen leeuwen en liefdesbrieven... Beperking in beginsel tijdelijk I Zaterdag 15 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Kloveniersdoelen verkeert in een verwilderde staat Hof van Tango Diepteperiode Begroting Zuidzande nog steeds niet goedgekeurd IN HET BROUWERSHAVENSE GAT Experimentele stadium voorbij Anna jacobapolder. ZIJN MAATREGELEN TRACTOR IN BRAND MELK TARWE Een spreeuw Verrassend Resultaten MIDDELBURG In een van de schier onderaardse vertrekken van de Kloveniersdoelen uiijten vier leeuwen een somber, triest en troosteloos bestaan. Niets in hun omgeving herinnert aan de jungle, aan de uitgestrekte oerwouden waarin zij vroeger leefden. Alles is even grauw en grijs. De muren, de vloer, de brokken steen en ook de leeuwen zelf. Gebrul ivordt niet meer gehoord, De dieren zijn volkomen uitgeblust. Stel u gerust, het zijn maar stenen leeuwen, die de onaantrekkelijke kamers van de Klove niersdoelen bevolken. Zij doen dan ook geen enkel kwaad en staren met versteende blik doelloos voor zich uit. Hoe lang deze gedegradeerde monumenten nog in de kelders van het vroeger fraaie, maar thans volkomen verwaarloosde Militair Hospitaal moeten verblijven ligt in de schoot der goden ver borgen. Vermoedelijk niet zo heel lang meer, want er bestaan grote plannen om van de Kloveniers doelen iets bijzonders te maken. Een Deltamuseum. En in een dergelijke inrichting is voor leeuwen geen plaats meer. Hoogstens voor zeehonden. Op het ogenblik kan men rustig zeg gen, dat de Kloveniersdoelen in een verwilderde staat verkeert, ook al duidt een bordje op een oud vervallen deur tje aan de achterzijde erop, dat er van tijd tot tijd een militaire tandarts genezend werk komt verrichten. Op de eerste etage. Maar het bordje is bij kans overwoekerd door de gevelbe groeiing, die ongeremd en onbesnoeid de achtermuur in een steeds onorde lijker groen zet. De achterzijde van de Doelen spot met elke omschrijving van architecto nisch schoon. Zij kan beslist geen aan spraak meer maken op het predikaat sieraad van de stad en een van de vele kunstwerken van Middelburg". Dat kan zelfs de voorgevel niet meer, die bovendien op donderdagen ontsierd wordt door grote aantallen auto's. Ongehinderd kan men zich toegang verschaffen tot wat vroeger de achter tuin van het gebouw werd genoemd. Tegenwoordig is het terrein een dorado voor honden, katten en andere huis-, tuin- en keukendieren. Twijfel daarom trent is beslist onmogelijk, omdat de onofficiële bezoeker als het ware spie dend over de grond zijn weg naar de Doelen moet vinden om niet uit te glij den over dat wat de honden en katten verder overtollig vonden. Die „achtertuin" is een complete wildernis geworden, een chaos van welig tierend onkruid, van doornen en distels, van Middelburgse „lia nen" en van de meest uiteenlopende soorten rommel. Ergens in een hoek je tussen brokstukken van wat mis schien eens een tuinhuisje is geweest liggen bladzijden van theologische boeken uit de zeventiende eeuw. El ders wordt een geschrift in het Grieks geschreven, aan de elementen prijs gegeven. Weer ergens anders slinge ren minnebrieven als stille getuigen van aangename en misschien minder aangename ogenblikken. En toch geloven we niet, dat Middel burg zijn Deltamuseum nog ontnomen zal worden. De Kloveniersdoelen is in derdaad de geëigende plaats daarvoor, tenminste zij kan die worden. Museum deskundigen hebben dit onomwonden verklaard. Zij zijn zelfs een kijkje we zen nemen. Voorlopig hebben zij maar gedaan alsof er geen jungle" om het gebouw bestond en alleen maar geke ken hoe het monument tot museum kan worden ingericht. Het toekomstige Deltamuseum zal niet slechts tot de Kloveniersdoelen beperkt blijven. Niet voor niets hebben B. en W. van Middelburg nog steeds in het openbaar een bestemming voor het Hof van Tange verzwegen. Het zou name- lijjk in de bedoeling liggen om de ge hele vlakte van het Hof, daar waar nog pas het Circus Boltini optrad, bij het Deltamuseum te trekken, waardoor er een kolossaal centrum zou kunnen ont staan, dat representatief voor Zeeland en de Deltawerken kan worden ge noemd. Van deze bedoeling zouden B. en W., indien wij wel zijn ingelicht, niet meer willen afwijken. De stichting van een bejaardencentrum in het Hof van Tange is in elk geval afgeketst. Zo te zien maakt het gehele complex een diepteperiode door, die voor de in standhouding van het gebouw beslist niet bevorderlijk is. Wordt de Klove niersdoelen straks tot Deltamuseum verheven dan zal een uitgebreide schoonmaak nodig zijn. De oerwoudach tige sfeer zal geheel moeten verdwijnen en plaats moeten maken voor een sterk gecultiveerde vegetatie. Voor tuinar chitecten liggen hier grote taken weg gelegd. Maar ook de deskundigen op het ge bied van de binnenhuisarchitectuur kun nen de handen uit de mouwen steken. Want in het gehele voormalige Militai re Hospitaal is geen vertrek, dat niet is aangetast door de tand des tijds. Een grondige en ingrijpende architec tonische operatie zal dan ook onvermij delijk zijn. Ook aan de buitenzijde, die op een afstand nog wel het oog kan strelen, maar van dichtbij tegenstaat, omdat geregelde conservatie finaal is uitgebleven. Hoe het Deltamuseum er straks zal komen uit te zien is een open vraag. Geen enkele Zeeuw zal deze vraag kunnen beantwoorden. Om de eenvou dige reden, dat er nog niemand is die precies de opzet weet van het nieuwe deltacentrum. Er wordt volgens of ficiële zegslieden op het ogenblik nog ernstig geconfereerd, maar concre te voornemens zijn nog niet aan de openbaarheid prijsgegeven. Dat is wel een beetje jammer, temeer omdat niet alleen ^Middelburg, maar ook andere plaatsen in Zeeland pretenderen een Deltamuseum te kunnen vestigen. De Veerse burgemeester heeft zijn Dom al aangeboden. Er is dus haast met de plannen. Tot dusver echter is de gehe le kwestie binnenskamers gehouden. En dat geeft te denken. De tijd is dus niet ver, dat Mid delburg er een uniek gebouw zal hebben bijgekregen. Een gebouw Zeeland waardig. Een museum, dat er zeven jaar na de ramp eigenlijk al had moeten zijn. Maar dat door allerlei oorzaken tot op heden helaas nog niet is verwezenlijkt. Wel in Hellevoet- sluis, maar niet in Middelburg. Wordt het geen tijd, dat men met het objekt spoed gaat betrach ten? Zou het niet aan te bevelen zijn vóór het volgende toeristen seizoen dit Deltamuseum verwe zenlijkt te zien? Aan de initiatief nemers de taak dit voor elkaar te brengen. ZUIDZANDE. Burgemeester H. P. Everzwijn deelde gister avond tijdens de raadsvergade ring mee dat de gemeentebegro ting over 1960 nog steeds niet door G.S. is goedgekeurd. Deze begroting was niet slui tend te krijgen. Zoals bekend heeft men zich ten einde raad in een vorige vergadering tot G. S. gewend met het verzoek te willen bevor deren dat er e enhogere uitkering uit het Gemeentefonds aan Zuidzande zou wor den verstrekt. Thans was er een bericht van G. S. aan de raad dat de minister werd voorgesteld over 1960 een extra uitkering te geven van 4700 gulden en over 1961 een extra uitkering van 7700 gulden. Met deze extra uitkeringen moet het mogelijk zijn deze begroting sluitend te maken. De raad ging vervolgens met het voor stel tot wijziging van de begroting ac- coord. Een van de oorzaken van de moeilik- heden met de gemeentebegrotlnng is een jaarlijks terugkerende post van 12.600 gulden voor de krankzinnigenverpleging van enkele ingezetenen. Deze post drukt als een loodzware last eik jaar op de begroting. In een van de schier onderaardse vertrekken huizen leeuwen, stenen leeuwen weliswaar, die hun dagen slijten temidden van een grauwe triestheid. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE. Zoals bekend heeft de Rijkswaterstaat het af gelopen jaar proeven genomen met een zogenaamd golfappa raat. Voor het eerst is een derge lijk apparaat in gebruik genomen door de Deltadienst te Zierikzee. Thans kan worden gezegd dat het experimentele stadium als be ëindigd kan worden beschouwd. De golfmeter die in het Brou- wershavense Gat is geplaatst heeft aan de verwachtingen vol daan en heeft een bevredigend resultaat opgeleverd. Mede hier door is het nu wel zeker dat er tien van dergelijke apparaten zullen worden geplaatst vanaf de Westerschelde tot aan de Nieuwe Waterweg opdat de golfbeweging langs het gehele Deltagebied kan worden geregistreerd. Ook zullen goifmeters worden opge- Paspoort der scliande In Grand Theater te Goes draait thans de film „Paspoort der schande" met in de hoofdrollen o.a. Eddie Constantine. Franse meisjes worden naar Londen ge lokt om daar te worden geëxploiteerd voor doeleinden die we beter niet nader kunnnen omschrijven. Een schijnhuwelijk wordt voltrokken dat later toch een goed huwelijk wordt. Maar voor het zover komt spelen zich allerlei verwikkelingen af, waarbij vechtpartijen niet ontbreken. Een luguber en vrij waardeloos verhaal waarin, het zij eerlijkheidshalve gezegd, niettemin vele spannende en opwindende momenten voorkomen. Porto Fino, het faradijs der liefde In het Luxor Theater in Vlissingen draait de Italiaans—Franse film „Porto Fino, het paradijs der liefde", waar reeds eerder een bespreking van is gegeven. Hannihal mag in de Italiaanse film „Hannibal" De Amerikaanse filmster Victor Nature met een zwart lapje voor een oog de titel rol vertolken. Alle. veldslagen en intriges uit die Romeinse periode krijgt men in kleurige beelden in City Middelburg ge presenteerd. Maar had men nu de lagen- darische tocht van Hannibal over de Alpen niet beter kunnen trukeren Nu ziet men Hannibal's onafzienbare leger voetvolk en olifanten telkens maar langs hetzelfde studio-sneeuwrotsje trekken. Voor de liefhebbers van het genre lijkt ons dat een teleurstelling. Liefde zonder uitzicht In Electro draait een Franse film, „Liefde zonder uitzicht" (A bout de souffle) genaamd, die tot de zogenaamde „nouvelle vague" behoort, de revolu tionaire nieuwe Franse filmriehting. Be kende grootheden op dit gebied hebben aan deze film hun medewerking gegeven. Frangois Truffaut schreef het scenario en Chabrol had de supervisie. Maar met dat al krijgt men na het zien van de film het idee, dat men vlees noch vis voor geschoteld heeft gekregen. Het zegt alle maal niets, dit verhaal over een Franse „nozem", die voor moord gezocht wordt en zijn verhouding met een Amerikaans krantenverkoopstertje. W-el te bewonde ren is het camerawerk, dat driftig en nerveus als het leven zelf, het verhaal op de voet volgt. De hoofdrollen worden door Jean Seberg en Jean-Paul Belmonde vertolkt. Tegen zonsondergang ge beurt het ongelooflijke. Het is een machtig schouwspel, dat overi gens door de kooiker G. A. van Herk met lede ogen wordt aange zien. Als de half verdronken ak kers glanzen in het late licht, na deren de zwarte en beweeglijke wolken die al spoedig uit tiendui zenden spreeuwen blijken te be staan. Ruisend wieken ze laag over de grond heen om de kracht van de stormachtige tegenwind zo veel mogelijk te ontgaan. Maar ze hebben een vast doel en een richting waar ze niet van af wijken. De ene wolk na de an- 0 Tot commies ter secretarie van de ge meente Terschelling is met ingang van 1 januari as. benoemd mej. J. H. Ver- nimmen te Hansweert, adj. commies ter secretarie van Krulningen, De mummie Zij die eens willen griezelen kunnnen momenteel aan hun trekken komen in Al- hambra te Vlissingen. Hier draait de rol prent De Mummie die een toppunt van spanning biedt. Een eeuwenoude mum mie komt weer tot leven en neemt wraak op al zijn vijanden. Kogels en dolksteken schijnen hem niet te deren en ieder weet hij met gemak de baas te worden. Hoewel deze film behalve spanning en sensatie weinig te bieden heeft is hij stellig de moeite van het aanzien waard. dere komt aangevlogen en al die tienduizenden spreeuwen neste len zich boven ons hoofd in het kooibos van de heer van Herk. Op een ogenblik lijkt het een slag regen van spreeuwen die het licht verduistert en waarvoor men de kraag zou opzetten. Sinds lang hebben de spreeuwen uit de verre omtrek hier hun vaste nachtelijke verblijfplaats. De dunne twijgjes, die heen en weer wiegen in de wind, krijgen plotseling de dikte van een ge spierde mannenarm als de vo gels zich er in menigte op neer zetten. In lange donkere rijen, vlak naast elkaar, zetten ze zich neer tot dat de takken beginnen door te buigen onder de enorme vracht vogels. Heel vaak breken die takken zelfs af, waarna de gro te gevederde familie snel naar een andere twijg verhuist. Op deze manier zijn al honderden bomen van de heer van Herk beschadigd en deze vernieling begint zelfs angstige afmetin gen aan te nemen. Maar wat te doen? Schieten is een onbe gonnen werk. „Als je één spreeuw schiet, ko- Van onze landbouwmedewerker ^ODRA er sprake is van over- produktie, dringt zich de vraag naar voren, of niet maat regelen getroffen dienen te wor den, teneinde de produktie te be perken. Nu kan men reeds aanstonds twisten over de vraag, of op een bepaald ogenblik gesproken kan worden van overproduktie. In ab solute zin is dit niet spoedig het geval. Over de gehele wereld gere kend, kan men op dit ogenblik absoluut niet volhouden, dat er een overproduktie van sommige landbouwprodukten bestaat. Te genover een te veel voor 1/3 der wereldbevolking staat een te wei nig voor 2/3 der aardbewoners. De laatste cijfers zijn echter een voudig niet in staat het voor hen zo broodnodige voedsel uit de overschotgebieden aan te kopen, omdat ze geen tegenprestatie hebben aan te bieden. Het begrip overproduktie is daarom zeer betrekkelijk. Tegen deze achtergrond dienen we ook het teveel aan sommige landbouw produkten in Nederland te bekijken. De dankbaarheid krijgt dan gemakkelijk de overhand op de bezorgdheid. Dat be tekent met, dat we de produktie dan maar onder alle omstandigheden de vrije loop moeten laten. Maar wel, dat w-e elke beperking in beginsel als een tijdelijke maatregel beschouwen,, die slechts noodzakelijk is, omdat en zolang het hier te veel geproduceerde niet aan het hongerende deel van de mensheid kan worden afgezet. Nog in een ander opzicht is overpro duktie een relatief begrip. Stel, dat in Nederland slechts volle melk zou mo- AXEL. In de schuur van de heer H. op de Drieschouwen is de tractor van de heer De W. uit Koewacht in brandgevlogen. De vermoedelijke oor zaak hiervan was een kortsluiting, die bij het starten van de tractor was ont staan. De Axelse brandweer, die onmiddellijk gealarmeerd werd, heeft de brand vrij gauw kunnen blussen, zodat de schade beperkt bleef tot een gedeelte van de tractor en een stuk van het dak. gen worden verkocht en, een hoge hef fing op de grondstoffen voor margari ne dit product even duur zou maken als de boter, dan zou er van een overpro duktie van melk en zuivelproducten niet spoedig sprake zijn. Stel omge keerd, dat er geen verplichting bestond inlandse tarwe in het brood te verwer ken, dan zou er spoedig een teveel van dit produkt zijn. De conclusie moet zijn, dat het op treden van overproduktie mede af hankelijk is van het niet of wel ne men van bepaalde maatregelen. Ook in dit opzicht is het begrip derhalve betrekkelijk. Iemand, die de vraag voorgelegd krijgt, wat te doen aan het probleem van een te veel van een bepaald pro dukt kan daarom tweeërlei oplossing aan de hand doen. In de eerste plaats kan hij wijzen op de mogelijkheid door bepaalde maatre gelen de afzet te vergroten. In de tweede plaats kan hij maatregelen aan bevelen, teneinde de produktie te be perken. Overproduktie is met andere woorden te genezen, zowel aan de vraagzijde als aan de aanbodzijde. De Commissie-Zuivel geeft het advies gebruik te maken van beide mogelijk heden. Enerzijds dient de afzet van de zuivelprodukten te worden vergroot door vérhoging van het vetgehalte in de con- sumptiemelk, door propaganda, kwali teitsverbetering van de melk etc., ander zijds wordt gewezen op de mogelijkheid de produktie af te remmen door een beperking van de wintermelkprijs. laq sr SuijOAaquee azap uba uapar ad feit, dat een hoge prijs voor de winter meik gemakkelijk het toedienen van ex tra krachtvoer stimuleert en zodoen de bijdraagt tot een verhoging van de produktie. Een te hoge prijs voor de wintennelk kan worden voorkomen door bijv. even tuele uitkeringen uit het L.E.F. achter wege te laten, zodra de uitbetalingsprij- zen een bepaald niveau overschrijden. Hetzelfde effect kan, worden bereikt door het vaststellen van een afzonder lijke garantieprijs voor het zomer- en winterhalfjaar. Tegen een dergelijk plafond voor de wintermelkprijs zijn moeilijk steekhou dende argumenten aan te voeren, mits de gemiddelde garantie over het gehe le jaar daardoor niet wordt gedrukt. Te genover een lagere toeslag of een stop zetten daarvan voor de wintermeik dient een daarmee corresponderende hogere toeslag voor de zomermelk te staan. Het probleem van de overproduktie doet zich ook bij enkele andere land bouwprodukten voor. Dit jaar is dat met name het geval met de suikerbie ten, al is nog niet zeker in hoeverre de produktie van suiker het geschatte verbruik zal overtreffen.. Tegenover een zeer hoge kg. opbrengst per ha staat waarschijnlijk een lager suikergehalte dan normaal. Reeds enkele jaren is overwogen de gebieden, die aansprakelijk zijn voor de uitbreiding van het suikerbietenarse naal, ook de gevolgen daarvan te doen dragen. De uitwerking van dit overigens juis te beginsel bleek uitermate moeilijk. Vorig jaar, toen de opbrengst tengevol ge van de weersomstandigheden verre beneden normaal bleef, is dit punt op de achtergrond geraakt. Waarschijnlijk zal echter dit jaar, nu de produktie het binnenlandse verbruik overtreft, een flinke korting op de garantie moeten worden toegepast. Ook bij de tarwe doen zich moeilijk heden voor. De garantieprijs voor in landse tarwe wordt gerealiseerd door een bijmengingsverplichting, een ver goedingsregeling bij vermaling van meer inlandse tarwe als voorgeschre ven is en een den,aturatietoeslag. De tarwe-opbrengst van oogst-1960 is hoog, de kwaliteit over het geheel ge nomen slecht. De meelfabrikanten en de Bakkerijstichting hebben er in ver band daarmee op aangedrongen het bij mengingspercentage van 35 terug te brengen op 25 k 30. Tot 12 november is echter de bijmenging gehandhaafd op 35 procent. Een definitieve beslissing inzake de verplichte bijmening zal ge nomen worden, wanneer de gegevens over de kwaliteit van de gehele tarwe oogst bekend zullen zijn. Het zal duidelijk zijn, dat van deze beslissing mede zal afiiangen, of er ge sproken moet worden van een overpro duktie van tarwe in 1960. De apparatuur voor het verjagen van de spreeuwen wordt tegen het vallen van de avond gereed gemaakt. Met het gezicht naar de camera de heer G. A. van Herk en naast hem zijn zoon. Van de beide heren die bezig zijn met de apparatuur is links de heer H. Griffioen uit Goes en rechts de heer Vitenhoven uit Den Haag. men er honderd op de begrafe nis", zegt de eigenaar van het bos. De heer Van Herk is kooiker van be roep en zijn bos betekent voor hem een broodwinning. Dit bos biedt nl. de onmisbare beschutting voor een grote vijver die als trekpleister voor wilde eenden dienst doet. En om die eenden is het begonnen. De heer Van Herk vangt ze in een speciaal soort fuik en levert op die manier re gelmatig aan poeliers. Maar het is in Zeeland niet makkelijk om een bos in goede staat te houden. In de oorlog is het totaal vernield ge weest door het water. De ramp deed het nog eens dunnetjes over en nu zijn het de spreeuwen die regelmatig ver nielingen aanbrengen. Er moest een oplossing komen om die „gevederde vijanden" te weerstaan. De heer Van Herk zocht contact met de Directie Fauna-beheer en van de ze zijde daagde hulp op, die op het eerste gezicht bijzonder doeltreffend is. Men was n.l. bereid op het ter rein van de heer Van Herk een de monstratie te komen geven die onge veer hier op neer komt dat men hon derdduizend spreeuwen verjaagt met., één spreeuw. Dit klinkt tamelijk ver rassend, maar het bleek in de prac- tijk tenminste in eerste aanleg zeer goed te voldoen. Wat heeft men gedaan? Welnu, een groep Amerikaanse onder zoekers kwam er toevallig achter bij het vangen van een spreeuw op een slaapplaats daf de angstkreet die het dier uitstootte voldoende was om in een boom alle spreeuwen te doen opvliegen, aldus dr. J. D. F. Har- denberg, wetenschappelijk medewer ker van de afdeling wild- eo vogel- schade. Men kwam toen op het rdee dit principe in de practijk te gebruiken om spreeuwen te verjagen. Men legde het angstgeluid destijds vast op een grammofoonplaat en zosd het zeer versterkt uit om de vogels te verjagen. Volgens de publicaties had dit middel een behoorlijk succes. De afdeling Wild- en Vogelschade en Jacht van het ministerie van Land bouw heeft met dit middel proeven genomen en tot op heden met behoor lijk succes. Een van de proefnemingen mochten wij dus bijwonen op de terreinen van de heer Van Herk. Het resultaat was in derdaad verrassend. Twee heren van de buitendienst van de directie Fau na-beheer, de heren Griffioen uit Goes en Uitenhoven uit Den Haag voerden de proef uit die hoogst interessante gevolgen had. De apparatuur die ze meebrachten was vrij eenvoudig. Een bandrecorder, een versterker, enkele luidsprekers en een paar haspels draad. Maar toen de luidsprekers hun vreemd gekrijs begonnen uit te stoten was het resultaat direct merkbaar. De grote en dichte zwermen spreeuwen, die kennelijk oudergewoonte koers zetten naar het kooibos, raakten zichtbaar in de war, vlogen nog enkele grillie bochten om daarna te verdwijnen. Nu schijnt het vast te staan dat de vo gels het bos duurzaam zullen mijden als deze proeven b.v. een week lang worden volgehouden. De „roest- plaats" zoals een nachtelijke ver blijfplaats in vaktermen heet komt bij de dieren in discrediet en ze be ginnen die stelselmatig te mijden. Maar de vraag doet zich natuurlijk wel voor waar deze duizenden vogels blijven. Is het niet een verplaatsen van de moeilijkheid? Uiteraard zullen ze een andere „roest- plaats" opzoeken waarbij het slechts te hopen valt dat ze ditmaal een plek uitkiezen die minder in de belangen sfeer van de altijd strijdbare mens ligt. Intussen schijnt de methode voor het opruimen van röestplaatsen bij zonder effectief te zijn. De bedoeling is dat de vogels als bij instinct weten dat ze op een bepaalde plaats geen rust zullen vinden. Maar deze methode is bepaald niet sen sationeel. De resultaten zijn merk baar, en zeker de moeite waard, maar daar staat tegenover dat een spreeuw een tamelijk intelligente vo gel is, die al spoedig gaat merken dat hij in de „maling" wordt geno men. Dit is b.v. ook het geval bij fruitboomgaarden, waar de spreeuwen niet zo maar een keer worden ver jaagd, maar waar ze voorgoed uit weg dienen te blijven. Sommige fruitkwekers ook in Zee land hebben daarom een installa tie aangeschaft die ze b.v. tijdens de kersenpluk voortdurend laten wer ken. We hebben de fruitkweker G. Jacobs uit Kloetinge naar zijn bevin dingen met deze nieuwe methode ge vraagd. De eerste week van de ker senpluk werkt het honderd procent aldus de heer Jacobs. Maar dan be gint het geleidelijk af te nemen. „Het is net of de vogels de ervaring op doen dat het allemaal zo'n vaart niet loopt." Intussen is dit natuurlijk een ander geval. Het betreft hier dus de vindplaatsen van voedsel, die regelma tig door duizenden vogels worden ge frequenteerd. Ten verzoeke van mevr. van den Ber ge werd in Du Commerce te Terneiizen, ten overstaan van notaris K. J. Hoving, in het openbaar verkocht het woonhuis met erf en tuin staande aan de Willem de Zwijgerlaan 13. Koper werd de heer P. F. de Graaf voor de som van 25.100. steld ongeveer op de plaatsen waar de dammen zullen komen. De werking van de golfmeter in het Brouwershavense gat is in grote lijnen als volgt. De golfbeweging wordt gere gistreerd en radiografisch overgebracht naar de vuurtoren van Haamstede. Var hieruit worden de metingen telefoniscl overgebracht naar Zierikzee waar dezi op een bandje worden vastgelegd. li de rekenkamer worden de resultater geanalyseerd. Uiteindelijk ligt het even wel in de bedoeling de golfbeweging o: een ponsbandje vast te leggen zocia een electronische rekenmachine de be rekeningen uit zal kunnen gaan voeren Het registreren van de golfbewegin voor onze kust en In de zeemondlngei is noodzakelijk met het oog op de ko mende werkzaamheden in het kader van de verdere uitvoering van het Del taplan. Men moet nl. zekerheid ver krijgen omtrent het aantal dagen dat de golfbeweging van dien aard is dat er onder redelijke omstandigheden kan worden gewerkt.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5