Teleurstelling bij raad over te weinig armslag Raad Goes behandelt begroting St. Laurens is nog niet ..van de kaart Groots afscheid voor scheidende seeretaris Wethouder J. Balkenende in raadszitting gehuldigd Kraan stortte op Westsluis Op zondag geen fruit- verhoop Verzamelaars organiseren ruilbeurs in Goes Uverienk o ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Teveel gevraagd Middelburg bekeek ontwerp herindeling GEBREK AAN VISIE BIJ OPZET EN UITWERKING Logisch besluit: geheel StLaurens bij Middelburg Waakzaamheid bij woningbouwbeleid Spoed Coördinatie Nieuwe muziekleraren in Zierikzee Damkampioenschap van Zeeland Gunstig moment Gouden huwelijksfeest in Aagtekerke Binnenkort rapport Gepantserde smokkelauto liep in de val Anthropologisch niet bij andere bevolkings groepen Jubilaris in Kapelle Oostburg automatiseert OP DINSDAG 25 OKTOBER Rapport over de bescherming van waterwingebieden vv Tegen de bierkaai IM De zegen een bestraffing Veel geschenken voor de heer A. Hack Internationaal telefoonverkeer Protestants-Christelijk JJTET kamerlid Stokman heeft, zoals wij hebben bericht, vragen ge steld aan de minister, inzake de toe latingseisen voor de te Hollandia op te richten kweekschool. Het bezwaar van pater Stokman richtte zich niet zozeer tegen het feit, dat het bezit van het diploma Primair Middelbare School als normaal wordt gesteld bij toelating, als wel hiertegen, dat kan didaten die geen P.M.S. hadden door lopen, maar de Opleidingsschool voor Dorpsonderwijzer (O.D.O.), niet kun nen worden toegelaten, tenzij na het afleggen van een toelatingsexamen op het niveau van het P.M.S.-exa- men. Wij hebben ook de achtergrond des paters vragen medegedeeld: de missie beschikt niet over eindexa menkandidaten P.M.S., in tegenstel ling tot de zending, maar wel over O.D.O. abituriënten- Wij concludeerden, dat de K.V.P. er teveel had gevraagd en dat het peil van het Kweekschoolonderwijs zou dalen indien aan zijn wensen te gemoet werd gekomen. De desbetreffende vraag luidde: Kunnen de bewindslieden de stellige verzekering geven, dat geen hogere eisen van toelating tot de kweek school zullen worden gesteld dan de bewindslieden zelf hebben aangege ven in him memorie van antwoord op de Nieuw-Guineabegroting 1960, waar in op blz. 4 te lezen staat: „Behalve P.M.S.-abituriënten zullen tot de school ook worden toegelaten dorps onderwijzers en anderen, die met goed gevolg een toelatingsexamen hebben afgelegd", waarbij derhalve geen sprake was van een onderzoek „op het niveau van het P.M.S.-eind- examen"? De minister en staatssecretaris hebben hierop het volgende antwoord gegeven: De ondergetekenden kunnen de ge vraagde stellige verzekering geven, waarbij evenwel volledigheidshalve wordt aangetekend, dat, behalve de door vragensteller geciteerde passa ge, door de ondergetekenden in de betrekkelijke memorie van toelich ting ook nog is gesteld, dat „het in de bedoeling ligt om ook jonge veel belovende dorpsonderwijzers waar van verwacht mag worden, dat zij het onderwijs (aan de kweekschool) met succes kunnen volgen, toe te la ten." Waar het bezit van het P.M.S.- diploma als de normale toelatingseis tot de kweekschool is vermeld, zul len dorpsonderwijzers (en anderen) het onderwijs aan de kweekschool al leen dan met succes kunnen volgen, indien zij tot de uitblinkers behoren en bovendien door zelfstudie of op een andere wijze hun ontwikkelings peil op een hoger niveau hebben ge bracht. Het verschil in algemeen vormend onderwijs tussen O.D.O. en P.M.S. kan op tenminste twee jaar worden gesteld. Het is duidelijk en de onder getekenden hebben nooit iets anders bedoeld dat het toelatingsexamen voor de kweekschool, zonder gelijk waardig te zijn aan het P.M.S.-diplo- ma (van de 4-jarige P.M.S.) niette min zodanig zal behoren uit te gaan boven het O.D.O.-diploma, dat in derdaad verwacht mag worden, dat de kandidaat in staat zal zijn, met succes het onderwijs aan de kweek school te volgen. Terzake is de volledige overeen stemming met de Gouverneur be reikt. Bovendien zal een brugklas van een jaar worden gesteld en zul len schriftelijke cursussen met een duur van twee a drie jaar worden voorbereid om daarvoor in aanmer king komende dorpsonderwijzers en O.D.O.-abituriënten voor te bereiden voor het toelatingsexamen." Naar ons gevoeler laat de beant woording niets aan duidelijkheid te wensen over. Het P.M.S.-diploma is de normale toelatingseis. Tussen O.D.O. en P.M.S. bestaat een ver schil in algemeen vormend onderwijs van twee jaar. De O.D.O.-abituriënt zal dit verschil moeten overbruggen, waartoe als geschikte middelen die nen: a. een brugklas, b. twee a drie jarige schriftelijke cursussen ter voorbereiding op het toelatingsexa men. Slechts dan hebben bekwame dorpsonderwijzers en begaafde O.D.O.-geslaagden een redelijke kans op toelating tot de kweekschool. Wij achten dit juist. Het gaat er ons niet om O.D.O.-abituriënten weg te drukken, omdat deze van missie scholen komen. Waar het op aan komt is, dat het peil van het kweek schoolonderwijs moet blijven gehand haafd, mede ook omdat de onderwij zer krachtens zijn positie in de min- der-ontwikkelde gebieden bij het pro ces van de vrijmaking een centrale plaats inneemt, en niet alleen daar. De opleiding dient cultureel, maat schappelijk en staatkundig daarmee rekening te houden. Dat is in het be lang van de autochtone bevolking zelf. Dat had pater Stokman moeten begrijpen. Dan zou hij het lid niet op de politieke neus hebben gekregen. MIDDELBURG. Behoudens een enkele zinswending heeft de Middelburgse raad zich gistermiddag volkomen kunnen verenigen met de brief, die B. en W. voornemens zijn te zenden aan Gedepu teerde Staten en waarin nog eens teleurstelling wordt uitgesproken over het feit, dat er bij de opzet van de gehele herindeling van Wal cheren te weinig rekening is gehouden met de verwachte industriële ontwikkeling in het Zuid-Sloe, by welke evolutie de gemeente Mid delburg bijzonder nauw betrokken is. Teleurstelling ook over het feit, dat in het wetsontwerp de be bouwde kom van de gemeente St. Laurens, die volgens dit ontwerp in tweeën zal worden gesplitst, niet bij Middelburg is gevoegd. Drie raadsleden gaven nog eens hun oordeel over het herinde' lingsplan, waarna burgemeester VLISSINGEN. In de gehouden jaar vergadering van de Vlissingse woning bouwvereniging „St. Willibrord" hield de voorzitter van deze instelling, de heer F. Schets, een pleidooi voor een grotere waakzaamheid van de woning bouwvereniging ten aanzien van het mo menteel gevoerde woningbeleid. Juist nu moeten de woningbouwcorpo. raties het nodige doen om hun positie te versterken en hun zelfstandigheid te bewaren. Het aantal te bouwen woning wetwoningen vermindert en ook de daarvoor bestemde subsidies omdat door huurverhogingen de inkomsten zijn gestegen. De particuliere woningbouw wordt door verschillende overheids maatregelen een kans voor grote uit breiding geboden. De woningbouwvere niging eist geen monopolie doch dient er voor te waken dat ij, na zestig jaar ijveren voor menswaardige woningen voor de lagere bevolkingsgroepen, om dat de particuliere sector dit naliet, niet wordt teruggedrongen. Met name in het Waterweggebied heb ben zich moeilijkheden voorgedaan (en doen zich nog voor) in de bestuurlijke sfeer. Woorden als bovengemeentelijke bestuursorganen zijn gevallen. Bij de te verwachten ontwikkeling in het Zuid- Sloe moet de regering dergelijke moei lijkheden vermijden. Spreker had echter de indruk gekregen dat bij het huidige herindelingsplan ten opzichte van Mid delburg deze moeilijkheden niet uit de weg worden gegaan, maar eerder in de hand gewerkt. Speciaal vroeg hij dan ook de aandacht voor de door hem enige tijd geleden in gediende motie, die nu eveneens ter ken nis van de leden van de Staten-Gene- raal zal worden gebracht. Jhr. Schor er was ten slotte van mening, dat met be trekking tot het Sloeprojekt een juiste coördinatie van de bemoeienissen tussen de departementen van economische za ken en binnenlandse zaken absoluut noodzakelijk is. Burgemeester Joh. de Widt. teleurstelling mr. Joh. de Widt de vinger leg de bij de punten in het wetsont werp, die ten opzichte van Mid delburg zwakke plekken vorm den. De Socialistische afgevaardigde jhr. mr. T. A. J. W. Schorer zei dat er bij een plan als het onderhavige altijd een groep ontevredenen is. Dat neemt niet weg, dat sommige van die ontevredenen geen ongelijk behoeven te hebben. Jhr. Schorer sloot zich nog eens aan bij de woorden, die het raadslid mr. P. v. Em- pel gisteren wegens bijzondere om' standigheden afwezig in een vroegere raadsvergadering gebruikte. Aanvankelijk heeft Middelburg ten aanzien van de gemeentelijke herinde ling weinig interesse getoond. Dit werd anders toen de kwestie van het Zuid- Sloe aan de orde kwam. Middelburg begreep onmiddellijk, dat realisering van het Sloeplan een levensbelang voor de Zeeuwse hoofdstad betekende. Het is tot de conclusie gekomen, dat een sterke stedelijke agglomeratie en een mogelijkheid tot expansie tegenover de industriële ontwikkeling zeer gewenst was. Middelburg richtte toen zijn aan dacht naar het oosten, begeerde ge deelten van Nieuw- en St. Joosland, maar niet zo zei jhr. Schorer om „zijn landhonger te stillen". Jhr. Schorer wees erop, dat de rege ring duidelijk coördinerend moet optre den en oog moet hebben voor plaatsen die met het oog op het Sloeplan Stre ven naar een sterk stedelijke allure en een krachtige bestuursgemeenschap. Hij noemde in dit verband de IJmond en de Waterweg. De heer J. S. Hoek CAR) sloot zich volkomen bij de ruimtelijke visie van de heer Schorer aan. Hij wees er verder op, dat b.en w. in hun schrijven lieten uit komen, dat zij de herindeling zeer ge wenst vonden. De heer Hoek zou liever zien, dat de indruk werd gewekt, dat de herindeling zeer gewenst is in verband met) de lange tijd van voorbereiding. De herindeling moet er nu maar spoedig doorkomen, aldus de heer Hoek. Een verzwakking van het betoog van b.en w. zou plaatsvinden, vond bij, indien de zinsnede: St.Laurens telt vele bewo ners, die in Middelburg werken, uit het schrijven zou worden gehaald. Hij was van mening, dat de bebouwde kom van St. Laurens het best bij Middelburg kon worden gevoegd. De heer C. A. Kammeraad (WD) noemde het eveneens een teleurstelling, dat in het wetsontwerp zo weinig met de belangen van Middelburg rekening was gehouden. Wij hadden gehoopt, stel de hij, dat dit in het laatste stadium, toen de Sloekwestie om de hoek kwam kijken, anders zou worden. De liberale afgevaardigde achtte het bijzonder onlo gisch de gemeente St. Laurens in twee- en te „snijden". Er zal zich even over de grens dan een nieuwe min of meer stedelijke uitbreiding gaan vormen, die eveneens georiënteerd zal zijn op Middel burg. Spreker begreep niet waarom men in het wetsontwerp met een dergelijk on- ZIEKIKZEE. Aan de afdeling Zie rikzee van de Zeeuwse Muziekschool zijn vier nieuwe leraren verbonden. Het zijn de heren D. de Kort, piano, W. de Wildt, hobo, J. J. Bolthuis, klassiek-gi- taar, en A. Kousemaker, kerkorgel. Met de benoeming van deze vier nieuwe he ren is het totaal aantal leerkrachten ge komen op tien. Momenteel wordt de mu ziekschool door 300 leerlingen bezocht. MIDDELBURG Om de persoonlijke kampioenschappen van Zeeland werden te Goes de volgende partijen gespeeld, waarvan de uitslagen luiden als volgt. Hoofdklasse J. BlaasL. Anderson 02. G. BlomJ. Louwerse 11, Iz. Op 't Hof J. Sinke 02, J. J. KaanW. Heydra 0—2. Ie Klas: A. KrijgerF. Grevinga 20, F. HarthoornL. van Soelen 20. H. de VliegerH. C. Masselink 02, J. C. Nijs- senP. van Sorge 11, C. J. Hollestelle J. A. Veenstra 20, O. Scherp—F. Blaas 1—1. Jeugd-klasse: E- WiskerkeA. Wal raven 02, H. TramperH. van Eennen- naam 02, W. MinnaarA. J. v. d. Broeke 02, N. HulshofJ. Koopman 02, N. TramperD. Joppe 20. In deze eerste ronde, welke een zeer kalm verloop had, 'zijn geen noemens waardige bijzonderheden te vermelden, al dient opgemerkt te worden dat de uit slagen van de partijen KaanHeydra en de VliegerMasselink verrassend te noemen zijn. In Den Haag slaagde voor het voor lopig scheepswerktuigkundige de heer T. H. J. Viane te Middelburg. praktisch en onlogisch voorstel was ge komen. Burgemeester De Widt schaarde zich grotendeels aan de zijde van jhr. Scho rer, maar ging nog even dieper op de zaken in. De op handen zijnde evolutie in het Zuid-Sloe noemde hij een zeer be langrijke gebeurtenis in de Zeeuwse ge schiedenis. Het is dan ook bijzonder te betreuren, dat de samenstellers van het ontwerp zo'n gebrek aan visie hebben ge toond door onvoldoende de belangen van Middelburg in het oog te houden. Ook de heer De Widt wees op het Wa terweggebied, waar Rotterdam zich steeds weer geplaatst ziet tegenover 27 gemeenten die er een andere zienswij ze op na houden. De huidige teleurstel ling wordt des te groter gevoeld nu zich met de herindeling een ongekend gun stige omstandigheid voordoet om de ge meentelijke grenzen aan te passen aan een industriegebied. Men zou met deze aanpassing een waardevolle bijdrage tot het inluiden van een naar wij hopen bloeiende periode hebben geleverd. Bo vendien zijn niet alleen de belangen van Middelburg hiermee gemoeid, ook die van het gehele gewest, meende mr. De Widt. Ten aanzien van St. Laurens merkte de voorzitter op, dat hem de houding van de inwoners van deze gemeente enigszins vreemd voorkwam. Men ijvert voor het behud van de zelfstandigheid, maar indien deze niet gehandhaafd kan worden, stelt men zich nauwelijks de vraag: wat dan? De heer De Widt noem de de beslissing in „de zaak-St. Lau rens'' een typische schoonheidsfout. Hij vond het zeer onlogisch een dorp door midden te knippen. St. Laurens bij Mid delburg was volgens hem de meest voor de hand liggende oplossing. De raad ging daarna akkoord met het schrijven. AAGTEKERKE. Vrijdag 14 okto ber herdacht het echtpaar W. Kodde-P. Kodde-Jobse de dag waarop zij vóór vijftig jaren in het huwelijk waren ge treden. De heer Kodde heeft de leeftijd van bijna 83 jaren, zijn echtgenote bij na 73 jaren bereikt. Beide oudjes genie ten nog een goede gezondheid. GOES. De gemeenteraad zal op 21 en op 26 oktober vergaderen. In de op 21 oktober te houden vergadering zullen enkele zaken aan de orde komen, waar over op korte termijn een beslissing van de raad nodig is. Het betreft geen aan gelegenheden, die tot „grote zaken" ge rekend kunnen worden. Het ligt in de bedoeling van waarne mend burgemeester dr. J. W. Noteboom de raadsleden voorts uit te nodigen voor een op woensdag 26 oktober te houden vergadering, waarin de begroting 1960 aan de orde komt. De begroting is in het voorjaar reeds aangeboden aan de raad, doch werd daarna door B. en W. teruggenomen als .gevolg van de be- 'Stuursmoeilijkheden en de vertrouwens crisis. De raad zal een nota van wijzi gingen op deze begroting worden aange boden. De waarnemend burgemeester heeft in een persoonlijk schrijven de leden van de gemeenteraad met klem in overwe ging .gegeven bij de behandeling van de begroting zich zoveel mogelijk te ont houden van het bespreken van de za ken, die tot de werkkring van de raads commissie, die heeft .gerapporteerd over het beleid van B. en W. behoren. Waarnemend burgemeester dr. Note boom heeft voorts de raadsleden mede gedeeld volgende week te zullen berich ten op welke datum het rapport van de raadscommissie, de tegenrapporten en het memorandum zuilen worden be handeld. WEMELDINGE. Gistermiddag i bij reparatiewerkzaamheden aan de Westsluis te Wemeldinge een 27 me ter hoge torenkraan door onopgehelder de oorzaak tijdens het hijsen gekap seisd. Het ongeval vond .plaats toen een steen van ongeveer 1000 kg moest wor den verplaatst. Tijdens het ophijsen raakte de kraan uit zijn balans en stortte voorover. Het stalen geraamte viel dwars over de sluis. De toren .boog zo ver door dat hij gedeeltelijk onder water verdween. De kraanmachinist, de heer G. Hogesteger uit Kapelle wist zich door tijdig te springen in veiligheid te brengen. De eigenaar van de kraan, de fa. Leys, uit Kapelle, is niet verzekerd. De schade aan de kraan is uiteraard groot. Nadat het gevaarte in twee stukken was gedemonteerd heeft een takelwa gen van de A.M.Z. de sluis vrijgemaakt. Het kraanonderstuk kon weer op zijn plaats worden gebracht. OOSTENDE. De douane uit Eek- lo heeft onlder Oostende beslag weten te leggen op een smokkelauto die zwaar en op een vernuftige manier was gepantserd. Doordat deze smokkel auto tijdens de felle achtervolging een wiel verloor was men gedwongen te stoppen. Juist op tijd overigens want de douane-auto had door kraaiepoten een lekke band opgelopen. Van de twee inzittenden van de smok kelauto wist er een te ontkomen. De andere, een zekere W. S. uit Eede kon worden gegrepen. SINT LAURENS. De raad der ge meente besloot in de gistermiddag ge houden vergadering een bezwaarschrift aan Gedeputeerde Staten te richten, waarin, naar aanleiding van de gemeen telijke herindeling van Walcheren, be zwaren naar voren werden gebracht, De raad stond eenparig op het stand punt, dat de gemeente zelfstandig moet blijven. De gemeente kan in de samen leving, ook al omdat binnen een jaar de tweeduizend inwoners worden be reikt, haar taak en plaats innemen, luidde de voornaamste noot in het be zwaarschrift. In geen enkel opzicht is rekening gehouden met ingediende van helderheid getuigende argumenten. De raad vroeg zich trouwens af of St. Lau rens wel anthropologisch bij een andere bevolkingsgroep past! OOSTBURG. Het telefoonnet van Oostburg zal vrijdag 11 november om 13.00 uur worden geautomatiseerd. Tegelijk zullen de reeds locaal geau tomatiseerde en voor inkomend interlo- caal verkeer geopende netten worden toegelaten. Dit betreft dus de gemeenten Aar denburg, Breskens, Cadzand, Groede, Hoofdplaat, St. Kruis, Schoondijke, Sluis en IJzendijke. De loket-openstelling voor de tele foondienst op de kantoren en stations blijft intussen ongewijzigd. De nieuwe telefoonnummers zullen in de vorm van een supplement op de districtsgids aan alle aangeslotenen van het telefoondistrict Breda worden be kendgemaakt. KAPELLE Tijdens de raads vergadering van gisteravond heeft burgemeester H. G. van Suylekom buitengewoon waar derende woorden gericht tot wet houder J. Balkenende die thans 25 jaar achtereen deel heeft uit gemaakt van de raad van Kapel le. Hij prees de kwaliteiten van de jubilaris en memoreerde o.m. dat de heer Balkenende ook drie jaar de functie van waarnemend burgemeester had vervuld. Onge twijfeld vertolkte hij de wens van de gehele raad toen hij de hoop uitsprak dat de heer Balkenende de belangen van de gemeente nog vele jaren zou mogen dienen. De jubilaris schetste met de beant woording van de toespraak van de voorzitter zijn ervaringen die zo nauw verbonden waren met het wel en wee van de gemeente. GOES. De mensen die in hun vrije tijd, stil en toegewijd, aan de uitbreiding van hun ver zamelingen sigaretten merken, lucifermerken of prentbriefkaarten wer ken, treden op dinsdag 25 oktober voor het voetlicht. Twee Goese verzamelaars hebben, in samenwerking met het bestuur van de vereni ging „De Verzamelaar" in Middelburg het initia tief genomen tot het or ganiseren van een ruil beurs, waaraan tevens een expositie zal worden verbonden. Dit belooft een uniek evenement tr worden. De initiatiefnemers wil len het echter niet bij deze expositie en ruilbeurs al leen laten. Het ligt nl. in de bedoeling om één keer in de maand een dergelij ke ruilbeurs te houden. Voor de ruilbeurs met ex positie, die in de achter zaal van „De Landbouw" wordt georganiseerd, blijkt grote interesse te bestaan. Verschillende verzame laars hebben hun mede werking reeds toegezegd Zo zal de heer Braam uit Middelburg met zijn fantastische collectie siga rettenmerken, van voor, tijdens en na de oorlo-g, op de expositie-ruilbeurs aan. wezig zijn. Ook mevrouw Braam zal niet ontbreken. Zij komt met haar unieke Horeca.eollectie voor den dag. De heer A. Spruijt ui: 's Heer Arendskerke zal met een gedeelte van zijr prentbriefkaartenverzame- lin-g acte de presence ge ven op de ruilbeurs. Zijr verzameling telt maa: liefst 13.000 exemplaren Enige tijd geleden plaats ten wij in onze krant een Zeeuwse babbelaar over de hobby van de heer Spruijt. Een collectie suikerzak jes zal eveneens te zi zijn op deze rijk gevarieer de ruilbeurs. De heer J. Heynsdijk uit Goes komt daarmee voor den dag. En nog is de „voorraad" niet uitgeput. De heer Brouwer uit Goes heeft nl. een prachtige collectie oude uniformen, slag- en steek wapens. Ook hij heeft toe gezegd op de ruilbeurs- expositie met zijn verza meling present te zijn. Voorts is contact opge nomen met de heer De Beste uit Middelburg, die een unieke verzameling lucifersmerken in zijn be zit heeft. Hij heeft momen teel 40.000 lucifersmerken. Tevens is er op de avond van de 25ste oktober ge legenheid om alles wat •naar verzameld wordt te ruilen, zoals postzegels, sigarenbandjes, lucifers merken, suikerzakjes, si- garettenplaatjes en nog veel meer. Voor de verza melaars valt er dus veel te genieten op deze ruil beurs, met expositie. Hij benadrukte dat de samenwerking met de leden van de raad steeds in volle harmonie had plaatsgevonden. De prettigste tijd was voor hem geweest het laatste oorlogsjaar toen hij waar nemend burgemeester was: „Je voelde dat de hele bevolking achter je stond." Hij had dit werk overigens steeds met liefde verricht maar was van mening dat niemand het hem kwalijk zou kun nen nemen wanneer hij op een bepaald ogenblik zou besluiten er mee op te houden. Na deze huldiging van de heer Balken ende werd de agenda afgewerkt. In tegenstelling tot het voorstel van de vast stelling verordening op heffing en in vordering van rioolbelasting dat na enige discussie werd aanvaard riep het voor stel van B. en W. om het verbod van fruitverkoop op zondag voor de heer P. Tilroe te Goes te handhaven heftige discussie op. De heer P. Tramper (P.v.d.A.) was van mening dat het niet aanging iemand te verbieden fruit te eten op zondag terwijl er honderd meter verder „wel borrels konden worden gedronken". Bovendien vond hij dit verbod Irreëel met het oog op de voortdurende propaganda voor het fruit en het toerisme. De lieer J. Slabbe- koorn (S.G.P.) fulmineerde hier scherp tegen. Naar zijn mening hield de ver gelijking van restaurant met fruitverkoop geen steek omdat hier sprake was van de winkelsluitingswet en niet van het sluiten van cafè's. „Het ergste is echter dat hiermede de zondagsrust weer wordt aangetast." De heer L. de Boeyer (e.h.) kon zich daarmee verenigen en wees op de voort schrijdende zondagsontheiliging. „Waar om eet men dat appeltje niet in de week?" Wethouder Balkenende stelde dat het in dit geval ging om een principiële kwestie. „Overigens zijn restaurant en fruitverkoop niet op een lijn te stellen." De voorzitter bracht nogmaals als zij mening ter tafel dat hij voorstander was van opheffen van het verbod omdat het z.i. geen principiële maar een zuiver zakelijke aangelegenheid was. „Vijftig meter verder kan in een zaak zo fruit worden besteld en daarom is het sneu voor de heer Tilroe, aldus naast het net te vissen." Nadat het voorstel in stem ming was gebracht bleek het met 4 tegen 7 stemmen te zijn aangenomen. Voor stemden de rechtse fracties zowel als de vrije lijst, zodat de verordening van kracht zal blijven. Het verzoek van de bijzondere lagere school om gelden voor uitbreiding van de speelplaats zal worden ingewilligd. Eveneens werd aangenomen het voorstel tot verhuur van 10 gemeentewoningen. Aangekocht zal worden een perceel grond ten bedrage van 1285 gulden van de heer L. Verdunnen te Schore t.b.v. de bouw van 2 woningwetwoningen. Evenals de woningen aan de Schoorse Zandweg 7, 9 en 11 voor krotopruiming. Vervolgens vond tijdens deze vergadering een be spreking plaats van de uitvoering van het rioleringsplan. De heer C. A. Potter, dis trictsgemeente-opzichter lichtte de raad uitvoerig voor aan de hand van enige tekeningen. Prov. Raad Volksgezondheid MIDDELBURG. De Provin ciale Raad voor de Volksgezond heid in Zeeland heeft een com missie ingesteld, die tot taak heeft te onderzoeken welke maat- regelen moeten worden genomen ter bescherming van de water wingebieden in deze provincie. De commissie zal een rapport uit brengen aan de raad die naar aanleiding daarvan aan bestuurs colleges adviezen kan geven. De commissie zal o.a. in het rapport aanbevelingen doen betreffende de be bouwing in de waterwingebieden. Hoe ver niag men bijv. de bebouwing toe laten? Voorts zal de commissie hebben te rapporteren over de vraag of en in welke mate de waterwingebieden voor het publiek (recreatie) toegankelijk die nen te zijn. In deze commissie hebben zitting ver tegenwoordigers van de Provinciale Planologische Dienst, de directeur van de Vereniging voor Vreemdelingenver keer in Zeeland en door de waterlei dingmaatschappijen daartoe aangewe zen personen. Het werk van de op 15 oktober 1959 geïnstalleerde Raad voor de Volksge zondheid komt goed op gang. Talrijke adviezen zijn reeds gegeven o.a. met betrekking tot de beschuttende werk plaatsen, de schoolartsendiensten en subsidieaanvragen. De directeur van de dienst is bezig met het samenstellen van een documen tatie van hetgeen op het gebied van de gezondheidsdienst in Zeeland aanwe zig is. Tevens zal dan blijken wat in dit gewest verbetering behoeft of zelfs nog moet worden gesticht. De raad neemt zelf geen initiatieven op het terrein van de gezondheidszorg, doch beperkt zich tot stimulerende en coördinerende arbeid, terwijl boven dien aan bestuurscolleges adviezen wor den gegeven. De gemeente heeft haar eigen aard, karakter, zeden en gewoonten en houdt er een eigen opvatting, zowel religieus als moreel en economisch op na. Geen enkel motief is er te vinden, aldus het bezwaarschrijven, tot doorsnijding der gemeente in twee delen. St. Laurens is een levende gemeenschap, die zich niet zoals bij het historische palingtrekken, in tweeën laat scheuren! Een verder bezwaar van de raad was dat een zo uitgebreide gemeente als Ma- riekerke een te log lichaam is om één gemeente te zijn. Het zou raadzamer zijn van dit gebied twee gemeentes te maken. De heer K. A. Hamelink vond het vreemd, dat er een voorontwerp op de herindeling zonder memorie van toelich ting was verschenen. Voor de aanstaan de samenvoeging zijn geen motieven medegedeeld. De heer H. van Lange- velde vond het verweer der gemeente waarschijnlijk „vechten tegen de bier kaai". Ondanks alle bedenkingen, die er van allerlei kanten binnenstromen bij G.S. zal het ontwerp wel in zijn ge heel aangenomen worden. De heer J. Riemens liet een wat optimistischer ge luid horen. Hij vond dat de strijd ge streden moest blijven. „St. Laurens is nog niet verloren!" zei hij. De pas aanbestede zuiveringinstal latie zal pas over een half jaar ge reed zijn, deelde voorzitter W. Baas mee. Dan pas zal het mogelijk zijn de riolering aan te leggen. Volgend jaar zullen er aanbestedingen voor de be stratingen, vallend in het uitbreidings plan voor de Noordweg worden ge houden. De populieren zullen een roemloos einde in december krijgen, want deze dikke bomen vallen dan ten offer aan de houthakkersbijl. De heer P. Polderman vroeg tijdens de rondvraag of er dan niet meteen aan de volgens hem onvoldoende verlich ting gedaan kon worden. Voorzitter Baas antwoordde, dat B. en W., dit in overweging zouden nemen. De raad trok een reeds eerder geno men besluit tot het heffen van straatbe lasting in en keurde een wijziging in de bestemming der agrarische percelen aan de Nieuwenhovenseweg goed. Dit zal de uitbreiding der bebouwde kom ten goede komen. Een voorstel tot in stelling van een wachtverbod in de Van Cittersstraat werd aangehouden, omdat de straat nog ten dele eigendom is van het Waterschap Wegschap Walcheren. Simeon en Levihun wapens ziin werktuigen van geweld; mijn ziel kome niet in hun raadslagen. (Gen. 49 vers 5 en 6) MERKWAARDIG, HET ZEGENEN door de aartsvader Jacob, van zijn zonen, die straks hoofden van stammen van Gods volk zulleri worden. Het is een zegen, maar over de hoofden van die stammen valt niet veel moois te zeggen! En 'liet ergste is het hij Simeon en Levi, de geweldenaars, de dood slagers. Ze krijgen het van hun vader op diens sterfbed te horen: daarmee kan iwijn ziel geen gemeenschap hebben! De vader van Gods volk, distantieert zich nadrukke lijk vaii wat twee van zijn zonen doen en beramen. „Geen wonder", zegt u; „ze hebben zich ook gruwelijk misdragen." Ja, maar ze be horen dan toch maar tot het volk des He ren! En de vraag is of er ook met dichter bij huis verschijnselen onder Gods volk, zijn Kerk of de Christenen voorkomen, die dezelfde klasse vallen als de raadslagen van Simeon en Levi, én daarom ook on der betzelfde oordeel vallen! Dat de ziel van Israël, de ziel van Gods volk, er geen gemeenschap mee kan heb ben! Voorbeelden? De Watergeuzen zijn ongetwijfeld held haftige figuren in onze Vaderlandse Ge- schiedenis. Zij horen ook tot onze Vader landse Kerkgeschiedenis; zij stonden aan den goeden kant maar waren hun wape nen geen werktuigen van geweld? Zo zeer, dat zij voor een groot deel gewone zee rovers waren. Gebiedt de eerlijkheid niet te erkennen, dat in hun daden zich zondige driften haangebroken hebben? En zijn er, om dichter hij onze tijd te komen, niet tal van stromingen, verenigingen etc. die Christelijk heten misschien trouwens in vele opzichten terecht terwijl^ er veel van hen uitgaat, dat niet past hij de ziel van Gods volk? Want wat is de ziel van Gods Volk? Is dat niet Christus, die immers het le ven en de levenskracht van héél Gods volk Maar zijn er dan niet zeer yeel dingen in ons Christen-zijn, waarvan Hij zicli moet distantiëren, zoals Jacob deed met het be drijf van Simeon en Levi? Kan de ziel van Gods volk zijn hij al on ze raadslagen? Goed, wij horen bij Gods volk, we gaan naar de kerk, we noemen ons zelf Christenen en onze scholen, ver enigingen, misschien zelfs politieke partijen en films Christelijk, hopelijk en mogelijk terecht,maar is de ziel van Gods volk er dikwijls niet angstig ver vandaan? Zit er in ons Christen-zijn en Christenleven niet dikwijls een ziel van geweld, zelfhand having, zelfzucht, van bereidheid de ander te vernietigen en van geneigdheid ons^ net eender te gedragen als een wereldling? Allemaal vragen, maar wij vrezen, dat het antwoord duidelijk genoeg is. En zo kon het wel eens zijn, dat als over ons leven van Godswege gesproken wordt, wat eigenlijk een zegen moest zijn, er even min als bij Jacobs zonen veel goeds te vertellen valt. Dat de zegen een bestraf fing is, omdat de ziel van de wereld in ons leeft, zodat de ziel van Gods volk voor ons terughuivert. Zodat Christus voor ons te- rughuivert! Wat zullen we daaraan doen? We zullen de Geest van Christus laten heer sen, ook in onze verborgen raad, opdat wij niet alleen de naam van Gods volk dragen, maar ook onze gedachten, woorden en da den zijn zoals bij dat volk past. Dan is Christus niet langer een versiering boven ons hoofd, maar de Koning van ons hart. WAARDE DS. G. E. HUIZING Advertentie RILLAND. In een buitenge wone zitting van de gemeente raad werd afscheid genomen van de gemeentesecretaris, de heer A. Hack die benoemd is tot burgemeester van Arnemuiden. De heer Hack kreeg daarbij o.m. een prachtig schrijfbureau aangeboden. De belangstelling voor deze avond was bijzonder groot en dë woorden die gespro ken werden getuigden van de ste vige banden die in de loop van de jaren zijn gelegd. Het was uiteraard burgemeester J. C. W. Jobse die de scheidende secretaris als eerste toesprak. De burgemeester wees o.m. op het verrassende element in de benoeming van de heer Hack. „Toen ik uw telegram tijdens een be zoek aan Parijs ontving, heb ik dit met gemengde gevoelens gelezen", aldus de burgemeester. „Maar", zo vervolgde hij, „het was uw hartewens". De heer Hack kwam op 1 februari 1954 als secretaris naar Rilland nadat hij uit 37 sollicitanten was gekozen. Het is niet gering geweest wat u in de voorbij gegane jaren voor de gemeente hebt ge daan, zo zei burgemeester Jobse. Al de rampafwikkelingen zijn door uw handen gegaan. Daarna volgden er grote activiteiten, de nieuwbouw, verbouwing, sport en sportvelden, rioolzuivering etc. Er zijn vele raadsbesluiten geweest maar er kwam nimmer iets terug dat was af gewezen. „Dat was te danken aan uw vak kennis en uw scherpzinnigheid". De be volking betreurt het dan ook dat u weg gaat. Maar toch beschouwen we het zelf voor u zowel als voor de gemeente als een grote eer. Nadat de burgemeester voor al deze jaren woorden van dank had gesproken, bood hij namens de gemeente een prach tig schrijfbureau aan. Wethouder M. A. Francoijs bood daar na met een hartelijke toespraak een prachtige vaste kamerplant aan. Namens de raad sprak de heer R. Rijk die een ingelijste luchtfoto van Rilland kon overhandigen. Ten slotte werd een fraaie bureaulamp aangeboden door de heer P. van Wouwe, die sprak namens het gemeenteperso- neel. In zijn dankwoord wees de heer Hack op de prettige samenwerking die er al tijd was geweest. Hij sprak met gemeng de gevoelens, maar, aldus spreker, ik heb het zelf zo gewild. „We gaan bovendien het land niet uit." Vanuit de raadszaal ging het gezel schap naar het dorpshuis waar nog tal van sprekers het woord voerden en ge schenken aanboden: Dr. J. A. Kamps namens de algemene ontspanningsver eniging en namens de sociëteit „De Vriendenkring", mevrouw Kakebeeke van Inckel namens de plattelandsvrou wen, burgemeester A. Schuit namens de burgemeesters en secretarissen van de Bevelanden, burgemeester A. Schipper namens de burgemeesters, de heer C. van Gorsel namens het Nutsdepartement, de heer J. J. van Gorsel namens het reis- comité van bejaarden, de heer C. J. v. d. Werf als persoonlijke vriend, de heer P. Windhorst namens het burgerlijk arm bestuur, de wachtmeester Bruinoge na mens de rijkspolitie en ten slotte de heer J. v. d. Boomgaard namens de c.h.u. kieskring. Tot slot van deze vergadering sprak de heer Hack een dankwoord. GOES. Van de zijde van de P.T.T., telefoondistrict Breda, werd ons het vol gende meegedeeld: met ingang van 16 oktober a.s. dienen de abonnees van de automatische netten, waarvan tiet net nummer begint met 011, de gesprek ken, c.q. informaties, voor alle Europe se landen, met uitzondering van België en Zwitserland, rechtstreeks aan 0010 resp. 0018 aan te vragen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3