Het harde geslacht PRESIDENT KWAM EVEN VOOR ,.VLAG"VERTOON TUBMAN A GUPA Ikappie en het ijsbergraadsel I Het was tussen en Rimini P.W. RUSSELS Zaterdag 15 oktober 1960 ZEEUWSCII DAGBLAD Pag. 2 K.L.M. t/m H.A.L. De kans Kind aan huis Vlucht Zelf aan de slag Bezadigd JUNKER RUH BF DE U TINTELS M Jack Dunkley m ■mi IIIIWIIIIIII Culturele avonden Herv. Evangelisatie vergaderde Goede vrienden van Nederland waren gisteravond in Sclieveningenpresident tn mevrouw William Tubman van Liberia. En uw dienaar rekende liet zich tot een eer dit echtpaar te mogen ontmoeten DOOR DICNATE ROBBERTZ 20 Geregeld kwam Arjen nu ook bij Gelein Costens, waar hij naar de ge sprekken van de bezoekers luisterde. Óp een avond leerde hij de mooie Francine kennen. Erg spraakzaam was zij niet en ze liep weg toen haar moeder tegen Arjen vertelde dat zijn broer Joos een paar dagen geleden in de Ruterbloeme was geweest. Hij had een boodschap gebracht van heer Adriaen, iets over het onderhoud van het huis. Joos had meer dan twee uur bij de vrouwen gezeten en een goede indruk gemaakt op Francine's moeder. Ze vond dat hij wel iets op Arjen geleek, vooral als hij lachte. Arjen had graag willen weten waar Merijn de Seeu zich ophield, maar vrouw Coster begon telkens weer over Joos te praten. Arjen vond het te veel. Na die éne keer ontmoette hij haar bijna niet meer. Zij had een zw'a&ké g'èzondhëid èn kwam zelden onder de gasten van haar man. Fran cine rzag hij meer, al kwam het nooit tot een gesprek met haar. Op een dag na Drie Koningen kwam Jurein met twee paarden, naar het klooster om de jonker te be geleiden op zijn terugrit naar Lodyc- ke. Arjen nam afscheid van het kloos ter. Hij vermoedde dat zijn vader hem niet terug zou laten komen. Het was een zonnige dag. In de nacht had het gevroren en de plassen kraakten on der de paardenpoten toen zij het ooen veld inreden. Een strakke, helder blauwe lucht welfde over het land, waarvan de oude versleten kleuren nog tintelden in het koude licht. Weerszijden knapte het struikhout en de bevroren rietpluimen bewogen stokkig bij het langsrijden. Onderweg vertelde Jurein over wat er op het kasteel was voorgevallen gedurende de tijd dat Arjen weg was geweest. Hij deed dit met de vrijmoedigheid van een oude dienaar, die alles van zijn heer en diens gezin weet. Het was nu wei zeker dat jonker Joos de wereld zou in trekken. Ook had Ju rein gehoord dat zijn heer bruiden wilde zoeken voor de twee oudsfe jon kers en dat Arjen zou gaan studeren. Arjen luisterde verstrooid. Een troep kraaien krijste op een geploegde ak ker en ergens klaterde een waterlo zing uit een hoger deel in een laag- stromende watergang en brak het ijs- vlies. Jurein hield zijn paard in en wees naar de polders aan de rechterkant. Een van de heren van Romerswale had dit land gekregen toen het nog gors- en slikland was. Wonen daar de pachters die kla gen over de slechte waterlozing? vroeg Arjen. Jurein keek de jonker verwijtend aan. Nee, die komen uit een ande re polder. Ondankbaar volk. dat meent onze heer geld te kunnen af troggelen. Mij dunkt dat ze gelijk hebben, Jurein, als het water hun gewas be schadigt. Arjen liet zijn paard over een grep pel om verlost te zijn van Jureins verhalen. Maar toen ze de brug over de Maroole naderden en ze weer ge lijk op moesten rijden, begon de knecht opnieuw te praten. In de oude tijden was hier de Vern- oudsee geweest Een breed water, waarop grote schepen konden varen. Hugo van Romerswale had daar slag geleverd, ruim twee eeuwen geleden. Van diens zoon Boudewijn stond in de kronieken opgetekend, dat hij bui tengewoon dapper was en schoon van gestalte en voorkomen. Waarom zeg je dat tegen mij? vroeg Arjen. Het is toch uw geslacht, jonker, meende de knecht. TJw vaderen heb ben hun vorst in trouw en aanzien gediend, zoals mijn vaderen hen dien den. Jurein was gewoon om alle dingen die hij dacht ronduit te zeggen, ook als het tegen heer Adriaen zelf was. De tijden zijn nu niet meer zo als in de dagen van hertog Albrecht. Toen kende de heer van Romerswale geen zorgen. Heeft hij die nu wel, Jurein? Arjen keek met gefronste wenkbrau wen naar de knecht. Ik heb je niet gevraagd om hierover te praten, hou je mond. Jurein zweeg gekrenkt en bleef achter. Hij vond dat de bastaard van. zijn heer wel op een andere toon met hem had kunnen spreken. Waartoe diende het om zu snel te rijden? Ju rein kon de jonker' nauwelijks bij houden. De paarden zakten dikwijls weg in de kleverige modder. De weg was slecht onderhouden en nu op het midden van de dag de zon doorbrak, ontdooide de dunbevroren bovenlaag. Het kasteel lag zwaar en donker voor hen. Boven de scheefgewaaide bomen waren de torens al van verre te zien geweest. Het park was kaal, ïaar het lichU speelde tussen de stammen door en maakte het aan zicht vriendelijker. Op het verharde deel van de weg gaf Arjen zijn paard de sporen. Hij draafde met zo veel geweld over de brug dat de poort al opendraaide eer hij aan het belletouw had kunnen trekken. Mi- chiel, de poortwachter, nam zijn muts af en zeide dat heer Adriaen geen kwartier geleden ook thuis was gekomen van een rit door de polders. Arjen vond zijn vader in de wapen zaal bij een vuur van berkenstam metjes. Hier ben ik, zei hij. Ik verwachtte je. antwoordde heer Adriaen, opstaande van het vuur en beide handen naar zijn zoon uitstekend. En hoe is het klooster leven je bevallen? Er was een vleugje spot in die vraag, maar Arjen lachte. Hij had niet gedacht dat hij zo blij zou zijn om weer terug op het kasteel te ko men. Ik hou veel meer van Lodycke dan ik wist, bekende hij eerlijk, al beviel het mij wel in de stad. In de stad? Ik meende dat je naar Maria's Paradijs gegaan was om je kennis te vergroten. Adriaen was weer gaan zitten en had een bankje nader getrokken voor Arjen. De gloed van het vuur speelde over het hoofd en de schouders van de jonker. Adriaen herkende in zijn gezicht de trekken van Oda van Bor- rendamme. Bijna zeven jaar was het geleden dat zij gestorven was en nog kon hij aan haar denken met dezelf de liefde en voelde hij hetzelfde ver driet om haar heengaan. Dat heb ik ook gedaan, vader. In het klooster én in de stad. (Wordt vervolgd) IIIHIIIIIIIIIIIIIItHflIIIIIIIIIIIIIHIilmillHllllllltlllflIHIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIMHIIIHimHIIIIIIIIlWIlfMIMlIlllllllllIHMIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIHIIHIIillllllllllllllllllllllllimii ïtttimmmmmmvmmimmtmmmtmtmntmtmtmmmimnitmmmtmmtMtmtmmiUMimmtmnmtmtmtttttmmtmmmmitmmtmmtmmtmmitmmtttiittmtm mmmmmnmnimmmmmi IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIMIlIHHIIIHIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIHtllllllllllllllllllllllllllMllllllllllltlltlllllllillltlltHlIHHIIIIIIIIItHII EEN president, die ik bewonder, schudde me gisteravond de hand. Opnieuw, nadat hij me elf jaar geleden in zijn presi dentiële paleis een whisky had aangeboden. William V. S-. Tubman is zijn naam, eerste burger van de onafhankelijke neger republiek Liberia aan Afrika's Westkust. 9? Hy Is wat ouder geworden, natuur lijk, maar hij is gebleven dezelfde markante figuur met de levendige ogen achter een zwaar omrande bril. Met zijn echtgenote was hij in Sche- veningen en daar werd hem dan gis teravond in Hotel Witte Brug door het Afrika Instituut een receptie aange boden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIItlllllllllillllMlllltlllllllMIMIIIIIIIIk Een drukke receptie, moogt u zeg gen. Ik denk, dat er een tweehonderd en vijftig mensen waren. Wie? Ja, natuurlijk de directeur van het Afrik a - instituut de heer A. G. Aukes en de voorzitter mr, Ph. A. J. Mees. En na mens prins Bernhard diens secretaris dr. F. de Graaff. Verder? Wel, verder was er ,,het" Nederlandse bedrijfsleven, van de K.L.M. via Verolme tot en met de Hol- land-Amerika Lijn en alles wat er tus sen ligt. Dat is niet zo gek, als u even denkt aan de enorme vloot ,,van" Liberia. Geen eigen vloot, nee, nee, maar sche pen onder Liberiaanse vlag. zoals dat heet. En veel, heel veel bedrijven in Europa hebben belangen bij en in Li beria. IIIIIIIHIIItlHIHilMIHIHIIII Elf jaar geleden. Ja, men kende Li beria wel, al wist menigeen niet waar hij de zeven letters op de landkaart moest zoeken. De Amerikanen hebben er in de oorlog een grote basis aan gelegd en een vliegveld. Ze brachten hun troepen via Liberia naar Sicilië. En toen ze weg waren uit het land van president Tubman, toen lieten ze dol lars, datzelfde vliegveld, wat veld telefoons en nog zo een en ander ach ter. Maar William V. S. Tubman greep de mogelijkheden. Jonge Liberianen werden naar Amerikaanse „high- schools" gestuurd, ambassadeurs wer den over en weer geplaatst, de rubber- plantages van Firestone brachten meer op en er vloeide ook meer in de staatskas van Liberia. Nederlanders hebben een grote vin ger in de pap bij het ontginnen van de ijzermijnen in Bomï Hills en de eerste spoorlijn ging zo rond 1950 rijden. Liberia begon er aan te pas te ko men. rilHIIIIIMilHIIIMIHIHIIIIlIHlIHIIHIIIIHIIIIIIIIHIt En nu, ruim tien jaar later? „De relaties met uw land zijn uitstekend", zei president Tubman. ,,A1 negentig jaar doen we zaken met elkaar." Ja, dat is lang, vooral wanneer u weet, dat Liberia pas een dikke hon derd jaar bestaat. Het waren in Ame rika voor harde dollars vrijgekochte negerslaven die het land stichtten en zij schreven in rood bloed zou men mogen zeggen in hun wapen de spreuk: De liefde tot de vrijheid bracht ons hier. Nederlandse firma's zijn kind aan huis in Liberia, Nederlanders werken er in het zakenleven, de mijnen, de grondontginnlng en de rubberplantages. Nederland heeft in Liberia een ambas sadeur en president Tubman is nog altijd verrukt van een reis die hij eens maakte op het Nederlandse schip Am- steldyk. iiiliiiiiiiiiiimiiiHiiii Een handvol maanden ben ik destijds de gast van president Tubmans volk geweest. Het zal niet dikwijls gebeuren dat men oude herinneringen over een bezoek met een president van een land ophaalt, maar gisteravond kon dat even. De Ashmundstreet, waar het paleis van de heer Tubman ligt, had toen nog afbrokkelende stoepranden. „Nu zult u die niet meer tegenkomen", hoorde ik. Elf jaar geleden was er één bioscoop, waar de film vier keer per voorstelling afbrak. „Nu zijn er vijf ultramoderne cinema's met luchttoevoer", werd me gezegd. Toen moest het eerste ijzererts nog uit de bodem komen. „Nu arriveren Advertentie Stop met kneedbaar hout van Ceta-Bever DE NATUUR IN EN OM UW HUIS elke dag in de haven van de hoofdstad Monrovia de treinen met erts", was de trotse opmerking. llflIflIllllllllllllillllllllHIHIIt President Tubman is geen man van beleefdheidsfrases. Hij meent het wan neer hij informeert: „Waar bent u toen in mijn land precies geweest, hoeveel artikelen schreef u erover, dcen-t u de hoofdstad?" Ik geloof, dat president Tubman In het roerige Afrika een rustpunt is. Een bezadigd man. Een man, waar ook de heer Loemoemba een tijdje terug steun ging halen, maar door president Tubman als een jong politicus werd behandeld en overgoten met rustige, wijze en kalme raadgevingen. President William V. S. Tubman is iemand, die in het buitenland niet veel op de voorgrond treedt. Maar een hoop Nederlanders hebben bijzonder prettige herinneringen aan hem. Een van hen is uw dienaar. Gladiolen of zwaardlelies zijn winterhard en omdat ze nu uitgebloeid zijn en afgestorven, kunt u ze uit dt grond opnemen. De grote knollen kunt u heel goed laten overwinteren; het loof afsnijden of afbreken. De knollen eerst in zon en wind laten drogen, voor dat ze naar binnen kunnen. U kunt ze gewoon in papieren zakken of in drog«* molm of in droog wit zand bewaren Zet ze dan vorstvrij en droog, doch vooral niet te warm. weg. De bonte aukuba is een mooie tuin- i heester, doch kan ook als tijdelijke ka- 1 merplant gekweekt worden. Ze is ge schikt voor een donkere en eventueel tochtige hal: in ieder geval op een plaats waar met andere planten vrij wel niets te beginnen is. Overigens vindt ze een beter plekje wel zo prettig. Als ze in de volle grond van de tuin worden gekweekt dient u wel voor een beschutte plaats te zorgen. Ze verlan gen ook een veenachtige grondsoort, De eerste bloeiende cyclamen zijn er inmiddels alweer; vergeet niet dat ze in een normaal verwarmde kamer nu de volle zon nog niet kunnen hebben; ze zullen dus tot het eind van de maand nog beschermd moeten wor den. Overigens is het voor hen in die normaal verwarmde kamer veel te warm: de planten zakken in die warm te uit elkaar. Ze voldoen veel beter in een zeer matig verwarmde kamer. Begiet ze vooral niet met koud leiding water; het water moet beslist hand warm zijn. „Niet 's nachts langs de weg gaan staan om te slapen", zegt de Italiaanse politie iedere keer, wanneer Jan Stoppelen burg op Sicilië is. Maar ook al staat men niet stil, dan nóg kunnen er vreemde dingen ge beuren daar in dat zonnige land. En dat heeft chauffeur Stoppelenburg op zijn laatste reis naar Palermo ondervon den. Zesendertig jaar is de heer Stoppe lenburg en achttien zit hij er nu ach; ter het stuur van een vrachtwagen. Hij woont in Bergschenhoek. onder de rook van Rotterdam, en van daar uit maakt hij tochten naar Duitsland, Oostenrijk en Italië, kortom naar het buitenland. Vier keer is hij nu naar Sicilië ge weest met chemische produkten, verf en dergelijke zaken. „Wanneer ik naar Palermo moet, dan rijd ik vijf dagen achtereen om die vier en dertig hon derd kilometer af te leggen", vertel de Jan Stoppelenburg ons gisteren. Aan één stuk door? „Nou ja, 's nachts slaap ik daar", en hij wijst op de ca bine van zijn achttien tons vrachtwa gen. Voor het geval u klaagt, wanneer u een lekke band heeft: chauffeur Stoppelenburg kan achttien lekke ban den krijgen. EEN METER TOUW Zo vertrok hij de laatste keer wel gemoed met zijn wagen met verf, be stemd voor een tar.ker van de heer Ari Onassis, naar Palermo. Voor de vier de maal, via Duitsland, Oostenrijk en Italië naar Sicilië. Hij draait er zijn hand niet voor om, want afstanden tel len niet. „Natuurlijk scheen de zon, toen ik er aankwam," zei wegrot Stoppelen burg ons. ,,JEn arm dat het daar Is. De mensen laten hun kat uit aan een touwtje van een meter, want als het langer is, dan pakt een ander die kat om hem op te eten." Snel lossen, want lekker luieren in de zon is er voor hem niet bij. En terug langs de Adriatische Zee. EEN WEET ..Ja, en daar tussen Ancona en Rimini is het gebeurd. Ik reed met een vaartje van vijf en zeventig ki lometer, toen ik plotseling dertig ki lometer voor Rimini gesneden werd door een Fiatje. Aan weerszijden sprong er een man uit, de één ge wapend met een stuk ijzer, de ander met een pistool. Aangezien ik gewaar schuwd was trok ik de wagen onmid dellijk om het autootje heen. Op het moment, dat ik ter hoogte van de kerels was sloeg er eer?, met het stuk ijytegen de cabine." Dwars er door heen, zoals later bleek. Hoe het avontuurtje afgelopen Dat was hel gat, dat ze erin geslagen hebben met een stuk ijzer." (Zie pijl Vechten met de vuistdaar is chauffeur Stoppelenburg niet bang voor, maar een stuk ijzer is te veel van het goede. was, wanneer chauffeur Stoppelen burg was gestopt is een open vraag, maar zeker is. dat hij er goed aan heeft gedaan snel door te rijden. Het is maar dat u het weet. (Advertentie) 'n woroidnaam. Ook voor ■Ü&HÜ ELECTRISCHE FORNUIZEN EST^-^ kV vanaf .gg,. t. 36S.. (JV) door fHH IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllHlllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllll! 30. Toen Kappie en de Meester, als ijsberen vermomd, naar de Kraak lie pen. stuitten zij halverwege op een twee tal plunderaars die juist van het schip terugkeerden. Zij torsten een van de luxe-koelkasten, die deel uitmaakten van Kappie's lading. „Krakende krukassen nou komt het!" dacht de meester, zwaar ade mend. „Ik hoop maar. dat Kappie een technisch verantwoorde list bij de hand heeft". Nu had Kappie, evenals de meester, ook te kampen met hoge temperaturen in de berenhuid. Maar dat verhinderde hem niet, om zeer koelbloedig te werk te gaan. „Wij komen jullie aflossen!" sprak hij, op de mannen toetredend. Deze lieten verbaasd hun vracht zin ken. „Da's raar mompelde er een. „De baas heeft ons toch aangewezen om dit karweitje op te knappen. Hoe zit dat dan? Doen wij het soms niet goed?" Kappie liep echter zwijgend door. ,,Nou moeten die kakelobbesen niet al te veel gaan vragen", dacht hij, „dat maakt alles alleen maar ingewikkelder". Maar gelukkig was de andere plun deraar niet zo nieuwsgierig. „Kom toch mee, man", drong hij bij zijn kameraad aan. „Dit is toch een buitenkansje. En bij een buitenkansje moet je nooit te veel vragen Laat die twee maar sjouwen. Over een uur tje komen we wel eens terug „Eén uurtje bromde Kappie. ,,Dat wordt opschieten, meester!" ST. ANNALAND. In het komende seizoen zullen te Sint Annaland enkele culturele avonden gehouden worden, waarvan de eerste op donderdag 13 ok tober plaats had. Aan deze avond werk ten mee, het jeugdorkest „Vive la Mu- sica" en de muziekvereniging „Accele rando", beiden onder leiding van H. L. J Laenen uit Bergen op Zoom en het Christelijk Gemengd zangkoor „V.Z. O.S.", onder leiding van de heer J. C. Geluk uit St. Maartensdijk. WESTKAPELLE. De Hervormde Evangelisatie hield een contactavond, onder leiding van de heer Huibregtse, voorzitter van het voorlopig comité. Het voorlopig comité werd in zijn geheel ge kozen als bestuur van de vereniging. Men besloot het godsdienstonderwijs in twee groepen te splitsen, van de leeftijd van 12 tot 16 jaar en van 16 jaar en ouder. Dit onderwijs zal gegeven wor den op vrijdagavond door evangelist Faassen. Vanaf januari 1961 zal de heer Faassen twee zondagen per maand gods dienstoefeningen leiden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2