Den Haag" zal Zouikamp niet vermoorden ALS VRIJ MENS WEER ACHTER DE SNOEKEN AAN Di •ama achter zijn rug maast richts Drink Beter dan gewoon centrifugeren deacmeMIREVcentrifuge - DROOGT HET BEST VAN ALLE Aangereden bejaarde overleden VEERTIG JAAR BIJ N.R.C. „We zullen wel zien" zeggen de vissers en zij drinken hun glas Heel oud Nog hoop Twee-talig Vertrouwen KUNSTMAAN ECHO WEER IN ZICHT CTïlatrom DEman moest dus de vrouw bo venal respecteren als de ver antwoordelijke collega, die de porte feuille van binnenlandse zaken be heert, en zelf verder zijn heil maar buitenshuis zoeken. Voor de vrouw betekende dit, dat in haar leven geen plaats was voor een romance. Sommige vrouwen verschraalden zo tot trotse tirannen, anderen spron gen uit de band. Waarover meer. enige echte Sedert 1912 Zaterdag 15 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 13 EEN HELM WAS DE DOMPER OP ZIJN LEVEN Van een onzer redacteuren DOESBURG. Directe slachtoffers van de vrijspraak in de helmenaffaire waren tien kleine snoekvisjes, die giste' ren de een na de ander aan de hengel van de heer L. Braam zeel bungelden. De man, die 31/:2 jaar de weinig benijdens- waardige rol van verdachte kreeg opgedrongen wijdt zich nu aan zijn grote ontspanning: de snoekvisserij In een bootje op het water: de heer L. Braamzeel zoekt de vissersrust na zijn vrijspraak in de helmenaffaire. Advertentie Door hoog toerental (Hi-Rev), onttrekt de Acme Centrifuge méér water aan uw wasen maakt het goed daardoor droger. Daardoor en dankzij de Acme kwaliteit in constructie en vormgeving biedt de Acme Centrifuge de meeste waarde voor uw geld. De practische vierkante vorm past tegen gootsteen of wasmachine. Het veiligheidsdeksel start en stopt de motor vanzelf. met automatische pomp f.310 standaard model f.268 STA OP EEN Schrijf voor uitvoerige folders aan ACME DOMESTIC EQUIPMENT LTD Postbus 1034 f. 's-Gravenhage Fabrikanten van de wereldberoemde Acme wringers Met zijn rug naar de kant waar aan de IJssel de machtige fabriek staat waar de helmenaffaire werd ontdekt, zat de heer Braam zeel gisteren in zijn bootje op de Oude IJssel bij Doesburg. Een ge lukkig mens, een vrij mens, wiens zenuwen 3V2 jaar als vioolsnaren gespannen hebben gestaan. Een man, die hard aan rust en ont spanning toe is. „Praat me niet meer over de helmen", was zijn eerste Advertentie Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM In het ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam is de 78-jarige mevrouw A. de Jong uit de Volmarijn- straat overleden, die zaterdagmiddag op de Eerste Middellandstraat door een bromfietser werd aangereden. Mevrouw De Jong liep toen een hoofd wondje op, maar wilde niet naar een ziekenhuis worden gebracht. Een auto mobilist reed haar na een bezoek aan een apotheek naar huis. Dinsdag verslech terde haar toestand, zodat zij moest worden opgenomen. De politie verzoekt de automobilist en eventuele andere getuigen zich te melden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Vandaag is het pre cies veertig jaar geleden dat mejuf frouw Adr: Kraaijeveld in dienst trad van de N.V. Nieuwe Rotterdamse Cou rant. Zij zal toen niet hebben kunnen vermoeden dat die datum van de vijf tiende later zulk een belangrijke rol in haar leven zou gaan vervullen. Tien jaar daarna zat zij namelijk aan ,,de kas", waar op iedere vijftiende var> de maand de salarissen worden uitbetaald. Gisteren is mejuffrouw Kraaijeveld gehuldigd, nadat er in dertig jaren tien tallen miljoenen door haar handen zijn gegaan, zonder dat er ooit sprake was van tekorten. Juist omdat u een volko men betrouwbare figuur bent, zei de heer F. Baas, een der directeuren van de N.R.C., laten wij alles graag aan u over. Iedereen mag u graag, om uw persoon, uw kalmte, uw vriendelijkheid en uw behulpzaamheid. Andere sprekers hebben haar bewie rookt als het symbool van een prettige verstandhouding, als de blijkbaar eeu wig-jonge vrouw achter het loket. Zij wordt op de handen gedragen, kenne lijk ook vanwege het feit dat er zel den iemand gevonden zal worden die zo vriendelijk boos kan zijn. Stralend nam zij haar onderscheidin gen en geschenken in ontvangst: de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, de legpenning van de N.R.C., enveloppen met inhoud en allerlei voorwerpen van kunstzinni ge aard. commentaar, toen wij hem, op aan wijzing van zijn vrouw, aan de oever van de oude Yssel hadden gevonden, „voor mij is de helmenaffaire voor bij, ook al gaat het parlement er dinsdag weer over praten aan de hand van het tweede rapport van de commissie-Koersen!" Van ons een pond Het grote drama, dat bekend werd als de helmenaffaire, vatte hij samen in één enkele zin: .„zij wilden van een ons een pond maken. De grote fout was dat in 1953 een plaatdikte werd vastgesteld voor de stalen pla ten, waaruit nimmer een helm te ma ken was van het gewicht, dat ten slotte in 1956 werd geëist. Bovendien waren toen al 350.000 helmen van de 400.000 afgeleverd. Hoewel het einde van de produktie al in zicht was, waren de deskundigen van het D.M.L. nog niet helemaal tot een besluit ge komen aan welke eisen de troepen- helm moest voldoen". Heel de produktieperiode door was er aan deze eisen gedokterd. Achter af werd ook nog het laatst vastge stelde gewicht als niet helemaal juist beschouwd. De heer Braamzeel ech ter werd aangewezen als de man die de schuld van alles kreeg en die door de aanschaf van ondoelmatige helmen het vaderland in gevaar had gebracht. Niet zijn werk Bij het bekend worden van de hel menaffaire werd het voorgesteld als of door de knoeiende keurmeester Braamzeel te lichte helmen aan het leger waren geleverd. Slechts met moeite heeft hij na een periode van zeven weken voorarrest en een jaren lang in steeds hoger instanties ge voerd strafproces 'tegen hem kunnen aantonen dat hij niets met de keuring van de helmen te maken had. De eigenlijke keuring van het eindpro- dukt was niet zijn werk, maar van de keurmeesters van het DML. Dat de heer Braamzeel zijn taak serieus opvatte, bleek al direct na zijn aanstelling in 1953. Hij vroeg meetinstrumenten en een weegschaal en hij verzocht Den Haag om per omgaand de eis te sturen waaraan de stalen platen, die hij moest keu ren, moesten voldoen. Vergeten was de man die kwaliteit en dikte van het basismateriaal moest controleren, het nodige gereedschap mee te geven en de voorschriften waarop hij moest toezien. Het gevraagde gereedschap kwam nooit, dat leende hij in de fa briek waar hij moest controleren. De voorschriften kreeg hij. Zo toog hij aan het werk en al direct zond hij een lijvig rapport naar Den Haag, waarin hij kort en bondig stelde dat uit het materiaal dat voor de helmen- produktie was gekocht, geen helm te maken was die aan de gestelde eisen kon voldoen. Hij keurde 40.000 platen af. Dat was het begin van de strub belingen rond deze massaproduktie, die ten slotte door ondeskundige aan wijzingen een groot fiasco werd. Proef mislukt Er 'kwamen buitenlandse deskun digen naar Braamzeel, die zouden hem, die de staalplaten durfde afkeu ren, wel eens laten zien hoe daaruit in één klap prima helmen konden worden gemaakt. De proef mislukte en de buitenlanders gineen stil naar hun land terug. De 40.000 stalen platen werden gebruikt voor helmen voor de BB. Er kwamen nieuwe platen, er werden andere eisen opgesteld, partijen platen werden afge keurd, andere werden goedgekeurd. De conferenties waren niet van de lucht en telkens werden andere eisen opgesteld. De produktie ging ondertussen gewoon door. Bij herhaling zond de heer Braam zeel rapporten naar Den Haag, waarin hij meldde dat de helmen die gefabri ceerd werden, niet voldeden aan de eisen die men daaraan stelde. Hiermee begaf hij zich buiten zijn feitelijk werk terrein, wat hem later lelijk is opge broken. „Ik had mij uitsluitend met de platen moeten bezig houden", zegt hij nu, „wat ik daar goedkeurde, voldeed aan de eisen die aan de platen waren gesteld, maar een kind in de techniek kan be grijpen dat de eisen die aan de helmen werden gesteld, practisch niet in over eenstemming waren te brengen met de helmen die uit de goedgekeurde platen werden geslagen". Commentaar bleef uit. De drie keurmeesters van het DML. werden vervangen door één man, die alleen verantwoordelijk werd voor de keuring van het eindprodukt. Deze keuring was beslissend of de helmen werden geaccepteerd of niet. Deze man woog zelfs helmen op de hand. Het laatste voorschrift over het gewicht be paalde tevens dat slechts honderd van iedere duizend helmen moesten worden gewogen. Ook dat was de taak van de keurmeester en niet van de heer Braam zeel, die echter langzamerhand in de chaos van ondeskundigheid en tegen strijdige voorschriften als de productie leider werd beschouwd en voor het ge heel verantwoordelijk werd gesteld. Toen kwam uit wat hij al drie jaar had betoogd, nl. dat er bijna geen goede helm te maken was van het materiaal dat men had gekozen. Kolonels en hoofdambtenaren, die drie jaar druk bezig waren geweest tijdens de produktie om vast te stellen aan welke eisen het produkt moest vol doen, traden terug. Op de voorgrond kwam de heer Braamzeel, die had toegegeven dat hij ongeveer honderd getallen in de weeg- staten van de keurmeester had ver anderd. Tegen mijn protesten „Drie jaar lang waren tegen mijn pro testen in honderdduizenden helmen ge accepteerd. Nu op het laatst nogmaals een opgave werd gevraagd van het ge wicht, welke opgave geen invloed had op de\ aflevering, nam bij het door kijken van de weegstaten de keur meester een stukje vlakgum en ver anderde ongeveer honderd cijfertjes die een gewicht van enkele grammen min der aangaven. Dat was de grote fout van de produktieleider, een fout die hij toegeeft. Niemand luisterde naar zijn verweer dat deze weegstaten van de laatste partijen geen invloed hadden op de beslissing of de helmen werden geaccep teerd of niet. Braamzeel was opeens de man die alle schuld kreeg van het hel mendrama. Drie-en-een-half jaar lang heeft hij voor de rechters deze aan klacht bestreden; hij werd echter ver oordeeld, totdat het gerechtshof deze week het gevoerde verweer overnam en hem vrij sprak. Het helmendrama is voor de heer Braamzeel ten einde, hij kan nu rust zoeken voor zijn zenuwen langs de waterkant, de Tweede Kamer gaat dinsdag opnieuw over de helmenaffaire spreken. Advertentie JAM STEEK 0626-1679) schilder van „Hel vrolijke gezelschap" Kreeg jan Steen nu eenzelfde uitbundig gezelschap te schilderen, dan vonden wij het op zijn doek terug, zittend rond een tafel gedekt met het Maastrichts Boeren bont van dc n.v. Koninklijke Sphinx- Ccramique. De frisse kleuren, de blije decoratie cn de prettige vorm van dit echt Maastrichts aardewerk zouden deze 17e eeuwse meester van het gezellige genre in het bijzonder boeien. Met de moderne vrouw zou Jan Steen terecht opmerken: AARDEWE is waardewerk «naar dan natuurlijk van de M.V. KONINKLIJKE SPHINX CÉRAMI0UE V/H. PETRUS REG0UT MAASTRICHT. nobppbich Van een onzer verslaggevers ZOUTKAMP is geen fraaie plaats, maar het heeft iets gezelligs wanneer de hele vissersvloot binnenligt. Dat zijn een kleine dertig schepen, waar onder een nieuwe Noordzeékot- ter. Het is een schilderachtige vloot die zich telkens na een of hoogstens twee dagen vissen door de slingerende vaargeul naar de thuishaven begeeft, die daar veilig met zijn rode daken en zijn rokende schoorsteentjes achter dijk en zeesluis aan de mond van het Reitdiep ligt. Het ruikt er naar paling en het stinkt er naar garnalen, want Zoutkamp leeft voor meer dan 70 pet. van de visserij, en van die visserij zijn de garnalen het voornaamste produkt. Zoutkamp zal dus het zwaarst worden ge troffen door de afsluiting van de Lauwerszee. DE SLUISMEESTER draait welge moed aan de slinger. De eiken deuren gaan open en twee schepen worden tegelijk geschut. De ene is van 1940, van de andere is geen bouw jaar bekend. „Uit de tijd vanNoach", zegt een jonge visser schamper. „Is van een Duitse visser overgenomen en die had de praam al van zijn groot vader". Een oude man beklimt moeizaam het hardstenen trapje van de hoge Zee sluis. „Wat geeft het", zegt hij. Over een paar jaar komt het er niet meer op aan. Wie dan geen nieuwerwets schip heeft, komt niet meer aan bod." Hij heeft het over de dijk die over een paar jaar Zoutkamp als vissers haven de genadeslag zal geven. Ten zij.. de weinig een vage ER LEEFT hier onder spraakzame vissers hoop op een wonder. De meesten heb ben schepen waarmee zij, als de dijk er eenmaal ligt, nauwelijks meer naar buiten zullen kunnen. Er zijn er enkele die het Wad een flink eind kunnen bevissen en er is er een die zich op de Noordzee kan wagen. Er zal een ander soort visserij moeten komen en de droom van deze mannen in hun donkerblauwe truien en hun gele klompen is dat de vloot van Zoutkamp met de hulp van de rege ring geheel zal worden gemoderni seerd. geschikt gemaakt dus voor visserij op de Noordzee en in de zee gaten tussen de eilanden. 's Avonds in het café bij het genot van kleine glaasjes heldere jenever, worden de vissers wat spraakzamer. Het is zaterdag en de hele vloot ligt binnen. Over het dorp hangt de zilte lucht van turfrook en vis. Ze zullen ons hun probleem eens uitvoerig uit de doeken doen. MEEN NIET dat de muziekauto maat in de hoek het zwijgen wordt opgelegd. Vissers kunnen tegen de wind in met elkaar converseren en van muziek trekken zij zich niets aan. Zelfs staat er telkens een op om opnieuw een dubbeltje in het apparaat te stoppen. En daar tussen door half in het Fries, half in het Gronings (want Zoutkamp ligt bijna op de grens) „Een neef van mijn vader viste op de Zuiderzee en hij had een ouwe botter, wel vijftig jaar of zo oud. Toen de visserij daar begon af te lopen na de afsluiting kreeg hij te horen dat hij het maar eens in de landbouw moest proberen. Maar wat 'is land bouw voor een vissersman? Met hulp van het Rijk zijn de beste vis sers langzamerhand aan nieuwe sche pen geholpen en omdat daar meer mensen brood op konden verdienen, werden er zo nog heel wat geholpen die hun eigen schip hadden opgedoekt. Ze voeren dan wel niet op d'r eigen schip, maar zij konden in hun eigen vak blijven, en dat is voor een visser heel wat waard". Het was duidelijk waar het gesprek naar toe ging: er is een Zuiderzee- steunwet geweest er moet nu een Lauwerszeesteunwet komen, (alsof wij aan dat eerste lelijke woord nog niet genoeg hadden). De vissers uit Zeeland zullen immers ook worden geholpen. „Ze zullen heus wel iets voor ons doen", zegt er een bedachtzaam. „We wachten maar kalm af. En laat Wil lem nog eens inschenken." Willem schenkt, even bedachtzaam en rustig. Zijn toekomst is wel goed, maar hij weet dat ook hij het indi rect dan van de welvaart van die vissers moet hebben. T7R ZIJN ER die al lang hebben lj overwogen dat het de moeite waard zal blijken om al nu een gro ter schip, geschikt voor open water, te kopen of te laten bouwen. Ze zijn echter in de minderheid. Het vertrou wen op hulp uit Den Haag is groot. Te groot, want het verlamt de eigen on dernemingslust. Zij hebben hier de zekerheid dat „Den Haag" weet dat Zoutkamp voor meer dan 70 pet. van de garnalenvisserij leeft en wat daar bij hoort. Kan Den Haag dan zo maar de visserij hier vermoorden? Het vertrouwen siert de vissers. Hoevelen staat voor ogen hoe de si- „Mijn tijd zal 't wel duren", zei de ze oude visser die er niets meer voor voelt nog aan een nieuw schip te be ginnen. „Als de dijk er eenmaal is, kijken we wel weer verder". tuatie zal zijn wanneer de dijk er ligt en zij door de sluis bij Oostmahorn naar open water zullen moeten koersen om hun brood te verdienen? Ze lik ken de laatste druppels uit hun glaas je en gaan heen. „We zullen wel zien", zegt er een en even later klot sen zijn klompen de kade af. UTRECHT De Amerikaanse kunst maan Echo, die nog steeds om de aarde cirkelt, wordt weer zichtbaar voor de Nederlanders. De Utrechtse sterrenwacht deelt mee dat hij komende dagen in de vroege ochtenduren hoog in het zuiden te zien zal zijn: morgenochtend om 5.16 uur, maandag om 6.52 uur; dinsdag om 6.26 uur; woensdag om 6.01 uur en donderdag om 5.36 uur. A LLE mannen zijn kleinzerig. Al- le vrouwen zijn ij del en jaloers. Alle mannen lezen tijdens de maal tijd de krant. Alle schoonmoeders zijn loeders. Wie zou proberen uit de grapjes in de humoristische hoek jes van de kranten de zeden en ge woonten onzer samenleving te re construeren, zou tot bovenstaande algemene waarheden moeten con cluderen. Maar we weten heel best dat, al moge er hier en daar een kern van waarheid in schuilen, de praktijk wel leert, dat deze alge meenheden niet algemeen zijn. Precies zo gaat het met de waar dering van en voor de getrouwde vrouwen in het oude Rome. Vorige week hebben we gezien, dat ze een neiging zullen hebben gehad tot een complex van onaangename eigenschappen, dat wij zo kernach tig aanduiden met de drie letters van het woord „kak". Er werd U de bespreking van meer gebreken beloofd. Als we dan nu het wat precaire punt van de echtelijke trouw zullen bekijken, dan moeten we ook hier weer ons van te voren schrap zet ten tegen het klakkeloos overnemen van algemeenheden. Als we schrij vers uit de keizertijd als Martialis en Juvenalis mogen geloven, dan was er in de „betere" kringen van de stad geen trouwe echtgenote meer te vinden. Of dit waar was, mogen we betwijfelen, maar we heb ben in elk geval de plicht na te gaan, hoe het mogelijk was, dat het gedrag van een groot aantal vrou wen deze schrijvers tot een derge lijke uitspraak kon brengen. JAAARBIJ gaan we uit van de op- vattingen over de huwelijks trouw, zoals de Romeinen die had den. Hieronymus geeft deze goed weer, als hij schrijft: „De wetten der keizers zijn anders dan die van Christus. Bij hen (de Romeinen) wordt aan de onkuisheid van de man de vrije teugel gelaten, bij ons staat wat de vrouwen niet veroor loofd is, ook de mannen niet vrij." De getrouwde Romeinse man kon zich dus buitenechtelijk „uitleven", de vrouw (in hun ogen) vanzelfspre kend niet. De Griekse schrijver Plutarchus verdedigt dit standpunt door op te merken: „Als een fnan zich, verga loppeert tegenover een hetaere of slavinnetje, dan moet de vrouw hem daar niet hard over vallen, beden kend, dat hij zijn drankzucht, over moed en tuchteloosheid op een an der botviert uit eerbied tegenover zijn vrouw Al met al was dit theorie. In de meeste gevallen waren de vrouwen het hier helemaal niet mee eens. Waarom zou men anders met zoveel bewondering spreken over Tertia Aemilia, de vrouw van de grote veldheer Scipio, die de gevaarlijke tweede oorlog met Carthago tot een goed einde bracht? Ze wist, dat haar man een groot zwak had voor een slavinnetje maar deed net of ze niets merkte, opdat ze haar man, die de hele aarde door zijn militair ge nie beheerst had, niet zou moeten be schuldigen van een gebrek aan zelfbeheersing. JAE1ZER Augustus, die volgens de chronique scandaleuse van Rome eigenlijk bij geen enkele vrouw te vertrouwen was, (hoewel anderen beweerden, dat hij zich daarbij liet leiden door politieke motieven: achter de geheimen ko men van zijn tegenstanders via hun vrouwen) werd door Livia, zijn vrouw, zelfs bij de recrutering van hen gesecondeerd. Maar nogmaals, de praktijk was anders de meeste vrouwen had den niet zoveel egards voor hun lichtelijk ontrouwe echtgenoten. In de comedies zien we in dergelijke gevallen vrouwen bar te keer gaan en we horen hun verzuchting: „De vrouwen leven onder een harde wet. als de vrouw er achter komt, dat de man stiekem een slippertje heeft ge maakt, dan gaat de man vrijuit, maar als zij eens uitgaat zonder dat de man het weet, dan wordt zij ver stoten." TJIERBIJ komt dan nog, dat de verhouding binnen het huwelijk ook anders was dan wij gewend zijn, misssch ten niet altijd in feite, maar wel in uitgangspunt. Verreweg de meeste huwelijken werden geslo ten omdat de ouders het zo wilden of om financiële redenen; hartstoch telijke liefde van een echtgenoot voor zijn vrouw was zelfs iets af keurenswaardigs. Seneca, een mo ralist uit de eerste eeuw zegt: „El ke liefde voor een andere getrouw de vrouw is schandelijk, maar al te grote liefde voor de eigen vrouw ook. Niets is minderwaardiger dan je eigen vrouw te beminnen als een minnares." Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 13