CONGO GLIJDT AF NAAR TOTALE ARBEIDSCHAOS Helft van arbeiders arm en de hongerdood nabij KROESJTSJEF TERUG - SCHIJNBARE RUST EIK voor IKE ik zie meer* in 'n aristona mtoua Coen- èn IJtunnel niet rendabel Geen verlaging van belasting In Cuba naastingen op grote schaal ONJUIST BELEID BEIDE LOODSEN Ver. Naties nog steeds in kritieke faze dralon AUTONOMIE: WATERSTAAT VERWIJST NAAR BINNENLANDSE ZAKEN Pantserauto's langs IJzeren Gordijn Huygensprijs voor Van Duinkerken Met knuppels „Kleine parade" Nederlandse zeelieden voor de rechter Einde staking in Londense havens RESA-HILVERSUM Te weinig voorschriften voor vervoer concentraten 110.000 Twintigduizend liter benzine in drie jaar gestolen MEDEPLICHTIGHEID AAN SCHAKING BERECHT Britse conservatieven teleurgesteld Aanrander gepakt Venezuela boycot olie voor Antillen Onvoorzichtigheid met benzine berecht Zaterdag 15 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 10 mverientie LEOPOLDSTAD (Reuter). De helft van de arbeiders in Congo is werkloos, verkeert in uiterst behoeftige omstan digheden en is de hongerdood nabij, zo heeft een arbeids- deskundige van de Verenigde Naties, Henri Raymond, gisteren op een persconferentie in Leopoldstad meegedeeld. Voor Leo- poldstad geldt ongeveer de helft van het totale werkloosheids cijfer van Congo, dat op de toestand van eind september was gebaseerd. Raymond zei dat de volkerenor ganisatie boven de reeds aangekon digde openbare werken van een half miljoen dollar nog een reeks projecten op het oog heeft die te zamen een bedrag van zes miljoen dollar belopen om de toestand te helpen verlichten. De gelden hier voor zijn echter nog niet toegekend. De Zwitserse financiële expert en voorzitter van de monetaire raad voor Congo, dr. Umbricht. onthulde dat de Verenigde Naties vijf miljoen dollar ter beschikking hebben gesteld van de Congolese autoriteiten voor de finan ciering van de invoer. Hierbij is het halve miljoen voor openbare werken. In antwoord op een vraag over een mogelijk bankroet van Congo zeiden de deskundigen dat Congo arm is en zonder hulp van buitenaf gauw zal ko men op een punt waar het niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen. Ook de belastingopbrengst achtte Umbricht sterk onvoldoende, zodat in de komende begroting van de Con golese regering het grootste deel van de kredieten uit de middelen van de Verenigde Naties zal moeten komen. Hoewel de rust in Leopoldstad in middels was teruggekeerd na de jong ste onbloedige schermutselingen om villa en persoon van ex-premier Loe- moemba. hebben gisteren dertig opge schoten jongens, aanhangers van de omstreden politicus, de vice-president van Bomboko's interimkabinet aange vallen en ernstig verwond toen deze van een persconferentie kwam waar op hij had verteld dat het kabinet be reid is de diplomatieke betrekkingen Advertentie HAMBURG De Westduitse grens politie die langs het IJzeren Gordijn patrouilleert, zal de beschikking krijgen over lichte gepantserde auto's. Dat zal haar in staat stellen in zeer weinig tijd aanwezig te zijn op plaatsen waar het tot grensincidenten komt. De wagens moeten wel gepantserd zijn omdat de Oostduitse grenspolitie er niet tegen op ziet vluchtelingen die zich reeds op Westduits gebied bevinden, te beschie ten. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Constantijn Huy gensprijs van 1960 is toegekend aan Anton van Duinkerken (pseudoniem van prol. ,dr. W. J. M. A. Asselbergs) voor diens gehele oeuvre. l Dat oeuvre bestaat uit een formidabel tfantai publikaties. Daaronder zijn ge dichtenbundels als Lyrisch Labyrinth, Hart van Brabant en Verzen op Kerst- nis de korte roman De Ravenzwarte, ssays als Hedendaagsche ketterijen, Welaan dan, beminde gelovigen. Waarom k 7.0 denk. Ascese der schoonheid, Begrip ■an Rome. Legende van de tijd en Ge schiedenis van Sinterklaas. De Huygensprijs. die drieduizend gul den bedraagt, wordt toegekend door de Jan Campertstiehting. Op 26 november zal de prijs worden uitgereikt. met de communistische landen en Bel gië te herstellen als deze Congo's soe vereiniteit willen eerbiedigen. De onverlaten trachtten de man, Ndele, in een auto te sleuren en hem met messen te bewerken, maar een Amerikaans zakenman kwam hard handig tussenbeide en wist de bloe dende minister te ontzetten. Toen po- litieversterkingen arriveerden was van de bende geen spoor meer. Het was de tweede keer dat aan hangers van Loemoemba een aanval deden op kabinetsleden van Bomboko; enige tijd geleden werden twee minis ters ontvoerd hetgeen tot een ernstig protest van kolonel Moboetoe, Congo's militaire machthebber, bij de V.N. leidde. Ook nu was er een gewapende Ghanees in de buurt die niet ingreep. Eerder op de dag waren er twaalf mensen gewond geraakt toen de poli tie met knuppels en geweerkolven een menigte van 300 aanhangers van Loe moemba uiteenjoeg, die bij het V.N.- hoofdkwartier demonstreerde. Overigens trekt Loemoemba zich van alle drukte om hem heen weinig aan en bereidt hij zich kennelijk voor op een nieuwe poging om de macht te grijpen. Ondanks het feit dat kolo nel Moboetoe Loemoemba's woning laat .blokkeren", zijn gisteren ver- scheidenen van diens vrienden tot het huis toegelaten voor instructies en overleg. Een Egyptische medewerker van Loemoemba zei dat de ex-premier de zer dagen een kleine parade" wil or ganiseren. Kolonel Moboetoe, die gis teren zijn dertigste verjaardag vier de, had de dag tevoren nog gezegd dat Loemoemba zal worden, gearres teerd, zodra hij zich op straat ver toont. AANVARING OP WATERWEG AMSTERDAM, (ANP). Aan twee loodsen is gisteren door de voorzitter van de Raad voor de scheepvaart te Amsterdam verweten dat zij op 10 juni geen juist beleid hebben gevoerd. Op die dag waren de door hen beloodste schepen op de Nieuwe Waterweg met elkaar in aanvaring gekomen en zwaar beschadigd. Volgens de voorzitter van de raad hebben beide loodsen getracht de positie van hun schepen midvaarwa- ters te behouden in de gedachte: De ander zal wel wijken. De loods van het grootste schip, het zesduizend brt. metende Griekse s.s. Helene, verklaarde, dat volgens de praktijk het kleinste schip ruimte moet geven, in dit geval dus de Franse kust vaarder Marie Annick. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart zei het te betreuren dat dit in het ruime water en bij goed zicht is ge beurd. Beide schepen hadden ingevolge de wettelijke voorschriften de stuur boordzijde van het vaarwater moeten houden. Beide schepen hebben grote schuld aan deze aanvaring". De praktijk is evenwel dat de grotere schepen dichter bij de as varen, of schoon zich hier het merkwaardige feit voordeed, dat de kleinere kustvaarder een grotere diepgang heeft dan het Griekse schip. Aan boord van de Hele ne is vermoedelijk langer gedacht dat de Fransman wel zou uitwijken. Daar om acht de hoofdinspecteur de schuld aan boord van de Fransman groter dan aan boord van de Griek. GEEN MAATREGELEN ,,We kunnen geen maatregelen nemen tegen de als getuige gehoorde loodsen omdat ze noch onder de jurisdictie van uw raad noch onder die van de scheep vaartinspectie vallen. Ik heb deze zaak in openbare behandeling gebracht, op dat temidden van het geheel van de ta1 rijke berichten over scheepsongelukken bij slechte weersomstandigheden of bH het falen van technische middelen mey nog eens wete dat een ongeluk ook on der ideale weersomstandigheden te wij ten kan zijn aan falend menselijk han delen", zo zei de hoofdinspecteur. ROERMOND Op het werk van de nieuwe Maasbrug bij Roermond is gis teren de 21-jarige M. Verbroeken om het leven gekomen. De 22-jarige C. Dirks werd ernstig gewond. De mannen werden getroffen door een betontrechter, die tijdens het verplaat sen in de bouwput, omviel. WASHINGTON (A.P.) De in woners van Washington hebben president Eisenhower voor zijn zeventigste verjaardag gisteren met een eik bedacht voor de tuin van het Witte Huis. Zeer vele inwoners hadden een uitnodiging ontvangen om een receptie ter ere van de jarige president in de tuinen rond om hei Witte Huis bij te wonen, waar de president het jonge eike boompje eigenhandig in de grond zou planten. Eisenhower is de eerste president van de Verenigde Staten van deze leeftijd; elf dagen geleden was dat Andrew Jackson die nog op de leeftijd van 69 jaar, 11 maanden en 19 dagen Amerika's leider is geweest. Uit alle delen van de wereld stroomden de gelukwensen op het Witte Huis binnen, telefonisch, telegrafisch en per brief. Maar ook kwamen hem persoonlijk de hand drukken de afgevaardigden van vijftien Afrikaanse landen en Cyprus, die onlangs als de jongste leden van de Verenigde Naties zijn toegelaten. In de namiddag zou de president met zijn echtgenote naar zijn boerderij in Gettysburg reizen om het feest in familiekring voort te zetten. Van onze correspondent VERENIGDE NATIES. De staat van beleg is opgeheven, de poorten van de Verenigde Naties staan weer open en het politieleger is verdwenen. Slechts een enkele agent staat op wacht. Met Kroesjtsjefs vertrek zijn alle bijzondere veiligheidsmaatregelen ingetrokken en de rust is terugge keerd. De actetassen van de corresponden ten worden niet langer doorzocht, de speciale passen kunnen als aandenken aan de meest opwindende periode in de historie van de Verenigde Naties worden bewaard. In de wandelgangen heerst weer de bezadigde atmosfeer van het diplomatieke va-et-vient en in de kwartieren van de pers worden de tientallen extra-schrijfmachines op geborgen, omdat alleen de vaste klan ten onder de journalisten zijn achter gebleven. Men kan van Kroesjtsjef denken wat men wil, het is in elk ge val een feit dat hij leven in de brou werij heeft gebracht. KERMIS Wanneer maandag de algemene be schouwingen in de Algemene vergade ring zijn afgesloten, kunnen de ver schillende commissies hun werk ern stig ter hand nemen: in de afgelopen 25 dagen hebben de Verenigde Naties veel weggehad van een kermis, met de Russische premier als voornaamste at tractie, hoewel natuurlijk ook een fi guur als Fidel Castro heel wat belang stelling heeft getrokken. De zwaar overladen agenda maakt het intussen onwaarschijnlijk dat alle 88 punten op tijd zullen worden afge handeld: verlenging van de zitting van de Assemblee na Nieuwjaar is daar om niet onmogelijk. De terugkeer van de rust is overi- PROCES IN BROWNSVILLE BROWNSVILLE. (AP). Het proces tegen twee Nederlandse zeelieden die worden beschuldigd van moord op een voormalige onderwijzer in de Ameri kaanse plaats Brownsville (Texas), zal maandag beginnen. Het zijn Willem H. (21) en Alphonsus H. J. van D. (23). Het lijk van de vermoorde, Salvador Martinez Loya (35), werd in de ochtend van de 10e juni bij de haven van Brownsville gevonden. De twee Neder landers werden de zelfde ochtend ge arresteerd nadat een waker uit de ha ven had verteld de twee mannen hun handen te hebben zien wassen bij de plaats waar het lijk was gevonden. Het waren leden van de bemanning van het Nederlandse schip Alblasserdijk, dat toen in de haven van Brownsville lag. Voor elk van de twee zeelieden, die sinds hun arrestatie zijn vastgehouden, wordt een borgtocht van tienduizend dollar geëist. Zij werden op 6 juli in staat van beschuldiging gesteld. De sheriff die de zaak in behande ling heeft deelde mee dat de Nederlan ders in een ondertekende verklaring hebben bekend dat zij Loya. die onge huwd was, met hun vuisten hebben be werkt „nadat hij hun onzedelijke voor stellen had gedaan." In het Academische ziekenhuis te Groningen is gisteren mevrouw G. Bos- Balsters overleden. Zij was woensdag in Wetsinge, bij het oversteken, onder een vrachtwagen gekomen. gens niet echt. Over kwesties als ont wapening en het vraagstuk van de ko loniën zal zeker nog zeer fel worden gedebatteerd. De nieuwe onafhanke lijke volkeren hebben zich in de strijd tussen Oost en West tot nu toe onaf hankelijk betoond, maar dat is nog geen aanduiding voor de houding die zij in de toekomst zullen aannemen tijdens de discussies. TIJDBOM Ook al heeft Kroesjtsjef de door hem naar voren gebrachte problemen zoals hervorming van het secretariaat van de Verenigde Naties, niet kunnen doordrukken, het zijn kwesties die nu eenmaal zijn gesteld en niet opgelost. De Verenigde Naties bevinden zich nog altijd in een-kritieke faze en als een donkere schaduw blijft het Rus sische dreigement over de volkeren organisatie hangen dat de communis ten zich zullen onthouden van verdere deelneming aan de beraadslagingen in dien zij hun zin niet krijgen. Dit dreigement heeft Kroesjtsjef hier achtergelaten als eert tijdbom waarvan het uurwerk nog steeds doortikt. Daarom is de nu ingetreden rust slechts schijnbaar. Er kunnen zich nog steeds op elk ogenblik nieuwe onaan gename verrassingen voordoen. LONDEN (Reuter) Maandag gaan de ladingklerken in het Londense haven gebied weer aan het werk, zodat er dan eindelijk weer normaal gewerkt zal kun nen worden. Hun staking heeft bijna een maand geduurd en als gevolg daar van hebben in diezelfde periode 16.000 havenarbeiders niet kunnen werken. Op 150 schepen heeft het werk geheel stil gelegen. De 1500 ladingklerken hebben gestaakt uit protest tegen het plan om vijftig havenarbeiders te promoveren en even eens tot ladingklerken te maken. Zij be schouwden dat als een inbreuk op hun recht om zelf de opengevallen plaatsen in hun gelederen aan te vullen. Advertentie Wilt U leraar worden? Er Is een schromelijk tekort aan ieraren. Wij raden U aan z.s.m. te gaan studeren ▼oor Engels, Duits, Frans of Nod. M.O.A. Ook de studie voor Wiskunde L.O. el M.O.A. Is momenteel zeer lucratief. Vraagt p.o. een prospectus met proefles aan bij: (Nederlands Talencentrum) - Tel. 45432 HAVANNA, (Reuter). Sedert gisteren zijn alle banken op Cuba op de Bank van Canada en de Bank van Nova Scotia na tot nationaal eigendom verklaard, te zamen met 382 maatschappijen waaronder 105 Cubaanse suikerfa brieken en verscheidene Ameri kaanse ondernemingen. Het zijn de spoorwegmaatschappij en, warenhui zen, textielfabrieken, distilleerderij en, bioscopen, melkfabrieken en rijstpellerijen. De nationalisatiewetten zijn aan vaard op een kabinetszitting die don derdagmiddag begon en gisteren de hele dag in beslag nam waaruit men meent te kunnen opmaken dat er nog meer naastingen op -komst zijn. Premier Castro zal vandaag per ra dio het woord tot zijn volk richten om uit te leggen waarom men tot de nationalisaties is overgegaan. Naar het heet heeft men tot de maatregel besloten omdat de betrokken onderne mingen „een gedragslijn volgden die strijdig is met de belangen van de re volutie, de produktie saboteerden, gel den overmaakten naar het buitenland en herhaaldelijk de ondernemingen zonder leiding lieten". Volgens de wet op de naasting van de banken zullen alle genationaliseer de banken voortaan slechts „agent schappen" van de Bank van Cuba zijn. Er zullen een nieuwe landbouw- bank, een bank voor industriële en handelskredieten worden opgericht. „TIRAN" Het State Department heeft inmid dels een verklaring uitgegeven waar in Castro's beruchte vierurige mara thonrede voor de Assemblee van de Verenigde Naties wordt beantwoord. Castro wordt een tiran genoemd die zijn volk het recht op vrije verkiezin gen ontzegt en tracht de betrekkin gen tussen Cuba en de Verenigde Sta ten te verslechteren. In deze verklaring, die aan secre taris-generaal Hammarskjöld van de V.N. is toegezonden, wordt Cuba voorts een totalitaire staat genoemd waar geen vrije meningsuiting bestaat, de vrijheid van godsdienst wordt belem merd en er geen normale rechtspraak is voor de vijanden van Castro's be wind. Voorts menen de Amerikanen dat Castro's regering er duidelijk op uit is de Amerikaanse marinebasis Guan- tanamo door het uitlokken van inci denten m handen te krijgen. Men acht in Washington dan ook een verbreking van de wederzijdse diplomatieke be trekkingen op handen. Teresa Casuso, een vrouwelijke ge delegeerde van Cuba bij de V.N., heeft haar functie neergelegd en ver klaard dat Fidel Castro Cuba tot een politiestaat heeft gemaakt. Advertentie d&é&g. zijn lichter, zachter en warmer, dus prettiger. we hebben ons geld best besteed... Hoofdinspecteur scheepvaart AMSTERDAM. (ANP). Er is in de internationale scheepvaartwereld enige ongerustheid over onvoldoende aanwij zingen voor het na de oorlog zo sterk toegenomen vervoer van zg. concentra ten. De vraag hoe te komen tot een in ternationale regeling van dit soort buik- lading is ook ter sprake geweest tijdens de internationale conferentie voor de beveiliging van mensenlevens op zee, dit jaar gehouden in Londen. Dat zei de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz. gisteren tijdens het onderzoek dat de Raad voor de scheepvaart te Amsterdam heeft in gesteld naar het scheefvallen van het Engelse vrachtschip Cato Dat schip had op 30 januari de Nieuwe Waterweg verlaten met een lading loodzinkerts aan boord maar moest na korte tijd terugkeren omdat het schip in de zwa re deining slagzij tot dertig graden maakte. Later bleek dat de lading door het te hoge vochtgehalte is gaan schuiven. De Cato is bij de terugkeer naar de haven aan de grond gezet en later vlot getrok ken. De heer Metz zei dat de scheepvaart inspectie niet op de hoogte was ge weest van deze lading. Anders zou het schip zeker niet zeewaardig zijn ver klaard. Ons land kent wel bepaalde voorschriften voor het vervoer van ver scheidene concentraten, maar niet voor het transport van loodzink. De heer Metz acht het wenselijk tij dig adviezen te vragen over het percen tage vochtgehalte, dat volgens de bepa lingen niet hoger mag zijn dan circa zeven. TEen goede geldbelegging is zo'n ARISTONA. Met hoge rente in de vorm van véél TV-plezicr! Zie dat scherpe beeld, zie die mooie vorm. Technisch èn esthetisch af! Daarom ziet iedereen meer in 'n ARISTONA! IN EEN WOORD: FANTASTISCH! televisie grammofoons recorders Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het rapport van het centraal planbureau over de ver- keersprognoses en rentabiliteit van Coen- en IJtunnel zal niet openbaar worden. Minister Korthals heeft het rapport ter vertrouwelijke kennis neming toegezonden aan de Tweede Kamer. Daarmee voldoet de bewinds man voor een deel aan het verzoek van de vaste commissie van verkeer en waterstaat der kamer, die hem op 12 oktober om dit rapport had ge vraagd, maar voor een deel niet om dat het de bedoeling van de com missie was het stuk in de openbaar heid te brengen. De minister acht dat voor een intern rapport niet juist. Onder vertrouwelijke kennismaking wordt verstaan, dat de Kamerleden het rapport wel voor eigen informatie kunnen inzien, maar er niet over mo gen spreken in de debatten. Hoe is nu in feite de stand van za ken rondom de IJtunnel? Zoals be kend heeft de minister van verkeer en waterstaat als nieuwe oeververbinding over het Noordzeekanaal gekozen voor de Coentunnel. Op de begroting 1961 is daarvoor vijf miljoen uitgetrokken, dus dat werk zal binnenkort kunnen beginnen. De Coentunnel is gekozen o.m. wegens snellere en goedkopere bouw zowel van de tunnel zelf als van de toevoerwegen. De toestand van vandaag is, dat over de IJponten en de Hembrugpont per dag tussen de 25 en dertigduizend auto's worden vervoerd. Verkeersprog noses zien dat aantal in de komende jaren sterk stijgen tot 40-, 45-, wellicht wel 50.000 auto's. Een tunnel heeft een capaciteit van rond 55.000 auto's per dag (al wordt er door de Rotterdamse tunnel al aanzienlijk meer verkeer ge perst). Wanneer verkeer en waterstaat zou overgaan tot de bouw van twee tun nels dus zowel de Coen- als de IJ tunnel zou er een capaciteit voor 110.000 auto's worden gebouwd, die nog niet voor de helft zou worden ge bruikt. Deze investering zou niet ren dabel zijn en dat is de basis waarop minister Korthals de Amsterdamse wensen voor een IJtunnel afwijst. Het programma voor waterstaatswerken is zo uitgebreid, dat het geld voor an dere voorzieningen hard nodig is. In zijn recente nota aan de Tweede Ka mer heeft minister Korthals dat be doeld uiteen te zetten. Niet thuis Een geheel andere zaak is namelijk, dat van Amsterdamse zijde naar vo ren is gebracht de mogelijkheid, dat de stad zelf de tunnelbouw ter hand zou nemen in het raam van haar in vesteringsprogramma. Dat punt kwam al ter sprake op 12 juli in de Eerste Kamer tijdens de begrotingsbehande ling van Verkeer en waterstaat. Feite lijk behoort dat daar niet thuis: of het investeringsprogramma van een ge meente een bepaald werk toelaat, is geen vraag voor de minister van ver keer en waterstaat. Hier komt in de eerste plaats de minister van binnenlandse zaken aan het woord, omdat die vraag betrek king heeft op de financiële verhouding rijk-gemeente en de gemeentelijke zelfstandigheid. Daarnaast zijn bij de zaak betrokken de ministers van fi nanciën, van sociale zaken (de ar beidsmarkt), volkshuisvesting (goed- keuringsbeleid) en uiteraard ook de bewindsman van verkeer en water staat. Wal deze laatste betreft: voor hem is het vraagstuk verplaatst en wel van dat der waterstaatswerken naar dat der gemeentelijke autonomie. Of en wanneer Amsterdam de toe stemming zal krijgen op grond van een eigen verantwoordelijkheid en zelf standigheid is nog een open vraag. De eerste besprekingen tussen deskun digen van de gemeente en van de bovengenoemde ministers zijn gehou den. Dat overleg wordt in de komende tijd voortgezet. ROTTERDAM Twee chauffeurs en een monteur van een groothandel in benzine, oliën en vetten aan de Twee de Rosestraat te Rotterdam hebben kans gezien gedurende drie jaar hun werkgever ongeveer 20.000 liter benzine lichter te maken, zonder dat dit ge merkt werd. Zij knoeiden met de me ters, waarop af te lezen viel hoeveel benzine er in een tankwagen geladen was. Wat zij overhielden verkochten ze tegen een kwartje per liter. Aanvankelijk dacht men dat de tanks lek waren, maar toen de tekorten aan benzine gingen toenemen, werd de po litie gewaarschuwd. Deze had het slu we spel vrij spoedig door. De veertigjarige chauffeur E. A. M., diens collega de vijftigjarige C. J. Z. en de 48-jarige monteur J. van der S. werden gearresteerd. De politie wist meer dan twintig he lers van de goedkope benzine te ach terhalen. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Enkelen hunner hebben in middels de schade aan de groothandel vergoed. Eigen nieuwsdienst DORDRECHT. Wegens medeplich tigheid aan schaking van een minder jarige heeft de rechtbank te Dordrecht gisteren de 21-jarige betonijzervlechter G. J. van R. uit Leerdam veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boe te van 75 gulden. Van R. had een paartje dat tegen de zin van de ouders van het meisje wil de trouwen, inlichtingen gegeven over het trouwen in Schotland en vliegtuig passage voor de jongelui geboekt. Het meisje was op Schiphol aangehouden en door de politie naar haar ouders terug gebracht. De officier van justitie had drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en ondertoezichtstel ling geëist. Van onze correspondent LONDEN. Het was eigenlijk een teleurstellende dag gisteren in Scarbo rough voor de 4000 deelnemers aan het jaarcongres van de Britse conservatie ve partij. Zij hadden vurig gehoopt op aankondigingen dat er flinke belasting verlagingen in aantocht zijn. Bovendien koesterden velen de hoop dat de be perkingen op de kredietverstrekking spoedig tot het verleden zouden beho ren. Het was Selwyn Lloyd, Engelands nieuwe minister van financiën en tot voor kort beheerder van de portefeuille van buitenlandse zaken, die een dom per op de rooskleurige verwachtingen zette. Er zal nog heel wat moeten ge beuren, aldus de minister eer wij tot aanzienlijke belastingverlagingen kun nen overgaan. Hij noemde met name als noodzakelijk drastische modernise ringen in het Britse industriële appa raat. Daardoor zal het mogelijk zijn uit de huidige moeilijkheden op het gebied van de buitenlandse handel te geraken. Te hoog Minister Lloyd gaf graag toe dat de belastingen op het ogenblik in Groot- Britannië te hoog zijn. Ook hij zou graag verlagingen op progressieve wij ze zien. In sommige gevallen wil hij ook wel iets doen, maar voor ingrij pende verlagingen is er onder de hui dige financiële en economische omstan digheden in bet land beslist geen plaats. De beperkingen op de kredietverlen ging zullen worden opgeheven, zo be loofde Selwyn Lloyd, zodra de omstan digheden er rijp voor zijn. Zoals zoveel van zijn voorgangers bepleitte minister Lloyd een opvoering van de export. Dat kan zeker niet gebeuren zolang een groot deel van de industrie in En- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Rechercheurs van de zedenpolitie zijn erin geslaagd een 23-jarige matroos op te sporen die ver dacht wordt van aanranding en poging tot geweldpleging. In de buurt van de Ophemertstraat in Rotterdam-Zuid zou hij donderdag avond een meisje van 21 jaar plotse ling bij de keel hebben gegrepen en hebben meegesleurd naar een zandter- rein, waar hij haar met een mes zou hebben bedreigd. Na een hevige worsteling wist zijn slachtoffer te ontkomen. Het door haar aan de politie gegeven signalement leid de tot de aanhouding van een matroos op de binnenvaart, die na enig tegen stribbelen bekende. geland volkomen uit de tijd is. Laat ons dat feit eens onder ogen zien, al dus de schatkistbewaarder. De produk- tiviteit en het geheel van Groot-Bri- tanmë's produktie dienen aanzienlijk toe te nemen. Daarbij moeten de over heidsuitgaven op het tegenwoordige peil blijven. Overigens, zo deelde minister Lloyd het congres mee, gaat het in Engeland niet zo slecht. De afgelopen twaalf maanden is de produktie met zeven procent gestegen. CARACAS (AP). De arbeiders van de Venezolaanse oliemaatschappijen heb ben gedreigd de verschepingen van Vene zolaanse olie naar Aruba en Curagao te boycotten, als het waar is dat vanaf deze eilanden olie naar de Dominicaanse re publiek gaat. Venezuela heeft onlangs de diplomatieke betrekkingen met de Do minicaanse republiek verbroken en het verschepen van Venezolaanse olie van raffinaderijen op Aruba en Curagao naar dat land stopgezet. De boycot zou grote gevolgen hebben voor de oliemaatschappijen de Shell op Curagao en de Lago oil company, een dochtermaatschappij van de Standara oil company (New Jersey) op Aruba want die verwerken een grote hoeveelheid Ve nezolaanse olie. De kwestie zou onderwerp van bespre king zijn bij de ontmoeting tussen de mi nister van binnenlandse zaken van Vene zuela Dubuc en minister Luns. Voor dit onderhoud, waartoe minister Dubuc gis teren naar Curaqao is gevlogen, is de Venezolaanse bewindsman door de Neder landse regering uitgenodigd. HAARLEM. Wegens het veroorza ken van brand is de 25-jarige chauffeur L. J. uit Hoofddorp gisteren door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot twee weken hechtenis voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en een boete van 75 gulden. Dat was ook de eis ge weest. Door grove onvoorzichtigheid van de chauffeur bij het vullen van vaten ben zine was op 21 april een garage- en benzineopslagbedrijf te Hoofddorp afge brand. Daarbij was een half miljoen gulden schade ontstaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 10