FILM MEIN KAMPF EEN ONBARMHARTIG DOCUMENT Ghetto - beelden middelpunt van gruivelverhaal Propaganda maakte andere mensen 9000 militairen in Hordenloop met koude douche Veiling bij Sotheby deftige ceremonie PRINS BERNHARD REIKT ERASMUSPRIJS UIT Een zekere Hitier Ghetto Intimideren JAPANS ORKEST NAAR NEDERLAND Clive Farel mag hier niet werken Walviskaakbank voor Dordt Groentewagen onder locomotief Paard voor 100.000ste in Cineramatheater Groots vliegfeest op Luchthaven Rotterdam WANDELAAR VINDT LIJK VAN KINDJE Na regen wacht (nieuwe) slaapzaak TE LAAT 41/2 MILJOEN VOOR 51 SCHILDERIJEN ONWEZENLIJK Berging van Tina Scarlett geen eenvoudig karwei Maatstaven van loonvorming Vrijdag 14 oktober I9b0 W 0*0101 JDAODLrilJ Pag. 9 door Anthony Bosman IN negen steden van ons land gaat vandaag een film in première, die meer is dan een film, meer dan een documentaire: Een aanklacht, een poging iets te laten begrijpen van de omstan digheden die het mogelijk maakten dat het monster Hitier Europa in zijn klauwen kreeg, gehoorzaam daarbij geholpen door andere monsters, wier getal aangroeide tot een onafzienbare reeks moordenaars en beulen, die alle menselijke gevoelens in zich ver stikten, zodat alleen het onbarmhartige werktuig overbleef. Mein Kampf heet deze film naar het boek, waarvan het eerste deel in 1923 werd geschreven, het tweede, in 1925 1926. Reeds in die jaren was het zo'n succes, dat de uitgave Hitier financieel onafhankelijk maakte. Maar degenen die het lezen moesten, lazen het niet. Minachtend haalden de staatslieden en nun adviseurs hun schouders op. Be grijpelijk misschien, maar onvoorzich tig, want in dat boek stond stap voor stap beschreven wat Hitier <zou gaan doen. Nu laat de film dat zien. Te laat voor de miljoenen slachtoffers, nooit te laat en ook niet te vroeg voor degenen, die thans leven, want zakelijk en hard wordt uit de doeken gedaan hoe Hitier aan de macht kon komen en de macht kon behouden totdat zijn twaalf jaar oud geworden Duizendjarig Rijk ineen stortte. „Wij gedenken de doden omdat de levenden ons dierbaar zijn", zo lui den de laatste woorden van de film. Uit journaalopnamen stelde de naar Zweden geëmigreerde en Zweed gewor den Duitser Erwin Leiser de film sa men. Hij begint met de eerste wereld oorlog, de verwarring in Duitsland na de vrede van Versailles, de opkomst van een nationalisme, dat de verloren oor log wilde compenseren met de verkon diging van de superioriteit van het Duitse ras. Dan gaat de film terug naar het Oos tenrijkse dorpje Braunau am Inn waar op 20 april 1889 een zekere Adolf Hitler werd geboren, zoon van een schoenma ker. Zijn leven wordt gevolgd, zijn H.B.S.-jaren waarin hij het niet verder kon brengen dan de vierde klas, zijn pogingen te worden toegelaten tot de Academie voor beeldende kunsten in Wenen, zijn maatschappelijk schipbreuk lijden als hij zijn brood moet verdienen met sneeuwruimen, koffers dragen, prentbriefkaarten tekenen, bedelen. Maar als hij zich na de oorlog aan sluit bij de nationalistische Deutsche Arbeiterpartei gaat zijn ster langzaam omhoog. Spoedig is hij een van de hoofd figuren, beraamt een putsch met gene raal Ludendorff in Beieren, die echter mislukt. Het is dan 1923. Tien jaar later wordt Hitier rijkskanselier. Daartussen in ligt een periode van politieke worste ling, door Hitier doelbewust, door de Duitse staatslieden met staatkundige onmacht gevoerd. felheid uitgebeeld, zoals wij nog niet eerder zagen. Dat was mogelijk, omdat Erwin Lei ser de beschikking had over een instruc tiefilm van de S.S., een film over het ghetto van Warschau, bedoeld om aan leerzuchtige S.S.-ers te laten zien hoe men de mens tot onmenselijke wezens kan maken. Het is niet zo heel moeilijk. Men be gint met honderdduizenden mensen sa men te stuwen, tien of twaalf op een kamer, men geeft ze eten ter waarde van 200 calorieën, terwijl een mens er tienmaal zoveel per dag nodig heeft. Het duurt niet zo heel lang of de stervenden liggen langs de straat, de mensen zijn vervuild en besmettelijke ziekten breken uit en de gapende gaten met ongebluste kalk worden tot aan de rand gevuld. Van een onvoorstelbare meedogenloos heid en cynisme is dit deel van de film. Te meedogenloos zelfs voor de nazi- beulen, die ervoor terugdeinsden deze opnamen te vertonen, zelfs voor de S.S.- ers, uit vrees medelijden op te wekken. De beelden uit de concentratiekampen mogen gruwelijk zijn, dit is des te gru welijker omdat er nog iets van normaal leven is te bespeuren. De mensen lopen op straat, er liggen stervenden, uitge hongerde kinderen dansen, Duitse sol daten fouilleren kinderen op eten, die nauwelijks kindexen meer zijn, er lopen mannen met karretjes, een soort ophaal dienst van op straat gestorven lijken, die ten slotte in een macabere processie naar de putten met ongebluste kalk trek ken. De film gaat door, tot aan de onder gang van Duitsland toe, maar niets kan meer de beelden uit het ghetto van Warschau verdringen. -X- Uit de instructiefilm voor de S.S.-ers is deze opname van een straat in het ghetto van Warschau. Men ziet hoe de S.A. en de S.S. mar cheren en intimideren. In die tien jaar wordt het lot van Europa beslist. Toen was het nog mogelijk geweest het na- tionaal-socialisme de kop in te drukken, te verhinderen dat Hitiers benden de straat beheersten. Maar er heerst angst en onzekerheid, er is de hulp van de industriëlen, die in Hitier de mogelijk heid zagen hun rijkdommen te vergro ten, er is de economische crisis. En later, als Hitier aan de macht is, zijn er de zwakke staatslieden in Enge land, Frankrijk. Nooit kan men de stu pide triomfantelijkheid vergeten, waar mee Chamberlain het papier met de handtekening van Hitier zwaait: De vre de is behouden. De vredeterwijl Oostenrijk en Tsjechoslowakije verra derlijk aan hun lot zijn overgelaten. Natuurlijk, we weten deze feiten reeds lang, maar deze film brengt hen in hun onderlinge samenhang en toont hoe het nazisme kon triomferen. De oorlogsvoe ring heeft een betrekkelijk geringe plaats gekregen. Maar het lijden van de mens wordt met een indringendheid en -X- Twee kinderen, die nauwelijks kinderen meer zijn. Gefotografeerd opdat de S.S.-ers zouden weten hoe men de Joden moest vernietigen. DEN HAAG. Het Philharmonisch orkest van Tokio, dat voor de eerste maal in zijn bestaan een tournee door Europa maakt, zal ook in ons land optreden. Het orkest geeft concerten in Den Haag en Amsterdam respectievelijk op donderdag 3 en vrijdag 4 november. Het programma bestaat uit werken van Beethoven, Tsjaikofsky, Schumann en de Japanse componist Michio Miyagi. AMSTERDAM. De Zuidafri- kaanse toneelspeler Clive Farel heeft ons land moeten verlaten. Hij kwam hier in mei met de kleine groep Zuidafrikanen, die met groot succes het aangrijpende toneelstuk A Kakamas Greek vertoonde. Toen de groep vertrok, bleef hij achter, omdat hij zich in Nederland thuis was gaan voelen en hier een car rière wilde opbouwen. Farel kon een baantje krijgen als telexist bij een internationaal persbu reau in Amsterdam. Op die manier zou hij de taal kunnen leren. Het mi nisterie van sociale zaken weigerde echter een werkvergunning voor hem af te geven, én omdat hij hier al lan ger dan drie maanden was, moest hij het land uit. Clive Farel zit nu in Brussel. Van daaruit hoopt hij alsnog een manier te vindenzich in ons land te mogen vestigen. Meer dan een tijdelijke ves tiging zal het waarschijnlijk niet kun nen worden, want hij zal alleen een tijdelijke werkvergunning kunnen krij gen en dan nog alleen als hij zijn eigen beroep uitoefent. KOPENHAGEN Een koning, twee koninginnen en een prins namelijk de koning en koningin van Denemar ken, koningin Elizabeth van Engeland en haar man prins Philip zullen toe zien als prins Bernhard op 22 oktober in Kopenhagen De Erasmusprijs zal uitreiken. De Erasmusprijs wordt toegekend door de Fondation Européenne de la culture, waarvan prins Bernhard voor zitter van de raad van gouverneurs is. De prijs is toegekend aan de in Rus- DORDRECHT. Het geliefkoosde ontmoetingspunt voor oude Dordtenaren ,,het Groothoofd", bekend om het prachtige uitzicht op Merwede. Noord en Oude Maas, wordt binnenkort ver rijkt met een vier meter lange zitbank die zal worden gemaakt van twee wal viskaken. De walviskaakbank is een geschenk van een Dordts bedrijf. Een van de di recteuren ervan had eens terloops te gen een vriend die wat met de walvis vangst had te maken, gezegd: Breng eens wat voor me mee. Hij kreeg prompt twee walviskaken van vijfhon derd kilo per stuk cadeau. land geboren en in Frankrijk wonende schilder Marc Chagall en zijn Oosten rijkse, in Zwitserland levende collega Oskar Kokoschka. De prijs bedraagt honderdduizend gulden. De helft daarvan, moeten de prijswinnaars afstaan aan instellingen voor culturele arbeid. De plechtigheid van de prijsuitreiking is de afsluiting van het congres van de Fondation over „de culturele en eco nomische aspecten, van de westelijke gemeenschap in de twintigste eeuw". De Nederlandse hoogleraren Brugmans en Mozer nemen aan dit congres deel. De bekroonde schilders komen niet met lege handen naar Koperhagen. Ze brengen een keuze uit hun werk mee, in totaal ruim honderd werken. Die worden geëxposeerd in het kasteel Charlottenburg. Eigen nieuwsdienst MIDDELSTUM Op een onbewaak te overweg te Westerwijderd (gemeen te Middeistum) is gistermiddag een groentewagen door een "locomotief ge grepen. De 37-jarige chauffeur B.Rid- der uit Thesinge was op slag dood. Het treinverkeer tussen Bedum en Stedum heeft anderhalf uur stilgelegen. ROTTERDAM. De tweejarige stam boekmerrie Lientje staat de honderddui zendste bezoeker van het Cineramathea ter te Rotterdam te wachten. In de ko mende tien dagen denkt de directie van Cinerama die bezoeker te kunnen ont vangen. En mocht hij niet op een paard zijn gesteld, dan kan hij Lientje ruilen voor een Zweeds elektrisch fornuis en een Zweedse koelkast. Elke duizendste bezoeker boven de 100.000 zal tastbare herinneringen ont vangen, lot en met de 110.000ste toe. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Ter gelegenheid van het derde lustrum van de viiepfuigbouw- kundige studievereniging Leonardo da Vinei zal er volgende week zaterdag een vliegfeest zijn op Luchthaven Rotterdam. Het programma omvat een zweefvlieg- demonstratie van de Delftse studenten aeroelub, een demonstratie van een Fok- ker-Friendship, stunts van de Koninklijke luchtmacht met een Hunter en „crazy- flying" met een Tiger Moth. De Marine luchtvaartdienst zal voor het eerst publiekelijk het opsporen, aan vallen en vernietigen van een vijandelijke onderzeeboot 'met behulp van 3 S-2F Tracker's vertonen en daarop volgen een sproeidemonstratie van Mastbooms sproei- bedrijf, een stuntn,immer van de Konink lijke luchtmacht met een Fokker S-14 straaltrainer, een demonstratie sleep- vliegen en tal van andere belangwekken. de nummers. Ballonopstijging Aan dit vliegfeest gaan in Den Haag twee gebeurtenissen vooraf. In de tuin van het voormalige paleis Noordeinde zal een door prof. ir. P. Donk ontworpen monument worden onthuld en op het Malieveld zal omstreeks een uur de bal lonvaarder Boesman, vergezeld van Max Tailleur opstijgen.in een door de Delftse studenten vervaardigde eopie van de ballon waarmee 175 jaar geleden Pierre Blanchard in Den Haag opsteeg. Ook het te onthullen monument her innert daaraan. Van onze correspondent OSS. Een wandelaar heeft gister morgen op een bietenhoop in ce Krom- straat te Oss het lijkje gevonden van een zevenmaands kindje. De Osse recherche stelt een onderzoek in. Er is sectie verricht op het lijkje. De 78-jarige J. Helmons uit Bergen op Zoom'is gisteravond in zijn woonplaats onder een auto gekomen en dodelijk ge wond, Hij had fietsend de Wouwseweg willen oversteken, maar werd door de auto aangereden en meegesleurd. Als men mij na al het voorafgaan de zou vragen of de propaganda in Oost-Duitsland dan volledig heeft gefaald, dan kan ik daar niet on middellijk een antwoord op geven, tenzij ik ,,ja" zou zeggen om daar meteen een ,,neen" op te laten vol gen. Het is nu eenmaal zo zelfs wij Nederlanders kunnen op dit gebied op een bepaalde ervaring bogen dat wanneer men tien jaar lang altijd het zelfde te horen krijgt, men er onge twijfeld door beïnvloed wordt. Zoals het lichaam, dat tien jaar lang het zelfde eten krijgt, ook een ander dan een normaal lichaam zal worden. Daarom zijn de Oost-Duitsers ook allengs anders geworden dan de West- Duitsers en gezamenlijke problemen worden dan ook niet van dezelfde kant benaderd. Ik ben getuige geweest van gesprekken tussen mensen, oude vrien den uit de beide delen van het land, vrienden, die elkaar in de lange ja ren van de scheiding niet meer hadden gezien. Het enige, waarover zij het nog eens konden worden, was over deoude tijd" maar voor de huidige problemen, die in alle vriendschap besproken en bestudeerd werden, konden zij geen op lossing vinden, omdat zij een „ande re taal" spraken. Gedeeltelijk Deze verandering is niet ontstaan door hetgeen de propaganda de men sen gaf, maar vooral, wat het hen ont hield. En dia ar in verschillen de Oost- Duitsers in hun denken en praten vol komen van de Russen. De Oost-Duit sers geloven in het slatgen van hun sys teem en hun plannen-, maar weigeren te geloven in de minderwaardigheid, in het falen van de westelijken. Een typisch voorbeeld was (opnieuw) het beruchte „incident bezoek Buchen- walde". De Oostduitse pers typisch was het overigens, dat de Oostduitse journalisten al hun kopij moeten laten signeren door iemand" voordat deze naar de krant mocht worden doorge beld bracht in vrij grote opmaak het verslag van. dit bezoek, ontleend aan het communiqué. Toen men de volgen de dag hier ni'et meer op terugkwam, waren er tal van inwoners, die mij l verwonderd vroegen: ,,Dit hebben West-Duitsland en Frankrijk toch niet op zich laten zitten?" Toen ik hen de communiqués (de internationale wiel- renunie heeft later de Oost-Duitsers in een afzonderlijk communiqué nog eens stevig de les gelezen) liet zien, zeiden ze mij: „Neen, dat kon. werkelijk niet in de krant". En lachten Hulp Om deze .propaganda te kunnen ma ken, was het de organisatie van de we reldkampioenschappen niet toegestaan zich te bemoeien met de persvoorlich ting. Deze werd door een volkomen on afhankelijk lichaam gegeven, zij het op papier van de organisatie. Mij is verteld, dat dit pers-instituut een be drag van 2 miljoen mark ter beschik king had gekregen om deze propagan da te maken en het kon hierin vrijuit gaan, omdat men meende, dat men de organisatie hier toch niet verant woordelijk kon stellen. Het kwam an ders uit en hierin leed de „propagan da" een van zijn vele nederlagen. De grootste handicap van deze pro- pagahda is namelijk het altijd terugke rende buitenlandse bezoek ter gelegen heid van internationale manifestaties en het is mijn overtuiging, dat hoe meer westerlingen deze manifestaties bezoeken, hoe meer men de goedwillen de Oost-Duitsers kan helpen, omdat zij dan wapenen in handen krijgen om zich tegen deze propaganda te verde. digen. Inmiddels staat deze propaganda voor niets en het feit, dat men bij de inleiding tot het bezoek aan Buchen- waide zelfs niet schroomde communis tische propaganda te maken op de stoffelijke overschotten van1 de miljoe nen uit alle landen, die een ellendig einde vonden in dit kamp, vernietigde in de meesten van ons de aandoening die ons had bevangen, toen we het kamp binnenkwamen. In mijn ogen is hetgeen hier in Bu- chenwalde gebeurde, een teken, dat deze Oostduitse propaganda ongevaar lijker is, dan men vermoedt en het verschaft mij de zekerheid, dat niet de Oost-Duitsers noch de buitenlanders er door gegrepen zullen worden. Men kan deze eenvoudig niet au sérieux nemen. Wat in enkele opzichten jam mer is, omdat men daardoor ook gaat twijfelen aan de enkele goede dingen, die het rijk is. Zoals in de sector van de sport, van de kunst en de ontspan ning. Van een onzer verslaggevers 0OIRSCHOT Met de nieuwe slaapzakken voor het leger heeft het Directoraat materieel landmacht een goede slag geslagen. De soldaten die de oefening Horden- loop meemaken, hebben er de afge lopen nachten uitstekend in gesla pen. „Ik had het gewoon warm vannacht," zei mij gisteren een sol daat ergens op de Oirschotse heide, „het zijn fantastische dingen". Van een lange majoor hoorde ik even later dat dit nu pas echte slaap zakken zijn. „Hier kan ik me ten minste in omdraaien en als ik me uitrek scheurt-ie gelukkig niet door midden, zoals de slaapzakken die we vroeger hadden." Het thuisfront kan dus gerust zijn. Kou lijden is er voor de negenduizend militairen de laatste nachten niet bij- geweest. Regen natuurlijk wel. De buitenstaander die de hordenlopers volgt, krijgt de indruk dat hun hele pad onder water is gesteld. In het Mast bos bij Breda, waar de staf van een der brigades van de vierde divisie zijn tenten gisternacht had opgeslagen, is het water bij bakken tegelijk uit de hemel gevallen. De sheltertjes bleken gelukkig waterdicht. De weg die de 41ste infanteriebrigade gisteren via het Belgische Turnhout naar de vijandelijke concentratie in de buurt van Eindhoven heeft gevolgd, was ook bijzonder regenachtig. Op de Oirschotse heide, herschapen in een soort van moeras, maalden de jeeps en terreinwagens zich door een taaie, bruine blubber, die alle vers ge poetste voertuigen ontoonbaar maakte. Af en toe is er een voertuig van de gebaande weg afgegiibberd, maar tot grote vertragingen heeft dit niet geleid. Kleine vertragingen waren er na tuurlijk wel. In een oorlog, zelfs in een schertsoorlog als deze Hordenloop van de vierde divisie, gaat alles nu eenmaal anders dan men verwacht. De vijan delijke Groene Brigade, die zich gister morgen op de hei bij Oirschot tijdens een stromende regen met lichte wapens nestelde, heeft van kwart over zeven 's morgens tot kwart voor drie 's mid dags moeiten wachten totdat de vijand eindelijk kwam opdagen. Een van de scheidsrechters die met witte oleisters op de helmen door bos en hei jakkeren, had bedacot dat het aardig zou zijn om voor een complica tie te zorgen. Hij stelde dus vast dat een der aanvallende onderdelen vast liep op een eigen mijnenveld, dat ter bescherming was gelegd voordat de Groene Brigade doorbrak. Eigen nieuwsdienst LONDEN. De eerste klap die per traditie een daalder waard is, kostte bjj de veilingzaal Sotheby in Londen vier en een half miljoen. Op de eerste grote veiling van het seizoen bood de financier Jacques Sariier, een Amerikaan van Neder landse afkomst, 51 schilderijen aan, waarvan 29 werken van Picasso. In precies 110 minuten kreeg Sariier er ruim 4.550.000 gulden voor. Tien procent van dat bedrag moet hij aan de directie van Sotheby beta len. Hoe vreemd dat ook klinken mag: Daarmee is hij goedkoop uit. En de kopers ook. Die behoeven namelijk niets meer te betalen dan de geboden prijs, en Sariier krijgt niet minder dan 90 procent van het geboden bedrag. In de meeste andere landen zouden zij er duurder af zijn gekomen. De vei lingmeesters eisen gewoonlijk van de kopers een commissie van 10 a 15 pro cent, en de verkoper moet vaak ste delijke belasting en rijksbelasting tot wel 20 procent betalen. Sieze omstandigheid is een van de enen waarom Londen na de oorlog is uitgegroeid tot het belangrijkste céntrum van de kunsthandel. AVONDTOILET Maar er is meer. Sotheby maakt van zijn veilingen „after dinner parties". De belangstellenden komen in avond toilet naar de veilingzaal, waar een min of meer gewijde sfeer heerst. Zo doende krijgt de verkoping het karak ter van een plechtigheid en daar zijn de kunstprijzen wel bij gevaren. Bin nen een jaar heeft de firma Sotheby achtereenvolgens de hoogste prijs ge maakt die ooit voor een verlucht hand schrift is betaald, de record-prijs ge kregen voor een diamanten tiara en de hoogste prijs ooit geboden op een schilderij: Rubens' Aanbidding van de Koningen, dat thans in bruikleen in de National Gallery hangt. Het spreekt vanzelf dat de directie van Sotheby uit bijzonder knappe za kenmensen moet bestaan, die haarfijn weten wat de markt wil en waarvoor de rijke verzamelaars belangstelling hebben. GRAADMETER De firma is daarom de grootste kunsthandel van Londen geworden. Zij heeft het contact, dat er bestond (en nog bestaat) tussen handelaar en verzamelaar doorbroken. Sotheby is niet langer alleen een diensten verle nend veilingbedrijf. Zij kopen en ver kopen zelf. De directieleden staan voortdurend in persoonlijk contact met potentiële kopers. De kunsthandelaar kan Sotheby niet meer voorbij. De firma is in staat een reusachtige voorraad kunstwerken te bezitten. De meeste handelaars kunnen gewoonlijk slechts een beperkt aantal zeer dure meesterwerken in huis heb ben. Sotheby is voor de kunsthandel een graadmeter geworden. Hoe hoog de meter kan oplopen is eergisteravond weer gebleken. Een schilderij van Picasso, La Femme Ac- croupie, werd voor 48.000 pond, ruim 500.000 gul-den afgehamerd. Het schil derij is in 1902 door Picasso geschil derd. Zes jaar geleden kocht het Eind- hovense Van Abbe-museum een Picas so uit 1909 (La Femme Assise) voor ruim een ton. Dat is 400.000 gulden minder. Tweeduizend mensen woonden de plechtige verkoping bij. Zij zaten op vergulde stoelen naar de schilderijen en de bieders te kijken. Wie geen plaats had in de grote zaal kon via een interne televisielijn het bieden in een aangrenzende zaal volgen. Picasso werd na afloop van de vei ling telefonisch op de hoogte gebracht van het resultaat. De commandant van het onderdeel beschikte over een kaart van dit mijnenveld, maar hij was gesneuveld en de kaart was verloren gegaan. Dit incident en de taaie modder leidden tot een langdurig uitstel van uur U. In die tussentijd stond de ether vrijwel gloeiend van het intensieve radio verkeer dat nodig was om de aanval lers te hergroeperen. „Charly, Pappa, Foxtrot" en andere codetermen waren niet van de' lucht. Toen de aanval, onder het kritisch oog van de divisiecommandant gene- raal-majoor F. van der Veen tenslotte kwam, was de Groene-Brigade snel verdreven. Dat moest ook wel, want men had deze vijand snel weer op een ander punt als tegenpartij nodig. Dat is een bekend verschijnsel bij legeroefeningen. Het spel blijft wat on wezenlijk. De gewonde soldaat die met een kaartje, waarop geschreven staat „linkerarmbeen versplinterd" onder een boom sigaretten ligt te roken, vindt dat hij het bijzonder goed heeft ge troffen. Voor hem is de vermoeienis de eerste uren afgelopen. Van de bruggen over het Beatrix- en Wilhelminakanaal waren er een paar „opgeblazen", maar de scheidsrechters snelden doodleuk over deze bruggen heen en weer. De tankbemanningen kijken tijdens de aanval bijzonder krijgshaftig, maar hun tanks blijven tenslotte terreinwagens met bord papieren beplatingen. Door dit alles blijft een oefening als Hordenloop voor de man te velde wat irreëel. Alleen de leiding ziet de ernst achter het spel en hoe hoger de rang hoe groter de ernst. Maar met al het wach ten is ook voor de gewone soldaat dit hordenlopen geen peuleschilletje. Van nacht bijvoorbeeld zijn zij niet uit de kleren gekomen. Pas vanavond zal in Budel het laatste schot vallen en daar na worden de tenten opgezet. Morgen is het weer aanvallen geblazen en het weekeinde zullen de jongens van de vierde divisie aan de boorden van de Maas doorbrengen. Volgende week gaat de hordenloop- strijd in Oost-Nederland verder. Het zal een vermoeiende zaak worden. En bij dit alles is maar een troost: de slaapzakken slapen lekker. NIJMEGEN De berging van de tussen Lobith en Emmerik gezonken Deense veerboot Tina Scarlett lijkt geen eenvoudig karwei. Het voorschip ligt schuin voorover onder water en zinkt steeds dieper weg in het zand van de Rijn. Sinds zondag is de veerboot twee tot drie meter weggezonken. Hoewel de waterstand op de rivier door de vele regen en het afkomende water sterk is gestegen, steekt het achterschip van de Tina Scarlett boven water uit, zodat de roeren en schroeven geheel zichtbaar zijn geworden. Het Rotterdamse bergingsbedrijf W A. van den Tak is intussen met groot mate rieel begonnen aan de berging, van de tanker Diamant. Men beschikt 'èr over de drijvende bokken Arend en Condor, e'k ™et een hijsvermogen van ongeveer 250 ton, en vier bergingsvaartuigen en sleepboten. Gistermiddag hing het voorschip van het gebroken Belgische tankschip in een strop van de bok Condor. Voorberei dingen werden gemaakt om een draad onder het achterschip te schuren. ADVIES GEVRAAGD AAN SER DEN HAAG (ANP) De staatssecre taris van sociale zaken heeft aan de Sociaal-economische raad advies gevraagd over de maatstaven van de loonvorming In zijn brief aan de raad zet de staats secretaris uiteen, dat de bestaarde alge mene aanwijzing en de nadere verduide lijking die daarbij behoort voorshands de basis blijven waarop verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden tot stand zullen kun nen komen. Intussen zijn wensen naar voren geko men met betrekking tot de aard van de maatstaven, zoals die zijn neergelegd in de algemene aanwijzing, en ook met be trekking tot de hanteerbaarheid daarvan op langere termijn. Df- staatssecretaris wil het oordeel van de S.E.R. hebben over de vraag of de maatstaven voor het toetsen van voor stellen tot verbetering van de arbeids voorwaarden moeten worden gewijzigd of aangevuld. O Voor bi,>na een half miljoen gulden is in Londen tijdens een veiling van de bekende firma Sotheby Picasso's schilderij Femme accroupie verkocht. Op de foto ziet men hoe het schilderij aan de in avondkleding uitgedoste as pïrant-Ropers wordt getoond, terwijl veilingmeester Peter Wilson het in bod brengt. (Tele-foto)

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9