Houdt politiek buiten vennootschapsrecht A Kwartier film van galafeest Bezwaar kwam daj> te laat Jonge naties in Afrika kozen niet voor zoet kwelende Kroesjtsjef MARY DRESSELHUYS EN GUUS OSTER OP DREEF Geen algemene normen voor loonsverhoging" hoogs Met antenne tegen ^spanning „NIEUWE DWINGENDE REGELEN VERSTOREN HET EVENWICHT w Weggelopen jongen weer terecht Alma Cogan vervangt Gilbert Bécaud CONFLICT HAAGS ZIEKENFONDS ARTSEN NA 35 J AAR BIJGELEGD DUBBELDEKKEND Visboeren verkochten bedorven paling Vrijdag 14 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Dodelij ke val van dak Ook voor Rusland geldt wereldopinie BEREKEND LIEVER AFZIJDIG WÉL LASTIG Springconcours Londense vrachtenmarkt Dag na sterrenregen: OUD-NAZI'S UIT DE RECHTERLIJKE MACHT COMPETITIE MET TE LAINfGE ADEM OCHTENDGYMNASTIEK Y00R OUDEREN AMSTERDAM Vele belangrijke onderwerpen gisteren in zijn jaarrede dr. ir. F. Q. den Holla Dr. ir. F. Q. den Hollander SOLDAAT OMGEKOMEN LA COURTINE. De twintigjarige dienstplichtige soldaat W. van Lent uit Opheusden, die deel uitmaakte van de Nederlandse gevechtseenheid die is ge legerd in La Courtine in Frankrijk, is gistermorgen door een ongeluk omge komen. Op een oefening bij het plaatsje Beic- cat raakte de heer Van Lent met de antenne van zijn draagbare radio een hoogspanningsleiding. ZWARTSLUIS (ANP). Juist één dag te laat heeft het provinciale bestuur bezwaar gemaakt tegen de verkoop van een stuk grond door de gemeente Zwart sluis. De raad had enige maanden geleden besloten een stuk grond te verkopen aan een plaatselijk bedrijf dat wilde uitbrei den. Binnen vijf maanden na de beslis sing van de raad moeten gedeputeerde staten eventuele bezwaren tegen het be sluit bekend maken, zo schrijft de ge meentewet voor. In dit geval bleek die termijn met juist éép dag te zijn over schreden. Omdat de raad noch de koper van de grondt er weinig voor voelden de ver koop ongedaan te maken, gaat de over dracht nu gewoon door. Van onze correspondent IJMUIDEN. Bij de nieuwe oxy- staalfabriek die op het terrein van de Hoogovens in IJmuiden wordt gebouwd is een 57-jarige arbeider, de heer A. Busweiler uit Haarlem, gistermorgen van een dak gevallen. Daarbij liep hij een schedelbasisfrac- tuur op die dodelijk was. Van onze sociaal-economische redactie heeft Hollander, voorzitter van het Verbond van Nederlandse werk gevers, belicht. Uitvoerig is hij ingegaan op de problemen rondom het vennootschapsrecht en op de kwestie van lonen en prijzen. „Met de grootste nadruk wil ik hier verklaren, dat het van het allergrootste belang is het vennootschapscomplex niet in het poli tieke vlak te trekken", zei hij. Zou dit wel gebeuren, dan zal het gevaar ontstaan dat al het goede dat erin te vinden is, in het strijdrumoer buiten de aandacht zou geraken. Voorts zou het thans bereikte evenwicht door de opneming van nieuwe dwingende rege len in het vennootschapsrecht bepaaldelijk worden verstoord. Met deze passage in zijn jaarrede veroordeelde dr. Den Hollander gisteren het streven naar hervorming van de structuur en de rechts vorm van de vennootschap, zoals dat met name door het wetenschap pelijk instituut van de P.v.d.A., de dr. Wiardi Beekman stichting, wordt nagestreefd. In de algemene vergadering van het verbond te Amsterdam had hij voorop gesteld, dat het vennootschapsrecht zoals dat nu ruim dertig jaar van kracht is, ons land veel goeds heeft opgeleverd. Doordat het binnen de grenzen die het maatschappelijk verkeer hieraan nood zakelijkerwijs moet stellen, ruimte heelt gelaten tot de ontwikkeling van verhoudingen die op de praktijk en de feitelijke omstandigheden zijn afgestemd, is op dit terrein de veelzijdigheid ontstaan waar de gecom pliceerde structuur van onze maat schappij niet buiten kan, zei hij. Hij meende dat zich in de laatste dertig jaar op dit terrein geen onaan vaardbare situaties hebben voorge daan. Integendeel: zo er al enkele sporadische gevallen zijn voor gekomen, waarin in de vennootsc'haps- wereld moeilijkheden' zijn voorgeko men, dan nog brengt dit de algeme ne conclusie dat de Nederlandse ven nootschappen op alleszins verantwoor de wijze aan de industriële opbloei van ons land hebben meegewerkt, niet aan het wankelen. Bevredigend Verheugend noemde dr. ir. Den Hollander het daarom, dat ook de mi nister van justitie, mr, A. C. W. Beek man, bij de installatie van de staats' commissie die het vraagstuk van de eventuele noodzaak van herziening van de rechtsvorm van de onderne ming moet bestuderen, uitdrukkelijk heeft vooropgesteld, dat onze wetge ving op de n.v. bevredigend heeft ge werkt. Verder beraad zal moeten doen blijken, dat er geen redenen zijn tot wijziging van het geldende vennoot schapsrecht, maar dat wellicht bin nen het kader daarvan' eventueel indirect nadere voorzieningen moe ten worden getroffen. Er zijn immers nog onderwerpen inzake de onderne ming waar het recht zich niet erf nau welijks mee inlaat. Als voorbeeld noemde hij de ver slaggeving, waar een commissie van de werkgeversverbonden een paar jaar geleden al een rapport over heeft uitgebracht. Op dit punt is het verbond opnieuw aan het werk gegaan,- om te zien wat nog meer zou kunnen worden gedaan. Voor investeringen Wat betreft de door de regering voorgestelde maatregel de uitgekeer de winsten 15 procent lager te gaan belasten voor de vennootschapsbelas ting dan de ingehouden winsten, vroeg dr. Den Hollander zich af of zij wel onverdeeld gunstig is. Men moet zich realiseren dat van de winst die als gevolg van deze maatregel meer uit gedeeld zou worden, een belangrijk deel in de vorm van inkomstenbelas ting naar de overheid gaat. Zowel voor dit deel als voor het deel dat Van onze correspondent VERENIGDE NATIES. Na het vertrek van Kroesjtsjef is de over wegende vraag, die men steeds op nieuw in de wandelgangen van het gebouw van de V.N. hoort stellen: Wat heeft zijn aanwezigheid hier uit gericht? Men is het er over eens dat hij de gelegenheid, die het deelnemen aan de vergaderingen van de Assem- blée hem voor propaganda en ma noeuvres bood, ten volle heeft uitge buit. Steeds wist hij. al was het vaak door tegenstrijdig optreden, de aan dacht op zich te vestigen. Op de ene dag eiste hij het ontslag van secre taris-generaal Dag Hammarskjold, en enkele dagen later sloeg hij bij een receptie op de Russische ambas sade de armen om hem heen alsof hij zijn beste vriend was. Tijdens de rede van Macmillan gaf Kroesjtsjef lucht aan zijn ontstemming door met beide vuisten op zijn lesse naar te trommelen en vinnig te inter rumperen. Kort daarna had hij een vreedzaam gesprek met de Britse pre mier, dat plaats vond in een „prettige sfeer". Op de lunch van de vorige week en het televisie-onderhoud van zondag avond werden hem scherpe vragen ge steld en hem, wat het beleid van de Sowjetunie betreft, net vuur na aan dé schenen gelegd. Kroesjtsjef reageerde kalm en vriendschappelijk, alsof hij de meest redelijke persoon ter wereld was. Meer dan eens heeft hij er voor ge waarschuwd. dat, indien hij niet zijn zin krijgt, hetzij inzake ontwapening hetzij over de reorganisatie van de Ver enigde Naties, men moet rekenen op een fellere ontwikkeling van de-koude oorlog waardoor het gevaar op een ech te oorlog zal toenemen. Doch tegelijker tijd heeft hij zijn woord gegeven dat in de eerstvolgende zes maanden de status quo ten aanzien van Berlijn zal worden bewaard en in die zelfde kou de oorlog een soort wapenstilstand zal worden gehandhaafd. En bij dit alles krijgt men steeds de indruk, niét dat Kroesjtsjef een man is van wisselende stemmingen, doch inte gendeel dat al zijn manifestaties bere kend zijn, of zij getuigen van woede of vriendelijkheid, goedmoedige humor of bitter sarcasme, of van het vasthouden aan star communistische dogma's afge wisseld door het soepele vertoon van redelijkheid. Wat heeft hij hiermee willen berei ken? Zijn hoofddoel schijnt wel te zijn geweest om door zijn tartende houding ten opzichte van de Verenigde Naties de tegenslag te verdoezelen, die de Sow jetunie in Congo heeft moeten slikken en tegelijkertijd door zijn aanvallen op het kolonialisme en imperialisme van de Westelijke mogendheden de jonge naties in Afrika, die pas hun onafhan kelijkheid hebben verworven, aan zijn kant te krijgen. Hierin is hij niet al te goed geslaagd. Want al klonk de vertegenwoordigers van deze nieuwe naties het gekweel van de Russische vogelaar zoet in de oren, in zijn onbaatzuchtigheid stellen zij toch weinig vertrouwen en zij voelen er niets voor om op het schaakbord van de koude oorlog als pionnen te worden voortgeschoven. Zij houden zich liever afzijdig. Sterk is dit opgevallen bij de stem ming omtrent het al of niet in behan deling nemen van de kwestie van toe lating van communistisch China, welke zaak opnieuw een jaar is uitgesteld. Geen enkele van de zeventien nieuwe leden sprak zich voor behandeling uit; Cyprus en twaalf Afrikaanse naties ont hielden zich bij deze stemming en drie hunner, namelijk Nigeria, Senegal en Mali stemden zelfs tegen. Toch heeft Kroesjtsjef met de Afri kaanse leiders contacten kunnen leggen, die hem later nog wel te pas zullen komen. Ook met Castro wist hij flink aan te pappen. Door zijn tegenwerking kan Kroesj tsjef het de Verenigde Naties nog las tig genoeg maken. Hij heeft intussen bevonden dat, met uitzondering van zijn eigen communistische blok geen der leden bereid is zijn leiding blinde lings te volgen. Hij heeft op vele pun ten water in zijn wijn moeten doen (in hun aanvallen op het beleid van Ham marskjold spraken de Tsechen, Polen en Wit-Russen niet meer over „ontslag") en misschien heeft hij van zijn aan wezigheid in New York toch wel iets opgestoken en geleerd dat ook de Sow jetunie met de wereldopinie rekening moet houden. door de aandeelhouders kan worden behouden, komt zij stellig ten dele in de consumptieve sfeer terecht. Zou zij daarentegen bij de vennoot schap zijn gebleven, dan zou zij wel licht geheel of voor een groter deel voor investeringen zijn gebruikt. Het staat voorts geenszins vast dat de in- vesterings- en beleggingsbeslissingen op de kapitaalmarkt, waar dus meer middelen naar toe zouden vloeien, be ter worden genomen dan door de lei ders van onze ondernemingen Zeer teleurgesteld toonde hij zich over de wens van de regering het zg. aanmerkelijk belang, de regeling krachtens welke inkomstenbelasting wordt geheven bij vervreemding van aandelen in besloten n.v.'s, te hand haven. Ook stootte hij zich weer aan de nog steeds gehandhaafde fiscale af schrijving op historische kostprijs. Onjuist De conjuncturele manipulatie met de investeringsaftrek had al bezwaren bij dr. Den Hollander opgeroepen, maar bepaald onjuist achtte hij de thans aangekondigde permanente be perking van deze aftrek. Het verband, gelegd met het weer ongedaan maken van de tijdelijke verhoging van het tarief vennootschapsbelasting, heeft naar zijn mening geen reële grond. Zij betreffen niet eens dezelfde groe pen van belastingplichtigen. Sprekende over de regionale indus trialisatie, zei dr. Den Hollander dat de snelle groei van de randstad Hol land, mede gebaseerd op een migra tiestroom uit „overig Nederland", on gewenste consequenties heeft gehad en nog heeft, voor dit laatste deel. Daarom stemt het verbond in met het regionale industrialisatiebeleid van de regering, mede omdat zij blijk geeft van het juiste beginsel te willen blij ven uitgaan van vrijheid van vestiging voor de ondernemer. Noodzakelijk is tevens, dat ook regionale en locale overheden, die door hun grondpoli- tiek en bestemmingsplannen in deze een grote feitelijke invloed uitoefe nen, daarvan doordrongen zijn. Dit betekent overigens geenszins, dat het verbond een afremming van de ontwikkeling van het westen zou willen bepleiten, zei hij. Het streven moet veeleer zijn de ontwikkeling van „overig Nederland" in harmonie te brengen met die van het westen. Mary Dresselhuys en Guus Oster in de komedie Nina F en toe kan het als een verfrissend bad werken de gewone alledaagse dingen eens duchtig op de kop te zet ten. Daaraan hebben wij de moderne „zwarte" humor te danken, vele malle cartoons, en dezelfde verfrissende omkering van alle gewone maatstaven vindt men in Nina, het welbe' kende blijspel van de vermaar de Fransman André Roussin. PRAAT-STUK Maar Roussin doet meer. Zijn tegen- de-draad-ingaan is slechts amleiding tot een flonkerend mousserend spel met mensen, met hun kleine hebbelijk heden, hun grote hartstochten en zelfs met de diepe waarden, die het leven beheersen. Maar overal blijft hij glim lachen, luchtig, zodat wie wil zelfs de ernst over het hoofd kan zien. Nina, dat gisteravond op het scherm kwam, was al meermalen een succes geweest op de planken. Men kon ver wachten dat het ook op de beeldbuis een voltreffer zou wórden. Wel nu, het was raak. Roussin schrijft een echt praat-stuk, waar het gaat om de flitsende dialogen, de geestige verwikkelingen, de bon mots en de persiflerende typeringen. Voor cameraregisseur Theun Lammert- se was het een ondankbare taak, die hij overigens redelijk volbracht, maar de acteurs, met vaart geregisseerd door Johan de Meester en in een fijn decor van Fokke Duetz, kregen volop de ge- Eigen nieuwsdienst BUSSUM. De NTS geeft in het tv-programma van vrijdagavond 21 oktober een reportage van het inter nationaal springconcours in Brussel. Van 20.50 tot 21.15 duurt de uitzen ding van dit hippisch gebeuren, waar aan vermaarde ruiters als Hans Günther Winkler, Raymondo d'lnzeo en Pat Smythe meedoen. Inzake de samenhang tussen lo nen en prijzen besprak dr. Den Hol ander in het bijzonder het denk beeld van drs. J. W. de Pous, de minister van economische zaken, om te komen tot een concretere en zelfs „institutionele" norm voor het verband tussen loonsverhogin gen enerzijds en door hem gewens te prijsverlagingen anderzijds. Dit zou er op neerkomen, dat in het bedrijfsleven prijsverlagingen wor den ingevoerd in een vaste ver houding tot de mate waarin loons verhogingen het nationale gemiddel de te boven gaan. Ons gaat dat echter te ver, aldus dr. Den Hollander. Het is een bena dering die onaanvaardbaar generalise rend is. Een dergelijke normstelling houdt geen rekening met de mogelijk heden die het prijsbeleid van afzonder lijke ondernemingen of bedrijfstakken heeft. Tot overleg over prijsverlaging zijn onze ondernemers in daarvoor in aanmerking komende gevallen bereid gebleken. Algemeen geldende normen hier voor achten wij echter niet alleen on mogelijk, maar zelfs principieel ver werpelijk. Van de problemen der loonvorming zei dr. Den Hollander dat het ver bond meent zich te moeten blijven richten op gedifferentieerde oplossin gen. Hij voegde eraan toe, dat bij de beschouwing van de werktijdverkorting vaak over het hoofd wordt gezien dat voor de voortgang van het produktie- proces de aanwezigheid van bepaalde medewerkers geboden is en dat het niet alleen produktiviteit is die hier bij meespreekt. De consequentie is dat bij werktijdverkorting in elk ge val meer mensen dan tevoren beschik baar moeten zijn. Bij het beramen van middelen tot het gezond houden van onze economi sche expansie zullen twee eisen steeds voorop moeten staan. Conjuncturele maatregelen moeten passen bij de structurele eisen van onze samenle ving, een stelregel die met name gren zen stelt aan de mogelijkheden om met fiscale middelen eonjunctuurpo- litiek te bedrijven. Voorts zullen alle verantwoordelij ke groeperingen in het conjuncturele gebeuren overheid,, werkgevers en werknemers de bereidheid moeten tonen een grote mate van zelfdiscipli ne op te brengen. In hun uitgavenbe- LONDEN (Reuter) Over het algemeen was de stemming op de Londense vrachten- markt vast, maar er ging niet veel om, omdat er eergisteren in de Verenigde Staten hier en daar vacantie werd gehouden. De boekingen betroffen zwaar graan van Golf- havens naar Japan tegen 9 vrij lossen, oktober, van Northern Range naar Engeland tegen 42/6. november, een lading tarwe van ce Australische westkust naar Japan tegen 35/6 vrij lossen, november en gerst van de Australische zuidkust of Victoria naar Enge land tegen 100 sh. per ton, december /januari. De overige sectoren lagen zo goed als ver laten. leid en in hun beleid terzake van de inkomensvorming zullen zij moeten beseffen, dat het niet waar is dat „al les kan". De „ruimte-illusie" moet worden doorbroken en de verzwakte „kostenbewustheid" weer nieuwe kracht worden gegeven. Na dr. ir. Den Hollander gaf prof. H. W. Lambers, rector magnificus aan de Ned. Economische Hooge- sohool te Rotterdam, een uiteenzet ting over de „moderne visie op het ondernemerschap". AMSTERDAM (ANP). De twaalf jarige Amsterdamse jongen Martin Seur, die sinds 28 september zoek was, is woensdagavond op het kermisterrein aan het Amstelveld in Amsterdam aan gehouden. De jongen was al eens eerder wegge lopen uit het observatiehuis, waar hij in woonde omdat zijn opvoeding moei lijkheden gaf. De algelopen veertien da gen heeft hij zijn kbstje bij elkaar ge scharreld met boodschappen doen, pak jes dragen en andere karweitjes. Hij sliep 's nachts onder dekzeilen of in geparkeerde vrachtauto's. tegenheid hun talent aan deze voor treffelijke tekst te demonstreren. DE KROON Mary Dresselhuys die, tussen haak jes, het stuk ook pakkend vertaalde., spande de kroon met haar geestige por trettering van de amoureuze Parisienne, die in het stijve Londense milieu de zaken volkomen in de war stuurt. Guus Oster was een voortreffelijke tegenspeler, als de luie, rijke vrijgezel, die door zijn liefdesaffaires in penibele situaties verzeild raakt. En niet minder lof verdient Henk Rigters in een fijn getekend rolletje van de pietluttige, ambtenaarlij ke vlinderjager, die in de vrijgezellenwoning van de minnaar van zijn vrouw kennis maakt met een leven, waarvan hij voordien nauwelijks had durven dromen. Nina mag duidelijk het stempel dra gen van het toneelstuk, dat dus niet in de eerste plaats geschikt is voor televisie, dit was dan ook een voortref felijk stukje toneel, dat tot vreugde, vermaak en bovendien nog lering van de kijkers in de huiskamers is gebracht. W. H. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. De „sterrenre gen" van de Grand Gala du Disque krijgt toch een, zij het bescheiden, plaatsje op de televisie. De AVRO stuurt op zaterdagavond 22 oktober een camera-ploeg naar het Concert gebouw in Amsterdam om filmopna men te maken. De volgende dag heeft de Avro de zendtijd, en dan zal er in het Avro- programma een kwartier worden in geruimd voor de filmreportage van deze gala-avond, waarop tientallen vooraanstaande artiesten optreden. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM De televisiekijkers krijgen zaterdag avond een artieste op het scherm die zowel een lust voor het oor als voor het oog is: het Engelse zange resje Alma Cogan. Alma is een ster van belang in de wereld van de Britse televisie, en 9 ALMA COGAN zij komt hier op treden in de KRO-show Zaterdag avondakkoorden. Zij komt overigens in de plaats van niemand minder dan Gilbert Bécaud, wiens naam in de omroep- gidsen voor de komende week staat aangekondigd. De vermaarde Franse chansonnier kon helaas niet op tijd in ons land zijn, en zijn optreden is daarom vervallen. WIESBADEN (Reuter) Vijftien West- duitse rechters en officieren van justitie hebben zich in het afgelopen jaar uit het openbare leven teruggetrokken omdat zij ervan werden beschuldigd onder Hitier juridische wandaden te hebben bedreven. Volgens beschuldigingen van Oostduitse zijde zijn er in de Westduitse recht spraak veel meer oud-nazi's gehandhaafd. ln het kort ZATERDAG 15 OKTOBER. RADIO ochtend KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V.d.jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V.d. huisvr. 10.00 V.d.kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V, d. zieken, 10.45 Gram. middag 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Pro- menade-ork. en sol. (12.30-12.33 Land- en tuinb.meded.). 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Platennieuws. 12.30 Vrouwenkoor en soliste. 13.50 V.d.jeugd. 14.00 Harmonie-ork. 14.20 Kunstkron. 14.50 Sopr. en piano. 15.10 Fran se les-. 15.30 Lichte muz. 16.00 Gregoriaan se zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportact. 17.00 V.d.jeugd. avond 18.00 Pianospel. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Amateurs- progr. 19.50 Lichtbaken, godsd. lezing. 20.00 Concertgebouwork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Ge- var progr. 22.25 Beokbespr 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zondag in! 22.45 Samenspraak der Herders, lezing. 23.05 Muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. ochtend VARA:7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor U en Uw gezin, lezing. 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Gevar. progr. middag 12.00 Orgel, hammondorgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nwe gram. 13.00 Nws. 13.15 Sportnws. 13.40 Lichte muz. 14.00 V.d.jeugd. 14.35 Gevar. muz. (Om 15.-25-15.45 boekbespr.). 16.45 Vragenbeantw. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjorn. avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Lichte muz 18.35 Zigeunermuz. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Vrijzinnige Protestanten in den vreem de, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, le zing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Soc. comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Scaramouche, hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Ca- baretprogr. 23.05 Brassband Festival te Lon den. 23.55-24.00 Nws. kritisch beluisterd j Met het nieuwe Steravond-program ma AttentieroodOntspannen maar! doet de NCRV een duidelijke poging de jonge luisteraars in haar radio-amusement te betrekken. Zij doet dat met een competitie tussen scho lieren van christelijke middelbare scholen en wat liedjes door het meisjes koor Sweet Sixteen. De competitie duurde veel te lang. De vragen zijn wel interessant en de jonge deelnemers maken gelukkig geen dom me indruk. Vervelend is echter de in menging van Johan Bodegraven met zijn wat vaderlijk getinte grappen. Hij heeft de algemene leiding van deze uitzending en het zou geen kwaad kun nen als Bodegraven zich tot een korte spelinleiding beperkte. Bovendien zou men er goed aan doen veel minder zendtijd aan de competitie te besteden. Gisteravond bleven wij er drie kwartier mee bezig en de NCRV kan toch niet serieus menen, dat dit seholierenspel door kan gaan voor amu sement. Het tweede deel van dit „ontspan ningsprogramma" de radiostrip Lieden in last van Alexander Pola en Nicolaas Mens is duidelijk geïnspireerd op het succes van Koek en ei bij een andere omroep. Een knorrige opa, een dwe perige mevrouw, de gelijkenissen waren treffend. Gezegd moet worden, dat Jan Le- maire sr. het Koek-en-ei-spel van Johan Kaart goed heeft bestudeerd. De spelers deden hun best. En wij deden ons best om het allemaal leuk te vin den. J. Bouwman televisie vandaag i VRIJDAG Een programma van avond, waarnaar wij buitengewoon benieuwd zijn, is het optreden van de Israëlische dansers uit Haifa (21.00). In Israël is een jonge, moderne vorm van volksdanskunst bezig zich te ont wikkelen, en studenten-dansers laten daarvan het een en ander zien. Vooraf is er een kort cabaret, Schertsboek, en de actualiteitenru briek Attentie besluit de avond. Vlaanderen: 20.30 Christopher Fry's stuk „De heks wordt niet verbrand"; 22.00 filmrubriek Première. België Frans: 19.30 documentaire over beroepskeuze; 20.30 film over Siberië; 21.30 „Faisons un rêve", t.v.- spel. Vanavond zien we via Langenberg om 20.25 „De firma Hesselbach".. Daarna, om 21.15, vertelt Dr. Grizi- mek iets over Silezië. HILVERSUM De Avro-radio gaat beginnen met ochtendgymnas tiek voor oudere luisteraars. Dat zal gebeuren op de maandagen dat de Avro uitzendt, van 9.00 tot 9.10 uur. Helaas komt dat erop neer, dat de oudere luisteraars maar ééns in de veertien dagen gymnastiek krij gen. Ab Goubitz gaat deze nieuwe ru briek verzorgen, en zet op de andere uitzenddagen zij ft gymnastiek' door de vrouw voort. TELEVISIE""! NEDERLAND VARA: 17.00 V.d.kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Act. progr. 20.50 Ge var.progr. NTS: 22.35-23.30 Eurovisie: Kampioensch ballroomdancing voor ama teurs. DUITSLAND 15.45 Filmdocumentaire. (herh.). 16.20 Documentair progr. (herh.). 17.10-18.00 Speelfilm. (Regionaal progr.: 14.00 WDR- Die Woche - Hier und Heute. 18.45 NDR: DIE Nordschau. WDR: Hier und Heute. 19.25 NDR: Sëhpferdchen zeigt: Gemeubi leerde kamer met piano. WDR: Intermezzo: Aus der Flimmerkiste). 20.00 Nws. 20.25 Klucht. 22.25 Het woord voor de zondag. 22.35 Danskampioenschappen voor Ama teurs. BELGIË FRANS 19.00 Documentair progr. 19.30 Wenken v.d. tuin. 20.00 Nws. 20.35 TV-spel. 21.05 Ge var. progr. en nws. BELGIË VLAAMS 17.00-18.00 V.d.jeugd. 19.00 Tussen hemel en aarde. 19.30 De week in. beeld 20.00 Nws. 20.20 Quiz. 20.50 TV-füm. 21.10 Feuill. 21.35 Amus.progr. 22.25 Nws. 1 radio vandaag Advertentie Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het Haagse parti culiere ziekenfonds De Volharding en de koninklijke maatschappij tot be vordering der geneeskunst hebben een definitief einde gemaakt aan een 35 jaar oud conflict. Met bemidde ling van een paritaire commissie is overeengekomen dat de 92.000 bij De Volharding verzekerden in de toe komst vrije huisarts- en specialisten keuze zullen hebben. De regeling krijgt in januari 1968 haar beslag vanwege de persoonlijke belan gen van de artsen in dienst van De Vol harding. Onmiddellijk van kracht wordt echter de regeling dat aan verzekerden het normale ziekenfondsentarief wordt berekend bij eventueel bezoek aan een superspecialist. De Volharding werd in 1925 opgericht in de overtuiging, dat de gezonc'.ieids- MÜNCHEN (Reuter) De Westduitse beursmakelaars zullen met ingang van 1 november het percentage van de him toekomende provisie verlagen van 0,1 tot 0,07 van de omzet. Dit in verband met de gestegen aandelenkoersen en de toegenomen omzetten op de beurs. zorg bij ziekenfondsen in het algemeen onvoldoende was gewaarborgd. Hiertoe werden artsen en specialisten in vaste dienst genomen. De koninklijke maat schappij tot bevordering der genees kunst verbrak daarop de verbindingen onder het motief dat artsen niet in dienstverband mogen werken. Een ver bod aan de artsen van De Volharding een particuliere praktijk te houden, volg de spoedig daarop. Na 1945 ontwikkelde het medisch be roep zich sterk in de richting van su perspecialisatie, waardoor De Volhar ding in moeilijkheden kwam er zou den vier a vijfduizend verzekerden no dig zijn om een superspecialist in vaste dienst te kunnen nemen. Als gevolg daarvan moesten de ver zekerden bij voorkomende gelegenheden het volle particuliere tarief betalen bui ten De Volharding. Onder leiding van de voorzitter van de centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen, de heer C. J. van Lienden, werd een rege ling gevonden, waardoor De Volharding nu is gelijkgeschakeld met de andere ziekenfondsen. Bij het oversteken van de rijksstraat weg bij zijn woonplaats is woensdag avond de zeventigjarige heer P. A. Laf- fra uit Glimmen (Gr.) door een auto dodelijk aangereden. EEN KIND KAN DE „KWAST,, DOEN DE ZAAIERS en het Avro-theater- orkest krijgen een nieuwe concert meester. Wim Stenz wil zich meer aan de muziekstudie kunnen wijden. Hij w^rdt nu opgevolgd door Han van de Ven, de 46-jarige Hagenaar die al 9 jaar meespeelt in De Zaaiers. VRIJDAG Nieuwe liedjes, de meeste van eigen bodem, worden var- avond gezongen door Maya Bouma, Marcielle Mardi e.a. in Café Chan- tant „De Bonte Zebra", om 21.00 op Hilversum 1. Verder kunnen we niet onderstebo ven zijn van de radio-programma's vanavond. Wat lichte kost: 18.20 Ita liaans ensemble Pietro Cordone; 19.10 Rita Reys met het trio Pim Jacobs; 21.50 raadspelletje Wie is het? Dit alles op Hilversum 2, terwijl de andere zender om 19.40 weer een klein uur de Schijven laat Vliegen. De operaliefhebber vindt om ne gen uur over Hilversum 2 een uit zending met opnanem van de gou den stemmen van deze eeuw. In een twaalf operafragmenten klinken o.a. nog weer eens de onvergetelijke stemmen van Enrico Caruso en Amelita Galli-Curci. Om half negen begint over En- gelands derde programma een uit wisselingsconcert tussen Turijn en Londen. Het eerste deel brengt Britse muziek vanuit Turijn, uitge voerd door het Omroep Symfonie- Orkest van Italië o.l.v. Mario Ris- si. Het programma vermeldt wer ken van Britten en de onlangs over leden Matyas SeiberOm tien over half elf volgt het tweede deel met Italiaanse muziek vanuit Londen. U hoort dan het BBC-Symfonie-or- kest o.l.v. Rudolf Schwarz met wer ken van Petrassi, Dallapiccola en Ghedini. VTANEN. Twee visboeren uit Spa kenburg, vader en zoon De G„ hebben op de paardenmarkt in. Vianen paling verkocht die minstens drie dagen was bedorven. Enkele kopers vertrouwden de vis met. Zij vroegen waarom de paling zo n gekke kleur had. Dat komt van de TeK?n' antwoordden de visboeren dan. Tien mensen, werden er misselijk van Zij moesten overgeven en zijn met maagklachten naar bed gegaan. De mannen zijn gisternacht aange houden en opgesloten. Gistermorgen nebben zij een bekeuring gekregen en zijn ze weer vrijgelaten. Een deel van de bedorven paling heb- ben vader en zoon weggegooid. De po litie heeft het teruggevonden in een sloot bij Jutfaas. De zieken hebben verder geen nade lige gevolgen van de paling ondervon den.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7