Aangewezen schuldige' door Hof vrijgesproken Sup eneuren zetten aan tot knoeien Gevecht van drie jaar tegen volle last van de helmenaffaire Rust in Haags luchtruim Moboetoe haalt bakzeil KROESJTSJEFS LAATSTE REDE WEER VOL BELEDIGINGEN Vertromvenscommissie beschermen de klant Regen verstoorde telex en telefoonverbindingen DEBRÉ :FR ANKRIJK WIL OP EIGEN RENEN STAAN Hospita 65) na tivintig jaar van moord beschuldigd Vrijdag 14 oktober I960 Pag. 5 DE GERUCHTMAKENDE HELMENAFFAIRE CEL IN DE HELE LAST WEER SCHULDIG Executies op Cuba Greenwood loopt weg uit „schaduwkabinet" VERDUISTERINGEN Hoof donder wij zer veroordeeld Amerikaanse gedelegeerde geïrriteerd GOUDSWAARD MOGELIJK DOODSTRAF ONTGAAN „LIJK UIT ANGST IN KAST GESTOPT" Vrouw valt in put met kokend water HUISVROUWEN OVER MELKSANERING SAMEN TEN ONDER BABIES NIET BELEDIGEND Geleide ontvangst voor Soekarno ERNSTIGE SITUATIE BIJ AMERSFOORT TEGENDEEL Britse autofabrikanten Verlaag weeldebelasting Belgisch college: Doorman schuldig Twee vechtende mannen vallen in gracht KINDEREN SPELEN EN ZINGEN MUSICAL ZLEÜWSCH DAGBLAD ARNHEM De enige man die tot nu toe was aangewezen als de schuldige aan de geruchtmakende helmenaffaire, is gisteren door het gerechtshof te Arnhem vrij gesproken. Het was de 67-jarige L. B., controleur van het D.M.L. uit Doesburg, die als contractant in overheidsdienst tot taak had toezicht te oefenen op de produk- tie en aflevering van de helmen in de fabriek te Doesburg. In het grote produktieproees was hij maar een kleine figuur. Met de feite lijke keuring van de helmen had hij niets uitstaande. Zijn opdracht was vaag en gaandeweg had men hem de hele verantwoording toegeschoven. Dit was vooral het geval nadat het helmenschandaal aan het licht kwam. Van niemand kon de verantwoording voor de schandalige gang van zaken worden vastgesteld. Doordat B. bekende, dat hij de cijfers van gewichten in de afleveringsstaten had vervalst, werd hij opeens de man, die de schuld van alles kreeg. Bovendien zou hij de veiligheid van de Staat in gevaar hebben gebracht. Onthullingen De Arnhemse rechtbank veroordeelde hem tot twee jaar gevangenisstraf. In hoger beroep voor het gerechtshof te Arnhem op 28 april van dit jaar, deed B. een boekje open over het gestuntel en gehannes met de helmen. Uit het verhoor van de getuigen, o.a. van de kolonel P. die hoofd was van de afdeling techniek, bleek, dat tijdens de fabricageperiode niemand een duidelijk inzicht had in de eisen waaraan de hel men moesten voldoen. B. betoogde dat zijn superieuren hem zelfs tot knoeien hadden aangezet. Hij had niets met de keuring en het wegen van de helmen te maken. Hij moest alleen toezien op de kwaliteit van het staal dat werd gebruikt. In lijvige rapporten had hij het D.M.L. laten weten, dat hij het met de kwaliteit van het staal helemaal niet eens was. Er werd echter geen aan- i dacht geschonken aan deze rapporten, invloed op de beslissing of men de hel- B. kwam in de moeilijke positie, dat hij J- -* -1-* als arbeidscontractant zou moeten opbok sen tegen kolonels en hoofdambtenaren. Uit opportuniteitsoverwegingen zag hij daar maar van af. Toen hij echter tegen het tijdstip dat de produktie afliep ten langen leste de opgave kreeg aan welke gewichtseisen de helmen moesten voldoen, bracht hij de lijsten met de gewichtscijfers in overeen stemming met deze opgave. Hij deed dit, aldus verklaarde B. later, om de kolonel die erom had gevraagd niet teleur te stellen. Deze lijsten hadden geen enkele men accepteerde of niet. De procureur-generaal bij het gerechts hof had B. schuldig geacht. Hij had tegen hem een jaar gevangenisstraf ge- eist. Gistermorgen sprak het hof B. vrij. Daarbij nam het hof in overweging, dat niet bewezen was, dat B. de gewichts- lijsten had vervalst met het oogmerk, dat de door Verblifa geproduceerde te lichte helmen door het D.M.L. zouden worden geaccepteerd. Het hof achtte ook niet bewezen, dat het D.M.L. aan de hand van deze lijsten met gewichten de helmen heeft geaccepteerd. Van een onzer verslaggevers DOESBURG - Er staan veel bloe men in de gezellige flat van de heer L. Braamzeel aan de Kraalselaan te Doesburg. Zij zijn van vrienden en kennissen, die hem en zijn vrouw op deze wijze geluk hebben willen wen sen met de vrijspraak van het ge rechtshof te Arnhem. De heer Braamzeel is de man, die als controleur de hele last van het schandaal van de helmen affaire te dragen kreeg, omdat hij de gewicht- staten zou hebben vervalst, waardoor het leger te lichte helmeri zou heb ben gekregen. In werkelijkheid was hij slechts een heel klein radertje in dit drama. Drie jaren lang heeft de heer Braam zeel gevochten, eerst met hulp van mr. De Bock te Arnhem, later met mr. R. Lion uit Arnhem, wiens argumen tatie bijna in haar geheel door het hof werd aanvaard. Mevrouw Braamzeel heeft sinds gis termorgen de verbitterde trek verloren, die zij al die jaren in de rechtszaal als toeschouwster heeft gehad. Haar man, die de volgende maand 67 jaar oud wordt, kon gisteravond onder het ge not van een dubbele whisky opgelucht vertellen van zijn lijdensweg. Op de avond van de 29ste april 1957 werd hij, voorzitter van de kegelclub Alle negen te Doesburg, op een con- cours in Concordia te Brumrnen door twee marechaussees te spreken ge vraagd. Hij wist toen nog van mets en ging argeloos mee naar Zutfen, waar men hem allerlei dingen vroeg zonder hem direct te vertellen waar het nu eigenlijk om ging. Tegen elf uur 's avonds zei hij: Maar nu wil ik wel eens naar huis. O ne®» was het antwoord, wij zijn nog lang niet klaar; u gaat de cel in. Een over rompelde heer Braamzeel werd toen opgesloten. Zijn vrouw had intussen een tele foontje gehad, dat haar man niet thuis zou komen. Vier dagen achtereen Sinê het verhoor door van 's morgens haii tien tot 's nachts één uur. Op het laatst was de heer Braamzeel zo doorgezaagd, dat hij zei: Schrijf maar op wat je wilt. ik zal wel ondertekenen. Het was een ellendig gevoel, zo ver telt hij nu, en zijn vrouw voegt eraan toe: ook voor mij, want een heleboel mensen wisten al te vertellen, dat mijn man gestolen had en tal van andere misdrijven zou hebben gepleegd. Ik werd overgebracht naar het huis van bewaring, zo vervolgt de heer Braamzeel en daar tussen dieven en moordenaars gezet. Op 18 juni werd hij ten slotte op vrije voeten gesteld en op 29 oktober was de terechtzitting in Arnhem. Dat was de dag van de ontdekking van het helmenschandaal toen kolonel P., als getuige gehoord, verklaarde dat het niet ging om die paar duizend helmen, die door de heer Braamzeel op de gewichtstaten waren vermeld, maar om honderdduizenden helmen, die te licht waren en een gevaar voor de veiligheid van het leger vormden. In deze atmosfeer werd de hele last van de affaire op de schouders van de heer Braamzeel gelegd. Vier jaar ge vangenisstraf was de eis na een uiterst scherp requisitoor van de officier van justitie. De rechtbank veroordeelde de heer Braamzeel tot twee jaar. Het hoger beroep in de zaak duurde bijna drie jaar, want intussen was de commissie-Koersen aan het werk ge gaan en daarop wilde men toch wel wachten. Eindelijk, in april 1960, was het zover. Opnieuw werd de heer Braamzeel door het O.M. schuldig ge acht. De procureur-generaal eiste een jaar gevangenisstraf, maar het hof was nog niet overtuigd en wilde de zaak nog eens opnieuw behandelen. De heer Braamzeel zou het volle pond krijgen. De nieuwe behandeling werd vast gesteld op 3 juni, maar toen was de getuige kolonel P. verhinderd. Later werd de heer Braamzeel zelf ziek, zo dat het ten slotte 29 september werd voordat de zaak voor het laatst be handeld werd. Mede dank zij het uit stekende pleidooi van mr. Lion werd het een volledige vrijspraak. De heer Braamzeel was gerehabiliteerd. Over de financiële schade die hij op liep wil hij voorlopig nog niet praten. Geestelijk ben ik er gelukkig niet van kapot gegaan, zo zegt hij, al was het dan op het kantje af. Bij aankomst Thailanders SCHIPHOL (ANP). Bij de aankomst van de koning en koningin van Thailand zal er in het luchtruim boven het cen trum van Den Haag volkomen rust heer- sen. Voor de eerste maal in de geschiedenis heeft de Rijksluchtvaartdienst burger luchtvaart verboden bij een aankomst van koninklijke gasten. De luchtmacht staf heeft alle militaire luchtvaart ver boden op de plaats en de tijd van de aankomst. Als het koninklijk paar uit Thailand maandag 24 oktober aankomt, zullen er van 's morgens acht tot twaalf uur geen vliegtuigen mogen vliegen in het gebied binnen een afstand van één kilometer van de route station StaatsspoorHuis ten Bosch. Het verbod vormt geen enkel letsel voor de luchtvaart, want het verboden deel is nauwelijks tien vierkante kilo meter groot. HAVANNA (Reuter), Dertien man nen, onder wie de Amerikaanse staats burger Anthony Zarba, zijn gisteren bij zonsopgang terechtgesteld nadat zij de vorige avond ter dood waren veroor deeld wegens het smeden "an een com plot tot omverwerping van het regiem van Fidel Castro. De twaalf anderen zijn Cubaanse burgers. Zarba is de eerste Amerikaan die op Cuba wordt terechtgesteld. De Ameri kaanse regering had op het laatste ogen blik nog een poging gedaan om zijn le ven te redden. Het aantal ter dood gebrachten op Cuba sinds Castro aan de macht kwam is nu gestegen tot 571. Alles went, zelfs Kroesjtsjefs hoogst ongebruikelijke gedrag in de Assem blee, maar toen hij de vorige verga dering uiting gaf aan zijn misnoegen door zijn schoen uit te trekken en daarmee op zijn lessenaar te hameren, wist de Russische premier toch op nieuw aller blikken op zich gevestigd. VERDEELDHEID IN LABOUR Van onze correspondent LONDEN. Hoe verdeeld men op het ogenblik is in de boezem van de La- bourpartij bleek gistere^ uit het besluit van de 49-jarige Anthony Greenwood zijn zetel in het schaduwkabinet van Labour ter beschikking te stellen. Het besluit van Greenwood, een der felle tegenstan ders van de partijleider, Hugh Gaitskell vooral op het gebied van de defensie werd gisteren bekend gemaakt. Greenwood motiveerde zijn heengaan uit het schaduwkabinet (het bestuur van de socialistische fractie in het Lagerhuis) in een brief waarin hij onomwonden schreef, dat de manier waarop Gaitskell de partij leidt Labour met de ondergang bedreigt. Anthony Greenwood deelde mee dat hij niet voor herverkiezing in aanmerking wenst te komen, indien Gaitskell op nieuw partlijleider wordt. Gaitskell is volgens Greenwood ver antwoordelijk voor de verdeeldheid in de socialistische partij. Zijn brief richtte hij aan de partijleider persoonlijk. Het antwoord van Hugh Gaitskell was zeer kort: hij bevestigde de goede ont vangst van Greenwoods brief. Tweeling voor Loemoemba Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. Kennelijk om zijn gezicht te redden heeft kolonel Moboetoe, Congo's militaire machts hebber, gisteren in Leopoldstad ver klaard dat men zijn ultimatum van be gin deze week niet te letterlijk moet opvatten. Hij zei niet van plan te zijn de wapens tegen de Verenigde Naties te heffen om het lot van de afgezette premier Loemoemba, wiens arrestatie hij gelast had. Moboetoe voegde er aan toe dat Loemoemba het niet moest wa gen opnieuw een propaganda-escapade in de stad te ondernemen, omdat de Congolese wacht die ter sterkte van twaalf man voor de villa is achterge laten, opdracht heeft gekregen de ex- premier onmiddellijk te arresteren zo dra hij zich buiten begeeft. De belegering van Loemoemba s viï- la, waar intussen Loemoemba's vrouw gisteren een tweeling ter wereld heeft gebracht, blijft gehandhaafd. Moboetoe verklaarde verder tegen over verslaggevers dat het oorspronke lijke arrestatiebevel niet van president Kasavoeboe maar van hem afkomstig was: Kasavoeboe en andere politici werden op 14 september door mij ge neutraliseerd en het was dus niet aan hem om een aanhoudingsbevel tegen Loemoemba uit te vaardigen". Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties in Katanga is de toe stand in het gehele gebied thans be trekkelijk rustig. Ethiopische troepen zijn bezig de Mali-soldaten in het ge bied van Kabalo te vervangen, waar de vorige week elf negers en vier blan ken om het leven zijn gebracht. ROTTERDAM. De 32-jarige hoofd onderwijzer B. A. van L. uit Middelhar- nis is wegens verduistering gisteren door de rechtbank te Rotterdam ver oordeeld tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek. Hij had de laatste drie jaar bij el kaar 14.893,77 verduisterd, waarvan 12.980 gulden van de Vereniging tot stichting van een n.v. lagere school op gereformeerde grondslag te Ouddorp. De rest was geld van de Groen van Prin- stererschool te Middelharnis, waar Van L. in 1958 hoofd van werd. De eis was twee jaar met aftrek ge- waar de verdachten vandaan weest. waren ook op de zitting. Eigen nieuwsdienst NEW YORK Ook in zijn laat ste rede in de Algemene Verga dering der Verenigde Naties gisteravond gehouden tv as premier Kroesjtsjef weer bijzon der grof. Hij uitte niet alleen al lerlei beschuldigingen en dreige menten, maar ging op een be paald moment zelfs zover presi dent Eisenhower te imiteren. Hij deed de manier na waarop de Amerikaanse president een toe spraak houdt. Helaas lachten Uitspraak uitgesteld KAIRO (AP). De uitspraak in de zaak tegen de zes van spionage voor Israël verdachte buitenlanders in Egypte, onder wie de Nederlander Meeuwis Goudswaard, is uitgesteld tot 25 oktober. De openbare aankla ger had tegen alle verdachten, onder wie ook twaalf Egyptenaren, de dood straf geëist. In een zitting van enkele minuten ver klaarde de president gisteren, dat de vonnissen van drie van de verdachte Egyptenaren naar de moefti, de mo hammedaanse geestelijke rechtsgeleer de, waren gestuurd om te worden goed gekeurd. Dat wijst erop dat de drie Egyptenaren ter dood zijn veroordeeld, daar volgens de mohammedaanse wet de moefti doodvonnissen, moet goedkeu ren. Omdat over de andere vonnissen niets is gezegd, wordt in Kairo verondersteld dat de overige Egyptenaren en de zes buitenlanders, onder wie Goudswaard, de doodstraf zijn ontgaan. De Egyptische advocaat van de bui tenlanders legde de mededeling van de rechter aan zijn cliënten uit. De ver dachten zagen er zeer nerveus uit. Goudswaard hield zijn gezicht verbor gen in een zakdoek. Vertegenwoordi gers van de ambassades van de landen. komen Van onze correspondent LONDEN Twintig jaar geleden stierf in Rhyl, Wales, mevr. Frances El- lis Knight, een geseheiden vrouw, die inwoonde bij een zekere Sarah Jane Harvey. Op 5 mei van dit jaar werd het lichaam van mevrouw Knight ge vonden in een kast in het huis waar haar hospita nog altijd woont. Het was volkomen gemummificeerd. Rond haar hals vond men de resten van een kous. De hospita werd spoedig in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op mevrouw Knight. MACHTIGING Gisteren begon in Ruthil het proces tegen de thans 65-jarige verdachte, die er eveneens van beschuldigd wordt jaren lang steungeld voor de vrouw, die eens bij haar inwoonde, te hebben geïnd. Me vrouw Knight, die mank was en zich heel moeilijk kon bewegen, had haar hospita een machtiging gegeven het steungeld wekelijks v-oor haar te halen. Het ging om twee pond per week. In totaal kreeg de hospita 2099 pond in handen op deze manier. De aanklager beschuldigde de hospita Van onze correspondent BREDA. De 47-jarige seizoenar beidster A. van de Luytgaarden-Tijs is bij een conservenfabriek in Breda in een put met kokend water gevallen. Met ernstige brandwonden aan het on derlichaam is zij in het ziekenhuis op genomen. Haar toestand is levensge vaarlijk. De put, die normaal met een deksel is afgesloten, stond open vanwege re paraties aan de stoomleidingen, die door de put lopen. Er waren kisten om het gat gezet. De vrouw moet daar te genaan hebben geleund en zijn geval len. UTRECHT. Even vriendschap pelijk maar ook even fel als bij een schermwedstrijd kruiste gisteren in de Jaarbeursgebouwen de Neder landse huisvrouw met de melkboer de degen. Dat gebeurde tijdens de voorlichtingsdag melksanering, die het Bedrijfschap voor de Detailhan del in Melk en Melk- en Zuivelpro dukten organiseerde, om deze twee groepen over het voor en tegen van de melksanering te laten praten. Deze voorlichtingsdag werd op ver zoek van de Nederlandse huisvrou wen gehouden, die onder andere via de Huishoudraad en de Consu mentenbond de melkbezorgers en hun organisaties lieten weten, dat er over die sanering nog wel een appeltje te schillen viel. Aanleiding tot de nieuwe huis- vrouwelijke activiteiten op dit gebied is de verordening Voorwaarden Ratio nalisatie van Melkbezorging, die 8 juni in werking is getreden. Die verorde ning is er op gericht, de routes van de melkbezorgers te rationaliseren, zodat deze de bedrijfskosten zo laag mogelijk kunnen houden en de werktijden kun nen bekorten. In die verordening zijn ook bepalin gen opgenomen, die de consumenten dienen te beschermen. Er wordt onder andere in vastgelegd, dat in elk bezor- gingsgebied waar melksanering is in gevoerd, een Vertrouwenscommissie dient te worden ingesteld. Zo'n Ver trouwenscommissie moet overwegend uit in dat gebied wonende consumenten bestaan. De huisvrouw kan haar klach ten over melkbezorging aan die com missie voorleggen. DEGENGEKLETTER Tijdens het forum dat deze voor lichtingsdag besloot, begonnen de degens eerst recht te kletteren. De huisvrouwen wezen er bijvoorbeeld op, dat aan de instelling van die Ver trouwenscommissies in vele gebieden nogal wat ontbrak. Er zijn gebieden waar de sanering is ingevoerd, maar dergelijke commissies nog niet bestaan. Bovendien komt het in vele plaatsen voor, dat de consumenten niet voldoen de op de hoogte worden gesteld van de mogelijkheid, bij een dergelijke ''nstelling met hun klachten te komen. De huisvrouwen pleitten gisteren in itrecht vurig voör betere voorlichting iver het werk van die Vertrouwens- •ommissies. Bovendien kwamen zij op voor de handhaving van de bepalingen over vrije keuze. Die bepalingen zeg gen de consument namelijk toe, dat men ondanks de sanering vrij uit drie melkbezorgers zal kunnen blijven kiezen, in de bezorgingswijk waar men voont. mevrouw Knight te hebben gewurgd toen zij eenmaal de machtiging te Sakken had. Zij ontkende de moord. e verdachte, die op zeker ogenblik tij dens het opzienbarende proces in snik ken uitbarstte en zei, dat zij jaren lang in een hel geleefd heeft, vertelde, dat zij mevrouw Knight op een dag in 1940 op de grond van haar kamer vond liggen. Zij voelde zich ziek. Zij ging naar beneden, aldus verdachte, om een kop thee voor haar te zetten, maar toen zij terugkwam, merkte zij dat zij was overleden. Ik was helemaal alleen in huis, ver volgde zij haar macaber relaas, en was vreselijk bang. Daarom sleepte ik haar naar de overloop en etopte haar in de kast. Pas toen de hospita dit jaar ziek werd en in een ziekenhuis moest worden op genomen, deed haar zoon, die haar huis opknapte, de gruwelijke vondst in de kast, die al die jaren nimmer geopend mocht worden. In de kast vond de politie een vliege- vanger, die bij onderzoek bleek uit 1941 te dateren. vele afgevaardigden ook nog om deze onsmakelijke vertoning. Kroesjtsjef beweerde in zijn zwanezang o.a. dat voor zijn vertrek atoomkoppen waren aan gebracht op de intercontinentale ballistische raketten van de Sow- jetunie. Dat gebeurde met het oog op manoeuvres van de NAVO-landen in de Zwarte Zee. Maarschalk Malinofski, de minis ter van defensie, had het met het oog daarop raadzaam gevonden de kernladingen aan te brengen. Dus mijne heren, aldus de Russische leider tot de Algemene Vergadering, hoe wel ik hier in New York ben, wachten de atoombommen thuis. Vervolgens ont hulde Nikita Kroesjtsjef dat zijn schip, de Baitika, tijdens de reis naar de Ver enigde Staten voortdurend geschaduwd was door een Amerikaanse onderzeeër en door Amerikaanse vliegtuigen. „Maar, zo vervolgde hij, „als jullie me willen inti mideren, indien jullie me naar de bodem willen zenden, dan is mij dat best. Ik zal naar de bodem gaan, maar ik zal jullie meeslepen." Kroesjtsjefs rede was als antwoord be doeld op opmerkingen van de Ameri kaanse gedelegeerde Wadsworth. Die had namelijk opgemerkt dat beschuldigingen die Kroesjtsjef eerder op de avond had geuit inzake de Amerikaanse verken ningsvluchten boven de Sowjetunie al door de Veiligheidsraad waren behan deld. Dat behoefde de Assemblee dus niet opnieuw te doen Kroesjtsjef liet zich in dit verband enkele onheuse opmerkingen ontvallen over de Veiligheidsraad. Hij beschreef de vluchten van de Amerikaanse U-2 en de RB-47, allebei door de Russen neer geschoten. ais een maagd die twee babies heeft gehad. De moeilijkheid is, aldus de Russische premier, dat net wel erg lastig is het bestaan van deze kinderen te ontkennen. Hun geboorte is namelijk nauwkeurig geregistreerd. En hoewel hun bestaan wordt ontkend, loopt hun vader de Verenigde Staten nog rond. President Eisenhower, minister Herter en de Amerikaanse gedelegeerde Wads worth noemde Kroesjtsjef •onomwonden leugenaars. Voor de zoveelste keer waar schuwde hij de „oorlogsstokers in het Pentagon" niet te volharden in hun „agressieve politiek." Kroesjtsjef beweerde dat de Verenig de Staten ook op 9 april een U-2 boven de Sowjetunie hadden laten vliegen. Dat toestel was waargenomen en ge volgd, maar niet neergeschoten. We hebben onze luchtafweer daar een re primande voor gegeven, aldus de Rus sische premier. Hierna herinnerde Kroesjtsjef nog eens aan zijn stelling dat Eisenhower niets geweten heeft van de Amerikaanse spionagevluchten en dat hij de Amerikaanse president in de gelegenheid heeft gesteld er zich van te distanciëren. De Amerikaanse gedelegeerde Wads worth interrumpeerde de Russische lei der op dit punt. De Ierse voorzitter Boland verzocht Kroesjtsjef wat op zij te gaan op het spreekgestoelte voor Wadsworth. Ik zal het nog beter doen, aldus de Russische premier. Ik zal helemaal van dit podium af gaan. En met een veel zeggend gebaar kwam hij naar bene den. Wadsworth betoogde dat Kroesjtsjef zeker tien minuten buiten de orde was geweest, en dat hij er beslist geen zin in had nog langer naar een persoon lijke aanval op zijn president te luiste ren. De voorzitter van de Assemblee vond de woorden van Kroesjtsjef evenwel niet beledigend en verzocht hem verder te gaan. Met een brede glimlach zei deze „ik heb niets beledigends gezegd". Meteen kwam Wadsworth weer overeind en weer werd Kroesjtsjef gevraagd opzij te gaan. Ditmaal verloor de Amerikaanse gedelegeerde bijna zijn kalmte. Hoorde u niets denigrerends? vroeg hij de voor zitter. Ik hoorde Kroesjtsjef president Eisenhower karakteriseren alsof hij door de Amerikaanse militairen aan een riempje wordt vastgehouden. Is dat niet beledigend? Opnieuw weigerde Boland met hem in te stemmen. Dit was voor Kroesjtsjef de kans om de Amerikaanse president belachelijk te maken en hij gaf hierop zijn imitatie ten beste. Tot slot deed hij een beroep op de vergadering de mensheid te tonen dat er geen oorlog met kernwapens zal komen en vroeg haar te gaan discussië ren over volledige en algemene ontwa pening. DJAKARTA (Reuter) De woord voerder van de garnizoenscomman dant, kapitein Eddy Djadjang, heeft de bevolking van Djakarta opgeroepen om president Soekarno in groten getale te komen begroeten als hij zaterdag te rugkeert van zijn missie naar de Ver enigde Naties. De kapitein deelde mede dat voor het welkom de volgende leuzen zijn vastgesteld: Welkom thuis, vader van de Indo nesische revolutie; Bung Karno, zet de strijd voor wereldvrede voort; Bung Karno's missie naar de V.N. heeft schitterende resultaten opgele verd voor de mensheid. Djadjang waarschuwde meteen dat het verboden is anders dan de voorge schreven leuzen mee te voeren. Andere leuzen zouden de openbare orde en de veiligheid kunnen verstoren, zei hij. Van onze correspondent UTRECHT. Het telefoon- i telexverkeer in het zuiden des lands is woensdag en gisteren danig in de war gebracht. Oorzaak van de moei- PARIJS De Franse premier Debré heeft het debat in de Nationale ver gadering over Frankrijks eigen, met kernwapens uitgeruste, mobiele strijd macht geopend met een verklaring, waarin hij zich beklaagde over de kritiek die in het buitenland is geuit op de Gaulle's plannen in die richting. Het wetsontwerp tot oprichting van een dergelijke strijdmacht is van de Gaulle afkomstig en wordt beschouwd als het belangrijkste wetsontwerp van dit jaar. Het heeft, zowel in Frankrijk zelf als bij de bondgenoten, ernstige kritiek ont moet omdat de Navo erdoor zou worden verzwakt. Debré antwoordde daarop dat ook andere landen, zoals Engeland, in dit opzicht hun eigen gang zijn gegaan zon der daarover te zijn lastiggevallen met onredelijke beschuldigingen. In dit verband is het opmerkelijk dat. juist bij het begin van het debat in de Franse kamer, in Washington een ver klaring is uitgegeven over reorganisatie van de Navo. Het belangrijkste onder deel daarvan is dat er een met kern wapens uitgeruste strijdmacht van de Van onze correspondent LONDEN Om uit de huidige finan ciële moeilijkheden te geraken heeft de Britse Auto-industrie gisteren een drin gend beroep op de regering gedaan om enkele maatregelen te nemen, die ver lichting kunnen brengen. Zo vragen de autofabrikanten met grote nadruk om verlaging van de zeer hoge weelde belasting op nieuwe auto's. Op het ogenblik betaalt men in Groot- Brittannië voor een nieuwe auto boven de verkoopsprijs n.l. nog eens 42 procent weeldebelasting. Voorts vragen de fabrikanten de rege ring het kopen op afbetaling van auto's weer wat gemakkelijker te maken. Thans geldt als termijn, die voor het kopen op afbetaling is toegestaan, twee jaar. Men ver-zocht deze termijn met een jaar te verlengen. Dit geldt voor auto's, die ten hoogste drie jaar oud zijn. BERLIJN (AP) De Westberlijnse politie heeft een van haar eigen inspec teurs gearresteerd, verdacht van het onderhouden van verraderlijke betrek kingen met de communisten in Oost- Duitsland. Hij is 58 jaar oud; zijn naam is niet bekend gemaakt, maar hij wordt aangeduid als Max K. Navo in het leven behoort te worden geroepen het tegendeel dus van het plan van de Gaulie. Ook zouden de Euro pese leden van de Navo voorzien worden van raketten van het type Polaris. Debré bracht ook de Franse plannen voor wijzigingen in de Navo voor de volksvertegenwoordiging. Ook deze plan nen hebben ernstige kritiek ontmoet in Frankrijk zelf en daarbuiten. Zij houden in; 1 Er moet binnen de Navo een poli tiek leiderschap komen dat de grote politieke besluiten kan nemen. 2 Die besluiten moeten betrekking hebben op een veel groter deel van de wereld. De Navo moet dan ook een veel groter gebied gaan bestrijken. 3 Weliswaar moet de militaire samen werking tussen de leden van de Navo groot zijn, maar de regeringen van de verschillende landen moeten zelf hun verantwoordelijkheden blijven dragen. Aanvaring met vissersvaartuig OOSTENDE (ANP) De Belgische raad van onderzoek voor de zeevaart heeft zich gisteren uitgesproken over de aanvaring van het vorige jaar tussen het Nederlandse vliegdekschip Karei Doorman en het Belgische vissersvaar tuig Frans Elza. De raad acht het Ne derlandse oorlogsschip schuldig aan het niet nakomen van de voorschriften, die volgens het internationale reglement gelden voor het voorkomen van aanva ringen op zee. Bij deze aanvaring op de Noordzee kwamen op 25 september van het vorige jaar alle vijf de bemanningsleden van het uit Oostende afkomstige vissersvaar tuig om het leven. De raad meent dat door de gedragin gen van de Karei Doorman de mogelijk heid en het dreigend gevaar van de aanvaring is ontstaan. Over de gedragingen van de Frans El za zegt de raad, dat hij niet met zeker heid heeft kunnen vaststellen op welk ogenblik het vissersvaartuig manoeu vres heeft gemaakt die aan de ramp zijn voorafgegaan, noch of het vaartuig zich schuldig heeft gemaakt aan een on geoorloofde of onwettelijke daad. De raad is van oordeel, dat de Frans Elza niet aansprakelijk kan worden ge steld voor de aanvaring. lijkheden was het rooien van bomen langs Brabants wegen, speciaal onder Liempde. Daarbij werden od grote schaal kabels geraakt met als gevolg dat het regenwater in de kabels doordrong. Niet alleen het telefoonverkeer, ook het telexverkeer ondervond stagnatie. Met name het verkeer tussen Eindho ven en Den Bosch en tussen Den Bosch en Utrecht werd gestoord. Personeel van de P.T.T. rukte op grote schaal rut om de verbindingen te herstellen, vanmorgen hoopte men daarmee klaar te zijn. In huizen Ten westen van Utrecht heeft het water grote schade aangericht. In Maarssenbroek, dat tot de gemeente Maarssen behoort, loopt het water de huizen binnen. In sommige woningen staat het bijna tien centimeter hoog. Ook Harmeien en De Meem bieden m deze waterrijke dagen een trooste loze aanblik. De moeilijkheden worden voorname lijk veroorzaakt door de hoge stand van de Vecht, die het regenwater niet langer kan verwerken. Het water van het IJselmeer is door de stormachtige noordwestelijke wind zo krachtig opgestuwd, dat bij Amers foort de Eem (waarop het Vallei kanaal uitkomt) zijn water niet kan lozen. Het overtollige water zet steeds grotere gedeelten van de Gelderse Vallei blank. In de polder Arkemheen bij Nii- kerk, waar enkele jaren geleden een plan tot ruilverkaveling werd ver worpen, begint de toestand kritiek te worden. In Nijkerkerveen drong het water de kelder van een lagere school binnen. Het water steeg tot tachtig centimeter met als gevolg dat de ver warmingsketel defect raakte va?1JdeA'VS0"' ah6t tIaagste gebied «fit vallei, is de situatie in jaren niet zo ernstig geweest. Het terrein van Alkmaar, waarop zondag de voetbalwedstrijd voor do eredivisie Alkmaar-Feijnoord wordt ge speeld, is geheel uitverkocht. Van onze correspondent J Toen de automobilist K a uit.,een café kwam stond ie^ mand een ruit van zijn auto, geparkeerd bi] een gracht, open te breken d.e man in zÜn kraa,g en een ogenblik later waren beiden in een verwoed gevecht gewikkeld, waarbij ze m de gracht vielen. ze De mannen krabbelden de kant nn "far de onbekende was er het eerst en zette het meteen op een lopen. Toen K weer vaste grond onder de v^ten had zag hij hem niet meer. K. is daarna met druipende klerpn naar de politie gegaan. ROTTERDAM. Ruim 125 jongens en meisjes werken mee aan een mush wordt «P ,okt°ber in Rotterdam wordt opgevoerd ter gelegenheid vS lustrum van de Centrale Her vormde Jeugdraad. De tekst van de mu- sical is geschreven door oud-kaderleden van de C. J. H. Max Dooyes verzorgt koorCenre°frafie' ?aul Vugts dirigeerf koor en orkest en Arend Hauer heeft de TAOlO regie.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5