Bundeling gezinsverzorging in westelijk Zuid-Beveland KRIS 36 In Zeeland militaire hulp bij aardappeloogst In Koudekerke bloeit natuurdichttalen t Fusie van drie organisaties door Zeeland In schrijven aan G.S.Normen herindeling zeer subjectief GOESE HANDELAAR ZAG DRIEWIELER DUBBEL OPRICHTING NIEUWE STICHTING Martien Beversluis wees haar de weg naar de poëzie Raad Stavenisse Pag. S Afdeling Goes e.o. van Chr. Filmactie opgericht Serooskerke blijft bij oude standpunt Ernstig ongeluk bij Retranchement Plotseling overleden Geen voorrang verleend Ds. Van Empel overleden Herindeling is schamel plan Raadsvergadering Meliskerke Discriminatie van de agrarische gemeenten Onderscheiding POLITIERECHTER MIDDELBURG Jong Ambon Auto sloeg enkele malen over de kop Gevonden voorwerpen Vrijdag 14 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD 's-HEER ARENDSKERKE. In een gisteravond te Goes gehou den vergadering is besloten tot bundeling van het maatschappe lijk werk en de gezinsverzorging in Zuid-Beveland west. De stich tingen, die zich bezig houden met de gezinsverzorging en die al eni ge tijd nauw samenwerkten met elkaar, zijn van mening, dat het werk beter en vooral efficiënter kan plaats vinden als deze sa menwerking de meest hechte vorm krijgt, die mogelijk is, na melijk een fusie. Gisteravond iq dan ook besloten tot de oprichting van een Prot. Chr. stichting voor GOES. Het comité, dat de oprich ting van een afdeling Goes en omstre ken van de Christelijke Filmactie in overweging had genomen en enkele we ken geleden in Goes de film „Schip per naast God" vertoonde, heeft tal- "rijke sympathiebetuigingen ontvangen, zowel uit de stad Goes als uit de om liggende plaatsen. Velen hebben zich op en na de pro- paganda-avond aangemeld als donateur en in een vergadering, die gisteravond met de donateurs is gehouden in „De •Opril" werd besloten tot oprichting van een afdeling Goes en omstreken van de C.F.A. Men was van mening, dat de stichtingsvorm aan te bevelen is voor de afdeling. Men werkt nauw samen met de landelijke C.F.A., doch de afdeling draagt zelf de verantwoor delijkheid voor de te vertonen films. Men was het met het comité van voor bereiding eens, dat in het bestuur zowel ingezetenen van de omliggende gemeen ten, als uit de gemeente Goes moeten worden benoemd. In het bestuur zullen leden van de diverse kerkgenootschap pen en het Leger des Heils zitting heb ben, naar verhouding van het aantal leden der kerkgenootschappen. Het gis teravond beroemde dagelijks bestuur werd opgedragen te streven naar een zo goed mogelijke projectie. Een geva rieerd filmprogramma werd aanbevo len, bestaande o.a. uit getuigende films en ontspanningsfilms. Met waardering werd gewag gemaakt van de arbeid, die naast de Chr. Film actie wordt verricht door het Filmcen trum. De mogelijkheid var, samenwer king met personen, die plaatselijk of regionaal betrokken zijn bij het werk van het Filmcentrum zal onder ogen worden gezien. SEROOSKEKKE (W). In een bij. zonder vlot tempo heeft de raad van Serooskerke (W) gisteren de overigens slechts zeven punten tellende agenda af gewerkt. Er werd nagenoeg niet gedis cussieerd en zelfs het punt bespreking ontwerp van wet tot gemeentelijke her indeling van Walcheren vermocht wei nig tongen lang in beweging te houden. De raad ging met algemene stemmen akkoord met het schrijven, dat B. en W. voornemens zijn aan Gedeputeerde Staten te zenden. In dit schrijven wordt de teleurstel ling van de gemeente Serooskerke uit gesproken over het feit, dat in het ont werp van wet Serooskerke en Vrouwen polder met eventueel een stuk van Sint Laurens niet zijn samengevoegd. Overi gens menen B. en W. dat in de brief van 2 maart 1959 aan het provinciaal cpllege de bezwaren van Serooskerke tegen het plan van de minister voldoen de naar voren zijn gebracht. Verdere bijzondere opmerkingen behoeven naar de mening van het gemeentebestuur dan ook niet te worden gemaakt. Enkele raadsleden maakten nog een opmerking over het dorp Gapin- ge, dat typisch agrarisch is en dus eveneens bij de middengemeenten Mariekerke, zoals oorspronkelijk was aangegeven, zou moeten worden ge voegd, maar de heer J. de Visser (s.g.p.) verklaarde, dat de raad niet vergaderde om over Gapinge te pra ten, maar over Serooskerke. De raad stelde voorts de rekening 1959 vast en herbenoemde de leden van de woonruimtecommissie. Tot lid van de commissie van beheer schoolartsen- dienst werd benoemd de heer Th. J. An- driessen te Ovezande. PREMIE 2e-KLASSE FONDSVERZEKERING 50VERHOOGD MIDDELBURG In zijn openings- woord van de vergadering van de Ver eniging „Ziekenhuisverpleging op Wal cheren", noemde voorzitter J. L. Dreg- mans enkele belangrijke voorvallen van het afgelopen jaar. Het ledental was stationair gebleven en zelfs enigszins gestegen. Hij noemde verder het in ge bruik nemen van het nieuwe kantoor en de verhoging van de maximum ver zekering. Over het algemeen hadden de verzekeringen winst gêboekt en de ver eniging had dus op een gemakkelijke wijze aan haar financiële verplichtingen kunnen voldoen. De vergadering machtigde de bere kening van een zogenaamde tweede klasse-verzekering, omdat daartoe enige verzoeken waren ontvangen. De oorzaak van de premieverhoging der twee de klasse-verzekering ten bate van de ziekenfondsverzekerden vond zijn oor zaak van de in 1959 plaatsgevonden gro te kostenstijging. Een bedrag van ƒ24.682,13 was er uitgegeven, terwijl de inkomsten slechts 17.607.- bedroegen. Er was dus een nadelig saldo van ƒ7175,13. Het voorstel om de premie met vijftig procent te verhogen werd door de vergadering aangenomen. Dit betekent dus dat voor personen boven de zestien jaar de premie bij de B-ver zekering van vijfenzestig tot één gulden verhoogd wordt en bij de C-verzekering van 1,30 tot 2.- Die bedragen zijn voor personen beneden de zestien jaar: B-verzekering van een kwartje op vijf endertig cent en C-verzekering van vijftig op zeventig cent. De vergadering herkoos de aftreden de bestuursleden J. L. Dregmans en H. J. van Geuns. Maatschappelijk werk en Gezins verzorging in westelijk Zuid-Be veland. Op het gebied van de gezinsverzor ging is in Zuid-Beveland reeds belang rijk werk verricht. De ring Borssele van de Hervormde gemeenten heeft jaren geleden reed een belangwek- wekkend initiatief genomen. In 's-Heer Arendskerke en in Wolphaartsdijk zijn bovendien organen, die zich bezig hou den met de gezinsverzorging, in het le ven geroepen. Beide laatstgenoemde organisaties droegen een interkerkelijk karakter. SAMENWERKING Tussen de drie organen bestond reeds geruime tijd een intensieve samenwer king. Men overlegde met elkaar en men had afgevaardigden in de stichting voor maatschappelijk werk voor het westen van Zuid-Beveland. De drie organisaties stonden echter geheel op zichzelf. Weliswaar kwam het wel voor dat men over en weer gezinsverzorgsters leende van elkaar, doh in de praktijk kon dat nog veel vaker gebeuren dan het geval was. De oorzaak daarvan lag o.a. in het feit, dat er geen cen traal punt was, van waaruit de dage lijkse leiding over de drie verenigingen voor gezinsverzorging plaats vond. Dat kon er ook niet zijn, want de vereni gingen waren volkomen zelfstandig. Dat gaat nu anders worden. Men is tot de overtuiging gekomen dat een sa menbundeling van krachten in een stichting, die zowel het maatschappe lijk werk als de gezinsverzorging te be hartigen krijgt, van grote betekenis is. Men heeft in voortreffelijke harmo nie elkaar gevonden. Op 1 januari 1961 zal de gisteravond in het leven geroepen stichting begin nen te werken. Uit de verschillende groeperingen, die samen ideëel en finan cieel het werk steunen, zullen vertegen woordigers voor het bestuur worden ge kozen. Uit dit bestuur worden een al gemeen en een dagelijks bestuur be noemd. Het dagelijks bestuur zal uit vijf personen bestaan. SUBSIDIE Wil men voor subsidie van het rijk in aanmerking komen, dan moet een stich ting voor maatschappelijk werk en ge zinsverzorging geleid worden door een maatschappelijk werkster. De samen werking, die tot op heden bestond, had het reeds mogelijk gemaakt een maat schappelijk werkster aan te stellen. Het rijk is bereid in de kosten van het werk een subsidie te verlenen van der tig procent. De gemeentebesturen sub sidieerden tot op heden de gezinsver zorging reeds. De gemeenteraden zal worden gevraagd de thans geldende re gelingen te verlengen door een besluit, waarbij wordt bepaald dat de gemeen ten veertig procent van de kosten voor hun rekening nemen. Er resteert dan nog dertig procent en hiervoor denkt men een beroep te doen op kerken en particulieren. iDe collecte voor de reclassering heeft in Retranchement de som van 26,27 opgebracht. Voor het examen adjunct-commies tit. bij 's rijks belastingen is geslaagd mej. G. Kooman uit Rilland. Wegens ziekte van de postcommandant der rijkspolitie te Rilland-Bath, de heer G. Krijnsen, is tijdelijk naar Rilland overgeplaatst de politieman Hofman uit Vrouwenpolder. De heer A. A. W. v. d. Woude te Re tranchement, tijdelijk hulpcommies, is te Scheveningen geslaagd voor grenscom- mies 's rijks belastingen. De afdeling Veere van d'e N.C.V.B. is 'bijeen igeweest onder leiding van mevr. Castelein. Mevr. H. van Beest-Van Wij- land te Nijkerk sprak over „Onze taak en roeping". De volgende vergadering is d.v. 15 november. De collecte ten bate van de reclas sering heeft in Noordgouwe 29,85 op gebracht. De Zeeuwse collecte heelt in Wol- faartsdijk 594,05 opgebracht. De hengelvereniging uit d'e Zak van Zuid-Beveland hield een hengelwedstrijd aan de Westerschelde bij Hoedekensker- ke. Ondanks het natte weer was de be langstelling zeer groot. De collecte voor de reclassering heeft te Hoedekenskerke 50,15 opgebracht. Op verzoek van mevrouw Van den Berge werd in ,,Du Commerce" te Ter- neuzen ten overstaan van notaris K J. Hoving in het openbaar verkocht het woonhuis imet erf en tuin Willem de Zwijgerlaan 13. Koper werd de heer P. F. de Graaf uit Terneuzen voor 25.100 gulden. Van 21 november tot en met 5 decem ber a.s. zal de middenstandsvereniging te Hoedekenskerke een St. Nicolaasactie organiseren. De in Dreischor gehouden Zeeuwse kollekte 1960 heeft opgebracht 90.71. De opbrengst van de collekte voor de Reclassering bedroeg 21.72, terwijl voor het Koningin Wilhelmmafonds voor de kankerbestrijding 88,17 werd gecollek- teerd. Op donderdag 20 oktober a.s. zal de uitreiking van boeken te Dreischor door de bibliotheekcommissie wederom plaats hebben van half vier tot vier uur in het Dorpshuis. De heer C. van der Peijl slaagde te Terneuzen aan de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam voor het doctoraal examen geneeskunde. De busjes van Kinderzorg zullen in het vervolg te St. Annaland in de eerste week van de maand rouleren door het dorp, terwijl die van de Hemava in de derde week van de maand zullen worden aangeboden. In het vervolg zullen in de winter maanden te St. Annaland door de volks bibliotheek weer elke zaterdag in het pand op de hoek WeststraatNoordstraat boeken worden uitgeleend. Vorig jaar werden in totaal 12.195 boeken uit geleend. In Oosterland zal de bibliotheek van de Ned. herv. gemeente elke dinsdag avond worden opengesteld ter afhaling van boeken van half negen tot half tien. De uitlening geschiedt in de kerkeraads- kamer. Er zijn weer een aantal nieuwe boeken bijgekomen. De in Noordgouwe gehouden inza meling t.b.v. de Stichting Zeeland voor M. en Cult, werk heeft een bedrag van 264.75 opgebracht. De gemeentelijke badinrichting te Terneuzen werd in de maand september door 2086 personen bezocht. RETRANCHEMENT. Op de pro vinciale weg onder Retranchement heeft zich gisteravond tegen half tien een ernstig auto-ongeval voorgedaan, waarhij twee Belgen zwaar werden ge wond. Een Belgische personenauto, bestuurd door H. de M. uit Oostende vloog met vier inzittenden door onbekende oor zaak uit de bocht. De wagen schoot over een sloot heen en kwam op het lager gelegen land van de landbouwer P. terecht. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De chauffeur en de achter hem zittende J. de M. werden uit de wagen geslingerd waarbij laatstge noemde onder de gekantelde wagen te recht kwam. Ijlings toegeschoten om wonenden wisten de wagen recht te zetten en de zwaargewonde uit zijn be narde positie te bevrijden. Ook de chauffeur werd zwaar ge wond, Hij liep een schedelbasisfnactuur op. Beiden werden vervoerd naar het ziekenhuis te Oostburg. De twee ande re inzittenden, G. en V. kwamen met de schrik vrij. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht. VLISSINGEN. Gistermorgen is de 77-jarige heer J. v. d. B. uit de Bree- waterstraat in het Bellamypark plotse ling onwel geworden en in elkaar ge zakt. De ter plaatse ontboden arts consta teerde dat de heer v. d. B. aan een hartverlamming was overleden. BERGEN OP ZOOM. Op het kruis punt bij de Vier Winden vond gisteren een aanrijding plaats tussen een auto bestuurd door A. B. wonende te 's Gra- venhage en een auto bestuurd door J. v. P. wonende te Kruiningen. De aan rijding ontstond doordat J. v. P., die over de Antwerps estraat in de richting van de Bosstraat reed, geen voorrang verleende aan A B. Aan beide wagens werd schade aan gericht doch geen der inzittenden werd 'gewond. Door de politie werd een onder zoek ingesteld en daarna tegen J. v. P. prioces verbaal opgemaakt. MIDDELBURG. In de ouderdom van 79 jaar Is in Middelburg overleden ds. M. v. Empel, emeritus-predikant der hervormde gemeente en oud-bibliothe caris van de Provinciale Bibliotheek. Wijlen ds. Van Empel heeft zich bui tengewoon verdienstelijk gemaakt voor het bibliotheekwezen in onze provincie. Hij was een van de oprichters van de leeszaal te Middelburg, waarvan hij het voorzitterschap tot op hoge leeftijd be kleedde. De Zeeuwse collecte heeft in Borssele 101,75 opgebracht. De heer P. J. Beim, kantoorhouder van de P.T.T. te Biervliet, ving een zoetwaterpaling van twee kg. De nieuwe leiders van het Leger des Heils-werk in Terneuzen, de kapiteine J. van Engelen, en haar assistente, kapiteine E. Roest, zijn gisteravond onder een flinke belang stelling welkom geheten. Namens het korps Terneuzen wer den zij toegesproken door de heer P. Notebaart die er op wees dat Chris tus in het verleden voor het corps heeft gezorgd en dat hij het ook in de toekomst zal doen. Dit vertrouwen kon hij de nieuwe leiders meegeven. Ook de heer C. Scheele sprak na zijn getuigenis een welkomstwoord. In haar dankwoord citeerde kapitei ne Van Engelen een woord uit het boek Nehemia: „De God des hemels zal het om doen gelukken." De samenkomst werd opgeluisterd met veel zang. Bij de foto: De kapiteine J. van Engelen. Raad Domburg: Domburg. De heer Jac. de Visser vond in de gisteravond gehouden raads vergadering, de grenstrekking Van de gemeentelijke herindeling volkomen on begrijpelijk. „Het is van hogerhand ge beurd en, volgens mij, niet erg ter zake kundig," zei hij. „Het lijkt nu op een legpuzzel". Verder vond de heer De Visser de grenstrekking „belachelijk' en besloot met de opmerking dat hij tegenstander was. De heer D. Passenier drukte zijn mis noegen over de herindeling nog sterker uit. „Het herindelingsplan, dat belang rijk moet zijn voor de ontwikkeling van Zeeland, is het perse niet. Gedeputeerde Staten kwamen met een goed gemoti veerd voorontwerp op de proppen, maar na het bezoek van minister Toxopeus aan Zeeland, schijnt er een totale om- ommezwaai in de plannen gekomen te zijn en blijken alle oude plannen over boord gegooid te zijn". „Het hele herindelingsontwerp is een schamel stuk en heeft myn bewondering niet". De heer Passenier sprak de hoop uit dat in de Tweede Kamer over deze kwestie nog een en ander gezegd zal worden. Voorzitter W. J. E. Crommelin ver klaarde dat de gemaakte opmerkingen in het standpunt van de gemeente Dom burg vermeld zouden worden. De raad koos de heer Ph. J. Andriessen als lid van de commissie van beheer schoolartsendienst, herkoos de heren Jac. de Visser, P. de Pagter, A. Geertse en L. Maas als leden van de woonruimte commissie en benoemde de heer Joh. Maas als nieuw lid hiervan De heer L. Dourleijn informeerde tij dens de rondvraag naar de verbetering der trottoirs in de Noordstraat. Voorzit ter Crommelin zei, dat de plannen hier voor in voorbereiding waren. De heer Warns vroeg naar de vorderingen voor de plannen een nieuwe verlichting in de Domburgse dorpsader aan te leggen. De voorzitter zei, dat het wachten slechts op goedkeuring van G.S. is. De bedoeling is, dat de nieuwe lampen variabele arma turen zullen zijn, zodat ze niet overal de- 1 zelfde lichtsterkte hebben. MELISKERKE Onder handhaving van ons eerder ingenomen standpunt nl. het „onaanvaardbaar" lijkt het ons ge wenst toch nog enkele opmerkingen te maken over het voorontwerp van wet op de gemeentelijke herindeling, aldus B. en W. aan de raad in de gisteren gehou den raadsvergadering. W« zijn niet te gen herindeling, maar wel moet de nood zaak ervan worden aangetoond, zo staat in het schrijven aan Ged. Staten. Wij achten het inconsequent dat, door Gapinge bij Veere te voegen, is afgewe ken van het eerder door G. S. ingenomen standpunt, een bestuurlijke scheiding te maken tussen recreatie en agrarische gemeenten. Hieruit blijkt nog eens te meer dat door uw college met uiterst subjectieve normen is gewerkt, aldus het schrijven. B. en W. vervolgen deze brief met er op te wijzen dat de gehele opzet van het plan een discriminatie inhoudt voor de zuiver agrarische gemeenten op Walcheren. Verder acht de raad, die ge heel akkoord ging met dit ontwerpschrij- ven, het gewenst de grens tussen de nieuwe gemeenten Valkenisse en Marie kerke te wijzigen in die zin dat het buurt schap Krommenhoeke en Mariekerke bij Mariekerke wordt gevoegd. Graag zou de raad ook een artikel zien opgenomen regelende de ontslagkosten voor bouw- en woningtoezicht. Zo moge lijk moet deze verhoging op Middelburg en Vlissingen worden verhaald. Ten slot te wordt nog naar voren gebracht de kwestie van de wachtgeldregeling en de rechtspositie van de ambtenaren. De overige agendapunten werden vlot Raad van Vrouwenpolder goeddeels tevreden met herindeling VROUWENPOLDER. Zoals bleek uit de gemeenteraadsver gadering van gisteravond kon ook de raad zich goeddeels ver enigen met het ontwerp van wet tot gemeentelijke herindeling. Weliswaar had de heer W. Lou- wers nog enkele critische opmer kingen maar als geheel was er een welwillende houding. De heer J. Jansen'sprak zijn blijd schap uit over de samenvoeging met Veere maar hij wees wel op de wen selijkheid van een kleine correctie van de grens met Domburg, waardoor drie gezinnen die achter de Oranjezon wo nen in de Vrouwenpolderse gemeen schap zullen blijven. Burgemeester De Kam zei trowyens dat de laatste opmerkingen onder de aandacht van G.S. zullen worden ge bracht. Intussen deed de voorzitter de mededeling dat - voor toeristische doel einden een bedrag van 20.000 gulden is toegezegd. De raad keurde de rekening over het dienstjaar 1959 goed. De gewone dienst vermeldt aan inkom sten 258.428,66 en aan uitgaven 256.816,12. Een voordelig saldo dus van ruim 1600 gulden. De cijfers van de kapitaaldienst lui den als volgt: Uitgaven 672.058,62, in komsten 614.878,97. Een nadelig saldo van 57.179,66. Bij de rondvraag vroeg de heer Jansen nog aandacht voor „de minder aangename luchtjes" bij de zui veringsinstallatie. De burgemeester ant woordde dat dit probleem zal worden op gelost als de provinciale weg klaar is. GOES. Het Landelijk Contactorgaan voor de Arbeidsvoorzie ning heeft gunstig beschikt op het verzoek van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, om medewerking te willen verlenen voor het inzetten van militairen, teneinde van de aardappeloogst nog te kunnen redden wat te redden valt. Met de militaire autoriteiten is thans overleg gaande over het aantal militairen dat voor dit doel beschikbaar kan worden ge steld, alsmede over het tijdstip, waarop deze wijze van hulpver lening kan aanvangen. Wat dit laatste betreft spelen de weers omstandigheden uiteraard een grote rol. Inmiddels ontvangen de plaatselijke sociale commissies van het Landbouwschap de nodige instructies, opdat, zodra de mogelijk heden daartoe aanwezig zijn, onmiddellijk kan worden gestart. afgewerkt. Zo besloot de raad o.m. toe te treden tot de N. V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten. In deze raadsvergadering vond de aan bieding van de gemeentebegroting plaats. Deze sluit op de gewone dienst met ƒ244.151,99 met een post ƒ750 re serve. Op de kapitaaldienst wordt een nadelig saldo van ƒ105.179,74 beraamd Deze gemeentebegroting ontlokte de voorzitter, G. A. A. Adelaar, de opmer king, dat het geen hoopvol beeld voor de toekomst biedt. AXEL. De heer J. van de Berge is onderscheiden met de eremedaille wegens tien jaar trouwe dienst in de functie van opzichter bij het Rampen depót. Namens het Rode Kruis werd het woord gevoerd door de heer Con- stansen die de jubilaris toesprak. Spre ker wees op de mooie prestaties die de afdeling Axel in de afgelopen jaren ge leverd heeft. „Zonder deugdelijk mate riaal zou dit niet mogelijk geweest zijn en ook het toezicht hierop moet in goe de handen zijn". Dat dit het geval is, heeft de heer Van de Berge in de afge lopen tien jaar bewezen. Het Rode Kruis wil u daarom niet alleen met woorden bedanken, doch u tevens als blijk van waardering de medaille voor tien jaar trouwe dienst overhandigen", aldus de heer Constansen. KOUDEKERKE. Als een laat door de Tachtigers gezaaide bloem bloeit in Koudekerke een onver valst Zeeuws natuurdichttalent. Riet Westplate heeft in haar twintig levensjaren niet veel opleiding ge had lagere school en één jaar huishoudschool maar altijd heeft in haar het verlangen ge leefd door middel van de poëzie haar „innerlijk" te ontdekken. Die drang zich dichterlijk te uiten be zielde haar als negenjarig meisje op de lagere school al. Mdar ver der dan het maken van rijmela- rijtjes kwam zij toen niet. Wel was zij een „kei" in het maken van Sinterklaasgedichtjes. Riet, die in Koudekerke woont, maar geboren is in Vlissingen, heeft enkele jaren gewerkt in een schoenenzaak in Vlissingen en is nu als hulp in de huis houding bij een Vlissingse arts. Haar wens een serieus dichteres te worden werd gesteund doordat zij in kennis kwam met een bekende dichter uit Veere: Martien Beversluis. Of liever gezegd, haar vader zorgde daarvoor. Want Martien Beversluis schreef iets in de krant, waar vader Westplate het niet mee eens was, waarna eerst een schriftelijke diskussie volgde, die later tot een persoonlijke kennismaking leid de. Riet, die zo graag gedichten schreef maar zoals zovele kunstenaars in de dop zich angstig maakte „of haar gees- tesprodukten nu wel goed waren," won het advies van de in de Achterhoek ge boren dichter in, die haar wegwijs maak te in de techniek van het dichten. Om de veertien dagen reisde Riet naar Vee re, waar zij haar probeersels aan Mar tien Beversluis voorlegde. Hij wees haar op haar fouten en gaf opbouwen de kritiek. Hij leerde haar ook veel le zen: bundels met gedichten van Gorter, Frederik van Eeden, Gezelle en Perk kreeg zij mee naar huis. En zo ontwik kelden zich haar in de kiem aanwezige talenten tot poëtische uitingen als dit gedicht, dat in januari van het vorig jaar werd „geboren". Handen. Zaaien, ploegen, maaien, Breken, bouwen, verfraaien, Doen handen. Zorgend, mat en moede, Altijd gereed tot het goede Zijn handen. Vertellend, vertrouwend, verslagend, Verouderd, ontmoedigd, vertragend Worden handen. „Hoe merk je nu, wanneer je de geest over je vaardig voelt worden en je wilt gaan dichten?" vroeg ik haar. „Dat is niet onder woorden te bren gen," zei Riet. Zij is blond, goedlachs en kijkt met grote bruine ogen vertrou wend het leven in .„Ik heb natuurlijk altijd potlood en papier bij mij, want op de meest onverwachte momenten en plaatsen voel ik dat ik inspiratie krijg." „Ook wel transpiratie?" vroeg ik. „Ook dat, als ik de juiste woorden niet kan vinden," zei ze lachend. „Maar dan houd ik er vlug mee op en probeer het een andere keer nog eens." Riet heeft behalve de beoefening van de poëzie die men nauwelijks in haar geval meer een hobby kan noemen, nog andere liefhebberijen. Zij houdt van gymnastiek en wandelen en luistert graag naar serieuze muziek, zoals van Tsjaikowski, Haydn, Bach en Beetho ven. Door het luisteren naar deze mu ziek vindt zij vaak de inspiratie tot een gedicht. Als illustratie dit vers: MIDDELBURG. Onder invloed van sterke drank had een handelaar uit Goes, P. T. S„ op 23 augustus rare bok- kesprongen gemaakt. Hij had op de 's Gravenpolderseweg, doordat hij op de linkerhelft van de rijbaan reed een aanrijding met zijn auto met een ande re personenauto veroorzaakt. „Ik had maar een paar glaasjes op", verzeker de de verdachte. Maar zowel de poli tierechter, mr. B. S. Sieperda,. als de officier van justitie, mr. Ph. M. Schen- kenberg van Mierop, geloofden zijn be wering persé niet. ,U hebt zeer gevaarlijk gereden", zeij mr. Sieperda tegen S. „Om dronken met een grote vaart over die weg te rijden. U had zeer ernstige ongelukken kunnen maken. U bent eerst een, drie wieler rakelings gepasseerd en toen te gen die andere auto opgevlogen". De verdachte voerde ter verdediging aan: „Ja, dat klopt, dat is de driewie ler van de bakker. Ik ben nog bij hem geweest om de eventuele schade te re gelen". „In het verbaal staat een, andere drie wieler genoemd", merkte de politierech ter op. „U hebt het dus nog bonter ge maakt dan het lijkt". De officier vond het rijden van S. „schandalig" en eiste drie weken voor waardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd, 300 boete of zestig da gen hechtenis en acht maanden ontzeg ging uit de rijbevoegdheid voor motor, voertuigen. Het vonnis was conform. Bont Nog bonter had een kolenhandelaar uit Terneuzen, A. F. E. V., het op 11 april gemaakt. Onder invloed was hij per auto op weg van Terneuzen naar Axel en bij deze laatste plaats had hij zijn wagen eerst rechts in de berm ge stuurd, waarbij een lichtmast omver werd gereden, vervolgens ging de wa gen de weg over, de linkerberm op en kwam in een sloot tot stilstand. Met een hersenschudding werd verdachte in een ziekenhuis opgenomen, waar hij drie weken verblijf hield. „U staat bekend als een drinker", zei de politierechter. De officier voegde daar aan toe: „U hebt reeds meer flin ke straffen voor dezelfde feiten opgelo pen. Ik hou echter rekening met uw verblijf in het ziekenhuis destijds". De eis was één maand, waarvan twintig dagen voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, onder toezichtstelling van het consultatiebureau voor alkoholisme en veertien maanden ontzegging uit de rijbevoegdheid, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Het vonnis was één maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, onder toezichtstelling van het consultatiebureau en één jaar ontzeg ging, waarvan vijf maanden voorwaar delijk. Conform de eis werd P. van der V. uit Sas van Gent bij verstek tot 20 of vier dagen veroordeeld. Hij had de eohtgenote van een ambtenaar van het gasbedrijf in Sas van Gent, J. M. van der K„ die als getuige aanwezig was, beledigd. Op 27 augustus had verdachte enige kinderen, die voor zijn huis speel den, weggestuurd. Mevrouw Van der K. bemoeide zich er mee en kreeg toen te horen, dat zij „het schandaal van de straat" was. Verdachte verklaarde in het proces-verbaal, dat hij het woord „koningin" en niet „schandaal" had ge bruikt. Niet raak ,,U had zich niet zo op moeten win den", zei de officier tegen een landbou wer uit Nieuwvliet, J. A. S„ die terecht stond voor belediging van P. J. L. op 23 augustus in Groede. Hij had L. ook nog in het gezicht gespuwd. L. vertelde dat hij met zijn bestelauto op een nau we weg stond en dat verdachte er met zijn traetor niet langs kon. S. werd drif tig en zei allerlei nare dingen. Een eind verderop zou hij gespuwd hebben. ,,Maar niet raak, want de afstand was veel te groot", zei hij. De officier eiste 50 of tien, dagen, mr. Sieperda von niste 40 of acht dagen. V olleybalcompetitie The Cascadus vervangt RIET WESTPLATE onvervalst Avond. Onsterflijke muziek klonk d'ijle avond in Van Beethoven, Tschaikowski en Chopin. Heel licht, heel zacht, Als steeg een klacht Een bede De maan bescheen de tuin, Waar reeds het najaar sprak. Aan een klimoptak Bloeide een late roos Uitbundig Het werd één groot akkoord, Muziek en maan, roos en avondvrede. Riet Westplate's gedichten spreken van een zekere onbedorvenheid, van een onwetendheid van al het aardse kwaad en cynisme en ademt toch een zachte weemoed en spijt over al het vergankelijke. Haar gedicht „Herfst' diene als voorbeeld: Herfst. Over de verdroomde landen Werpt najaarszon Zijn reeds gebroken licht En kleurt de blaren, die bij honderdtallen Van bomen zijn gevallen. De velden zijn kaal, Het wordt alles zo vaal Zo verdord. Het leven der mens is zo kort. „Wil je graag gaan publiceren?" vroeg ik haar. „Dat is mijn liefste wens," antwoord de zij zeer beslist. En gesteund door haar jeugdig optimisme en niet mis te vatten talenten zal zij haar weg wel vinden. LEWEDORP Op de rijksweg- heeft zich gisteravond tegen zes uur een ongeval afgespeeld dat grote materiele schade tot ge volg had, maar waarbij geen noe menswaardig letsel werd toege bracht aan de betrokken perso nen. Een personenauto, bestuurd door de heer S. uit Bergen op Zoom moest plotseling uitwijken voor het zevenjari ge dochtertje van de heer De J. uit Lewedorp die de rijksweg wilde over- steken. Bij de manoeuvre die de heer S. uitvoerde om het kind te ontwijken sloeg de auto een paar maal over de kop, kruiste de uitrijstrook van het ben zinestation van de heer v. d. Dries en raakte op het fietspad ten slotte mejuf frouw C. de K„ eveneens uit Lewedorp, die daar met haar fiets aan de hand liep. Mejuffrouw De K. werd licht gewond aan haar been, maar haar fiets werd totaal vernield. Ook de auto, waar de heer S. overigens ongedeerd uit wist te komen, werd zeer zwaar beschadigd. De vader van het meisje, de heer De J„ die verzekeringsagent is was uiteraard zelf ook door een verzekering gedekt. VLISSINGEN. Hoewel nog niet verwacht, in verband met de moeizaam vlottende besprekingen tussen de bestu ren van de afdeling Walcheren en Zuid Beveland over een samengaan, start reeds 22 oktober a.s. de nieuwe compe titie. In de heren eerste klasse wordt door zes teams deelgenomen n.l. E.V.V.C. II en III, M. de Ruyter I, The Cascadus, M.V.C. en Zuidwesters. De nieuwe ver eniging „The Cascadus" neemt de plaats in van „Jong Ambon" die zich uit de competitie terugtrok. Matador gaat in de overgangsklasse spelen waaruit M.V.C. zich heeft moe ten terugtrekken. In de tweede klasse spelen E.V.V.C. IV, H.T.S., Marathon II, Matador II, M. de Ruyter II en wel licht nog M.V.C. II. In de damescompe titie komen uit E.V.V.C. II en III, Ma rathon en Zuidwesters. Het programma voor 22 oktober is als volgt: E.V.V.C. II—M. de R. I, The Cascadus—E.V.V.C. Ill, M. de R. I— Zuidwesters, E.V.V.C. III—M.V.C. I, Zuidwesters—E.V.V.C. II, M.V.C. I— The Cascadus, E.V.V.C.—Tornado H.D. 10, E.V.V.C.—Tornado HH. 13. STAVENISSE. In de gisteravond ge houden raadsvergadering werd de ge meentebegroting 1961 vastgesteld. De gewonedienst vermeldt aan inkomsten en uitgaven ƒ568.075,61. De cijfers van de kapitaaldienst luiden als volgt: Inkom sten 1.104.435,40, uitgaven 1.162.510,57. Een nadelig saldo dus van 58.075,17. Zoals bekend heeft de aanbesteding van de ambtswoning voor de burgemee- ter plaats .gehad. Op de begroting stond een bedrag vermeld van 41.454. Er wa ren twee inschrijvers die elkaar weinig ontliepen: J. Betzer voor 43.025 en L. Roozemond voor 43.937. Vervolgens vergaderde de raad in besloten zitting verder. Na de heropening stelden B. en W. voor een meerder krediet aan te vragen van 12.000 en B. en W. te mach., tigen tot gunning aan de aannemer waar mee B. en W. en de architect overeen stemming bereiken. Dit voorstel werd met 5 tegen 2 stemmen aanvaard. Ten slotte werd het bedrag per leerling per jaar van de openbare lagere school voor het jaar 1961 vastgesteld op 40,62. MIDDELBURG De Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Walcheren houdt door monde van de heer Kr. Goudzwaard een lezing in de lunchroom „Het Stadhuis" op de Markt. De lezing van de heer Goudzwaard, die getiteld is „Onze bloembollen in huis en tuin" zal door filmbeelden worden streerd. TRNUZN. Op het politiebureau zijn inlichtingen te krijgen over de volgende ge vonden voorwerpen: streng kralen, VanDriel, Julianastraat 8, rechtse kinderwant (wit)' Van Wijck, Lange Kerkstraat 38, nieuwe stropdas, Maas, Dahliastraat nr 25, wit riem pje, Frits Reijnhoud, J v Stolbergstr 13, wit kinderschoentje, Hamelink, Stationsweg 53, ballpoint, L J van Kouteren, Walstraat, zwar te regenpijpen, J Verplanke, Oudelandseweg 24, portemonnee met inhoud, Leen Calle Vlooswijkstraat 34, pijp, Ad de Kraker, Nieu- wediepstraat 79, zwart kinderschoentje, Kos ter, Burgemeester GeiRstraat 14, halsketting. Anneke Bouwman, woonark Ria, Schependijk, grijze dameshandschoen, B Millenaar, Nieu'w- straat 58, linkse herenlaars, Koeijer, Baan- dijk nr. 6. kruisje van hangertje. Piet van Es, Kerkhof laan 69e wit fietspomp je, Tim Maas, J v Rompustraat 25. Aan het bureau van politie zijn gedeponeerd: huissleutels, wanten, glacé's, wit wollen kin- «aïii I dermutsje, 'kentekenplaat NT-04-87, rol rode geiuu- draad, bruine broekriem, fietstas, bougiesleu- 1 tel en plastic kinderjasje.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3