DRIE GRIJZE UIT DE R U1MTE Debré bereidt leg er voor Th. van B. in staat van beschuldiging Chief Whip FABLO COMMODORE Franse president wenst zelf voor parlement te verschijnen Loterij met levende bollen Veilig geland na raketreis tot 3 300 kilometer hoogte De BiltBuien pWHITE,S5hi£ MOORD TELASTGELEGD ONDANKS ONTKENNING Mobilisatie in Zuid-Rhodesië ONLUSTEN NA MOORDAANSLAG PROCO LAATSTE NIEUWS PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Genoeg ervan Blaffende Hond hindert Intussen kwam hij in kennis met ver- schrijver boete L- ophderi iïpl NEW YORK De Algemene vergadering van de Verenigde Vaties heeft tenslotte Kroesjtsjef toch nog een nederlaag toege bracht. Zij weigerde namelijk zijn beschuldigingen tegen de Verenigde Staten inzake de spionnagevluchten van de U-2 enz. in behandeling te nemen in de voltallige vergadering in plaats van in de politieke commissie. Zie verder pag. 3 IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE CAPE CANAVERAL (A.P./Reuter). Drie grijze Amerikaanse muizen hebben gistermorgen in de neuskegel van een Atlasraket een reis van 8000 km op 1125 km hoogte door de ruimte gemaakt die diende als voorbereiding van een toekomstige ruimtevlucht door de mens. Alle drie dieren keerden veilig en wel op aarde terug. In hoeverre zij schade ondervonden van hun verblijf in de gevaar lijke Van Allen-stralingsgordel, hun uiteindelijke reisdoel, zal in de komende weken in de laboratoria nog moeten worden uitgemaakt. Het was voor het eerst dat dieren zo ver van de aarde de ruimte in waren geschoten. De Atlasraket legde na een soepele lancering op Kaap Ca naveral in 25 minuten tijds de 8000 kra af naar het zuidelijk deel van de At lantische Oceaan bij het eiland As cension, waar een schip en twee vlieg tuigen gereed waren gehouden om de neuskegel op te sporen. Kikvorsmannen Binnen twintig minuten nadat de ke gel in zee was terechtgekomen had men de conus al opgemerkt, die aan een opgeblazen ballon op de grote watervlakte dreef. Kikvorsmannen be vestigden kabels aan de kegel en ten slotte kon men na een moeizame ar beid van drie uur het gevaarte aan boord hijsen en kijken of de kleine ruimtereizigers nog in leven waren. Toen specialisten de proefdieren uit hun speciale bus gehaald hadden ble ken zij inderdaad nog springlevend en hadden ogenschijnlijk geen kwade ge volgen van hun historische ruimte- vlucht ondervonden. Tijd genoeg Men had eventueel enkele dagen spe ling gehad om de kegel terug te vin den want de muizen hadden voor vier dagen zuurstof en voedsel aan boord. Men zal de diertjes nu onderling krui sen en ook met soortgenoten laten pa ren om te zien welke genetische ge volgen hun verblijf in de stralingszone die ook de mens eens zal moeten passeren bij zijn verovering van de ruimte heeft gehad. De neuskegel waarin de drie muizen zaten en die 'bovenoip de 24 meter lange intercon tinentale raket bevestigd was, mat zelf 3Vz meter en woog anderhalve ton. Hij was bestreken met. een nieuwe witte substantie die betere bescher ming tegen straling en wrijvingswarm- te moet geven. Zendertje Op een van de drie proefdieren was een miniatuur zendertje gebonden die gegevens verschafte over hartslag, ademhaling en andere functies. Alle drie zaten in aparte hokjes in de bus, die een verkleinde uitgave was van een toekomstige menselijke ruimteca bine. Gedurende tien minuten waren de dieren onderworpen aan een toe stand van gewichtloosheid. De Atlas vloog enige honderden ki lometers door het lager gelegen ge bied van de Van Allen-gordel, die ongeveer 480 km. boven de aarde be gint en zich enige duizenden kilome ters voortzet. Men vreest dat deze zone grote gevaren voor een bemande Bij een botsing met een vrachtwa gen in Noord Bergum is gistermiddag de 68-jarige bromfietser M. Elzinga uit 1 Jacobiparochie om het leven gekomen. ruimtevlucht opleveren zal. Daarom was de neuskegel ook voorzien van apparatuur om sterkte en aard van de kosmische straling te meten en vast te leggen. (Advert entten) crème shampoo met ei Kijk in dc spiegel: uw ha* liikt jonger, if jonger cn van een onge kende schoonheid. Dit is het geheim van de dicwwe Proco Crème shampoo in tube Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. shampoo met ei J| Voldoende voor ca 8 wassingen I slechts 65 ct Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Maandag begint ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis een actie, die de veel zijdige loterijdiscussie in ons land mogelijk nog zal uitbreiden. Laurens A. Daane N.V. heeft na melijk een wedstrijd ontworpen, waarin men een kansje kan wagen met de natuur. De gang van zaken is als volgt: Over het hele land zijn 50Ó.000 plas tic bakjes (twee gulden per stuk) met ieder drie bloembollen verspreid. De koper, in wiens bakje de kleur van de crocusbollen het eerst zicht baar is, is winnaar van een prijs van tienduizend gulden. Door de natuurlijke groeiperiode van de bollen zullen de meldingen niet voor 15 januari 1961 mogen beginnen. Op die datum mogen de bollen pas aan het daglicht worden blootgesteld. Zodra de bloemkleur zichtbaar is, kan men notaris F. A. de Gelder te Amsterdam bellen. Die legt het desbe treffende bakje voor aan de jury. Voor de prijs komt uitsluitend in aan merking degene, die de bollen op na tuurlijke wijze tot bloei heeft gebracht. Niet beschadigen De jury wordt gepresideerd door de oud-hoofdassistent bij de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst, P. G. Balke nende. Mochten binnen een half uur na de eerste melding aan notaris De Gelder andere bollenenthousiasten op het ap pèl verschijnen, dan zal de prijs van tienduizend gulden met hen worden gedeeld. De ingezonden bakjes mo gen niet beschadigd zijn. Het Roode Kruis had eerst de hoop baten te verkrijgen uit de verkoop van de 500.000 bakjes zonder meer. Ze zijn kort geleden bij de detaillisten ondergebracht, maar de animo bij het publiek was niet groot. Omdat de da tum, waarop de bollen voor het eerst moeten worden begoten (medio no vember) naderde, zon men op het middel, om de verkoop te bevorderen. Laurens A. Daane N.V. meent er nu iets op gevonden te hebben. AMERSFOORT. Het jonge gezin De Vries is gisteren met huisraad en al uit zijn huis aan het Amersfoort- se Weltevreden gezet. Mevrouw De Vries heeft met haar kind onderdak gevonden bij haar va der. De heer De Vries houdt de wacht bij dat deel van het huisraad dat niet kon worden opgeslagen. Het gezin woonde bij een zuster van de heer De Vries. Toen de zuster verhuisde eiste de huiseigenaar de wó> ning op. Hij ging met de zaak naar de kantonrechter. Die besliste dat het huis moest worden ontruimd. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Verspreide op klaringen, maar ook plaatselijk buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen. Maximum temperaturen van 12 tot 14 graden. MIESJE: Enkele buitjes kunnen er nog wel by. |Att|0 sanfor en no-iron! I O.57U met TRUÜDN boord-uit-één-stuk Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. 3. BREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-1604, Post bus 26, Viissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nreuwstraat 38, tel. 01150-3189: Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 eent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4680 Vrijdag 14 oktober 1960 DE GAULLE WIL YAN STRIJD AL hem en de goedgelovige mensen ver oorzaakte. Bij de verhoren, die hem in Roer mond zijn afgenomen, toonde v. B. de techniek van het verhoor goed te ken nen. Hij was slagvaardig en reageerde direct. Zodra hij merkte, dat de politie mensen had gesproken die hem op de weg tussen Maasbree en Sevenum had den gezien, kwam hij met het verhaal dat hij naar de kermis te Baarloo was geweest waar hij mensen had gezien, die hij met naam en toenaam noemde. Dat waren precies de getuigen, die hem op de weg tussen Maasbree en Sevenum hadden gezien, maar niet rijdende in de richting Baarlo. Hij veranderde zijn alibi toen hem dat laatste werd gezegd. Alibi kapot Hij herinnerde zich opeens, dat hij ook nog op weg was geweest naar kennissen in Maasbree, maar dat hij zich had bedacht en weer was terug gereden. Dat was precies op de plaats waar de getuigen hem hadden gezien. Ook op andere punten is het alibi van v. B. ontzenuwd. De politie be schikt voorts over nog enkele bezwa rende feiten, die in een volgend ver hoor met hem zullen worden besproken. leger, inplaats van door te gaan met zich te verzetten tegen de logische ge beurtenissen, er beter aan zou doen te vechten tegen de nationalisten. Het laatste is trouwens zijn opdracht en zijn taak. De Gaulle zal uiteraard de kwestie op hoger niveau willen beschouwen; door voor de volksvertegenwoordiging te verschijnen, zal hij zeker het gehele Franse volk willen betrekken bij de oplossing welke hij wenst voor het Al gerijnse probleem. Het moet dan ook zeker niet uitgesloten worden geacht dat hij een nieuwe volksstemming zal vragen over de concrete voorstellen, welke hij zal doen om een eind te ma ken aan de strijd in Algerije en een, naar hij hoopt, duurzame band tussen Algerije en Frankrijk te vormen. Van onze correspondent PARIJS. Generaal de Gaulle heeft het plan zelf voor de Assem blee Nationale te verschijnen om haar toe te spreken. Dat heeft hij gisteren gezegd tegen verschillende leden van het zogeheten Bureau van de Franse Tweede Kamer, die aan hem werden voorgesteld. De vraag ligt voor de hand wat de Gaulle wel op het hart kan hebben dat zo belangrijk is dat hij het in eigen persoon aan de volksvertegen- j woordiging wil meedelen. Het meest voordehandliggende antwoord is: het staatshoofd zal willen spreken over de Algerijnse kwestie en met name over het zo spoedig mogelijk komen tot vrede en een oplos sing van het Algerijnse vraagstuk. Om voor de president de mo gelijkheid te openen, in persoon voor het parlement te verschij nen, is een grondwetswijziging noodzakelijk. Artikel 18 van de grondwet van 1958 schrijft na melijk voor dat de president, wanneer hij iets heeft mede te delen aan de Assemblée, zulks doet door middel van eeji bood schap, welke hij laat voorlezen. Deze boodschappen kunnen niet in debat worden gebracht. Buiten de zit tingsperioden van de Kamer kan deze speciaal voor het aanhoren van zijn boodschap worden bijeengeroepen. Het is duidelijk dat zowel de Gaulle zelf als de Franse regering een zo spoedig mogelijk einde van de bloedige campagne in Algerije wensen. In dit verband is bepaald van zeer groot be lang hetgeen premier Debré in het be gin van deze maand heeft gezegd in het geheim overigens, doch zo dat het wel moest uitlekken tijdens zijn be zoek aan Algerije. Hij sprak tijdens een maaltijd voor officieren in het district Constantine. Volgens een uit voerig verslag in Le Monde heeft de premier met zoveel woorden gezegd dat Frankrijk meer dan genoeg heeft van de oorlog in Algerije en dat er eindelijk een einde aan de strijd moet komen. (Het is overigens belangwek kend dat Debré de uitdrukking „oor log" heeft gebruikt, terwijl de rech ters in het proces-Jeanson het gebruik daarvan verboden aan de verdachten.! „Is het aanzien van generaal De Gaulle, dat in mei 1959 zeer groot was, gedaald? Frankrijks bondgenoten steu nen hem minder dan voorheen". Vol gens Debré zou „Algerijns Algerije" nooit de volledige onafhankelijkheid betekenen. „Wanneer in het voorjaar van 1961 de toestand onveranderd is, wanneer het terrorisme blijft doorgaan en wan neer het leger het F.L.N. er niet toe heeft kunnen brengen te onderhande len, zal het wel niet anders kunnen of Mohammedanen en Europeanen zullen het bestuur van Algerije samen moeten delen". Met andere woorden: Debre. zeker niet sprekend zonder van te voren van De Gaulle instructies te hebben gehad, heeft duidelijk laten weten dat het Advertentie Van een onzer verslaggevers ROERMOND De Belfeldse „kindervriend" Theo van B. wordt vandaag officieel in staat van beschuldiging gesteld. De officier van justitie te Roer mond, mr. W. C. Uiterwaal, zal vandaag zijn inbewaringstelling vorderen op verdenking van moord op de elfjarige Hans Hermans uit Sevenum. Hoe wel Th. van B. de moord op de jongen blijft ontkennen, meent de officier voldoende bewijsmateriaal tegen hem te hebben verzameld om het wettig en overtuigend bewijs te kunnen leveren van B's schuld. De officier legt Van B. in zijn vorde ring moord subs, o'oodslag onder ver zwarende omstandigheden te last, gepaard met diefstal van de portemon nee van Hans Hermans, welke nog steeds niet is gevonden. Ook heeft de officier in zijn telastlegging de gevallen van ontucht met minderjarigen opge nomen, die Van B. al heeft bekend. Compromitterend Mr. Uiterwaal en majoor Van Boon, districtscommandant van d'e rijkspolitie te Roermond, vertelden ons gister avond dat Van B. al vrijwel direct uit een groot aantal verklaringen van ge tuigen uit Sevenum en o-mstreken naar voren was gekomen. Zij hadden hem op bepaalde tijdstippen op compromit terende plaatsen gezien. De man uit Tegelen, van wie de kolenschop was waarmee Hans Her mans in het aspergeveld is begraven, verklaarde dat B. op d'e dag van de moord tweemaal bij hem was geweest. Anderen hebben hem daarbij op de heen- en terugweg gezien. Het staat voor de politie vast dat Van B. tussen half zes en zes uur 's avonds de kolenschop heeft weggenomen, waarna hij is teruggekeerd naar de bossen bij Sevenum om zijn slacht offer, dat hij tijdelijk in het dichte dennebosje naast het aspergeveld had achtergelaten, te begraven. Terrein bekend Bij het onderzoek bleek onmiddel lijk dat de dader het terrein terdege moest kennen. Van B. kende de Peel op zijn duimpje. Na tien jaar gevangenis straf in Leeuwarden voor de moord op het veertienjarige meisje Remkens uit Oisterwijk «welke moord hij pas be kende toen hij zes jaar in de gevangenis zat) kwam hij in het open gesticht Koningslust bij Sevenum. In die tijd wandelde hij vaak in de bossen. Na zijn voorlopige invrijheid stelling in november 1955 bleef hij in de streek. Hij bracht toen ook weer veel tijd door in de bossen en tussen de asperge velden. Veel vertrouwen scheidene families. Vooral bij de familie B. in het kerkdorp De Steeg raakt hij ingeburgerd. Toen ruim een jaar gele den een meisje dat in KSmmgslust werkte, Th. van B. bij de familie B ontmoette, deelde zij de familie mee dat hij een oud-patiënt van Konings lust was. Van B. had zozeer het ver trouwen gewonnen dat het meisje een voudig niet werd geloofd. Men wilde zelfs geen kwaad van hem horen toen hij verleden jaar werd ge arresteerd voor een inbraak en een diefstal van koper te Grubbenvorst, waarvoor hij zes weken gevangenisstraf kreeg. Na die straf te hebben uitgezeten werd hij weer als van ouds bejegend, hoewel hij toen zelf zei: „Ik heb al die tijd met een masker voor gelopen. Dat masker gooi ik nu af". S^AN GEEFT t>E MODE AAN IN ZAKDOEKEN! APELDOORN (ANP). De buurman van de schrijver Den Doolaard is gis teren door de Apeldoornse kantonrech ter veroordeeld tot een boete van een gulden. De hond van de buurman G. F. had dag in dag uit zo hinderlijk geblaft, dat de schrijver niet had kunnen werken. Eén van zijn boeken was daardoor een maand te laat gereed gekomen, zo had hij verklaard. Het hok is inmiddels door de schrij ver en de buurman samen verplaatst. Het staat nu verder van de weg, zodat de hond minder mensen ziet en hoort. Hij blaft nu minder. De raadsman van F. vroeg vrijspraak. De hond heeft de taak waakzaam te zijn, zei hij. Hij heeft dus alleen maar zijn plicht gedaan. De officier van justitie had een boete van twee gulden geëist. Hij achtte be wezen, dat de hond hinder had veroor- De kantonrechter, mej. mr. B. E. Kool, halveerde de boete. Zij was van mening, dat het blaffen verre van nor maal was geweest. Snoepgoed Enkele weken voor de moord te Sevenum kwam een winkelier de fa milie Van B. vertellen dat Van B. in zijn winkel herhaaldelijk snoepgoed kocht voor kinderen ook voor de kin deren van de familie B. De winkelier zei dat hij de man niet vertrouwde, wat een gespannen verhouding tussen Met zijn onafscheidelijke grote sigaar in de hand begroette presi dent William V. S. Tubman van Liberie gisteravond tijdens een voor hem gegeven receptie op kasteel Oud Wassenaar de Pakis taanse ambassadrice in Nederland, begum Liaquat AU Khan. De president en zijn vrouw (rechts) zijn in Nederland op uit nodiging van koningin Juliana en prins Bernhard. Gisteren hebben zij het noenmaal gebruikt op paleis Soestdijk. De president en prins Bernhard zijn al jaren lang goede vrienden. De heer en mevrouw Tubman brengen vandaag een bezoek aan de werven van Verolme. Morgen vertrekken zij naar Zürich. Advertentie 20 DEN HAAG (A.N.P.) Het Landelijk contactorgaan voor de arbeidsvoorziening heeft besloten de minister van defensie te vragen tegen maandag militairen ter beschikking te stellen voor hulp bij de aardappeloogst op de Zeeuwse eilanden en in westelijk Noordbrabant. Voorts wordt gevraagd ook nu de ver ruimde oogstverlofregeling toe te passen, die onlangs bij de graanoogst in het noorden heeft gegolden. Door die rege ling mogen militairen, die oogstverlof krijgen, ook werken op een ander bedrijf dan dat waar zij vlak voor hun opkomst in militaire dienst werkzaam waren. Ah gevolg van de moordaanslag op de Japanse socialistische leider Asanoema is het gisteren in Tokio tot verwoede demonstraties gekomen die al spoedig het karakter aannamen van onlusten. De demonstranten eisten het onmiddellijke aftreden van de regering. De politie trad hardhandig op, maar kon de betogers maar nauwe lijks aan. Waarschijnlijk zullen er vandaag nieuwe demonstraties worden gehouden. SALISBURY. De spanning die er sinds de recente bloedige onlusten heer.st in Zuid-Rhode sië nam gisteren nog meer toe. Dat kwam door een bevel aan de blanke leden van het terri toriale leger van de kolonie (re servisten) onmiddellijk onder de wapenen te komen. Zij kre gen telefonisch bericht zich on middellijk te melden bij hun hoofdkwartier, ook al droegen ze op dat ogenblik geen uni form. Laat in avond verwachtte men van hogerhand een verklaring over deze vreemde gang van zaken. De premier van Zuid-Rhodesië zou dan namelijk een radiorede houden. Na rapport De manschappen kregen te horen, na dat ze zich gemeld hadden, dat ze weer konden vertrekken, maar ze moeten vandaag terugkomen, ditmaal in uni form en met hun volledige uitrusting. De oproep aan de reservisten kwam 48 uur na de publicatie van het rap- port-Monckton, waarin wordt voorge steld, Zuid-Rhodesië en de andere lan den van de Centraalafrikaanse Fede ratie na een bepaalde periode de vrij heid te geven zich uit de federatie terug te trekken. Dit voorstel in het rapport, dat geenszins bindend is, stuit op bijzonder felle weerstand van sii Roy Welensky, de premier van de fede ratie. Hij vindt het voorstel volkomen onaanvaardbaar Wat hebt u een prachtige vinger afdrukken, collega

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1