Uit fundamenten Berg van Troye sprak geschiedenis Ernstige schade door abnormale regenval MIDDELBURGER WAS AL TE ONDERNEMEND epeda slapen Rook die lekkere halfzware shag uit de bekende handige doos ONDERZOEK IN BORSSELE VOLTOOID Ringmuur en gracht DEEL VAN OOGST IN HET WATER CAPTAIN GRANT is ook verkrijgbaar in Virginia, american en zware shag Boer Scheele verliest zijn uienoogst- Grote belangstelling voor begrafenis van eminente directeur Lezing Z.V.U. over India Chauffeur reed boter de sloot in en verdween SARCO GLOBINE Daders overval gegrepen Propaganda-avond Ned. Blindenbond Kantonrechter gaf hem drie boetes Geslaagden van rij ksbelastingen C.H.U.-forum te Zierikzee PI attelandsvrou wen b ij een Propaganda van Zeeuwse Arjos MIDDELBURGSE JONGEN VERMIST Zeewering Vlissingen houdt zich goed Verkrijgbaar bij Donderdag 13 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 MIDDELBURG. De regens van de laatste dagen hebben tot gevolg gehad dat talrijke akkers in Zeeland onder water zijn gelo pen. Het deel van de oogst voor al aardappelen, bieten en uien dat nog te velde staat, lijdt ern stige schade. Op Noord-Beveland en in Zeeuwsch Vlaanderen is de schade misschien wel het grootst, althans volgens de berichten, die ons uit deze gebieden gisteravond bereikten. In de Zak van Zuid- Beveland en ook op Walcheren staan tal van akkers eveneens on der water, doch hier liggen over het algemeen de weidegronden lager dan het bouwland. De afwateringssloten kunnen het overtollige water niet verwerken. De westenwind heeft het water in de Schel de en in de Zandkreek hoog opgejaagdj waardoor de natuurlijke lozing via sluizen met kleppen veel moeilijk heden ondervindt. In Zeeuwsch-Vlaanderen is een af- wateringssloot. die van Sas van Gent naar Terneuzen loopt en daar uitmondt m de Westerschelde buiten, de oevers getreden. Deze brede isloöt die het karakter van een kanaal benadert moet het water van enkele Nederland se polders en van een Belgische pol der alsmede het afvalwater van de fa brieken te Sas van Gent afvoeren. In de zomer blijft het water binnen de oevers, doch in de wintermaanden kómt het geregeld voor dat enkele meters aangrenzend bouw- en weiland onder water komen te staan. Dat is dan wel iswaar onprettig, doch grote schade wordt niet berokkend, omdat de gewas sen zijn geborgen. Thans is echter de situatie anders. Een brede strook langs het kanaal is ondergelopen en aardap pelen, bieten en uien staan in het wa ter. Vooral voor de hoeren die nog uien op het land hebben staan, is de scha de groot. De heer W. Scheele, Kanaal dijk, Terneuzen, schat dat hij enkele duizenden gulden schade lijdt. Zijn uienoogst, gedeeltelijk nog in de grond en deels in zakken op het land, verrot. Het afwateringskanaal kan 'het vele j water niet lozen op de Westerschelde bij I Terneuzen. De lozing moet namelijk plaats vinden via een sluisje met een klep. Is het water van de Westerschel de lager dam in de sloot, dan gaat een klep open, stijgt het Scheldewater, dan I wordt de klep dichtge drukt. Door de westenwind van de afgelopen dagen is echter het waterpeil in de Schelde ho ger dan normaal, waardoor de isluisklep bij eb slechts zeer korte tijd open komt. Afvalstoffen TERNEUZEN. Onder gewei- dige belangstelling werd gister morgen het stoffelijk overschot van de heer H. R. A. de Meyer aan de aarde toevertrouwd. Het was een ontroerende en sobere plechtigheid waaruit de gestalte van de overledene nog eenmaal oplichtte als een hard en bekwaam werker, die het laatste van zich; zelf eiste en die daardoor een van de weinigen was, die ook veel van zijn personeel kon eisen. Overigens hebben zijn medewerkers juist door deze eigenschap, veel van hem mogen leren. Nadat een plechtige requiem-mis in de St. Willebrorduskerk was gecele breerd. begaf de lange stoet zich naai de rooms-katholieke begraafplaats. Aan het graf werd namens de directie het woord gevoerd door de heer H. A. M. A. de Meyer die o.m. met weemoed op merkte dat de oude garde steeds klei ner wordt. De overledene aldus spreker was een vechter, die al zijn krachten heeft gebruikt om Terneuzen las havenstad te behouden. Die inspanning heeft een stempel op zijn leven gedrukt. Met zijn bruisende natuur was het soms niet makkelijk hem te volgen, maar daar ik aldus spreker der tig jaar naast hem heb mogen werken kan ik verklaren dat ik veel van hem heb geleerd. Namens het personeel van de firma werd daarna nog het woord gevoerd door de procuratiehouder, de heer G. F. C. Goethals. De zoon van de overledene dankte me de namens zijn moeder voor de getoon de belangstelling. Vele kransen en bloemstukken getuig den van het medeleven van vrienden en zakenrelaties. In de stoet waren ver tegenwoordigers van de gemeente, de rijkswaterstaat, het loodswezen, de han del en Industrie, alsmede het voltallige personeel van de firma. Het gevolg is dat het water uit de polders niet kan worden afgevoerd. De schade voor de boeren wordt n'Og vergroot door het feit. dat ook de fa brieken uit Sas van Gent, via deze sloot hun water lozen. In dit water be vinden zich giftige afvalstoffen, die nu over de gewassen worden gespoeld. Zullen de aardappelen, de bieten en de uien istraks. als het water is gezakt 1 nog geschikt zijn voor de consumptie? De boeren vrezen het ergste. Deskundigen van rijkswaterstaat heb ben gisteren de situatie bekeken en ook het landbouwschap heeft zich op de hoogte laten stellen. Boer Scheele, die een zware strop moet incasseren, weet maar een oplossing: Een gemaal, dat het water uit de sloot in de Wester schelde pompt. Men heeft echter al jarenlang over TERNEUZEN. Over het onder- I werp „De volken van India ontwaken", zal in hotel Rotterdam op dinsdag 18 oktober een lezing worden gehouden door ir. F, B. Carbasius Weber. Deze referent is gedurende zeven jaar namens de F.A.O. der Verenigde Naties als adviseur van de regering van India werkzaam geweest op het gebied van land- en tuinbouw en on- derwijsbevordering. Een deskundige dus die terdege met interne zaken op de hoogte is. Deze lezing wordt door de stichting Zeeuwse Volksuniversiteit ge organiseerd, in samenwerking met het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. TERNEUZEN. In samenwerking met de rijkswacht gelukte het de Bel* gische douane onder Kemseke, dicht bij de grens een auto met 1810 kg gesmok kelde Nederlandse roomboter in beslag te nemen. Toen de chauffeur van de smokkelauto zijn achtervolgers ontdek- te veranderde hij van richting en reed zijn wagen achteruit een sloot in. Met achterlating van auto en lading wist hij te ontkomen. De buit. waar de douane zich liefderijk over heeft ont fermd. vertegenwoordigt een waarde van 7500 gulden. Naast de ondergelopen akkers staan de boeren in Zeeuwsch-Vlaan deren te kijken naar de gewassen, die overspoeld zijn door het water. een gemaal gesproken, maar het ver langen werd niet in een daad omgezet. Elk jaar. vertelde ons een zoon van de heer Scheele, gaat overigens de kwa liteit van de in de winter door het water overspoelde grond achteruit als gevolg van de gifstoffen der Sas van Gentse fabrieken. Landbouwschap en rijkswaterstaat moeten, meent hij, be slist op korte termijn een oplos-sing ge- Advertentie BLOEDARMOEDE?. Gebruik dan het bloedvormend krachttonicum Bevat naast haemoglobïne, alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar als dragaaa en ïn vloeibare vorm. DUTIM N.V. - OEGSTGEEST C ADZ AND. Te Bergeyk in Noord brabant zijn de daders van de overval op de Belgische journaliste, gegrepen. De journaliste werd tijdens een wan deling van Cadzand naar Knokke over vallen en beroofd. De daders waren drie jongens van omstreeks achttien jaar die ontvlucht waren uit een inrichting in Brugge. Een gedeelte van het geroof de, 500 franc, was nog in hun bezit. GOES. Op 17 oktober a.s. des avonds om half ajlit, wordt in de Prins van Oranje een propaganda-avond ge houden van de Ned. Blindenbond. De bond presenteert de nieuwe film „de stoute schoenen". Het scenario van de ze film werd geschreven door de blin de predikant en dichter ds. Jan Wit. „De Stoute schoenen" geeft een indruk wekkend beeld van menselijke strijd, en overwinning en laat op treffende wijze zien hoe ook in de blinde leeft het ver langen naar liefde en geluk. Aan de avond werken mede het zangkoor van 4e Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en het mannenkoor „Zang en Vriend schap" uit Kapelle. De S.TJS.C. te Souburg is het seizoen begonnen met de opvoering van de klucht „In pyama". Dit eerste stuk werd vlot gespeeld. De herhaling vindt plaats op 15 en 22 oktober in „De Zwaan". De reclasseringscollecte heeft opge- j bracht in Goes 550, in Kloetinge 67.74, *s Heer Arendskerke 48,99 en 's Heer Hendrikskinderen 11,72, De te Colijnsplaat gehouden rondgang i van het rijdend bijbelhuis bracht 212,15 |op. MIDDELBURG. De aangehouden zaak tegen een landbouwer uit Kwaden- damme, A. de P., werd bij liet Kanton gerecht voortgezet. De P. werd verwe ten geen maatregelen getroffen te heb ben tot het voorkomen van loslopen van zijn vee, waardoor in de maanden juni en juli door enige van zijn runderen schade ïn andermans tuintjes was aan gebracht. De P. vertelde dat kinderen van een zekere J. van 't W. zijn koeien herhaal delijk hadden opgejaagd en enkele ma len zelfs van zijn land hadden verdreven. Als de runderen aan de ketting lagen, maakten de lastige boerenkinderen die los. Dit alles was voor de officier van justitie, mr. T. Lebret, noodzaak gewor den enkele door verdachte genoemde per sonen te horen. Uit hun verklaringen bleek echter dat men de kinderen van Van 't W. wel achter de koeien had zien lopen, maar nimmer was gekonstateerd dat de dieren het land afgejaagd wer den. De lastige knaapjes had men trou wens in april en niet in juni of juli hun streken uit zien voeren. Mr. Lebret vond, dat er van het verweer van De P. niet veel meer was overgebleven en eiste tweemaal f 8.- of tweemaal twee dagen. Het vonnis was tweemaal f 7,50 of twee- maai twee dagen. Geprofiteerd van de Nederland binnen- STROMENDE TOERISTEN HAD EEN autobusondernemer in Middelburg, P.J. van H. Hij had op 15 en 16 juli echter van de Rijksverkeersinspektie een pro ces-verbaal gekregen, omdat er van zijn manier van een onderneming leiden niet veel klopte. Van H. had geen chauffeur in dienst, dat deed hijzelf. Maar hij bleek voor zichzelf een slechte baas te zijn, want op de genoemde data had £iij de voor geschreven werkuren ver overschreden. Trouwens zijn werkboekjes waren of niet ingevuld óf opzettelijk verkeerd in gevuld. Volgens het verhaal had ver dachte gezegd: ..Ik heb maar wat in mijn boekje neergekrabbeld.'.' De officier zei. dat Van H. een bedrijf op poten gezet had, maar te veel hooi op de vork had genomen door niet ge noeg personeel in dienst te nemen. Hij vond dat verdachte trouwens bijna vals heid in geschrifte had gepleegd. Hij eis te 20.- of vier dagen, 30.- of zes dagen en 50.- of tien dagen. De kan tonrechter, mr. J. Moolenburg*i vonniste 10.- of twee dagen, 30.- of zes da gen en 35.- of acht dagen. Conform de eis werd een zandvormer uit Middelburg, A. van O., tot f 25.- of vijf dagen veroordeeld met toewijzing van een civiele vordering ten bedrage van f 50.- Op 5 juli had Van O. op de kruising De Ruyterstraat-Piet Heinstraat in zijn woonplaats een aanrijding ver oorzaakt. Hij had op zijn brommer geen voorrang verleend aan een van rechts naderende personenauto, bestuurd door mevr. G.J.L.- de B. uit Middelburg. Een botsing volgde, waarbij de auto schade opliep. Advertentie WagemaiVan Tuinen NV fabrikante ran Anifort meubelen en Epeda matrassen TERNEUZEN Bij de onlangs ge houden examens voor: assistent van» 's Rijks belastingen zijn o.m. geslaagd de heren: P. Arensman te Sas van Gent (Veldd.) A. D. de Ruiter en C. A. de Vos. beiden voorheen te Zuiddorpe CI/A) doch inmiddels overgeplaatst naar Rotterdam. Voor grenskommies van 's Rijks belastingen zijn o.m. ge slaagd: de heren: I. J. Hartog te Zuid dorpe, (I/A) R. J. v. d. Hee te Aarden burg (I/A) M. H. J. Hurks te Clinge (I H. Klijmij te Oostburg (I A) G. H. Peschier te Zuiddorpe (I/A) H. Schip pers te Philippine (I/A) H. M. v. d. Weegen te Aardenburg (I/A en A. A. v. d. Wouden te Aardenburg (I/A). Raadsverkiezingen Sch.-I). ZIERIKZEE. Langzaam maar ze ker ontwikkelen de politieke partijen op Schouwen-Duiveland enige activiteit met het oog op de komende raadsver kiezingen. Zo zal de C.H.U., vermoede lijk op zaterdag 29 oktober a.s. in Zie rikzee een forum gedachten laten wis selen met leden van de C.H.U.-kiesver enigingen van Schouwen-Duiveland over de verkiezingen en de herindeling. Het forum zal waarschijnlijk bestaan uit de heren tr. M. A. Geuze, lid van de Eer ste Kamer voor de 'C.H.U.C. F. van de Peijl. lid van de Tweede Kamer voor de C.H.U. en C. Philipse lid van Ge deputeerde Staten van Zeeland. BORSSELE. Het oudheid kundig onderzoek van de Berg van Troye, het stamslot van de heren van Borssele is voltooid. In 1946 verrichtte dr. W. C. Braat, conservator bij het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden enige proefnemingen op de Berg van Troye, waarbij boven op de berg een geheel uitgebroken funda ment van een kleine vierkante toren werd gevonden en aan de voet van de berg resten van een zware ringmuur werden aange troffen. Door gebrek aan arbeids krachten duurde het tot 1958 eer het onderzoek kon worden voort gezet. In 1958 en 1959 werden pro fielsleuven door de berg ge maakt, waarbij kon worden vast gesteld dat deze tot vier maal toe in verschillende perioden is op gehoogd. De drie oudste perioden, in houtbouw dateren uit de elfde en de twaalfde eeuw. De laatste ophoging vond waar schijnlijk plaats in de dertiende eeuw. In 1959 werden fundamentsleuven van. een gebouw gevonden, dat op de oost zijde van de .berg heeft gestaan. Als af sluiting van het onderzoek is dit jaar het verdere verloop nagegraven. In de laatste periode had de berg, meent men uit het onderzoek te moeten conclude ren waarschijnlijk de vorm van een cy linder en was de berg omsloten door een zware ringmuur met steunberen aan de buitenzijde, op korte afstand van elkaar. Deze ringmuren zijn waar schijnlijk zes tot zeven meter hoog ge weest en hadden een grondbreedte van twee meter. De muren moeten voorts belangrijke steunberen hebben gehad. GRACHT Ten westen van de berg zijn stenen uit de dertiende eeuw gevonden. Tussen» de berg en de voorberg bevond zich een gracht, die in de zestiende eeuw, toen Borssele door de zee werd ver zwolgen, is dichtgeslibt. Uit bij de op gravingen gevonden aardewerk was de datering der perioden bij benadering af te leiden. De Berg van Troye is eigendom van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, dat toestemming heeft gege ven voor het onderzoek door dr. Braat, die werd bijgestaan door technici van de Rijksdienst voor Oudheidkundig on derzoek. De Berg van Troye is een middel eeuwse kasteelberg, zoals er meer van dit soort in Zeeland worden aangetrof fen. Het onderzoek heeft tot zeer in teressante ontdekkingen betreffende de geschiedenis van dit deel van Zeeland geleid. GOES. In de Prins van Oranje kwamen woensdag de leden van de bond van plattelandsvrouwen, afdeling Zuid-Beveland west bijeen. De dames waren deze keer niet alleen gekomen om te luisteren maar ook om te proeven. Mevrouw J. Specht-Keyzer vertelde al lerlei wetenswaardigs over koude scho tels en slaatjes, die ze, de daad hij het woord voegend tegelijkertijd met vaar dige hand toebereidde, zodat binnen kor te tijd een serie uitgelezen lekkernijen als vliegenzwammen, kaasschotels en hors d'oeuvres de bestuurstafel sierden. Tijdens de pauze konden de dames verschillende slaatjes proeven, waarbij ze eenstemmig van oordeel waren, dat de smaak niet voor de aanblik onder deed. Aan het slot van de vergadering wek te de presidente de leden op, de pro paganda-avond van de Blindenbond op 17 oktober bij te wonen, daar deze on der auspiciën van de bond van platte landsvrouwen zal worden gehouden. Causerie over pensioenen voor aandachtig gehoor GOES. - Het hoofdbestuurslid van de Algemene Nederlandse Bond van ge pensioneerden, de heer N. M. J. v. d. Welle uit Rotterdam, heeft voor de af deling Zuid en Noord-Beveland van deze fcond een lezing gehouden over enkele aspecten van het pensioenvraagstuk. In een vlot betoog behandelde de spre ker de veranderingen die de laatste tijd in de pensioenen zijn aangebracht en hij stond uitvoerig stil bij het komende wetsontwerp Van Poelje. Uiteraard werden ook de kortingen op de ambte lijke pensioenen in verband met de A.O.W.-uitkering besproken. Als alge meen belang werd naar voren gebracht dat deze kortingen dienen te verdwij nen. Vervolgens zal dan gestreefd moe ten worden naar een waardevast pen sioen. Na de inleiding van de heer v. d. Welle werden door de in ruime mate opgekomen leden verschillende vragen gesteld. Fudamentendie tijdens het onder zoek te zien waren MIDDELBURG. Het provinciaal verband der Zeeuwse Arjos heeft beslo ten, voor het eigenlijke vergaderseizoen begint, een vergadering te beleggen met alle voorzitters en secretarissen der aangesloten clubs. Dit is noodzake lijk, omdat de tóestand, waarin de Zeeuwise Arjos verkeert, allerminst rooskleurig is te noemen. Om nu de band van het prov. verband met de clubs te verstevigen en om te komen tot een actieve propaganda wordt op zaterdag 22 oktober in de Bogardzaal te Middelburg een bijeenkomst gehou den. Het programma ziet er aantrekke lijk uit met o.m. een toespraak door de heer C. Balkenende. MIDDELBURG. De politie zoekt sinds enkele dagen, naar de verblijf plaats van de 16-jarige jongen J. B. uit de Koningin Julianastraat in Middel burg. De jongen die volgens zijn ouders nogal avontuurlijk is, is vorige week donderdag verdwenen en sindsdien niet meer in de ouderlijke woning terugge keerd. Zaterdag heeft de vader van B. de politie gewaarschuwd, die op haar beurt Interpol inschakelde omdat het niet is uitgesloten dat de jongen het land heeft verlaten. Hij is al verschillende keren van huis weggelopen. VLISSINGEN. De Noordwester storm die enige tijd geleden de nieuwe Vlissingse zeewering, bij de Boulevard de Ruyter, ernstig beschadigde, heeft in de laatste stormdagen geen vat op de kustverdediging kunnen krijgen. Slechts een aantal bazaltstenen aan de voet van de dijk werden weggespoeld. Het herstelwerk wordt met kracht voortgezet. Ook 's nachts, hij laag wa ter, wordt met behulp van kunstlicht voortgegaan om voor de gevreesde win terstormen met het werk gereed te zijn. Een ongekend aantal schepen, meer dan twintig, kwamen gisteren zonder loods uit zee binnen waaronder schepen van 10.000 ton. De beide loodskotters, Oostgat en Wie lingen, werd het .buitengaats zelfs te bar en kwamen op de rede van Vlissingen be schutting zoeken. WONINGINRICHTING A. J. M. JACOBS - Lange Kerkstraat 11 17 - Goes Vergadering van N.C.V.B. KAPELLE. De N.C.V.B. hield haar haandelijkse vergadering onder leiding van mevr. Sandee-Staal. Spreker van deze avond was de heer J. Kloosterman uit Katwijk die sprak over het gebed. Naar aanleiding van dit onderwerp volgde een geanimeerde discussie. De opkomst van deze avond was zeer groot. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3