Slot van de onverkwikkelijke n van een asleep overbodige affaire O' SNELFIX Het harde geslacht DE NATUUR Ikappie en het ijsbergraadsel P. W. RUSSEL'S Donderdag 13 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Geldkwestie Geen zin Over de schreef Brief Guatemala registreerde Veronica niet in en om uw huis TANKER DIAMANT BRANDDE WEER Nieuwe lijndienst Rotterdam-Cuba Kippen leggen vijftig miljoen eieren minder SJAANTJE Ernie Bushmiller Wgv V\ Uit de kerken liijSi AL V w Vt W U W M W W W w w M W M w W W w v> w v. v, w V. W P 1 oktober heb ik u moeten lastig vallen met enkele opmerkin gen als antwoord op een vrij onbeschaafde publika- tie in het Wageningse fotoblad De Spiegel over de zaak-Kauf- mann. Wellicht zult u zich her inneren hoe in genoemd blad hier en daar volmaakt onjuist werd geciteerd uit de artikelen, die ik over het Duitse dorp Köppern schreef, terwijl elders citaten geheel uit hun verband werden gerukt. Ik werd op on bekookte wijze ervan beschul digd leugens te hebben gedebi teerd en onjuiste berichtgeving te hebben gepleegd en ik dacht, dat het zijn nut kon hebben hier even op in te gaan. Dat deed ik dus op de 1-ste oktober. Enige inmiddels bekend geworden feiten hebben mijn publikaties intussen bevestigd en wat mij betreft zou de discussie verder gesloten kunnen zijn. Niet echter wat het Wageningse fotoblad aangaat, getuige een nieuw verhaal in het nummer van 15 oktober aanstaande, wederom doorspekt met onjuistheden en halve citaten. HIER WAS HET BEGIN, HIER MOET OOK HET EINDE ZIJN. mann ook een an dere mening toege daan dan voorheen.' Kijk, wanneer u nu weet, dat ik de hele meneer Hoff mann van de Frank furter Rundschau nog nooit gezien heb, dat ik zijn kantoor niet ken en bij mijn reis naar Köppern Frankfort niet eens aandeed, dan vraag ik me af of ik u met een dergelijke brief had moeten verve len. Kyk, ergens begrijp ik het alle maal wel. De Spiegel heeft enige maan den lang een actie gevoerd en uiteinde lijk 18.000 gulden bij elkaar gekregen van de lezers voor de heer Kaufmann. Dat is fraai werk en de lezers van het fotoblad waren ervan overtuigd, dat het gezin Kaufmann verder leven in Köppern onmogelijk werd gemaakt en dat er nog maar één oplossing bestond: de vlucht naar Nederland. Het zal u bekend zijn, dat ik ook naar Köppern beii geweest en u in vier artikelen een maand geleden mijn be vindingen voorlegde. Na hoor en weder hoor zoals het een verslaggever be taamt kwamen die bevindingen hier op neer: de hee.r Kaufmann heeft zich jn het proces-Sumpf bijzonder flink gedragen, hij heeft in zijn dorp een handvol vijanden, maar het is bepaald niet zo dat hij door het hele dorp wordt weggepest. Hij kan zeker wel zijn boterham goed beleggen in zijn eigen woonplaats. Conclusie: de heer Kauf mann heeft het met die tien tegen standers niet prettig. Maar hij hoeft echt niet naar Nederland te vluchten. Het was mij intussen bekend, dat het blad uit Wageningen. rond de heer Kaufmann „een zaak" had opgebouwd en alleen al uit overwegingen van col legialiteit wilde ik dat fotoblad zich geen buil laten vallen. Ik begreep dat mijn publikaties De Spiegel niet aan genaam zouden zijn en heb daarom zeer precies vermeden de naam van het blad te noemen of te zinspelen op bedoelde actie. MAX KAUFMANN vlucht? dat er voor het blad te Wageningen geen weg terug is; immers, de lèzers hebben duizenden guldens gestort en dat geld is nu eenmaal voor de heer Kaufmann bestemd. Juist daarom noemde ik de naam van het blad niet. Juist daarom heb ik de redactie van De Spiegel voordat ik met publiceren over de zaak-Kauf- mann begon van mijn bevindingen in Köppern op de hoogte gesteld. Debatteren over een zaak trekt my, maar dan op niveau. Maar wanneer buiten mijn toedoen zo'n debat nu van één kant verlaagd wordt tot een „nietes-welles-schreeuwery", dan vindt men in mij geen partij meer en dan herinner ik me teveel voorbeelden, waarin de ongelijk-hebber de grootste schreeuwer werd. Goed, De Spiegel geeft nu in dat nummer van 15 oktober dus toe, dat de heer Kaufmann lid van de SA is geweest, dat hij voor tienduizenden marken in de schulden zit en dat hij een vonnis kreeg (en de straf op dit moment uitzit) wegens het veroor zaken van dood door schuld. Ik heb over dat vonnis niet eens in mijn ver halen over Köppern geschreven; ge woon, omdat het niets te maken had met de vraag of de heer Kaufmann uit zijn dorp moet vluchten of niet. Ik constateer alleen, dat een buitenlands persbureau het feit wereldkundig maakte, dat De Spiegel dit eerst een „heel gemeen en absoluut onwaar" bericht noemde en het feit nu toegeeft. Ik zou kunnen doorgaan met het aanhalen van citaten uit De Spiegel, waar bij men mij „waar dering en bewonde ring" voor de heer Kaufmann in de mond legt, en dan zegt „Welnu dan....' en we zullen maar zeggen vervolgens allersierlijkst ver geet de rest van de zin of alinea te ci- tereft. Maar het sop is me de kool niet waard Ik wil graag met eer lijke mensen in de journalistieke arena treden. Ik wil graag argumenteren, maar ik heb geen zin nare leugentjes zin voor zin recht te zetten. Laat mij dan nog één keer de zaak dui delijk stellen. Wat in Köppern is gebeurd, was een grof schandaal. De straffen welke de anti-semieten, die Sumpf wegtreiterden, van de Duitse justitie hebben gekregen vind ik te laag. Kauf mann heeft zich moedig gedragen; hij dorst in dit proces de waarheid te zeggen. Maar Kaufmann behoeft als gevolg daarvan niet te vluchten. Dat heb ik aangetoond. Wat mij aangaat, de zaak is rond. Ik zie geen nut meer in het tegenspre ken van expresseiyk verdraaide zin nen, van onjuiste citaten, van uit hun verband gerukte fragmenten, van kunstzinnig gegoochel met nullen om onder vaststaande schuldbedragen uit te komen. Het niveau van het debat is, nog maals, het mijne niet en waar de rus tige redelijkheid met opzet terzijde wordt geschoven, zult u mij niet meer aantreffen. Wat mij betreft: ik heb verder geen enkele aandrang meer om met de he ren van het fotoblad te Wageningen in discussie te treden. Dag Spiegel. Maar nu worden door De Spiegel de grenzen van het journalistiek aan vaardbare overschreden en daar maak ik bezwaar tegen. Ik begrijp volkomen Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Het radioschip Veronica staat niet in Guatemala ge registreerd. Dit heeft de regering van Guatemala aan het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken mede gedeeld. Wij hebben wel Guatemalaanse pa pieren, zei een der directieleden van de Veronica gisteravond. Wij hebben ze van het consulaat van Guatemala in Antwerpen, dat gerechtigd is zulke documenten af te geven. Mochten wij de vlag van Guatemala verliezen, voeg de hij daaraan toe, dan hebben wij binnen drie of vier dagen een andere. Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever Ik constateer verder, dat het blad uit Wageningen het onfatsoen heeftop- gebracht een brief van de heer Kauf mann aan mij gericht, te publiceren, na bij mevrouw Kaufmann de doorslag gehaald te hebben. Waarom ik de le-1 zers van deze krant die brief heb ont houden?, vraagt het blad. Welnu dan, ik zal de samenstellers van het fototijdschrift het genoegen doen op deze vraag te antwoorden. Met een voorbeeld, dat lijkt me het duide lijkste. In die brief van de heer Kaufmann aan mij staat: „Inmiddels werd mij bekend dat u een afspraak met de heer Hoffmann van de Frankfurter Rund schau had. Sedertdien is de heer Hoff- Hibiscus of Chinese roos is een mooie kamerplant; tegenwoordig komen ze in vele kleuren voor; de rode is heel mooi, doch ook de gele en de zele zalmtinten zijn bijzonder fraai. Bloemknoppen val len af als de plant onvoldoende zonlicht krijgt en men te weinig sproeit; elke wel kent. Als ze straks allemaal hevro- ben; trouwens ook de soorten dia men Dahlia's die men niet van naam kent zullen nu ook een etiket moeten heb- ren zijn kan men niet meer onderschei den met welke soort men te doen heeft en men zal er wel te veel hebben en men wil dus opruimen. i)e knoiien moeten wel voorzichtig uit de grond genomen worden. Steek ze lietst met een vork uit de grond en laat ze in zon en wind opdrogen. LOBITH. Het wrak van de tan. ker Diamant heeft gistermiddag op nieuw gebrand. Het bergingswerk op het een eindje verder liggende wrak van de veerboot Tina Scarlett moest daardoor worden stopgezet. De brand moet zijn ontstaan door een nog onaangetast gedeelte van de la ding van de Diamant. Nadat hij was geblust werd het bergingswerk hervat. Het wrak van de veerboot zal wor den geborgen door drie drijvende bok ken. Een is gisteren al bij het wrak verankerd. Het voorbereidende werk voor de ber ging kon pas worden begonnen nadat de justitie in Duisburg het beslag op de Tina Scarlett had opgeheven. De Rotterdamse bergingsmaatschappij Van den Tak heeft de opdracht gekre gen om de schepen Tina Scarlett, Vaar wel II en Diamant te lichten. Vrijdag zijn de Rotterdamse bergers vertrokken met groot materieel, dat de komende dagen nog zal worden uitgebreid. Nog deze week hoopt men de Vaarwel II te kunnen lichten; daarna komt de Diamant en tenslotte de veerboot aan de beurt. ROTTERDAM. Onder de naam Lineas de Navegaeion Mambisas wordt op 17 oktober, een nieuwe lijndienst ge opend tussen Rotterdam en Cuba. De dienst zal worden onderhouden door de schepen Bahia de Mariel, Bahia de Nuevitas, Camaguey en Rio Damaji. De vertrekdata uit Roterdam zijn voor de komende weken 17 oktober, 27 okto ber en 5 november. Agent van de nieuwe dienst is de fir ma Vinke en Co. in Rotterdam. OOSTENRIJK, dat lid is van de Con férence Européenne des Administra tions des Postes et des Télécommuni- cations (C.E.P.T.) heeft een eigen Europazegel het licht doen zien. Het ontwerp, gemaakt door Adalbert Pilch, vertoont het woord Europa en een Io nisch kapiteel. ISRAËL. Ter gelegenheid van de nationale postzegeltentoonstelling die onder de naam ..TAVIV" van 9 tot 19 oktober in Tel Aviv wordt gehou den, verschijnt binnenkort een post zegel van 0,25 agorot (donkerolijf en olijfgrijs). Het motief bestaat uit een Joodse postruiter uit Praag. De teke ning is ontleend aan een kopergravu re, vervaardigd in deze stad in het jaar 1741. tsjechoslowakije. Ter ere van beroemde Tsjechen op cultureel gebied een serie van vijf waarden: 10 h. Viktorin Cornelius ze Vsehrd (1460- 1520), rechtsgeleerde; 20 h. Karei Ma te) Capek Chod (1860-1927), schrijver; 30 h. Hana Kvapilova (1860-1907), ac trice; 40 h. Oskar Nedbal (1874-1930), komponist; 60 h. Otakar Ostrcil (1879- 1935), komponist. VERENIGDE STATEN. Op 15 ok tober verschijnt een postzegel van 4 cents (blauw) ter gelegenheid van de opening van de nationale autotentoon stelling te Detroit. De zegel vertoont een stuur, waarin een personenauto, een truck en een tractor zijn opgeno men. Het opschrift luidt „Wielen van de vrijheid". INDONESIË. Een serie van vier postzegels is in circulatie gebracht, waarvan de motieven betrekking heb ben op de landbouw: 25 sen thee struik, 50 sen kokosboom, 75 sen rub berboom. 1.15 roepiah rubberplant. De serie zal binnenkort worden aange vuld met een 5, 10, 15 en 20 sen. WEST-DUITSLAND. Omdat duizend jaar geleden de bisschoppen St. Bern- ward (960—1022) en St. Godehard (960—1038) werden geboren is een postzegel van 20 pf. (rood) verkrijg baar gesteld, waarop het bisschops- kruis, de bisschopsstaf en twee mij ters staan afgebeeld; daaronder de kerk van Hildesheim. WEST-BERLIJN. Met toeslag ten bate van de stichting „Hilfswerk Ber lin", die deze gelden gebruikt voor de uitzending van zwakke kinderen uit West-Berlijn naar vakantieoorden in de bondsrepubliek is een serie postzegels van vier waarden verschenen. De ze gels geven afbeeldingen van kinderen in de stad en op de vakantieplaatsen. Zo ziet men op de 7 3 pf. een jon gen bij een venster, op de 10 5 pf. een meisje op weg naar school, op de 20 -|- 10 pf. een meisje tegen een ach tergrond van een berglandschap en op de 40 -p 20 pf. een jongen op het strand. Eigen nieuwsdienst UTRECHT De Nederlandse kippen hebben de vorige maand vijftig miljoen eieren minder gelegd dan in september 1959, namelijk vijfhonderd miljoen. Voor oktober wordt verwacht, dat zij het ook met vijftig miljoen en voor no vember en december zelfs met 75 mil joen eieren minder zullen doen dan in de overeenkomstige maanden van het vorig jaar. De produktie in de laatste vier maan den van 1960 zou dus met ongeveer 250 miljoen eieren onder die van de laatste vier maanden van 1959 liggen. Zo heel erg is dat echter niet; er gtaat tegenover, dat van januari tot en met augustus dit jaar tweehonderd miljoen eieren meer zijn geproduceerd dan in de eerste acht maanden van. 1959. 18 Arjen vond de tekenaar nogal kort aangebonden, maar door de wijn die Gelein Costens gul liet schenken kwam Merijn van lieverlede wat meer los. Arjen viel zijn bijna over dreven geestdrift op voor alles wat schoon en harmonisch gelijnd en ge vormd was. In de loop van de avond kwam de jonker er achter dat Merijn een wees was die door Gelein Costens ondersteund werd. Hij woonde niet ver van 'e Waterpoort, in een klein huis dat één vertrek met een vlie ring -had. Daar was hij gaan tekenen en schilderen na lessen gekregen te hebben van een schilder die binnen ter Goes woonde. Maar dat was niet vee' zaaks. Gelein Costens wilde dat Merijn naar Brugge zou gaan om daar onderwezen te worden door de bekwaamste der Vlaamse schilders. Als ik veel geleerd heb kom ik terug, zegde hij. Ik hou te veel van Romerswale om ergens anders te gaan wonen. En wat is hier niet te schilderen? Heb je de haven ge.zien waar vreemde matrozen aankomen en waar de vissers rondlopen? En de vrouwen hier in de Eglantier bij meester Egidius? Ik heb portretten gezien van koninginnen en van rijke koopmansvrouwen, maar ik zeg je, dat de Bevelandse vrouwen net zo mooi zijn, misschien nog mooier. Het zit niet in de kostbare kleren of in de juwelen. Schilder maar eens een oog van een meisje, schilder Fran- cine eens, de dochter van Costens. Ken je haar? Merijn ging rechtop zitten en sloeg met zijn vlakke hand op de arm van Arjen. Mooi als een moeder Gods. Ik zou haar willen schilderen, maar ik kan het nog niet. Hij zuchtte en zakte weer in el kaar, met zijn schouders tegen de kussens van de bank gedrukt. Even later begon hij weer over zijn kunst te praten. Zijn ogen begonnen te glinsteren en hij beefde van ontroe ring. Schoonheid is God zelf, zei hij. Het volmaakte, het harmonische. Ik wil het overal zoeken. Ook bij de armsten. Waarom schildert men toch zo graag de weelde? De zon schijnt ook op de bedelaar en dan schept ze kleuren die ik in het kostbaarste flu weel en het mooiste satijn nooit ge zien heb. Arjen zat met verwondering naar hem te luisteren. Alles wat Merijn zeide was nieuw voor hem en hij had er spijt van dat de jongen naar Brugge zou gaan. Hij zou graag nog dikwijls met hem willen praten. Ar- ,jen had hem nog veel meer willen vragen maar één der rederijkers was DOOR D I CNATE robbertz op tafel gaan staan om een lied voor te dragen. Het bezong de moed en de werkkracht de Romerswalers. Hoe zij in enkele jaren tijds, na de grote brand, hun verwoeste stad weer op gebouwd hadden, de berooiden ge steund en de treurenden getroost. On der veel tumult en herhaalde dron ken betuigden de aanwezigen hun geestdrift. Gelein Costens kwam naar Arjen toe en vroeg of hij niet kon in stemmen met de lof die de poorters werd toegezwaaid. Hij had zijn be ker niet leeggedronken. Arjen was er niet zeker van of de koopman een bedoeling had met zijn vraag. Hij dacht aan de vete die er bestond tus sen zijn vader en het stadbestuur. Zou Gelein Costens ook tegen zijn va der zijn? Waarom zou ik niet instemmen met dit lied? antwoordde hij bijna verlegen. Toen hij naar Merijn keek zag hij dat deze zich gereed ge maakt had om te vertrekken. Tot ziens, jonker. Wanneer ga je naar Brugge? hield Arjen hem terug. Voordien zou ik je graag nog eens spreken. Waar woon je? Dan kom ik je bezoeken. Merijn schudde zijn hoofd. In mijn stulp kan ik geen jonker ont vangen, weerde hij af. Maar voor de zomer begint zal ik niet afreizen. Arjen bleef alleen tussen de vreem den zitten. De prior stond met één der rederijkers te praten. Arjen wil de hem niet storen, maar hij voelde zich weinig op zijn gemak. Enkele aanwezigen keken naar hem en ach ter zijn rug hoorde hij de naam van Claes noemen. Zwijgend bleef hij wachten tot van Crompvliet zijn ge sprek 'beëindigd had. Van zijn gast heer nam hij op hoofse wijze afscheid maar voor de anderen had hij niet meer dan een koel en voornaam nij gen van zijn hoofd. Op de terugweg, diep in de nacht, viel een dichte regen die hun man tels doorweekte. De wind was gaan liggen en het was aardedonker. Ar jen hoorde het weemoedig ruisen van de zee. Het maakte hem bedroefd. Waarom hebt ge mij daar heen gebracht, vader? vroeg hij de prior. Ik geloof niet dat men mij daar goed gezind was. behalve Gelein Costens zelve en Merijn. De prior gaf geen antwoord vóór ze van hun paarden gestegen waren en de dieren verzorgd in de stal ston den. Terwijl ze naar het klooster gin gen, in het schaduwachtige licht van een toorts, zei Cornelis van Cromp vliet: De tijd zal komen, Arjen, dat je met deze mensen veel te doen zult hebben. Jou zijn ze zeker niet slechtgezind, daar ben ik van over tuigd Ze betraden de gang die naar de cellen van de monniken leidde. Voor de deur van zijn eigen cel bleef de prior staan. Je vader wil dat je iets van de wereld zult leren kennen, van de we reld van Romerswale. Dan moet je ook weten wie mensen als Gelein Costens zijn, want hij bezit meer aan aardse goederen dan de heer van Lodycke. Je vader en je broers wil len dat niet weten, daarom is het goed dat jij het weet. Je moet ook weten dat Lodycke geen waarde meer zal hebben wanneer de boeren het land verlaten omdat hun heer te hoge belastingen vraagt en hun geen rechten toestaat. Het goud van Ge lein Costens kan meer aanzien en macht verwerven dan alleen een naam en een wapen. Ik weet dat dit harde taal is, maar het is de waar heid. De prior had zacht, maar nadruk kelijk gesproken. Daarna maakte hij het kruisteken over het voorhoofd van de jonge man, wenste hem goede nacht en ging in zijn cel. Arjen bleef staan met de toorts in zijn hand. De zelfde woorden had hij Joris eens horen zeggen tegen hun vader. Heer Adriaen was toen zo driftig geworden dat hij zijn zoon de deur uitgestuurd had. Later had Joris tegen Arjen ge zegd dat hij verstandiger zou doen een ambacht te leren in plaats van valken te dresseren. (Wordt vervolgd) s door *|KHÊB OP DE TN TOCHTGEZE- WAT HEB <JE, TEN EN NOU HÉB APPIE? 1 IK EEN STIJVE NEK. 3- WAT ZOU IK ERAAN KUNNENDOEN? 1T VUEGTUAG SPEURDS25 eeVRAAGD CS MM//-/-&•2- Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii 28. Kappie had gelijk, toen hij zei, dat de zorg van de piraten voor de Kraak weinig goeds had te beduiden. „Zeg aan de baas, dat wij zover zijn!" schreeuwde een der rovers, de laatste hand leggend aan de veranke ring van de Kraak. Daarna haastten zij zich weg van de plek, waar de beide schepen lagen. Een tijdje lang gebeur de er niets. „Deksels wat zou dit nou weer te be tekenen hebben," dacht Kappie. „Waar om beginnen ze de Kraak niet te plun deren?! Verder zou ik wel eens willen weten wie die 'baas' is, waar dat stel letje schuimers het over heeft...!" Hier werd zijn gepeins onderbroken, doordat er een trilling door de ijsberg voer. „Een z-zeebevingkreunde de maat. „Hou je mond, klont!" siste Kappie hem toe. "Je zult ons allemaal nog ver raden met dat voortdurende gemekker. Er zal ons ja nog genoeg te wachten staan..." Dit laatste liet niet lang op zich wach ten. Onder verontrustend gerommel be gon het plateau waarop beide schepen lagen naar buiten te knikken, zodat er een soort helling ontstond. De veranker de Kraak bleef op zijn plaats, maar het leeggeplunderde schip stortte in zee en zonk borrelend naar de bodem. „Bliksiekaterriep Kappie ge smoord. „Dat staat onze Kraak ook te wachten, als die overgehaalde schepen rovers hem hebben leeggestolen Maar dat zal niet gebeuren..." ned. herv. kerk Beroepen te Nieuwaal en Zuilichem, J. Schuurman te Bleskensgraafte Windesheim, J. J. Franck te Pingum; Aangenomen naar Den Burgh (Texel) D. J. Froentjes te Nijega N.O. geref. kerken Beroepen, te Gorinchem (vac. A. C. Mooy) W. G. Scheeres te Weesp. Beroepbaarstelling; Aangezien de kerkeraad van Zuidlaren de benoeming tot hulpprediker van kandidaat G. Gom- mer te Zuidlaren heeft verlengd is hij nog niet in staat een beroep in over weging te nemen. Wel is hij gaarne be reid de gemeente op zondag te dienen. geref. gem. Bedankt voor Rijssem Chr. van Dam te Rotterdam-Z. ger. gem. in ned. Beroepen te Geldermalsen: h. Liglen- berg te Rotterdam-W. In de Westkolkstraat te Terneuzen is een auto, bestuurd door G. P. van de P. uit Terneuzen bij het uitwijken naar links aan de achterzijde aangereden door een auto bestuurd ci'oor H. F. van de R. uit Den Bosch. De auto van Van de R. werd beschadigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2