Goedkope winning splijtstof de inzet Laatste poging van Kroesjtsjef faalde fleXa STEEDS MEER AANWIJZINGEN Internationaal rumoer om dertien jaar oud procédé de chocolademelk heet nu (weer) I Leider van oppositie in Japan vermoord ARKS beschuit Spoortunnel Vlaardingen van de baan HEIJBOER SCHILDER ZELF MET De Bilt: Bewolkt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Goedkoper VANDAAG TERUG NAAR RUSLAND turf"/ SCHILDERSBEDRIJF SmMdMUioteui Handgranaat in bioscoop talrijke slachtoffers Vijftien jaar cel voor majoor Hurdin Van B. blijft bij ontkenning maar.... éSBɱ WÊ .dorsdesseode melkchocola LAATSTE NIEUWS Rij ksgoedkeuring voor tweede fase metro Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Hoofdkantoor Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4 Giro 110000, telefoon Directie en administratie 01100- 0901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Btikantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlisstngen, Nieuwendfjk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.'euivstraat 38, tel. 01150-3189; Zlerikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs f 0,B6 per week, 7,per kwartaA Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1, I«e JAARGANG No. 4679 Donderdag 13 oktober 1960 AMERIKA MAAKT LOOS ALARM Prof. Kistemaker Van een Onzer verslaggevers ROTTERDAM. In de wereld is gisteren grote en volstrekt overbodige beroering gewekt door berichten dat Nederland en West-Duitsland op weg zouden zij'n een methode te vinden voor het winnen van verrijkt uranium, waar door de atoombom binnen het bereik zou komen van elk land dat ook maar even over wat industrie beschikt. Het gaat hier om een methode, die in Neder land en West-Duitsland al jaren in ont wikkeling is. In Nederland is daarmee bezig prof. dr. J. Kistemaker, directeur van het laboratorium voor massaspec- trografie te Amsterdam. Ons blad beeft daarover op 19 augustus 1957 als eerste uitvoerig bericht. De beroering werd ontketend door een bericht van de New York Times, waarin werd gezegd dat de gealarmeerde Amerikaanse re gering de regeringen van Neder land en West-Duitsland had ge vraagd nieuwe vindingen bij de ontwikkeling van de methode ge heim te houden. Dat verzoek ech ter werd al gedaan tijdens bespre kingen, die in juli in Washington zijn gehouden. Berichten daar over zijn begin augustus versche nen in de voor iedereen toegan kelijke vakpers en ook toen heeft dat tot geen enkel internationaal rumoer aanleiding gegeven. Dit alles ging om een methode voor de produktie van verrijkt uranium, die naar verwachting goedkoper zal zijn dan de zgn. gasdiffusiemethode, die wordt toegepast in de enorme fabrieken, die Amerika, Engeland en Rusland daar voor hebben moeten bouwen. Zij wordt de ultra-centrifugemethode genoemd en is eigenlijk een nieuwe, door prof. Kiste maker gevonden, toepassing van een al heel lang bekend procédé. Deze zei ons gisteravond: Het hele ge val is oud nieuws. Het proces is al sedert 1947 op gang en zal mogelijk over vijf tot tien jaar voltooid zijn. Het nuttig effect zal hooguit neerkomen op een besparing van vijf tot tien procent in de kosten van een kilowatt/uur kernenergie. Men kan dus niet spreken van een schrikbarerde ontwikkeling, zo viel uit de woorden van prof. Kistemaker op te maken. Wat de Amerikanen met hun publikatie van het verzoek om ver trouwelijkheid hebben gedaan, is het wekken van allerlei nodeloze angsten bij het publiek. Vertrouwelijkheid is ten slotte op dit gebied geen ongewone zaak, aldus prof. Kistemaker. In Bonn, zo meldt onze correspondent daar, is gisteren namens de Westduitse ministeries voor atoomzaken en van buitenlandse zaken meegedeeld dat de Westduitse regering het patentbureau van de Bondsrepubliek heeft gevraagd de vindingen bij de ontwikkeling van de ultra-centrifugemethode tot staatsge heim te verklaren. De nieuwe gegevens zullen daardoor niet vrij in ongewenste handen kunnen vallen. Op de uitwisse ling van gegevens tussen de landen van Euratom zal de maatregel geen invloed hebben. De leden zijn zelfs verplicht tot uitwisseling van alle gegevens. Ook in Bonn werd meegedeeld dat de nieuwe methode nog in het stadium van ontwikkeling verkeert. Het principe van de ultra-centrifuge is overigens overal bekend, ook in Rusland, maar de ver beteringen in het procédé niet. Een vertegenwoordiger van Degussa, de Duitse onderneming, die zich met de ont wikkeling van de methode bezig houdt, zei dat in dit stadium nog niet te zeggen valt of het procédé in commercieel op zicht bruikbaar zal zijn. Aan de ontwik keling wordt in Duitsland sinds 1954 ge werkt bij de Nukem in Wolfgang bij Ha- nau. De Nukem is een dochteronderne ming van Degussa. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie voor atoomzaken zei dat het volstrekt onjuist is te veronderstellen dat het in ontwikkeling zijnde procédé gebruikt kan worden voor de fabricage van een soort Volksatoombom. Professor Wilhelm Groth van de uni versiteit te Bonn, die ook aan het pro cédé werkt, zei dat de afdeling onderzoek van de universiteit het laboratorium stadium van de ultra-centrifugemethode heeft voltooid. Het zal nog jaren duren voordat vastgesteld kan worden of de methode de winning van verrijkt ura nium goedkoper zal maken. (Advertentiën) Wij Zeeuwen eten VLAARDINGEN. Het Centraal planbureau heeft de gedachte laten varen aan een spoortunnel tussen Vlaardingen-West en Vondelingen plaat onder de Nieuwe Maas door. Dat zou kunnen inhouden dat het plan voor een spoorlijn van het sta tion Schiedam ten noorden langs Vlaardingen met een afbuiging naar het zuiden bij de westwijk eveneens van de baan is. Vlaardingen en Schiedam hebben bij hun plannen makerij altijd ruimte moeten open laten voor zulk een eventuele spoor lijn. NEW YORK. Vandaag reist Kroesjtsjef terug naar zijn land en hij heeft zijn laatste dag in New York gebruikt om een nieuwe ophitsende redevoering te houden, gericht tot de koloniale vol keren en bedoeld als een laatste po ging om de Verenigde Naties en se cretaris-generaal Hammarskjoeld bij de jonge volkeren in diskrediet te brengen. „Wanneer de Verenigde Naties onze voorstellen van de hand blijven wijzen om alle koloniën af te schaffen, hebben de volkeren die de ze koloniën bewonen geen andere keus meer dan naar de wapenen te grijpen." Kroesjtsjef garandeerde dat die vol keren dan kunnen rekenen op daad werkelijke Russische steun en hulp. Congo nam hij opnieuw als voorbeeld om aan te tonen dat Hammarskjoeld alles doet wat in zijn macht ligt om de kolonialisten te helpen. „Zo zijn zij terechtgekomen bij kolonel Moboetoe en ze hebben hem en ander tuig, ver raders van het Congolese volk, van geld voorzien. Zij zijn zo begonnen het leger om te kopen zodat het hen steunt bij hun koloniale uitzuigerij". ALS GEWOONLIJK Het was Kroesjtsjefs vijfde grote rede in de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties en de toon was even bruut en beledigend als de andere vier keren. De avond tevoren had hij een werke lijk grote nederlaag geleden toen zijn poging om het ontwapeningsdebat met voorbijgaan van de behandeling in de ontwapeningscommissie direct in de Algemene Vergadering te houden, faal de. Het werd hem toen opnieuw duide lijk gemaakt dat hij er bepaald niet in is geslaagd de Afrikaanse en Azia tische landen op zijn hand te krijgen. De meeste van die landen onthielden zich namelijk van stemming. En dat Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEES1 SIKKENS-TIALLEMA FI0DÜKT BALANS 7 TELEFOON 2336 MIDDELBURG terwijl hij bij het einde van de beraad slagingen een bijzonder ophitsende rede had gehouden. VERDEDIGING Zijn rede van gisteravond sprak" hij uit ter verdediging van een Russisch voorstel dat de eis bevat dat. alle kolo niën onmiddellijk onafhankelijk moeten worden verklaard. Dit voorstel zou, eveneens onmiddellijk, in discussie moeten worden genomen door de vol tallige Algemene Vergadering waarbij de politieke commissie overgeslagen zou moeten worden. Later op de dag (diep in de nacht, Nederlandse tijd) zou de Russische premier opnieuw het woord nemen, nu om zijn befaamde aanklacht tegen de Verenigde Staten toe te lichten, die hij beticht van agressie vanwege de spio- nagevluchten met de U-2 boven Rus sisch grondgebied. De verwachting was dat hij dan zichzelf zou overtreffen in het gebruiken van beledigende termen. Advertentie Nu is er... RADIOGRAFISCH OVERGEBRACHTE TELEFOTO'S Het moment van de moord. De 17-jarige Otoja Jamagoetsji heeft de socialistische leider (rechts voor) zojuist de eerste dodelijke steek in de hartstreek gegeven en wil voor de tweede maal in de zij toestoten als toeschouwers opspringen om hem dat te beletten. De jeugdige moordenaar, met een verdwaasde trek op het gelaat, wordt na het volvoeren van zijn euveldaad door de politie naar buiten geleid (links). Een wondermiddelWrijf een weinig Clipp in de nog vochtige huid. Dit voor komt „afwashanden". U merkt 't na één behandeling: de huid blijft gaaf en soepel* Uw handen zijn zacht als fluweel hèt middel tegen afwashanden DJAKARTA (AP) Vier mensen zijn om het leven gekomen en 77 ge wond doordat in een bioscoop in Pa- dang een handgranaat werd geworpen. De man, die daarvan werd verdacht, is door politie op de vlucht doodgescho ten. De meeste slachtoffers waren kin deren. De zestienjarige Fredrik Pieter Kamp uit Roden is in het academisch ziekenhuis te Groningen overleden. Hij was er maandag opgenomen, nadat hij met zijn bromfiets onder een vrachtwa gen was gekomen. DJAKARTA (Reuter) De voorma lige militaire attaché van Indonesië in Singapore, majoor Nurdin, is in Me- dan veroordeeld tot vijftien' jaar gevan genisstraf. Een militaire rechtbank bevond hem schuldig aan desertie, hulpverlening aan de opstandelingen en fraude met rege ringsfondsen tot een bedrag van 4% miljoen gulden. ROERMOND Hoewel de gear resteerde metaaldraaier Th. van B. uit Belfeld blijft ontkennen, iets met de moord op de elfjarige Hans Hermans uit Sevenum uit staande te hebben, stapelen de be wijzen en aanwijzingen zich op tegen hem. Bij de uitvoerige sorteerproeven door een speurhond van de rijkspo litie, liep de hond tot driemaal toe regelrecht op Van B. af, die tussen een aantal andere mannen stond op de binnenplaats van het paleis van justitie in Roermond. Dit was zeer positief het geval nadat de hond lucht had genomen van de kolenschop waarmee de kuil in het aspergeveld was gegraven waarin de vermoorde jongen was begraven. Als sterke aanwijzing komt daar nog bij, dat deze kolenschop is herkend door een bewoner van Tegelen, die een kolenschop miste sinds de zondag waar op Hans Hermans in de bossen bij Sevenum was vermoord. Diezelfde zon dagochtend was Th. van B. bij de eigenaar van de kolenschop in Tegelen op bezoek geweest. Het gerechtelijk laboratorium in Den Advertentie Haag heeft een spectaculaire ontdek king gedaan. In de omslagen van de broekspijpen van Van B. is zand ge vonden, dat blijkens het laboratorium onderzoek van precies dezelfde struc tuur en samenstelling is als de grond bij het aspergeveld waarin de ver moorde jongen is gevonden. Andere kledingstukken van Van B. worden nog nader onderzocht in het laborato rium in Den Haag. Voorts Is komen vast te staan, dat Van B. een week voor de fatale zondag Hans Hermans heeft ontmoet. Dat was op een communiefeest ten huize van een der buren van de familie Hermans. Hans was op dat feestje en Van B. kwam daar eveneens. Hij heeft daar foto's gemaakt. Foto's Van B. maakte veel foto's. Bij huis zoeking zijn afdrukken van negatieven gevonden van foto's die hij van ver scheidene. jongens en meisjes uit Bel feld en andere plaatsen had gemaakt Hij heeft intussen bekend, dat hij zich aan enkele jongens en meisjes heeft vergrepen. Hij blijft echter ontkennen dat hij na het communiefeestje Hans Hermans nog heeft ontmoet. Het verdere onderzoek heeft voorts nog een merkwaardig feit aan het licht gebracht, waarvoor Van B. geen na dere verklaringen heeft kunen geven. Toen drie dagen na de verdwijning van Hans Hermans bekend werd, dat het stoffelijk overschot van de jongen in het aspergeveld was gevonden, nam Van B. enkele dagen vrij. Hij zei zijn pensionhoudster echter niet dat hij niet ging werken. Integendeel. Iedere morgen ging hij op normale tijd van huis en evenals op andere werkdagen, liet hij zijn pensionhoud ster zijn pakje brood voor de middag klaarmaken, 's Avonds kwam hij weer op normale tijd thuis. Waar hij die dagen is geweest, wil hij niet zeggen. De districtsrecherche van de rijks politie te Roermond is gisteren de hele dag in de weer geweest om de schaarse uitlatingen die Van B. tijdens de ver horen had gedaan, te controleren en te vergelijken met de gegevens die de politie bekend zijn. In ieder geval is vast komen te staan, dat v. B.'s alibi n i e t klopt. Vandaag gaat het ver hoor door. Bovendien verstrijkt van daag de termijn van de in hechtenis neming, die inmiddels met 48 uur was verlengd. De rechter-eommissaris zal nu moeten beslissen of er voldoende termen aanwezig zijn Van B. in voor lopighechtenis te nemen. KROESJTSJEF SLAAT MET SCHOENEN VERENIGDE NATIES. Kroesjtsjef heeft gisteren de afgevaardigde van de Philip- pynen een vlerk genoemd, een ledepop van het Amerikaanse imperialisme. Er brak daarop een groot tumult los, vooral toen Kroesjtsjef een schoen uit trok om daarmee op zyn lesse naar te kunnen slaan. TOKIO (Reuter) De Japanse socialistische oppositieleider Inejiro Asanoema is gisteren tijdens een po litieke bijeenkomst in Tokio door een 17-jarige fanaticus vermoord. De 62-jarige Asanoema kreeg een dolk steek in de borst en een in zijn zijde en overleed voor men hem in een ziekenhuis kon behandelen. Minister president Skeda en andere ministers waren getuige van de aanslag. Kort na de moord ontstond er in de hoofdstad grote beroering: dui zenden woedende betogers liepen de straat op met rode vlaggen, zwarte rouwbanden en spandoeken met stakingsleuzen. De socialistische partij, zonder leider aan de voor avond van belangrijke algemene verkiezingen, heeft voor vandaag een spoedvergadering bijeen geroe pen en protestvergaderingen door geheel Japan belegd. Tumult Asanoema was de menselijke dy namo van zijn partij en een der voornaamste tegenstanders van het gewraakte veiligheidsverdrag met de Verenigde Staten. Hij hield juist een redevoering toen de jeugdige onverlaat hem op het podium aanviel. Er ontstond groot tumult in de zaal en tien man wierpen zich op de aanvaller die weldra het onderspit dolf en aan de politie kon worden overgeleverd. Miljoenen Japanners konden an derhalf uur later al een gefilmd verslag van de moordpartij voor de televisie zien, waarvan enkele film operateurs toevallig op de bijeen komst aanwezig waren geweest. Het motief van de dader is nog niet be kend; naar verluidt was hij lid van een anti-communistische jeugdver eniging. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Ten stadhuize is gis termiddag de rijksgoedkeuring ontvan gen voor de uitvoering van werk op de Rechter Maasoever voor de bouw van de metro. Dat werk omvat het bouwen van bouwdokken aan het Weena en op het binnenkort vrijkomende terrein van de oude Bijenkorf, alsook het „in den droge" bouwen van een stuk metrotunnel op het kruispunt Coolsingel—Meent—Van Oldenbarneveltstraat. Met de voorbereiding van dat werk het verleggen van trambanen, wijzigin gen in het profiel van de Mauritsweg en de Schiedamsedijk was inmiddels al begonnen. Advertentie restaurant v COOLSINGEL 48 ROTTERDAM.C VOOR ZAKEN- EN FAMILIE- RECEPTIES Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met enke le buien. In het binnenland over- wegend matige, maar aan de kust harde tot krachti ge noordwestelijke wind. Vrij'koud. MiESJE: Voor de zoveelste keer: droge kleren! 14 okt.: zon op 7.02, zon onder 17.49- maan op 0.08, maan onder 15.18.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1