Betonnen basis gelegd in een blubberige Fusie tussen ZKB en de SDKB? Sectiebestuur zaterdagvoetbal en de Zeeuwse clubs Bestuur ZKB wil volgend seizoen starten met Zeeuwse „hoofdklasse" „VERSCHRIKKELIJK" KARWEI IN DE KRIMPENERWAARD Zeeuwse akkers vormen grote waterplassen DONDERDAG UITSPRAAK IN INDELINGSKWESTIE Bezwaren Altenase verenigingen voor belangrijk deel ongegrond GOUDA WIL ZO SNEL MOGELIJK MEER STROOM Nutsspaarbank Middelburg Straten blank Isolement Zeeland moet worden doorbroken Aamvinsten openbare leeszaal te Goes Piet Rentmeester na Bas Maliepaard op proflijst District NrtL-Beveland van NX.L.B. bijeen BUITENGEWONE VERGADERING TE GOES Rottende aardappeloogst Jaarvergadering van afdeling Zaamslag Groen Kruis Voorstel tot eervol ontslag voor de heer A. Hack Scheepvaart Vlissingen Woensdag 12 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Van onze sportredacteur MIDDELBURG. De zaterdag clubs uit het Land van Heusden en Altena wensen zoals wij gisteren uitvoerig meldden geen indeling bij het distrikt Zuid I. Zij hebben een protest brief gezonden aan de KNVB en daarin verzocht de voorge nomen indeling niet te laten doorgaan en de verenigingen bij het westen ingedeeld te hou den. Kort gezegd: de Heusden- se en Altenase clubs willen niet naar Zeeland komen. Hieruit bljjkt weer zonneklaar, dat ove rig Nederland geen hand uit' steekt om het Zeeuwse zater dagvoetbal uit zijn isolement te halen. Dat is niet alleen te be treuren, het is ook een teken aan de wand. Want meer nog de bezwaren van de hele-zater dag-uit-het-gezin en de geringe promotiemogelijkheid spreken de bezwaren van de portemon- naie. En wie over de centen in voetbalkringen praat komt bü de toto terecht. Laten we geen struisvogelpolitiek toepassen, maar onmiddellijk het kind bij de naam noemen: er zijn in Zeeland maar bitter weinig zaterdagvoetbalverenigingen die niet meedoen aan de toto (een van de uitzonderingen is Temeu- zense Boys, dat thans fier aan het hoofd van de ranglijst eerste klasse staat). Men stelt zich op het standpunt, dat geen reizen naar Brabant kunnen worden gemaakt indien niet elke week massaal een gokje wordt ge waagd. Duidelijker gezegd: de vierde klasse zuid staat of valt met het meedoen aan de toto. Wij kunnen het veroordelen, dat men zich heeft laten meeslepen in de tred molen van de toto, het feit is er niet temin en men heeft er rekening mee te houden, sterker nog, men heeft het te aanvaarden. Er zullen maar weinig Zeeuwse voetballiefhebbers zijn die zullen beweren dat nu de vierde klas se zuid gegrondvest is op de toto, die vierde klasse zuid nu maar moet ver dwijnen. Men is daarentegen blij, dat die vierde klasse zuid kan draaien. TOTO Maar die clubs uit het Land van Heus den en Altena? Spelen die dan niet in de toto? Welzeker, maar zij zijn van mening, dat met de huidige (gekort wiekte toto, zoals zij het noemen) to to de financiële bezwaren van wed strijden in competitieverband in Zee land niet zijn weggenomen. Waren het alleen die financiële bezwaren, wel licht dat er met die clubs dan nog te praten viel. In het uitvoerig schrijven dat de Altenase verenigingen aan de KNVB hebben gericht worden echter negen bedenkingen aangevoerd, een aantal dat er niet om liegt, dat men het eenvoudig vertikt om in Zeeland te komen spelen. In de eerste plaats verwijt men de KNVB, dat zij een destijds gesloten overeenkomst eenzijdig heeft verbro ken. De bond had toegezegd, dat het Land van Heusden en Altena bij West II zou blijven. Voorts voert men aan, dat de terreinaccomodatie in het zui den, een enkele uitzondering daargela ten, zeer te wensen overlaat, maar in West II over het geheel genomen pri ma is. Maatschappelijk en cultureel, schrijven de protesterende clubs verder, is het Land van Altena georienteerd op het westen. Bovendien worden verbindin gen van deze streek met Zuid-Holland beter omdat in december 1960 de brug over 'de Merwede bij Gorkum gereed komt en geen enkele vereniging meer gebruik hoeft te maken van de veer pont De besturen zijn ook van me ning. dat bij de indeling in Zuid I de animo én voor de spelers en voor het publiek er af is, .zodat de publieke be langstelling nagenoeg nihil zal zijn en men dus niet voldoende entreegelden zal ontvangen. De verenigingen zullen daardoor in ernstige financiële moei lijkheden komen. UITBREIDING De Altenase clubs komen verder aandra gen met de bewering, dat het nooit zal komen tot een verdere uitbreiding van het zaterdagvoctbal in het zuiden en dus nooit tot de instelling van een tweede klas. Het zuiden is overwegend katholiek, zo zegt men, en er wordt op zondag gespeeld. En verder voeren zij aan, dat destan- daardelftallen van de verenigingen in het zuiden worden ingedeeld, maar de rest van de clubs in West II b*UfL waardoor een scheiding wordt teweeg gebracht. Ook worden de verenigin gen Kozakken Boys (Werkendam) en Rod a Bovs (Aalst, Bommeler waard, Gelderland), vooral eerstgenoemde, in hun promotiemogelijkheden geremd, omdat èn spelers èn bestuur eenmaal hopen het verloren terrein te herwin nen en weer tweede klasser te wor dend Ten slotte imj hebben daar aiste- ren al op gewezen zien de Heus- dense verenioinaen enorm teoen de reizen naar Zeeland op, omdat zij dan pas om elf of twaalf uur weer thuis zouden zii. Wij kunnen on mogelijk op tüd zijnwanneer 's winters wedstrijden op drie uur worden gesteld. En dnn komen weer de financiële moeilijkheden om de hoek kijken. Immerszeggen de be sturen, reizen er geen supporters meer mee. teruvjl de reizen onbe taalbaar zijn. ,,En dit alles bij de mindere opbrengst van de voetbal pool'*. HOGEROP Een hele waslijst van bezwaren, maar wie dez- goed op de keper beschouwt, ontdekt maar weinig steekhoudende. Beslist afwijsbaar is het argument, dat de verenigingen in hun promotie mogelijkheden worden geremd, om dat zij verloren terrein willen herwin nen. Wij zouden hier willen wijzen op clubs als Amemuiden en Nieuwdorp, die al jaren een toonaangevende rol in het Zeeuwse zaterdagvoetbal ver vullen, maar die eveneens al jaren tegen een plafond zitten te stoten, dat zij maar niet kunnen openbreken. Worden er verenigingen in hun promo tiemogelijkheden geremd, dan zijn het stellig deze twee clubs en mogelijk nog andere. Wij kunnen erin komen, dat men verloren terrein wil herwin nen, maar men zal toch ook een open oog moeten hebben voor elftallen, die kwalitatief recht hebben op een plaats in een hogere klasse en deze alleen niet hebben gekregen, omdat zij te ge ïsoleerd speelden. Dat de terreinaccomodatie in het zuiden te wensen zou overlaten, nemen wij beslist niet aan. Er zijn Zeeuwse ver enigingen en dat zijn er vele die landelijk bezien en gegeven de huidige omstandigheden over een uitstekend voetbalveld beschikken, een betere terrein nog dan menige ver eniging in de contreien van Dordrecht en Gorkum heeft. Ook geloven wij niet, dat het nooit tot een uitbreiding van het zaterdagvoet bal in het zuiden zal komen. Met een vijfdaagse werkweek in het vooruit zicht zijn wij beslist optimistisch. Het lijkt ons alleszins mogelijk, dat in plaatsen als Tilburg, Roosendaal en Bergen op Zoom en wellicht ook Eindhoven, zaterdagvoetbalclubs kunnen worden opgericht. Nota be ne bestaan in deze steden wel chris telijke korfbalclubs. In elk geval korfbalclubs die op zaterdag spelen. Zou het dan niet- mogelijk zijn ook een voetbalverenigingdie op zater dag kan spelen, in het leven te roe pen'.Wij menen toch stellig van wel. Door de voorschrijdende spreiding van industrialisatie komt er ook in het zuiden een steeds groter contin gent niet-katholieken. PUBLIEK Wat de verbindingen en de culturele band met het westen betreft kunnen de verenigingen uit het Land van Altena gelijk hebben, beslist ongelijk hebben zij waar het om de publieke belang stelling gaat. Wij nemen onmogelijk aan, dat er minder toeschouwers zijn bij wedstrijden van Altena en Aalburg tegen andere Brabantse clubs dan te gen clubs uit Rotterdam en Dordrecht en omgeving. Bovendien, indien het elftal goed speelt en er wordt van tijd tot tijd gewonnen, dan komt het pu bliek vanzelf, ongeacht wie de tegen stander is. Wedstrijden in Zeeland hebben dit bewezen. De scheiding van standaard- en lagere elftallen achten wij voorts geen onoverkomelijk be zwaar. Dit komt wel meer voor in Ne derland. Ja, en dan de financiële offers. Inder daad hebben wij begrip voor een ver eniging als Roda Boys, dat nota bene uit de Bommelerwaard moet komen om bijvoorbeeld in Axel te gaan voet ballen. De financiële offers zullen voor deze club ongetwijfeld in sterke mate stijgen. Maar wat denkt men van de Zeeuwse vierde-klasseverenigingen, die om de andere week een verre reis naar Brabant met alle geldelijke gevolgen van dien moeten maken. De Zeeuw se clubs zijn blij dit offer te brengen. GOES. De Openbare leeszaal en biblio- theek heeft de volgende boeken ontvangen: Anouilh, J: Becket, ou, l'Honneur de Dieu» Aster: Een volk ontdekt Christus. Banning: Machten en mensen. Bates: Fair stood the wind for France. Benthem, van: Vloeren, wanden en plafonds. Berkhof: De man in het midden. Boulle: Un métier de seigneur. Brandt Corstius en Jonckheere: De literatuur van de Nederlanden in de moderne tijd. Brecht: Der gute Mensch von Sezuan. Ca- dell: Wat heb je gedaan Lucille. Eick: De ondeugende heer Hanselman. Fabricius: De grote geus. Firbank: I bought a mountain. Forester: The ship. Geelhoed: Dr. Herman Bavinck, Grashoff: Groeten aan madame Treva. Günther en Deckert: Het leven der diepzee. Hohlenberg: Sören Kierkegaard. Kendal en Leasor: Ontsnapt. Kossmann: De rijmende dood. Martin: De werf. Noortwijk- Colijn, van: Spin in de morgen. Oldewelt: Over ouders en kinderen schijnt dezelfde zon. Oogst der tijden. Plas, van der: Achter de rattenvanger. Plievier: Stalingrad. Robbertz: Dé laatste horizon. Tolt: Narrow boat. Schar- ten-Ahtink: Angelina's huwelijk. Stackelberg: Dokter in Siberië. St. John: Ben-Gurion. Sum- mersby: Eisenhower was mijn baas. Thei- ler: Moleculen voor de welvaart. Trevor: Finnighan's droom. Varende: Flaubert par lui-même. Vestdijk: De ziener. Vighne: The time of my life. Vorming: handboek voor so ciaal-cultureel vormingswerk met volwasse nen. Vriesland, van: Tegengif. Wouters: Zwart Afrika. Zandstra: Onbekend Nederland. In de maand september werden er totaal i 4603 boeken uitgeleend, waarvan 3388 in de volwassenen en 1215 in de jeugdbibliotheek. MIDDELBURG. Het Nederlandse wlelerseizoen op de weg is thans afge sloten, althans voor professionals. Er werden in totaal dertig coursen voor profs verreden in ons land met inbe grip van de acht etappes in de Ronde van Nederland en de drie criteria tij dens deze ronde in diverse aankomst plaatsen. Wij hebben een ranglijst opgemaakt voor de regelmatigste renner in deze Nederlandse wedstrijden volgens de puntentelling: eerste plaats 10 punten, tweede plaats 9 punten enz. tot de tien de plaats die dus één punt krijgt. Bas Maliepaard prijkt aan de kop van de ranglijst, maar onze talentvolle Zeeuw Piet Rentmeester is een goede tweede en Jo de Roo zesde. Het klassement van de eerste twintig luidt: 1. Bas Maliepaard (Willemstad) 114 punten: 2. Piet Rentmeester (Yer- seke) 97 p; 3. Piet Damen (Lieshout) 79 p; 4. Jo de Haan (Klaaswaal) 69 p; 5 Joop Captein (Amsterdam) 59 p; 6. Jo de Roo (Schore) 53 p; 7. Wim van Est (Breda) 52 p: 8. Anton v. d. Steen (Etten) 48 p; 9. Joop v. d. Putten (Den Haag) 45 p; 10. Piet Steenvoorden (Heemstede) 42 p: 11. Bram Kool (Delft) 35 p; 12. Otto Altweck (Duits land), Ab van Egmond (Den Haag), Jef Lahaye (Bunde) en Frans Mahn (Am sterdam) allen 34 p; 13. Gijs Pauw (Utrecht) en Bram van Sluys (Vlissin- gen) beiden 33 p; 14. Jaap Kersten (Sie- bengewald) 31 p: 15. Jan Rol (Alkmaar) 30 p; 16 Theo Sijthoff (IJsselmonde) 29 p: 17 Coen Niesten (Beverwijk) en Schalk Verhoef (Rotterdam) beiden 28 p: 18. Peter Post (Amsterdam) 25 p; 19. Martin v. d. Borgh (Limburg) 22 p; 20. M. Donicke (Duitsland) en A. Roks (Sprundel) beiden 21 punten. En zij kunnen het ook, want anders hadden zij zich reeds teruggetrokken. Toch een bewijs, dat met doorzettings vermogen iets valt te bereiken, al is het dan met de toto, waarin trouwens ook de Altenase en Heusdense vereni gingen spelen. Ook de Zeeuwse ver enigingen komen zaterdags laat thuis. Maar zo is het nu eenmaal in de voet ballerij. Er zijn ook westelijke clubs, die op zaterdag grote reizen moeten maken. En wat denkt men van de Middelburg se korfbalvereniging Swift, die zegge en schrijve naar Leiden moet. De le den van deze vereniging komen ook vaak tegen het middernachtelijk uur weer in de Zeeuwse hoofdstad aan. Maar zij doen het. Omdat zij sport willen bedrijven. En bovendien heeft men dan nog met korfbal te maken, dat aanzienlijk minder toeschouwers trekt dan voetbal. HANDHAVEN Nee, indien wij de balans van de bezwaren bekijken, dan zou naar onze mening het sectiebe stuur van het zaterdagvoetbal er donderdag goed aan doen het schrijven van de clubs naast zich neer te leggen en mis schien op een enkele uitzonde ring na de voorgenomen inde ling handhaven, opdat zo spoe dig mogelijk het isolement voor de Zeeuwse zaterdagclubs zal zijn verdwenen en deze in com petitieverband die plaats ver werven, die zij al jaren verdie nen. Jongen met catapults onder „vuur" genomen TERNEUZEN In Terneuzen is op het ogenblik een twijfelachtig spelletje in de mode. Reeds sedert enkele weken zijn jongelui bezig met een catapult, waarmee zij erwten, stenen, bonen, ja zelfs knikkers wegschieten. Dat dit grote gevaren met zich mee kan brengen bleek wel toen de jeugdige J. R., die met zijn rijwiel over de Baandijk reed door een stelletje van deze scherpschutters onder vuur werd genomen en een knikker in het gezicht, nabij het rechteroog, kreeg. Hiervoor moest geneeskundige hulp wor den ingeroepen. Hopelijk wordt deze sport gestaakt voor er ernstige ongelukken gebeuren. WISSENKERKE. In het vereni gingsgebouw hield het district Noord- Beveland van de N.C.L.B. de eerste vergadering van dit seizoen. De leiding berustte bij de heer J. M. Filius uit Kamperland. De hoofdbestuurder, de heer M. D. den Hollander besprak het winterwerk. Alle bijeenkomsten zullen voortaan in het nieuwe verenigingsge bouw te Geersdijk worden gehouden. Tot lid van de ledenraad werd gekozen de heer J. M. Filius en tot zijn plaatsver vanger de heer C. de Vos uit Colijns- plaat. Aanbesteding verlengen van meerpalen BRUINISSE. Te Bruinisse werd aanbesteed, 'het verlengen van de in de nieuwe vissershaven .staande meer palen, door daarop een koker van damwand te plaatsen overeenkomtsig de voorwaarden van het desbetreffende be stek. Ingeschreven werd (bij uitnodi ging en eigen aanmelding) als volgt: Firma J. Prins en A. van Wijngaarden Hattum 11.974, A. van den Hoek Heenvliet 8200, A. van der Straaten Hansweert 8300, Fa. J. en C. Deur- loo Bruinisse 7500, A. Krijger Bruinis se 5575. De begroting was 7500. Ge gund aan de laagste inschrijver. Van ónze sportredacteur MIDDELBURG. De Zeeuwse Korfbalhond heeft voor maandag 24 oktober een buitengewone algemene ledenvergadering uitgeschreven waar in twee belangrijke voorstellen aan de orde zullen komen. Het ene voorstel houdt in, dat het bestuur van de ZKB met ingang van het seizoen 19611962 bij wijze van proef wil starten met een zogenaamde Zeeuw se „hoofdklasse" korfbal, waarin de sterkste vier clubs en de ZKB en van de Schouwen-Duivelandse Korfbal- bond zullen uitkomen. Voorts vraagt het bestuur van de ZKB machtiging van de leden een bespreking aan te gaan met het bestuur van de SDKB om te komen tot een fusie tussen bei de bonden. Ofschoon het uiteraard niet hekend is hoe de krachtsverhoudinggen in deze nieuwe Zeeuwse „hoofdklasse" zullen liggen, neigt het bestuur van de ZKB toch over naar de mening, dat de ZKB- twaalftallen sterker zullen zijn dan die van SDKB. Blijkt dan ook, dat na eni ge jaren de nieuwgevormde klasse lou ter een onder-onsje wordt van ZKB- clu-bs, dan zal de regeling ongedaan worden gemaakt en zullen de competi ties van de ZKB en de SDKB weer ge scheiden worden gehouden. Mocht het tot een fusie komen dan zal worden ge streefd naar een vermenging van Zeeuwse en Schouwse klassen, waar door de integratie volkomen zal worden. In de vergadering van 24 oktober, die in Goes zal worden gehouden, zal ook een voorstel ter tafel komen om een propagandacommissie in het leven te roepen. Dit in verband met het gesta dig terugtrekken van clubs uit de com petitie. MIDDELBURG. Blijkens het maand overzicht over september 1960 was er op het eind van de maand een tegoed van 16.568.116.40 (vorig jaar f 15.297.602.67), in gelegd werd in de maand september 640.510,25 897.223,88) en terugbetaald 851.372,64 708.924,13). Zo was er een te goed aan het begin van de maand van 16.568.116.40 15.297.602,67). Het aantal rekeningen bedroeg begin sep tember 14.647 (14.290), nieuwe rekeningen 84 (97), afgesloten rekeningen 82 (137), aantal rekeningen einde 14.649 (14.250). Kantoor Middelburg: tegoed begin 14.311.856,16, inleg 548.233,14 en terugbe taald 764.776,47, tegoed bij einde 14.095.312,83. Aantal rekeningen begin 12.680, nieuwe 72, afbetaalde 74, rekeningen einde 12.678. Bijkantoor Oostburg: tegoed bij begin 2.431.360,90, inleg 91.689,46, terugbetaling 83.290,18, tegoed bij einde 2.439.760,18. Aantal rekeningen begin 1912, nieuwe 12, af betaalde 7, rekeningen einde 1917. Zitdag Oostkapelle: inleg 7.609,34, terug betaling 675, aantal nieuwe rekeningen 2, afbetaalde geen. Agentschap Kruiningen: tegoed bij begin 35.761,73, inleg 587,65, terugbetaling 3.305,99, tegoed bij einde 33.043.39. Aan tal rekeningen begin 55, nieuwe geen, afbe taalde geen. rekeningen einde 54. Schoolsparen: tegoed bij begin 59.283,32, inleg 2.194,75, terugbetaling 2.132,20, te goed bij einde 59.345,87, aantal rekeningen begin 1363, nieuwe geen, afgesloten 22, reke ningen einde 1341. In totaal werden negen babyboekjes uitge reikt. In het begin van de maand waren 1532 spaarbusjes in omloop, uitgegeven wer den 9 en ingetrokken 4, in omloop einde van de maand 1537. Succes voor geitenfokkers NIEUWDORP De geitenfokkers D. Sandee en J. van Oosten hebben met hun dieren deelgenomen aan de natio nale fokdag voor varkens, schapen en geiten in 's Hertogenbosch. De heer Sandee behaalde met ,,Elly" een eerste prijs en werd tevens reserve-landskam pioene en met „Doortje" een tweede prijs. De heer J. van Oosten ontving een derde prijs met ,,Jannie". „Platteland en toekomst" in Scherpenisse SCHERPENISSE. De werkgroep agrariseh-sociale voorlichting van de streekverbeteringscommissie Tholen be legt op dinsdag 18 oktober, des avonds om half acht, een bijeenkomst in het Hollandhuis. In deze vergadering zal aandacht besteed worden aan het on derwerp: ,,Het platteland en zijn toe komst". Als spreker is uitgenodigd prof. dr. ir. J. P. van Aartsen te Den Haag. Op Flakkee: Kanseloproep tot bezinning op Delta-probleem Eigen nieuwsdienst OUDDORP. Vanaf de kansels der gereformeerde kerken op Goeree en Overflakkee zijn de gereformeerden van het eiland opgewekt tot bezinning over de vragen waarvoor de komende struc tuurverandering van het eiland zal stel len. Scherp keert de boodschap zich tegen de houding van ,,'t Zal zo'n vaart niet lopen", die er in het verleden al vaker de oorzaak van is geweest, dat de kerk de kansen verspeelde die God haar gaf. Het verband van evangelisatiecom missies heeft nu een bezinningsdag ge organiseerd op 22 oktober, waar de heer J. W. de Koning van het Geref. socio logisch instituut te Amsterdam en dr. B. Rietveld, predikant te Den Haag spreken. In dit verband is het interessant dat voor de toekomst van het Deltagebied al een propaganda-slagzin is bedacht: Deltastrand-Europastrand. Bij de rijkspostspaarbank te Kapelle werd gedurende de maand september in gelegd 20.237,16 en terugbetaald 5.737,90. Er werden vijf nieuwe boekjes uitgegeven. Van een onzer verslaggevers D OTTERDAM. In de buurt van Stolwijkersluis -s het voorlopig gedaan met de ver rukkelijke rust van de Krim- penerwaard. Er kucht over een steeds dieper het polderland indrin gend smal spoortje een lokomotief- je. Heistellingen verrijzen. Vracht auto's rijden af en aan met mate riaal. Er draaien betonmolens. On der de domme ogen van gezapig herkauwende koeien wordt een groot kunstwerk uitgevoerd. Als het werk achter de rug is, zal de landelijke rust echter zijn weerge keerd, want de elektrische stroom van honderdvijftigduizend volt die dan over een afstand van ongeveer veertien kilometer rechtstreeks van Krimpen aan de Lek naar Gou da door de waard jaagt, zo'n veertig meter boven de grazige weiden, gaat geruisloos. Krimpen en Gouda zullen door een lange rij van elektriciteitsmasten ongeveer 35 in getal met elkaar worden verbonden. Het gaat er om, dat Gouda zo spoedig mogelijk meer stroom krijgt. Rotterdam en Dordrecht zijn de leveranciers. Even buiten Krimpen komt een openlucht-schakel station. Het werk geschiedt onder su pervisie van de Energievoorziening Zuid-Holland. Als In ons land waar men de hoge elektriciteitsmasten haast overal ziet zou een project als nu in de Krimpe nerwaard tot stand komt niets bijzon ders zijn, als..,. „Als het niet zo'n ver schrikkelijk karwei was," zegt een van de werkers, de assistent-uitvoerder J. Wilderman (34) uit Rotterdam. De arbeiders van het aannemershe drijf Visser en Smit uit Papendrecht, die in opdracht van de EZH de funde ringen bouwen voor de 35 masten, kampen met dezelfde problemen als de mannen die, een aantal jaren ge leden, de provinciale weg van Lekker- kerk naar Bergambacht aanlegden. Er moest geheid worden. De weg werd ondersteund met 75.000 palen. Als nu zo'n weg kan wegzakken in de slappe blubber die de waard iets van een moeras geeft, dan kunnen de hoge elektriciteitsmasten dat zeker. Er moe ten betonnen palen onder de masten komen, acht onder de steunmasten en wel zestien onder de zwaardere hoek- masten. Dan komt echter de volgende moei- GOES. De bijzonder hevige regenval van de laatste dagen be zorgt veel narigheid. De Zeeuwse boeren zien met lede ogen aan, dat hun akkers onder water komen te staan. De oogst van aardappelen en suikerbieten is dan ook vol maakt uitgesloten. En in verschil lende steden en dorpen veroorza ken de zware regens veel water overlast. In Goes-Oost had men voor de vijfde maal binnen korte tijd te maken met een overvloed van water. Verschillende stra ten in dit gedeelte van Goes liepen op nieuw onder water. Kelders en meter- putten liepen vol en voor- en achter tuinen stonden eveneens blank. In Hansweert heeft het water via de Korte Geer, en gedeelten van de Veer- weg en de Hoofdstraat een uitweg ge zocht. De riolen wisten het niet meer te verwerken. Het water liep zelfs de huis kamers binnen. De brandweren van Kruiningen en Hansweert zijn er aan te pas moeten komen om het water weg te pompen. weer van de laatste dagen ziek gewor den. De hoge rooikosten en de lage prijs van de aardappelen werken ook niet be paald stimulerend. Het totale aardappelareaal in Zeeland besloeg dit jaar ruim 12.900 hectare. Momenteel is hiervan 15 pet. nlte ger- rooid. Zoals wij gisteren schreven heeft de gewestelijke raad van he Landbouw schap via het landelijk orgaan voor de arbeidsvoorziening de minister van de fensie vezrocht militairen beschikbaar te stellen voor de oogst. Als het tenminste droog wordt. Landbouw In de landbouw is liet veel erger. Een deel van de Zeeuwse aardappeloogst staat te rotten op het land. Naar schat ting gaat het om 2250 hectare; Schouwen 300 ha., Tholen 350 ha., Nrd-Beveland 200 ha., Zd.-Beveland 500 ha., Walcheren 200 ha., Zeeuws-VIaanderen .700 ha. Rooien is onmogelijk, omdat grote plas sen het landschap markeren. Overigens vragen vele boeren zich af of het nog wel rendabel is de aardappels te rooien. Vele aardappels zyn door het natte „Meneer dominee" leraar op roomse scholen Eigen nieuwsdienst TILBURG. Ds. P. Visser, de enige gereformeerde predikant die ook raads lid is (hij vormt een protestantse een mansfractie in de Tilburgse gemeente raad) is thans ook de eerste protestant se godsdienstleraar aan een r.k. lagere technische school. Voor -de niet-roomse leerlingen van beide r.k. l.t.-s.-en (er is in Tilbur-g geen gemeentelijk, laat staan protestants technisch -onderwijs) zal ds. Visser godsdienstleer en maatschappijleer do ceren. Dat het niet om grote aantallen gaat, blijkt wel uit het feit, dat van elke school alle niet-r.k. leerlingen bij elkaar komen voor hun twee uur van „meneer dominee", die dus tweemaal twee uur per week les geeft. Op 'het politiebureau te Bruinisse zijn nadere inlichtingen te bekomen over de navolgende gevonden voorwerpen. Een paar rubberlaarzen, een -vlag, een zil veren armband, een dames sportpanta- lon, een tol, een witte haan, en 26 jute zakken met label D. Korsman. De te Bruinisse gehouden collecte voor de reclassering bracht f 103,82 op. Midden in het polderland plotse ling een vreemde bedrijvigheid: het begin van de bouw van een lange rjj elektriciteitsmasten. lijkheid: de grond is te drassig om de heipalen te kunnen vervoeren. De pa len moeten ter plaatse worden gestort. De hele installatie moet dus steeds driehonderd meter de afstand tus sen twee palen worden verplaatst. Ook dat levert weer problemen op. Niet alleen moet het smalle spoorlijn tje abnormaal stevig worden onder- stut, maar bovendien: na elke circa twintig meter weiland staan de man nen voor een sloot en de sloten in de Krimpenerwaard zijn vaak zo'n ze ven meter, soms wel tien meter breed. Er moeten dus ook bruggen worden ge slagen. De heer Wilderman, die ook heeft meegewerkt aan de funderingen van TERNEUZEN. Onder voorzit terschap van de heer J. W. Kusee hield de afdeling Zaamslag van het Groene Kruis haar jaarvergade ring. De voorzitter zeide het te be treuren dat de belangstelling voor de vergaderingen, van deze toch zo belangrijke vereniging, ook nu weer gering was. Door ziekte van de wijkzuster, mej Beukelman, was het jaar 1959 niet ge makkelijk geweest. Dank werd gebracht aan de assistenten die in deze periode hulp hadden geboden. Hierna volgde een kort verslag van de voorzitter, die als afgevaardigde van de afdeling Zaamslag de algemene jaarver gadering van de landelijke vereniging „Het Groene Kruis", ter gelegenheid van de herdenking van haar 60-jarig bestaan, had bijgewoond. Hier had de algemeen voorzitter er op gewezen dat over het algemeen het Groene Kruis nog te veel wordt gezien als een verzekeringsmij., terwijl het een onderlinge hulpverlening is in dagen van ziekte en tegenspoed. Door de vaak slechte wegen wordt het werk van de wijkzuster, om haar patiën ten te bereiken, aanmerkelijk verzwaard. Uit het jaarverslag van de penning meester kwam vast te staan dat de vereniging een nadelig saldo heeft van 47,38. De ontvangsen tbedroegen 23.926,74, de uitgaven 23.974,12. Voor 1960 was de begroting als volgt: ont vangsten 18.998. de uitgaven ƒ19.198, zodat dan het nadelig saldo geschat wordt op 200. Uit het jaarverslag van de commissaris voor het materiaal, de heer C. J. Haak, bleek dat de uitgaven van materiaal 508,60 en aan diverse andere artikelen en onkosten 143,29 had bedragen. Gezien de resultaten, ondanks het nadelige saldo, kan het afgelopen jaar zeer bevredigend wor den genoemd, aldus de voorzitter, zodat bij het aanvragen van gemeentelijke subsidie de jaarverslagen in vol ver trouwen aan het gemeentebestuur kun nen worden overgelegd. Bij de perio dieke aftreding van de bestuursleden stelde de heer Seheele zich niet meer herkiesbaar. Herkozen werden de heren J. W. Kusee en Jac. de Klerk, gekozen werd de heer Abr. DeesDees. Het aftredende be stuurslid Seheele heeft gedurende 10 jaar gewerkt in het belang van het Groene Kruis, waarvoor de voorzitter hem dank bracht. Bij de rondvraag wees de bode, de heer Jac. van Cadzand, er op dat hij bij het ophalen van contributies soms 6 a 7 maal bij sommige leden moest terug komen eer ze de contributie betaalden, hetgeen zeer veel extra werk meebracht. RILLAND De raad zal op vrijdag 14 oktober bijeen komen om slechts een enkel agendapunt te bespreken. Het be treft een voorstel tot eervol ontslag aan de gemeentesecretaris, de heer A. Hack, die met ingang van 16 oktober is be noemd tot burgemeester van Arne- muiden. Vlissingen aangekomen 10/10 Lib Atlantic Lady, Dts. Bern Clausen, 11/10 Ned. Delfzijl, Ned. Jura, Eng, Nicola Dawn, Eng. Pepita, Eng, Burn- hope. Vlissingen vertrokken 11/10 Eng. Burnhope. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned- schepen) 10/10 Ali-S, Ali Damhof (Gent), Muiderkerk, Nike, Dinteldijk. 11/10 Globe, Repeto, Zeevaart, Maars- bergen, Jason, Aldebaran. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 10/10 Cornelis-B, Labotas, Mirfac-N, Zaanstreek, 11/10 Cumulus. hoogspanningsmasten in andere delen van het land, zegt: „Op de Veluwe zouden we de funderingen van enkele palen in één week gereed hebben. Voor deze 35 „putten" hebben we., een jaar uitgetrokken." Bovendien zijn er meer arbeiders nodig: ruim zeventig, tegen nog geen vijftig in „makkelijke re" grond. En zij werken „onder hoog spanning". Huisvrouwen over groenten en fruit voorgelicht MIDDELBURG. Het produktschap Groenten en Fruit uit Den Haag hield gisteren in het Citytheater een voorlich tingsdag. Onder auspiciën van de Plaat selijke kommissie voor huistioudelijke en gezinsvoorlichting werd 's morgens voor de Middelburgse industrie- en huis houdschool gedemonstreerd, waarna des middags de presidente van de kommis sie, mevrouw E. Strubbe-van Veen, een openingswoord sprak bij een causerie, welke mevrouw C. Buurman-Kaptein voor de Middelburgse huisvrouwen -ëiield, Enkele films, o.a. met Cees La- seur in de hoofdrol, werden -daarbij ver toond. M YGUN IS QUICK Sex en -sadisme vieren hoogtij in Mickey Spillane's boek „My Gun is quick", waarvan alleen in Amerika drie miljoen exemplaren zouden zijn ver kocht. De verfilming, die in het Elec- trotheater in Middelburg draait, heeft fde fijne kneepjes van het boek overge nomen. Of beter gezetd, de rake klap pen en trappen. Voor de liefhebbers, De verbouw van het kantoor van de coöp. boerenleenbank te Hoedekenskerke vordert gestaag. Dit werk wordt uitge voerd' door de fa. J. la Grand onder lei ding van architect Weertman uit Goes. MARKTBERI KRABBENDIJKE, 11 okt. Cox orange pippin 1 80-85 45—51, 75-80 48—59, 70-75 53— 62, 65-70 50—56, 60-65 34—45, 55-60 24—26, 2 75-80 43, 70-75 46, 65-70 40, 60-65 30, 55-60 22, 2 d 10, 3 gr 29—36, 3 f 5—19, kr 3—15, goud- reinette 1 85-90 25, 80-85 25, 75-80 22, 70-75 18, 85-95 26, 75-85 23, 65-75 16, 2 85-95 20, 75-85 18, 65-75 14, 2 d 8, 3 gr 13—15, 3 f 6—9, ster appel 1 75-85 29, 65-75 32, 55-65 21, 60-65 25, 2 55-60 12, 2 d 5, 3 gr 16—17, 3 f 5, kr 8, laxton superbe 2 d 7—8, 3 gr 15, 3 f 5, kr 3—12, val 8, crimson cox 1 75-80 46, 70-75 48, 65-70 41, 60-65 29, 2 75-80 42 70-75 43. 65-70 34, glorie van holland 1 85-95 24. 75-85 22, 65-75 17, 2 d 10, 3 gr 13—16, 3 f 8—9, kr 3. James grieve 3 gr 26, 3 f 15, kr 9, golden de licious 3 gr 2235, kr 23, val 30, mac intosch I 1824, 3 gr 21, conference 1 55-65 27, 2 d 12, 3 f 18, comtesse de paris 1 65-75 19, 55-65 9, 3 gr 8, doyenne du cornice 1 75-80 69, 70-75 72, 2 d 51, 3 gr 44, 3 f 32, beurre alex lucas 1 75-85 40—41. Verpakt fruit: james grieve 1 90-95 37, 85-90 42, 80-85 41, 75-80 45, 70-75 46, 65-70 43, golden delicious 1 80-85 70, 75-80 64, cox orange pippin 1 80-85 52-57, 75-80 63, 70-75 56-62, 65-70 56, jonathan 1 75-80 38, sterappel 1 75-80 43. 70-75 44. 65-70 36. GOES, 11 oktober. Granen, zaden en peul vruchten. Tarwe, basis 17 pet. vocht, boe renschoon af boerderij per 100 kg 20—29.90, gerst, boerenschoon af boerderij per 100 kg 2328, haver, boerenschoon af boerderij per 100 kg 18—23.50, kleine groene erwten, boe renschoon af boerderij per 100 kg 20—40, schokkers, boerenschoon af boerderij per 100 kg 3040, blauwmaanzaad, boerenschoon af boerderij per 100 kg 80—100, capucijners, boerenschoon af boerderij per 100 kg 50 60, bruine bonen, boerenschoon af boerde rij per 100 kg 50—70. Aardappelen: Bintje, 35 mm opw, binnen landse sortering 88^.50, bintje, 35 mm opw export sortering 8.50,' alpha 35 mm opw 6.50. Prijzen per 100 kg, geleverd aan de sorteerinriehting, sorteerkosten voor reke ning van koper. Voederaardappelen noteer den 1,50—2 per 100 kg. Uien: De prijs van uien bedroeg 34 per 100 kg, onafgestaart en geleverd aan de sor teerinriehting. Hooi: Lucernehooi 9097.50 per ton, ge perst af bedrijf: weidehooi 9097.50 per ton, Idem, graszaadhooi: veldbeemd 45 per ton, geperst af bedrijf, roodzwenk 37.50 per ton, geperst af bedrijf. Stro. Gerstestro 4052.50 per ton, geperst af bedrijf. Tarwestri 45—52.50 per ton, idem, erwtenstro 45—50 per ton, idem, schokker- stro 42.5045 per ton, idem, haverstro 40 45 per ton, idem, br. bonenstro 35 per ton, idem. Vlas: Voor goede kwaliteit ongerepeld vlas werd 2024 cent per kg af boerderij betaald, terwijl voor afwijkende kwaliteit 10—20 cent per kg kon worden genoteerd. Goede kwaliteit gerepeld vlas deed 20—27 cent per kg, afwijkende kwaliteit 15—20 cent per kg. Eieren. Voor de eieren kan een prijs wor den gemaakt van 1.97—2.14 per kg. GOES, 11 okt. Cox's Orange Pippin kl I '-85 49. 75-80 51, 70-75 53, 65-70 48—49, 60-65 36—37, 55-60 26, II D 10. Sterappel I 65-75 31, 55-65 24. Goudreinette 1 85-95 26, 75-85 24—25, 65-75 14—15, II D 10. II 75-85 21, 65-75 13—14, II D 9. Glorie van Holland I 85-95 24, 75-85 23—24,10, 65-75 17,10—18,10, II D 10. Alling- ton Pippin I 70-80 19, 60-70 16. Br Alec Lucas I 85-95 50, 75-85 59. 65-75 53, II D 14. St Re- my I 85-95 11, 75-85 13, 65-75 14, II D 10. Goudreinette val 7,8010,85, kroet 7,50. Div appels val 5,50. Jonathan en Sterappel val 5. Div appels geplukte kroet 6,50. Cox's Orange Pippin kroet 6,508. Comtesse de Paris val 7,50. Gieser Wildeman val 15. Gewone veiling: Cox's Orange Pippin grof 3138, fijn 821. Glorie van Holland grof 14 16. fijn 1011. Sterappel grof 20, fijn 89. Goudreinette grof 11—15, fijn 6—10. Laxton's Superbe kl I 80-85 21—25, 75-80 23—27, 70-75 28—29, 65-70 11—26. II D 8. grof 12. Johathan I 75-80 23—31, 70-75 24—33, 65-70 18—25, 60-65 11—14, II D 8, grof 13—16. fijn 9. Allington Pippin grof ,13—17, fijn 8. James Grieve I 80- 85 26. 75-80 33, 70-75 37, grof 25. Conference II 55-65 25—28, II D 11—13, grof 14—15, fijn 8—14. Doyenne du Cornice I 80-85 59—73, 75- 80 69—80, 70-75 62—76, 65-70 63—72. II D 52— 55. grof 36—50, fijn 15—31. Br Alex Lucas grof 17—20, fijn 8. St Remy grof 9—10, fijn 6. Zwijndr Wijnpeer I 65-70 18. 60-65 21. 55- 60 16, 50-55 913, grof 10, fijn 7. Em d'Heyst I 75-85 20, 65-75 23. Black Alicante 8 140— 147, II 123—139. Frankenthaler I 134—137, II 120. Noten 140—320. ST. ANNALAND, 11 OKT. Uien middel 7.49, bonken 7.12, drielingen 10.08, picklers 24.49, aanvoer 40 ton. Bintjes gewone 9.88, bonken 15.25, aanvoer 15 ton. SOHBRPBNISSE, 11 OKT. Uien middel 7.59, bonken 7.12, drielingen 10.08, picklers 24.49, aanvoer 15 ton.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5