Bakermat voor schitterende industrie in Zierikzee Electro-technisch bedrijf slaat nu de vleugels uit „gezondheid* H Wegschap Walcheren streeft naar verantwoorde reserve Chr. Nationaal Schoolonderwijs viert 31 oktober eeuwfeest FILMS Aanrijdingen Complete beeldhouwwerken in gebakslagroom en marsepein Zeeuwsch Dagblad Medezeggenschap Afbetaling Plotseling overleden UNICUM VOOR PROVINCIE Ir. Koopman: Nuchter en vol energie Belangstelling Herindeling in stadium van detailpunten Specialisatie Ds. Kiehl 75 jaar PRISMA Meer wegen zullen verbeterd moeten worden Bezwaarschrift aan G.S. over wachtgeldregeling In memoriam Henri de Meyer Herdenking in Utrecht Bij het meren been afgekneld Expositie Zeeuwse beeldende kunst geopend Belgische dame bij het Zwin aangerand Kringvergadering van het Ned. Rode Kruis Liberiaans schip voor reparatie in Vlissingen Woensdag 12 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk anneer er gesproken en geschreven wordt over de medezeggenschap, dan gaan onze gedachten in de aller eerste plaats uit naar medezeggen schapscommissies in de bedrijven, in het bijzonder de particuliere bedrij ven. Dat is onjuist en een te grote be perking van de functie, die de mede zeggenschapscommissie in alle ge ledingen van het maatschappelijk leven kan én moet hebben. De medezeggenschap in de sfeer van de overheid is nog maar nauwe lijks van de grond in de zin, die wij bedoelen. Het Georganiseerd Overleg functioneert bevredigend al komen er wel eens hiaten te voorschijn. De medezeggenschap echter, is een goed, dat in nog veel te weinig gemeenten wordt toegepast. In de gemeentelijke bedrijven komen de commissies soms moeizaam op dreef. Zij vergaderen een enkele maal en dan zwakt het enthousiasme weer af. Dat ligt ener zijds aan de directeuren van de be drijven, anderzijds aan de medewer kers in die bedrijven. Het is een proces, dat zich moeilijk ontwikkelt, omdat de medezeggen schap bij de overheid in een geheel andere sfeer zich afspeelt dan in het particuliere bedrijf. Men dient als het ware te leren die medezeggenschap op de juiste wijze te hanteren. Bij de secretarieën ligt de zaak nog moeilijker. Veelal is de gemeente secretaris voorzitter van de commissie en zowel hij als zijn medeleden moe ten groeien naar een situatie, waarin de bedoeling van het „medezeggen" gestalte en functie krijgt. Nog veel te weinig worden bepaalde maatregelen, die of wel van boven af (rijksover heid) of van binnen uit (college van B. en W.) worden of moeten worden toegepast besproken in het midden van de mensen, die er mee te maken krijgen. Dit moeilijke en verantwoordelijke werk vereist een vorm van aanpas sing en een bepaalde instelling. Ge meentebestuurders zowel als ambtena ren van hoog tot laag zullen zich bij voortduring moeten bezinnen op de medezeggenschapstaak, opdat ook de werkgemeenschap in het midden van de burgerlijke gemeente inhoud krijgt. (YVER DE AFBETALINGSPERIKE- LEN is reeds veel geschreven, zo wel in gunstige als in ongunstige zin. Wij willen over het systeem als zo danig zeker niet de staf breken, omdat zich talloze mogelijkheden voor doen voor minder draagkrachtige gezinnen zich bepaalde dure gebruiksvoorwer pen aan te schaffen. In het licht ech ter van de verscherping van de afbe- talingsvoorwaarden, die de minister van Economische Zaken tegelijk met het verschijnen van de Miljoenennota heeft afgekondigd, willen wij er enige aandacht aan besteden. De officiële argumentering van het strakker aanhalen van de afbetalings- regel en door middel van het vast stellen van hogere aanbetalingsbedra gen is: de sterke stijging van ver kopen-op-afbetaling in de consump tieve sector wat af te remmen. Dit in het bijzonder in verband met de con juncturele spanningen in het econo misch leven. Is die laatste argumen tering volledig te onderschrijven, om nog een reden menen wij de maatregel te moeten toejuichen. En wel uit so ciaal oogpunt. Immers, de huidige welvaartspsychose leidt er al snel toe, dat men anticipeert op de toekom stige toeneming van de produktiviteit en daarmee op vermeende toeneming van lonen en salarissen. Dit verschil lende verslagen van kredietinstellin gen en spaarbanken is wel gebleken, dat het percentage „moeilijke geval len" belangrijk stijgt. Te veel gezinnen nemen te veel hooi op hun financiële vork. Dit leidt tot een overbesteding in de privé-sector, waardoor financiële spanningen in de gezinnen optreden met alle nare gevolgen van dien. Bij alle belangrijke economische motieven dus, die aan de maatregel ten grondslag liggen en die ogenschijn lijk veel belangrijker zijn dan wat wij er als argument aan willen toevoegen, blijft voor ons de financiële gezond heid van het gezin één van de be langrijkste redenen, waarom wij deze maatregelen toejuichen. Voor het gezonde gezin blijven er niettemin mogelijkheden voldoende om op deze wijze zich duurzame ge bruiksvoorwerpen aan te schaffen. YERSEKE. De heer P. van Oos ten vertrok maandagmiddag naar de zeedijk om daar zijn roeiboot te ver zorgen". Na vier uur was de heer van Oosten nog niet terug. Daar hij hart patiënt was werd het ergste gevreesd. Na onderzoek vond men hem dood naast zijn roeiboot. De heer van Oos ten is 56 jaar geworden. ZIERIKZEE. Nagenoeg onopgemerkt is in de loop van dit jaar in Zierikzee een nieuw, en voor Zeeland uniek, bedrijf tot stand gekomen. Dit jonge bedrijf, waarvan de activiteiten zich nog in een pril stadium bevinden, is ondergebracht in een pand aan de Oude haven dat, bedriegelijk genoeg, de indruk geeft slechts een normaal woonhuis te zijn. Alleen een bescheiden bordje met de woorden „Delta-Electronics" zou aan aanwijzing kunnen zijn dat hier een of andere vorm van industriële bedrijvigheid is te vinden. En inderdaad, Delta-Electronics reeds uit de naam valt het af te leiden is een gloednieuwe industrie die tot doel heeft niet slechts het fabriceren maar ook het ontwerpen van electronische apparatuur. Dus ook in dit geval geldt dat schijn bedriegt: Ach ter de onschuldige voorgevel verbergen zich een werkplaats en een laboratorium. En wanneer de voortekenen niet bedriegen is hier de bakermat van een bedrijf dat voor Zierikzee en wellicht voor geheel Schouwen-Duiveland uitermate belangrijk zal worden! De eigenaar en oprichter, ir. C. J. Koopman geboren in Nieuwerkerk en opgegroeid in Zierikzee is vol en thousiasme en vertrouwen, welke ech ter getemperd worden door een nuchte re kijk op de werkelijkheid. Hij en zijn vrouw hebben het afgelopen jaar heel hard moeten werken en zich vele opof feringen moeten getroosten om met de eerste voorbereidingen gereed te komen. In januari van dit jaar begon de heer Koopman met het ontwerpen van de eerste producten die hij beoogde te gaan fabriceren. Afgelopen zomer liet hij bro chures drukken, trok het land door, kort om pakte hij het commerciële gedeelte aan. De Firato, de traditionele radio-elec- tronica tentoonstelling in Amsterdam, waar Delta-Electronics met een stand was vertegenwoordigd werd een groot succes. De producten van Delta-Electronics. ontwerp van ir. Koopman dus, de ge< loop van 1961 meerdere werk krachten zullen moeten worden aangetrokken", zegt ir. Koopman voorzichtig. Aan de leiding zal het in ieder geval niet liggen. Electro-tech nisch ingenieur Koopman, die, boerenzoon van afkomst, de elec tronics de voorkeur gaf boven de boerderij, verenigt zowel techni sche als commerciële kwaliteiten in één persoon. Raadsvergadering Veere VEERE „Wij zijn nu met de gemeentelijke herindeling in een stadium gekomen, waarin we gaan praten over detailpunten", aldus de burgemeester van Vee- re, jhr. I. F. den Beer-Poortugaal tijdens de gisteren gehouden raadsvergadering. In een brief aan G. S. worden enkele van deze detailpunten die voor Veere van belang zijn naar voren gebracht. Men zou graag zien dat de grens tus- sen Veere en Middelburg werd gecorri geerd. Ook wordt in dit schrijven aan gedrongen op een betere wachtgeldre geling. Met betrekking tot de gemeen schappelijke dienst van bouw en wo ningtoezicht wordt opgemerkt, dat wan neer enkele gemeenten zich terugtrek ken het onbillijk is de hieruit voort vloeiende hogere kosten, ten laste van de overblijvende gemeenten te brengen. Ook wordt gevraagd de rechtspositie van het personeel van bouw en woningtoe zicht te regelen. De overige agendapunten werden vlot afgewerkt. De raad besloot o.m. eervol ontslag te verlenen aan de heer J. C. Huffenreuter als administrateur van het gemeentelijk vismijnbedrijf. Tot tijdelijk administrateur werd benoemd de heer R. W. Zijlstra. Van de provincie Zeeland werd een subsidie in de restauratiekos ten van de Campveersetoren aanvaard. Aan de vereniging voor bijzonder la ger onderwijs op gereformeerde grond slag werd grond overgedragen voor de nieuwe school. Voor bezichtiging van het stadhuis zal voortaan door groepen van acht tot twintig personen 3.50 entree moeten worden betaald, tot nu toe was dit 2.50. Groepen van meer dan twintig personen zijn 5.verschuldigd. In de rondvraag uitte de heer J. Bak ker (a.r.) klachten over de straatver lichting. Volgens hem zouden verschil lende (gas)lantaarns niet branden. De heer Mol (g.b.) noemde de straatver lichting verouderd. Wethouder Kasse zei dat overschake ling op electrische straatverlichting on geveer 50.000 zal kosten. Dit is voor Veere onmogelijk. Ten slotte zegde de voorzitter toe dat door B. en W. een onderzoek zal worden in gesteld. Hierna zal contact worden op genomen met de gasfabriek. Tot slot vergaderde de raad in be sloten zitting verder ter bespreking van de recreatieplannen. transistoriseerde voedingsapparaten hebben er heel sterk de aandacht ge trokken. Zelfs in die mate dat een toonaange vend Belgisch vakspecialistisch tijd schrift ,,De professionele radio elec- tronica" waarderende woorden er aan wijdde. Zij schreef: „Delta-Elec tronies is een jong bedrijf dat zich uitsluitend bezig houdt met de fabri catie van electronische voedingsappa raten. Hierbij vallen vooral de stevi ge bouw en de mooie vormgeving op. Het betreft hier getransistoriseerde voedingseenheden voor industriële toe passing". Omdat het de leek nu nog allerminst duidelijk zal zijn wat Delta-Electronics nu eigenlijk maakt allereerst het vol gende. Op het ogenblik heeft men alleen de zogenaamde getransistoriseerde voe- dingsapparatuur in productie. Hier onder verstaat men de bekende omvor mers d.w.z. apparaten die gelijkspan ning om kunnen zetten in een andere spanning of wisselspanning en de gesta biliseerde voedingsapparaten. Laatstge noemde is het belangrijkste product. Deze dient om transistorschakelingen in laboratoria e.d. te voeden, en iedere in dustrie heeft voor de automatisering transistorschakelingen nodig. In het algemeen ligt het in de bedoe ling van ir. Koopman zich uitsluitend toe te gaan leggen op de fabricage van gespecialiseerde electronische appara tuur. ,,Geen massaproductie", verduide lijkt hij ten overvloede. Uit de order portefeuille blijkt thans wel hoe groot de behoefte is. Binnen enkele weken tijds heeft hij na de Firato welke 6 september haar poorten sloot o.m. voor duizenden guldens aan orders ver kregen. Onder de vele aanvragers be vinden zich illustere namenWeten schappelijke en industriële laboratoria tonen een wel zeer grote belangstelling. Geïnteresseerd .zijn o.m. Werkspoor, de Gist- en Spiritusfabrieken in Delft, het Instituut voor Kernfysica, diverse laboratoria die zich bezighouden met de ontwikkeling van de luchtvaart en voorts tal van grote industrieën. Belangwekkend is ook dat de tech- nisch-physische dienst van het T.N.O. en T.H. te Delft reeds een regelmatig afnemer is. Niet te zeggen is, welke onvoor ziene mogelijkheden er in het huis aan de Oude haven verscholen liggen. Zeker is evenwel dat Zierikzee zich hiermee een schit terend bedrijf heeft verworven. Thans, nu het produktieproces nog op gang moet komen en de eerste series ontwikkeld worden, geeft Delta Electronics reeds werk aan enige mensen. En wan neer bevoegde instanties de no dige ruggesteun bieden is het vrijwel zeker dat er binnenkort werk voor tientallen zal zijn. „Het laat zich aanzien dat in de Meer medewerking nodig voor Jeugdnatuurwacht VLISSINGEN. Op een on langs gehouden vergadering van de ^Jeugdnatuurwacht is met te leurstelling geconstateerd dat door het Vlissing.se onderwijzers- korps het belang van deze instel ling niet ten volle wordt ingezien. Verschillende geplande evene menten konden door gebrek aan medewerking van onderwijzers en onderwijzeressen geen door gang vinden. Een zoektocht waar bij het onderwijzend personeel als controleur zou optreden moest afgelast worden evenals een tocht naar het Sloe. Plannen zijn nu uitgewerkt voor een dergelijke tocht van de zesde klas van de Jan Ligthartschool waarbij als voorbereiding een theorieles ge geven zal worden. Ook zal de Jeugdnatuurwacht ingeschakeld worden in de plant soenen. Eens in de vier weken gaat een bepaalde klas deze dienst verrichten. Binnenkort zul len nieuwe leden geïnstalleerd worden. Deze worden „gerecru- teerd" uit de nieuwe vijfde klas sen van de lagere scholen. GOES. Ds. P. L. Kiehl, era, pre dikant der Nederlands Hervormde Kerk vierde zijn vijfenzeventigste verjaardag. Ds. Kiehl werd op U oktober 1885 te Batavia geboren. Hij bezocht het gymna sium te Kampen en studeerde daarna theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij werd op zondag 19 maart 191il bevestigd als predikant van de Her vormde Gemeente van Ritlhem. In 1915 verwisselde hij deze gemeente met die van Joure, waar hem in verband met zijn benoeming tot predikantevangelist van de rechtzinnige Hervormde Evan gelisatie te Hoorn met ingang van 25 maart 1922 eervol ontslag met de be voegdheid van emeritus werd verleend. Ruim vijf jaar later keerde ds. Kiehl als dienstdoend predikant in de Neder lands Hervormde Kerk terug en deed op zondag 17 juli 1927 zijn intrede als predikant van de Hervormde gemeente van Echteld in de Classis Tiel. Op zon dag 6 oktober 1929 nam ds. Kiehl het beroep van de Nederlands Hervormde Gemeente van Hazerswoude aan, van waar hij op zondag 27 juli 1947 naar Leur in de Classis Breda vertrok. Dit was zijn laatste gemeente, welke in 1952 met die van Etten werd gecom bineerd. Ds.Kiehl diende deze kleine Brabantse gemeente tot zondag 23 ok tober 1952, teon hem emeritaat werd ver leend. In de mobilisatie 1939-1940 was ds, Kiehl op Walcheren, werkzaam als reserve veldprediker. Hij werd daar in de meidagen van 1940 krijgsgevangene gemaakt. Na de oorlog is hem het oor- logskruis met de gesp Bijzondere krijgS' verdiensten mei 1940 uitgereikt. Advertentie Advertentie Man van die klok... De man die een horloge heeft waarvan hij op aan kan... een horloge gekocht bij een vakman - die hem graag en deskundig heeft geadviseerd... gekocht bij zijn eigen horloger. het goede Anker-horloge Scliippersdiensten Stampersgat Eigen nieuwsdienst STAMPERSGAT. Gedurende de suikerbietencampagne wordt er in de kantine van de suikerfabriek Dinteloord te Stampersgat zondags kerkdienst ge houden. De diensten staan beurtelings onder verantwoordelijkheid van de kerkera den der verschillende geloofsgemeen schappen in de omgeving. De verdeling is tot stand gekomen door overleg tus sen de raden en deputaatschappen voor de geestelijke verzorging voor de schip pers. TERNEUZEN. Toen de heer J, Jonkman bij de bestelauto, toebehorend aan de firma Y, te Terneuzen, die hij in de Jacob Catsstraat, geparkeerd had, terugkwam, bemerkte hij dat deze aan de linkerzijde flinke beschadigingen had opgelopen, en het linkerportier geheel ontzet was. Een onderzoek bracht aan tiet licht dat de heer S. B. uit Zaam- slag, met zijn tractor in botsing was gekomen met de auto, doch zonder meer doorgereden was. Op het kruispunt Axelsestraat-Van Steenbergenlaan had een aanrijding plaats tussen een personenauto, be stuurd door B.A.Y.C. en bromfietsrijder G. V., beiden uit Terneuzen. Het on geval werd veroorzaakt doordat de be stuurder van de auto geen voorrang verleende. V. werd licht gewond. Auto en broimfiets werden beiden beschadigd. Mr/ 1 NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Een personenauto te Westkapelle kwam in aanrijding met een tractor, be stuurd door de heer P. Verhage. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De personenauto kreeg veel mate riële schade. Voor de jeugddienst die te Westkapelle gehouden werd, door ds. -Oosthoek, be stond slechts- matige belangstelling. Slechts ongeveer vijftig jongeren -bezoch ten deze dienst. MIDDELBURG. Het college van beheer van het Waterschap Wegschap Walcheren heeft gisteren zonder hoof delijke stemming de begroting voor het dienstjaar 1961 vastgesteld. In deze be groting worden de ongedekte uitgaven geraamd op 361.360. Het enige lid van het college, dat opmerkingen had over deze begroting was de heer M. A. V. Popering nit Vlissingen, die nog eens teruggreep op de brief die het gemeen tebestuur van zijn woonplaats aan het dagelijks bestuur had gezonden. De heer Van Popering zei dat het hem was opgevallen, dat er met be trekking tot de verbetering van de weg Grijsperke-Oostkapelle een groot ver schil was tussen de raming op de be groting 1960 en die van 1961. Het ver schil van 26.450 zou volgens hem na der moeten worden toegelicht. Nu moet al 215.550 voor de verbetering worden uitgetrokken, verklaarde hij met na druk. De heer Van Popering waarschuwde het dagelijks bestuur, dat het ten koste van de gemeenten niet al te grote re serves moet kweken. De voorzitter van het dagelijks bestuur,' de heer J. L. Dregmans, hielp hem spoedig uit de droom. Hij zei dat naderhand was ge bleken, dat het voordeliger zou worden vooraf met betrekking tot de weg Grijs- kerke-Oostkapelle een eerste onder houdsbeurt met kalkmortel te doen verrichten. In 1959 was het voorts niet zo, dat er veel verbeteringen aan we gen op Walcheren zouden moeten plaats vinden. Thans heeft men daarover an dere gedachten. De heer Dregmans wees erop, dat het streven van het dagelijks bestuur erop gericht is zoveel mogelijk wegen te verbeteren, die op het ogenblik in hun huidige toestand niet gehandhaafd kin nen worden. Wij streven naar een zo danige financiële positie, ging de voor zitter verder, dat een verantwoorde re serve kan worden gevormd. Op het Ogenblik zijn wij zover, dat hogere be- stuursinstanties wat de verbetering van Raad Grijpslterke GRIJPSKERKE De raad ging gro tendeels akkoord met een schrijven aan Gedeputeerde Staten betreffende de ge meentelijke herindeling van Walcheren. Grijpskerke zal per 1 januari 1962 een onderdeel vormen van de gemeente Ma- riekerke, samen met Meliskerke, Aag- tekerke, Serooskerke en het noordelijk deel van St. Laurens. Wel werden er opmerkingen gemaakt over de gewijzig de wachtgeldregeling, die de Grijpskerk- se raad ronduit ongunstig vond. Het percentage der oude regeling bedraagt van 85 tot 70 procent, terwijl de nieu we regeling tot zestig procent gedaald Is. Besloten werd een bezwaarschrijven tot G.S. te richten. Met algemene stemmen werd de heer Th. J. Andriessen, burgemeester van Ovezande. conform het voorstel van B. en W. benoemd tot lid van de commis sie van beheer schoolartsendienst op Walcheren. Eveneens goedgekeurd werd een voorstel de eerstvolgende vijf ja ren vrijstelling te vragen om in Grijps kerke openbaar lager onderwijs te ge ven. Het tekort der begroting voor 1961 werd beraamd op 5659. De begroting werd toch sluitend gemaakt door een verhoging, welke geraamd werd op 5380. De kapitaaldienst toonde een na delig saldo van 42.849,32. De algemene dienst werd zonder nadelig saldo beslo- GOES. Weet u wat er allemaal komt kijken voor u uw sneetje wit of tarwe op uw hord hebt liggen? Weet u hoeveel uren de bakker daarvoor aan het werk is geweest? Hoeveel jaren hij moest leren, eer hij de ettelijke diploma's, nodig om het doodgewone dagelijkse brood te mo gen fabriceren, verworven had? Wij hadden er ook nooit zo bij stilgestaan, voor we een 'kijkje namen op de grote bakkersteiïtoonstel- ling, die vandaag in zaal Krij'ger te Goes haar poor ten opent. Daar werd ons verteld hoe belangrijk het brood is terwijl iedereen het als iets doodgewoons beschouwt. Wanneer de gebakjes een d-ubbeltje duurder worden, haalt u mis schien even geërgerd de schouders op en koopt die watk een gebakje minder, doch wanneer de broodprijs twee cen ten hoger wordt, komt de gehele Tweede Ka mer in het geweer en ontstaan er ware brood- oorlogen. In oosterse landen wordt brood als iets heiligs bee- schouwd, doch in Neder land ziet u na de middag pauze de mussen zich vor- stelije tegoed doen aan achteloos weggegooide twaalfuurtjes. Over de ge hele wereld kent men on geveer duizend soorten brood, waarvan er in Ne derland ongeveer vijftig gebakken worden. Vooral de grote variatie, mogelijkheden op dit ge bied zijn te weinig bekend. Kent u bijvoorbeeld de Duivekater, de Weihnacht- stoll, de Paasmannetjes, Antwerpse koffiebroodjes en nog vele andere soor ten? Een van de voornaam ste drijfveren tot het or ganiseren van de grote bakkersvakwedstrijd en -tentoonstelling is o.a. het publiek een beter inzicht in het hakkersvak te ge ven en eens kennis te la ten maken met de minder gebruikelijke brood- en gebaksoorten. U kunt hier een echte bakkerij in werking zien, waarover leerlingen van de ambachtsschool, afde ling bakkerij, vakkundig de scepter zwaaien. Daar kunt u dus de 'kadetjes gade slaan vanaf hun pril ste stadium, tot ze 'goud bruin en knapperig klaar liggen om opgegeten te worden. Een zeer belangrijk on derdeel vormt natuurlijk ook de tentoonstelling van de banketbakkerijproduk- ten. Hier kunt u de fraai ste scheppingen in gebak, slagroom en marsepein, die soms ware beeldhouw werken gelij'ken, bewon deren. Daar deze inzendin gen tot de opening strikt geheim blijven kunnen we u hierover niets verklap pen. Hiernaast zal, zowel let terlijk als figuurlijk, een „hete" strijd 'geleverd wor. den om de wisselbeker, die verleden keer in het bezit kwam van de heer Van Wijngen. die natuur lijk dit jaar zijn bakkers- eer en de beker met vuur zal verdedigen. Bovendien is er een tentoonstelling van bakkersgrondstoffen en -machines, zodat u zich met eigen ogen kunt overtuigen wat er allemaal in uw half regeringswit gaat. Al met al hebben de ruim 450 inzenders en deelnemers hun uiterste best gedaan om u een pro gramma voor te zetten dat u het water in de mond zal doen komen. wegen aangaat het in aanmerking ko men voor een rijksbijdrage erkennen. Het college van beheer besloot voorts de interim-regeling ziektekosten ambte naren 1960, geldend voor het burgerlijk rijkspersoneel, van overeenkomstige toe passing te verklaren op het personeel van het Waterschap Wegschap Walche ren. Ook werd voor dit personeel een spaarregeling in het leven geroepen. Voorts machtigde het college van be heer het dagelijks bestuur het onder houd van wegen en straten, ter uitvoe ring van de begroting 1961, tot een be drag van 160.420 aan te besteden. De som ter bestrijding van de in de begro ting geraamde uitgaven, die moet wor den omgeslagen over de gemeenten en de Polder Walcheren werd bepaald op 361.360. In de vacature, ontstaan door het af treden van de heer J. Moll, werd be noemd ir. K. C. Box, directeur van ge meentewerken te Vlissingen. In de va cature ontstaan door het overlijden van mr. P. Loeff werd benoemd jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg. De heer Rutgers werd ook in het dagelijks be stuur gekozen. Bij de aanvang van de vergadering herdacht de vergadering het overleden bestuurslid mr. Loeff, die door de voor zitter gekenschetst werd als een trouw, toegewijd en nauwgezet werker, die de belangen van het Wegschap op uitste kende wijze behartigde. TERNEUZEN. Het overlijden van de heer H. R. A. de Meijer heeft in Ter neuzen een diepe indruk gemaakt. Dat laat zich ook verstaan als men be denkt dat de heer De Meijer gedurende dertig jaar het directeurschap heeft be kleed van de Scheepvaart-expeditie en agentuur-maatschappij, het bedrijf dat voor de ontwikkeling van Terneuzen van zo groot belang is geweest. Zoals zo vaak gebeurt lijkt het of de carrière van de heer De Meijer min of meer aan toevallige omstandigheden te danken is Aanvankelijk lag het n.l. hele maal niet in de bedoeling d'at hij in het ouderlijk bedrijf zou worden opgenomen. Drie oudere broers kwamen eerder io aanmerking* en hij zocht het allereerst bij de P.T.T. Het bleek dat dit voor zijn karakter een verkeerde keus was ge weest en hij verhuisde al spoedig naar Rotterdam waar hij in de kortst moge lijke tijd d'e nodige talenkennis en prak tische handelskennis opdeed. Vooral het Spaans leerde hij zo vlot dat de heer De Meijer al spoedig door de toenmalige consul-generaal van Cuba werd aange zocht als eerste klerk van de kanselarij. Toen deze consul einge jaren nadien naar Cuba terugkeerde kon Henri de Meyer direct in dienst treden bij de Hol land Amerika Lijn op de Cuba-Mexico dienst. Maar kort voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog stond hjj voor de beslissende keus: Uitgezonden te worden naar Cuba, of toch nog een vrijgekomen plaats innemen in het ouderlijk bedrijf te Terneuzen. Hij koos het laatste. In 1&20 werd de grondslag gelegd voor een nieuwe functie van Terneuzen, n.l. veem en opslaghaven. Sindsdien was zijn dagelijkse gang van kantoor naar de ha ven. roeg of laat, dag en nacht was hij op en bij zijn werk en hij maakte dat werk groot. In mei 1940 zag hij bijna het hele veembeórijf in vlammen opgaan en het moest tot 1947 duren voor de eerste ha venloodsen weer in bedrijf werden ge steld. Hij wist het echter weer op te bou wen en zelfs uit te breiden. Eind 1956, na bijna 30 jaar di recteurschap trok hij zich terug. Hij deed dit echter in de weten schap dat hij het bedrijf in uit stekende conditie aan zijn opvol gers overdroeg. UTRECHT. Op maandag 31 okto ber a.s. hoopt de Vereniging voor Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs het feit te herdenken dat zij honderd jaar ge leden werd opgericht. Deze herdenking zal plaatsvinden te Utrecht. Des morgens om half elf zal er een kerkdienst zijn in de Domkerk, waarin zal voorgaan dr. H. J. Honders, Ned. herv. predikant, tweede voorzitter der vereniging. Muzikale medewerking zal worden verleend door de heer Z. Stof fel van Viegen, organist, door het koor van de christelijke kweekschool „Reho- both" en door het Da Costaschoolkinder- koor. Des middags om half drie zal er een bijeenkomst zijn in Tivoli, tijdens wel ke prof. dr. H. Smitskamp, voorzitter van de vereniging, de gedachtenisrede zal uitspreken, en o.m. het woord zal worden gevoerd door de minister van O., K. en W. Na afloop zal er een re ceptie zijn. Ter gelegenheid van dit jubileum zal een gedenkboek verschijnen. De vereni ging telt als leden ruim duizend scho len in totaal, die door 200.000 kinderen worden bezocht. Zij heeft achttien in specteurs in haar dienst, die met deze scholen voortdurend contact onderhou den. Vooral de laatste jaren is het aan tal aangesloten scholen sterk toegeno men. Aanvankelijk was het hoofddoel der vereniging materiële en morele steun te verlenen aan besturen die een christe lijke school wilden oprichten. Ook werd veel aandacht geschonken aan de oplei ding van onderwijskrachten voor het christelijk onderwijs. Door het verstrek ken van studietoelagen zijn in het ver leden velen in de gelegenheid gesteld HANSWEERT. De 20-jarige Belgi sche matroos E. v. d. Paar, aan boord van het Belgische tankschip, Citerna 45" had het ongeluk bij het afmeren aan de steiger van de oostsluis in Hans- weert met een been in de staaldraad bekneld te raken. Het been werd boven de knie afgeknepen. Dr. J. A. C. Arends verleende eerste hulp, waarna het slachtoffer werd overgebracht naar het ziekenhuis St. Joanna in Goes. voor het christelijk onderwijs te wor den opgeleid. In later jaren, vooral na de onderwijs- pacificatie in 1920, is de vereniging zich gaan bewegen op pedagogisch terrein, waarhij het zwaartepunt is komen te liggen op de inspectie, die tot taak heeft te adviseren en te stimuleren. De vereniging draagt een interkerke lijk karakter. MIDDELBURG De voorzitter van de Stichting Zeeuwse Beeldende Kunste naars, ir. J. L. Petrie, heette gisteravond de belangstellenden welkom bij de ope ning van de expositie die van 11 tot 26 oktober in de kunstzaal van Van Ben- them en Jutting gehouden wordt. Hij schetste in het kort het karakter van de tentoonstelling, die kleinere werken van kunstenaars als Jan Jongschaap. Andries Minderhout, Henkkooger, Rinus' van der Neut, Piet Bulthuis, Antoine Mes. Ad Braat en echtgenote en Alice Hamerlinck liet zien, maar die niet volledig repre sentatief voor de Zeeuwse beeldende kunstenaars kon zijn. Vorig jaar met Kerstfeest werd in de vleeshal eert ex positie van groter werk gehouden; ook dit jaar was dat niet mogelijk. Ir. Petrie noemde verder de gunstige subsidie regeling, die de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in het leven heeft geroepen, waarbij de koper in de aanschaffingsisom voor een bepaald be drag tegemoet wordt gekomen. Uiteraard zal deze regeling de kooplust van kunst liefhebbers zeer stimuleren. Ir. Petrie gaf daarna het woord aan jhr. mr. Th. A. J. W. Schorer, die de officiële opening ver richtte. CADZAND. Een Belgische dame, mej. V. woonachtig te Brussel, is door een drietal opgeschoten jongens aange rand en beroofd van een bedrag van 500 Belgische francs en van een leren jas. Mej. V. wandelde van Knokke langs het strand naar Cadzand en werd in het Zwin overvallen. Bij nadering van een andere wandelaar trokken de aan randers zich terug en zijn vermoedelijk over de Belgische grens verdwenen. De rijkspolitie te Cadzand heeft het onder zoek met kracht ter hand genomen. De beul vari Springdale In Grand Theater te Goes draait deze weer weer eens een Western. De film, getiteld „De beul van Springdale" ver telt het spannende verhaal van een kop pige sheriff die een moordenaar moet hangen, terwijl deze boef door zijn stad genoten. als onschuldig wordt beschouwd. De sheriff heeft derhalve veel te verdu ren. maar zoals altijd: Ook in deze film zegeviert ten slotte het recht. In zijn soort het zien wel waard: Boeiend en kleurrijk. De hoofdrollen worden ver tolkt door Fred Macmurray en Maggie Hayes. Het monster uit de riolen In Tokio verdwijnen op geheimzinnige wijze mensen. Aanvankelijk denkt de politie aan een gangstersbende, maar weldra komt men langs laboratorium- onderzoekingen tot andere gedachten. Afvalproducten van de h-bom hebben een afzichtelijk monster doen ontstaan in de riolen van Tokio. Af en toe komt het als glibberige mas sa te voorschijn en lost ieder die het grij pen kan op. Ten slotte lukt het dit mon ster met vuur te vernietigen. Deze spannende griezelfilm, die uit stekend is opgenomen, maar verder wei nig in hand heeft, draait in Alhambra te Vlissingen. De zwarte orchidee Een film, spelend in het milieu van de Italiaanse immigranten in Amerika, draait m City, Middelburg, onder de titel De zwarte orchidee. De naam van de film slaat op een jon ge knappe weduwe die de aandacht trekt van een weduwnaar waarnaar een ro mance ontstaat tussen hen. Een dochter van de weduwnaar gooit door haar vijan dige houding tegenover de weduwe aan vankelijk roet in het eten, maar ziet ten slotte het verkeerde van haar handel wijze. Alles loopt dus gelukkig goed af. Het bijzondere van deze knap doo'r Mar tin Ritt geregisseerde film is dat het ver haal zich afspeelt tussen gewone mensen in een alledaagse omgeving en toch sterk boert door de menselijke aanpak van de problemen, de pittige dialoog en het ster ke spel van Sophia Loren en Anthonie Qumn. De ondergang van Billy the Kid Sinds de wild west film psychologische trekjes meekrijgen zijn er weliswaar voortreffelijke rolprenten in het genre als „High Noon" en „Shane" op de markt gebracht, maar de keerzijde van de me daille is deze week in Luxor, Vlissingen, BiuTthe K?d',draait "De ondergang van De psychologische trekjes verdringen m deze film de romantiek van de recht door zee gaande Western, met het gevolg i .e - m stomvervelend wordt. Het enige dat te bewonderen valt Is heet knappe spel van Paul Newman in de titelrol. afdeIing Zeeland van V Kruls belegt °p zater dag 12 november in de ..Prins van kring)mrgadering voor de afdelingsbesturen. De agenda vermeldt o m de aanbeveling van mr. J. J v.d. Weel tot benoeming» van kringcommis- De huidige kringcommissaris, mr. J A Heyse, is met ingang van 1 januari a.s. benoemd tot lid van 'het dagelijks bestuur en wordt van dit college pen ningmeester. Op deze vergadering zal tevens afscheid worden genomen de heer Heyse. van Loodsdiensten gestaakt VISSINGEN. In de nacht van maandag op dinsdag moest de loods- dienst Wielingen voor alle diensten gestaakt worden. De tot stormkracht aanwakkerende wind maakte een verantwoord uitvoeren van het over brengen van loodsen op de binnen komende schepen onmogelijk. Later in de morgen staakte de Ne derlandse loodsdienst in het Oostgat de dienst voor kleine schepen. Verschillende kustvaarder zochten beschutting op de rede en in de haven van Vlissingen. VLISSINGEN. Dinsdag is de gr0,te, Liberiaanse tanker „Atlantic Lady" in Vlissingen aangekomen voor reparatie en onderhoud bij de Kon. Mij. „De Schelde". Het 12.000 ton me tende schip werd door een viertal sleepboten naar binnen gesleept waar bij gebruik gemaakt moest worden van de buitenkeersluis aangezien de grote schutsluis te klein was. De „Atlantic Lady" is eigendom van de Atlantic Tanker Co., onderdeel van het Livanos concern. In de maand september werd in de spaarbank van de Boerenleenbank t- Krabbendijke 244.511,95 ingelegd en 207 951,39 terugbetaald, zodat de spaar gelden aan het einde van genoemde maand 7.165.775,87 bedroegen. Er werden 11 nieuwe rekeningen ge-

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3