Slechts vorstverlet kan ons gebrek f SI bedekken sucrosa ADEN 4UER-NEHROE VREDESGËSPRFK 4DENAUERS WEISS: TOPCONFERENTIE EUROPESE ZES MAN KNEEP MEISJE KEEL DICHT - JAAR CEL GEËIST KNAP SNEL WEER OP BAKSTENEN- TE KORT BOUW IN HET GEDRANG ABASI Dinsdag 11 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Duitse mijnenvegers door ons land Drie factoren Wordt niet oud voor Uw tijd Vele strijksters één blazer Onrust blijft in Zuid-Rhodesië kalmeert zonder slaap te verwekken Melkfabriek maakt eind aan chaos Werd Bonn gewaarschuwd? B AMERIKAANS GELD IS WELKOM IN ROTTERDAM Met eigen ogen „OP BASIS...." RUST GEVRAAGD T bekeken 1 Twee aanwinsten vandaag 1 vandaag ONTWAPENING VAN BEIDE KANTEN ABDIJSIROOP Actie voor Chili 19 november Scherven, fruit en bier op straat na botsing VERSTEKELINGE GEWEIGERD OPLOSSING VAN HET SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN (in het kort Voor de goede orde delen «IJ O mede, dat «ij ir» enkele hiernavolgende sorteringen voorloolff tot 1 .iannar. uitverkocht zijn. begand^gtfvê lat enen en -klinkers van de fabrlekenStrating, Winachoten. stratiruc. Oude Pekola en Gron. Steenfabrieken, Onderdendam; en2elenaer tichels van de fabrieken Appingedaa en Garrela- weer van Veendorpa Steenfabrieken HTV. Door het natte seizoen, waardoor de gevormde stenen niet tijdig en voldoende droog werden, sullen ook voor «e nor male, courante sorteringen in gladde en yoetgecorteerije_ stenen langere levertijden moeten worden gevraagd dan wij noeten berichten, dat wij binnen afzienbare tijd ljn de productie van meiselsteen waalformaat stc htervan is. dat door de slechte weersomstandigheden an personeel onze productie rauwe steen belangrijk 'male is gebleven. ezige stenen zullen wij onze lopende orders afwerken, ■neer mogelijk nieuwe opdrachten te noteren, zodat wij f aanvragen zullen moeten afwijzen. „Het spijt ons U te moeten berich ten Eigen nieuwsdienst BONN. Een Duits eskader mij. nenvegers, het derde eskader uit Kiel bestaande uit acht snelle schepen met een totale bemanning van 220 koppen, zal vandaag een tocht beginnen naar Frankfort aan de Main en daarbij de binnenroute door Nederland nemen. Het zal IJmuiden, Utrecht en Rotter dam bezoeken. Woensdag vertrekt het eskader uit Kiel en komt donderdagmiddag te IJmuiden aan. Vandaar vaart het over het Noordzeekanaal en Merwedekanaal naar Utrecht, waar het vrijdag arri veert. Op 15 oktober is het vertrek naar Emmerik bepaald, een week later zal het Frankfort aan de Main bereiken. Vriendschap Vier dagen later begint de terugtocht en 31 oktober tegen 18 uur komt het te Rotterdam aan. De volgende dag zet het eskader via Cuxhaven zijn thuis reis naar Kiel voort. Het eskader staat onder bevel van ka pitein-luitenant ter zee eerste klasse Pe ter. De tocht geldt als een instructie- reis; met het bezoek aan Nederland wil de Duitse marine uiting geven aan haar vriendschap jegens ons land. Te Frank fort zal de commandant in de Pauls- kerk voor de bemanning een rede hou den over de betekenis van de Duitse nationale kleuren zwart rood goud. (Advertentie) ,ucp-°sK FANt*stiscHi de nieuwe zoetstof zonder saccharine Van een onzer redacteuren E NEDERLANDSE baksteenindustrie en de handelaren in bouwmaterialen hopen op een strenge vorst van enkele Jj maanden. Wanneer felle vorst het bouwen in Nederland enkele maanden stil zal leggen, wordt voorkomen, dat de bouw door gebrek aan materiaal door gebrek aan bakstenen omstreeks maart/april gestaakt zal moeten worden. De crisis in de Nederlandse bouwwereld dreigt groter te worden dan velen zich nu bewust zijn; allerwegen worden besprekingen gehouden om de komende moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Drie factoren hebben in onderlinge samenhang de crisis veroorzaakt: "j Door de zeer natte zomer beschikt -* men op de steenbakkerijen over een te geringe voorraad „groene stenen". In de zomermaanden moeten zoveel stenen worden gevormd en gedroogd, dat de ovens het gehele verdere jaar kunnen blijven bakken. De voorraad van nu is te klein om de ovens de hel# winter te vullen. o Het gebrek aan arbeiders heeft de voorraadvorming van „groene ste nen" nog meer afgeremd. Hierdoor zijn vele fabrieken vooral aan de grens niet in staat geweest de voorraadvor ming, die de natte zomer toestond, ge heel te verwezenlijken. o De export naar West-Duitsland. Er zijn fabrikanten, die ons verzeker den, dat de export een te verwaarlozen percentage bedraagt, hooguit vijf pro cent, Statistische gegevens brachten cij fers van achttien tot twintig procent aan het licht. Orderstop EEN handelaar in bouwmaterialen in het Oosten van ons land liet ons brieven zien van steenfabrieken, die een orderstop hadden afgekondigd. Hij vertelde ons, dat hij doorlopend op reis was om stenen te bemachtigen en dat hij dikwijls tot oneconomische maat regelen moest overgaan om zijn con tracten met aannemers te kunnen na komen. Zo ging hij eens per week ruim honderd kilometer van zijn bedrijf weg een partijtje stenen halen met een auto, die vijf maal deze hoeveelheid kon vervoeren; „Maar ik ben blij, dat ik ze kan krijgen en let al niet meer op hogere kosten." „Ik neem geen grote leveranties meer aan voorlopig", vertelde een andere handelaar, „want ik wil 's nachts rus tig slapen. En wanneer ik een grote opdracht, die over een half jaar loopt aanneem en ik kan van de winter de stenen niet krijgen, kan ik in rechten worden aangesproken omdat het werk stil komt te liggen, met alle ellend# daaraan verbonden." Export ZOWEL aan de Hibin in Amsterdam (Handelaren in baksteen in Neder land i, als aan de overkoepelende orga nisatie van de industrie „De Neder landse Baksteen" in Arnhem, hebben wij gevraagd, of het niet vreemd is, dat de export naar West-Duitsiand in het AMSTERDAM -- Wanneer hij niet met geweld van dat meisje was ver wijderd, dan zou dat onherroepelijk haar dood hebben betekend. De grens van bedreiging is hier verre overschre den. Ik acht poging tot doodslag be wezen. Aldus de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof in zijn requi- sitoor tegen de 23-jarige Amsterdamse stratenmaker W. G. van D. Deze stond gistermiddag in hoger beroep terecht. De procureur-generaal eiste bevestiging van het vonnis van de rechtbank; een jaar gevangenisstraf met aftrek. In de nacht van 25 januari had Van D. de twintigjarige mej. C. C. P. Bedorf in de Tuinstraat in Amsterdam tegen de grond gegooid en haar keel dicht ge knepen. Ze was daardoor even buiten kennis geraakt. Van D. had haar toege schreeuwd: „Word je weer goed? Anders maak ik je af!" Voorbijgangers trokken de jongeman die dronken was, van haar weg. Verdachte en het meisje hadden een paar jaar omgang met elkaar. Ze hadden elkens ruzie en gingen dikwijls uit elkaar, maar het was altijd weer goed geworden. De vrijdag voor de bewuste nacht had mejuffrouw Bedorf het echter voor goed uitgemaakt. Advertentie Laat stramheid en stijfheid niet de baas worden over Uw spieren en gewrichten. Reeds drie geslachten roemen Kloosterbal sem (Akker-Balsem) als snel pijnstillend en afdoend werkend wrüfmiddel bU reumatiek en spierpijn, spit en lendenpijn en boven dien als zuiverend bij wonden van allerlei aard. Een balsem in de ware zin des woords, waarvan men dan ook algemeen zegt: ..Kloosterbalsem - geen goud zo goed." Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. Jan Kelder (38), trompettist van het Radio-Kameror kest, heeft alle dames-musici uit on ze radio-orkesten bijeengeliaald in een nieuw ensemble. Gistermiddag maakte het orkest zijn radio-debuut, en de N.C.R.V. heeft het ensemble nog voor vier uitzendingen gecontrac teerd. De bezetting is: zes violen, twee altviolen, een cello, een contrabas, een harp, slagwerk, en niet te ver geten het instrument van Jan Kelder zelf, die als enige man in dit gezel schap dan wel niet de eerste viool, maar althans de laatste trompet kan spelen. Eén van de repertoirenum mers: „I'm in the mood for love". Ik heb haar niet bij de keel gegrepen, verdedigde verdachte zich. Ik heb haar om haar middel gepakt. Daardoor is ze gestruikeld en op de grond gevallen. Ik hield te veel van haar om haar iets te kunnen aandoen. Een vroegere baas van de stratenmaker, een viskoopman, was getuige. Hij zei: Van D. is geen kwade jongen. Hij is een groot kind en een harde wer ker. Hij kan zo weer bij mij komen werken. Dat zou ik graag willen, zei de ver dachte. Met dat meisje wordt het toch niets. Ze zou mijn ondergang betekenen. Dat zei de procureur-generaal ook: Verdachte is in zijn verhouding met het meisje het lijdende voorwerp geweest. Hij is een braaf jongetje, maar als hij wordt tegengewerkt, zoals in zijn liefde voor dit meisje, dan wordt hij agressief, haat dragend en zeer gevaarlijk. BOELAWAJO (Reuter). De span ningen "in Zuid-Rhodesië, waar de onte vredenheid over de lonen voor de ne gers en de geringe uitzichten over een spoedige onafhankelijkheid debet aan zijn, duren na de bloedige uitbarsting van het afgelopen weekeinde in Salis bury overal in het land nog voort. Gis ternacht ontstonden in de stad Gwelo, 150 km noordoostelijk van Boelawajo, relletjes waarbij de politie van de vuur wapens gebruik maakte en drie negers verwondde. Twee fabrieken en drie bakkerijen waren toen al in vlammen opgegaan. Gisteren overdag was de toestand in Gwelo weer normaal, maar in Boelawajo moest de reservepolitie in het geweer worden geroepen toen daar sterke onrust ontstond bij een staking van 2000 negers. Elders in het land, ook in Salisbury, gingen de arbeiders echter weer gewoon naar hun werk. Advertentie laatste half jaar meer dan verdubbeld is, terwijl op de binnenlandse markt een crisis dreigt. Hoewel de leden van de Hibin mede door de export in grote moeilijkheden dreigen te geraken, was het antwoord van beide organisaties eensluidend: Toen in 1957 de gevolgen van de be stedingsbeperking in de bouwwereld voelbaar werden, konden de fabrieken „hun bakstenen aan de straatstenen niet kwijt". Zij hebben toen, mede op aan dringen van het ministerie van econo mische zaken het destijds nog vrij be perkte afzetgebied in West-Duitsland aanzienlijk uitgebreid. In West-Duits land vonden zij niet alleen een zeer willige markt voor de baksteen, maar het prijsverschil was indrukwekkend. Niet verwaarlozen DE industrie voelt er weinig voor deze goede markt in West-Duits land nu te verwaarlozen, want bij een volgende remming der Nederlandse economie wil men deze markt graag als „uitlaatklep" bij de hand hebben. Tevens spreekt het prijsverschil een geducht woordje mee. Men kan natuur lijk het met sentiment geladen argu ment gebruiken, dat de Nederlandse woningnood langer zal duren, als er stenen te kort zijn. Een fabrikant heeft echter ook rekening te houden met een voordelige handelsbalans. Geen objec tief beoordelaar zal hem dit euvel dui den. Gewend als wij zijn aan de ge leide economie van na de oorlog, vroe gen wij de organisaties of er geen mogelijkheid tot een tijdelijke export stop of contingentering voor de bak stenen bestond. De E.E.G. (Europese economische ge meenschap), waarvan zowel Nederland als West-Duitsland lid zijn, verbiedt een van overheidswege uitgeoefende 4 belemmering van de handel onder meer in bakstenen tussén de leden van de E.E.G. - - - - Dringend beroep ipOCH heeft de regering al iets ge- -l daan. Bij de Nederlandse Baksteen in Arnhem hoorden we, dat minister Van Aartsen een dringend beroep op de baksteenindustrie heeft gedaan om de binnenlandse markt in de komende maanden te laten prevaleren teneinde te voorkomen, dat de bouw in Neder land bij gebrek aan materiaal moet worden stopgezet of moet worden ver traagd. De organisatie in Arnhem vertelde ons. dat deze oproep al enige weer klank had gevonden, want de export cijfers, die de eerste zes maanden van dit jaar soms tot ver over het dubbele van vorig jaar reikten, lopen geleide lijk terug tot ongeveer het niveau van vorig jaar. Duurder? Nee WIL de dreigende crisis echter min der groot worden gemaakt, dan zal dit cijfer de komende maanden nog verder omlaag moeten. Om de hieraan verbonden offers voor de industrie minder groot te maken, zou een tijde lijke verhoging van de binnenlandse baksteenprijzen kunnen dienen. Dit is echter in strijd met de politiek van deze regering en daarom niet te ver wachten. Te meer, omdat zoals men ons op het departement van econo mische zaken mededeelde het een voudiger is om een prijs te verhogen dan om deze na enkele maanden weer te verlagen. Dit wil echter niet zeggen, dat de regering werkloos toeziet tot de crisis een feit is en de bouwwerken stil komen te liggen. Gistermorgen deelde een woordvoerder van economi sche zaken ons mee, dat de minister op de hoogte is van de dreigende crisis en dat er nu besprekingen worden ge voerd met het departement van volks huisvesting om tot maatregelen te komen om de crisis het hoofd te bieden. Nog geen last BIJ de Nederlandse aannemers is er op dit moment nog weinig van de crisis merkbaar. Een groot aannemers bedrijf in Warmond legde ons echter IN PARAMARIBO: Van onze correspondent PARAMARIBO. In Paramaribo gaan deze maand de machines draaien van een melkfabriek, die op initiatief van de Surinaamse overheid is gebouwd. Daarmee komt een eind aan de chaos die uit het oude systeem was voortge vloeid. Ieder die daaraan behoefte had, kon in Suriname melkboertje spelen, Iedere melkboer zorgde ervoor dagelijks enkele tientallen afnemers te hebben en tegen het eind van de maand kwam hij met de rekening. Niet te nauw Had hij geen zin om zijn klanten te bedienen, dan bleef hij eenvoudig thuis en moesten de huisvrouwen hun toe vlucht nemen tot blikjesmelk. Met de 'kwaliteit van de melk namen sommige handelaren het niet al te nauw. Het de partement van sociale zaken en volksge zondheid houdt een grote brigade con troleurs op de been om de valse melkmengers op te sporen. Als de nieuwe fabriek is geopend moeten alle melkboeren hun melk bij de fabriek brengen, waarna ze wordt gecontroleerd. Pas dan kan de melkboer met zijn zuivere waar de klanten langs. De winst van de fabriek komt ten goede aan de melkleveranciers, die op den duur een coöperatie moeten oprichten ter ex ploitatie van de melkcentrale. uit, dat de aannemers pas op het aller laatste moment met de crisis zullen worden geconfronteerd. De handel zal tot op het laatste ogenblik pogen aan de verplichtingen te voldoen. Als de aannemer de crisis voelbaar ervaart, zal deze onmiddellijk in stilliggende bouwwerken aan de openbaarheid treden. Toch zijn er al vooral meer kleine aannemers die moeilijkheden met hun bevoorrading hebben en som migen hadden het al niet meer aan gedurfd voor grotere objecten in te schrijven. Allerwegen wordt het van het grootste belang geacht, dat de wo ningbouw niet zal stagneren. Daar om verwacht men, dat de regering in de komende maanden de bouw van fabrieken, kantoren e.d. aan ban den zal leggen, voor zover hiermee bakstenen zijn gemoeid. Er is nog weinig van de komende crisis in Nederland merkbaar. Een publikatie van de Nederlandse bak steenindustrie vermeldde dezer dagen trots, dat in augustus ruim acht mil joen meer bakstenen dan vorig jaar werden gebakken. Verder in de publi katie bespreekt men echter de positie van de „groene stenen" en deze stemt tot minder optimisme. Kwade kans TJOEWEL het niet waarschijnlijk is, >1- dat een drastische vrijwillige inkrimping van de export de crisis ge heel kan voorkomen, zou deze beper king de dreigende noodtoestand wel tot minder rampzalige proporties kunnen terugbrengen. Zoals de toestand zich nu toe heeft ontwikkeld, dreigen er begin volgend jaar vele bouwwerken in Nederland stil te komen liggen door gebrek aan materiaal. Behalve wanneer de natuur ingrijpt en via een lange strenge vorstperiode de bouw onmogelijk maakt, waardoor de gevolgen van een natte zomer, wei nig arbeiders en grote export onder het mom van „force majeure" kunnen wor den verborgen. Advertentie a£ty<j(j ocMEcfc- Van onze correspondent BONN. De Westduitse bondskanse lier Adenauer (84) en de 13 jaar jongere minister-president van India, Nehroë, hebben gistermiddag geduren de een uur gesproken over alles wat de internationale spanning kan doen afnemen. Het werd in het tochtige kantoor van het kleine vliegveld Wahn zoals Adenauer later zei, een goed vriendelijk en vruchtbaar gesprek. Nehroe verklaarde na het onderhoud dat PREMIER NEHROE vrede Advertentie - ingezonden mededeling Voor hoofdpijn, migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit, ischias, kiespijn, zenuwpijn en menstruatiepijnen hebt U een antineuralgicum met zeer grote pijn stillende kracht nodig. Dat is Togal. Bij apoth. en drog. Togal 0.95; 2.40; 8.88 Eigen nieuwsdienst ONN Bondskanselier Ade nauer, ten zeerste gebelgd door de halsstarrige houding die president de Gaulle blijft in nemen wat betreft de kernwapens, de leiding in de Navo en de eis dat Frankrijk zelf moet beslissen wan neer van zijn grondgebied af be paalde wapens zullen worden ge bruikt, wil een „topconferentie" van een aantal Westeuropese landen be leggen. De conferentie moet worden gehouden in de Franse hoofdstad en tijdens deze ontmoeting moeten alle moeilijkheden met de Franse presi dent dan maar worden uitgevochten. Aan de conferentie moeten deel nemen de zes landen van de Euromarkt en indien enigszins mogelijk, de Britse premier Macmillan. Adenauer is van plan de conferentie te doen houden voor de bijeenkomst van de Atlantische raad op 15 december. De Westduitse bondskanselier zou Van een onzer redacteuren ROTTERDAM. De Amerikaanse consul in Amsterdam, Joseph F. Chris- tiano heeft gisteren een duidelijk en afdoende antwoord gekregen op de vraag, of Amerikaans kapitaal in Rot terdam en omstreken wellicht minder welkom zou zijn. Burgemeester mr. G. E. van Walsum heeft hem tijdens een bezoek aan Europoort en Rozenburg voorgehouden, dat de stad Rotterdam en haar haven open staan voor elke investering ook van Amerikaanse zijde. Er is in het recente verleden een vraag geweest van een Amerikaanse bank of de Nederlandse regering nega tief zou staan tegenover Amerikaanse investeringen, meer speciaal ten aan zien van het plan voor ijzer- en staal fabrieken op het eiland Rozenburg. De heer Christiano heeft het met eigen ogen kunnen zien: de plannen voor een staalbedrijf liggen klaar en de grond is gereed. Ik ken geen Amerikaanse industrieën, die op het ogenblik belangstelling heb ben voor uw hoogovenplannen zei de consul, hoewel ik niet verheel, dat er onlangs een bepaalde interesse is ge weest. Ik heb echter alles gezien en ook de grootse mogelijkheden onder kend. Ik zal die in een rapport voor mijn regering in Washington over brengen. (De heer Christiano is belast met een zo breed mogelijk onderzoek naar de mogelijkheden van de Nederlandse ijzer- en staalindustrie ten dienste van de Amerikaanse industrieën. In dit ver- zeer veel prijs stellen op de aanwezig heid van Macmillan, aldus een woord voerder van de Westduitse regering. Vandaag ontvangt dr. Adenauer de Britse ambassadeur in Bonn, sir Chris topher Steel. Bij deze gelegenheid zal de kanselier volledig verslag uitbren gen van zijn jongste besprekingen met de Franse premier Debré. Adenauer is vooral over de rede die president de Gaulle zondag hield, bij zonder verontwaardigd. Van een ont moeting tussen president de Gaulle en de Westduitse bondskanselier is thans geen sprake. Adenauer koestert geen enkele hoop meer, dat hij de Franse president van zijn standpunt kan af brengen en hij acht dit standpunt een groot gevaar voor de Navo. Gisteren bleek duidelijk hoe de kan selier over de Fransen denkt. Dat kwam aan het licht tijdens een rede die Adenauer hield in de Fordfabrieken in Keulen, die dertig jaar bestaan. „Wij namen als goede vrienden af scheid", aldus Adenauer over zijn ont moeting tijdens het weekeinde met de Franse premier, „en ik hoop dat we goede vrienden zullen blijven", ver volgde hij, „op basis van zeer nauwe betrekkingen met Amerika. Zonder die banden is Europa in de toekomst ver loren." Tot Henri Ford II die voor de her denkingsplechtigheid naar Keulen was overgekomen, zei de Westduitse kanse lier: „Gaat West-Europa verloren, dan zijn de Verenigde Staten ook verloren; de Verenigde Staten kunnen volledig op West-Duitsland vertrouwen." Deze laatste opmerking van Adenauer was kennelijk een reactie op de brief die president Eisenhower hem voor de komst van de Franse premier had ge schreven. Daarin zinspeelde Eisen hower op de mogelijkheid dat de Ame rikaanse troepen uit West-Europa zul len worden teruggetrokken indien er geen eenheid bestaat onder de Euro pese landen van de Navo. Deze eenheid is er zeker niet zolang de Gaulle blijft bij zijn eis dat Frank rijk de volledige zeggenschap moet heb ben over zijn kernwapens en deze wa pens uit het arsenaal van de Navo kan verwijderen wanneer het Frankrijk be lieft. de problematiek die verband houdt met de handhaving van de vrede ter sprake is gekomen en in de eerste plaats het ontwapeningsvraagstuk, terwijl ook is gesproken over de kwestie-Berlijn. Adenauer en Nehroe waren het erover eens, dit kon men uit Nehroe's woorden opmaken, dat alles dient te worden ver meden wat de spanning tussen Oost en West kan vergroten. Nehroe heeft voorts de kanselier inge licht over hetgeen op de vergaderingen van de Verenigde Naties te New York de laatste week is voorgevallen. Aden auer heeft bij aankomst van de Indische minister-president de gelegenheid waar genomen om te verklaren dat het goed is dat de leidende figuren van de vredelievende staten elkaar regelmatig ontmoeten. Nehroe vertrok na het gesprek onmid dellijk van Wahn naar Kairo waar hij 's avonds een onderhoud had met de Egyptische president Nasser. Men legt in Bonn het bezoek van de Indische staatsman in twee opzichten als belangrijk uit. Gunstig acht men het dat Nehroe het de moeite waard achtte Parijs, Rome en het gehele Europese blok links te laten ligigen en te luisteren naar de stem van mannen omdat Bonn nu eenmaal geen lid is van de Verenigde Naties die in New York niet konden reageren op de woe dende aanvallen van Kroesjtsjef. Daartegenover staat dat uit Nehroe's verklaring na het gesprek met Aden auer duidelijk viel te beluisteren dat hij hoopt dat Bonn zich zo rustig mo gelijk zal houden wat het probleem. Berlijn aangaat. De Indische minister-president zou Aden auer hebben gewaarschuwd niet al te drastisch in te gaan op de communis tische Oostduitse rhaatregelen tegen Berlijn, omdat dit wel eens zou kunnen uitlopen op een door de communisten geprovoceerde noodtoestand met alle gevolgen daarvan voor de vrede. kritisch Het is eigenlijk een beetje tegen de draad in maar voor de Nederlandse televisie geldt bepaald de regel: een nieuwe winter een nieuw geluid. De AVRO kwam gisteravond met twee pasgeboren programma's uit de bus. Maar dat niet alleen. Ook de wijze van aankondigen was volkomen an ders dan anders, fris en origineel. In het begin van de avond liet men enige flitsen zien van hetgeen later zou worden voorgeschoteld. Het eerste borelingske was de ru briek Pers in persoon, waarin jour nalisten van uiteenlopende richting discussiëren over een actueel onder werp. Ditmaal had men Nieuw-Guinea uitgekozen om er gezellig over te redekavelen. Het debat was niet ge heel vruchtbaar en het verliep wat stroef. Maar in het initiatief schuilen toch wel enige beloften voor de toe komst. Beter te spreken waren we over het nieuwe programma-onderdeel Mu- ziek-mozaïek van Willem O. Duys. Het was deze keer een prettige en leerzame zwerftocht door het land van de viool met o.m. de beroemde Francescatti als gids. Wat hierbij vooral opviel was het zeker boeiende gesprek met de violist Herman Kreb- bers. Het televisiedebat tussen Kennedy en Nixon is tenslotte een interessante uitzending geworden, vooral door de vragen van wereldomvattende bete kenis, die door de heren werden be handeld. televisie DINSDAG De hoofdfilm brengt u vanavond een spannende geschiedenis van een politieonderzoek, dat op ver rassende wijze wordt uitgevochten in de rechtzaal. „Boomerang" heet deze film, met voortreffelijke acteurs als Lee Cobb en Dana Andrews. Vooraf een film over het werk van het Internationale Rode Kruis (20.20). Vlaanderen: 20.30 feuilleton Vrij buiters; 20.55 „De deur stond open", een spannend tv-spel; 22.00 Jam en Jazz. België Frans: 20.35 tv-spel Soledad; 22.05 trompetrecital Maurice André. radio Israëlisch voorstel: NEW YORK (Reuter). Een totale ontwapening van Israël en de Arabische landen als oplossing voor de spanningen in het Midden-Oosten was het voorstel dat de Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Golda Meir, gis. teravond heeft gedaan in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Deze ontwapening zou onder weder zijdse inspectie moeten staan. „Israël noch zijn buren kunnen zich een bewa peningswedloop veroorloven. De behoef ten van de mannen vrouwen en kinde ren van al deze landen zijn er hevig mee in tegenspraak", aldus mevrouw Meir die erop liet volgen dat premier Ben Goerion nog steeds onvoorwaardelijk bereid is tot een ontmoeting met de Arabische leiders DINSDAG. Karei Prior is van avond weer quizmaster in Kom er maar eens uit (20.05). Corry Brok ken, Willy Vervoort en vele anderen maken van dit vragenspel een amu sementsprogramma dat er wezen mag. Om 23.00 op Hilversum 2: Swing- Expres. Op Hilversum 1 geeft de KRO een oorspronkelijk hoorspel van Willy Corsary: De schaduw (21.00). In het middagprogramma komt de kamermuziek weer aan bod. Aller eerst is er om twee uur (Hilv. 2) een uitzending, die verzorgd wordt door het Gaudeamus-Kwartet. Het programma vermeldt de eerste ra diouitvoering van het eerste Strijk kwartet opus 43 van de Engelse componist Whettamgevolgd door het vierde strijkkwartet van Darius Milhaud. Direct aansluitend hoort u de ba riton Dietrich Fischer-Dieskau Thet Gerald Moore aan de vleugel in lie deren van Fauré en om half vier, eveneens over Hilversum 2, de so praan Tatiana Kozelkin, die liede ren van Mahler, Richard Strauss, Rimski-Korsakof, Rachmaninof en Strawinski ten gehore brengt. Aan de vleugel wordt deze zangeres be geleid door Ro van Hessen. progcamnria's Advertentie De 23 genezende bestanddelen in de vertrouwde fles Abdijsi- roop (Akker-siroop) jagen die gevaarlijke griephoest weg uit uw gezin. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. De V.P.R.O.-actle voor Chili begint op zaterdag 19 no vember met een radio-uitzending. De film wordt op zondagavond 20 novem ber voor de televisie vertoond. De V.P.R.O.-ploeg, die vorige week terugkeerde uit Chili, is nu bezig met het sorteren en monteren van film- en geluidsopnamen, en met organisatori sche voorbereidingen voor de actie. De actie zal minstens doorlopen tot het eind van. het jaar. De opbrengst komt ten goede aan de wederopbouw van Toltèn, een zwaar,getroffen Chi- leens kustplaatsje. KRABBENDIJKE. Een gestaag neergutsende regen speelde gisteren op de Zeeuwse rijksweg bij Krabbendijke langzaam een grote bierstroom weg, die door de scherven van honderden bier flessen en tientallen kisten fruit zijn weg zocht. De rommel was op de we terechtge komen bij een botsing van twee vracht wagens. De ene was beladen met fruit en de andere, een truck met oplegger, met kratten bier. De bierwagen was bij het afremmen gaan slippen en tegen de fruitwagen, een tegenligger, gebotst. De fruitwagen kantelde en smeet zijn lading op straat. band heeft hij al eerder contacten ge-Een deel van de lading van de bierwa- legd met de directie van de IJmuidense I gen werd door de klap op het wegdek hoogovens.) gegooid. DEN HAAG Mevrouw Tanihatu, echtgenote van een Ambonese scheeps officier. die zich als verstekelinge op het schip Karossa bevond, is niet toegelaten op Nederlands Nieuw-Guinea. Dat heeft de minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van de Wetering (c.h.). Van een vlucht uit Indonesië wegens sympathieën voor de republiek der Zuid- Molukken was volgens de minister geen sprake en ook andere politieke motieven hebben bij haar reis naar Nieuw-Guinea geen rol gespeeld. I. De zoom van het gordijn loopt linksboven anders; 2. De slang van de douche loopt anders 3. Een rookwolkje minder; 4. Deksel van het fornuis is lager; 5. De steun van het klaptafeltje staat minder schuin; 6. De linker mouw van de vrouw is langer; 7. Het tweede uiteinde van de strik op de rug van de vrouw is zichtbaar. WOENSDAG 1» OKTOBER 1 RADIO HILVERSUM I, 402 M. ochtend NCRV: 7.00 Toespr. door H.M. de Konin- gin. 7.10 Nws en S.O.S.ber. 7.23 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Toespr. door H.M. de Koningin. 8.10 Nws. 8.25 Radiokrant. 8.45 Gram. 9.00 V.d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V.d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Exodus, hoorsp. (deel 3). middag 12.15 gram. 12.30 Land- en tuinb. meded, 12.33 Gram. 12.55 Gram en act. 13.00 Toe spr door H.M. de Koningin. 13.10 Nws. 13.25 Promenade-ork. 14.05 Gram. 15.40 Muzikale lezing. 16.00 V.d. jeugd. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. avond 18.00 Muzikale lezing. 18.20 Het spectrum, rep. 18.35 Leger des Heils-kwartier. 18.50 Vier eeuwen Schotse Reformatie, rep. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Op de man af, praat je. 19.15 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Ritmisch koperork. 20.10 Het sluwe vosje, opera. 22.00 Vragen van de Oekumene (II), lezing. 22.20 Gram. 22.30 Nws en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Radiophilharm ork. 23.35 Platennws. 23.55—24.00 Nws. HILV. ÏI, 298 M. ochtend VARA: 7.00 Toespr. door Kon. Juliana. 7.10 Nws. 7.20 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Toe spr door kon. Juliana. 8.10 Nws. 8.28 Gram. 9.00 Gym v.d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V d vrouw. 11.00 Gevar progr. middag 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgel en mondaccordeon. 13.00 Toespr door Kon. Juliana. 13.10 Nws en ten_ toonst. agenda. 13.30 Gram. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Jeugdconc: blokfluit en kla vecimbel. 14.45 Volksmuz. 15.00 Hoe worden we geregeerd? lezing. 15.10 V d jeugd. 17.00 Dubbelkwart. 17.15 Lichte muz. 17.50 Rege- ringsuitzJeugduitz: De brievenbus gaat open: correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. avond 18.00 Nws en .comm. 18.20 Gram of act. 18.30 R.V.U.: Creatieve muziekbeoefening II, door mevrouw A. C. Teunissen van Manen- Zanen. 19.00 V d kind. 19.10 Hammondorgel spel. 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Radiofilharm. ork en solist. 21.15 Caba ret. 21.45 Zang en gitaar. 22.20 Zestig jaar levenservaring, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Cel lo-recital. 22.55 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.10 Discussie. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE NTS: 17.00 Jeugdjourn. VPRO: 17.10— 17.35 V d kind. NTS: NATIONAAL PRO GR.: 20.00—20.05 Toespr. door H.M. de Ko ningin. NTS: 20.05 Journ en weeroverz. KRO: 20.25 Gevar muz. 20.50 Filmbespr. 21.10 Amerikaanse filmserie. 21.40 Poging tot gesprek, TV-éénacter. 22.15 Epiloog. DUITSLAND 8 17.00 V d kind. 17.20—18.00 V d vrouw (Regionaal progr: 18.45 NDR: Die Nord- schau. WDR: Hier und Heute. 19.25 NDR: Sehpferdchen zeigt: Inspecteur Garrett. WDR: Intermezzo: Avonturier onder water.) 20.00 Nws. 20.25 Filmrep. 21.10 Speelfilm. 21.35 Gesprek over politiek. BELGIË FRANS 17.00—18.00 V d jeugd. 19.00 V d rijpere jeugd. 20.00 Nws; 20.30 Film. 22.05 Lectuur voor allen. 22.50 Nws. BELGIË VLAAMS 17.00—18.00 V d jeugd, 19.00 Idem. 19.05 Rep. 19.50 FilmiBch stemmingsbeeld. 20.00 Nwa. 20.30 TV-spel. 22.45 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5