Minister van Rooy opende Der Boede" - "Ter Poorte" TOSCA Miljonair Dees zag Zeeland terug De raad van Aag zong laatste samenvoegingsversje Dinsdag 11 oktober I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zonnig gebeuren in stromende regen Streven naar vorming van één organisatorisch geheel NIEUW TEHUIS VOORJONGERE ZWAKZINNIGEN Woonruimtecommissie zou overbodig zijn Gecombineerde lij st bij raadsverkiezingen Mr. Hoekzema ontslagen als burgemeester Integratie Elf gulden Nauw overleg Café's in Westkapelle zaterdag 12 uur dicht Brandweer was niet wakker te krijgen Pijler onder het herindelingsplan weggeslagen Raad Westkapelle Raad Waarde vergadert De heer F. J. de Nijs werd benoemd tot burgemeester van Graauw-Langendam Y outh-for-Christrallye in Terneuzen Mr.M.Somers benoemd OP FAMILIEBEZOEK IN KRABBENDIJKE tot burgemeester van 71 /T I T~\ Hoedekenskerke Militaire hulp aardappeloogst Middelburger botste tegen vrachtauto Openbaring Bij de boer Directeur Florida Bondsdag van herv. mannenver, op G.G. Winkelweek en concert in Nieuwdorp Nieuw standaard reglement S.D.K.B. Comité tot aankoop van uniformen 5J» KOUDEKERKE. De door donkere regenwolken verduisterde zon ten spijt heerste gistermiddag toch een zonnige stemming in de inrichtingen Der Boede en Ter Poorte in Koudekerke. De minis ter van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. v. Rooy, was namelijk naar Walcheren gekomen om de officiële ope ning te verrichten van de nieuwgebouwde en vernieuwde geriatri sche inrichting „Der Boede"-,,Ter Poorte" met reaktiveringscen- trum. Een komplex, dat naar de mening van vooraanstaande des kundigen op sociaal-medisch gebied het eerste nieuwgebouwde in den lande is. In de stromende regen bood het zesjarig dochtertje van de direkteur van de Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Mid den-Zeeland", Annette E. P. Almekinders, de bewindsman bij de ingang van het hoofdgebouw „Der Boede" de sleutel van het huis aan, waarna de minister door het ontsluiten van de deur symbo lische kracht bijzette aan zijn openingswoord. Nadat minister Van Rooy, de com missaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, gedepu teerde A. Schout, burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke en andere Zeeuwse functionarissen na de aan komst van de bewindsman hun plaatsen in de aula van ,,Ter Poorte" hadden ingenomen, sprak de voorzitter van de stichting, de heer A, H. S. Stemerding, éen kort welkomstwoord, waarin hij er op wees, dat het nog slechts luttele ja ren is geleden dat onze langdurig zie ken als de vergeten groep in de sektor gezondheidszorg moest worden gesigna leerd. Hij zei verder dat de stichting en haar tehuizen tot stand zijn gekomen door samenwerking tussen protestant se kerken en gemeentebesturen. De dif ferentiatie der verpleegden leidde ertoe om voor iedere categorie een aparte huisvesting te stichten, verspreid over Walcheren. De verpleging van lichame lijk chronisch zieken vond plaats in „Der Boede", merkte de heer Stemer ding op, die der door ouderdom gees telijk gestoorden in „Overduin" in Oost kapelie. 'In 1953 toen H.M. de Koningin' de opening van „Der Boede" als tehuis verrichtte heerste de opvatting, dat deze twee groepen gescheiden gehuis vest, en verpleegd behoorden te worden. De praktijkervaringen hier en elders en ook de invloed van de studiereis in' 1957 Raad Arnemuiden ARNEMUIDEN. De nieuwbenoem de burgemeester van Arnemuiden, de heer A. Hack, was met zijn echtgenote aanwezig om op de gisteren gehouden raadsvergadering kennis te maken met de raadsleden. De waarnemend-burge meester, de heer J. Siereveid, trad dit maal nog als voorzitter op. De raad koos bij stemming de heer Th, J. Andriessen, burgemeester van Ovezande, als lid der commissie van beheer der sehoolartsendienst, benoem de de heer W. J. Sandifort uit Vlissin- gen tot opvolger van d eheer C. van Leeuwen, die ontslag als onderwijzer aan de openbare school was verleend, en herkoos de aftredende leden van de Woonruimtecoimmissie. De heer Van Belzen maakte de op merking dat de commissie volgens hem geen nut had. De voorzitter verklaarde dat de commissie volgens de letter van dé wet aanwezig moet zijn. Trouwens een raadsbesluit dienaangaande was destijds gevallen. De heren Joosse en Langeraad waren van mening dat de commissie onmisbaar was. De heer Van Belzen was echter niet te overtuigen. De raad besloot vóór de ruilverkave ling Kleverskerke te stemmen. Eveneens goedgekeurd werd het ont werp van wet tot gemeentelijke her indeling van Walcheren, voorzover het de gemeente Arnemuiden betrof, daar het geen belangrijke wijzigingen voor Arnemuiden met zich mee bracht. Een raadsbesluit tot het instellen van een rechtsvordering in verband met een ongeval met de brandweerauto werd op een juridisch advies ingetrokken. Een voorstel tot de verlengde ver huring der voormalige vishal werd aan gehouden. j. Prot.'Chrpartijen i HAAMSTEDE In de consistorieka mer van de Ned. Herv. Kerk zijn de vertegenwoordigers van de drie Prot. Chr. Partijen nl. C.H.—Ar—Sgp in ver gadering bijeengekomen ter bespreking óm te komen tot het samenstellen van één gecombineerde lijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen van de nieuwe gemeente Westerschouwen. Deze ver gadering die zich kenmerkte door een zeer goede sfeer is volledig overeen stemming bereikt over het indienen van één gecombineerde lijst, die als volgt is samengesteld: 1. M. den Boer, Haam stede; 2. C.A. van Oord, Haamstede; 3. J. J. Padmos, Renesse; 4. J. Westhoe ve, Renesse; 5. A. P. Akkerdaas,Noord welle; 6. P. G. Boot, Noordwelle; 7. W. G. Jonker, Burgh; 8. H. v.d. Meij, Haamstede; 9. Johs. Hanse Jzn. Seroos- kerke; 10. J. Bouwman, Burgh; 11. P. Slager, Haamstede; 12. J. C. den Boer, Haamstede; 13. L. de Ruiter, Renesse; 14. M. Boot Bzn, Burgh; 15. A. W. Braai, Noordwelle; 16. L. C. Hanse, Ellemeet. MIDDELBURG. Bij Kon. Besluit van 3 oktober 1960 is met ingang van de zelfde datum ontslag verleend aan mr. K. Hoekzema als burgemeester van de gemeente Oostburg. Mr. Hoekzema had daartoe een verzoek ingediend. naar Skandinavië door een groep des kundigen, onder wie -de directeur der stichting, de heer M. L. Almekinders, gesteund door het advies van specialis ten en het researchwerk der federatie en der katholieke vereniging, leidden tot wijziging van het inzicht. Absolute gescheidenheid is niet vol te houden, aldus de heer Stemerding. Van daar dat nu gestreefd is naar de vor ming van een organisatorisch geheel en een volkomen integratie van de zorg voor lichamelijk en geestelijk gestoor den. De gedwongen ontruiming van O verduin" en de voorgenomen bouw van „Ter Poorte" op het voormalige landgoed „Der Boede" gaven de moge lijkheid tot vorming van een geriatrisch complex, dat nu onder leiding staat van de geneesheer-directeur en reumatoloog dr. K. J. Nanninga. Terloops merkte de voorzitter op dat in „Ter Poorte" onder andere een aan tal jongere zwakzinnigen is opgenomen, dat er eigenlijk niet thuishoort. Er wor den maatregelen getroffen om voor de ze categorie patiënten een ander tehuis elders te scheppen. Deze maatregelen zijn in een vergevorderd stadium. Hoe wel eerst is gedacht aan uitbreiding van „Ipenoord" in Oostkapelie (het tehuis voor zwakzinnige kinderen) zal in ver band met daaraan verbonden bezwaren binnenkort aan het algemeen bestuur der stichting een concreet voorstel wor den gedaan tot de bouw van een nieuw tehuis op Walcheren. De eigendom van daartoe benodigde gronden is reeds ver zekerd. De heer Stemerding, enkele cijfers noe mend, vertelde dat het gehele complex ..Der Boede"-,,Ter Poorte" 282 patiën tenbedden tel-t. De bouwkosten van ,,Ter Poorte" met het zusterhuis inclusief de grondkosten hebben in totaal circa drie miljoen gulden bedragen. Dé stichtings- kosten' ongeveer 19.500 per patiënten- bed, terwijl de verbouw van „Der Boe-* de" ten behoeve van het reactiverings centrum en de patiëntenkamers op de eerste etage 240.000 vroeg. Per dag en per patiënt bedraagt de verpleegprijs elf gulden. De gelden voor de bouw werden verkregen uit leningen, gega randeerd door de provincie Zeeland. Het Nationaal Reumafonds verblijdde de stichting met een vorstelijke gift van 25.000. Ten slotte sprak de voorzitter de hoop ait, dat meer van deze inrichtingen in ons land zullen verrijzen. Onze stich ting, zei hij, gaf architect 't Hooft te Goes reeds opdracht tot het ontwerpen van een bouwplan voor een verpleeg huis voor langdurig zieken dat 120 bed den moet tellen en in Goes zal moeten worden gebouwd. Het plan is weldra bestedingsklaar. Minister Van Rooy maakte in zijn' toespraak een vergelijking tussen de be jaardenzorg en de gezondheidszorg zes tig jaar geleden en nu. Toen was een tehuis als dit nauwelijks denkbaar, zei hij. In de loop der jaren is het aantal bejaarden sterk toegenomen. Vormde het bij het begin van deze eeuw nog zes pet. van de bevolking, nu is het percentage opgelopen tot negen en bin nen' afzienbare tijd zal het zelfs twaalf bedragen. Dr. Van Rooy wees erop dat het werk zoals dit in „Der Boede"-„Ter Poorte" wordt gedaan in nauw overleg moet ge beuren met ziekenhuizen en psychiatri sche inrichtingen. Hij twijfelde overi gens niet aan deze samenwerking. De minister betoogde voorts, dat er in ons land grote behoefte bestaat aan tehui zen voor geestelijk gestoorden. De ini tiatieven om deze op te richten nemen gelukkig echter toe, aldus dr. Van Rooy. Verzoeken daartoe zullen door hem met spoed op de meest welwillen de wijze worden behandeld. De bewinds man bracht ten laatste zijn oprechte hulde aan het bestuur van de stichting en wenste het Gods Zegen toe. De heer Nanninga <gaf daarna een korte deskundige samenvatting van taak en werkwijze van de geriatrische in richtingen met reactiveringscentrum. Evenals de heer Stemerding verdui delijkte hij, dat gestreefd wordt naar de vorming van één organisatorisch ge heel en een volkomen integratie van de somatisch en geestelijk gestoorde pa tiënten. Uiteraard wordt een zodanige vorming van afdelingen in de hand ge werkt, dat de homogeniteit van de op- genomenen als groep wordt gehand haafd. De heer Nanninga zei ten slotte, dat steeds moet worden gepoogd de pa tiënt door voortdurende „activities of daily living" weer op het peil te bren gen van de normale samenleving. De heilgyimnast-masseur, de heer P. Pols, gaf ten slotte nog een korte uit eenzetting van de opzet van het reac tiveringscentrum Het gezelschap genodigden bezichtig de daarna het nieuwe complex, waarna nog een receptie volgde. Kerker aden schrijven: WESTKAPELLE. De kerkeraden van de Ned. Herv. kerk, de geref. kerk en van de geref. gemeente hebben een gezamenlijk schrijven gericht tot het gemeentebestuur. In dit schrijven wordt het verzoek gedaan de openbare gele genheden, zoals café's, des zaterdags avonds om twaalf uur te sluiten. Bo vendien wordt verzocht deze gelegenhe den des zondags gesloten te houden. De Zeeuwse collecte heeft in Seroos- kerke (W) 121,04 opgebracht. O Het fanfarekorps O.K.K. te Westkapel le organiseert op de zaterdagen 22 en 29 oktober in het verenigingsgebouw „West kapelle Herrijst" een bazar^ Diverse nieuwe attracties zullen aanwezig zijn Raad Baarland BAARLAND. De Raad der ge meente Baarland vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester Van Liere. Van de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten is bericht ontvangen dat bij de uitbreiding van het maat schappelijk kapitaal der Bank van 10 miljoen op 100 miljoen nog voor een bedrag van 7.5 miljoen aandelen be schikbaar zijn. B. en W. stellen voor naast de reeds genomen 16 aandelen nog 4 aandelen te nemen, waartoe z.h.s. werd besloten. In verband met de vacature in de commissie van Beheer van de Sehool artsendienst, ontstaan door het ver trek van burgemeester Stieger, is een aanbeveling ontvangen, luidende 1. Th. J. Andriessen burgemeester van Ove zande. 2. N. W. Eisen, burgemeester van Heinkenszand. Uitgebracht werden 6 stemmen op de heer Andriessen en 1 op de heer Eisen. Op voorstel van B. en W. en z.h.s. werd besloten tot aankoop van een pia no voor de o.l. school voor de somma van 360. De voorzitter zei dat onlangs met de commandant der brandweer is overeengekomen om een nachtelijke oefening der brandweer te houden, doch dit bleek niet door te kunnen gaan. De heer Blok was meteen pre sent, doch de andere gealarmeerden waren niet wakker te krijgen. Dat op deze wijze het alarmsysteem 's nachts te wensen overlaat, is duide lijk, aldus de voorzitter, zodat de brandweer nu opnieuw met het idee komt een sirene te plaatsen. De heer De Vriend vroeg of die natte periode er de oorzaak van is dat al die mensen vast slapen. Spre ker was van mening dat eerst de kwestie van de brandputten voldoen de moet zijn geregeld voordat men aan een sirene toe is, want wat heeft men aan een goede alarmering als er geen water is. De voorzitter zei, dat B. en W. zich over de materie nader willen beraden. Bij de rondvraag sprak de heer De Vriend over de te plaatsen lantaarn bij het station, die nog niet is geplaatst. De voorzitter zeide, dat deze gedacht is tussen weegbrug en spoorlijn, met de spoorwegen zal dit nog worden opgeno men. AAGTEKERKE. De raad is giste ren büeen geweest om het laatste sa- menvoegingsversje te zingen. Zo heeft wethouder P. de Visser het tenminste plastisch uitgedrukt. In een schrijver, aan het college van Gedeputeerde Staten wordt het standpunt van de raad nog eenis duidelijk uiteengezet. De raad acht het wenselijk dat de grens van de nieuwe gemeente Marie- kerke imeer oostelijk komt te liggen. Van af de noordelijkste punt der voorgestel de grens zou deze tot aan de Kaifhoekse- weg moeten lopen. De raad is van mening d'at de belan gen van de agrariërs in dit gebied beter kunnen worden behartigd door een agra rische dan door een recreatieve gemeen te. Dit geldt te meer daar in een vorig plan is toegezegd een bestuurlijke schei ding te maken tussen recreatieve en agrarische gemeenten. Nu Gapinge bij Veere wordt gevoegd, wil het de raad voorkomen dat de mening van G.S. om dit te verwezenlijken helaas niet meer te handhaven is. „Door het verlaten van het door G.S. eertijds ingenomen stand punt, komt een pijler te vervallen waar op het her-indelingsplan rust", aldus de raad. WESTKAPELLE. De gemeenteraad komt woensdag in openbare vergade ring bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: ontwerp van wet gemeentelijke herindeling Walcheren, verkoop enkele percelen grond, verkoop 47 gemeente-woningen, toetreding ge meenschappelijke regeling Zeeuwse mu ziekschool. Mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, de minister van Sociale Zaken, en Volksgezondheid heeft gistermiddag het nieuwe complex Der Boede-Ter Poorte geopend. Op de foto: Het zesjarige dochtertje van de directeur van de Stichting verpleeg- en rusthuizen midden Zeeland, Annette Almekinders biedt de minister een weinig beschroomd de sleutel aan. WAARDE. De gemeenteraad komt vanavond om half acht in openbare ver gadering bijeen. De agenda bevat o.m. voorstellen tot verlenging kasgeldlening, tot het opnieuw vaststellen van een hef fing en invordering rioolbelasfing, tot toewijzing van een woningwetwoning en bespreking invoeren spaarregeling voor ambtenaren. Ook is volgens de raad d'e grens met het gehucht Krommen'hoeke, dat nu bij de nieuwe gemeente Valkenisse is inge deeld, voor correctie vatbaar. Door de grens de waterloop te laten volgen is .het mogelijk, Krommenhoeke, dat een agrarische gemeenschap is bij Marie- kerke te voegen. Ten slotte deed -de raad een ernstig beroep op het college van G.S. om te bevorderen dat de vleeskeu ringsdienst van Oostkapelie zelfstandig blijft. Naar het inzicht van de raad is het mogelijk in een gemeenschap van 5000 zielen een zelfstandige keurings dienst te hebben GRAAUW-UANGENDAM Bjj Ko ninklijk Besluit van 7 oktober 1960 is be noemd tot burgemeester van de gemeente Graauw-Langendam met ingang van 16 oktober 1960 de heer F. 3. de Nijs, ge meentesecretaris van deze gemeente. Voor het eerst zal hier dus een cumu latie van functies worden toegepast om dat geen nieuwe gemeentesecretaris zal worden benoemd. De heer F. J. de Nijs is een geboren Zeeuwsch Vlaming. Hij werd op 1 febru ari 1919 in Hontenisse geboren en heeft enige jaren op een seminarie gestudeerd omdat hij aanvankelijk voor priester zou worden opgeleid. Aan het einde van zijn middelbare schoolopleiding ging hij over naar de middelbare landbouwschool. Voorts volgde de heer De Nijs een cursus tot opleiding van bedrijfsleiders, waar bij hij zich speciaal bekwaamde in de landbowcultuurtechniek. Bijzonder zal deze kennis te pas komen omdat de heer De Nijs thans burgemees ter wordt van een uitgesproken agra rische gemeente. De voorganger van de nieuw benoemde burgemeester, mr. F. J. Schluter die op 29 september officieel afscheid nam wegens het bereiken wan de pensioen gerechtigde leeftijd was intussen de eer ste die de heer De Nijs feliciteerde. Deze had trouwens bij zijn afscheid al zeer waarderende woorden gesproken over de gemeentesecretaris. De heer De Nijs heeft zich door het behalen van verschillende diploma's be kwaamd in gemeentelijke, administra tieve en financiële aangelegenheden. Hij is zijn loopbaan op 15 december 1941 als volontair begonnen op het ge meentehuis van Hontenisse. Nadat hij op geklommen was tot adjunct-commies werd hij op 1 april 1958 benoemd tot ge meentesecretaris van Graauw en Langen- dam. De heer De Nijs heeft daarnaast vele functies bekleed. Zo was hij o.m. waar nemend ontvvanger, ambtenaar van de burgerlijke stand, secretaris-ontvanger van de dienst maatschappelijke zorg, ontvanger-griffier van de Binnenpolder van het waterschap Lamswaarde en om streken en ontvanger-griffier van de Buitenpolder „Kleine Molen". Ten slotte is de heer De Nijs bestuurslid van de K.V.P. TERNEUZEN. Zaterdagavond wa ren velen naar de Gereformeerde kerk aan de Noordstraat te Terneuzen geko men voor de Youth for Christ-rally. Ds. J. Gravendeel, predikant van de Belgi sche Evangelische Kerk uit Gent, wees de aanwezigen op de grote liefde van God. Een leven zonder Jezus betekent moeite en verdriet. Aan deze avond werkten mede de bekende hammond-or ganist Guus Hoddenbach uit Den Haag en was er veel samenzang. Advertentie In de naam TOSCA ligt een wereld van feestelijke gedachten besloten. Voor U die TOSCA gebruikt, voor U óók die TOSCA schenkt. De liefelijke geur, dat vleugje geheimzinnigheid en romantiek, hebben TOSCA tot een begrip gemaakt voor vrouwelijke verfijndheid. 4711'TOSCA<EAU DE COLOGNE van 1.20 tot 27.10 HOEDiEKENSKERKE. Bij Kon. Besluit van 7 oktober is benoemd tot burgemeester van de gemeente Hoede kenskerke mr. M. Somers, ambtenaar ter gemeente-secretarie te Groede. De benoeming gaat in op 1 november a.s. Mr. Somers volgt mr. H. J. M. Stieger op, die per 15 juni j.I. benoemd werd tot burgemeester van de gemeente Dru- nen in Noordbrabant. De nieuwe burgemeester, de heer M. Somers werd 26 nioveimber 1920 te Vlis singen geboren. Hij doorliep het 'gymnasium, te Lange- weg in Noord-Brabant, waar hij vlak voor de wereldoorlog in 1939 het eind diploma (alpha) behaalde. Uiteraard hebben de daarop volgende (moeilijke) jaren een voortgezette studie verhin derd. Maar in 1945, nadat de heer So mers nog een half jaar als boekhouder bij De Schelde had gewerkt, ging hij alsnog studeren aan de R.K. universiteit in Nijmegen. Hij koos als studierichting rechten en deed reeds in 1949 doctoraal examen. Het daaropvolgende jaar werd de heer Somers benoemd tot adjunct-commies ter gemeentesecretarie van Groede. Thans is de heer Somers daar in de functie van commies. Daarnaast is mr. Somers secretaris van de afdeling West-Zeeuwsch-Vlaande- ren van St.-Adelbert, een organisatie van rooms-katholieke intellectuelen. De speciale belangstelling van de heer Somers gaat ook uit naar het onder wijs. Zo was hij docent economie, staatsinrichting en sociale verzekerings wetten aan de gewestelijke sociale school van de K.A.B. te Vlissingen,. Voorts doceerde hij maatschappelijke vorming aan de Mater Amabilis cursus te Vlissingen, waar overigens zijn echt genote les gaf in opvoedkunde. De be langstelling van het echtpaar Somers gaat ook sterk uit naar het jeugdwerk. Mr. Somers is verheugd met zijn benoeming te Hoedekensker ke, o.m. ook omdat hij zijn ge liefde zee de rug niet behoeft toe te keren. De heer Somers heeft nl. een grote belangstelling voor de fotografie en vindt in de zee een steeds wisselend en immer boeiend onderwerp. In Zeeland GOES De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft het Landelijk Contactorgaan voor de Arbeidsvoorziening verzocht een beroep te willen doen op de minister van de fensie voor het inzetten van militairen voor de aardappeloogst. Door de abnor male weersomstandigheden is een gro te achterstand in de werkzaamheden ontstaan en bovendien dreigt de op brengst van vele percelen verloren te gaan. Hoewel ook thans door de voort durende regenval niets kan worden ge daan dienen de nodige voorbereidingen te worden getroffen, opdat, zodra mili taire hulp mogelijk is, onmiddellijk kan worden begonnen. Aanvragen voor hulp moeten dan ook met spoed worden in gediend bij de plaatselijke sociale com missies van het Landbouwschap of bij het secretariaat van de gewestelijke Raad te Goes, Grote Markt 28a, telef. 01109—5803. De openingsavond van ce instuif, van de Nederlands Hervormde Gemeente, te Terneuzen werd zaterdag druk bezocht. Het Jeugd'cabaret „De Hoepel" verleen de medewerking en oogstte veel succes. BERGEN OP ZOOM. Op de Paral lelweg vond gistermorgen nabij de Eik- straat een flinke aanrijding plaats. Een auto bestuurd door de heer A. v. d. D. uit Middelburg reed over de Parallelweg in de richting van de Wouwse weg. Op de voor hem rechterzijde van de rijbaan, stonden twee voertuigen geparkeerd op een onderlinge afstand van ca. 60 meter. Toen hij het eerste voertuig had gepas seerd, za;g hij uit tegenovergestelde rich ting een vrachtauto naderen. Daarom remde v. d. D. af om naar rechts te rij den tussen de ruimte van de beide ge- oarkeerde voertuigen. Door het remmen en het gladde wegdek ten gevolge van de slagregen slipte zijn auto en bleef al slippende over het midden van de rij baan rijden. De bestuurder van de na' derende vrachtauto, P. v. H. uit Hel mond, week niet uit naar rechts en reed met d'e linkerzijde tegen de auto van Van de D. Beide wagens werden zwaar be schadigd en moesten worden wegge sleept, De naast de bestuurder van de vrachtauto zittende W.S. uit Deurne kreeg door de aanrijding een hersen schudding. Op doktersadvies is hij per ziekenauto overgebracht naar het zie kenhuis. Van de D. werd aan het hoofd en benen gewond en werd door een dok ter behandeld. JjjLKE avond ben ik doodmoe. Ik hoor en spreek nu alleen Zeeuws en Hollands, maar ik denk Engels." Wij geloven dat graag als de 59-jarige heer A. Dees ons zijn belevenissen in Canada vertelt. Het was in 1926, dus 34 jaar geleden, toen hij uit Krdbbendijke naar het verre Canada vertrok om daar te proberen een nieuwe toe komst op te bouwen. Voor de heer Dees was het eene groot en onzeki avontuur. Hij kon geen woord Engels („ik heb al leen zes klassen van de lagere school doorlopen") en met niet al te veel geld op zak (20 dol lar) stak hij de oceaan over. „Vooral in de eerste jaren heb ik een heel moeilijke tijd mee gemaakt", zegt de heer Dees in goed Hollands, maar met een sterk Engels accent. Met de hulp en medewerking van an deren heeft de heer Dees in 34 jaar niettemin een prachtige carrière weten op te bouwen. Hij is thans directeur van twee enorme fabrieken met onge looflijk grote omzetten en bo- vendien nog aandeelhouder van een andere „company". Vorige week heeft hij zijn twee broers en vijf zusters in Krdbbendijke opgezocht. Zijn weerzien met Zeeland had de heer Dees geheel anders voor gesteld. „Wat is -er toch veel ver anderd. Ik had dat nooit zo ver wacht". De heer Dees kende zelfs amper zijn broers en zusters terug. Ja, ook de mensen zijn veranderd. Zij zijn verouderd. De heer Dees heeft eigenlijk nooit eerder de gelegen heid gehad om naar Holland te ko men. Nu moest hij toch voor zaken naar Europa (Parijs, Amsterdam en Londen) en knoopte er tevens een familiebezoek aan vast. De heer Dees huurde ee nauto met chauffeur en samen met zijn vrouw heeft hij vorige week Zee land doorkruist. Het is voor beiden een grote openbaring geworden. Boordevol met indrukken hebben zij gisteren afscheid genomen van de familie en van Zeeland. In de jaren rond 1920 was zijn vader hengstenhouder. Toen een florerend bedrijf. Zoonlief moest ook met de hengst rond. Later liep 'net mis met de hengstenhouderij en Bram zag geen toekomst meer in Krabbendijke. Hij wilde naar Canada. Maar dat was niet zo gemakkelijk. Met. zijn zes jaar lagere school zag het er maar donker uit .D eEngelse taal had hij niet geleerd en het geld lag ook niet voor het oprapen. Toch zette hij door. In 1926 aan vaardde hij de reis naar het land van zijn nieuwe toekomst. Inder daad, daar lag voor de heer Dees zijn nieuwe toekomst. Volkomen be grijpelijk dat hij ons zei: „Ik heb niets geen spijt gehad van deze stap." Overigens zijn de eerste jaren in Canada niet de gemakkelijkste ge weest. Hij kwam bij een boer te recht, waar Dees drie jaar arbei der was. Intussen kreeg hij de En gelse taal onder de knie. „Maar 'het duurde toch 4 a 5 jaar voor ik vloeiend Engels kon spreken". De heer Dees werkte hard op de boerderij. Hij spaande zijn zuur verdiende eentjes op. Na drie jaar ging de heer Dees zelf op een boer derij. Met de zelf gekweekte groen te trok hij naar de stad voor de verkoop. Toch leek het de heer Dees beter in de groothandel te gaan. Daar zag hij zijn kansen. En dat lukte ook. Hij huurde een pakhuis in Winni peg en kocht vrachtauto's. Voor de heer Dees ging het steeds cres cendo. Het geluk was hem goedge zind. En zo groeide de heer Dees naar het directeurschap van de enorme fabriek Hardee Farms Internatio nal Ltd" in Toronto. Een groente- verwerkende industrie. Naar de heer Dees vertelde een van de grootste van de wereld. In ieder ©eval de omvang van die fabriek moet ons toch wel imponeren: over een oppervlakte van 10.000 hectare wordt groente gekweekt. Dat ge beurt allemaal machinaal. Er gaan 500 wagonladingen per week, groente in cellophaan ver pakt, de deur uit. En in de toe komst zal dit aantal opgevoerd wor den tot 1500 wagonladingen. Boven dien heeft dit bedrijf 20.000 koeien voor de mesterij en 2000 melkkoei en. Circa 1500 arbeiders werken daar en samen met de andere fa briek „York Farrns Ltd" werken noder directie van de heer Dees in het hoogseizoen 5 a 6000 mensen. Zelf heeft de heer Dees onge veer 100 managers (chefs) tot zijn beschikking. In de „Yorks Farms" worden hoofdzakelijk diepvriesgroen ten in blik vervaardigd. In deze fabriek wordt het werk ook meer met de hand uitgevoerd. Driedui zend werknemers telt dit bedrijf. De heer Dees staat op het stand punt, dat de produktie zomer en winter door moet gaan. Daarom heeft hij ook nog vier boerderijen in Florida, waar groente gekweekt wordt. Omdat in Canada des win ters geen groente groeit vanwege de lage temperaturen betrekt de heer Dees zijn groenten in deze pe riode uit deze zomerse streek. GOES. Zaterdag werd de jaarlijk se Bondsdag gehouden van de Bond van Nederlands Hervormde Mannen- verenigingen op Gereformeerde Grond slag in het N.V. Huis, te Utrecht. De bondsvoorzitter, ds. A. Vroegindeweij te Veenendaal, sprak een openings woord, getiteld: „Vuur". Hierin legde spreker de nadruk op de beginselen, die naar de Belijdenis zijn, volgens de drie formulieren van enigheid. Vervol gens sprak prof. dr. S. van der Linde, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht over het onderwerp „De Heili ge Geest en het kerkelijk leven", waar na ds L. Vroegindeweij te Delft, een onderwerp inleidde, met als titel: „De Heilige Geest en het persoonlijk gees telijk leven". Naar aanleiding van bei de referaten kwamen er diverse vra gen binnen. Een forum, waarin zitting hadden .prof. dr. H. Jonker, ds. R. Bart- lema, ds. G. Boer, ds. C. van, Dop en ds. J. van den Heuvel, behandelde deze vragen. Ds. G. H. van Kooten, Nederlands Hervormd predikant te Huizen (Noord- Holland) sprak een opwekkend slot woord. Er bestond voor deze bondsdag uit alle delen van het land goede be langstelling. NIEUWDORP. De verleden jaar heropgerichte muziekvereniging „Onda" gaf zaterdagavond haar eerste concert. Het was een geslaagd optreden. Dit concert vormde tevens een passend slot van de winkelweek, georganiseerd door de winkeliersvereniging „Ons aller be lang". De baten van de winkelweek wa ren bestemd voor de muziekvereniging. Een en ander trok veel belangstelling. De .gemeentelijke badinrichting te Zaamslag werd. in de maand september door 1106 personen bezocht. DREISCHOR.Wanneer in 1961 door de S.D.K.B. het nieuwe standaardregle ment voor regionale bonden van de K.N.K.B. in gebruik zal worden geno men, zal dit voor de 15 aangesloten korfbalverenigingen op Schouwen Duive- land en voor de S.D.K.B. een ware uit komst betekenen. Al sinds de oprichting in het jaar 1928 worstelt men bij de S.D.K.B. met een sterk verouderd reglement. Wel werden verschillende aanvullingen en wijzigin gen. in het reglement aangebracht, doch hierbij bleef het. Zoals bekend heeft de Kon. Ned. Korf- balbond op de bondsraad te Oosterbeek op 3 april I960 een geheel nieuw stan daard-reglement voor regionale bonden aangenomen. Tot deze bonden behoort ook de S.D.K.B. Van de drukproef circu leren nu drie exemplaren bij de Schouw- se clubs, teneinde de besturen van de ze verenigingen in de gelegenheid te stellen wijzigingen of suggesties naar voren te brengen. Deze zullen dan op nieuw door de S.D.K.B. worden bezien en in de komende najaarsvergadering te Zierikzee uitvoerig worden besproken. Daarna zal de reglements-commissie van de K.N.K.B. eventuele wijzigingen nog moeten goedkeuren. Daarna zal de K.N.K.B. tot het gezamenlijk drukken voor alle bonden kunnen overgaan. Het ligt in de bedoeling van de S.D.K.B. om het nieuwe reglement reeds in januari 1961 in te voeren en het oude in zijn geheel te laten vervallen. WESTKAPELLE. Er heeft zich een comité gevormd met het doel gelden bij een te brengen voor de aanschaf van uniformen voor 'het fanfarekorps O.K.K Erevoorzitter van dit comité is jhr. mr. T. A J. W. Schorer, te Middelburg, am bachtsheer van Westkapelle, terwijl de burgemeester Th. de Meester als voor zitter fungeert. De ambachtsheer heeft reeds een aanzienlijke bijdrage in het vooruitzicht gesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3