Touwtrekken om commissie Avro „DURE" NOGA: SCHADEPOST Minister Korthals veroordeelt berekeningen Centraal Planbureau Kosten van traversen niet verwerkt VAN EERSTE MINISTER TOT VERDACHTE Moboetoe: Loemoemba moet in arrest Vrijdag voor de rechter Arrestatie in moordzaak Hans Hermans Loongrens omhoog tot 8.000 VRAGEN OVER SALARIS VAN POLITIE Goudsmokkel van IV2 miljoen Vijfjarige jongen vermist De BiltBuien PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Verzet Via centrum Kritiek ULTIMATUM AAN VER. NATIES KOELHUISBOTER 76-78 CENT Weer twee kranten in Indonesië verboden Nog een bewijs Buien en iets kouder Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BEEUKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, VUssingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N.'euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaSf Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1,—. 16e JAARGANG No. 4677 Dinsdag 11 oktober 1960 CIJFERS IJ-TUNNEL ONBRUIKBAAR «Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een nota van minister Korthals aan de Tweede Kamer over de rentabiliteit van de Coen- en de IJtiinnel heeft het duel tussen Amsterdam en de re gering in een nieuw stadium ge bracht. De minister breekt in de nota het rentahiliteitsrapport van het Centraal planbureau, dat tot voordelige cijfers voor de IJtun- nel kwam, flink af. Op grond van een reeks overwegingen komt hij tot de conclusie dat aan dit rap port, hoe gedegen ook, geen door slaggevende betekenis mag wor den toegekend De kritiek van de bewindsman spitst zich toe op twee punten: J Bij de verkeersprognoses voor de IJtunnel is onvol doende rekening gehouden met de mogelijkheid dat het tunnel- verkeer door opstoppingen in de stad sterk geremd zal worden. 2 De bouwkosten voor de tra versen door Amsterdam zijn bij het berekenen van de ren tabiliteit van de beide tunnels niet verwerkt. Die kosten zijn voor de IJtunnel veel hoger dan voor de Coentunnel. De minister is van oordeel dat deze kosten wel in het rentabiliteitscijfer moeten worden verrekend. Nu dat niet is gebeurd kan de minis ter de door Amsterdam bereken de rentabiliteit voor de Coentun nel niet accepteren. De samenstellers van het rapport zijn er van uitgegaan dat ook in de toekomst nog van een onbelemmerde verkeers afwikkeling sprake zal kunnen zijn. Daarom is in het rapport ook geen reduc tiefactor toegepast voor de omstandigheid dat het stadsstratennet van Amsterdam onvoldoende capaciteit zou hebben voor de veronderstelde grote hoeveelheid verkeer. Daar verzet de minister zich sterk tegen. Hij wijst er op dat er nu al veel automobilisten zijn die hun auto in de buitenwijken laten staan of eenvoudig de trein nemen omdat zij aan hun auto in de binnenstad weinig of niets hebben. Deze ontwikkeling zal ondanks uitbrei ding van de parkeermogelijkheden in de binnenstad nog toenemen en een rem mende invloed hebben op het verkeer van en naar de binnenstad. Al het verkeer uit Amsterdam-West en uit het westelijke deel van het centrum zal de tunnel slechts kunnen bereiken via het centrum, daardoor de verkeerscon- gestie vergrotend en zelf vertragingen ondervindend. Dat doet zich bij de Coen tunnel niet voor omdat het verkeer voor deze tunnel de binnenstad vermijdt. Ook de door Amsterdam geprojecteer de zuidelijke toegangsweg naar de IJ tunnel zal waarschijnlijk de verkeers- vloed niet kunnen verwerken. Op deze weg zal een ingewikkelde verkeersrege ling nodig zijn en de minister vreest dat Amsterdam te optimistisch is over de hoeveelheid verkeer die veilig en zonder te veel stagnatie deze weg zal kunnen passeren. Ook de verkeersprognose voor de IJ tunnel zelf moet de kritiek van de minis ter ontgelden. Het voor 1970 berekende cijfer van 66.800 voertuigen per dag ver schilt niet veel van het aantal van 58.900 voertuigen dat in 1959 de Rotterdamse Maastunnel passeerde. Reeds in dat jaar had men in Rotterdam met vele opstop pingen* te kampen. De minister acht het derhalve niet ivaarschijnlijk (jat berekende cijfer ook bereikt zal worden. Heel wat auto mobilisten zullen uit vrees voor tijdver lies de brug bij Schellingwoude of de IJponten nemen Het verkeer door de Coentunnel is voor 1970 berekend op 45.000 voertuigen per dag. Gezien ook de eenvoud van de toe gangswegen, met ongelijkvloerse kruisin gen. zal het verkeer door deze tunnel nooit klem lopen. ïiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iSIIIIIIIlillllllllllllllllllllllllll! lllllllimiNIIMIIIIHIIIII! Adnan Menderes, in het begin van dit jaar nog Turkijes machtigste man, wist zich het zweet van het voorhoofd als hij in de gevangenis van Istanbul aan een diepgaand verhoor over zijn wandaden als premier wordt onderworpen. De ex- premier, die met zijn regime op 27 mei door de staatsgreep van generaal Gursel ten val kwam, zal vrijdag voor een speciale rechtbank moeten verschijnen. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Congo's mi litaire machthebber kolonel Moboetoe, het provocerend op treden van ex-premier Loe moemba ten lange leste kennelijk beu, heeft een nieuwe zet in het ma cabere spel om de toekomst van Congo gedaan die wel eens grote ge volgen zou kunnen hebben. Zijn in terimregering richtte gisteravond een straf ultimatum tot de Verenig de Naties waarin zij eiste dat Patrice Loemoemba onverwijld aan haar zou worden overgedragen ter arrestatie, ingeval van weigering zouden de troepen van Moboetoe de V.N.-af zetting om Loemoemba's huis ge wapenderhand doorbreken. Het ulti matum loopt vannacht om 3 uur af. Dayal, hoofd van de V.N.-operaties in Congo, heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld in New York tele grafisch om instructies verzocht. Het is de jongste ontwikkeling in het drama rondom de omstreden figuur van Loemoemba die enige tijd geleden door president Kasavoeboe als rege ringsleider werd afgezet maar deze maatregel doodgemoedereerd negeerde en onverdroten voortging zijn talenten als volksmenner te misbruiken en de verwarring in het ontredderde land noig groter te maken. VERSTERKT De wacht van troepen der Verenigde Naties die Loemoemba bij zijn huis moest beschermen, werd gisteravond opeens versterkt tot een cordon van 70 man die klaarblijkelijk de opdracht hadden te voorkomen dat de ex-premier werd gearresteerd door de 200 para chutisten van kolonel Moboetoe, die ook bij zijn huis hadden post gevat. Even eerder had minister Bomboko van het interimkabinet bekend ge maakt dat er een arrestatiebevel tegen Loemoemba was uitgevaardigd maar dat deze arrestatie door de Verenigde Naties werd tegengehouden. Bomboko waarschuwde dat als de volkerenorga nisatie zich op een dergelijke manier in Congo's interne aangelegenheden mengt en Loemoemba's aanhouding on mogelijk maakt, „het Congolese leger zijn verantwoordelijkheid tegenover de bevolking zal nakomen". Gisterochtend vroeg waren Moboetoes troepen al begonnen met de omsinge ling van het parlementsgebouw in Leo- poldstad. Daarna trokken zijn eenheden DEN HAAG. De loongrens voor de ziektewet, de ziekenfondsverzekering en de wachtgeld- en werkloosheidswet zal met ingang van 1 januari waar schijnlijk op ongeveer achtduizend gul den worden gebracht. Nu ligt de grens op 7450 gulden. De stijging is het gevolg van de ver hoging van de indexcijfers van de kos ten van levensonderhoud en van de regelingslonen, waaraan de grens is ge koppeld. Men neemt voorshands aan. dat de kring van verzekerden door de verhoging van de grens niet veel groter zal worden. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid mr. H. W. van Doorn (kath.v.) heeft de ministers van binnenlandse zaken en van justitie schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat er m de salariëring van de gemeente- en rijkspolitie al thans voor wat bepaalde rangen en func ties betreft sprake is van een aperte achterstand? 2. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, waarom is de regering dan niet bereid bedoelde achterstand op korte termijn weg te nemen? 3. Is het juist, dat de regering indertijd tegenover de vertegenwoordigers van de politie-organisaties heeft toegezegd, zich te zullen conformeren aan, in elk geval zich in grote lijnen te zullen richten naai de conclusies van het rapport over de werkclassificatie? naar het huis van Loemoemba en ge lastten tevergeefs de daar op wacht staande militairen van de VN de wacht over te dragen, opdat Loemoemba kon worden gearresteerd. Daarop begonnen de militairen van Moboetoe met de be legering van Loemoemba's woning. Zondagavond nog had Loemoemba een tocht door de Congolese hoofdstad gemaakt waarbij hij uitriep „Dood aan de imperialisten. Moboetoe is hun werktuig". Dit is een kreet die het in Afrika wel doet. Zodra het beleg van de woning van Loemoemba was begonnen, kregen de bewakingstroepen van de VN verster king iri hoofdzaak Ghanese militairen. Een peloton vatte post in het huis, de rest groef zich in in schuttersputten om de woning heen. de wapens gericht op Moboetoes manschappen buiten deze verdedigingskring. Kolonel Moboetoe kwam de situatie persoonlijk in ogenschouw nemen en gaf zijn mannen bevel niemand door te laten. Loemoemba zelf had enkele uren eerder laten weten dat hij niet langer prijs stelde op militaire bescherming, maar daaraan stoorde zich uiteraard geen van beide partijen. PARTIJ GEKOZEN Intussen heeft president Sekoe Toeree van Guinee gisteravond in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties dui delijk partij gekozen voor de oud- premier en in een resolutie voorgesteld om Congo's open zetel in de 99 landen tellende vergadering toe te wijzen aan een vertegenwoordiger van Loemoem ba's vroegere kabinet. Congo's zetel is tot nog toe leeg ge bleven in afwachting van een beslissing der geloofsbrievencommissie die moet vaststellen welke Congolese delegatie recht op de zetel heeft. Toeree noemt Loemoemba in zijn resolutie niet met name maar spreekt van de „centrale regering", geijkte benaming voor Loe moemba's kabinet. De Guinese premier wijdde in een felle toespraak van twee uur scherpe woorden aan Belgiës „in terventie" in Congo en het optreden van de V.N. Eigen nieuwsdienst BOMBAY. de In- De politie, ao dische havenstad Bombay heeft een goede slag geslagen met de arrestatie van twee Britten die voor een waarde van ruim 170.000 pond sterling aan goud bij zich hadden. De twee mannen werden in hechtenis genomen op het ogenblik dat zij een Brits passagiersschip verlieten, waarop een van hen beiden uit Hongkong was gearriveerd. Zijn metgezel logeerde al in Bombay; hij kwam zijn vriend uit Hong kong van boord halen. De twee Britten hadden het goud rond hun lichaam gebonden. In de hut aan boord van het schip, waarin de ene Engelsman de reis van Hongkong naar Port Said maakte, werd ook nog een aanzienlijke hoeveelheid goud gevonden. TIP De douane in Bombay had van haar collega's in Hongkong een tip gekregen over de kostbare waar die de Britse passagier bij zioh had. In Hongkong werkt, zo wordt vermoed, een internatio nale bende goudsmokkelaars. Een groot deel van het goud dat zij verhandelt, vindt zijn weg naar Indië. Op een contactadres in Bombay deed de politie na de aanhouding van de twee Britten een inval. Vier mensen werden gearresteerd, maar er werd geen goud gevonden. Wel een hoeveelheid buiten landse drank waar geen invoervergun ning voor was afgegeven. AMSTERDAM. Het con flict binnen de Avro verkeert thans in een stadium, dat alle elementen van een langdurige touwtrekkerij begint te verto nen. Gistermiddag is ons van de zijde van het bestuur verzekerd dat de commissie van goede diensten, die de grieven van de oppositie zou moeten onderzoeken, nog deze maand zal worden geïnstal leerd. Dat het zo lang heeft geduurd, wijt men aan drie moeilijkheden: de leden van de commissie moesten voor aanstaande Nederlanders zijn, tevens leden van de Avro, en voorts mochten zij niet tot de yriendenkring van de voorzitter van de Avro, jhr. Röell, be horen. Het was tegen jhr. Röell, dat indertijd op de rumoerige vergadering te Assen grieven werden geuit. Op zichzelf klinkt de mededeling, dat de commissie van goede diensten deze maand nog zijn werk zal kunnen beginnen, hoopgevend, doch nieuwe onzekerheid is ontstaan door een onderhoud dat de rechtskundig advi seur van de Avro, de Amsterdamse advocaat mr. Salm, met het Actie comité heeft gehad. Bij die gelegenheid liet hij weten, dat de commissie pas in de openbaar heid zou treden, als de oppositie met een concrete beschrijving van de grie- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Voor zeven stuivers een plak noga, verpakt in glanzend cellofaan en daarbij naar keus een bankbiljet van tien, vijfen twintig of honderd guldenwanneer dat niet trekt, trekt niets meer! Maar de verkoop van die aanlokke lijke pakjes noga is al stopgezet. De Rotterdamse recherche zag er een ge vaar in. De met namaakbankbiljetten ver sierde pakjes noga waren als sinter klaassurprise bedoeld, zo verdedigde zich de fabrikant die tevoren nog ad vies zou hebben gevraagd van de politie in Eindhoven. De Rotterdamse recherche zag de zaak ernstiger. Ook al was het „bank papier" slechts aan één kant bedrukt en ook al bedekte een schuifbandje een onbedrukt gelaten baan, wat daar onder het cellofaan op die plakken noga lokte, leek als twee druppels water op écht bankpapier. Zelfs de naam van Eppo Doeve, de ontwerper van ons bankje van honderd, en die van de drukkers, Joh. Enschede en Zonen, waren op het surprisebiljet te lezen. Gistermiddag heeft de Rotterdamse recherche de Eindhovense nogafabri- kant er van overtuigd dat hij met deze reclamestunt juist iets te ver was gegaan. Handige jongens zouden die nagemaakte biljetten met een klein foefje gemakkelijk voor écht kunnen uitgeven en het vertrouwen in het wél door Joh. Enschede en Zonen gedrukte bankpapier zou daar door worden geschokt. Voor de fabrikant is het een lelijke schadepost, maar hij moest beloven de reeds in de handel gebrachte pakjes noga terug te nemen. Alleen maar vanwege die verpakking. ven ter tafel kwam. Hij kon echter niet zeggen, wie de leden van het college waren. Dit heeft het actie-comité ertoe ge bracht om te weigeren de lijst met con crete grieven in te zenden. In een gisteren aan mr. Salm gezon den brief, motiveert men deze beslis sing uitvoerig. Het actiecomité stelt zich op het standpunt dat men zijn ge gevens pas wil overleggen als men weet, wie deel uitmaken van de com missie van goede diensten. Dan pas meent men te kunnen uit maken, of men zijn vertrouwen aan het driemanschap kan geven. Als de Avro nu blijft weigeren de samenstelling van de commissie bekend te maken, zal die er waarschijnlijk nooit komen. Dan zullen de beide partijen steeds tegenover elkaar blijven staan, zonder dat een stap nader wordt gedaan tot een oplossing van het conflict. WOERDEN (A.N.P.) In Woerden wordt sinds gistermorgen half twaalf de vijfjarige Johannes Willibrordus van Oosten vermist. De jongen was even naar buiten gegaan om te spelen en is sindsdien niet meer gezien. De politie heeft de hele middag en avond met behulp van de brandweer en een motorboot van de Genie in de grachten rondom het waterrijke Woer den gedregd. Tot nu toe zonder resul taat. DEN HAAG De normale winkel prijs van de koelhuisboter die in de loop van deze week op de markt komt zal 76 tot 78 cent per pakje bedragen, zo heeft minister Marijnen vastgesteld. Daarmee heeft hij zich .aan gesloten bij het compromisvoorstel van het Produktschap voor zuivel. Ook is de minister akkoord gegaan met het voorstel van het produktschap om de binnenlandse toeslag op de verse boter te verlagen van 80 tot 64 cent per kilo. De normale winkelprijs van verse boter wordt daardoor 84 tot 86 cent per pakje. DJAKARTA, (AFP) Het Indonesi sche legercommando heeft gisteren een tijdelijk verschijningsverbod opgelegd aan twee dagbladen: De Suluh Indonesia, het orgaan van de nationalistische partij P.N.I. en de Pos Indonesia. De maatregel werd genomen „ter hand having van de eerbied voor wet en orde". De Suluh Indonesia had geschreven dat generaal Nasution, minister van defensie en legercommandant, „zichzelf heeft op gedrongen als lid van de Indonesische delegatie naar de Algemene Vergadering van de V.N., hetgeen hem in staat stelde, de Verenigde Staten te bezoeken." De Pos Indonesia had wat geschreven over automerken, waarvan de regering invoer in Indonesië had toegestaan, al hoewel dat volgens deskundigen aanlei ding kon geven tot verstoring van de economie. De regeringsverordening op de „reor ganisatie van de pers in Indonesië" zal in de loop van deze week worden ge publiceerd. Volgens deze verordening zal van alle kranten en nieuwsagentschappen algehele ondersteuning worden geëist van de regeringspolitiek, in welk opzicht ook. Jaen ik heb nog zo'n paar thuis. Van één onzer verslaggevers ROERMOND. De districtsrecher che van de rijkspolitie te Roermond heeft gisteren een arrestatie verricht in verband met de moord op de elf jarige Hansje Hermans uit Sevenum. Het is de 54-jarige metaaldraaier Th. van B. uit Belfeld, tegen wie het ern stige vermoeden was gerezen dat hij de gruwelijke moord op zondagmid dag 11 september in de bossen buiten Sevenuin zou hebben gepleegd. Van B. werkte in het nevenbedrijf te Belfeld van een ijzergieterij uit Te- gelen. Hij is gisteren op zijn werk ge arresteerd en naar Roermond overge bracht. Tijdens een urenlang verhoor op het districtsbureau van de rijkspolitie te Roermond ontkende de man schuld. Hoewel de politie over bijzonder be zwarende aanwijzingen tegen Van B. beschikt, is de officier van justitie te Roermond, mr. W. Uiterwaal, nog niet tot inhechtenisneming overgegaan. De man is daarom nog niet in het huis van bewaring opgesloten. Hij is tij delijk in verzekering gesteld in één van de posten van de rijkspolitie in een dorp buiten Roermond. Vandaag wordt hij opnieuw verhoord. Al enkele dagen beschikte de politie over aanwijzingen die de metaaldraaier bijzonder verdacht maakten. Een van die aanwijzingen houdt verband met het feit dat Hansje Hermans vóór hij met het touw om zijn hals werd ge wurgd, met een hard voorwerp op het hoofd was geslagen. „Wij zijn niet op losse gronden tot arrestatie overgegaan", zei majoor Van Boon, de districtscommandant van de rijkspolitie te Roermond. „Hoewel wij over sterke aanwijzingen beschikken, moet het bewijs van de schuld nog worden geleverd". Om die reden kon de politie, noch de officier van justitie verdere mededelingen doen. De politie beschikt echter over het bewijs dat Van B. op de fatale zondag in de Sevenumse bossen is geweest. Daar komen nog andere aanwijzingen bij die op schuld duiden. Alle bijzonderhe den, die in het belang van het onder zoek niet nader kunnen worden bekend gemaakt, moeten nog nauwkeuriger wor den vergeleken. Van B. is niet uit Belfeld afkomstig. Hij is sinds vrij kort van elders naar Limburg gekomen. Het enige dat zijn patroon van hem weet is dat hij ge scheiden van zijn vrouw leeft en in een pension te Belfeld woont. Zijn werk gever beschikt verder niet over bijzon derheden omtrent Van B„ die sinds enige tijd als metaaldraaier bij hem in dienst is. Hij stond er in Belfeld bekend om dikwijls kinderen te tracteren op ijs. Bij de overweg in de Slachthuisweg te Rotterdam worden op 12 oktober auto matische halve overwegbomen in dienst gesteld. De overweg ligt in de spoorlijn SchiedamHoek van Holland. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen enkele buien. Ma tige en langs de kust krachtige noordwestelijke wind. Weinig ver andering in tem peratuur. MIESJE: Een beetje zon, een beetje regen! Van onze weerkundige medewerker Zware buien zijn er gisteren in ons land terecht gekomen. Nadat het in Zuid-Engeland tijdens het weekeinde zwaar had geregend, bleek gisteren ons land aan de beurt te zijn. Zo erg als zondag nacht in Engeland was het echter niet. De depressie die ons gisteren de buien bezorgde en die dit vandaag zal blijven doen, is dezelfde die ook Zuid-Engeland zoveel regen had gebracht. Nu is dat daar weer over. Zij heeft een merkwaardige baan gevolgd; van de Golf van Biscaje komend, trok zy naar de Britse eilanden, beschreef een lus in haar baan boven Zuid-Engeland, trok over het Kanaal naar Zuid- Frankrijk en vervolgens naar het noorden. Eerst naar de Noordzee en daarna over ons land van Am sterdam naar Koevorden. Gister avond breidde een rug van hoge druk zich over de Britse eilanden naar ons land uit. Dit gaat echter zeer langzaam, zodat zowel van daag als morgen de depressie het weer zal bepalen, met kans op buien tot gevolg en aan de kust tydelijk veel wind. De tempera tuur, die gisteren aan de kust vijf tien graden en in Zuid-Limburg nog maar elf graden bereikte, zal waarschijnlijk iets dalen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1