AMSTLEVEN levensverzekering HET SPEL mm Veerpont kwam recht op me FRANS-DUITS GESPREK ZONDER RESULTATEN Algerije lot zelf in hand DER ZEVEN VERGISSINGEN Debrégeen voet aan de grond HEVIGE STRIJD OP CUBA: LEGER TEGEN REBELLEN IN GHINA MONDJESMAAT MET DE TEXTIEL van het levé „Ongeldige" verpakking DOMINEE VAN WESTERHAAR PREEKTE NIET Na partijraad V.V.D.: niets schokkends TERUG UIT DE VUU RHEL VAN EMMERIK Maandag 10 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 ■ILWlliHW DENK JE....? „AFSCHUWELIJK" OVER BOORD OUD-PERNISSERS TEN STADHUIZE DE GAULLE: Motor in volle vaart tegen slagboom MRp*" pllPfl Nee, geen cineast. Wel een man, die zich financieel iets kan veroorloven. Dat zit zo: Hij was in zijn jonge jaren een kei op sportgebied. En een die zich hield aan de spelregels. Ook aan die van het leven. Juist daarom had hij zich de voordelen van een vroege levensverzekering laten voorrekenen. "Doe het nu" zei zijn assurantieman. „Akkoord" was zijn antwoord. Dertig jaar later heeft dat "Akkoord" hem een mooi bedrag opgeleverd. AMSTLEVEN betaalde het hem uit, lang vóór hij' nog aan zijn pensioen toe was. "Wat? Dure hobby, dat filmen? Ach... ja, maar ik heb gelukkig ook wat armslag.' Sluit daarom bij Uw eigen assurantie-relatie zo'n aantrekkelijke AMSTLEVEN-verzekering. Maar doe dat vroeg. Dan is het risico gedekt en U kunt met Uw hele gezin plezier hebben van de uitkering, wanneer Uw grijze haren nog te tellen zijn. I I I I I Jan Cottaar heeft over da Olympische Spelen 1960 een boekje voor ons samengesteld, met goede foto's en typische anecdotes. Stuur een briefkaart met-24 cent extra aan postzegels, voor administratiekosten, aan AMSTLEVEN. Postbus 1072, Amstetdam, Dan zenden wij o deze fraaie horinnarings-pockat franco toe. I AMSTLEVEN I - 1 "'.A-'V vs V\ ï-ïM V- jm -■ %u cies eender want bij het overmaken heeft hij zich ver gis», met opzet. Zeven maal. Het is allemaal in klei nigheden, en het spel is nu om die zeven vergissin gen te vinden Mocht U er niet helemaal zeker van zijn dat U de vergissingen alle maal gevonden hebt, kijk dan in de krant van mor gen. Daarin zullen wij de oplossing publiceren. Veel succes I HAVANNA (Reuter/AP). Het blijkt op Cuba allerminst zo rustig te zijn als premier Fidel Castro herhaal delijk heeft voorgespiegeld. Het af gelopen weekeinde zag zijn leger zich genoodzaakt te verklaren dat het „een ontzaggelijke overwinning" had be haald op een strijdmacht van gueril la's in de bergen van de Sierra del Escambray in de centrale provincie Las Villas hetgeen dus betekent dat er ook een tegenstander van for midabele omvang moet zijn. Dat was tot nu toe nimmer toegege ven. De actie van het Cubaanse leger blijkt nu reeds een maand te hebben ge duurd en bij de jongste operatie zouden er drie rebellen zijn gesneuveld, vier gewond en 102 gevangen genomen. Vol gens een legercommuniqué zijn de lei ders van de contra-revolutionairen ook gevangen genomen; zij moeten, met hun trawanten, dinsdag terecht staan. Het Cubaanse Vak verband eist dat deze te genstanders van Castro's bewind zonder meer tegen de muur zullen worden ge zet. Uit het communiqué blijkt echter geenszins of na de jongste actie alle tegenstand onderdrukt is. Het lijkt wei nig waarschijnlijk want rebellengroepen waaronder zich aanhangers van de vorige dictator Batista, anti-communis ten en tegenstanders van Castro's regime bevinden zouden in de afgelopen maanden al op grote schaal in de onher bergzame streken van de Sierra geope reerd hebben. Men neemt aan dat de opstandige groepen in de bergen zuid oostelijk van Havanna nog belangrijke strategische posten bezet houden. Premier Castro zal vandaag nog voor radio en televisie spreken en medede lingen doen over de strijd tegen zijn vijanden. Waarschijnlijk zal hij deze gelegen heid niet voorbij laten gaan om de Ame rikanen van inmenging in en aansporing tot deze strijd te beschuldigen. Er zou op 29 september een grote lading munitie en wapenen door een Amerikaans vlieg tuig boven de schuilplaatsen van de guerilla's zijn afgeworpen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De Rotterdam se recherche heeft zaterdagmiddag de eigenaars van snoepgoedwinkels gelast de verkoop van pakjes noga te staken, niet omdat die lekkernij schadelijk voor de gezondheid zou zijn, maar omdat er ernstige be denkingen waren gerezen tegen de wijze waarop die noga was ver pakt. De te Eindhoven gevestigde no- ga-fabrikant had er een sinter klaassurprise van gemaakt door de plakken noga af te dekken met een nagemaakt bankbiljet van 10, 25 of 100 gulden. Met een bandje er om leek zo'n plak noga heel even een bundel bankbiljetten. Onder de bandjes waren de na- maakbiljetten onbedrukt gelaten. Desondanks zag de Rotterdamse recherche hier een gevaar dat zij door handige jongens voor echt zouden kunnen worden uitge geven. De nogafabrikant had voor hij er aan begon, advies gevraagd van de Eindhovense politie en die had tegen die surprise-verpakking geen bezwaar gemaakt. De Rotterdamse recherche gaat er vandaag over debatteren: het laatste woord in dit nogaverpak- kingsconflict zal vermoedelijk door de officier van justitie worden ge sproken. O ja, en dan het idee dat we de kra nen zouden hebben opengedraaid, valt matroos Van der Pijl hem schamper bij. Man, alles zat van voor tot achter ver zegeld. Denk je dan dat je iets open- schroeft? We hebben geprobeerd de boot af te duwen en vrij te krijgen van de veerpont. Maar daar is geen beginnen aan tegen zo'n kolos van min stens tweeduizend ton. Ik had echt wel iets anders aan de kop dan te denken aan de benzine. Mevrouw Van der Pijl, een zuster van schipper Dung, was bij de aan varing ook aan boord, evenals zijn vierjarige dochter Nancy. Dat was gezellig voor kleine Jan, het drie jarige zoontje van schipper Dung. Kleine Jan was met pa mee naar wal gegaan. Gelukkig wel, zucht me vrouw Van der Pijl, die we zaterdag ochtend in een woning aan de Beij- ensstraat 'te Nijmegen troffen. Zij en haar man zijn daar evenals de schip per en zijn vrouw zolang ingetrokken bij familie. Voor de familie Dung is het het enige onderdak. Met al hun bezit verloren zij ook hun drijvende huis. Doordat kleine Jan weg was bleef Nancy tenminste in mijn buurt. Zo konden we direct na de aanvaring in de spido stappen. Ja, zegt mevrouw Van der Pijl, ik zag de veerpont recht op me afkomen. Het was af schuwelijk, afschuwelijk. Je kunt niets doen, je wacht maar af. En dat hui zenhoge ding boven je. Het was af schuwelijk. Mevrouw Dung was op het moment van de aanvaring in de kajuit bezig. Ik had net de bedden opgemaakt, ver telt ze met moedeloze stem. Het was vrijdag en dus moesten ook de kamers aan kant. Maar eerst wilde ik de aard appels opzetten. Nou. dat was niet meer nodig. Met de pan viel ik tegen de roef aan. Toen ben ik naar buiten gelopen. Van voren riepen ze dat ik in de boot moest stappen. Ik wilde nog terug om wat uit de kajuit te halen, maar ze hebben me wegge stuurd. Ik moest wel. Maar nu ben ik alles kwijt. We hebben helemaal niets meer. Met Nancy zijn beide vrouwen Van onze correspondent WESTERHAAR. 'Ds. H. van Dijk, de hervormde predikant van Wester- haar heeft gisteren niet op de kansel gestaan. Hij heeft zijn werk tijdelijk neergelegd, omdat de kerkeraad, waarmee hij op gespannen voet staat, wil voorkomen, dat de moeilijkheden zich toespitsen. De predikant heeft ge zegd het daarmee eens te zijn. Ds. Van Dijk is weinig populair in het dorpje sinds hij voor de justitie, naar aanleiding van de mishandeling van een jongen (de achtergronden daarvan belichtten wij in ons blad van zaterdag), verklaringen aflegde, die de bevolking geenszins in een vriendelijk daglicht stelden. in een juist langs komende Spido- boot gestapt en naar Emmerik ge varen. Daar is de aflosstuurman Sander de Bolster in de Spidoboot gesprongen en teruggevaren naar de Diamant om matroos Van der Pijl te helpen. Maar voor zij veel konden doen begon de benzine te branden. We hoorden drie ontploffingen, vertelt de matroos: steeds dichter naar de boot toe. Logisch, want daar was de haard, niet? Bij de tweede ben ik al naar de kop gerend en over boord gesprongen. De op stapper deed hetzelfde en zo zijn we weggekomen. Zij werden opgevist door de schip per van de Spidoboot, de 24-jarige Arthur Tinnemeyer, die moedig in de buurt was gebleven en daarmee in Emmerik de held van de dag is geworden. Op weg naar de wal viste hij nog enkele drenkelingen uit het water, o.a. van de Tina Scarlett, onder wie de Deense scheepvaart inspecteur, die niet kon zwemmen en gevaarlijk dicht bij de vlammen in een reddingsgordel dreef. Advertentie BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING De vakbeurs voor het gezin Bijzondere manifestaties o.a. kunst in sieraad en interieur In ieder huis een moderne keuken wie wordt Femlna-hulsvrouw 1960 MODESHOW o.I.v. Mies Bouwman j Geopend van 10-17 en 19-23 u J Zondags gesloten AHOY' GEBOUW ROTTERDAM t/m 12 OCT. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Na de zaterdag onder voorzitterschap van prof. Oud gehouden partijraad van de VVD zijn geen schok kende gebeurtenissen in liberale kring te verwachten. Een aanwijzing hoe het meningsver schil zal worden opgelost over de posi tie en het optreden van de liberale Eer- ste-Kamerfractie, vooral geaccentueerd door haar afwijkende houding tegenover het toto wetsontwerp van minister Beer man. is gelegen in het intrekken van de interpellatie-Van Riel over de defensie nota enkele dagen voor de vergadering van de partijraad. Mr. H. van Riel, voorzitter van de liberale Eerste-Kamer- fractie, kon deze vergadering wegens ziekte niet bijwonen. Hoewel in het officiële bericht dat het partijbestuur over deze vergadering ver strekte. geen woord wordt gewijd aan de gerezen tegenstellingen, is het wel zeker dat er uitvoerig over is gespro ken. De partijraad van de WD neemt echter nooit beslissingen en zo kon er ook in deze zaak na de gedachtenwisse- ling geen besluit vallen. Naast zijn motorfiets werd vrijdag avond de 25-jarige heer J. Wouda uit Surhuisterveen, die in Amsterdam in pension is, zwaar gewond in de berm van de rijksweg onder Huizen gevon den. Hij is in het ziekenhuis overleden. Advertentiën) af De held van de das hl Emmerik is de 24-jarige Bootsführer Arthur Tinnemeyer van de Spidoboot, die twee vrouwen en een kind van de tanker Diamant haalde. Daarna voer hü met de aflosstuurman Sander de Bolster (links), die de aan boord gebleven matroos Van der Pijl (rechts) wilde gaan helpen, nog terug. Even later, toen de benzine in brand vloog, zou hij de twee mannen, die over boord sprongen weer uit het water halen. Op weg naar de wal pikte hjj nog enkele andere drenkelingen op. NIJMEGEN. Schipper Jan Dung van de Diamant staat aan de toog van een Nijmeegs schippers- café. Het is vrijdagnacht ongeveer een uur. Schipper Dung en zijn zwager, matroos A. G. van der Pijl naast hem, zijn net teruggekeerd uit de vuurhel van Emmerik. Van de krib bij Spijk hebben zij een laatste blik geslagen op de bran dende tankboot, waarop schipper Dung komende februari vijf jaar zou hebben gevaren. t Mocht wat, zegt hij als er ge- sproken, wordt over het heldenfeit dat hem in de eerste onoverzichtelijke uren na de ramp is toegedicht. De kranen van de benzinetanks opengedraaid? Ik zat in het klaringskantoor mijn papie ren in te vullen, y andaar af kun je niet eens op de rivier kijken. Toen ik eindelijk aan wal kwam, zat mijn vrouw al bij de douane en stond de boot in lichterlaaie. Ik terugvarenwie heeft dat nou verteld? Adenauer De Gaulle Debré Van onze correspondent BONN. De gesprekken die de Westduitse bondskanselier Adenauer en de Franse minis ter-president Debré vrijdag en zaterdag te Bonn hebben ge voerd, zijn zonder een klinkend resultaat gebleven. Adenauer zal nu in november of decem ber pogen in een persoonlijk onderhoud te Parijs met de Gaulle de brokken, veroorzaakt door de Franse hervormings plannen, aan elkaar te lijmen. Aan te buitenkant leek zaterdag middag bij het afscheid van Debré en zijn minister van buitenlandse zaken Couve de Murv\lle op het vliegveld alles dik in orde. Debré, in een beste bui en breed lachend zei spottend: „Helaas kunnen wij geen catastrofe meede len". Adenauer verklaarde zeer di plomatiek: „Wij hebben volkomen overeenstemming bereikt, zowel over de Navo als over te Europese kwes ties. Het was werkelijk prima in orde". Maar zo prima was het niet in orde, want hij moest Debré en Couve de Murville in zijn beste Frans nog na roepen: „Au revoir a Paris", alsof slechts een gesprek van hem met de Gaulle zelf de zaak zou kunnen ophel deren. Niet te vermurwen Dat is wat men algemeen te Bonn over d'e tweedaagse Frans-Duitse be sprekingen meent. De bondskanselier is niet te vermurwen geweest noch ten aanzien van de Gaulle's plan om Frankrijk een leidende rol in Europa te laten spelen, noch wat de Franse ideeën aangaande een reorganisatie van te Navo betreft. De gesprekken te Bonn bewezen het bestaan van de vol- PEKING (Reuter). Er heerst een groot tekort aan kieren en ka toen in communistisch China, voorna melijk tengevolge van mislukte ka toenoogsten door natuurrampen als slagregens en insectenplagen. Het communistisch bewind heeft de bur gerij aangespoord gedragen kleren niet weg te werpen maar zoveel mo gelijk te herstellen en de kleermakers ontvingen aansporingen van hogér- hand om bij de fabricage zo zuinig mogelijk te snijden. Voor de aanschaf van kleren heeft men in China weer een distributiestel sel in werking gezet, dat echter in verscheidene gebieden ruimere toe wijzingen mogelijk maakt dan in an dere. Ook kousen, handdoeken, hoe den en ondergoed zijn gerantsoe neerd. De gemiddelde Chinees kan zich net één licht katoenen pak aan schaffen, dat dan meteèn als winter- kleding dienst moet doen. Wollen stoffen zijn bijna niet ver krijgbaar en in elk geval veel te duur. Maar vele Chinezen, zoals landarbeiders en boeren, krijgen min der stof toegewezen dan voor een pak en zijn dus wel gedwongen oude vod den te hersteilen en op te lappen. Niettemin zag men de afgelopen zomer een verandering in de saaie eenvormige kleding van de Chinese stedeling: in plaats van de voorman en vrouw uniforme donkerblauwe gende tegenstellingen tussen Parijs en Bonn, die binnenkort in het overleg tussen de regeringsleiders van de Westeuropese zes landen opnieuw ter tafel zullen komen: 1 Een hervorming van d'e Navo mag volgens Adenauer alleen ten doel hebben deze organisatie te ver sterken. De nationale strijdkrachten van de vijftien Navolanden moeten z.i. dan ook eerder meer met elkaar ver smolten dan zelfstandiger gemaakt worden. De Fransen daarentegen be schouwen d'e defensie ais een nationale zaak van elk der Navolanden in het bijzonder van hen zelf! o Voor Adenauer is er geen verde- diging van Europa mogelijk zon der Amerikaanse troepen en zonder Amerikaans opperbevelhebberschap. De Fransen menen dat het met de na tionale waardigheid niet strookt als een vreemde opperbevelhebber hun troepen commandeertZij wensen daarentegen wel een grotere Franse invloed in d'e commandostaven van de Navo. Normaal doorgaan De verschillen in het Europese vlak worden niet zo groot geacht. Adenauer en Debré hebben verklaard, dat de drie Europese gemeenschappen de Europese economische gemeenschap, de Europese gemeenschap voor kolen en staal en de Europese atoomgemeen schap hun werk normaal zullen moeten voortzetten. Men mag overi gens wel aannemen dat Parijs noch Bonn iets voelen voor een uitbouw van de leiding van de Europese economi sche gemeenschap tot een soort Euro pese regering dat gaat ook Aden auer veel te ver. Tot lector in de sociale psychiatrie de eerste in Nederland aan de rijks universiteit te Leiden is benoemd dr. Nico Speijer, leider van de afdeling geestelijke volksgezondheid van de G.G. en G.D. van 's-Gravenhage. werkkleding van lange broek en blouse, verschenen nu opvallend veel vrouwen met rok en fel gekleurde blouse. Met name in Sjanghai deden de grote winkels het hunne tot een verbetering van het uiterlijk der bur gerbevolking door modeshows te or ganiseren. ROTTERDAM Hoed af voor het verleden, de jas uit voor de toekomst! Rotterdam heeft zijn jas uitgetrokken en de mouwen opgestroopt om te wer ken aan zijn toekomst. Dat Rotterdam daarbij ook aandacht heeft voor de kleine stukjes die door annexatie zijn verkregen, bewijst dat aan het hoofd van deze groeiende gemeente niet al leen een burgemeester doch tevens een burgervader staat. Deze woorden sprak de heer H. Bue- sink, de voorzitter van de wijkraad van Pernis, tijdens een ontvangst ten stad- huize van een paar honderd oud-Per- nissers. Sedert 1934 mogen zij het stadhuis aan de Coolsingel ook als hun stadhuis beschouwen maar de meesten die er zaterdagmiddag op bezoek waren, za gen de Burgerzaal en de aangrenzende vertrekken voor het eerst van hun le ven. Van onze correspondent PARIJS De Algerijnen moeten vrijelijk over hun lot beschikken. Wat zij ook zullen kiezen, hun ongeluk of hun geluk het wordt door Frankrijk van tevoren aanvaard. Aldus generaal de Gaulle gisteren te Chambéry, bijna aan het einde van een driedaags be zoek aan Zuidoost-Frankrijk. Het was dus eigenlijk voor het eerst, dat hij zijn orakeltaal liet varen en duidelijk liet doorschemeren, dat Algerije er ook wel eens de voorkeur aan zou kunnen geven, zonder Frankrijk zijn eigen weg te gaan. Wel voegde de president eraan toe dat Frankrijk hoopt dat Algerije met Frankrijk verbonden zal blijven, meer nog voor Algerije dan voor Frankrijk zelf. Maar, zo zei de Gaulle, voordat een beslissing kan worden genomen moet het eerst uit zijn met de moord aanslagen. Frankrijk stelt voor dat ge vechten en aanslagen ophouden op de meest eervolle voorwaarden. Voor het eerst sinds hij dit soort rei zen door de provincie begon te maken deze was zijn tiende bleek onder de arbeiders iets van ontevredenheid over de gang van zaken. Meestal wordt de president van ganser harte toege juicht, zeker wanneer hij juist het woord heeft gevoerd. Ditmaal bleek, met name te Grenoble, dat de stem ming slecht was en de burgemeester van die stad, zelf een vurig gaullist, schroomde niet de president daarop.te wijzen. „Er is iets mis", zei hij. „Dat heb ik gemerkt", antwoordde de ge neraal. „Hoe komt dat?" „De oorzaak is Algerije, mon géné- ral. Daar moet beslist iets aan worden gedaan!" „Dat ben ik mij bewust", was het korte antwoord van de Gaulle. Op order van hun vakbonden waren zesduizend fabrieksarbeiders niet ko men opdagen toen de Gaulle het woord zou voeren, en terwijl er anders tien duizenden samenstromen om naar hem te luisteren, verschenen er nu slechts enkele duizenden. De voornaamste redenen voor de ontevredenheid die zich thans begint te manifesteren, zijn: 1 de kosten van levensonderhoud blijven stijgen; 2 er is nog altijd geen kijk op een spoedig einde van de strijd in Algerije en honderdduizenden Franse gezinnen leven in voortdurende onge rustheid over vader of zoon; o steeds openlijker wordt de kri- tiek van linkse en rechtse poli tici op de regeringspolitiek en dat maakt het voor veie Fransen gemak kelijker ook uiting te geven aan hun persoonlijke gevoelens. Maastricht. (A.N.P.) Gisteravond is een motorrijder in volle vaart tegen de slagboom van het Nederlands-Bel gische grenskantoor Kanne (ten zuiden van Maastricht) gereden. De beide berijders van de motor wer den tegen de grond geslingerd terwijl de motor op eigen kracht nog een zestig meter doorschoot. De bestuurder, de 23-jarige F. R. M. S„ automonteur te Amsterdam, kwam om het leven. De duorijder, J. H. uit Maastricht, Kon ongedeerd naar huis terugkeren. Hier is de volgen de aflevering van het Spel van de zeven vergissin gen, getekend door de bekende Franse tekenaar Henry Blanc. Voor degenen die het nog niet eer der gespeeld heb- oen geven we nog even een toelich ting. Blanc heeft eersteen tekening gemaakt. Dat is de bovenste van de twee hiernaast. Daarna heeft hij de tekening over gemaakt, precies eender, bijna pre-

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5