AFRIKA inspireerde hen MAPRO Souburg (groter dan Zierikzee) krachtige bestuursgemeenschap G.J.O. pakt jeugdwerk nieuw en fris aan Geen geldig argument voor opheffing van gemeente Neger leeft eigen leven A.R. in Zeeland akkoord concept-program met door Zeeland B. en W. in ontwerp-schrijven aan G.S. Afscheid ds. De Groot van Oostkapelle Sloeplan Nel Mieras-Fokke gehuldigd Vrijzinnig Hervormden namen gebouw „Ophir" officieel in gebruik Grote offers Lezing over onderwijs slechthorende kinderen Raad Kapelle D' Ds. H. J. Hegger spreekt in Rilland Cabaret als beloning Uitslag onderlinge schaakcompetitie Raad Driewegen Raad Arnemuiden Gevonden voorwerpen Leiders hebben mentorsnodig Instructie in Goes Raadsagenda Grijpskerke Schaakvereniging „Koudekerke" Kinderzang tijdens doopdienst Maandag 10 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 SOUBURG. Met klem wijzen b. en w. van Souburg er nog eens op, dat met betrekking tot de ge meentelijke herindeling van Wal cheren zij geen geldig argument vóór opheffing van hun gemeente zien. Zij handhaven dan ook on verzwakt hun bezwaren tegen het plan. Dit deelt het Souburgs kol lege mee aan de raad, die woens dagmiddag verzocht wordt zijn goedkeuring te hechten aan de inhoud van het schrijven, dat b en w. als antwoord op het ont- OOSTKAPELLE. In een overvol kerkgebouw heeft ds. Th. Sj. de Groot gisteravond afscheid genomen van de Gereformeerde Kerk van Oostkapelle. Zoals be kend gaat dominee De Groot de gemeente van Ferwerd (Fr.) die nen. Vele belangstellenden en ook menig collega gaven gisteren van hun belangstelling voor dit af scheid blijk. Dominee De Groot hield een af- scheidspredikatie naar aanleiding van de tekst Hand. 20. Aansluitend aan deze predikatie sprak de predikant persoonlijke woorden van afscheid tot de kerkeraad, de gemeente en in het bijzonder ook tot de catechi santen, waarbij hij vooral de ondervon den sympathie en de prettige omgang memoreerde. In verband met een verzoek van de classis Middelburg, waarbij men erop had aangedrongen deze speciale dienst in de avonduren te doen plaatsvinden, konden de collega's van ds. De Groot aanwezig zijn. Aan het einde van de dienst sprak de heer J. de Kam de scheidende predikant toe namens de kerkeraad en de gemeente. Na deze toespraak zongen de aanwezigen „Hal leluja eeuwig dank en ere." Namens de classis Middelburg werd het woord ge voerd door ds. Van Til. Burgemeester F. G. Sprenger voerde het woord namens de burgerlijke ge meente en de heer C. W. Bommelje na mens de Hervormde Gemeente. Deze laatste spreker wees op de belangrijke contacten die in de vierjarige ambtspe riode van ds. De Groot waren gelegd, contacten waaraan men de meest pret tige herinneringen bewaart. Na de dienst maakten nog velen van de gelegenheid gebruik om persoonlijk van de predi kant afscheid te nemen. werp van wet van Gedeputeerde Staten aan het provinciaal kolle ge zullen zenden. B. en W. van Souburg zeggen dat Vlissingen bij het meer gelegenheid wil len bieden voor industrievestiging het grondgebied van Souburg in het geheel niet nodig heeft. Dit blijkt volgens het kollege maar al te goed uit het struc tuurplan, dat Vlissingen zelf liet ma ken en waarbij de' toekomstige indus trieterreinen buiten de huidige grenzen van de gemeente Souburg zijn gelegen. Bovendien ligt op Vlissings grondgebied nog industrieterrein onbenut en er is in de laatste decennia van een uitbreiding van het aantal ondernemingen in de Scheldestad helaas niet veel gebleken, De ontwikkeling van het Sloeplan is voor de gemeente Vlissingen een zwaar wegend motief voor annexatie, maar, zeggen B. en W. van Souburg, de evo lutie van dit plan is nog niet duidelijk en de terreinen van het Sloe liggen ver verwijderd van het SÓuburgse grondge bied. Het Souburgs kollege meent voorts dat het gebrek aan bouwgrond niet zo nijpend is als wordt voorgesteld. Stedebouwkundig gezien, aldus gaan B. en W. verder, is Oost- en West-Sou burg geheel anders dan Vlissingen. Het is een open tuinstad met bijna uitslui tend eengezinswoningen. In Vlissingen daarentegen treft men veel hoogbouw aan. Daarom verkiezen velen Souburg als woonplaats boven Vlissingen. Voor al geldt dit voor de nieuwe arbeiders van de maatschappij ,,De Schelde", die veelal van het platteland van Drente, Brabant en elders komen. De nieuwge- vestigden voelen zich in Souburg spoe dig thuis en worden weldra opgenomen in het verenigings-, kerkelijk en dorps leven. Als gemeente van bijna 8000 zielen is Souburg bestuurskrachtig te noemen. Dit blijkt volgens B. en W. wel uit het geen daar de laatste jaren tot stand is gekomen. Souburg is daardoor mede gegroeid van een gemeente van 4000 in woners aan het begin van de inundatie van Walcheren tot bijna het dubbele op de dag van vandaag. Souburg, in in- Een klinkende revue, toespraken, me dailles en vele cadeau's; alles ter ere van het feit dat mevrouw N. Mieras- Fokke veertig jaar geleden in dienst trad van wasserij De Zon en sindsdien het bedrijf trouw gebleven is. De direc teur van De Zon, de heer P. J. Geysen, opende de feestavond en dankte me vrouw Mieras voor de voortreffelijke wijze waarop zij veertig jaren lang de wasserij gediend had en steeds een voorbeeld was geweest voor het overi ge personeel, niet in het minst als chef fin van de afdeling chemische stomerij. Als dank, werd haar de zilveren me daille verbonden aan de orde van Oran je Nassau, verleend, waarna het gehele personeel staande het Wilhelmus zong. Wethouder J. J. van Melle speldde haar de draagmedaille van de orde op. De vakbond overhandigde haar het diploma en een geschenk onder couvert. Symbo lisch werden alle afdelingen van de was serij bezocht en op elke afdeling kreeg mevrouw Mieras een cadeau, zo dat zij tenslotte bijna een gehele garde robe bijeen had. Namens het personeel spraken mevrouw P. Witte en mejuf frouw v. Eykeren haar toe en mevrouw M. Verbeem-Does, eveneens draagster van deze orde, die haar tevens persoon lijk een geschenk overhandigde. Ten slotte werd de heldin van het feest in een bakfiets vol geschenken over het podium gereden onder de luide toejui chingen van alle aanwezigen. De perso neelsvereniging voerde hierna een ge heel eigen revue op, met een zeer ge varieerd programma waaronder een echt Parijs nummer, Snip en Snap en muziek uit de stille Zuidzee. Burgerlijke stand AXEL. Geboren: Bertus J. z. v. G. Ot- tens en C. Meerman; Yolanda M. J. d. v R C Vernimmen en M M. C. Ivens; Louis L. z. v. L F. Caessens en M. Vereeken; Adriaan G. z. v Andries I Overdulve en L. C. Hamelink; Elizabeth J d. v. J. G. Schaal- je en N. E. Cadzand; Francois, z v. F. Die- leman en D Kolijn; Rudi C z. v. R. F. Broec- kaert en L. M. A. van Ecke; Cornelis A z. v A. P de Ruijter en E van Luijck; Jacobus I. z. v. J. H. Nieskens en D J. de Koene; Ymkje A. d. v J Hamelink en A Dieleman; Pieter, z v. M v Langevelde en E. de Blaaij; Maria A. d. v. D. Oppeneer en I. de Nijs; Erik W. A. z. v. Peersman en N. Smaal. Ondertrouwd: J J. Heijnsdijk 26 j. en C. A. Mieras 23 j.; A. H. J. Scheele 23 j. en A T den Hamer 23 j Getrouwd: C. P. Overdulve 33 j. en C. Deij 30 j.; J. Verhage 24 j. en E. Haak 24 j. VROUWENPOLDER. Geboren: Derk, z. v. A. Ridderbos en J. E. Dingemanse. Ondertrouwd: P. Boone 24 j. en G. Goed- geluk 21 j. Getrouwd: P. A. Kesteloo 24 j. en P. de Jonge 21 j. te Serooskerke. TERNEUZEN. Geboren: Carolle E. J. M. d. v. P. J. G. M. Mlchielsen en M. E. Verbiest; Frank F I. z. v W E. A Dumez en E M de Hulsters; Annelies S G. d. v. G. A. J. Nieuwlande en M. Belaert; Eric, z. v. C. G. Meeuwsen en E. J. Riemens; Ge rard J. J. z v O C Pieterse en J. M. Rombout; Francina C. d. v. J Riekwel en N S. Geelhoedt; Marinus W. z. v. J. C. Fol- mer en J. M. Faas; Adrea S d. v. W. G v d Peijl en A Willemsen. Ondertrouwd: G. L. M. Segers 22 j. en C. Oppeneer 18 j. Getrouwd: B. J. Smolenaers 24 j. en B. M. C. de Jongh 21 j.; M. Klaasen 30 j, en M. H. Nieuwenhuijse 28 j; G. G. Meertens 21 j. en C. M. Wegen 19 j. Overleden: Joseph A. Wijffels 67 j. ongeh.; Tanneke Vercouteren 88 j. wed. v. C. de Wit te; Isaac A. Dieleman 52 j. echtg. v. J. v. Langevelde; Huberdina S. van Nieuwenhuijse 90 j. wed. v. M v. d. Have. GRIJPSKERKE. Geboren: Willem, z. v. F. Maljers en W. Meijer; Christlaan A. z. v. C. C. Louws en E. Volmer; Jannetje P. d. v C v d Horst en E. C. Davidse. Ondertrouwd: P Bassie 28 j. en W. Francke 21 j. Overleden: Paulina S. Melis 83 j. wed. v J. Jakobsen. RAAD SOUBURG BIJEEN SOUBURG De gemeenteraad van Oost- en West-Souburg houdt zijn ver gadering op woensdag 12 oktober, des middags om twee uur. Enkele agenda punten zijn: het ontwerp van wet tot gemeentelijke herindeling van Walche ren, overdracht van gronden woning wetwoningen in plan .Nagelenburg aan de Vereniging tot Verbetering der Volks huisvesting in Vlissingen en verkoop gronden in genoemd plan aan de N.V. Scheldestad, Vlissingen voor de bouw van negentig premiewoningen. De heer A. W. J. Stofkoper in Hilversum overleden HILVERSUM. Tengevolge van een verkeersongeval is dezer dagen in Hil versum de heer A. W. J. Stofkoper om het leven gekomen. De heer Stofkoper was Vlissinger van geboorte en achter eenvolgens adjunkt-direkteur van het postkantoor in Utrecht, direkteur van het postkantoor in Hilversum en laat stelijk hoofddirekteur van het postkan toor van Amsterdam. De thans overle dene, die erelid was van de Centrale van Hoge Rijksambtenaren was gepen sioneerd en woonde i nHilversum. Hij was ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. VLISSINGEN. De Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in Vlissin gen en de Remonstrantse Kring al daar hebben in het vrijzinnig protes tants centrum „Ophir" aan de Bad huisstraat een nieuw onderdak ge vonden. De naam werd ontleend aan een schip dat in de Scheldemonding verging. Een scheepsbel in de hall brengt dit in herinnering. Een steen in de voorgevel van het huis toont weer hoe het schip aan zijn naam kwam: „Ophir" was een vulkaan op Sumatra. Maar voor ons is het mooiste sym bool het goudland Ophir, waar koning Salomo zijn grondstofifen haalde voor de tempelbouw, aldus de voorzitter van de stichting protestants centrum Vlis singen, de heer J. L. Verhagen, in zijn openingswoord. Enkele jaren geleden hestonden in vrij zinnig hervormde kring al plannen om een volledig nieuwe kerk te bouwen, maar om financiële redenen gingen de ze plannen niet door. De heer Verha gen sprak zijn dank uit aan het adres van de hervormde gemeente, die de ver eniging van de oprichting in 1914 af gast- vrijheidheeft verleend. De exploitatie van „Ophir" werd mogelijk doordat de Zeeuwse Muziekschool het mede blijft gebruiken. Na het openingswoord ontstak me vrouw Van Beek, echtgenote van ds. J. van Beek, het licht achteT een mozaiek- raam. Dit raam stelt vijf vogels voor en is een ontwerp van Halbo Knol. Een groot aantal sprekers, o.a. een vertegenwoordiger van het Vlissings ge meentebestuur, voerde daarna nog het woord, onder aanbieding van geschen ken. wonertal de zesde plaats van Zeeland, heeft zelfs meer inwoners dan Zierik zee, dat niet 7200 zielen op de zevende plaats komt. Financieel is Souburg gezond. De be groting is steeds sluitend. Ondanks de vele kapitaalswerken, die hier de laatste jaren zijn uitgevoerd, is het basisbe drag verhoogd. Samenvoeging van Sou burg en Vlissingen zal grote financiële offers vergen van de centrale over heidskas. B. en W. van Souburg ver klaren er altijd op te hebben gewezen, dat samenvoeging onnodig is. Samen werking blijft mogelijk. De gemeente Souburg is bereid tot vergaande grens correcties en wil daarvoor zelfs een be langrijk agrarisch gebied (plan, Lam- merenburg) in West-Souburg afstaan om het Vlissingen mogelijk te maken daar op woningen te bouwen. Met klem dringen B. en W. er nog eens op aan de wachtgeldregeling amb tenaren te laten luiden zoals die in het voorontwerp van wet was vermeld en daarmee gelijk was aan de algemene regel die vóór de wet Schouwen-Duive- land gold. MIDDELBURG. Voor de afdeling Middelburg van de vereniging voor slechthorenden sprak mejuffrouw N. M. Noleman, die een tienjarige ervaring heeft in het onderwijs aan slechthoren de kinderen. Interessante bijzonderheden over het dagelijks wel en wee van het schoolle ven werden aan het eind van de avond nog geïllustreerd met de vertoning van een collectie kleurendia's. Ongelukkige valpartij CADZANG. In het natuurreservaat „Het Zwin" kwam mejuffrouw N. van Waegeningh uit Middelburg tijdens een Roeipartij zo ongelukkig te vallen dat ze niet meer kon lopen. Het meisje maakte deel uit van een groep die op het vor mingscentrum „Hedenesse" verbleef. Dokter Jansen uit Groede verleende eerste hulp waarna zij naar een zieken huis in haar woonplaats werd ver voerd. KAPELLE. De raad van Kapelle komt vrijdag 14 oktober in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staat o.m. verhuur van 10 gemeentewoningen, aankoop woningen Schoorse Zandweg 7, 9 en 11 voor krotopruiming, bespreking uitvoering rioleringsplan en het verzoek van P. TUroe te Goes om ontheffing ver bod fruitverkoop op zondag. mmmm GOES Het Provinciaal Comité van A.R.-kiesverenigingen in Zeeland kan akkoord gaan met het concept-program van beginselen, zoals dat door het Cen traal comité is toegezonden. In de za terdagmiddag in het Schuttershof ge houden vergadering is uitvoerig over een aantal punten van dit concept-pro gram gesproken. Het bleek dat de kies vereniging te Axel diverse wensen had betreffende de formuleringen o.a. van de taak van de overheid op het maat schappelijke en sociale leven en de samenwerking van Nederland in grote re verbanden. Men kon echter in het algemeen zich verenigen met het con cept. Enkele besproken wensen zullen aan het Centraal Comité worden door gegeven. De voorzitter, de heer A. Schout wees in zijn openingswoord op de gro te veranderingen, die zich in de loop van een zeer korte tijd op internatio naal en nationaal gebied hebben vol trokken. Hij herdacht de heer Contant Uit Colijnsplaat, die op rustige wijze veel activiteit ontwikkelde voor de A. R.-partij. Medegedeeld werd dat de Arjos wil pogen het aantal clubs in Zeeland uit te breiden. Op de kiesverenigingen werd een beroep gedaan dit werk te stimuleren. Advertentiën) GORDIJNSPIRAAL met de originele onderdelen 1 RILLAND. In verband inet de viering van de Hervormingsdag za! ds. H. J. Hegger op zondag 30 oktober 's avonds om zes uur voorgaan in een Interkerkelijke samenkomst in de Ne derlands hervormde kerk. RILLAND. Voor een stampvolle zaal in het dorpshuis „Luctor et Emer- go" presenteerde het cabaret van Wim de Graaf uit Middelburg een zeer ge noeglijk programma. Deze avond werd aangeboden door het gemeentebestuur en door het stich tingsbestuur van het dorpshuis aan een vijftal verenigingen en aan andere ge nodigden voor zover zij op enigerlei wij ze hebben medegewerkt aan het welsla gen van de activiteiten bij de opening van het dorpshuis. De volle zaal genoot van toneel, zang, voordracht en muziek. Gevonden voorwerpen VLISSINGEN Aan het bureau van politie zijn de volgende gevonden voorwerpen te verkrijgen Diverse sleutels, rijwielen, steppen, rubber slang, kinderregenjasje, sandaal, insigne, fietssleuteltje, gymschoen en een bril. Aan het bureau zijn de adressen te bekomen al waar de volgende voorwerpen zijn te bevra gen. Springtouw, olifantje, paraplu, polshorloge, sjaal, sleutels, knipmes, kinderhandschoentje, etui met zakkam, bankbiljet, step, halsbont, ballpoint, herenschoen, poesje, bedelketting, rozenkrans, en een ring met sleutels. Scheepvaart Vlissingen. VLISSINGEN. aangekomen 5 10 Fra Bir Hacheim. 6 10 Ned Taurus, Noo. Disa, Fra. S.N.A. 3, Zwe. Paraguay. VLISSINGEN. vertrokken 6 10 Disa, Pa raguay, Taurus. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned Schepen) 5 10 Heiloo, Odile R, 6 10 Fidueia II, Stad Schiedam (Gent) Helena, Menje, Corale, A- vanti. Gepasseerd naar Zee (Ned Schepen) 5 10 Jonet, Arnedyk, Esma B, Hado 6 10 Lyra, Gerry S. TERNEUZEN De korpschef van de ge meentepolitie maakt bekend, dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen: paar zwarte damesglace's, bruine knipportemonnee met inhoud, bankbil jet, groen plastic kinderportemonneetje, lips- sleutel, rode step op luchtbanden, rode step op luchtbanden, groene step op luchtbanden, 2 rollen kastpapier, hamer met beitel, brui ne portemonnee met inhoud, zakje knikkers, lederen voetbal, herenpolshorloge met rekband bruine wollen want, donker blauwe wieldop, mapje met foto's, paraplu. Aan het bureau van politie zijn gedepo neerd: sleutels, kinderportefeuille met enkele foto's, rode ritsportemonnee met inhoud, schoolabonnement Z.V.T.M. sleutel nr. 5653, kinderriem, haarkam, dasclips, sjaal, geel kindersokje, rijwielsleutel, wanten, padvin- dersriem, bruin lederen rijwiel of motortas, mapje pasfoto's, speen, armband, witte da- meswant, ijzeren handboom, jute zak. GOES. De uitslagen van de on derlinge competitie van de Schaakver eniging waren als volgt: C.W. Saaman J. de Lange 0—1; J. de Kuijper—Dr. Facee—Schaeffer 01; F. de Klerk P. Duvekot 10; B. v. HolstA. J, C. Nordlohne 1—0; L. BakkerC. Pleijter lv-0 L. PieterseA. Bonder,, 01; H. P. van DammeG. J. Welbergen, 1—0; R. v. HemertJ. Drlessen, Vier nieuwe lampen ST. ANNALAND. Tijdens de ope ning van het nieuwe Dorpshuis heeft de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot een gift gege ven, bestemd voor de verlichting tijdens de rondgangen van het muziekgezel schap „Accelerando". Men beschikt thans over vier nieuwe petroleumver- gassers, die zeer goed licht geven en dus goede diensten bewijzen tijdens de muzikale wandelingen door het dorp. Scheepvaartbewegingen in kanaal van Terneuzen TERNEUZEN. De scheepvaartbe weging in het kanaal van' Terneuzen over de maand september was als volgt: Geschut Opvaart: 210 - 298.536 B.R.T.- Geschut Afvaart: 203 - 279.620 B.R.T. Gelost of geladen: Terneuzen: 19 - 30.655 B.R.T., Sluiskil 12 - 20.785 B.R.T. Sas van Gent 7 - 8.584 B.R.T. BINNENVAART Geschut: OPVAART. Stoom- en mo torschepen 1688 - 649.987, sleepsche- pen 209 - 172.361. AFVAART: Stoom- en motorschepen: 1743 - 656.946. sleepschepen 211 - 211.361. Binnenvaart gelost of geladen te Terneuzen 290 - 124.137, Sluiskil 192 - 110.479, Sas van Gent 189 - 42.559. DRIEWEGEN De gemeenteraad heeft wethouder Boogert herbenoemd als vertegenwoordiger voor het alge meen bestuur der Centrale Werkplaats „De Bevelanden". Als lid der Commis sie van Beheer Schoolartsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (West) is benoemd de heer Hi. J. An- driessen, burgemeester van Ovezande. De subsidie-aanvraag van de Afd. Re classering van het Leger des Heils en de aanvraag om subsidieverhoging van de Kon. Ned. Militaire Bond Pro Rege werden afgewezen, Aan de heer J. F. de Jonge te Ove zande wend een premie toegekend voor het verbouwen van zijn pakhuis aan de Platteweg tot woning. Bijdragen werden toegekend voor electriciteitsaansluiting van de in aan bouw zijnde boerderijen in Coudorpe van Goeree en Boonman. Besloten werd gezamenlijk met de gemeente Oudelande een lantaarn te plaatsen op de grens Driewegen-Oude- lande aan de Weldijk. Besloten werd de speelplaats van de o.l. school te doen betegelen. De voor malige veldwaehterswoning werd -ver- M. C. kocht aan de heer voor 2.000 gulden. Koppenhol ARNEMUIDEN De gemeenteraad komt vanavond om half acht In een vergadering bijeen. Voordien zal zij ken nismaken met de nieuwbenoemde burge meester, de heer A. Hack. Enkele belangrijke agendapunten zijn: de gemeentelijke herindeling van Wal cheren, de vaststelling van het besluit in verband met de stemming over de ruilverkaveling Kleverskerke en de aan besteding aanleg gedeelte straat. Judocursus Schouwen ZIERIKZEE. Op Schouwen-Duive- land, om precies te zijn, in Zierikzee Is een judocursus .gestart onder leiding van de heer Peters uit Breda. Ruim honderd liefhebbers namen aan de eer ste oefeningen deel. ,E NEGER LEEFT SLECHTS zolang hij in zijn dorp woont en aan zijn familie een more le rem heeft. Maar neemt men hem uit zijn eigen omgeving, zo als dat met name in Zuid-Afrika dagelijks geschiedt, dan gaat het lichamelijk en zedelijk bergaf waarts met hem. De neger is een kind, een natuurkind, en dus ook slechts een gelegenheidsarbeider. Met een beetje werk levert de na tuur hem alles waaraan hij behoef te heeft. Als hij werkt doet hij dat dus alleen omdat hij voor een be paald doel wat geld nodig heeft". Dr. Albert Schweitzer, de grote ken ner van de negerziel, zit tegenover de Duitse journalist Pieter van Blatt- jen en legt hem uit waarom zijns in ziens in grote steden als het Zuid- afrikaanse Johannesburg zovele na turellen tot misdadigers („tsotsi's") verworden en waarom er in heel Afrika eigenlijk steeds een gebrek aan blijvende arbeidskrachten be staat. Het zijn interessante conclusies van een wijs en ervaren man, die Van Blattjen overigens niet op zichzelf laat staan. In zijn uiterst leesbare studie over Afrika, „Diamanten, Gold und Tranen" (Leopold Stocker Ver lag), belicht deze schrijver diepgaand en behalve waar het de voorma lige Duitse kolonie Zuidwest-Afrika betreft ook objectief, vele van de problemen die het huidige Afrika-in- wording beroeren. Apartheid En hij is niet de enige. Ontwakend Afrika heeft vele pennen in bewe' ging gezet. Ook van de Prisma-per sen rolden twee Afrikastudies: „Zwarte vlekken op Johannesburg' en „Zanzaboekoe". In het eerste werk betoogt de An glicaanse priester Trevor Huddleston die in Zuid-Afrika lange jaren kam pioenvechter tegen het apartheidsbe- leid was maar in 1955 naar Engeland werd teruggeroepen, waarom hij als geestelijke de apartheid niet anders kan dan afwijzen. Maar zijn betoog is, hoe meesle pend ook vooral in zijn beschrijving van de ellende der naturellen in het golfijzeren mengvat van misdaad en armoe dat Johannesburg voor de ne ger is, te eenzijdig ethisch. Terecht MIDDEJLBTJlRlG De Commissaris van Po litie te Middelburg maakt bekend dat aan zijn bureau inlichtingen zijn te bekomen om trent onderstaande voorwerpen die aldaar in het tijdvak van 28 september tot en met 5 oktober 1960 als gevonden zijn aangegeven. Verschillende handschoenen, huis- en andere sleutels, portemonnaies met en zonder in houd, voetbalshirt, boodschapmand, speld m, blauwe steen, hoofddoek, padvindersriem, broodzak, broekriem, witte sjaal, blauwe broek, beige kinderjas, bruine capuchon, stuk vlees in papier, grijze ceintuur, speel goedbeestje, wit boerinnenkapje, controle zegel, witte kindermuts, bruine aktetas, blauwe trui, wieldop van auto, paars-grijze shawl, bruin sleuteletui, glas van bril, zakje postzegels, plastic mapje met inhoud, schroe vendraaier. bril, grijs kinderjack, broche vermoedelijk zilver. Indien voorwerpen aan het bureau van po litie worden afgehaald gelieve men hiervan kennis te geven. GOES Ook de Bond van Gerefor meerde Jeugdorganisaties heeft met de veranderingen in het maatschappelijk bestel te maken. Het jeugdwerk eist daarom een andere, frisse aanpak. De G.J.O. is daar reeds volop mee bezig, al loopt het dan nog niet overal even vlot. Het was dr. G. Brants uit Em- men, de landelijk voorzitter van de G. J.O., die zaterdagmiddag tijdens een instructievergadering van de Zeeuwse afdeling G.J.O. in hotel „Centraal" in een indringend betoog het probleem van de nieuwe aanpak duidelijk aan de orde stelde. Een nieuwe methodiek is noodzakelijk, maar ook voor de leiders (sters) dienen „mentors te staan. En het was juist de figuur van de mentor, waarvoor dr. Brants de belangstelling vroeg. Trouwens, de opzet van deze ver gadering was om medewerkers te vinden, die actief mee willen werken aan de jeugdvorming. „Daar ligt een stuk roe ping", aldus dr. Brants. De G.J.O.-voorzitter schoof overigens het argument van geen tijd zonder meer opzij. Met klem zei hij: Wij hebben een roeping en een taak om in het jeugdwerk mee te helpen. Wij moeten bezig zijn met de jeugd van de kerk, en dus met de toekomst van de kerk. En zo kunnen wij meewerken aan de komst van Gods Koninkrijk". Aan het begin van zijn helder betoog gaf dr Brants een karakteristiek hoe het 25 jaar geleden toeging in de G.J.O. Toen vormde de knapenvereniging de typische schakel tussen de school en de jongelingsvereniging. Het bijbrengen van kennis werd toen het belangrijkste ge acht. Vandaag is de situatie gans anders geworden. Op het ogenblik gaat het niet in de eerste plaats om het bijbrengen van verstandelijke kennis, aldus dr Brandts tot de aanwezigen. Verder is de functie van het gezin sterk veran derd. De centrale vraag is: wat heeft de bijbelse boodschap voor mij vandaag te betekenen? „In feite zijn we bezig met spelen het klaarmaken voor een verder iets). Ons hele jeugdwerk is een spel, een vereenvoudigde vorm van de maatschappij. De instructie kan daar om nooit theoretisch zijn. Wij moeten, zij het voorzichtig, trachten dat spel, dat ernstige spel, ingang te doen vinden. Het beleven van de bijbelse boodschap is een belangrijk stuk vorming. Daar om wordt het spelelement bewust be trokken bij het werk". En nu de praktijk. Dr Brants ging daar uitvoerig op in. De G.J.O. telt ruim 42.000 leden met ongeveer 6000 leiders (sters). „Dat geeft ons de moed op de nieuwe weg voort te gaan" verklaarde dr. Brants. Toch is dit geen reden om tevreden te zijn. De nieuwe inzichten vinden naar beneden toe nog te weinig belang stelling. Nieuwe instructiemethoden zijn nodig. De vorming van leiderscus- sussen wordt daarom overwogen. De leiders hebben echter „mentors" nodig Zij vragen er om, zeide dr Brants, tot slot. Vooral de figuren, die achter de leiders dienen te staan, vroegen de spe ciale aandacht. Ook in de uitvoerige, maar zeer geanimeerde discussie kwam dit probleem naar voren. Intussen wa ren op de vergadering wel de jeugdlei ders aanwezig, maar de mensen, die met hun kennis achter deze leiders moe ten staan en die ook uitgenodigd waren voor deze bijeenkomst, waren nagenoeg niet present. l GRIJPSKERKE De gemeenteraad zal dinsdag 11 oktober in vergadering bijeen komen. B. en W. stellen voor de vergoeding voor het bijzonder lager onderwijs over 1959 vast te stellen op 4517 gulden en de vergoeding voor vak onderwijs op 580 gulden. Tevens wordt voorgesteld om voor de eerstvolgende vijf jaren vrijstelling te vragen om in de gemeente openbaar onderwijs te ge ven. B. en W. stellen verder voor de le den van de woonruimtecommissie, t.w. de heren W. Blok, P. Dingemanse, K, Poppe, C. de Voogd en J. de Wolf Wzn. allen te herbenoemen. Behandeld zal worden een brief van G.S., betreffende de gemeentelijke her indeling op Walcheren. Verzoeken om subsidies en bijdragen werden inge diend door de regelingscommissie van de achtste fokveedag op Walcheren, het Zeeuws Consultatiebureau voor alcoho lisme, de vereniging tot verbetering van het geitenras en het bestuur van het Groene Kruis. roept ds. Buskes in zijn inleiding tot kritisch lezen op, want het Zuidafri- kaanse apartheidsbeleid heeft ook an dere, met name sociaal-economische, facetten. Van geheel andere inhoud, getuige ook de ondertitel „Op avontuur in Afrika", is Lewis Cotlows verhaal „Zanzaboekoe". Samen met Armand Denis maakte Cotlow de kleurenfilm „Savage Splendor" en op deze en an- Marokkaans meisje uit Warzazate (Hoge Atlas) Afrikaanse pentekening. dere expedities beleefde deze dieren liefhebber zoveel interessante avontu ren dat daar met zijn schrijversta lent wel een zeer leesbaar boek uit moest voortvloeien. Cotlow stelt de vraag: „De Euro peanen hebben een einde gemaakt aan eeuwenoude veten tussen de stammen, maar helpt dat de Afri kaan veel verder als we hem daarop in ónze beschavingskring voeren met haar veel vernietigender oorlogen?" Op deze vraag bezint zich ook de Nederlandse Afrikakenner Rolf Itali aander en laat daar in zijn werkje „Mensen in Afrika" (Broekman De Meris) Albert Einstein een antwoord op geven: „Het probleem is niet de atoomenergie, het probleem is het hart van de mens". Italiaander is een pure minnaar KOUDEKERKE. De schaakvereni ging „Koudekerke" hield 6 oktober j.l. haar 14e jaarvergadering onder voorzit terschap van de heer Chr. Schipper. Het ledental bedraagt momenteel 18 en de vereniging speelt het aanstaand seizoen in de le klasse van de Z.S.B. mee. Na se vergadering werd een snelschaak- wedstrijd gehouden, waarin de heer A Marinusse de wisselbeker veroverde. Op donderdag 6 oktober des avonds van half zeven tot kwart over zeven is in Retranchement begonnen met het uitlenen van de boeken in de consistorie van de ned. herv. kerk. Van de Centrale voor reizende biblotheken is weer een nieuwe zending van 100 boeken ontvan gen, terwijl de ei^en biblotheek weer met een aantal nieuwe werken is uit gebreid. Wie het woord ark hoort, denkt toch zeker altijd aan een bijzonder soort schip, dat in het water zijn element vindt. De aannemer van de werken aan de Grevelingendam, dacht er echter an ders over. Hij liet zijn woonark ,,Het Schryverke" op de wal van Bruinisse hijsen en woont nu hoog en droog. Dit hijsen geschiedde door een daar toe gecharterde drijvende bok en de woonark werd eerst op een daartoe ver vaardigd stalen raamwerk gevaren en toen met raamwerk en al op de wal ge zet. Op zyn verzoek wordt aan dr. P. J. Duinker te Tholen, met ingang van 1 ja nuari 1961 eervol ontslag verleend als gemeente-geneesheer, zulks onder dank zegging voor de in deze functie bewezen diensten. van Afrika, van zijn mensen, dieren en kunst. Zijn tekst moge ietwat be lerend zijn, men treft er in elk ge val een warme liefde voor zijn mede mens aan die men de dogmatici van de rassendiscriminatiepolitiek zou toe wensen. Kunst Waardevol, vooral wegens de talrij ke afbeeldingen, is ook Italiaanders werkje uit dezelfde reeks „Nieuwe kunst in Afrika"; waarin hij Afri ka's moderne kunstuitingen beschrijft. Deze nieuwe kunst leunt deels te gen Europese voorbeelden aan, maar slaat ook eigen wegen in en Italiaan der toont hiervan uit eigen collectie ook in ons land geëxposeerd ve le voorbeelden. In afwijking van zijn gewoonte de mens in het middelpunt van zijn be schouwingen te plaatsen schreef de ze hoogleraar in de volkenkunde en Afrikaanse geschiedenis ook nog „Vriendschap met dieren", waarin hij beschrijft hoe vele stammen in de dieren hun voorouders vereren, hoe de negers hun wijsheid in talloze fa bels hebben neergelegd en hoe een reservaat als het Krugerwildpark tot een lunapark kan verworden: „Uit de plaatsen waar de bezoe kers logeren, klinkt dag en nacht ra- diomuziek. De mensen lopen rond met feestmutsen en gooien bierfles sen en blikjes in het park". Kinderlectuur En tenslotte verscheen van zijn hand bij dezelfde uitgever een ver haal uit Afrika voor jongere lezers, „Moebange", de negerjongen uit het oerwoud die in contact komt met de wereld van de blanken en er het ne gergezegde aan de praktijk toetst: God is kleurenblind, hij ziet slechts mensen. Voor een nog jonger lezerspubliek dat met de nieuwe Afrikaanse wereld wil kennismaken, verscheen bij Ten Brink in Meppel „Niki in Afrika", een origineel fotoprentenboek met summiere tekst van Dominique Dar- bois, die ook „Niki op Tahiti" schreef. „Kleine grote zwarte man" is de titel van Scheltens en Giltays merk waardige en unieke uitgave, waarin een Oostafrikaanse neger die ook nu nog in de wildernis leeft Simbo Jamra via de gewillig noterende pen van de Duitse hoogleraar dr. Ludwig Kohl-Larsen van Afrika's kinderspelen, veldslagen, medicijn mannen en jachten vertelt. Het boek is verlucht met fraaie foto's, even- D® ee" zusteruitgave „Vrouwen van Ebbenhout" van pater Suasso de Li ma de Prado. Ook dit is een boek over Afrika, dat met de zwarte vrouw en haar emancipatie in het centrum, kan hel pen voor ons westerlingen de wereld van de negers die nu eenmaal in een andere sfeer leven dan wij en vanuit onze levenssfeer ongrijpbaar zijn, be vattelijker te maken. Bloemlezing Andere publicaties over Afrika die nog genoemd dienen te worden ziin dr. Herman Wouters' „Zwart Afri- I ka een uitstekende ethnologisch- anthropologische studie in de serie Geïllustreerde Salamanders en van ?r8n5 au*eiIr d'e het succesrijke "Xwfï e". VoIkenk«nde" schreef. Voorts „Dieren in Afrika" van Ber- Lutz He°p|errf (dierentFndirecteur dr. maarden f°'°nmteriaal maar een minder boeiende tekst be- Veel leesbaarder is de Elsevierpoc- RtoWa dsvriend Olifant" van Afru. Carrington waarin hij de levend fossief Aziatische "Mant als levend tossiel van grote intelhVentiP en schoonheid beschrijft. teRRiïtond heelt menaa^dek8rk een ffeheel nnart f u doopdienst efneei apart cachet verleend von kwartier voor de dienst heef! men ah Ie zondagsschoolkinderen een plaatsie WaÏ/riitot de^^6^^ Va" de k"£ waar zij tot de aanvang van de dienst hrtÏÏS.12 n ieni- ■2let hegeleiding van het orgel. Ook tijdens de eredienst heb ben deze kinderen nog enkele liedere» gezongen. De leiding van deze bijeenkomst b* rustte bij de heer Wattel uit Middelburg

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4