Alleen voor heren": surprise van NCRV Het harde geslacht LAST EN LOWE Ans Herblot: vrouw achter het scherm ENGELAND NU ZONDER TRAMS Engelsen door woedend water opgejaagd RAMP STEEDS ERNSTIGER HET RAADSEL VAN YVONNE ÏKAPPIE EN HET IJSBERGRAADSEL i Uit de kerken Maandag 10 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 BETUWE AZIJN EN UI Kennedy en Nixon in extra journaal Lid Tweede Kamer: JAPANSE FILM IS NIET KWETSEND, WEL ONBENULLIG MONTGOMERY DOOR DICNATE RO B B E RTZ Politie heeft kalkende supporter Het nauwelijks voorstelbare is dan toch gebeurd. De N.C.R.V.-televisie, die seizoenenlang de ene mislukking op de andere stapelde, is zaterdag avond opeens uit de bus gekomen met een verkwikkend vlot amusements programma. Nu maakt één zwaluw nog wel geen zomer, maar het goede begin is er, en waarom zou dat niet het halve werk blijken? De orchidee van de musical heeft altijd maar bleekjes gebloeid in het drassig laagveen van ons goede land. En daar komt me nu plotsklaps de N.C.R.V. uitgerekend de N.C.R.V. met „Alleen voor heren"; nu ja misschien nog geen orchidee, maar toch zeker een malse boterbloem, die op een schone bloei doet hopen. Jelle de Vries en Jaap Molenaar, de auteurs, loodsten de kijkers binnen in een vreemd Betuws studie-oord vol malle studenten (en docenten)een entourage die veel mogelijkheden biedt voor amusante vervolgen. De liedjes, dialogen en terloopse grapjes verhie ven zich aanmerkelijk boven het peil van de gebruikelijke ether-pret. De spelers deden het lang niert slecht, en vooral Robert („Zeg maar Lubbert") Sobels toonde zich een zwierig musical- auteur, in zijn rol van de verliefde rector. Kortom: een start die veel goeds doet verwachten. Compère Emmer sneed in zijn ru briek „Memo" het enigszins delicate onderwerp van de aanranding aan. Hij deed dat origineel, zij het nog wat aar zelend. In elk geval een goed begin. „Marinade" voor wie dit nog niet wist is een mengsel van azijn, krui den en uien, waarin men vlees kan zetten. In de Marinade waarmee de N.C.R.V. Texas overgoot hebben wij wel 'n paar Kamper uien geproefd, maar weinig kruidig- of zurigheid. Maar ja het wordt hoe langer hoe moeilijker een leuke naam voor een amusementsshow te vinden! Doch het brouwsel heeft ons toch heel goed gesmaakt. Vooral de muzi kale kant mocht er wezen, met o.a. de Hi-Five en Kitty Knappert als een charmante cow-girl. Fred Benavente had aardige regie vondsten, en zo werd deze Wildwest show tot prettige, luchtige ver strooiing. „Vader weet het beter", de bekende Amerikaanse t.v.-serie, begon met een glad, maar toch wel bekwaam en sma kelijk opgedist verhaal rondom een scooter. We zien met genoegen uit naar de afleveringen die volgen. Zondagavond zorgden twee interes sante persoonlijkheden voor een bij zonder goed programma. Het waren de dichter-schrijver Jef Last en de zanger Bruce Lowe. De eerste, die vroeger o.m. zeeman, bordenwasser, mijnwerker, tolk en wat al niet meer is geweest, stond op zichzelf al op grond van zijn rijke en veelvuldige - levenservaring borg voor een onge meen boeiende televisiepresentatie. De rusteloosheid van Last, de steeds zoekende mens, was ook in zijn ge sprekken gisteravond duidelijk aan wijsbaar, maar wat hij ons te zeggen had, kwam zo recht uit het hart en was dermate onderhoudend, dat men nog uren naar hem had kunnen luis teren. Zo startte de Vara op een ge lukkige wijze met haar nieuwe ru briek Thuis bij.... Bruce Lowe was de tweede stevige pijler waarop het zondagavondpro gramma rustte. Een man met geheel andere capaciteiten dan Last welis waar, maar toch ook een persoonlijk heid die de kunst verstaat de artis tieke vonk, die steeds in hem aanwe zig is, op zijn publiek te doen over slaan. Hij bracht een voortreffelijke show, die uitstekend was geregisseerd en waaraan o.m. op plezierige wijze me dewerking werd verleend door de Duitse zangeres Inge Brück, het Frans-Müllerkoor en de danseres Car ta Lipp. G. Stempher Eigen nieuwsdienst HILVERSUM Na het Avro-televi- sieprogramma van vanavond zal de NTS in een extra journaal een uitvoe rige samenvatting geven van het jong ste televisiedebat tussen de kandida ten voor het presidentschap van de Verenigde Staten, Kennedy en Nixon. televisie vandaag MAANDAG De tweede televisie maandag wordt door de Avro gevuld met een kalm, documentair georiën teerd programmaatje. Na Televizier en een discussie van journalisten, ziet u om 21.05 een tv- portret van president Eisenhower. Willem Duys besluit de avond met zijn nieuwe rubriek Muziek-Mozaïek, actualiteiten uit de muziekwereld (21.35). Vlaanderen: 20.30 speelfilm Ge rechtelijke politie; 22.15 Vergeet niet te lezen. België Frans: 20.30 film over ta- bakoogst in Canada; 21.05 Annie Cdrdy in „Rue d'e la Clé de Sol"; 21.35 Magazine voor culturele infor matie. radio vandaag MAANDAG. De Radioscoop heeft vanavond weer veel plezierigs in pet to. Uitgebreid wordt aandacht besteed aan Harry Belafonte, Teddy Scholten ontmoet collega's, en om 21.20 hoort u het luisterspel Schrijvers in paniek. Om 19.00 op Hilversum 2 Volkslied jes uit allerlei landen. De andere zen der geeft het zware, maar boeiende hoorspel Exodus <3e deel), (20.00), en om 23.40 Jazz-galerij. DINSDAG 11 OKTOBER f radio] HILVERSUM I ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd, 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio; 10.00 V d kind; 10.15 Lichtbaken, lezing; 10.25 Gram; 11.00 V d vrouw; 11.30 Gram; 11.50 Volaan.... vooruit, lezing; middag 12.00 Middagklok - noodklok; 12.03 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb.meded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Platennws; 13.35 Lich te muz; 14.00 Gram; 14.35 V d plattelands- De opmars van de vrouw in1 onze televisiewereld, als we het zo mogen noemen, is in vol le gang. Iedere regisseur heeft zo langzamerhand zijn eigen scriptgirl (oftewel: een rechter hand zonder welke de linker een werkloos attribuut zou zijn! van wie er verscheidene in de loop der jaren zijn' stoel voorgoed hebben ingenomen: Tineke Roeffen, Ellen Blazer, Nan Waemlink. De charmante jonge vrouw die hier is afgebeeld vormt een extra buitenbeentje. Ans Her blot die vanavond het program ma Pers en Persoon' regisseert heeft namelijk niet de minste behoefte om zich bij eemtelevi- siesectie aan te sluiten: zij ver staat haar vak en dat geeft haar voldoende zelfvertrouwen de ogenschijnlijk riskante weg van free-lance te blijven bewan delen. Toen Erik de Vries een paar keer de diensten van het Ikor niet kon regisseren viel de keus op haar, en ze bleek het voor het volle pond aan te kunnen. ,,Hoe kom je zo ineens bij de Avro verzeild?" ,,Ik weet het niet, een paar weken geleden vroegen ze me, of ik zin had Pers en Persoon te regisseren, en natuurlijk heb ik ,,ja" gezegd. Qua regie is het niet erg moeilijk, een stel letje mannen die over Nieuw- Guinea debatteren, ik hoop maar dat het een fikse scher- ling wordt!" Dat hopen wij ook. mutseling wordt!" Dat hopen wij ook. vrouwen; 14.45 Gevar.progr; 16.00 V d zie ken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V d jeugd; 17.40 Beursber; 17.45 Regeringsuitz Mr R A Gonsalves: Nederlands Nieuw Guinea: De Baliemvallei I avond 18.00 Dansmuz; 18.20 Kaarten op tafel, act gesprek; 18.30 V d jeugd; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Zang; 19.30 Gram; 20.30 Cursus Democratie; 21.00 De Schaduw, hoorsp; 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lez; 22.55 Nouveau- té's; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.40 Morgenwij ding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 V d zieken. middag 12.00 Lichte muz; 12.20 Regeringsuitz: Uitz voor de landbouw; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Metropole ork; 13.55 Beursber; 14.00 Kamermuz; 14.25 Gram; 14.40 Schoolradio; 15.00 Met naald en schaar, lezing v d vrouw; 15.30 Sopr en piano; 16.00 Voordr; 16.15 Gram; 16.30 V d kind; 17.30 Amateursprogr. avond 18.00 Nws; 18.15 Pianospel; 18.30 Lichte muz; 19.00 V d kind; 19.05 Paris vouw par te. gesproken brief; 19.10 Gram; 20.00 Nws; 20.05 Quizprogr; 22.00 Viool en piano; 22.30 Nws, beursber v New York en meded; 22.45 Journ; 23.00 Swing-expres; 23.30 Cabaret; 23.55—24.00 Nws. SCHIPHOL. „De Japanse film Blan ke huid en gele commandant kunnen wij echt niet beledigend vinden", zei het lid van de Tweede Kamer, jhr. mr. M. van der Goes van Naters gis termiddag op Schiphol bij zijn thuis komst uit Tokio. Jhr. Van der Goes van Naters, die een vertoning van de film had bijgewoond, vond dat de rolprent een onbenullig karakter heeft en niet de moeite waard is er officieel protest tegen aan te tekenen. Wel meende hij te weten, dat de Nederlandse ambassa deur in Tokio stappen zal onderne men teneinde te voorkomen, dat Ame rikaanse diplomatendochters in de toekomst nog aan dergelijke films haar medewerking zullen verlenen. De film is volgens jhr. Van der Goes van Naters in slechte kleuren uitge voerd en maakt een uitermate melo dramatische indruk. De scènes, die af en toe pikant zijn, wekken vol gens hem bepaald geen slechte indruk van de Nederlandse vrouw in het algemeen. Het zijn niet de gevan gen Nederlandse vrouwen, meer de Japanse kampbewakers die met hun minderwaardige praktijken zich de gramschap van het bioscooppubliek op de hals halen. SHEFFIELD (AP) De laatste tramwagens van heel Engeland zijn zaterdagavond de vergetelheid ingere den. Sheffield, een industriestad van een half miljoen inwoners, heeft zijn laatste trams een groots afscheid be reid. Het publiek had er vier gulden voor over de ,,begrafenisrit" van de tram mee te rijden en velen hadden zich ervoor in Victoriaanse kleding ge stoken. De tramdienst van Sheffield werd 87 jaar geleden geopend. Lang nadat al le andere Engelse steden al op de au tobus als typisch Engels vervoersmid del hadden overgeschakeld, was Shef field zijn tram nog trouw gebleven, Enkele van de laatste tramwagens zul len worden gespaard voor het museum van vervoersmiddelen; de andere gaan naar de sloper. De tram met al zijn nadelen (voor- rangsdwang, onbuigzaamheid in het verkeer, lawaai en slipgevaar op de rails) en zijn voordelen (grotere ver voerscapaciteit en geen uitlaatgassen) heeft voor Engeland voorgoed afge daan: trolly en autobus nemen zijn plaats in. De bijziende en bejaarde heer L. van Beek uit Malden is vrijdagavond laat door een auto aangereden op de weg NijmegenGennep. Hij kwam op slag om het leven. Van onze correspondent LONDEN Het afgelopen week einde bracht de bevolking van grote delen van Zuidwest en later ook Oost-Engeland steeds meer ramp spoed. De regen hield aan, de over stromingen namen met het uur in omvang toe. Honderden mensen moesten hun huizen en boerderijen verlaten. Zeker acht mensen ver loren het leven. De ramp nam tijdens het weekeinde steeds ernstiger vor men aan. Het graafschap Hampshire in het zuiden werd zondag het zwaarst ge troffen door het hoge water van de in brede meren herschapen rivieren. Vooral de plaats Ramsey kreeg het hevig te verduren. Het verkeer in grote delen van Hampshire, zowel op de wegen als op de spoorlijnen, is onmogelijk. Op som mige plaatsen stond het water gister avond laat tussen de drie en vier meter hoog. Zes mensen kwamen ergens langs de noordoostkust van Engeland om het leven toen twee auto's waar zij tijdens een welhaast tropische bui op elkaar botsten. De waren geslipt 'Zaterdag was het vooral de zuidkust van Engeland die zwaar werd geteis terd door stormen van zee uit. Uren lang werden de badplaatsen door de kokende golven gebeukt. Telefoon palen knapten als luciferstokjes af. Tientallen schepen zochten een goed heenkomen in de havens. Uit het graafschap Dorset, in het zuidwesten, kwamen al spoedig mel dingen binnen van nieuwe overstro mingen, vooral in het dal van de Stour. Över honderden kilometers was het beeld eender: landerijen en dor pen, stadjes en verspreid staande hui zen onder water. Veel van deze plaat sen werden urenlang van de rest van het land door het hoge water geïso leerd. In Somerset en Devon, in Lincoln shire en op het eiland Wight, overal steeg het water en overstroomde het land. Op tal van plaatsen raakten auto's vast in de modder op de over spoelde wegen. Urenlang moesten de inzittenden soms wachten voor er hulp kwam opdagen. Het reddingswerk werd alom krachtig aangepakt, maar steeds meer dorpen werden door het kolken de water van de anders zo vriendelijke riviertjes overvallen. Roodgekleurde moerassen vormden zich rondom deze plaatsen. Meubels en ander huisraad dreven rondom de hui zen doelloos in het water. De woning van veldmaarschalk Montgomery bij Alton in Hampshire, staat gedeeltelijk onder water. Onder leiding van de oude veldheer begon men zondagochtend vroeg met het leeg pompen van de ondergelopen kamers. In een van de getroffen steden heer ste gisteren grote ongerustheid toen bekend werd dat het overstromings water een grote hoeveelheid gevaarlijke medicijnen uit een apotheek had mee gesleurd. Kinderen vonden de zwaar vergiftigde tabletten en poeders buiten op straat en gingen er mee spelen. Men is bang dat ze er van hebben gesnoept 15 Adriaen trok zich niets van de pri or aan. Waar is Claes? wilde hij weten. Hij is weggereden, antwoordde Joris. Waarheen weten wij niet. Het wordt wel tijd dat ge uw zonen wat meer onder tucht weet te houden, merkte de prior op. Hij kwam naar heer Adriaen toe en raakte diens schouder aan. Wat is er, dat wij als vijanden tegenover elkander moeten staan? Ben ik voor niets zo dikwijls je gast geweest? En hoeveel keren heb je mij om raad gevraagd? Het gezicht van Adriaen vertrok. Ja, hij moest maar vergeten wat hij in 's Hage gezien had. Het was waar, dat hij de prior graag mocht lijden al had hij een hekel aan geestelijke heren. Gewoon lijk bleef Cornells van Crompvliet overnachten als hij laat aankwam. Na het eten werd dan schaak ge speeld in het herenvertrek, waar het naar leer en paardetuig rook. Nu wa ren ze allebei te laat gekomen voor het avondeten. De dienstmeisjes wa ren druk in de weer om nog wat op tafel te brengen voor hun heer en gast. Tijdens het maal vertelde Adri aen hoe het in 's Hage was geweest. Na zijn verhaal bleven allen stil zit ten. Zelfs heer Arent die wakker ge worden was, zei niets. Joos was de eerste die wegliep. Met grote stap pen ging hij naar de deur en trok die met een ruk achter zich dicht. Joris en Arjen volgden hem en even later ging ook Joanna naar haar ei gen vertrek. De mannen zaten wijn te drinken en ze geloofde niet dat er veel verstandige dingen zouden ge zegd worden, ook al zat de prior bij hen. Het was al nacht toen Adriaen bij haar kwam in het slaapvertrek. Ze lag diep onder een berenvacht want de nachten waren nog koud. Adriaen leunde tegen het hoge ledikant. Hij had een rood gezicht van het drinken, maar zijn stem was vast toen hij begon te spreken. Ik ben van plan om voor Claes en Joris bruiden te gaan zoeken. Joos kan nog wachten, die is jong genoeg, Als hij er bij blijft een vreemde heer te gaan dienen heb ik daar niets te gen, mits zijn dienst ook zijn naam en wapen waardig is. Joanna richtte zich wat op. Vind je dat Claes oud genoeg is om een vrouw te hebben? En Joris?.. Ze aarzelde en stak nog een kaars aan om Adriaen beter te kunnen zien. Je bedoelt dat Joris niet mooi is, vulde hij aan. Ik geloof niet dat vrouwen altijd op het uiterlijk letten. De jongens zijn volwassen. Hij beet op zijn onderlip want hij wilde Joanna liever niets zeggen over de avonturen van zijn erfzoon met de paehtersdochters. Als je het volwassen noemt om met Diederick en Sweer van Schen- gen de grote heer uit te hangen in de wijnhuizen van Romerswale, zei Jo anna verwijtend. Adriaen ging op de rand van het bed zitten. Diederick was de zoon van zijn zuster Anna en heer Arent, een wilde losbandige jon gen. Hij en de zoon van Jan van Schengen en vrouw Margriet waren de beste vrienden van Claes. Met z'n drieën reden ze door de Bevelanden op hun gesneden hengsten. Zelfs maakten ze tochten door het land van Schouwen en op het eiland Wal cheren. Op ieder feest waren ze te gast en in alle herbergen en taveer nen kende men hen. Ja, gaf Adriaen half onwillig toe, onder alle Bevelandse jonkers is Claes wel de meest bekende. Daar voor is hij een Romerswaler. Maak je niet bezorgd dat er spoedig bruiloft zal gevierd worden, vervolgde hij en legde zijn hand op die van Joanna. Het kan misschien lang duren voor ik goede bruiden ge vonden heb, want het zal nodig zijn om mijn zonen rijke vrouwen te ge ven. Voor jou behoef ik niet te ver zwijgen hoeveel het mij kost om Lo- dycke met zijn stallen en knechten in stand te houden. Wij moeten on afhankelijk blijven van ambachtshe ren en poorters. Claes moet een vrouw hebben die een edelman van hem kan maken waar het volk tegen op ziet. Het houdt van pracht en praal. Je moet me helpen om de te genzin van Claes voor de stad te overwinnen. Vroeger hielden mijn va der en grootvader hof in Romerswa le, dat moet terug komen. Joris kan de landheer zijn. Hij weet met boe ren om te gam en is k— wat met landbouw en veeteelt te ma ken heeft. Van Joos /erwacht ik dat hij krijgsroem' zal verwerven. Is hij moe van avonturen dan kan hij ons een buitenlandse schoondochter bren gen, die ons huis zal sieren. Joanna was weer gaan liggen. Zij had een zijden kussen onder haar schouders getrokken om gemakkelij ker te kunnen praten. Je hebt heel mooi bedacht hoe je het hebben wil. En wat denk je met Arjen te doen? Met Arjen? Adriaen trok zijn hand terug van de hare, er kwam een frons tussen zijn ogen. Waar om vraag je dat? Omdat ik hem graag bij me zou houden, als mijn eigen zoons weggaan. Je denkt wel dat hij geen Romerswaler is, maar ik geloof dat jij je vergist, al lijkt hij uiterlijk niet zo" veel op jou. Adriaen rees op van de bedrand en ging dieper de kamer in. Hij vreesde dat Joanna iets zou zeggen over de moeder van Arjen. Dat zou hij niet kunnen ver dragen. Arjen wil een geleerde worden, antwoordde hij half ver staanbaar. Neen, over hem heb ik nog niets besloten, of het moest zijn dat ik nooit zal toelaten dat hij in een klooster gaat. Heb je nooit bemerkt dat hij heimwee heeft naar het huis waar hij geboren werd? 'vroeg Joanna zacht. Hij voelt zich niet gelukkig bij ons. Als ik wist dat het goed voor hem was, zou ik nog liever eenzaam hier blijven dan hem bij me te hou den. Zijn verlangen om monnik te worden komt alleen door zijn herin neringen aan Borrendamme en aan zijn moeder. Hij heeft me dikwijls daarover verteld en ook over de ka- Ïielaan, die hem lezen en schrijven eerde. Het is om te ontkomen aan het zwaardvechten en het jagen naar vermaak en avontuur dat hij in een klooster wil. (Wordt vervolgd) TELEVISIË~| weeroverz; 20.20 17.40—18.05 NTS: 20.00 Journ Film; 20.40 Einde. 17.00 V d jeugd; 17.20 Idem: Idem. (Regionaal progr: 18.45 NDR: Die Nordschau. WDR: Hier und Heute; 19.25 NDR: Sehpferdchen zeigt: Lichten over de zee. WDR: Intermezzo: Gevar muz); 20.01 Nws; 20.25 Filmrep; 21.05 TV-spel. 19.00 Wetenschappelijke curiositeiten; 19.31 Lucht en ruimte; 20.00 Nws; 20.35 TV-spel; 22.05 Grote vertolkers; 22.35 Nws. 19.00 V d jeugd; 19.05 Int jeugdkron; 19.30 Tekenfilms; 19.45 Filmrep; 20.00 Nws; 20.30 Feuill; 20.55 TV-spel; 22.00 Jazzmuz; 22.30 Nws. CULEMBORG. Het bijna zomer se weer van vorige week heeft de na tuur enigszins in de war gebracht. In Culemborg en enkele andere Be- tuwse plaatsen worden voor de twee de maal dit jaar aardbeien van de koude grond geoogst. De vruchten zijn zeer goed van kleur en smaak. ZONDAG. Yvonne, de anonieme „pla- tengodin" van de militairen, debu- teerde zondagmiddag in zendtijd van de Avro. Wat de omroep precies met deze platenjuffrouw voor heeft, is ons een raadsel gebleven. Wil men de militairen inspireren lief desbrieven te schrijven aan deze „stem", en Yvonne bombarderen tot het idool te land, ter zee en (des noods) in de lucht? Eerlijk gezegd heeft zij ons niet erg ge- imponeerd. Haar stem doet denken aan die van Henriëtte Freezer en het zelfverzekerde toontje erin herinnert aan Mies Bouwman. Uit deze eerste uitzending leerden wij bovendien, dat de mysterieuze Yvon ne, volgens eigen zeggen, veel van het leger weet en bovendien dikwijls met huisvrouwen van doen heeft. Welk een verrukkelijke combinatie! Gaan haar legercontacten niet verder dan het feit dat onlangs behulpzame militai ren op een station haar koffertje ge dragen hebben? Wij vragen het ons af. J, Boumans. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdamse politie is bepaald niet gelukkig met de onbekende supporter, die zich de kwes tie van het salarisconflict op nogal de monstratieve wijze schijnt te hebben aangetrokken- In de nacht van zaterdag op zondag kalkte een „dader" namelijk op de hoofdweg in meters grote letters de vol gende leuze neer: „Zes jaar getreiterd, politie eist meer loon". Enkele politie mannen hebben gisteren met gemengde gevoelens de opzienbarende kreet van de straattegels verwijderd. De miniatuurstad Madurodam in Den Haag is gisteren gesloten. In het sei zoen 1960 zijn er 766.301 bezoekers ge weest, ongeveer tienduizend meer dan vorig jaar. Vooral het buitenlandse be zoek is gestegen. fiiiiiiiiiiiiiiciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiMiiiiiiiiniiHiiiiiiiiTnniiiiiiiiiiiiininiuiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiii'iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiinifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii 25. Verbijsterd zagen de zeelieden van uil hun schuilhoek, hoe de grimmige ijs beren hun pels jeukten, terwijl zij brom den over de hitte. „Laten we die dingen uittrekken!" stelde het ene dier voor. De andere beer knikte, vatte zich bij de keel en trok een ritssluiting open. „Kijk nou eens", fluisterde Kappie. ,Zien jullie dat?!" De anderen antwoordden niet, maar staarden naar de beren-huiden, die een voudig werden afgestroopt. Er stapte nu een tweetal norse mannen uit. „Dat lucht op!" vond de een. „Het heeft ook geen zin die dingen langer te dragen. De opvarenden van de Kraak zijn al mijlenver uit de buurt!" „Als ze de aanvaring tenminste heb ben overleefd...!" voegde de ander er met een ruwe lach aan toe. Daarop liep het tweetal in de richting van de schepen, waar reeds andere na- maak-beren waren samengekomen. NED. HERV. KERK Aangenomen: naar Oldeboorn. J. Kui pers te Wolsum (Fr); naar Oud-Vos- semeer, Ph. Leenmans te Hagestein. Bedankt: voor Oud-Beijerland, J. den Besten te Dirksland. CHR. GEREF. KERK Bedankt: voor Huizen (N.H.). N. de Jong te Katwijk aan Zee. Beroepen: te Rotterdam-Kralingen, P. Op den Velde te Hilversum-O. De collecte voor de reclassering bracht te Borssele 120.80 op. A „Ora et Labora", de kiesvereniging van de A.R. partij te Yerseke zal donderdag a.s. een bijeenkomst houden in de consis torie van de Gereformeerde Kerk. De heer C, van Balkenende uit Kapelle zal spreken over het onderwerp „Balans van een jaar". De opbrengst van de collecte voor de reclassering bracht in Wissenkerke 60 54 op. Gedurende de maand september 1960 werden in het gemeentelijk badhuis te Wolphaartsdyk 855 baden genomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2