ZD. -RHODESIE: 5000 NEGERS OP HET OORLOGSPAD Politieboot ontkwam op nippertje aan ondergang Tankschip Diamant gezonken: ton benzine verbrand LERAREN: WEG MET EXAMEN REGELING GETEISTERD AUBUSSON ONTVING ASSENS HULP ROMIG SLOT NA STROP VAN IJSMAN MILITAIRE HULP VOOR BOEREN De Bilt: Bewolkt Bloedige onlusten eisen 7 doden en vele gewonden BOM ONTPLOFT IN NEW YORK Koelhuisboter kwestie van 'centen' DADER BEKENT KINDERMOORD Dodelijke botsing op mistige weg PICASSO KAN ZEE WEER ZIEN Gouden medailles te Frankfort voor Nederlandse koks Nieuwe escapade van Loemoemba PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vuurzee Ontevredenheid Het einde In vaargeul Onderzoek Directêur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKER Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4f Giro 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bij kantorenMiddelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N;euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. ZeeuwsGh Dagblad Lo««e nummer* 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartss!' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter# 7 eent per woord met een minimum van 1,—s ïfo jaargang No. 4676 ]yfaandag 10 oktober 1960 SCHADE NA RAMP: 10 MILJOEN Eigen nieuwsdienst SALISBURY. Zeven doden, ruim zestig gewonden en meer dan honderd arrestanten; zie daar het trieste resultaat van de bloedigste onlusten die ooit gewoed hebben in Zuid-Rhode- sië, het Britse protectoraat in Afrika. De voorstad van Salis bury, Harare, waar zich de on lusten zaterdag en zondag af speelden, was gisteravond door afdelingen van de politie van de rest van Zuid-Rhodesië en ook van Salisbury zelf afgesne den. Er was een simpel verkeersongeluk voor nodig om de bloedige gebeur tenissen in Harare op gang te bren gen. Dat gebeurde zaterdagavond toen een blanke vrouw in haar auto een inboorling op zijn fiets omver reed. In een ommezien deed het nieuws van dit ongeluk de ronde in de wijken van de inheemsen en wel dra waren drommen negers op pad, luid schreeuwend en verwensingen uitend aan het adres van de blan ken. Het bleef helaas niet bij scheld partijen: niet lang nadat het ver keersongeluk gebeurde werd er op grote schaal geplunderd r.n brand gesticht in Harare. Toen de onlusten hun hoogtepunten bereikten waren zeker 5000 negers op het oorlogspad en was Harare in een woedende vuurzee herschapen. De politie kon op het laatst niets anders doen dan gebruik maken van de vuurwapens. De gevolgen waren ontzettend: zeven negers werden dodelijk getroffen. Overal in deze buitenwijk van Zuid- Rhodesiës hoofdstad reden politie patrouilles in jeeps die de wild ge worden menigten met machinegewe ren te lijf gingen. Alom in het dicht bevolkte Harare werd er geplun derd Bijna geen huis of winkel in de voorstad bleef voor de vuurzee gespaard die er zaterdagnacht woed de. Het grootste deel van Harare is als gevolg van de onlusten met de grond gelijk gemaakt. Onder de gewonden bevinden zich tientallen Europeanen die door de negerbevolking werden gestenigd, toen zij in hun auto's een goed heenkomen zochten. In vele gevallen werden de wagens van de blanken tot stilstand ge dwongen, omvergeworpen en in brand gestoken. De inzittenden wer den op gruwelijke wijze mishandeld. Al dagen lang broeide het onder de negerbevolking van Harare; het ver keersongeluk deed de emmer over lopen. Er heerste grote ontevreden heid onder de negers door het uitblijven van beloofde loonsverho gingen. De terreur in de plaats duurde zeker zes uur. Geen winkel of bierlokaal bleef voor de wraakneming van de negers gespaard. En overal weer klonk de kreet kwatsja, vrijheid. Zondagmorgen, tegen het aanbre ken van de dag smeulde het nog overal in Harare. De doden lagen in loden kisten achter het politiebu reau. Reserve-eenheden van de po litie, inderhaast van elders naar Ha rare gedirigeerd, bezetten alle stra ten van het geteisterde stadsdeel. Stenguns en machinegeweren wer den in de aanslag gehouden. De gewapende macht heeft aanvanke lijk nog geprobeerd de zwarten met behulp van traangas tot bedaren te brengen. Dat maakte deze mensen alleen nog maar meer opgewonden. De strijd werd steeds feller en er was geen ontkomen aan. Weldra klonk het fatale bevel: vuren, maar laag alsjeblieft. Het duurde niet lang of de slachtof-; fers vielen bij tientallen in het rode stof op de straten en wegen. Artsen hadden handen vol werk met het behandelen van de vele gewonden. De gehele zaterdagnacht was de brandweer onder bescherming van NEW YORK Vlak voor de Open bare leeszaal van de stad New York is gisteren een bom ontploft, precies een week nadat een bomontploffing op Times Square, twee blokken verderop, zes gewonden had geëist. Ditmaal zijn er geen slachtoffers. De politie vreest dat een maniak aan het werk is. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM, De raad van lera ren bij het v.h.m.o. heeft zoveel be zwaren tegen de kort geleden be kend gemaakte wijzigingen in de regeling van het eindexamen van het gymnasium en de h.b.s., dat hij er bij de staatssecretaris Stuben- rouch telegrafisch op heeft aange drongen betrokken besluiten in te trekken. De raad noemt in het telegram als eerste bezwaar de manier waarop wordt vastgesteld in welke vakken en onderdelen iemand zal worden geëxamineerd. Die manier heeft, zo meent de raad, het gevolg „dat het van een toevalsfactor gaat afhangen of ophalen van een onvoldoende al of niet mogelijk is. Het is onaan vaardbaar", zo zegt het telegram, „dat bewust een toevalsfactor wordt ingevoerd, die oorzaak kan worden van het niet slagen van een kandi daat". Ongunstig Dat zolang van te voren bekend js in welke vakken of onderdelen iemand zal worden geëxamineerd, zal vol gens de raad van leraren bij het v.h.m.o. een ongunstige invloed heb ben op het onderwijs, de studie en de kandidaten. Verder meent de raad dat de wijzigingen in d$ rege ling van de verlengde examens zo principieel en diep in het bestaande systeem ingrijpen, dat ze bezwaar lijk bij wijze van noodmaatregel kunnen worden ingevoerd. Niet gemotiveerd In het telegram aan de staatssecretaris noemt de raad zes van de wijzigin gen principiële veranderingen die '>Vt- zijn te motiveren met wat de minister in zijn circluaire van 3 oktober heeft genoemd als gronden voor de nieuwe voorschriften. Door de nieuwe regeling zijn de exa mens moeilijker en riskanter ge worden, zo meent de raad, en de nieuwe regeling gaat ver uit boven het gestelde doel. ■K- De onlusten in Zuid-Rhodesië droegen ditmaal svel een zeer bloedig karakter: zeven doden en zeer vele gewonden. TJit een der ziekenauto's zag men een neger strompelen met een zwaar ver minkte arm. De man moest ge steund worden door een agent en een verpleger. RHODESIA de politie met het blussen van de ontelbare branden bezig. Een gara gehouder in Harare, die ruim twee uur door een bende negers werd belegerd, heeft het vege lijf gered door de aanvallers met twee scherm degens op een afstand te houden. Maar al die tijd regende het stenen op zijn garage. Van onze correspondent VENLO. In grote drommen stonden de mensen zaterdag om het karretje van de ijsventer Adrianus Verbeek. Ze wilden meer slagroom dan de 66- jarige venter had. Om het half uur moest hij een nieuwe voorraad laten aanrukken. De mensen leken onver zadigbaar. Aan het einde van de markt kon Adria nus Verbeek verlicht adem halen. Ik hoef mijn zaakje niet- op te doeken zei hij, de strop is er dubbel en dwars uit. EXPLOSIE Die strop had hij onlangs gekregen. Er stond toen ook een drom mensen om zijn kar, de meesten voorbijgangers. De slagroomcilinder explodeerde en slingerde de slagroom in het rond. De voorbijgangers kwamen eronder te zitten en de heer Verbeek ook. Hij werd het zwaarst getroffen: gewond aan het gezicht, slagroom kwijt, ijskar kapot en een heleboel boze Duitsers, die om schadevergoeding vroegen voor de vlekken in hun kleren. De ijsventer dacht, dat het afgelopen was met zijn zaak. Zaterdag ging hij op de markt staan met een groot bord op zijn ijskar: Slagroom en schadèuitkering. De Venloërs vatten het sportief op. Over schade werd niet gepraat, zij kochten alleen veel slagroom. SCHADE VERGOED Aan de Duitsers heeft de heer Verbeek de afgelopen dagen meer dan twee honderd gulden schadevergoeding uit gekeerd. Ik heb niemand om een be wijs van een stomerij gevraagd, zei hij. Ik wilde de mensen, van wie ik zoveel onrechtvaardigheid heb mee gemaakt, leren hoe men schade dient te vergoeden. Van een onzer verslaggevers UTRECHT, De minister van land bouw, mr. V. G. M. Marijnen, en het Produktschap voor zuivel ver schillen nog van mening over de prijs waartegen in de loop van de week koelhuisboter in de winkels te koop moet komen. Over het feit dat dit moet gebeuren, zijn zij het roerend eens, gezien de grote vraag naar boter. De minister meent dat circa 79 cent per pakje de juiste prijs is, maar het produkt schap vindt dat een cent of drie te hoog. Beide voelen voor een verho ging van de normale winkelprijs voor het pakje verse boter van circa 80 tot circa 84 centen. Volgens het produktschap moet de prijs van het pakje koelhuisboter tenminste acht cent beneden de prijs van het pakje verse boter komen te liggen vanwege de afzetmogelijk heden, dus op circa 76 cent. Het grootwinkelbedrijf begint pas bij een dergelijk prijsverschil enige in teresse te tonen voor de verkoop •van de koelhuisboter. In zijn vergadering van zaterdag te Utrecht heeft het Produktschap be sloten de minister in die zin te ad viseren. Een en ander zou neer komen op een verlaging van de binnenlandse toeslag op boter van 80 tot 64 cent per kilo, met ingang van deze week. De toeslag op geëxporteerde boter is door het produktschap verlaagd van 83 tot 75 cent per kilo. Voor Enge land gaat deze verlaging vandaag in, voor de andere landen op 31 ok tober. AUBUSSON. De 51-jarige Jean Brifourière, slachtoffer van de Fran se watersnood, kreeg tranen in de ogen toen zaterdag de vijf vrachtwa gens met levensmiddelen uit Assen in Aubusson aankwamen. Zijn bezit tingen had hij verloren; hij was er slechts op het laatste nippertje in ge slaagd met zijn vrouw zijn woning te verlaten voordat het water vluchten helemaal onmogelijk maakte. ..Merci, merci," was het enige wat hij stamelde en in een opwelling om helsde hij de chauffeurs van de vrachtwagens. De hulp die Assen bood. bleek no dig. Nog geen uur nadat de wagens de getroffen stad waren binnengere den, werd al met het uitdelen van de lading begonnen. De tweeduizend li ter melk gingen naar het ziekenhuis en de blikconserven en het vlees wer den in het gemeentehuis opgeslagen. Het gemeentebestuur heeft besloten om niet de hele voorraad levensmid delen uit te delen, maar een deel in reserve te houden. De toestand is na melijk nog steeds gevaarlijk; nieuwe overstromingen zijn niet denkbeeldig. De bevolking van Aubusson is bij zonder dankbaar voor de hulp uit As sen. Toen hier zaterdagavond de op brengst van de collecte in Assen 14400 gulden) bekend werd, bleek het een van de grootste bedragen te zijn die zijn binnengekomen. Van onze correspondent BRUSSEL. De afschuwelijke kindermoord te Kraainem is opge lost. De 24-jarige winkelier uit het dorp die gearresteerd was nadat het lijkje van de twaalfjarige Ronald de Coster in een rioolput was gevon den, heeft vrijdagnacht bekend. Hij bekende zelfs met voorbedachten rade gehandeld te hebben, want hij had een revolver bij zich gestoken. Het jongetje was op zijn voorstellen niet ingegaan, maar de auto uitge vlucht. Zijn belager had hem toen met een schot in de nek gedood. Tien minuten later had hij de moe der opgebeld en, om de aandacht van zich af te leiden, met een ver draaide stem gezegd, dat het kind gekidnapt was. Van onze verslaggevers TOLKAMER. Na zaterdagavond nog eenmaal de Rijn over grote afstand in lichterlaaie te hebben gezet, na nog enkele forse explosies op zondagochtend, is de tanker Diamant tenslotte bij Spijk gezonken, niet ver verwijderd van de Deense veerboot Tina Scarlett. Zwijgend trekken de nog aan verschillende restricties onderworpen stoeten schepen langs. Geen schipper, die niet een bange blik werpt op de wrakken van de twee schepen, die vrijdag de ernstigste ramp van na de oorlog op de Europese binnenwate ren veroorzaakten. Dit is de trieste balans van het ongeluk: twee doden, acht zwaar ge wonden, veertien licht gewonden en een geraamde schade van tien miljoen gulden. Van de veertien licht gewonden konden er al dertien na behande ling uit het ziekenhuis van Emmerik worden ontslagen. De zwaar gewon den zijn buiten levensgevaar. Van de twee doden is het lichaam van de jonge schipper Cornelissen van de Vaarwel II nog niet gevonden. Hij was bij de ramp aan boord samen met zijn matroos Koopman. Zij hebben tot het laatst getracht hun schip aan de grond te zetten. Toen het vuur a] over de brug sloeg zijn zij pas in het water gesprongen. Ook dat brandde echter. Koopman werd gered. Hij ligt met ernstige brand wonden in het ziekenhuis. De schip per is niet meer gezien. De brandweren van Duisburg, Emmerik, Kleef en Wezel en het wa terkanon uit Duisburg hebben bij de bestrijding van de brand machteloos gestaan. De Tina Scarlett brandde in de nacht van vrijdag op zaterdag al uit. In het inwendige van de Dia mant verrieden van tijd tot tijd doffe ontploffingen dat er weer een stalen wand tussen twee benzine tanks was bezweken. Zaterdag avond maakte het langzaam uit el kaar rijtende schip plotseling slag zij en weer gulpten als na de fatale aanvaring stromen kerosine over de Rijn. Onmiddellijk stond de rivier over de halve breedte en over hon derden meters lengte in brand. Terstond joegen snelle boten van de rivierpolitie, de douane en de marechaussee over de Rijn om be nedenstrooms liggende schepen weg te dirigeren. Daaraan was het te danken dat het aantal van zeven vernielde schepen niet nog groter is geworden. We moeten zó snoepen, dat het eruit ziet of er muizén geweest zijn. OSSENDRECHT. De kans is groot, dat dezelfde militairen die vorig jaar de boeren te hulp kwamen wegens de droogte, nu een helpende hand gaan uit steken wegens de nattigheid. In West-Brabant is nu een beroep ge daan op de militairen om te helpen bij de aardappeloogst. Waarschijnlijk zul len de soldaten vandaag al aan de slag gaan. Vorig jaar hebben enkele Westbra bantse garnizoenen gezorgd voor het vervoer van bietekoppen naar de boe ren op de droge zandgronden, die dit afval als veevoeder broodnodig hadden. Zondagochtend kwam het defini tieve einde voor de tanker. Vroeg iti de morgen werden Spijk en Tol kamer nog eens opgeschrikt door hevige explosies. Enkele uren later, tegen half twaalf, doofden de vlam men. Voorgoed, naar bleek. De Dia mant verdween praktisch geheel onder water en aangezien geen kerosine meer uit het wrak vloeit, valt aan te nemen, dat de voorraad van 727 ton volledig is opgebrand. Een boot van de waterpolitie had vrijdagnacht nog in groot gevaar verkeerd. De dieselmotoren hadden de benzinedampen opgezogen en wa ren defect geraakt juist op het ogenblik dat de brandende Diamant op haar toevoer. In uiterste nood Alweer wat bijgekomen van de angst zitten de vrouwen bijeen, die zich op het ogenblik van de aanvaring bij Emmerik aan boord van de tanker Diamant bevonden. Zij hebben in Nijmegen een tijdelijk onderdak ge vonden, want zij zijn bij de ramp alles kwijtgeraakt. Links de vrouw van schipper Dung met haar dochter Ella, die is overgekomen uit Beek, waar zij logeerde. Rechts haar schoonzuster, mevrouw Van der Pijl, met haar dochter Nancy, die ook aan boord was. probeerde men nog eens de motoren aan het draaien te brengen en vlak voordat de Diamant de politieboot zou rammen sloegen zij nog even aan en kon men zich op twee cylin ders puffend nog net in veiligheid brengen. BOXTEL (ANP). In een dichte mist is zaterdag op de rijksweg een testrijder uit Eindhoven, de 28-jarige heer J. H. Rooyakkers, bij een auto- botsing om het leven gekomen. Hij bestuurde een personenauto die uit de richting Den Bosch kwam. Bij het passeren van een vrachtwagen reed 'hij tegen een zware Duitse tankwagen die van de andere kant kwam. Hoewel de politie daarna het verkeer op de plaats van het ongeluk regelde, ontstond er nog een kettingbotsing. Een met vijftien ton geladen vrachtauto reed op ee nrijtje van vier stilstaande auto's, die als een harmonica in elkaar wer den gedrukt. Daarbij werd niemand ge wond. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Veel bewolking met af en toe regen. Matige tot krachtige wind uit noordelijke rich tingen. Dezelfde middagtempera- turen als gisteren of iets lagere. MIESJE: Weer iets gedaald 11 okt.: zon op 6.57, zon onder 17.56: maan op 22.19, maan onder 13.22. Omdat de Vaarwel II in de vaar geul is gezonken worden de op- en afvaarten nog om beurten geregeld. Van Rotterdam is een drijvende bok onderweg. Verwacht wordt dat de Vaarwel II morgenmiddag uit de vaargeul-zal worden getild. Pas daarna zal de vaart op de rivier weer normaal kunnen voortgaan. De reder Jensen uit Kopenhagen, eigenaar van de Tina Scarlett, is bij het horen van de ramp meteen naar Düsseldorf gevlogen. Hij voer zater dagmorgen naar het bij Spijk ge strande schip en kwam opgelucht weer aan de wal. Alleen de opbouw van het schip (dat vijf miljoen heeft gekost) is verbrand, zo zei hij. De motoren zijn nog in tact, evenals de romp. Hij' zal opdracht geven het schip zo snel mogelijk naar Keulen terug te brengen voor reparatie. Intussen is het scheepvaartgerecht te Duisburg zijn onderzoek naar de aanvaring al begonnen. Alle verkla ringen worden op grammofoonpla ten opgenomen, opdat er straks geen misverstanden kunnen ontstaan. Op de Tina Scarlett is voorlopig beslag gelegd. De waterpolitie onderzoekt het wrak. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets definitiefs bekend. De Tina, die reeds van Keulen op eigen motoren liep, werd door de Neder landse sleepboot Martin in de vaar geul gehouden. Een andere sleep boot achter de Tina fungeerde als remmer. Een van de theorieën is dat de te zwakke kabel van de remmer is geknapt. Daardoor kwam de Tina uit de koers, waardoor de Martin het 1600 ton zware gevaarte ook niet meer kon houden. Van onze correspondent PARIJS. Pablo Picasso schijnt, ondanks zijn genegenheid voor het communisme, geen bezwaar tegen ka pitalistische beleggingen te hebben. Hij heeft namelijk wederom een landgoed gekocht. Deze keer is het de bezitting Notre Dame de Vie in Mougins. Vroeger was het goed eigendom van de Engelse bierbrouwer (Good for you) Guinness. Het huis zelf heeft veertig vertrekken en een zaal van zeer grote afmetingen. Picasso moet het gekocht hebben omdat men het uitzicht dat hij van zijn villa Califor nia uit had, heeft verknoeid met flat gebouwen. Van het nieuwe kasteel kan j hij wel de Middellandse Zee zien. Het ligt in de bedoeling van de schilder ook het kasteel Vauvenargues aan te houden. Voor zijn jongste aan winst op het gebied van onroerend goed heeft hij naar men zegt 180 mil joen oude francs (circa anderhalf mil joen gulden) betaald. Vauvenargues heeft hem veertig miljoen francs 320.000) gekost. Van een onzer verslaggevers FRANKFORT De Nederlandse deelnemers aan de culinaire Olympia de die ter gelegenheid van de tiende in ternationale kokskunsttentoonstelling te Frankfort aan de Main werd gehouden en waaraan de beste koks uit 24 ver schillende landen deelnemen, hebben de de eer van Nederland hoog weten te houden. De chef d'equipe W. E. L. te Mey en de koks A. Verleun, A. L. A. Brauers en S. J. G. den Ouden veroverden met 'ïun prestaties elk een gouden medail le. Voorts werden de Nederlandse ploeg drie ere-prijzen toegekend, waaronder een ere-prijs voor economisch verant woord koken. LEOPOLDSTAD. Ex-premier Loemoemba van Congo blijkt nog steeds niet uitgerangeerd. Na een poos niets van zich te hebben laten horen, is hij gisteren uit zijn door VN-troepen bewaakte woning in een auto gestapt en een nieuwe propa- gandatocht langs verscheidene café's in Leopoldstad begonnen. Loemoemba kondigde overal aan dat hij nog dezelfde dag opnieuw de macht in handen zou nemen en de internatio nale troepen uit Congo zou verdrijven. „Men zegt dat ik een communist ben. maar jullie weten dat dat niet waar is. Vanavond neem ik de macht over en ik ben bereid ervoor te sterven. We hebben geen buitenlandse soldaten in ons land nodig". In zijn gevolg bevonden zich burgers, soldaten en een mooi Congolees meisje in een ruisend gewaad. Verbazingwek kend was de steun en instemming die de vroegere regeringsleider overal ont ving, daar de inwoners van Leopoldstad de laatste tijd in hoofdzaak steun ga ven aan Kasavoeboes Abakopartij, die tegen Loemoemba is. Loemoemba's aan hang is blijkbaar gestegen door zijn volharding en handigheid en niet het minst ook door zijn kwaliteiten als volksmenner. Tsjombe dreigt Premier Tsjombe van Katanga heeft inmiddels in Elisabethstad gedreigd al le nog bestaande banden met België te verbreken als de Belgische regering de onafhankelijkheid van Katanga niet er kent en in haar anti-Katangese houding in de Verenigde Naties blijft volharden: „Onze regering zal niet aarzelen haar politiek tegenover België drastisch te veranderen en haar zorg voor de Belgi sche belangen op te geven". De premier vertelde voorts dat hij de VN om vliegtuigen had gevraagd om Katangese soldaten naar het woelige ge bied bij Kabalo te sturen, waar Baloe- ba's stropend rondtrekken en opstandi ge Mali-troeoen van de VN op de vlucht zouden zijn geslagen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1