Peil nationale biljartsport daalt Waar blijft ze: glorie van weleer? Haarlem zit nog steeds zonder sintelbaan 3 1 i i 1 Kruiswoordraadsel DESLAURIERS SPEELT IN VERTROUWDE OMGEVING FARINA: kies uw eigen motor Achtste finales van strijd om Europese Voetbalbeker Zaterdag 8 oktober 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. lï Aanwijzingen Moeilijk bij kas Vele prominenten in verleden 40% korting 4 4 4 4 4 4 4 Hartewens Strop voor Zweedse Voetbalbond Franse voetbaljeugd voor Nijmegen Tour de France 1961 start in Rouaan Postzegelexpositie in Bergen op Zoom Real Madrid ontmoet FC Barcelona Biljartzalen Boeken over bezetting en bevrijding Op 14 oktober begint in Nederland het wereldkampioenschap dammen Wat zullen de Russen gaan presteren De Ruyter startte met twee overwinningen Monument voor ballonvaarder j NEDERLAND STEEDS MEER DOOR BELGIË OVERVLEUGELD ~j DE KLAD zit er in. De ballen schijnen van lood te zijn, de lakens te stroef en de keus van ruw hout. Maar het is slechts schijn, want de oorzaak dat het peil van de biljartsport in Nederland langzaam maar duidelijk van een bloeiperiode afdaalt naar het vlak der middelmaat moet ergens anders gezocht worden: bij de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond en bij de spelers-met-aanleg, die op een enkele uitzondering na de wilskracht niet kunnen opbrengen hun spel door veel training te polijsten. Want bij de KNBB of liever bij de structuur van deze bond en bij zijn leden moet de oorzaak worden gezocht dat bijvoorbeeld België het merendeel van de wereld- en Europese titels binnenhaalt, die in de jaren na de oorlog, tot 1956 toe, in Nederlandse handen terecht kwamen. En met België willen we daarom de vergelijking trekken om aan te tonen, dat de KNBB zijn roer moet omgooien en dat de topbiljarters uit Nederland zich een andere instelling moeten aanmeten. De biljartsport in Nederland heeft in de afgelopen seizoenen een achteruitgang vertoond. De Nederlandse ereklassers blijven tijdens de Europese kampioenschappen steeds achter bij hun Belgische tegenstanders. De rollen zijn omgekeerd; in vroegere jaren kwamen de meeste wereld- en Europese titels bij Nederlandse biljarters te- recht. Nu gaan de Belgen steeds met de erepalmen strijken. Hoe komt dat. Wat moet er gebeuren. Aan de vooravond van het nieuwe seizoen heeft een onzer verslaggevers met kam- pioenen uit twee generaties over deze problemen gesproken. Wat de mening is 'van WAT die KNBB betreft, zowel Jan Sweering zeven maal kaderkam pioen van Nederland als Tiny Wij nen de Nijmegenaar, die de enige uitzondering in de Nederlandse biljart sport vormt hebben daartoe aanwij zingen gegeven. Tiny Wijnen wil dit: laat de Bil jartbond eens beginnen met de toela tingsgrens voor de ereklassen te ver hogen. Stel het moyenne bijvoorbeeld ^n°Nederiand ish&t^o^—^en voorstiet Jan Sweering en Tiny Wijnen (foto onder) beschrijft hij in bijstaand artikel. 47/2 op 24 (Nederland 16). De Nijihegenaar onderkende goed de gevaren die hieraan verbonden zijn want hij voegde er onmiddellijk aan toe dat er in de kaderspelen waarschijn lijk de eerste jaren niet meer dan vier finalisten zouden komen. Laten we dan in die overbruggings- tijd maar een dubbel rooster spelen; gegarandeerd dat er na twee of drie jaar acht finalisten zijn, want getraind zal er dan wel worden." Wijnen is namelijk de mening toege daan dat er spelers in de ereklasse zijn die hun training zo beperkt houden dat zij zich juist voor de ereklasse kunnen kwalificeren; een hoger doel hebben zij meestal niet, want hun idealen in de biljartsport reiken niet verder dan het nationale vlak. En ereklasser zijn is dan al een heel ding. "jVTAAST deze ingrijpende verandering -i-^l zou hij dan liever meer internatio nale tornooien zien. Hij weet dat de Biljartbond heel moeilijk bij kas zit, dolblij was toen de Totocommissie van de KNVB vorig jaar 5000 afschoof omdat daarvan trainings-lessen voor de talentvollen konden worden betaald. Wijnen zoekt het derhalve in de rich ting van commerciële instellingen, die en vier Belgische zouden willen uitno digen om een tornooi te spelen. Niet alleen zou dat van propagandistische waarde voor de biljartsport zijn, odk de kwaliteit van het spel van de deel nemers zou in het sterke milieu van een dergelijk tornooi opgevoerd kunnen wor den. En met die tornooien raakt -men dan tevens het probleem dat Jan Sweering opwierp: de strakheid waarmee de bil jartbond de bepalingen van het „ama teur-zijn" handhaaft. TAN SWEERING kan zich veroorlo- geren om daar demonstraties te geven. m^jn vermoedelijk niet verwezenlijkt Het enige wat hem ontbreekt is de tijd, worden, maar wat de andere voorstel- Eigen nieuwsdienst HAARLEM. Vandaag is het 40 jaar geleden, dat de atletiekvereniging Haarlem werd opgericht. In de voor oorlogse periode jarenlang Nederlands sterkste atletiekclub tienmaal ach tereen werd het nationale clubkam pioenschap veroverd treedt de naam Haarlem de laatste tijd niet meer zo sterk als voorheen op de voorgrond. Toch is er alle reden om het veertig jarig jubileum in alle opgewektheid te vieren. De positie van de club is kerngezond, er is een regelmatige aan was van leden en een verheugend verschijnsel is, dat onder de jongeren talenten schuilen, waardoor de toe komst niet helemaal zonder optimisme tegemoet wordt gezien. Vele sterke atleten zijn uit de gelede ren van Haarlem naar voren gekomen. In de eerste plaats mag de naam Paulen de huidige voorzitter van de Konink- Advertentie) Hebt U nog niet kennis gemaakt met het maand blad DOE HET ZELF? Doe het dan nu Dit veelgelezen tijdschrift voor praktische mensen wijst U de weg, ook op het gebied van amateur fotografie, radio en t.v., de verzorging van huisdieren, oioemen en planten en geeft nuttige wenken aan automobilisten. Ter introductie ontvangt U de nummers oktober, november en december 1960 voor slechts f 1,50 inplaats van f 2,50, de nor male kwartaalprijs. Haak meteen gebruik van dit voordelige aanbod. Plak de advertentie op een briefkaart en zend deze met Uw naam en adres aan Maandblad DOE HET ZELF, Postbus 955, Rotterdam. lijke Nederlandse Atletiek Unie wor den genoemd. Hij was de eerste Neder lander die een Olympische atletiekfinale bereikte. Als jongen van zeventien jaar nam hij in 1920 deel aan de Olympische Spelen in Antwerpen, waar hij zich als finalist klasseerde op de 800 meter. Ook bij de Spelen in Parijs en Am sterdam verdedigde hij de Nederlandse kleuren. Op zijn naam staat nog steeds het in 1926 gevestigde clubrecord op de 400 meter met een tijd van 49,2 sec. Het is het oudste clubrecord van Haarlem. Lauweren oogstten ook de atleten Van den Berge, Berger, Van Welsenes, Kaan, Van Musscher, Lamp, Boot, Van der Zee en Lamoree. Fier prijkt op de Haarlemse clubrecordlijst nog altijd het niet ver beterde Nederlandse record op de 200 meter, dat Chris Berger in 1930 met een tijd van 21,1 sec. op zijn naam bracht. Een hartewens zag Haarlem na 40 jaar helaas nog niet verwezenlijkt, Haarlem, de vijfde stad des lands, die met een totaal van bijna 700 atleten, verdeeld over vier clubs, relatief de meeste atle- tiekbeoefenaars van ons land telt, heeft nog steeds geen sintelbaan. Het bestuur van de jubilerende vereniging voelt dit gemis als een onoverkomelijke handicap. In veel kleinere plaatsen als bijvoorbeeld Emmen, Beverwijk, Vlaardingen, Delfzijl, Velsen, Den Helder, Leiden en Delft staan mooie banen de atleten ter beschikking, maar de Haarlemmers zijn aangewezen op grasbanen, waar de training minder effectief ter hand kan worden genomen. In 1925 was er al sprake van, dat de Spaarnestad een sintelbaan zou krijgen. Het blééf echter bij plannen en hoewel volgens de laatste toezeggingen van de gemeente de baan in 1963 zal worden aangelegd, geloven de Haarlemse atletiek- beoefenaars het niet, alvorens zij hun sintelbaan werkelijk met eigen ogen heb ben gezien. STOCKHOLM (ANP) De Zweedse Voetbalbond heeft een enorme strop. De Scandinavische voetballeiders wa ren van plan geweest het nationale elf tal, dat op 19 oktober te Stockholm in de voorronden van de strijd om de we reldtitel 1962 tegen België uitkomt, te versterken met de in het buitenland spelende Zweedse profs. In gedachte was alles prima voor el-, kaar. Gisteren ontving de Zweedse Voet balbond echter bericht van de Italiaan se bond, dat de Zweedse profs, die voor Italiaanse clubs uitkomen, niet zullen worden vrijgegeven voor de bewuste ontmoeting. Dit betekent, dat Zweden niet de beschikking kr-ijgt over Lied- holm, Lindiskog en Selmosson, die in hun eigen land beschouwd worden als de beste Zweedse spelers van het ogen blik. DEN HAAG (A.N.P.) Het Franse voetbalelftal (onder 23 jaar), dat woens dag te Nijmegen een wedstrijd zal spelen tegen Jong Oranje, is als volgt samen gesteld: Doel: Samoy (Roubaix); achter: Jakob (Nancy) en Garnier (Nimes); midden: Artelesa (Troyes), Scheid (Metz) en Leo- netti (Nice); voor: Coineon (St. Etienne), Gress (Straatsburg), Salen (Sedan), Stie- venard (Lens) en Lebert (Sedan). PARIJS (ANP) De organisatoren van het jaarlijkse wielerevenement de Tour de France, de Parjjse bladen TEquipe en Le Parlsien Liberé, hebben bekend gemaakt, dat de Tour 1961 in Rouaan van start zal gaan. maar financieel zou hem dat lukken. „Er zijn," zeg Sweering, „veel biljar ters die dat niet kunnen en laat de KNBB daarom eens wat meer door de vingers zien wat de vergoedingen be treft". België doet dat, houdt in feite hele- len om bet biljartpeil in Nederland weer op te voeren betreft lijkt het ons gewenst dat de KNBB zich daarover eens gaat beraden. Want wat in afgelopen jaren reeds gebleken is zal een vervolg krijigen: -blijft de structuur van de KNBB onge- maargeen vingers voor de ogen. Het -wijzigd en heeft de jongere generatie staat toe dat Vingerhoedt, Wafflard of ,nlet Jold^deJ?S, <£1 „W,£ Vervest ergens gaan demonstreren, een len; ée ,a^ lijvige onkostennota indienen en op die an|iere landen zal nog groter worden, manier iets extra's in hun zak steken; j» i de Belgische Biljartbond staat ook toe ,,De jfeer /J vit dat bekende biljarters een betaalde heidsredenen als v£°"itter van d voe - functie als „maitre de billard" vervul- len in de veelvuldige biljartaoademies. rv- r- Aa En die biljartacademies waren het on- ]aar„ T derwerp, waar Wijnen nocih Sweering gisteren tot erep uitgepraat raakten. bekleedde deze functie gedurende benoemd. QNAFHANKELIJK van elkaar stelde ^dam van' geen café^ort is. Ld Nederlandse Atletiek Unie qp de tal van zalen waar ^een^gZjart MM «""mweditrU- wordt, de „Académies de Billaïd." De den van dlt selzoen' talenten die daar hun balletje stoten worden ontdekt, getraind en 'bijge schaafd. Bij tientallen komen ze naar voren, spelen tegen steeds sterkere te genstanders, komen in competitiever band uit en stijgen veelal snel omhoog. Iedere goede biljarter helpt die jon gens; jóngens vaak, die van hun ouders BERGEN OP ZOOM. Ter gelegen- rustig mogen gaan» biljarten omdat het he id van het eerste lustrum organiseert een „Académie" is en geen café. de Bergen op Zoomse postzegelvereni- Sweering noemde het voorbeeld van ging „Onderling Contact" in de grote Rotterdam, waar twee zalen zijn die zaal van de Hollandse Tuin van 6 tot 9 de vergelijking met de Belgische onge- 0ctoiber een postzegeltentoonstelling, veer kunnen doorstaan. En opvallend Donderdagmiddag werd in tegenwoor- noemde de Amsterdammer het dan dat digheid van verse*lillende autoriteiten op het gebied van de Philatelie de exposi tie officieel geopend door de heer Jos de Moor wethouder van Onderwijs. De heer N. Zwikker sprak een wel komstwoord waarin hij dank bracht aan het gemeentebestuur en de Ned. post zegelvereniging voor de medewerking. De P.T.T, had gezorgd voor een stand dat was het waar de diverse poststukken met een gesprek met speciaal stempel werden bedrukt ter- GENÊVE (ANP) De loting voor de tweede ronde (achtste finales) van het tornooi om de Europese voetbalbeker voor clubs had het volgende resultaat: Real Madrid (Spanje), bekerhouder Barcelona (Spanje); IFK Malmö (Zweden)winnaar Juven- tus (Italië)CDNA Sofia (Bulgarije). Aarhus (Denemarken)Fredrikstad (Noorwegen); heeft dan bijvoorbeeld Amsterdam, Sterker onderling contact, meer trai- ningswedstrijden tussen de topspelers doen het moyenne omhoog lopen. B ILJARTZALEN dus, hoofdthema uit het Jan Sweering. Maar waar het geld vandaan te halen? Och, wellicht kun nen in nog te bouwen sporthallen ruim- ven eens vier dagen in een of an- ten voor dergelijke zalen uitgetrokken dere plaats van Nederland te gaan lo- worden. bijvoorbeeld vier Nederlandse biljarters! Deze laatste wens zal op korte ter- wijl er ook een speciale enveloppe werd uitgegeven. Wethouder de Moor bood namens het gemeentebestuur gelukwensen aan ter gelegenheid van het eerste lustrum van de vereniging. Allerhande postzegels en poststukken zijn er te zien waaruit duidelijk sprak de grote liefhebberij voor deze hobby. Zaterdag is er een internationale ruil- dag. De oefenwedstrijd tussen het Neder lands B-elftal en Sportclub Enschede zal niet woensdag, maar donderdagavond te Enschede worden gespeeld. Horizontaal: 1 wapenschouwing, 5 uni form, 9 godin v. d. vrede, 13 soort stof, 15 gewone inktvis, 17 hard geluid, 19 oorsprong, 21 een van de negen, van Zeus, 23 drogen, 25 Portugese kolome, 26 gezanik, 28 afkorting, 29 voertuig, 31 slimmerd, 32 eb of vloed, 33 slotwoord, 35 rangtelwoord, 38 ijver, 40 spoedig, 41 vroeger bestuurder van Venetië, 43 bergplaats, 45 telwoord, 47 buitenkant, 49 gemalen eikesohors, 50 graafweiik- tuig, 51 hoefdier, 52 voegwoord, 53 vuilwit, 54 schijf, 56 melksehaap, 59 garnizoensplaats, 61 voorbijgaand ge bruik, 63 vlaktemaat, 64 verzoek, 65 borstveren, 67 fatsoen, 68 nuk, 70 uitge bouwd venster, 72 deel, 74 uitroep, 75 omlaag, 77 klap, 79 spil, 81 leuk, 83 treiteraar, 85 wetenschapp. toespraak, 87 kraakbeen, 88 gebabbel, 91 drank, 92 Bijbelboek, 94 karig, 96 vr. reekalf, 97 eerste Hebr. alfaibet, 98 spelleiding- Verticaal: 1 pook, 2 plantengeslacht, 3 vlindertje, 4 voegwoord, 5 driemaal, 6 uniek, 7 koning van Juda, 8 lidwoord, 9 pers. vnw, 10 pak slaag, 1-1 kok-er, 12 gezellig maal. 14 interval, 16 echt genoot, 18 deelstaat Indië, 20 metaal, 22 typograaf, 24 zwemvogel, 27 grond rondom -het huis, 30 schildknaap, 31 grol, 34 inlandse ploegbaas, 36 deel v, d. hals, 37 loofboom, 39 grondsoort, 40 treurspel, 42 ooruil, 44 dagvaarden, 46 flink, 48 bundeltje, 51 mann. vis, 55 dagblad als tolk, 57 rivier in Duitsland, 58 mestvocht, 59 Gelderse gemeente, 60 jonge kabelja-uw, 62 onderdeel, 64 vis, 66 naaldboom, 69 spoor, 71 bun, 73 on gehuwde staat, 74 ouderwetse kinder verzorgster, 76 landbouwwerktuig, 78 Bijbelse figuur, 80 Godsdienstige groep, 82 slank, 83 as. 84 keukengerei, EIND OKTOBER begin november zal het zestien jaar geleden zijn, dat Zeeland (met uitzondering van Schou wen) door de geallieerden verlost werd van het Duitse juk. Het is daarom, dat wij de aandacht vragen voor een tweetal boeken over bezetting en be vrijding. Naar onze mening, dient de herinnering aan deze meest donkere periode uit onze vaderlandse geschie denis ten allen tijde levendig te blijven. Vooral bij onze jeugd. Enige tijd geleden verscheen van de persen van G. F. Callenbach N.V. te Nijkerk het boek ,,Reis door de nacht" van Anne de Vries. Zonder enige reser ve kunnen wij dit boek onze lezers aan bevelen. Met name onze jongens en meisjes moeten perse dit kostelijke boekwerk lezen. Anne de Vries, een uitnemend vertel ler, heeft vier boeken geschreven over oorlog en verzet: ,,De duisternis in", ,,De storm steekt op, „Ochtendgloren" en „De nieuwe dag". Onder de verzamel titel „Reis door de nacht" is er nu een nieuwe uitgave gekomen. De Vries be schrijft de belevenissen van een dood gewoon Hollands gezin in oorlogstijd. Het verhaal boeit van de eerste tot de laatste bladzijde. In zijn boek richt de 'schrijver zich speciaal tot de jeugd. Schrijver en uitgever bewijzen met de uitgave van dit boekwerk een grote dienst aan het Nederlandse volk en on ze vaderlandse jeugd. Een ander boek, dat eveneens bij G. F. Callenbach N.V. te Nijkerk ver scheen, heeft meer betrekking op de bevrijding van ons land. Het is getiteld „Bevrijding van Nederland 19441945" en geschreven door generaal-majoor B. Koning. Deze uitgave is geen roman. Generaal-majoor Koning, die ook in militaire tijdschriften vele malen zijn schrijverstalenten toonde, geeft een on opgesmukt en sterk gedocumenteerd verhaal over de laatste periode van de oorlogsdagen en de opmars der gealli eerden. De schrijver verstaat echter de kunst om, ondanks de gedetailleerde op zet, geen saaie opsomming te geven van de feiten. Zijn verhaal is zeer le zenswaardig en een warme aanbeveling voor dit boek lijkt ons op zijn plaats. Met name voor de Zeeuwen bezit dit boek aantrekkelijke kanten, omdat er enkele foto's zijn opgenomen van de inundatie op Walcheren, de verwoestin gen in Vlissingen en Westkapelle. Benfica (Portugal)winnaar Rode Ster Belgrado (Zuidslavië)—Ujpesti (Honga rije); Young Boys (Zwitserland)—Hamburger SV (West-Duitsland); Rapid Wien (Oostenrijk)winnaar Wis- muth (O.-Duitsland)Glenavon (Noord- Ierland) Burnley (Engeland)—Stade Reims (Frankrijk); Spartak Kraslow (Tsj.slowakije)Pan- tenaikos (Griekenland). De eerstgenoemde clubs spelen de eer ste wedstrijd op eigen terrein. De Ierse club Glenavon, die voor de eerste ronde nog steeds Wismuth moet ontvangen, doch welke wedstrijd tot heden geen doorgang heeft kunnen vin den daar de Oostduitse spelers geen visum voor Noord-Ierland krijgen, is onder pressie gezet Tot 19 oktober heeft Glena von de gelegenheid tegen Wismuth te spelen, óf op eigen veld, öf op neutrale grond. Indien Glenavon in gebreke blijft, wordt de Ierse club uitgeschakeld en gaat Wismuth over naar de tweede ronde. Indien de wedstrijd inderdaad tot stand komt, zal de returnwedstrijd worden ge speeld op 26 oktober. Blijft Wismuth in dat laatste geval in gebreke, dan gaat Glenavon over naar de volgende ronde. Het organisatiecomité heeft de natio naliteiten van de scheidsrechters voor de wedstrijden van de tweede ronde be paald, Een Nederlandse arbiter zal de ontmoetingen tussen Young Boys en Hamburger SV leiden. KAïSSEL (AP). De Duitse atleet Lauer, die met een tijd van 13,2 sec. het wereldrecord op de 110 m horden in hand'en heeft, mag voorlopig niet meer aan wedstrijden deelnemen in zijn eigen land en buiten de1 grenzen. De voorzitter van de Duitse Atletiek- bond, dr. M. Danz, heeft dit besluit ge nomen, omdat er klaohten zijn binnen gekomen over de houding van Lauer tij, dens de Olympische Spelen in Rome. Door P. Roozenburg AT DE bondssecretaris van de Koninklijke Ne derlandse Dambond het wereldkampioenschap dammen, dat van 14 oktober tot 12 novem ber in ons land zal worden ge houden, in alle rust tegemoet ziet, zou te veel gezegd zijn. De organisatie van een derge lijk evenement vraagt tijd, véél tijd en brengt tevens met zich mee, dat men steeds weer opnieuw voor andere onverwachte proble men wordt gesteld. Neem bijvoorbeeld de Russen. Over hun medewerking kan de bondssecretaris bepaald niet jui chen. „Altijd laten ze je wachten", klaagt hij. Weet u, er is zoveel te doen. O ja, die foto van Baby-Sy moet ik ook nog opsturen.De ANTWERPEN (ANP). Twee Neder landse biljarters Henny de Ruyter en Bert Teegelaar nemen deel aan een driebandentornooi, dat te Antwerpen wordt gehouden. Op de eerste dag boekte De Ruyter in 70 beurten een zege op de Belg Stey- laerts, maar Teegelaar leed in 72 beurten een nederlaag tegen de Oos tenrijker Scherz. Ook in zijn tweede wedstrijd was Tee> gelaar niet gelukkig. De Belg Ceulemans had 61 beurten nodig om de 60 vol te maken; de Rotterdammer stond toen nog op 38. De Ruyter was óók tegen de Belg Boulanger op dreef. In 62 beurten maak te onze landgenoot de 60 vol; zijn tegen stander bleef op 48 staan. NIEUW AMSTERDAM. - Henk Hoekstra uit Ureterp heeft gisteren voor 31ste maal in dit seizoen een wielerronde op zijn naam ge bracht. Dat gebeurde in Nieuw-Amsterdam, waar Hoekstra de course over 65 kilometer na 1 uur 35 min en 10 sec ais winnaar be ëindigde. De verdere volgorde was: 2. Kars tens (Leiden) 3. Scheuten (Hengelo) 4. Peters (Heemstede) 5. Ruys (Haarlem) 6. Russens (Den Bosch) 7. Beyers (Hillegom) 8. Zwie- nenberg (Enter) 9. Bos (Assen) 10 Pluimers (Enter). Van een onzer verslaggevers PARIJS. De Italiaanse carrosse riebouwer Pinin Farina zal op de salon van Turijn met groot nieuws komen: hij is bezig een auto te ont werpen waarin de koper een motor naar keuze kan laten zetten. De carrosserie voor de wagen is afge leid van de record wagen van Abarth, die ook op de laat ste RAI tentoonge steld stond. Hij is ruimer, voor vier personen. De motor, welke dat ook is, zal steeds achterin worden ge monteerd. Carros serie en onderstel zullen door Farina worden gemaakt, onderdelen zal hij van gespecialiseerde industrieën betrekken. Alsof dat nog niet genoeg is, werkt Farina ook hard aan een revolutionaire ontwikkeling van de veiligheidsmaat regelen. Als een auto nu ergens tegen aanrijdt worden de passagiers naar voren gewor- Pinin Farina Alle mechanische pen, tegen het stuur, door de voorruit, of tegen het dashboard. Farina zoekt nu naar een constructie waardoor de carros serie bij een botsing met de snelheid van de botsing naar voren schuift. Daardoor zouden de passagiers naar achteren worden gedrukt, in de kussens. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De vereniging van studenten in de vliegtuigbouwkunde in Delft, „Leonardo da Vinei", wil bij de viering van haar derde lustrum een monument voor de eerste ballonvaar der boven Nederland plaatsen in de tuin van het voormalig paleis Noord- einde in Den Haag. Op deze plaats steeg 175 jaar gele den de eerste ballon op. Het monument, dat is ontworpen door de Delftse hoogleraren Donk en Wenkebach, wordt 2,20 meter hoog, uitgevoerd in beton. De overdracht zal plaatshebben op 22 oktober, als de ge meenteraad akkoord gaat met het des betreffend voorstel van B. en W. DESLAURIERS gunstig klimaat ■ft programma's komen morgen van de pers. Zijn moeilijkheden acht ik inderdaad niet gering. Als de Tour de France begint kan men toch wel zeggen dat dit evenement zich zelf verkoopt. Maar met een wereldkampioenschap dam men is dat niet zo. Dat moet uit het niets worden opgebouwd. GlËN GÉÉN toto, geen subsidie, geen entrée- gelden, geen professionals, die zelf wel hun kostje opscharrelen. En toch zullen de uitgaven, die met dit kampioenschap zijn gemoeid, gauw een slordige 50.000 gaan bedragen, onge rekend bijvoorbeeld de reiskosten, die spelers uit Australië, Suriname, Haïti, Senegal, Canada, Rusland en andere lan den zelf op een of andere manier bijeen moeten garen. ACHTERGRONDEN WE schreven dit om u 'enige achter gronden te onthullen, ais u straks hoofdschuddend de damkaravaan volgt op haar toernee door Nederland. Met slechts vier rustdagen (zijn het reisdagen of rustdagen?) zullen gedurende 26 ron den veertien deelnemers elkaar twee keer bekampen. In Vlissingen, in Maastricht, in Groningen, waar u maar bedenken wilt. Zes en twintig ronden in 22 ver schillende plaatsen. Twee en twintig plaatsen, ieder met hun eigen trekken, hun eigen accommodatie, hun eigen sfeer en couleur locale. CONCENTRATIE T^YSIEK kan men van vijf uur werken r achter een dambord onmogelijk moe worden. Maar om telkens weer uit het niets een klimaat en met name een speelklimaat op te bouwen, je in te le ven èn in de couleur locale en vervolgens daarna in het spel achter het dambord, vereist een ijzeren concentratie, een geestelijke discipline en souplesse tege lijkertijd. Dan is het gevecht niet alleen maar een gevecht om de speltechniek en de tactiek. KLEUR ONGETWIJFELD krijgt een dergelijke wedstrijd hierdoor een eigen, bij zondere kleur. De Russen, zich vermoe delijk voortdurend in de eenzaamheid van het. hotelleven opsluitend; de warm- bloedigen uit Suriname, Haïti, Ghana, Marokko waarschijnlijk hunkerende naar warmte en rijst, aan dat alles, moet wor. den gedacht. Dat alles beïnvloedt mede de wedstrijd. Deslauriers, die zich in Veendam even thuis voelt als in Mon treal, zij allen zoeken en maken straks het tornooi, met zijn kleur, zijn ups en downs. GUNSTIG EN voor onze spelers èn voor Deslau- -L-1 riers is dit tornooiklimaat gunstig. Zij kennen het; de grandeur van Arn hem, de knusheid van Goes of de stads heid van Amsterdam, zij zijn er thuis als bij zich zelf. Hoe de Russen erop zullen reageren, weten we ternauwernood. We weten slechts hóé gevoelig de spelers reageren op de sfeer van de zaal, de grootte van de tafeltjes, de plaatsing van de spelers en al die honderd futiliteiten meer, waar_ van een buitenstaander niet begrijpt wat dit alles met een wereldkampioenschap dammen heeft te maken.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 15